Kennemer Lyceum 30 jaar in de bres voor moderner middelbaar onderwijs V. A' I. K&rt en Bondig Amsterdamse Beurs Paviljoen Paradis Maandag 20 Maart 1950 Haarlem: Oprechte Haarlemsche Courant „Wij zijn ons ervan bewust, dat wij zijn een Bijzondere school, een ouders-school, door ouders opgericht, en mede door de belangstelling en liefde der ouders in stand gehouden". Deze woorden door de toenmalige rector van het Kennemer Lyceum, dr. A. de Vlet ter, bij het tienjarig bestaan van de school gesproken, zijn nu de school zich opmaakt op 31 Maart en volgende dagen het dertig jarig bestaan te vieren, nog evenzeer van kracht als toen. Maar toch is er een onder scheid; Toen de school op 10 April 1920 werd opgericht in het gebouw van het Nederlands Lyceum in Den Haag, de eerste school van het lyceale type in ons land, schepping van prof. dr. R. Casimir en dr. Gunning geschiedde dat onder de leuze: Strijd tegen alles wat dor en duf is in het Nederlandse onderwijs. Dat betekende; Medezeggenschap van de ouders, deelneming van de jeugd aan het schoolleven, de school ook buiten de lesuren productief voor de ont wikkeling en ontspanning der leerlingen. Deze begrippen zijn thans op vrijwel alle scholen in ons land gemeengoed ge worden, hetgeen ongetwijfeld mede het ge volg is van de pioniersarbeid op het „Ken nemer" verricht. Experiment droegen goede vruchten Bij de komende herdenking zal de naam van de eerste rector, dir. A. de Vletter, in dit opzicht met ere worden genoemd. Hij is het geweest die zijn leraren en leerlingen de ogen heeft geopend voor de verfrissing van het onderwijs. Er werd geëxperimen teerd op het Kennemer, maar: de resulta ten daarvan mogen gezien worden. Er werd niet geschroomd een tamelijke grote split sing in te voeren. Naast gymnasium en H.B.S. verschenen de litterair-economische en de litterair-historische afdeling, een sectie voor individueel onderwijs en een Montessori-afdeling, thans uitgegroeid tot het zelfstandige Jac. P. Thijsse-Montessori- lyceum. De klassen voor individueel onderwijs hebben uitstekende diensten hetgeen dan ook de aandacht van psycho-techni- sche bureaux, heeft getrokken bewezen aan die leerlingen, die door allerlei oorza ken bijgewerkt moesten worden om de aansluiting te vinden op de klasse waarin zij eigenlijk thuis hoorden, bijvoorbeeld na een langdurig verblijf buitenslands. In het bijzonder na de bevrijding is in deze klas sen prachtig werk gedaan ten opzichte van het klaar maken van de gerepatrieerde kinderen uit Indonesië, waarvan er ten slotte in zo grote getale de weg naar het Adriaan Stoopplein vonden, dat de condi tie voor opneming gemaakt moest worden: „Eigen stoel meenemen". Intussen is handhaving van deze klassen op de huidige basis financieel niet mogelijk gebleken. Zij zullen dan ook worden opge heven en in September terugkeren als een „adjustment class": een klasse ten dienste van leerlingen die tijdelijk met een of an der vak moeite hebben en afzonderlijk die nen te worden bijgespijkerd. Behalve voor het betrokken vak blijven deze scholieren deel uitmaken van de klasse waartoe zü behoren. Niet alleen „veel weten" Wie een gesprek voert met de huidige rector, drs. E. van Meir, bemerkt al spoe dig, dat het vraagstuk van de voortdurende aanpassing van het onderwijs aan de eisen van de tijd nog steeds op het Kennemer Lyceum in het middelpunt der belangstel ling staat en drs. Van Meir betoont zich dan ook een vurig voorstander van ver breiding van de opleiding, vooral nu Ne derland in Indonesië een afzetgebied voor bestuursambtenaren en andere functiona rissen heeft verloren en onze jonge men sen meer en meer op de buitenlandse ar beidsmarkt zullen moeten meedingen. Maar: met veel weten alleen zal men daar bij niet ver komen. De karaktereigenschap pen van de scholieren zullen zo moeten worden gevormd, dat zij zullen wennen aan soberheid en het nemen van hinder nissen. Wil de Nederlandse jongeman of -vrouw in het buitenland slagen, dan zal het noodzakelijk zijn, dat hij of zij zich Wegens enorm succes geven wij tot 15 April 10% KORTING op het overtrekken van lampekappen. ICELLEI? Spaarmvouderstraat 13 Telefoon 15778 (Adv.) ondei-scheidt door plichtsbetrachting, hof felijkheid en eenvoud. Het is mede om die reden, dat men weer is overgegaan tot het hervatten der school kampen, waar leraren en leerlingen elkaar iïi een ongedwongen verhouding ontmoeten en waai- het op beider welwillendheid en hulpvaardigheid aankomt om de zaak goed te laten marcheren. Zo wordt de gemeenschap van het Ken nemer Lyceum inderdaad een Kennemer school, want de bijna 600 leerlingen komen uit alle delen van het gewest gedragen door de schoolspreuk „Communis salus singulis constat" (Het gemeenschappelijk belang steunt op de enkelingen). De feestelijkheden dragen een intiem karakter. Op Vrijdag 31 Maart wordt in de Haar lemse Stadsschouwburg een opvoering ge geven van enkele fragmenten uit beroemde toneelstukken en van de schoolrevue „Wat zeg je me daarvan" van de hand van drs. J. W. Wichers. Op Zaterdag 1 April zullen oud-leerlingen lessen kunnen bijwonen te geven door docenten die vijftien of meer jaren „meelopen". Voorts zijn er voetbal en hockeywedstrijden van de oud-leerlin gen tegen de tegenwoordige schoolteams. Na een thé-dansant in de feestzaal van het Lyceum, door dr. A. de Vletter en drs. E. van Meir aan de oud-leerlingen aange boden, zal het bestuur van de vereniging „Kennemer Lyceum" een diner geven in het Krelagehuis aan ongeveer vijfhonderd gasten, waarna de dag met een dansfeest zal worden besloten. Op Maandag 3, Dinsdag 4 en Woensdag 5 April worden de feestelijkheden met sportwedstrijden en herhalingen van het schouwburgprogramma voortgezet. „De Lyceumkrant" zal met een herden kingsnummer verschijnen, waarin ook een artikel van dr. A. de Vletter is opgenomen. Ongetwijfeld zal in de komende dagen in dankbaarheid worden gememoreerd de grote steun die het Lyceum ondervond van wijlen ir. A. Stoop, die de terreinen voor de gebouwen schonk, evenals de wonder baarlijke ontsnapping aan de algehele ver nietiging van het complex door de Duitsers en de eensgezinde samenwerking der leer lingen die na de bevrijding de sportvelden zo spoedig weer in behoorlijke staat brachten. Gekarnd met de rijke ZONNESCHIJN- VITAMINEN A D MARGARINE Vol Aroma! 34 cent per half pond. Nederlandse Margarinefabrieken te Zwammerdam (Adv.) Burgerlijk» stand van Haarlem HAARLEM, 18 Maart 1950 BEVALLEN van een zoon: 16 Mrt, J. van den Brink—Ophuijsen. I BEVALLEN van een dochter: 16 Mrt., H. I J. Dekker—Wessels; 17 Mrt, W. C. van der Weiden—Landman: J. Schoonderbeek—Sel- horst; C. P. ClavauxPotjewijd; 18 Mrt, G. DorlandtSelis; W. S. Smit—van den Eijkhof. OVERLEDEN: 16 Mrt, E. G. Reijnders, 71 j., Schagchelstraat; C. H. van Oort, 67 j., Wagenweg; P. van Bakel, 56 j., Kamperlaan; C. N Cardinaal. 75 j., Eindenhoutstraat; 17 Mrt, L. Kayen, 36 j.. Tetterodestraat: R. M. Koster—Franken, 81 j., Amsterdamstraat. De zaak-Menten United Press meldt uit Tel Aviv: Wanneer de beschuldigingen van een niet met name genoemde getuige juist blijken te zijn, zal de Nederlander Menten, aan wie collaboratie met de nazi's ten laste wordt gelegd, opnieuw terecht kun nen staan, zo wordt hier van officiële zijde medegedeeld. Een woordvoerder verklaarde, dat in het proces te Tel Aviv tegen Menten Dins dag door een getuige van de openbare aanklager nieuw materiaal ter tafel is ge bracht,waardoor meer licht zou worden geworpen op de activiteiten van de Neder lander, die terecht heeft gestaan wegens samenwerking met de Gestapo en misda den tegen Joden in Polen. Dit matériaal is naar Nederland ter bestudering opge zonden. De woordvoerder gaf te verstaan dat een nieuw proces niet in Israel zou worden gevoerd, zodat aangenomen wordt dat een dergelijk proces in Nederland zal plaats hebben. Tot zover United Press. Naar ons bij informatie is gebleken, is nóch bij de Ne derlandse Justitie, nóch bij de verdedigers van M. iets over deze eventuele nieuwe ontwikkeling bekend. Van de zijde der raadslieden meent men, dat de getuigen verklaringen, waarop in bovengenoemd bericht gezinspeeld wordt, dezelfde zijn die reeds bij de behandeling van de zaak hier te lande zijn aangevoerd, doch toen waardeloos bleken. (Red.) Verbetering van woningen in de Tuipenstraat B. en W. vragen aan de Raad een crediet van 24.000 voor de verbetering van de perceelen Tulpenstraat 8-"24, 15, 17 en 25 (alle beneden- en bovenwoningen), die eigendom der gemeente zijn. De huizen krijgen dan nieuwe daken, die ook beschoten zijn. Daarom willen B. en W. de huren van de bovenhuizen met 1 per week verhogen. Plannen van Caecilia Tijdens de pauze van de koorrepetitie van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" te Haarlem kon de voorzitter, de heer J. A. Dal, zich van de aangename taak kwijten drie jubilarissen te complimenteren. De heer L. W. Goezinne ontving ter ge legenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap het zilveren insigne als lid van verdienste, waarna de heren F. Rijbroek en J. C. Phi- lippo, beiden reeds lid van verdienste, werden gelukgewenst ter gelegenheid van hun 40-jarig lidmaatschap. Tevens werd op deze repetitie medege deeld dat door „Caecilia" tijdens de ten toonstelling op Keukenhof in Lisse een 'concert gegeven zal worden, en dat be sprekingen zijn geopend om in 1951 een concertreis naar Zwitserland te maken. Aan de zangers werd dringend aanbevo len reeds nu zoveel mogelijk te sparen bij het daarvoor opgerichte reisfonds, zulks temeer daar wordt overwogen ook de da mes van de leden in de gelegenheid te stellen de Zwitserse reis mede te maken. H.M. de Koningin bescherm vrouwe van Keukenhof H.M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard op te treden als beschermvrouwe van de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" die Donderdag' 23 Maart zal worden geopend door minister Mansholt. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor, dirigent Albert de Klerk, geeft Donderdagavond in Dreefzicht een uitvoering ten bate van de inrichting „Meer en Bos" te Heemstede. Solist is Sas Bunge, piano. Uitgevoerd wor den werken van Sweelink, Haydn ~n Bunge. Taxi? Bei 13 000 DAG EN NACHT Ageodla vooir Haarlem BAANDAG 20 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Piano-recital George van Renesse, 8 uur. Frans Hals: „Spionnage in Lakeview", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Theater Plezier „Het staat in de sterren", 8 uur. Palace: „Schep vreugde in 't leven", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kampioen melkboer", alle leeft-, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne; „Motorduivels", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 MAART Stadsschouwburg: Spaans ballet José Greco, 8 uur. Concertgebouw: Lichthoeve avond, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Franse chansons Dreefzicht" m Tes Dammis hield belang wekkende causerie Met een groot aantal affiches om het podium en langs de wanden, leek de zaal van „Dreefzicht" Zaterdagavond wel een Parijse „Boïte a musique". De profielen en close ups van Deprince, An.dré Dassary, Luis Mariano, Tino Rossi, Edith Piaf, Henri Salvador, Charles Trenet, Les com pagnons de la route en natuurlijk Yves Montand riepen herinneringen wakker aan de grote succesnummers van het Franse chanson, doch het was juist daar over niet, dat de heer Tes Dammis, cul tureel gedelegeerde van „Les amis du tou- risrrre international" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap wilde spreken. Zijn doel ging hoger dan de frivole lampion netjes boven zijn hoofd deden vermoeden. Hij wilde het Franse chanson laten horen als polsslag van het Franse leven, als spie gel van de tijd en zijn problemen. Zo ont stond wat men met een groot woord „ver gelijkende chansonkunde" zou kunnen noemen. Zo vonden „Quand les lilas refleuriront" hun tegenhanger in „A Paris", zo contrasteerde het warme geluid van Yvette Guilbert met de staalharde en toch zo buigzame stem van Yves Mon tand. Natuurlijk ontbraken de sterren van de grote jaren van de musichall niet. Er kwam een sterk ruisende, zo van de vod denmarkt weggehaalde opname van Mis- tinguett en Joséphine Baker ontbrak even min op het appèl. De heer Dammis had Lucienne Boyer maar thuis gelaten, even als de altijd smachtende Tino Rossi waarvan hij overigens twee waardige op volgers liet horen: Georges Guétary en Luis Marigno maar in plaats daarvan kwamen de zware stem van Damia of het intieme geluid van Lys Gauty door de versterker. Treffend was de vergelijking tussen Maurice Chevaliers vooroorlogse visie op de Place Pigalle en die van Geor ges Ulmer na de bevrijding, een verschil van sfeer, intensiteit en zelfs menselijk heid, dat wellicht velen de plaat van de jongere artist zal doen prefereren. Dat zelfde gold ook voor 't „Jenny Pouvrière" uit de negentiger jaren en Edith Piafs rauwe en tenslotte ook oppervlakkig- blijvende „II n'y a pas de prinlemps dans ma vie". Minder verschil dan over eenkomst werd bereikt door de confron tatie van de oude chanterelle „La belle si tu voulais" met Yves Montands „Les en fant qui s'aiment" van de dichter ook bekend als scenarioschrijver voor half poëtische, half realistische films Jac ques Prévert en de componist Joseph Kosma. Na de pauze deed de heer Dam mis, die zich als voortreffelijk causeur deed kennen en zijn gehoor de illusie gaf dat het zijn eigen programma samenstelde, hier en daar een greep in het répertoire van Columbia, Pathé of Polydor, maar hij kwam via een amusante vergelijking tus sen'Mariene Diêtrich: „Ja, zo ben ..ik" en „Jë suis comme je suis" van Jeanne Mon- théreau toch weer bij Piaf, Montand en Les frères Jacques terecht, bij Prévert en Kosma. Met het aangrijpende lied over het lot van de verwoeste stad Brest werd een prachtige climax bereikt, waarop de heer Dammis ijlings het was trouwens al over half twaalf het publiek met de melodie van „Barbara" in de oren liet vertrekken. Wij vernemen nog, dat deze culture ambassadeur in het komende wintersei zoen voor de Nederlandse zenders een serie disco-causerieën zal houden. J. H. B. Voor de kinderen 1 15 „Hallo!" zei het beertje tegen Rick. „Dag!" zei Rick. Ze lachten vriendelijk tegen elkaar. „Ik heet Bunkie", zei 't beertje. „En hoe heet jij?" „Ik heet Rick!" zei Rick. Woon jij hier? Wat is het hier mooi!" „Ja," zei Bunkie. „Waar kom je vandaan? Woon je hier in de buurt! Ik heb je nog nooit gezien!" „Nee," antwoordde Rick. Ik kom van heel ver.Ik heb een reis per luchtballon gemaakt, zie je.Ik ben gevlucht omdat mijn meesteresje zo slecht voor me was!" Bunkie keek Rick verbaasd aan. „Nee maar, zeg.dat is een avontuur!.Met een luchtballonzei je? Zo maar hoog door de luchtDaar moet je me eens gauw meer van vertellen! Kom je hier, in de tuin? Dan zal ik thee voor je schenken!" „Goed," zei Rick. En hij klom door de spijlen van het hek. Ze liepen naar het tafeltje op het grasveld en Bunkie haalde er nog een klein stoeltje bij.... HAARLEM EN OMGEVING Het crediet voor de bouw en de inrich ting van een schoolgebouw aan de Ohm straat van f 177.550 blijkt, naar B. en W. aan de raad mededelen, te laag te zijn. Er moet nog f7000 bijkomen. Het perceel Spoorwegstraat 28 zwart en rood is voor de gemeente Haarlem in een veiling gekocht voor f1875. Voorts zijn f 262,90 nodig voor kosten. Het huis is in de toekomst nodig voor sanering. Voorlopig kan het verhuurd worden, maai- dan zijn verbe teringen nodig die f 2000 zullen kosten. De organisatie van personeel van bij zondere scholen te Haarlem heeft aan de Raad verzocht gelijkstelling te bevorderen tussen openbaar en bijzonder onderwijs wat de betaling van de kosten betreft verbonden aan het doorlichten van de onderwijskrach ten en hun kinderen. B. en W. stellen de Raad voor daartoe te besluiten evenwel met ingang van 1951. Tot heden moest voor het doorlichten van de kinderen van onderwij zers bij het bijzonder onderwijs betaald worden. Het schoolgebouw aan het KI. Heiligland is verhuurd aan de Ned. Jeugdgemeenschap, die evenwel de gymnastiekzaal nooit ge bruikt. B. en W. stellen nu aan de Raad voor die te verhuren aan de N.V. Rotterdamse Boek- en Kunstdrukkerij, die behoefte heeft aan opslagruimte, voor f 400. De huur van de Ned. Jeugdgemeenschap wordt dan met hetzelfde bedrag verlaagd. In het Heemsteedse Jeugdhuis aan de Herenweg wordt morgen, Dindagavond, een film over het vraagstuk der beroepskeuze, „Tussenspel en leven", vertoond. Ir. M. de Wolff, chef van de afdeling Beroepskeuze van het Rijksarbeidsbureau geeft een toe lichting. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool voor Mulo te Haarlem: J. Buys te Haarlem; F. la Grouw te Amsterdam en J. J. Eertink te Wassenaar. By de Geref. Kerk van Scheveningen is beroepen in de vacature van de zesde predikantsplaats ds. Js. van der Linden te Rotterdam-Delfshaven, voorheen te Haarlem. De heer D. J. Roos, theologisch candi- daat te Aerdenhout, heeft het beroep naai de Geref. Kerk van Sleen aangenomen en voor vijf andere beroepen bedankt. De heer C. J. Scheffer, werkzaam als drukkerij-binder bij Joh. Enschedé en Zo nen Grafische Inrichting N.V., zal op 24 Maart de dag herdenken, waarop hij 25 jaar bij deze vennootschap in dienst is. Theo Bruins speelde Beethoven Wederom een concert voor niet-Amsterdammers Zaterdagavond was het Amsterdams Concertgebouw andermaal afgeladen vol met muziekliefhebbers van buiten de hoofdstad. De gelegenheid die de daartoe speciaal georganiseerde concerten aan niet-Amsterdammers bieden om het be roemde orkest in zijn eigen omgeving te horen, wordt dus wel op prijs gesteld. De vurige Tsjechische gastdirigent Rafaël Kubelik voerde de stok en de jeug dige pianist Theo Bruins trad op als solist. Geopend werd met de Symphonie no. 99 (in Es) van Haydn, een van de werken die hij voor zijn concerttournee naar Lon den componeerde en dat vooral opmerk zaamheid verdient wegens het prachtige Adagio in G. Kubelik is er wel de geknip te dirigent voor om zo'n brok melodieuze muziek met de vereiste expressie tot een evenement te maken. Doch als hij, zoals voornamelijk in het eerste hoofddeel ge schiedde, van zijn directie een soort cho reografie maakt, lijkt ons dat een drulcte- makerij die het publiek meer afleidt dan ter zake dienstig is. Men zou soms wen sen dat deze dirigent, die nochtans gere geld blijk geeft een rasmuzikant te zijn, wat meer met zijn ogen en wat minder met drukke gebaren zijn wil aan het or kest zou trachten op te leggen. En dit ze ker bij een zo ongecompliceerde muziek als die van Haydn. Theo Bruins vergastte het publiek op het Vierde Concert van Beethoven. De enigszins timide aanhef bleek in het ver dere verloop van de vertolking een wel overwogen karakteristiek; zij kreeg vooral in het Andante haar logische verantwoor ding. Ondertussen werd het evenwel een interpretatie die tintelde van levenskracht en die charmeerde door hartelijkheid en innige poëzie. De vertolking van Bruins leek ons geen copie van deze of gene, maar een naar eigen besef en jeugdige fantasie opgebouwde verklanking, waarbij hem geen technische remmen bleken te hinderen. Een talent dat bezig is prachtig uit te groeien. Het was alleen jammer dat de Steynwayvleugel, die hem ten dienste stond, in de buurt van C 4, erg blikkerig klonk, wat wij twee weken geleden ook al opmerkten toen Askenase er Chopin op speelde. Ten slotte mocht het publiek genieten van de rijke orchestrate kleuren waarin Maurice Ravel de „Tableaux d'une expo- siton" (De schilderijen-tentoonstelling) van Moussorgski gehuld heeft. In deze beeldende muziek was dirigent Kubelik kapitaal; hier kon hij zijn op felle kleuren en rhythmen ingestelde Slavische natuur ten volle uitleven. En het orkest liet zich door hem tot uiterst brillante prestaties aanvuren. Het volgende concert voor niet-Amster dammers zal gewijd zijn aan de Negende van Beethoven. JOS. DE KLERK BLOEMETJES BUITEN Een Haarlemse bloemenkoopman, die Zaterdagnacht blijkbaar in een vrolijke bui was, ontwaarde in de Doelstraat een onbe heerde bakfiets. Hij hief de twee in zijn gezelschap verkerende vrouwen op, plaat ste hen in de laadbak en begon onder het motto „Il> heb mijn wagen volgeladen" een tournée door de stad. Hij kwam echter niet ver, want hij verloor al spoedig de macht over het stuur. Het gevalletje kan telde en belandde via een spiegelruit in een woning. Politie-dienaren waren spoe dig ter plaatse om een pi-oces-verbaal we gens straatschenderij uit te reiken. Heemstede „Terug naar Gethsemané" Door pupillen van het R.K. Medisch- Paedagogisch Instituut „Bosbeek" werd Zondagmiddag de generale repetitie ge houden van het Passiespel „Terug naar Gethsemané", door Gabriël Smit. In de loop van de eerstkomende weken zullen de jongens dit spel in verschillende plaatsen opvoeren (Haarlem, Overveen, Beverwijk, Heiloo, Alkmaar en Spanbroek) en daarmede aan de stichting als zodanig grote bekendheid geven. Vrijdagavond heeft een vertoning plaats in het R.K. Ver enigingsgebouw te Heemstede, in welke gemeente het instituut gevestigd is. SCHEEPVAART Aalsdijk, 18 v. Antwerpen. Alcor, 18 v. Rio 19 te Victoria. Algenib, 19 v. Antw. n. Recife. Algorab, 20 te Rio de Janero. Amstelkerk, 19 te Las Falmas. Arendsdijk, 19 pass. Bahia. Arendskerk, 19 v. Bombay n. Cochin. Amedijk, 19 te Vera Cruz. Albiasserdijk, 20 te Corpuschristi v. Tampico. Alkaid, pass. 20 Finisterre. Alpherat, 20 te Norfolk v. Philadelphia. Arkeldijk, 20 17 u. v. R'dam n. Cuba via Antw. Bengkalis, 18 v. Muscat n. Salata. Blijdendijk, 18 v. Genua n. Port Said. Borneo, pass. 19 Guardafui* Boschfontein, 19 v. Lorenzo Marquez n. Durban Black Gull, 16 v. New York n. R'dam. Baarn 20 te San Antonio v. Valparaiso. Ceram, 20 te Madras. Ceronia (t), 19 pass. Port Said. Cistula (t), 19 v. Suez. Congostroom, 19 te Konakry. Castelbianco, 17 v. Djakarta n. R'dam. Delfland, 19 te A'dam v. Buenos Aires. Drente, 18 v. Manilla. Enggano, 20 te Bahrein. Farmsum, 18 te Genua n. Manilla. Felipes (t), 20 te Malta. Fairsea, 19 420 m. O. Kp. Guardafui. Gaasterkerk, pass. 17 Kp Palmas. Georgic, 19 246 m. W. Port Said. Groote Beer, 19 v. Soerabaja n. Djakarta. Georgic, 26 verw. te R'dam v. Djakarta. Goya, 19 pass. Minicoy. Ganymedes, 19 v. A'dam n. West-Indië. Hersilia, 18 v. Paramaribo n. A'dam. Heemskerk, 16 te Penang. Hector, 19 v. A'dam n. Italië. Heemskerk, 18 te Port Swettenham. Helena, 19 v. A'dam n. West-Indië. Indrapoera, 20 1 u. v. Port Said. Jacob Cats, 18 v. Narvik n. R'dam. Java, pass. 19 Minicoy. Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 19 Algiers. Jobsh'aven, 11 v. Libreville n. Lapallice. J v. d. Vondel, 18 v. Philadelphia n. Lissabon. Kamerlingh Onnes, 18 te R'dam v. Java. Keilehaven, 18 te Landana v. Las Palmas. Kota Baroe, 18 v. Le Havre n. Marseille. Kedoe, 17 te Moulmein v. Soerabaja. Kota Agoeng, 19 6 u. te Marseille. Klipfontein, 20 te A'dam v. Beira. Lawak. 18 v. Colombo n. Bombay. Leersum, 18 v. Lagos n. Portgentil. Leklcerkerk, 19 v. Genua n. Antwerpen. Lutterkerk, 18 v. Calcutta n. Madras. Langlee Scott, 20 te Genua. Leerdam, 19 te New York v. Baltimore. Loosdrecht, 20 te Aden. Loppersum, 20 te Gibraltar. Maashaven, 19 v. Buenos Aires n. Antw. Maasland, 19 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Malea (t), v. Lissabon n. Suez. Marken, 19 rede Bahrein v. Karatsji. Meerkerk, 19 v. Aden n. Penang. Mijdrecht (t), 18 v. Eastham n. Antwerpen. Madoera, 20 v. Aden. Mentor, pass. 20 Gibraltar. Nieuw Holland, 17 te Sydney v. Djakarta. Orion, 19 te R'dam. Ossendrecht, pass. 20 Gibraltar. Parkhaven, 10 te Rosario v. Buenos Aires. Phrontis, 20 pass. Kp. St. Vincent. Poelau Laut. 18 v. Soerabaja n. Semarang. Poseidon, 19 te New York v. Puerto Plata. Polyphemus, 16 te Soerabaja v. Makassar. Prins Willem III, pass. 19 Kp. Finisterre. Raki. 18 v. Calcutta n. Colombo. Randkerk, pass. 19 Finisterre. Rempang. pass. 19 Ouessant. Rotti, 20 te Djibouti. Rijn pass. 18 Dakar. Salawati, pass. 19 Kp. Bon. Sloterdijk. 13 te Halifax. Stad Alkmaar, 19 Kp. St. Vincent n. Marseille. Stad Arnhem, 18 te Safx v. Tunis. Stad Schiedam, 19 v. Gibraltar. Singkep, 15 te Honoloeloe. Sommeldijk, 19 v. Aden. Stad Alkmaar, pass. 20 Gibraltar. Tabian, 19 v. Port Athur n. New Orleans. Tabinta, pass. 19 Perim. Ternate, 19 te Djibouti. Tjikampek, 19 v. East London, n. Port Elisabeth Telamon, 19 v. Aruba, n. New York. Tero, 20 v. St. Vincent. Utrecht, 20 te Recife v. Victoria. Volendam, 18 15 u. Gibraltar, 22 20 u. Hoek van Holland verw. Westerdam, 13 v. Southampton. Waterland, 20 te Santos. Willem Ruys, IS pass. Port Soedan. Waal, 20 v. Curasao n. Aruba. Waterman, pass. 20 Gibraltar. Winterswijk, 19 v. R'dam n. Sete. Zeeland. 19 v. Aden na Suez. Zuiderkruis, 20 v. Suez. Zijpenberg, 19 te Genua v. Hull. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 282% 282%' 219 216% 227 178% 178% Nederlandse Ford 302 Nederlandse Kabel 285 v. Berkei's Patent 116 Scheepvaart-Unie. 144 Holl.Amerika Lijn 157% Deli Maatschappij 138% 136% H. V. A. 145% 142% A'dam Rubber 145 142% Ned. Handel Mij 155 N.-I. Handelsbank 100 i Billiton Mij. II 277 FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 23) Annelies ziet hem aan en denkt: Die schilder Van Dijk, staat hier langzamer hand weer een klein beetje Brabander te worden. HOOFDSTUK XII. U hebt deze man beklaagde ge noemd. zegt de advocaat tegen de Officier van Justitie, en als ik het voor het zeggen heb dan is er nog nooit iemand door u zo juist betiteld als deze; want deze man is met recht te beklagen. Hij is te beklagen om het feit, dat hij hier in deze zaal ver zeild is geraakt door het wrede spel der omstandigheden, door het nognvreder spel van een ongelukkig lot, dat hem heeft uit gekozen als weerloos slachtoffer. Hij staat hier niet als een verdachte of een misda diger, maar als een ongelukkige, die door de Justitie niet mag worden gestraft, doch eerder moet worden gered. En daarom vraag ik vrijspraak of tenminste clementie tot het uiterste. Een advocaat kan dat mooi zeggen, hij weet zijn woorden te kiezen. Hij wordt daarvoor betaald, hij is gelijk een gramo- foonplaat die geld kost, Van" der Giezen in zijn verdachtenbankje zit zich de tenen bij elkaar te knijpen van ellende. Die ad vocaat kan dat mooi zeggen, maar ze zullen mij toch de gevangenis in smijten, ze zullen zich weinig ervan aantrekken wrt de gramofoonplaat vertelt. Hij heeft de koude doodschrik gekregen van wat de Officier van Justitie over zijn hoofd heeft uitgestort; die heeft het gehad over toe nemende misdadigheid en strenge voor beelden stellen, hij heeft gesproken over het arme weerloze oude vrouwtje, en over de geldzucht die tot misdaad leidt. Van der Giezen is zijn moed kwijt geraakt, dat kleine beetje moed dat Bart van Dijk en Annelies hem hadden ingepraat. Hij is onder de woorden van de Officier kleiner en kleiner geworden, hij is ineen gekrom pen tot een miserabel hoopje mens. Op de tribune zitten Bart van Dijk en vijf van Van der Giezens kinderen. Er zijn nog wat mensen uit het dorp geko men, zij zijn benieuwd wat zij straks thuis zullen kunnen vertellen. Hoe stom die kastelein zich erin heeft gepraat met zijn bekennen, hij had zijn mond moeten houden. Hij had niet moeten zeggen dat hij er spijt van had, daar geven ze nog een jaar meer voor. Die mensen uit het dorp zijn partijdig tegen de rechtbank, want de rechtbank is de vijand van ieder een. Er wordt daar geen recht gedaan, zeggen ze altijd, er wordt daar alleen maar gekeken, naar wie het meeste geld heeft. De rijke labberd ej assen komen er goed af. Dat is allemaal twee handen op één buik, ge kunt daar beter vandaan blijven. Ja, ge kunt daar beter vandaan blijven. Er zou niemand liever vandaan zijn geble ven dan Van der Giezen, maar een mens kan niet vechten tegen zijn boze geest. Tante Jans heeft als getuige verteld, dat het hem om haar centen te doen was, maar dat Annelies bijtijds binnen was gekomen om er een stokje voor te steken dat hij er met iets vandoor ging. Dat is een lelijke getuigenis, dat moet tegen haar geweten in zijn gegaan. En Van der Giezen gaf toe, dat hij om geld naar Zaltbommel was gegaan, zeker, hij had geld willen ter leen vragen. Je ging geld halen in Zaltbommel, maar hoe je er aan zou komen, dat kwam er zeker minder op aan, zei de Officier. Ik wou het lenen, zei Van der Gie zen, ik zat er hard voor. Een van zijn kinderen moest getuigen wat hij gezegd had voor hij naar Zaltbom mel ging. De oudste jongen kwam voor het hekje, hij beet op zijn lippen en zag bleek als een lijk. Ik zal zien, dat ik wat van tante Jans gedaan krijg, had vader gezegd, ik doe het voor jullie, want het zal een harde karwei worden. Het zal een harde karwei worden. Wat had Van der Giezen daarmee bedoeld? De Officier meende er een verborgen be doeling tot geweld achter te moeten zoe ken. De kleine kastelein kon niet veel meer ?eggen, hij kon ér de woorden niet voor vinden, hij was zijn gedachten en zijn be zinning kwijt. Zo ging dat daar in de rechtszaal, het zag er donker uit voor Van der Giezen. De getuigenis van Annelies werd niet erg belangrijk gevonden, dat meisje had blijk gegeven van ondankbaarheid tegenover haar oude weldoenster, zij was er wegge lopen. En de mooie gramofoonplaat van de advocaat zal ook wel niet veel uit halen, denkt Van der Giezen in zijn wan hoop, die heren hier weten wel wat die woorden allemaal waard zijn, zij kennen het klappen van de zweep; zij zullen mij de grond instampen, dat heeft tante Jans gewild, zij zal haar zin krijgen. Er komt een bode naar voren, die iets geheimzinnigs te vertellen heeft, er wordt wat over en weer gefluisterd. De bode wordt weggestuurd, hij komt even later terug met een getuige. Een grote forse boer uit Maas en Waal, hij is op zijn Zon dags. Daarachter komt Niel Verhagen de zaal binnen, die kijkt zo triomfantelijk, hij heeft ergens zijn zin mee gekregen. Niel Verhagen is met zijn wagentje een paar dagen op stap geweest, wie zal zeg gen waar hij heeft gezeten, maar hij heeft succes gehad met zijn uitstapje. Hij is teruggekomen met de boer uit Maas en Waal; waar heeft hij die opgedaan, het is niet te begrijpen hoe hij die heeft ge vonden. Men moet daar een beetje aanleg voor hebben, zegt Niel tegen Bart op de tribune, ik heb wat gecombineerd en ge deduceerd, dat noemt men zo in detec- tiveboeken, ik heb ook een beetje geluk gehad. Hier is een goede getuige voor Van der Giezen. Ik ben toch niet voor niets in het complot. Hij heeft om zo te zeggen een goede neus gehad. Want de boer uit Maas en Waal kan een interessant verhaal vertellen. Hij wordt als getuige aanvaard, hij moet zijn litanie afdraaien. Of hij de verdachte kent? Jazeker heren of ik de verdachte ken. Ik ben dikwijls bij hem in het café geweest, ik ga de dorpen af om fruit te kopen. Ik heb hem zien instappen in de bus naar Zaltbommel, hij ging vlak voor mij zit ten. Ik heb nog om hem moeten lachen onderweg, hij deed zo raar, hij zat onze vaders te bidden. Maar daar heb ik niet om moeten lachen, ik doe dat zelf ook wel eens om de tijd om te krijgen. Ik heb moeten lachen om zijn Repetitie. Hij zat een toespraak te repeteren, tien, twintigmaal opnieuw, hij zat een rede voering van buiten te Ieren. Waarde tante Jans, dat heeft hij wel honderd maal gerepeteerd, dat kwam er op het laatst vlot genoeg uit. Waarde tante Jans, het is met lood in mijn schoenen dat ik hier kom, ik doe het niet gaarne, maar ik moet. Ik kan mijn kinderen niet laten verhongeren, ge weet dat ik er negen heb. Dat zei Van der Giezen wel honderd keer, ge weet dat ik er negen heb. Ik kom u wat geld ter leen vragen, voor mijn leveranciers en mijn dwangbevellen. Voor wat, dat moet u nog eens her halen, voor wat voor vellen? Dat vraagt de rechter met een frons van zijn wenkbrau wen. De griffier zit te lachen. Voor zijn leveranciers en zijn dwang bevelen, zegt de boer uit Maas en Waal, de heren moeten mij niet kwalijk nemen, maar die krijgen wij kleine handelsman nen zo nu en dan van de belastingen, dat kunnen de heren ook niet weten. Als er nog eens gelachen wordt, dan laat ik de zaal ontruimen, zegt de rechter met een hamerklop. Ga verder, getuige. De boer in de getuigenbank is flink op zijn gemak, hij staat er als een man die een kostelijk grapje vertellen gaat, waarom gelachen zal moeten worden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6