Taxi? Bel 1=2.3,4.5 BESTELBIEMST A.B.C. voor el Iw vervoer .Clowntje Riek py Amsterdamse Beurs Waroiwaterreserwolrs H. J. HAEHTEMS Paviljoen Paradis Einsdag 21 Maart 1950 Haarlems Dagblad ca Oprechte Haar!emsehe Courant 4 Mejuffrouw A. L. Willink van Bennebroek overleden In de ouderdom van zeven en zeventig jaar is te Bennehroek overleden mejuffrouw A. L. Willink van Bennebroek, ambachtsvrouwe yan Bennebroek. De overledene heeft in de loop der jaren veel gedaan in het belang der aloude heerlijkheid en haar bewoners. Wel iswaar zijn de heerlijkheidsrechten sedert 1811 opgeheven en is ambachtsheer of ambachtsvrouw nog alleen een titel, waaraan door traditie slechts een paar rechten zijn verbonden. Van de ambachtsheren en -vrouwen van het zelfstandige Bennebroek (1653) was mejuffrouw Willink de dertiende (de zevende vrouw) en van dé oorsprong af (eind van de dertiende eeuw, toen Benne broek bij Heemstede behoorde) zeker de vijf en veertigste. Mejuffrouw A. L. Willink van Bennebroek is de laatste ambachts vrouwe. daar zij ongehuwd bleef. De thans overledene, die op het fraaie buiten „Het Huis te Bennebroek" woonde, heeft steeds de belangen van haar woon plaats en die der bewoners behartigd. Dat de kleine en landelijke gemeente Benne broek herschappen is tot een vriendelijk lustoord, is voor een groot deel te danken aan haar als grondbezitster. Vrijdagmiddag om. drie uur zal haar stof felijk overschot op de Protestantse begraaf plaats te Bennebroek worden ter aarde besteld. Ziekenfonds „Ziekenzorg" In de jaarlijkse algemene vergadering van het ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haar lem werden de verslagen van de Secretaris en de financiële commissaris over 1948 be handeld en goedgekeurd. De exploitatierekening van de vrijwillige verzekering over 1948 sloot met een zeer belangrijk nadelig saldo. De voorzitter de heer P. Bruyn stelde de vergadering in kennis van de oorzaken, die hebben geleid tot de moeilijke financiële positie, waarin de vrijwillige verzekering is terechtgekomen, ondanks de in Januari 1949 ingevoerde premieverhoging van 50 ct. op 63 ct. per week. Hij deelde verder mede, dat voor 1949 die moeilijkheden onverminderd voortduurden en dat zelfs thans van een precaire toestand gesproken kan worden. Men hoopt nu voor het eerste halfjaar 1950 tot een sluitende rekening te komen doordat voor dit half jaar een uitkering vanwege het Rijk en een extra bijdrage uit het Vereveningsfonds is toegezegd en maat regelen moeten getroffen worden, die zullen kunnen leiden tot belangrijke bezuinigingen op uitgaven van diverse hulpverleningen. Spreker betoogde dat het van het grootste belang zal zijn, dat nu ten spoedigste een Ziekenfondswet tot stand komt, eerst dan zal een einde komen aan de onzekere toe stand, waarin de Ziekenfondsen verkeren. Mededelingen werden gedaan inzake de ingevoerde reorganisatie van de tandheel kundige verzorging en de voorbereidingen die worden getroffen om te komen tot een eigen bureau voor medische contröle voor alle Zieken fondsverzekerden van de te Haarlem werkende Ziekenfondsen. Bij de bestuursverkiezing werden de J. J. Schneiders als financiële commissaris, H. v. Donkelaar als tweede Secretaris en J. J. Rijbroek als bestuurder herkozen. In de vacature voor de raad van toezicht, ontstaan door het overlijden van de heren A. Mars en A. Eizema werd, nadat de voor zitter ter nagedachtenis van de overledenen het belangrijke werk, dat zij in het belang van „Ziekenzorg" hebben verricht, had ge memoreerd, gekozen de heren G. K. Jans sen en L. Salie. Taxi 2 Bei 13000 DAG EN NACHT Burgerlijk© stand van Haarlem HAARLEM, 20 Maart 1950 BEVALLEN van een zoon: 17 Mrt, F E. Kluit—van Denderen; 18 Mrt, A. DielReek; J. A. Wesselinkvan Soest; E. A. J. M. Veltkampvan Reeden; G. J. Braaksma^- Ligtermoet; M. C. Jongkind—Dietz; T. C. van den Bos—de Groot; 19 Mrt, C. M. van den HamSmit; M. LuitOudshoorn; 20 Mrt, M. E. Huizinga—van Haren, E. H. T. KoemanRoest; W. Schellvan Eek. BEVALLEN van een dochter: 17 Mrt, A. M. P. Wiesmanvan de Pavoordt; M. Olden- havePalaster; H. J. Hagen—van Bruggen; 18 Mrt, J. C. de ZwartPieters; H. Thomasz Hellingman; J. van SpronsenNoorder- vliet; R. Dijkstra—van der Land; J. de Rid derde Bruin; A. L. van der Vossen Kruijssen; J. ScheelingsDe Jong; A. S. Bravevan Zaanen; 19 Mrt, P. C. Moorhoff Uijl; M. H. Prinsvan Wijk; C. van Kessel Voulon; M. W. van de KlashorstFabriek; A. KorsmanUijtendaal; 20 Mrt, C. Kerk- hoffGroothuis; W Schellvan Eek. OVERLEDEN: 17 Mrt, A. Sunter—Brou wer, 78 j., 2e Vooruitgangstraat; 18 Mrt, C. Piers, 75 j„ Eendrachtstraat. PHOENIX - Rl Donderdagmiddag-orgelconcerten een uur vroeger Voor dit jaar hebben burgemeester en wethouders van Haarlem de uren, waarop van gemeentewege de kosteloos toenganke- lijke orgelconcerten in de Grote of St. Bavokerk worden gegeven, als volgt vast gesteld: gedurende de maanden April tot en met October op Donderdagmiddag van 2 tot 3 uur; gedurende de maanden Mei tot en met September bovendien op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur. Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Evenals vorige jaren organiseert „Snel- verband" ook dit jaar boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Om deze tochten te doen slagen trachten leden op intekenlijsten geld te verzamelen. De Commissie doet een dringend beroep op allen die iets voor dit doel willen offe ren om te tekenen op. deze lijsten, of een bijdrage te storten op gironummer 233733, ten name van de penningmeesteresse der Bootcommissie. De tochten worden uitsluitend gehouden voor lichamelijk gebrekkigen, dus niet voor Ouden van Dagen. Zij die dus voor één der tochten in aanmerking wensen te ko men kunnen zich melden bij de volgende adressen, waar ook gaarne inlichtingen worden verstrekt: P. Oostwouder, Zocherstraat 72; Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5; IT. Luijken, Een drachtstraat 13; mej. A, v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a en mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUBGER BETALING IN OVERLEG (Adv.» De buitenlandse deelneming aan zangconcours van Polyhymnia Namen aan het internationaal concours van de Haarlemse zangvereniging „Poly hymnia" in 1925 slechts twee buitenlandse koren deel, voor de wedstrijden ter gelegen heid van het gouden, feest in Juni staan reeds koren ingeschreven uit Zweden (San- garkretsens Norgekör), België (Antwerpen, Gent en Dendermonde) en Luxemburg. Met Engelse zangverenigingen worden nog on derhandelingen gevoerd. In totaal staat reeds van meer dan tweeduizend zangers en zangeressen de deelneming vast. De ge legenheid tot inschrijving van Nederlandse koren staat open tot eind Maart. AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MIJ. Eer? nieuwe begraafplaats wordt in Haarlem voorbereid Grond die B. en W. daarvoor op het oog hebben ligt In Bloemendaal Door B. en W. van Haarlem is, zoals wij reeds mededeelden, in de memorie van ant woord békend gemaakt dat het stichten van een nieuwe begraafplaats in voorbe reiding is. Daarvoor hebben B. en W. grond op 'het oog in de gemeente Bloemendaal Wij vernemen daarover nog het volgen de: De nieuwe begraafplaats aan de Ver- gierdeweg is nog niet voltooid. Er is jaren geleden begonnen met het aanleggen van de kleinste helft van het daarvoor be stemde terrein. Verleden jaar is er toen nog een stuk bijgekomen. Er rest nu nog de ophoging van het kleinste deel van het terrein, waarna ook nog de beplanting moet volgen voor daar begraven kan wor den. Voor dit nog zeer omvangrijke werk voltooid zal zijn zullen er vermoedelijk nog wel een jaar of zes verlopen. Voorlopig ia er dan nog geen gebrek aan begraaf ruimte. Maar het gemeentebestuur is van mening dait het nodig is dat tijdig maatregelen worden genomen voor een tweede begraaf plaats. Er is thans op de begraafplaats aan de Kleverlaan geen grond meer beschik baar, zodat het wel niet lang meer zal duren of die 'begraafplaats blijft alleen nog open voor het bezoeken der graven. Voor lopig blijft dat dan zo, maar het is te ver wachten, dat aan het einde van deze eeuw de begraafplaats in een park veranderd cetMK'Ceta-QeWi Het ot-JkrOffiJj/MV. Hêkkffttwaïkr 45 ct per flacon (Adv.) Toneel ais poppenkast De Haagse Comedie speelde Goldoni De achttiende-eeuwse Venetiaanse schrij ver van naar schatting tweehonderd to neelstukken Carlo Goldoni leeft in de ge schiedenisboeken van de dramatische kunst voort als de heftige bestrijder van het in zijn dagen tot een vulgair volksvermaak ontaarde genre der zogenaamde commedia dell'arte. In zachtzinnige navolging van Molière, maar met aanzienlijk veel minder komische verve, probeerde hij in zijn va derland het zuivere blijspel in te voeren door de dwaasheden van zijn medeburgers te hekelen, daarbij gebruik makend van een vertrouwd in de oren klinkende om gangstaal. Hij keerde zich vooral tegen de aristocratische klasse, zonder dat zijn satire ooit vernietigend scherpe vormen aannam, want hij was per slot van rekening een vriendelijk en braaf man. Zijn populaire bijnaam „papa Goldoni" zal waarschijnlijk niet alleen op zijn verbijsterende producti viteit hebben geslagen! Veel van zijn ka rakter-blijspelen, voor zover zijn werk op die betiteling aanspraak kan maken, is in middels danig verouderd. Van zijn kluch ten echter, waarin alle humor aan de ver rassende ontwikkeling der gegeven toe standen ontspringt, hebben er zich ten minste twee tot op de huidige dag weten te handhaven: „De Herbergierster" (nog verleden jaar door Comedia .tot vertoning gebracht) en het gisteravond in de Haar lemse schouwburg als abonnementsvoor stelling gespeelde spektakel „De knecht van twee meesters". Men heeft wel eens gezegd dat de ver nieuwingen van Goldoni eenvoudig hier op neer kwamen, dat hij in dialogen vastlegde, wat vroeger op improvisatie berustte. Dit is in het algemeen gesproken stellig over dreven, Doch voor het onderhavige stuk behoeft men slechts weinig restricties te maken, want de auteur bleef hier zo dicht in de buurt van de commedia dell'arte, met zijn talrijke standaard-typeringen en cliché-situaties, dat de fantasie van de acteur vrij spel heeft en deze inderdaad al zijn virtuositeit te hulp moet roepen om de zotheid hoogtij te doen vieren. Cees Laseur, die 'de opvoering door de Haagse Comedie regisseerde en Jan Retèl, die de titelrol voor zijn rekening nam, hebben van deze vrijheid dankbaar gebruik ge maakt, zozeer zelfs dat de menselijke ka rakterisering (overigens gering van waar de) danig in het gedrang kwam, waar wel niemand heel erg rouwig om zal zijn ge weest. Eigenlijk zou men niet van regie maar van choreografie moeten spreken als wij het aardige en helaas te weinig toepasse lijke woord spelleiding niet hadden, want Laseur maakte van het toneel een levens grote poppenkast. Wat men aanschouwde was louter spel om het spel, met alle vreugde vandien, in een bruisend tempo. Alle onwaarschijnlijkheden werden met superieure minachting voor de logica des gemenen levens driedubbel onderstreept, de changementen geschiedden bij open doek, met muzikale begeleiding en panto mimische commentaar. De kleurige zet- stukjes en de beeldige costumes, die de feestelijkheden niet weinig verhoogden, waren ontworpen door J. E. du Mont, een naam om te onthouden. Jan Retèl speelde de knecht van twee meesters met alle gewenste lenigheid van lichaam en geest. Zijn Truffaldino, onge lofelijk slim in zijn boerse domheid, ver overde op slag de lachlustige sympathie van de zaal. Kostelijk was vooral de scène in de keuken van de herberg met het on ophoudelijke gedraaf van de bedienden 'en het gemanipuleer met de volle schotels Een bijzonder leuke en charmante rol. Nauwelijks minder hulde komt toe aan Bob de Lange, wiens oude Pantalone voor de incarnatie der volstrekte mallotigheid kou doorgaan met zijn houterige bewegingen en potsierlijk pathos. Myra Ward was een schalkse soubrette, Elisabeth Andersen ontwapenend in haar travestie, Johah Valk koddig genoeg als de waard. Jammer dat Jos van Loon en Allard van der Scheer telkens weer uit de toon vielen, want zon der deze kleine inzinkingen zou de kinder lijke vreugde om deze amusante vertoning volmaakt zijn geweest, DAVID KONING. De huisvesting van het Huisvestingsbureau De Twentse Bank heeft lokalen in het pand Zijlstraat 7074 teruggevraagd. Daar aan kan worden voldaan als -in het gebouw enige veranderingen plaats hebben voor het bureau voor Huisvesting. De kosten daarvan zullen 1700 bedragen, die gelijk verdeeld zullen worden onder de Bank en de Gemeente. LAATSTE H.Q.V.-CONCERT VAN SERIE B Op Vrijdag 24 Maart geeft de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey het zesde en laatste ledenconcert van serie B in dit seizoen. Voor de pauze worden uitgevoerd de ouverture „Egmont" en het Vierde Pianoconcert van Beethoven. Solist is de Amsterdamse pianist Jan Odé. Het tweede gedeelte van de avond wordt gevuld met de Symphonie in g-moll van Mozart. kan worden. De gemeente heeft nooit grond van die begraafplaats verkocht, alleen het recht van het hebben van een graf. Daar voor moet elk jaar een zeker recht betaald worden. De ervaring is dat in de regel door het derde geslacht geen grafrechten meer betaald worden. Indertijd was er ook op het Bolwerk (de zogenaamde Punt tegenover het Staten- bolwerk) een begraafplaats, die in een plantsoen veranderd is. Eén begraafplaats voor een bevolking die dan misschien tot 175.000 zielen zal zijn uitgegroeid, wordt onvoldoende geacht. Vandaar dat het gemeentebestuur tijdig maatregelen wil nemen om de beschikking te krijgen over grond voor een nieuwe be graafplaats. Men wil meer tijd beschikbaar hebben voor het in orde maken van het terrein en vooral ook voor de beplanting. De ondervinding die men opgedaan heeft aan de Vergierdeweg pleit daarvoor. Toen daar voor het eerst begraven moest worden was de beplanting nog niet tot voldoende ontwikkeling gekomen. OP HETERDAAD BETRAPT Vanmorgen omstreeks zes ,uur werd de aandacht van een in de Grote Houtstraat surveillerende politie-agent getrokken door het geluid van brekend glas. Vrijwel tege lijkertijd stoof een man uit het portiek van magazijn „Nederland", doch niet zo vlug of de agent kon hem tegenhouden. In de étalageruit gaapte een groot gat. en uit dat gat stak een coupon stof. De op heterdaad betrapte dief bleek de 41-jarige Amster damse timmerman L. v. D. te zijn. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. GEVITAMINEERD MET A en D. PRIJS PER PAKJE 34 CENT De Absoluut Betrouwbare Correcte staat alleen voor U klaar met 30 auto's en 50 man betrouwbaar personeel. dus voor kleine en grote vrachten. BARREVOETESTRAAT 2 - TEL. 18428 Na 6 uur 14810—14155 De tweede dirigent van het Residentie orkest, de heer Jan Koetsier, heeft zijn contract niet verlengd omdat hij is benoemd tot leider van het orkest van de Beierse radio te München, welke functie hij deze zomer zal aanvaarden. Een twintigjarige Haarlemse metselaar die gisteren op een bouwwerk aan de Zo- mervaart van een drie meter hoge steiger viel, is met inwendige kneuzingen in de Maria-stichting opgenomen. Een achttienjarig meisje, dat gister morgen op de Herensingel bij de Amster damse Poort fietste, schrok van een hond die voor haar wiel sprong. Zij viel en liep een hersenschudding op. Een conducteur raakte gisteren op de parkeerplaats aan het Kennemerplein in Haarlem tussen twee bussen bekneld, waar bij hij de linkerschouder kneusde. Voor de kinderen 18 I l Clowntje Rick zat gezellig in het stoeltje en heertje schonk thee in de kopjes van eetpoppenservies je. Wat smaakte Rick dat kopje warme thee heerlijk. Bunkie zat hij hem en keek tevreden toee „We moesten maar vriendjes wordenzei hij opeens. „Graag!" antwoordde Rick verheugd. „Graag, want ik voel me 'n beetje eenzaam weet je. Dat meisje ginds was niks aardig voor me". Maar stil eens", bedacht Bunkie op eens. „Je zult wel honger hebben, daar dacht ik niet zo gauw aanZal ik wat eten voor je halen?" „Nou, eigenlijk wel erg graag!" zei Rick. „Het was een verre reis, zie je!" „Wacht maar even, ik ben zo terug!" zei Bunkie. „Ik zal het voor je uit huis halen!" En Bunkie spoedde zich naar de villa, terwijl Rick wachtte De zaak van de verdwenen Haarlemse schilder Een der verdachten in vrijheid gesteld Gisteren zijn de 45-jarige Amsterdamse vrouw H. C. S. en de 40-jarige betonwer ker W. V,, die in arrest waren gesteld onder verdenking dat zij betrokken zijn bij de verdwijning van de Haarlemse schilders patroon D. L. O., wiens lijk Zondagmorgen uit de Jan Gijzenvaart werd opgehaald, voor de Officier van Justitie geleid. Na gehoord te zijn werd de man op vrije voeten gesteld; de vrouw is echter vastge houden. De 49-jarige taxi-chauffeur L. T. B., die de schilder en de vrouw naar de Jan Gij- zenbrug heeft gereden, bevindt zich even eens nog in arrest. Hij zal morgen voor de Officier verschijnen. Naar wij vernamen is er nog' geen enkele positieve aanwijzing, dat er misdrijf in het spel is, evenmin als van het tegendeel. De feitelijke omstandigheden laten de moge lijkheid van een ongeval open, de tegen strijdige verklaringen der verdachten die van moord. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam. Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Bil li ton Mij II Slotkoers Openings Heden koersen 279 278 213% 213% 224% 222% 178% 177% 129% 301% 284 115% 141 139 157 136% 134% 141 139 142% 141 154% 100 273 Demonstratie van kleurentelevisie Op de grote radiotentoonstelling, die in het najaar van 1949 in Londen is gehouden, heeft een Engelse firma demónstraties ge geven met een door haar ontworpen sys-- teem van kleurentelevisie, welke zeer grote belangstelling trokken. De omstan digheid dat technici van de Engelse firma tér gelegenheid van de jaarbeurs naar Ne derland kwamen was voor de AVRO aan leiding, hem te verzoeken de lcleuren- televisie-apparatuur mee te nemen, ten einde ook het Nederlandse publiek kennis te laten maken met de zeer opmerkelijke resultaten, die zij op dit gebied heeft be- reikt. Aan dit verzoek kon worden voldaan en deze week worden in hotel „Hof van Holland" in Hilversum demonstraties ge geven, welke voor iedereen toegankelijk zijn. Men kan hier eigenlijk niet spreken van televisie, wanneer men daaronder het over brengen van beelden door middel van radiogolven verstaat. Dat gebeurt namelijk bij deze demonstraties niet; de opneem- camera en de projectie-apparaten zijn door kabels verbonden. De techniek is namelijk nog niet zover gevorderd dat dit systeem ook voor radio-uitzendingen bruikbaar is. Het systeem berust op gebruikmaking van kleurenfilters, die in de opneemcamera en in de ontvangers roteren. Het komt er vooral opaan, dat de snelheid van deze „kleurenschijven" in de opneem- en projec tie-apparaten volkomen gelijk is, hetgeen bij een kabeloverbrenging gemakkelijker te bereiken is dan bij de overdracht der beel den door aethergolven, waarbij de storing kansen uiteraard een rol spelen. Het zal dan ook nog wel enige jaren duren voor de technici dit bezwaar hebben overwonnen. Intussen experimenteert men in de Ver enigde Staten met een systeem zonder roterende kleurenschijven, waarbij niet één, doch drie zg. kathodestraalbuizen worden toegepast. Ook Philips neemt sinds enige jaren proeven met een eigen systeem van kleurentelevisie, waaraan men nog geen bekendheid wil geven, omdat het nog in het laboratoriumstadium verkeert. Ook de technici van Philips zijn van mening, dat het nog wel vier a vijf jaar zal duren, voor dat kleurentelevisie technisch geschikt zal zijn voor de radio.-„omroep". Bij de demonstraties in Hilversum kan men echter nu reeds zien, welke grote mo gelijkheden' er op dit gebied zijn. De ge kleurde beelden evenaren die van een. kleu renfilm in de bioscoop. De AVRO heeft een aardig programma samengesteld, dat onge veer tien minuten duurt en waaraan mevr. Teddy Scholten, de sportverslaggever Tony de Bock, siervissen in een aquarium en Bert Brugman met zijn poppen mede werken. Santpoort-dorp Lezing over „Valkenheide" In het Santpoortse Jeugdhuis is Maan dagavond een gemeenteavond gehouden van de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. P. A. Tichelaar opende, waarna enige aangelegenheden uit het kerkelijk leven besproken werden. Hierna was het woord aan de heer C. H. W. Kuperi, ambtenaar verbonden aan het Hervormde doorgangs huis „Valkenheide". Deze sprak 'over het opvoedende werk dat daar verricht wordt onder de knapen die door de regering aan deze instelling werden toegewezen. In duidelijke woorden vertelde de lieer Kuperi over het trieste milieu waar deze jongens hoofdzakelijk uit voortkomen en met lichtbeelden werd te zien gegeven hoe „Valkenheide" een nieuwe basis in het jongenshart probeert te leggen om de jongens voor 't maatschappelijk leven weg wijs te maken. Valkenheide telt momenteel 250 jongens en de resultaten die men sinds de oprichting in 1909 heeft ver kregen, geven alle reden tot tevredenheid. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 (Adv.) FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 24) Ik heb het woordelijk onnthouden, mijnheer de rechter, voor het geval ik ook eens naar tante Jans zou mqeten, want mijn zaak is ook niet wat je noemt, al heb ik maar zeven kinderen. Van der Giezen zat te repeteren tot in Zaltbommel toe, hij had zich goed voorbereid, maar naar ik hoor heeft hij bij vergissing ver andering in zijn programma gebracht. Niel Verhagen heeft de spijker op zijn sop getikt met deze boer. De aanklacht is niet te houden, het is een mishandeling uit drift geweest, er zijn verzachtende omstan digheden. Van der Giezen wordt naar Jiuis gestuurd met anderhalf jaar" voorwaardelijk en een geldboete van tweehonderd gulden. Hij zal een proeftijd van twee jaren moeten door maken. In twee jaren zult ge geen tante Jan sen de nek om mogen draaien, zegt de boer uit Maas en Waal tegen Van der Giezen, als ze op straat staan. Hij .krijgt geen antwoord van de kleine kastelein. Die staat met zijn vijf kinderen om hem heen, hij aait hen door de haren, hij kijkt ze een voor een aan alsof hij ze nooit eerder gezien he^ft. Mijn mannekes, zegt Van der Giezen, mijn mannekes. Hij vat ze bij de schouders, hij knijpt ze dat ze krimpen. Maar ze lachen erbij, ze kijken naar hem, zij dringen tegen hem aan. Dan neemt Bart van Dijk de ene en Niel Verhagen de andere arm van Van der Giezen, zij brengen hete naar de trein en zijn vijf mannekes stappen in een rijtje achter hen aan, gedreven door Annelies als door een schapenhoedster. Wij gaan eens kijken of er nog bier in uw kelder is, zegt Bart, want hier zal een glas op gedronken moeten worden. Het is erg dat ik niet weet hoe ik u moet danken, zegt Van der Giezen onder weg wel dertig malen. Gij en uw vrienden hebt mij gered. Mijnheer Verhagen hier die heeft zo een schone zet uitgehaald met zijn boer uit Maas en Waal. Die boer heeft achter mij gezeten in de bus. Een mens zijn leven hangt aan een zijden draadje. Hij kan door een nietigheid]e uit de misère worden gehaald, maar ook er in worden gestoten. Het ergste is, dat ik niet weet hoe ik u danken moet. Als ze aan de trein komen, moeten ze even wachten op de kinderen, die achter zijn geraakt. Twee hangen er aan weers kanten in de arm van Annelies, die met een stil lachje luistert naar de vrolijke praat. Ge kunt zien, dat ze geen moeder meer hebben, zegt Van der Giezen als hij ze ziet komen aanstappen. Zij zijn gek met Annelies. Ze zijn veel tekort gekomen. Niel Verhagen ziet het meisje komen met haar opgewekte stap en haar lachje voor de kinderen. Zij is een plattelands kind, denkt hij, ik begrijp niet dat ik zo veel aan haar moet denken. Zij heeft het figuur van een Griekse godin. Zij is een merkwaardige mengeling van dorpse rondheid en gedistingeerde schoonheid. Maar zij is anders dan alle vrouwen die ik ken. Het is waarschijnlijk haar onge kunsteldheid die mij aantrekt, of haar onschuld, zoals men het noemen wil. Het is soms waar dat uitersten elkaar zoe ken. Ik zoek haar, al wil ik het liever niet. De hemel beware haar als ze mij ook gaat zoeken. Het is jammer dat ik in deze dingen geen geweten en geen verstand heb. Jammer voor haar, want zij verdient een eenvoudigen standvas tig geluk in een kalm en fatsoenlijk huwelijk. Vaak moet ik het spijtig vinden, dat er een Niel Verhagen bestaat. Ik vind het op dit ogenblik spijtiger dan ooit. Op dit ogenblik dat is op het ogenblik waarop Annelies er aan denkt, hoe handig en gewiekst Niel Verhagen die Van der Giezen uit de nesten heeft gehaald. Zij heeft haar vreemde gedachten van die jonge man gehad, de eerste keer toen zij hem ontmoette. Zij heeft toen een beetje angst gevoeld, een wonderlijke vrees diep in haar ziel, die haar nog bezwaarde toen hij al de kamer uit was. Nu heeft zij be wondering voor hem, en zij is hem dank baar. Zij wil vriendelijk en aardig tegen hem zijn om zijn vreemde stille gezicht wat te verhelderen. Hij heeft droevige ogen, ogen die de wereld verwijten schij nen te maken. Het leven heeft hem mis schien hard behandeld, zij weet niets van hem. Zij wil hem betrekken in haar weidse verlangen om geluk rond zich te versprei den, dat is haar innerlijke drang om te leven in dienstbaarheid. Zij is de geboren Samaritaan, zij heeft onbewust tot levens inhoud verheven het gebod dat zegt: hebt uw naasten lief als u zelve. Er worden allerhande mensen geboren, allerhande mensen met allerhande licha men en allerhande zielen. Er zijn geboren kunstenaars, daar is Bart van Dijk een voorbeeld van. Er zijn geboren kribbe- bijters, daar zou men tante Jans als exem pel voor moeten nemen. Er zijn er die de aardse schoonheid willen eten als brood, gulzig en zonder maat, zoals Niel Verha gen. Er zijn mensen, die de mensen lief hebben, omdat zij de hoogste beschaving mee in de wieg gekregen hebben. Annelies heeft de mensen lief, zij schreit om hun leed, al kent zij ze amper. Daar is de ziel, die voelt iets van het tragische in Niel Verhagen zijn gemoed. Annelies haar instinct drijft haar naar hem toe, zij vreest hem nog, maar zij gaat, zoals de zendeling met een benepen hart in het oerwoud dringt, op zoek naar zielen om te redden, maar met de angst dat de tijgers hem voor hun diner zullen nemen. Maar toch gaat hij, en zo gaat ook zij. En Niel Verhagen voelt haar naderen, hij begrijpt dat verkeerd. Er is een drift, die al zoveel vrouwen in zijn armen heeft gesmeten, hoe kan hij 'weten dat het iets anders is dat Annelies drijft. Hij ziet haar komen, hij zegt bij zich zelf: Ik heb het gewonnen, de duivel heeft het weer voor me gewonnen. Als Van der Giezen en zijn gezelschap in het dorp aankomen, is er tussen Anne lies en Niel Verhagen geen woord gespro ken. Maar zij wachten beiden met zeker heid op het moment, dat komen moet. Zij worden als door magneten getrokken. HOOFDSTUK XIII. Waarom is Sjoerd de hotelhouder niet mee naar de rechtszitting gegaan? Ik doe dat liever niet, zei hij, ik kan daar niet al te 'best tegen. Ik zou onder de behandeling gaan roepen dat ze maar liever naar zich zelf moeten kijken, dat ze met hun wetboeken en hun advocaten meer kwaad dan goed doen, Ik weet wel dat ze een noodzakelijk kwaad zijn, dat weet ik wel, maar ik ben wat impulsief. Ik kan daar niet goed tegen, het werkt op mijn gemoed. Ik ga maar liever niet mee. Sjoerd is een man met een chronisch rechtvaardigheidsgevoel. Hij ziet door alle schone schijn het onrecht, hij komt altijd in verzet als anderen de dingen uit con ventie aanvaarden. Dat is een rare eigen schap voor een zakenman. Wat zakenman, zegt Sjoerd, ik ben geen zakenman, ik heb een hotel omdat ik mijn kost wil verdienen, niet omdat ik een geboren hotelhouder ben. Dat ben ik niet, dat ben ik geworden om dat mijn vader het ook was. Mijn vader heeft mij weinig geleerd wat hotelhouden aangaat. Hij heeft mij verteld dat er voor mij in het leven maar één ding te doen was, proberen altijd iedereen het zijne te geven en er zelf bij in het leven te blij ven. Is dat een advies voor een zakenman? Neen. Een zakenman moet zijn medemen sen het vel over de oren halen en daarbij - heel lief zeggen: Nog een ogenblikje stil zitten mijnheer als het u belieft, ik ben er zo mee klaar. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6