Haarlems Dagblad België Mogelijke verzoening der partijen rondom de troon van Boudewijn Prins Bernhard bracht de regering verslag uit over zijn reis 64e Jaargang No. 19506 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 21 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en «Dprcrtjtc ïjaartemstbc «Courant (3(nno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom "JT^R IS tegen het einde dezer week weer JLt een proteststaking in België aangekon digd, ditmaal een 24 uur-staking in geheel Wallonië. En de onderhandelingen duren voort. Men zou voortdurend over spanning en onzekerheid kunnen schrijven en daarbij allerlei gevaren in de situatie veronder stellen, ware het niet dat onze Zuiderburen nu al herhaaldelijk hebben doen blijken, dat zij op critieke ogenblikken het hoofd koel weten te houden. Van een opgewonden stemming onder de bevolking kan men niet spreken. Dit geeft de hoop op een gunstige einduitslag van het dispuut in de Konings kwestie voedsel. Hoe gaat het vaak met moeilijke vraagstukken, als zij in een phase komen waarin men tot oplossing móet komen? Men houdt een soort revue van alle theorelisch-denkbare middelen, om uit de impale te komen en kiest tenslotte de vei ligste uitweg. Intussen is de man, die leiding aan deze revue moet geven, met een zware taak belast. Die man is in dit geval de démissjonnaire minister-president Gaston Eyskens, die dóór de Prins-Regent met een infoi matorische opdracht is belast. Van avond zal hij een openbare verklaring af leggen. Dat is tenminste aangekondigd; u moet er niet met zekerheid op rekenen, want uitstel in' zulke situaties is altijd mo gelijk. De informateur verstrekker van in lichtingen aan de Prins-Regent heeft ge zegd dat nog niet bewezen is, dat de katho liek-liberale coalitie geheel is ontwricht, waaruit men afleidt dat het mogelijk zou zijn een kabinet te vormen met liberalen, die de terugkeer van Koning Leopold III voorstaan. De liberalen zijn immers ver deeld. Maar een nationaal kabinet, waarin dus alle drie partijen vertegenwoordigd zouden zijn, lijkt een geenszins-ondenkbare andere oplossing. Om die te bereiken zou men het blijkbaar eens moeten worden over een terugkeer van Koning Leopold, gevolgd door een spoedige troonsafstand, waarna hij zou worden opgevolgd door kroonprins Boudewijn, met wiens koningschap alle partijen zich zouden kunnen verenigen. Er zij nog eens aan herinnerd dat in België niet het koningschap als zodanig in het ge ding is en evenmin de regerende dynastie: de oppositie van de socialisten en een deel der liberalen heeft zich uitsluitend tegen de persoon van Koning Leopold III gekeerd. Het voorstel van een tei'ugkeer des Ko- ning's eigenlijk onder voorwaarde dat hij afstand zal doen ten bate van zijn zoon als deze 21 jaar wordt (hij zal die leeftijd over anderhalf jaar bereiken, om precies te zijn: op 7 September 1951) zou overigens de be williging des Konings vergen. Tot dusver heeft de Koning zich op generlei wijze om trent de toekomst gebonden. Het zijn ken nelijk vooral de liberalen die dit compromis voorstaan. Verscheidene leidende figuren uit hun kring zien het als de enige aan vaardbare oplossing. Men kan als bedaard Nederlander dat licht beamen: als alle par tijen het wilden aanvaarden zou de crisis zijn opgelost en als de Koning tot deze op lossing bereid bleek zou Z. M. immers door zijn terugkeer en herstel in zijn waardig heden volledig eerherstel hebben bereikt. Zo kan men dat als Nederlander bekijken, maar het is steeds noodzakelijk daarbij te blijven bedenken dat men buitenstaander is en de koningskwestie dus nimmer kan aanvoelen zoals een Belg dat doet. Er is onlangs een opinie-onderzoek in ons land. geweest, waarin-de vraag werd gesteld het was vóór de Volksraadpleging hoe men zou stemmen „als men Belg was". Wij hebben de uitslag-, daarvan niet vermeld, omdat die ons waardeloos leek. Het stemde alleen tot verheugenis dat vele ondervraag den ik meen veertig procent dit had den ingezien en daarom geantwoord: ik weet het niet. Dit is een bij uitstek nationale Belgische aangelegenheid en het gevoels element doet er zich in belangrijke mate in gelden. Belangstelling onzerzijds, en in het alge meen in hel buitenland, is natuurlijk vol komen begrijpelijk. Dat is iets anders. Wij Nederlanders, die reeds nauw met de Bel gen verbonden zijn in de in staat van wor ding verkerende Benelux, zijn er wel het eerst bij geïnteresseerd (met de Luxembur gers) dat eei\ bevredigende uitkomst be reikt wordt. Dat de stemming der Belgische bevolking rustig gebleven is, dat ernstige incidenten niet zijn voorgekomen, dat dus kennelijk een sfeer bestaat die gunstig is voor onderlinge toenadering, kan ons alleen verheugen. Mogen deze gunstige verschijn selen door de verdere ontwikkeling beves tigd worden. R. P. Twee mariniers in Indonesië gedood DJAKARTA, 21 Maart (Ancta) In de omgeving van Malang deed zich Don derdag een incident voor tussen gewapende Indonesiërs en vier leden van de Konink lijke Marine. De juiste toedracht is nog niet bekend. Noch van de zijde van de Nederlandse Marine, noch van de zijde van de militaire gouverneur wenste men inlich tingen te geven. 'Naar verluidt werd een auto met leden van de K.M. door vijf be wapende Indonesiërs aangehouden. Vast staat, dat een onder-officier en een kor poraal van de Marine werden neergescho ten. De twee anderen slaagden er in te ontvluchten. Kort na het incident werd alarm gemaakt, waarna een achtervolging werd ingezet. Hierbij werden enkele Indo nesische burgers gedood. Men zou geslaagd zijn de daders te arresteren. Oost-Duitse politie zou een luchtmacht krijgen Volgens het West-Berlijnse blad „Social- Demokrat" hebben de Sovjet-Russische autoriteiten dc Oost-Duitse politie toe stemming verleend een eigen luchtmacht in te stellen. „Deze luchtmacht zal een onderdeel vormen van de grenspolitie, de toestellen zullen als kenmerk Sovjet-ster ren dragen en alleen betrouwbare commu nisten zullen tot bestuurder opgeleid wor den", aldus het blad. Van andere zijde was van dit bericht geen bevestiging te krijgen. DE WAPENS KOMEN. Door het Amerikaanse ministerie van landsverdediging is bekend gemaakt dat in de loop van de volgende week zal wor den begonnen met het verschepen van Amerikaanse militaire uitrusting, bestemd voor de grondstrijdkrachten van de staten, die aangesloten zijn bij het Atlantisch Pact. Naar een nationaal kabinet in België? Eyskens informeert nog BRUSSEL, 20 Maart. (ANP). Gaston Eyskens is hedenmorgen zijn taak als in formateur van de prins-regent begonnen en heeft achtereenvolgens besprekingen gevoerd met Roger Motz, voorzitter van de liberale partij en de voorzitter van de socialistische partij, Max Buset. In welke richting deonderhandelingen zich zullen ontwikkelen is tot dusverre nog onbekend en men heeft slechts houvast aan de ver klaring van Eyskens zelf, volgens welke „het nog niet bewezen is, dat de vorige katholiek-liberale coalitie geheel ont wricht is". Een der hypotheses is dus, dat Eyskens zal proberen een nieuw katho liek-liberaal kabinet te vormen, ditmaal echter met liberalen van wie bekend is dat zij koningsgezind zijn. Een andere hypo these is dat Eyskens zal trachten een drie ledige regering te vormen, die dan zou trachten een nationale oplossing van de koningskwestie te vinden. Bij deze laatste veronderstelling baseert men zich op een uitspraak van de liberale minister van Landsverdediging in 't demissionnaire ka binet, Deveze, die gesproken heeft van een „eendrachtige nationale regering" en op een verklaring van de voorzitter van de liberale senaatsfractie, Coulonvaux, volgens welke bij de liberalen de wens zou overheersen tot een drieledige regering te geraken. Gezien het standpunt dat de socialisten Zondag op hun partijcongres met betrekking tot de Koningskwestie hebben ingenomen, zou dit betekenen, dat de Verzoening van alle Belgen rondom de troon zou geschieden, echter met prins Boudewijn als koning. Na afloop van een bijeenkomst van de liberale Senaatsfractie verklaarde de voor zitter, Coulonvaux, t.egenover de journalis ten: „In liberale kringen komt hoe langer hoe meer de wens tot uitdrukking, dat met alle mogelijke middelen naar een nationale oplossing van de Koningskwestie gezocht wordt. Ik kan u op dit ogenblik niet meer mededelen." De secretaris van kabinetsformateur Eyskens heeft de pers Maandagavond medegedeeld, dat de besprekingen worden voortgezet en dat de informateur heden avond om 6 uur een verklaring hoopt af te kunnen leggen. Eyskens heeft heden besprekingen ge voerd met de voorzitters der drie partijen: Baron van der Straten-Waillet (CVP), Roger Motz (Lib.), Max Buset (Soc.) en met de liberale ministers uit het demis sionaire kabinet Deveze, Dierckx, Lilar en Van Glabbeke. Ook heeft Eyskens een on derhoud gehad met Spaak, Coulonvaux en Lefèvre, de voorzitters van de- liberale Senaats- en Kamerfractie en met het Ko ningsgezinde liberale lid van de Kamer- van Volksvertegenwoordigers Sabbe. Verschillende vooraanstaande liberalen, onder wie leden van het demissionaire kabinet, blijven bij hun mening, dat de enige aanvaardbare oplossing moet worden gevonden in een terugkeer van de Koning op voorwaarde, dat hij zal aftreden als zijn zoon Boudewijn 21 jaar wordt. Stakingen Te Antwerpen zijn gisteren 128 zeesche- 'pen opgehouden, doordat meer dan 20.000 Processen in Sofia en Praag Te Sofia is Maandag een proces begon nen tegen een aantal Joegoslaven, die wor den beschuldigd van „spionnage en sub versieve activiteit". Volgens het Bulgaarse persbureau had den zij vorig jaar September op de ver jaardag van Bulgarije's bevrijding door het Rode Leger, het mausoleum van Dimi- trof willen opblazen. Zij zouden volgens de tenlastelegging daarbij erop hebben ge rekend, dat de Sovjet-maatschalk Wo- rosjilof en de gehele Bulgaarse regering om het leven zouden komen. Worosjilof, die lid is van het politbureau der Russi sche communistische partij, was toender- tijd als eregast te Sofia aanwezig. Blijkens berichten in de Tsjechoslo- waakse pers is te Praag een proces begon nen tegen 16 personen die ervan worden beschuldigd in dienst van de Amerikaanse, Vaticaanse en Franse inlichtingendiensten spionnage, sabotage en terroristische acti viteit te hebben bedreven. Ministers Götzen en v. d. Brink bij Soekarno De ministers Götzen en Van den Brink die thans in Indonesië verblijven hebben Dinsdag president Soekarno bezocht. havenarbeiders het werk voor 24 uur had den neergelegd om te waarschuwen tegen de terugkeer van Koning Leopold. De havenarbeiders te Antwerpen en de 10.000 arbeiders in en om Brussel zijn na een dag staking weer aan het werk gegaan. De kwart millioen Waalse arbeiders, die vorige week Vrijdag en Zaterdag hadden gestaakt, zijn aan het werk teruggegaan, doch te Huy en Bergen gingen arbeiders, die de afgelopen week doorgewerkt had den, in staking. Volgens United Press heeft het centrale actie-comité van de Belgische socialistische partij besloten aanstaande Vrijdag een 24- uurstaking uit te roepen in de vier Frans sprekende Belgische provincies, als protest tegen een eventuele terugkeer van Koning Leopold. Engeland vormt territoriaal leger Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de generale staf van het Britse Ge menebest, heeft heden medegedeeld dat de Britse regering verwacht in 1954 de be schikking te zullen hebben over een zoge naamd „territoriaal leger" ter sterkte van een half millioen man, dat zo nodig binnen de 24 uur onder de wapenen zal kunnen wordeïi geroepen. Het „territoriale leger" is een uit reser visten samengesteld leger, dat wordt ge vormd op basis van vrijwilligheid. De leden zijn burgers, die in hun vrije tijd militaire oefeningen ondergaan. Zij oefenen een avond per week en komen twee weken per jaar onder de wapenen voor actieve dienst. Indien zich een toestand van „nationale nood" voordoet, kiinnen zij'onmiddellijk onder de wapenen worden geroepen. Veldmaarschalk Slim, die zijn medede ling op een persconferentie deed, verklaar de verder nog dat de sterkte van-het „ter ritoriale. leger" aan het einde van het jaar vijftig procent hoger zal liggen dan ten tijde van de overeenkomst' van Münch'en (in 1938) het geval was. Engeland wil toefreden tot Europese befalingsunie Doch uitsluitend als geJdschieter LONDEN, 21 Maart. (Reuter). Engeland zal vandaag aan de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Pa rijs, naar de financiële correspondent van Reuter meldt, een voorttel doen toekomen, volgens hetwelk hét zal toe treden tot de voorgestelde Europese betalingsunie uit sluitend als geldschieter. Van de zijde van het Engelse ministerie van Financiën werd vernomen, dat deze belangrijke concessie, waarbij Engeland zich verplicht zelf geen gelden van het fonds der unie te lenen, gedaan zal worden op voorwaarde, dat be paalde noodzakelijke aanpassingen ge schieden in verband met de internationale positie van het pond sterling. Engeland aanvaardt de doelstellingen der betalings unie en is bereid zijn volle aandeel bij te dragen tot het bereiken daarvan. Het is echter van mening, dat zeer technische regelingen nodig zijn in verband met de speciale positie van het pond sterling. Naar gisteren vernomen werd, aanvaardt Engeland het principe der unie van vrije transfer tussen de deelnemende landen van valuta, verdiend met lopende handel. Dit zou Engeland mogelijk meer goud kos ten, maar in andere opzichten zal het er mogelijk ook voordeel uit trekken, daar het in staat zal zijn zijn overschotten met bepaalde Europese landen te verrekenen met de nadelige saldi met andere Europese landen, die het anders in goud had moeten afwikkelen. De twee voornaamste voorwaarden van Engeland zijn ten eerste, dat de bestaande monetaire sterlingregelingen met andere deelnemers en de bestaande credietrege- lingen gehandhaafd moeten blijven en ten tweede, dat de andere deelnemende landen niet onnodig belemmerd moeten worden in het gebruik van hun bestaande sterling- saldi en ten opzichte van de mogelijkheid tot het vormen van saldi, die zij mogelijk als reserves nodig hebben. De transfer mogelijkheid voor lopende betalingen tus sen alle Europese Marshall-landen, die de unie zou mogelijk maken, zou komen te staan naast de transfermogelijkheid van sterling, die in de bestaande bilaterale overeenkomsten met Engeland is voorzien. Dit zou dus voor Engeland het risico voor grotere goudverliezen met zich brengen. Dit wil Engeland aanvaarden, maar het wenst, dat deze overeenkomsten verbon den worden met de unie en er niet door gedomineerd worden. Maandag kreeg Schiphol bezoek van een nieuw type Engels passagiersvliegtuigde Vickers Arnistrony Viscount 700. Het toestel heeft vier .,turboprop"-motorcn (propel lers worden aangedreven door gasturbines) en kan mei veertig passagiers aan 'ooord een kruissnelheid van 50Q545 kilometer per uur vliegen. De foto toont de Viscount in de Amsterdamse luchthaven waar hij nog tot Donderdag te zien is. Tsjechoslowacikse Katholieke bisschoppen blijven standvastig De hoogste Tsjechoslowaakse geestelijke j dignitarissen, uitgezonderd de rooms-katho-! lieke bisschoppen hebben ten overstaan van premier Zapotockv de eed van trouw aan de staat afgelegd, zo meldt hel Tsjecho slowaakse nieuwsbureau „Ceteka". Onder de geestelijken bevinden zich dr. Frantisek Kovar, patriarch van de Tsjechoslowaakse kerk, een van de rooms-katholieke kerk afgescheiden groep met een ledental van een millioen, dr. Victor Hajek, de kort ge leden gekozen voorzitter van de synode van de evangelische kerk, twee bisschoppen van de Grieks-orthodoxe kerk, de opper rabbijn van de Joodse gemeenschap, de superintendent van de methodistische kerk en verschillende andere berkhoofden. Dr. Kovar verklaarde uit naam van alle genoemde geestelijken te spreken, toen hij zeide, dat men uit vrije wil had gehandeld en dat men geen belangen van vreemde mogendheden diende. Hij dankte voor de „economische zekerheid", welke de nieuwe kerkwetten aan alle kerken verleende. Het blijkt, dat de rooms-katholieke bis schoppen thans de enige geestelijken zijn, die de eed van trouw niet hebben afgelegd. Jessup voor de „zuiveringscommissie" Philip Jessup, de reizende ambassadeur van de Verenigde Staten, heeft heden ver klaard, dat de republikeinse senator voor Wisconsin. Joseph McCarthy, door hem t.e beschuldigen van communistische sym pathieën het bewijs heeft geleverd „niet in het minst de belangen van de Verenigde Staten te begrijpen". Jessup, die werd gehoord door de sub commissie van onderzoek van de Senaat, heeft met klem ontkend, ook maar enige sympathie te gevoelen voor de communis ten. Hij verklaarde, dat het een uiterst ernstige zaak is „een ambassadeur van de Verenigde Staten te doen doorgaan voor een leugenaar en een verrader". Jessup zei. dat hij toestemming had ge geven zijn naam te vermelden bij de or ganisatoren van een door het Sovjet-Rus- sische-Amerikaanse instituut in 1944 te New York gegeven diner, doch hij ver klaarde nadrukkelijk dat er geen enkele reden bestond waarom een „loyaal Ameri kaan" zulks niet zou mogen doen. daar het instituut niet voorkwam op de door het Amerikaanse ministerie van Justitie op gestelde lijst van staatsgevaarlijke organi saties^ De waardering voor de wijze waarop hij zijn taak als „goodwill"-ambassadeur heeft vervuld, is groot en algemeen Prins Bernhard heeft in de ministerraad verslag uitgebracht over zijn reis. Van links naar rechts: mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, Prins Bernhard, vir. Th. R. J. Wijers, minister van Justitie en prof. mr. P. Lieftinck, minister van Financiën. Prins Bernhard heeft Maandagmiddag in de Ministerraad verslag uitgebracht over de ervaringen opgedaan tijdens de reis, waarvan Z. K H. Zondag terugkeerde. Daarbij bleek, hoe uitermate belangrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor ons land is geweest. Op zeer ruime schaal, speciaal ook op economisch terrein, heeft Prins Bernhard zich tijdens de reis laten inlichten. De Prins heeft door deze vermoeiende, doch voor onze verhouding tot de bezochte ge bieden zeer belangrijke reis te willen ma ken, Nederland bijzonder aan zich ver plicht. De minister-president heeft dan ook aan het einde van de bespreking aan Zijne Ko ninklijke Hoogheid de dank der natie over gebracht. Onze parlemantaire redacteur tekent hierbij aan: De plaats door de gemaal van een rege rende Koningin ingenomen, is verre van eenvoudig. In landen met het constitutio- neel-parlementaire stelsel, zoals Engeland en zoals het onze, heeft hij zich te onthou den van elke bemoeienis met 's lands be stuur en met de politiek. Maar tegelijker tijd ligt het voor de hand, dat een prins gemaal toch nuttig werk wil verrichten, hetgeen de burgerij min of meer van hem verwacht. Nu Prins Bernhard van zijn reis van enige maanden, waarbij hij zowel de West als Venezuela, Mexico, Brazilië, de Ver enigde Staten en Canada bezocht, weer is thuisgekomen, kan men vaststellen, dat hij daarbij als een voortreffelijk buitengewoon gezant van Nederland is opgetreden. Te recht hgeft' de minister-president, dr. Drees, bij de aankomst van de Prins op Schiphol, in tegenwoordigheid van alle ministers, uiting gegeven aan de grote er kentelijkheid/die men herri voor wat hij heeft gedaan en voor de wijze, waarop hij zich van zijn zending heeft gekweten, ten volle verschuldigd is. Overal waar hij ge- Chinese communisten beletten evacuatie van Amerikanen Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat de Chinese communisten een massale evacuatie van Amerikanen uit China heb ben belet door op het laatste ogenblik te weigeren aan twee Amerikaanse schepen toestemming te geven voor het binnen varen van de haven van Sjanghai. De plaatselijke Amerikaanse vertegenwoordi gers is verzocht om bij de Chinese autori teiten aan te dringen op herziening van het verbod. Bijna 2.000 buitenlanders, onder wie 310 Amerikanen, waren van plan geweest China te verlaten. Twee maanden geleden heeft de Ameri kaanse regering al haar diplomaten én consulaire ambtenaren opdracht gegeven uit China weg te gaan. Rus naar huis Valentin Goebitsjef. die in - Amerika schuldig is bevonden aan spionnage, is Maandag uit de Verenigde Staten naar de Sovjet-Unie vertrokken. Goebitsjef nam een televisie-apparaat mee. Toen een regeringsambtenaar ver wonderd vroeg of er in Rusland ook tele visie was, liep Goebitsjef uit: „De Russen hebben de televisie uitgevonden". weest is, heeft hij een uitstekende indruk gemaakt, waarlijk niet alleen door zijn sportief optreden, in welk opzicht men na tuurlijk denkt aan hetgeen hij als vliegtuig bestuurder heeft gepresteerd. Van nog groter waarde is het dat hij door zijn wijze van optreden, door het gemak waarmee hij zich in de verschillende landstalen uit drukte, iedereen voor zich heeft ingenomen. Overal legde hij een levendige belangstel ling voor allerlei situaties aan de dag en toonde hij een zeer ruime kennis van zaken. Prins Bernhard is er volkomen in geslaagd de door hem ondernomen reis geheel aan haar doel, het aankweken en doen toenemen van „goodwill", ten gunste van Nederland, te doen beantwoorden. De grote waardering voor hetgeen de Prins gedaan heeft, kan men in heel wat breder kring dan die van regering en par lement aantreffen. Commissie van de Raad van Europa >ijeen Heden begint te Straatsburg een bijeen komst van de Com .nssie voor Algemene Zaken van de Raad van Europa, tijdens welke een voorstel zal worden besproken, dat beoogt de Raad van Europa meer op een regering en minder op een debatteer- club te doen gelijken, zegt Reuter. De ope ningszitting zal plaats hebben onder voor zitterschap van de Franse minister-presi dent, Georges Bidault. Washington zal Berlijnse Pinksterbetoging verijdelen BERLIJN, 20 Maart (United Press) De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland John McCloy deelde mede dat men in de Verenigde Staten besloten had iedere poging van de communisten om ge durende het Pinksterweekeinde demonstra ties te houden in West-Berlijn te verijdelen. Na een conferentie met de Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal majoor Taylor, verklaarde McCloy dat er afdoende maatregelen waren getroffen om de veilig heid van West-Berlijn te verzekeren. McCloy verklaarde dat de Amerikanen niet zouden aarzelen troepen in te zetten wanneer de communisten de Duitse politie de baas zouden worden. De Hoge Commis saris sprak echter de hoop uit dat dit niet nodig zou blijken te zijn. McCloy deelde mede dat waarschijnlijk gedurende het Pinksterweekeinde de Hoge Commissie voor West-Duitsland te Berlijn zou vergaderen. Dit is een bewijs voor de Berlijners dat de Westelijke geallieerden onder geen be ding van plan zijn de stad te verlaten. McCloy hei-haalde zijn oproep voor het hou den van vrije verkiezingen 500 Huizen door Daroel Islam verbrand DJAKARTA, 21 Maart (Aneta)In de kampongs Neggong en Karangsari in het gebied van Garoet zijn 500 huizen door de Daroel Islam in brand gestoken. Van be voegde zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat intussen na het optreden van de T.N.I. de Daroel Islam als beweging in het gebied van Garoet werd lamgeslagen. Niettemin worden nog vernietigingen door groepen van de Daroel Islam aangericht. Het woord is aan Guizot Dc geschiedenis van eergisteren wordt het minst gekend, die van gisteren het meest vergeten. In April proefneming met waterstofbom In April zulleij Amerikaanse deskundi gen op de Atol Eniwetok, in de Stille Oceaan, proefnemingen doen met een waterstofbom, zo wordt in Washington gemeld volgens AFP. Volgens deskundigen bestaan er in de Verenigde Staten reeds verscheidene wa- terstofbommen. De technici zeggen dat deze bom betrek kelijk eenvoudig kan worden vervaardigd, daar het hier een toepassing van de atoom bom betreft. „Dé waterstofbom", zo ver klaren deze technici, „wordt gevormd door een gewone atoombom, die als raket dient voor een massa „waterstof drie" of tritium en „waterstof twee" of deuterium. Bovendien is deze bom minder kostbaar dan de gewone atoombom daar ^deuterium en tritium, die reeds in vrij aanzienlijke hoeveelheden zijn gefabriceerd veel goed koper zijn dan iranium 235 of plutonium. Maandag had men te Washington de in druk dat de proefneming op Eniwetok vooral ten doel heeft de afmetingen te kunnen vaststellen welke aan het defini tieve model van de waterstofbom moeten worden gegeven. In verband hiermede schrijft Louis Ride- nour, professor in de atoomphysica aan de universiteit te Illinois, in het tijdschrift „Scientific American" dat het zinloos is de kracht van de nieuwe bom te willen verge lijken met die van de gewone atoombom. „De afmetingen van de bom zullen uit sluitend afhangen van de hoeveelheden deuterium en tritium, die bij de vervaar diging zullen worden gebruikt", aldus Riae- nour. Hetgeen na de ontploffing zal gebeu ren, zal afhangen van de gebruikte hoeveel heden brandstof voor de reactie en de ver bindingen. De bom heeft dus geen theore tische grens. De grenzen zullen die zijn van een bom, welke gemakkelijk door een „vlie gend fort van het type B 36" kan worden vervoerd. Het zal hier dus waarschijnlijk gaan om de hoeveelheden deuterium en tritium, die een ontploffing zullen mogelijk maken, welke overeenkomt met die van een millioen ton van een ontploffingsstof op nitro-glycerine-basis, zegge 50 maal de explosieve kracht van een gewone atoom bom". Een dode en twee ernstig gewonden bij autobotsing Vrachtauto reed met één brandende koplamp Maandagavond om elf uur is op dc rijks weg bij Bussum een personenauto uit Am sterdam in volle vaart tegen een uit de richting van het Gooi komende vrachtauto met aanhangwagen gebotst. De inzittenden van de personenauto, de heer E. J. S. en mevrouw R„ beiden uit Amsterdam, wer den zeer ernstig gewond. Mevrouw R. is korte tijd na het ongeluk in de Majella- stichting te Bussum, waarheen zij was over gebracht, overleden. De vrachtauto reed na de botsing in een sloot. De chauffeur, H. J. N. uit Nijkerk, liep ernstige kwetsuren op. Hij is naar het Diaconessenhuis in Naaiden overgebracht. Bij het door de politie ingesteld onder zoek is gebleken dat slechts één van de koplampen van de vrachtauto brandde. Vermoed wordt dat de bestuurder van de personenauto daardoor verondersteld heeft, dat hem een motorfiets tegemoet reed. Mislukte overval op Amsterdamse taxichauffeur Daders gearresteerd Twee jeugdige zeelieden, die Maandag avond met een kustvaarder uit Ierland in de hoofdstad waren aangekomen, vroegen aan de 56-jarige taxichauffeur J. van E. hen naar Meppel te brengen. Toen de man nen geen bezwaar bleken te hebben tegen de prijs van 70.vertrok de chauffeur zijn passagiers naar Meppel. Daar aan gekomen vroegen zij hem, door te rijden naar de oude rijksweg langs de Smilder- vaart. Tussen Meppel en Havelte sloeg een der mannen de chauffeur met een straat klinker op het hoofd. De aangevallene zag kans uit de auto te komen, maar werd door zijn belagers in de vaart geduwd, waarna zij er met. de auto vandoor gingen. In Havelte botsten zij tegen een lantaarnpaal lieten de auto in de steek en maakten zich uit de voeten. Een voorbijganger waar schuwde de politie, die binnen een half uur de beide mannen in het Havelterbos aan hield. Zij waren de 21-jarige B. S. uit Al melo en de 19-jarige H. M. uit Leens. Een hunner had een alarmpistool bij zich. De taxichauffeur, wiens hoofdwonden niet ernstig zijn, is met een ziekenauto naar Amsterdam gebracht. Zijn taxi is zeer ern stig beschadigd. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist, overigens overwegend droog weer met opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. 22 Maart: Zon op 6.40 uur, onder 18.56 uur Maan op 7.37 uur. onder 23.38 uur Hoog en laag water in IJtnuiden Dinsdag 21 Maart: Hoog water: 5.26 en 17.38 uur. Laag water: 1-12 en 13.33 uur. Woensdag 22 Maart Hoog water: 5 54 en 18.07 uur. Laag water: 1.30 en 13.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1