Haarlems Dagblad Verkeersgevaren Adenauer accentueert opnieuw de noodzaak van een Europese unie „Zendt ons Prins Boudewijn 64e Jaargang No. 19507 Bureaux: Grote Houtstraat 03, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 22 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en Optertitc Daarfcmsrtjc Courant (Hnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom EEN VERKEERS-EXPERT, de heer H. Dudok van Heel te Laren, heeft in een interview met het weekblad Elsevier vergelijking gemaakt tussen de grote publiciteit, die een vliegtuig-ongeluk ver werft en het gebrek aan besef omtrent de dodenlijst in het wegverkeer. Vooral als kinderen onder de slachtoffers zijn worden veel tragische bijzonderheden gegeven over een luchtramp, maar weet men eigen lijk wel dat jaarlijks ongeveer driehonderd kinderen van twaalf jaar en jonger slacht offer worden van het verkeer op de weg? Daar heeft men nog 1389 ernstig- en 1144 lichtgewonde kinderen voor één jaar bij moeten tellen en het totale aantal ver- keers-slachtoffèrs was 45738. Dat een vliegtuigongeluk sterker indruk maakt is ongetwijfeld waar. Een verkla ring is, dat het zoveel slachtoffers op één enkel moment maakt. Een belangrijker verklaring is, dat het het nieuwste ver keersmiddel en daarmee „de strijd om de verovering van de lucht" betreft en dat vliegen, ook op goed-georganiseerde ver keersdiensten met de meest volkomen vei ligheidsmaatregelen, bij zovelen nog steeds moed vereist. Tenslotte is de mens niet zeer gevoelig voor de tragiek, die in een statistiek verborgen ligt. De statistische vorm raakt zijn verstand, maar niet zijn gevoel. En dan moet het eerste nog wakker en belangstellend zijn, anders slaat hij die cijfers eenvoudig over. Ik weet niet wie het was, die zei: ..Eén dode ontroert mij, anderhalf millioen doden vormen een sta tistiek", maar dat woord is verhelderend, ook ten opzichte van het vreemde gebrek aan streven naar collectief zelfbehoud, waardoor telkens weer oorlogen zijn uitge broken. Al maakt een statistiek van verkeers ongelukken veel minder directe indruk op het publiek dan de tragische bijzonder heden omtrent de dood van één enkele mens het meest als dat een kind be treft toch kan men er daarom wel be langstelling voor wekken door er toe lichtingen en waarschuwingen aan te ver binden. De heer Dudok van Keel heeft zich in dat interview uitsluitend op de tekort komingen van automobilisten toegespitst. Hij heeft de slechte rijders onder hen ge gispt, vooral op grond van hun onwetend heid omtrent de auto. „Zij beseffen niet voldoende dat een moderne auto, in handen van een ondeskundige, eigenlijk een ge vaarlijk projectiel is; zij beseffen de enor me krachten niet waarmee zij spelen door een enkele druk op een gaspedaal".- Tach tig procent der ongelukken met auto's worden veroorzaakt door fouten van be stuurders. Laat men toch zo vroeg mogelijk op de scholen beginnen met het verkeers- onderricht, zegt de heer Van Heel. Beter nog: laat men op de kweekscholen de jonge onderwijzers en onderwijzeressen bij brengen hoe belangrijk verkeers-onder- richt is. De verkeersfouten, die in Neder land worden gemaakt en die het enorm grote aantal verkeersongelukken veroor zaken houden ten nauwste verband met de mentaliteit van ons volk. „Het vrijheids gevoel zit ons Nederlanders in het bloed. Wij staan op ons recht. En zo kunt u da gelijks ervaren, dat een automobilist voor rang wil hebben, wanneer hij er recht op heeft, ook al is de situatie waarin hij ver keert levensgevaarlijk". Dat door velen slecht gereden wordt en verkeersfouten worden gemaakt die vaak ongelukken veroorzaken, dat het aanbe veling verdient om het verkeersonderricht op de scholen zo vroeg en zo goed mogelijk toe te passen men kan er volledig mee instemmen. Dat de mentaliteit van ons volk bij de verkeersfouten in het geding is lijdt geen twijfel. Maar ik geloof dat de heer Dudok van Heel die al te blijmoedig voorstelt als hij slechts ..vrijheidsgevoel" aanvoert. De oorzaak is, meen ik, dezelfde die de zo vaak besproken baldadigheid, het woeste gedrang bij treinen en verscheidene andere verschijnselen in hoofdzaak ver klaart. Namelijk: dat zovelen geen reke ning houden met de gevoelens, de wensen, in het algemeen het bestaan van hun mede mensen. Daar wél mee rekening te houden is: beschaving. Dit is de definitie van het begrip beschaving: de persoonlijkheid en de gevoelens van anderen ontzien. Als men diegenen onder de automobilisten die er maar op los rijden, ettelijke verkeersfou ten maken en bovendien in gevaarlijke si tuaties op hun recht van voorrang staan, meer begrip van het mechanisme van hun auto bijbracht en van de enorme kracht, die dit „verkeersprojectiel" bezit, zou men daarmee hun optreden in het verkeer nog niet verbeterd hebben. Want zij zouden nog niet bereid zijn, voldoende rekening met anderen te houden. Zij zouden nog steeds geestverwant zijn van de man, die zich met zijn vuisten en ellebogen toegang ver schaft tot een trein en vlak voor een oude vrouw op de enige nog vrije zitplaats neerploft. En ook van de jongen, die op de parkeerplaats de ruitenwissers of het nummerbord van ae auto's afbreekt en door een half-openstaand portierraam vuil in de wagen gooit. Maar die jongen heeft tenminste nog het excuus, dat hij niet beter weet, omdat hij thuis niet beter opgevoed is. Het is geen gering en geen eenvoudig vraagstuk. De heer Van Heel zal hét daar mee wel eens zijn; hij heeft zich te mild uitgedrukt toen hij de schoon-klinkende vrijheidsdrang als oorzaak opgaf. R. P. Jongeman uit trein gevallen en gedood 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Gister middag omstreeks half zes is bij Zeven huizen, tussen Den Haag en Gouda, de achttienjarige J. C, V. uit Oudewater uit een rijdende trein gevallen en gedood. V. was leerling van de vakschool voor schoenmakers in Den Haag en reisde da gelijks heen en weer. Gistermiddag was hij op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jongelui in het lege post- rijtuig (het achterste rijtuig) van een elec- h'ische trein naar Utrecht gestapt. Door een onverklaarbare oorzaak is hij onder weg door een verkeerde deur gestapt en uit de trein gevallen. De vier andere jon gelui hadden hier niets van gemerkt en deden op het station in Gouda aangifte van de vermissing van hun reisgenoot. Intussen was in Zevenhuizen het stoffe lijk overschot van het slachtoffer reeds gevonden. Het ongeluk gebeurde bij de overweg bij het voormalige station Ze venhuizen. Duits-Franse kern, aangevuld met de andere West-Europese landen BONN, 21 Maart. (Reuter). De West- Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft op een persconferentie een unie tussen Duits land en Frankrijk voorgesteld ter verster king van Europa tegen een mogelijke Sovjet-Russische aanval. Hij achtte het „niet waarschijnlijk, dat Amerika voor de bevrijding van Europa zou vechten, in dien dit eenmaal door de Sovjet-Unie be zet zou zijn". De verleiding voor Rusland om een oorlog te beginnen is daarom gro ter dan men algemeen veronderstelt en ik ben dan ook van oordeel, dat een oor log, die Europa in de handen der Sovjet- Unie zou brengen, voor de Sovjet-Unie de moeite waard zou zijn." Als eerste stap voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland stelde Adenauer een economische unie voor. „De tijd tot handelen is gekomen", zo zeide hij. Er dient een gemeenschappelijk „econo misch parlement" ingesteld te worden, waarin gekozen leden van de parlementen van beide landen zitting zouden hebben. De twee regeringen zouden dan een lichaam kunnen vormen voor de uitvoe ring der economische besluiten. De be voegdheden van beide lichamen zouden geleidelijk uitgebreid kunnen worden „om de landen stap voor stap nader tot elkaar te brengen". „De kortelings door Frankrijk en het Saargebied gesloten overeenkomsten geven een voorbeeld voor de wijze, waarop twee landen verenigd kunnen worden. Het zou zonder twijfel een grote stap voorwaarts zijn, indien Fransen en Duitsers om één tafel in één huis konden plaats nemen om de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid te delen. De Franse verlangens naar veiligheid zouden bevredigd en de groei Twee Amerikaanse fregatten voor Nederland WASHINGTON, 22 Maart (ANP/Aneta). Het Amerikaanse ministerie van Lands verdediging heeft Dinsdag bekend ge maakt dat twee Amerikaanse fregatten, in het kader van het programma voor het verlenen van Amerikaanse militaire hulp aan de staten-ondertekenaren van het Atlantisch verdrag, aan Nederland zullen worden overgedragen. Het zijn de eerste Amerikaanse oorlogs schepen die, in het kader van de Ameri kaanse militaire hulpverlening, aan een buitenlandse regering worden overgedra gen. In totaal zullen twaalf Amerikaanse fregatten aan andere regeringen worden overgedragen. Ook tien andere worden thans op Amerikaanse marine-werven na gezien. Men verwacht, dat dc „Burrows" en de „Rinehart" begin Mei aan de Nederlandse regering zullen worden overgedragen. Ontwerp Marshall-hulp passeert Senaatscommissie De commissie voor de buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen haar goed keuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse regering om 3,1 milliard dol lar te besteden voor de Marshall-hulp in 1950/51. Zoals reeds werd gemeld, heeft de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden besloten het voorgestelde bedrag der Marshall-hulp met 1 millard dollar te verminderen en hier voor in de plaats Amerikaanse overtollige landbouwproducten tot eenzelfde waarde te verstrekken. Alvorens het bedrag der Marshall-hulp definitief kan worden vastgesteld, zullen de Senaat en het Huis van Afgevaardigden waarschijnlijk in onderling overleg tot een overeenstemming moeten geraken. De voorzitter van de commissie van de Senaat heeft echter verklaard van mening te zijn, dat het voorstel van de commissie van het Huis van Afgevaardigden door het Congres zal worden verworpen. Twee Franse vliegtuigen in botsing; twee doden Twee Franse eenpersoons-lesvliegtuigen zijn bij Toulon in de lucht in botsing ge komen. De beide piloten kwamen om het leven. De lesvliegtuigen, die thuishoren op het militaire vliegveld van Palyvestre, werden vernield. (United Press). van het Duitse nationalisme verhinderd kunnen worden", aldus Adenauer. Dc Frans-Duitse unie dient aangevuld te worden door deelneming van de landen van de Benelux, Scandinavië en Italië. „Indien Engeland zich werkelijk be schouwt als een Europese mogendheid zou het een plaats in de Verenigde Staten.van Europa kunnen innemen, overeenkomstig zijn positie en kracht". Adenauer besloot: „De Amerikaanse bewapening heeft een zodanig peil bereikt, dat er geen onmid dellijk gevaar voor de V. S. bestaat. De vrede zal alleen verzekerd kunnen worden door de onmogelijkheid om Europa te ver overen". Engels vrachtvliegtuig in Wales neergestort Vier doden Bij Llandow (Wales) is een Bristol- vrachtvliegtuig neergestort, na in de lucht doormidden gebroken te zijn. Het ongeluk gebeurde op slechts dertien kilometer "van de plek, waar negen dagen geleden de „Tudor" met tachtig mensen verongelukte. De piloot en drie passagiers zijn om het leven gekomen. Nog enige minuten voor de ramp was het vliegtuig in contact geweest met grondstations bij Cardiff. Volgens ooggetuigen draaide het toestel opeens in de lucht rond, brak in stukken en stortte toen naar beneden. Het viel in een nieuw aangeplante groep bomen, op slechts een steenworp afstands van een hondertal arbeiders. Werkloosheid in de Verenigde Staten Een economisch deskundige der Ame rikaanse regering heeft zijn verontrusting uitgesproken over de „langzaam voort schrijdende" werkloosheid in de Verenigde Staten. Het werkloosheidscijfer bereikte de vorige maand een nieuwe na-oorlogse recordhoogte met 4,7 millioen en ambte naren verwachten dat in het begin van de zomer de vijf millioen bereikt zal worden. Ontploffing in Belgische mijn Gisteren heeft zich in de kolenmijnen te Rieu du Coeur in België een ontplof fing voox-gedaan. Tot nu toe zijn de lijken van twee mijnwerkers naar boven ge bracht. Vermoed wordt dat zich op het ogenblik van de ontploffing nog drie andere mijn werkers in de gang bevonden. De ontplof fing is waarschijnlijk te wijten aan de aanwezigheid van mijngas in een mijn schacht. Geen proef met H-bom Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft officieel de berichten tegenge sproken, als zou de volgende maand bij de Eniwetok-atol een proef worden ge nomen met een waterstofbom. Militairen op de „Waterman" komen Vrijdag thuis Het troepenschip „Waterman" komt in de nacht vair Donderdag op Vrijdag in de Rot- lerdamse haven aan. De ontscheping van de opvarenden begint Vrijdagmorgen om negen uur. Avvphibie-fiets voor land- trappers. Op de Weense is dit rijwiel te zien, dat ook gebruikt kan worden. De drie drijvers met hun steun stang en én dc miniatuiir scheeps schroef met schroefas kunnen in enkele minuten gedemonteerd worden. Open brief van Spaak aan de Koning De Liberalen weigeren medewerking aan oplossing die splitsing bevestigt In een open brief in het socialistische blad „Le Peuple" heeft de Belgische oud premier Spaak een beroep op Koning Leo pold gedaan oin zijn zoon Boudewijn naar België te zenden, zodat alle Belgen zich om hem kunnen verenigen. Spaak raadde de Koning aan zich tevre den te stellen met de morele overwinning, die de volksraadpleging hem heeft ver schaft. Naar werd vernomen, heeft Spaak van de socialistische partij-voorzitter Buset, een vrijbrief gekregen om met Eyskens over een oplossing van de Koningskwestie in het belang van het land te onderhandelen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat'de socia listen een gematigder standpunt hebben in genomen en mogelijk genoegen zullen re- men met een terugkeer van de Koning voor een beperkte tijd, waarna Koning Leopold ten behoeve van -zijn zoon zou aftreden. Spaak zou voorstander van een dergelijke „uitgestelde troonsafstand" zijn. Gaston Eyskens is er nog niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen. Op een Dinsdagmiddag gehouden persconfe rentie deelde hij mede, dat hij besprekin gen had gevoerd met de voorzitters van Kamer en Senaat, Van Cauwelaert en Gil- I011, alsmede met oud-minister De-Schrij ver, dc liberale minister in het demission- naire kabinet DIerckx en de secretaris van de Koning, Pirenne. Ook heeft hij een on derhoud gehad met een aantal extra-parle mentairen. De heer Eyskens deelde verder mede, dat hij zijn onderhandelingen pas kan voortzetten, wanneer hij volkomen op de hoogte is van de houding der liberalen. De vorming van een nieuw katholiek liberaal kabinet is „nog slechts een kwestie 3 Gistermiddag arriveerden op Schiphol de eerste Amerikaanse afgevaardigden naar de vergadering van de Noord-Atlantische militaire voorzieningsraad, welke op 24 Maart in Den Haag gehouden ivordt. In 't midden kolonel C. H. Donnelly van de legerstaf der Verenigde Staten en rechts de kolonel R. E. Beebe van de Amerikaanse luchtmacht. van tijd", aldus zou Eyskens aan de katho lieke afgevaardigden verklaard hebben. Het liberale standpunt Na de vergadering van de liberala frac ties van Kamer en Senaat is een commu niqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de liberalen hun goedkeuring weigeren aan een oplossing van de Koningskwestie, die geen verzoening van de verschillende landsdelen betekent. Zij doen een beroep op de verantwoorde lijke staatslieden, een oplossing na te stre ven, die de eendracht in het land zal her stellen. Een desbetreffende motie werd goedgekeurd. Alleen de liberalen Lahaye, Van de Wiele en Janssens hebben zich van stemming onthouden. Er waren geen tegen stemmers. Na de vergadering der liberale Kamer- en Senaatsfracties verklaarde de heer De- veze: „De liberale parlementsfracties heb ben eensgezind uiting gegeven aan haar gevoelen, dat geen enkele regering mogelijk is, indien er niet de duidelijke wil tot na tionale eendracht aan ten grondslag ligt. Dc oplossing van de crisis is geen kwestie van spoed, maar van doeltreffendheid". Tegenstellingen Na afloop van een heden gehouden ver gadering van het bestuur van het socialis tische algemeen Belgisch vakverbond is een communiqué uitgegeven, waarin het ver bond zijn „onwankelbaar verzet tegen de terugkeer van Leopold op de troon" tot uit drukking brengt. Na een vergadering heeft de katholieke Kamerfractie een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard, dat de regels van het parlementaire spel, waarbij de minder heid zich moet neerleggen bij de meerder heid, geëerbiedigd dienen le worden. De Kamerfractie spreekt de verwachting uit, dat snel een nieuwe regering zal worden gevormd, opdat de verenigde Kamers een einde kunnen maken aan het regentschap en de Koning naar België kan terugkeren. Meer macht voor Molotof Na zijn aftreden als minister van Bui tenlandse Zaken heeft Molotof bijna alle uitvoerende macht in de Sovjet-Unie op zich genomen om de taak van de ouder wordende Stalin te verlichten en diéns krachten te sparen, aklus heeft Maandag avond de Sovjet-Russische kolonel Naki- vail in een toespraak te Oost-Berlijn mede gedeeld. Joegoslavië pleit voor de Chinese volksrepubliek De Joegoslavische vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Bebler, heeft te Lake Suc cess in een verklaring tót de pers een be roep op de UNO gedaan om de Chinese communistische regering in de organisatie op te nemen. Hij vond de Russische boycott van de organen, waarin de Chinese nationalisten zitting hebben, „ongerechtvaardigd", doch ook het voortduren van de uitsluiting der Chinese volksrepubliek uit de UNO achtte Bebler niet te rechtvaardigen. Hij noemde het „een schending van het handvest". Algemene proteststaking van 12 uren in Italië ROME, 21 Maart (Reuter) Het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft een algemene staking van 12 uur door het gehele land uitgeroe pen uit protest tegen de nieuwe regerings maatregelen. De staking ging hedenmorgen in. De nieuwe maatregelen van de regering houden het volgende in. Voor vergaderin gen van arbeiders is toestemming nodig van de fabriekseigenaren. De politie-auto- riteiten kunnen politieke vergaderingen verbieden. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, wil versterking van het politie-apparaat tot 70.000 man. Uit geheel Italië stroomden berichten binnen over botsingen tussen arbeiders en politie. Plaatselijke vakverenigingen be gonnen Dinsdagavond in verschillende plaatsen reeds op eigen gezag met protest stakingen en -demonstraties. De drie niet-communistische vakver bonden, die ongeveer 1.600.000 arbeiders omvatten, hebben zich van de staking ge- distancieerd. Er zijn vanochtend in Rome drie bom men ontploft, waarvan een bij een com munistisch bureau. I11 Lantella aan de Adriatische Zee zijn gisteren twee personen gedood door schoten van de politie. Trygve Lie maant tot verzoening WASHINGTON, 21* Maart. (Reuter). De secretaris-generaal der UNO. de Noor Trygve Lie, heeft hedenavond indirect een beroep op de Verenigde Staten en op de Sovjet-Unie gedaan om overeenstemming te bereiken over „een twintig jarenpro- gramma, dat ten doel heeft de wereld vrede te verzekeren". Trygve Lie deed dit beroep in een toe spraak tot een algemene vergadering van een Amerikaanse Joodse organisatie. Hij drong erop aan dat Oost en West zonder uitstel van de organisatie der UNO ge bruik zouden maken voor het openen van onderhandelingen, in de geest van een „geven en nemen". Trygve Lie zeide in zijn rede niet te ge loven in politieke wonderen. „Ik ben ervan overtuigd dat het geruime tijd zal vergen om de spanningen, opgewekt door het con flict tussen Oost en West, te verminderen en de weg te banen tot overeenstemming. Doch de wereld kan het zich, in het tijd perk van atoom- en waterstofbommen en. de mogelijkheid ener bacteriologische oorlogsvoering, niet veroorloven het doen van de eerste schreden op de weg, die naar onderhandelingen en verzoeningen leidt, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Ik bedoel met „onderhandelingen" niet, dat een der partijen zich zonder meer naar het oordeel van de andere zou moeten voegen, of dat van een zou worden ver wacht, dat hij een politiek van sussen tegenover de andere zal volgen. Er zou in een geest van „geven en nemen" moeten worden onderhandeld. Ik heb steun gevonden in de kortge leden door leden van de regeringen der Verenigde Staten en van de Sovj et-Unie afgelegde verklaringen, waarin werd ver zekerd dat deze beide vooraanstaande mo gendheden, hoezeer ook verschillend op economisch en politiek gebied, afzonder lijk vreedzaam naast elkander kunnen voortbestaan. Dit is de geestelijke basis der UNO. De hoop der wereld dat een duurzame vrede zal worden bereikt, kan alleen worden verwezenlijkt indien deze geestesgesteld heid daadwerkelijk toepassing vindt". Onveilig Polen: Opnieuw werd Brits burger gearresteerd Sir Donald Gainer, de Britse ambassadeur te Warschau, heeft een scherp protest uit gebracht bij öe Poolse autoriteiten tegen de arrestatie van een Brits burger, Otto Korn- hauser. Men had het laatst van Kornhauser gehoord op 2 Februari, toen hij zich op het vliegveld van Warschau bevond om via Praag per Tsjechisch lijntoestel naar En geland terug te keren. Kornhauser was begin van dit jaar voor een particulier bezoek naar Polen gekomen. Vier uur na ontvangst van de Britse protestnota hebben de Poolse autoriteiten Kornhauser, de Poolse onderdaan, die de Engelse nationaliteit had gekregen, vrij gelaten. Men herinnert er aan, dat André Robi- neau, Frans consulair ambtenaar, verleden jaar op gelijke wijze op het vliegveld van Warschau spoorloos verdwenen was. Later bleek, dat hij was gearresteerd. Hij werd in Januari te Stettin tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Van Herman Field, een Amerikaans ar chitect uit Ohio, heeft men geen spoor meer teruggevonden nadat hij in Augustus voor het laatst op het vliegveld van Warschau was gesignaleerd, toen hij naar Londen wilde gaan. Eenzelfde lot trof dr. Edith Bone op het vliegveld te Boedapest in Sep tember. Ook zij was van plan naar Londen te gaan. Nog deze maand werd mevrouw Halina Firth, een .vijftigjarige Engelse van Poolse afkomst, na tien maanden in een Poolse ge vangenis te hebben doorgebracht, tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens liet onderdak verlenen aan gezochte per sonen. Amerikaanse wapenverschepingen naar Nederland en België Aneta vernam Dinsdag van 11 iet-officiële zijde le Washington, dat voor Nederland en' België bestemde Amerikaanse militaire uitrusting thans uit de wapenopslagplaat sen naar New York en naar andere havens aan de Atlantische kust wordt vervoerd. Menverwacht, dat in de eerstvolgende twee weken de verschepingen van New York uit zullen beginnen. De eerste verschepingen naar Nederland en België betreffen wapens, die direct voor gebruik gereed zijn. Er bestond geen tijd voor revisie van deze eerste zendingen wa pens, zodat militaire uitrusting is uitge-, zocht, welke zonder meer kon worden ver-" zonden en die afkomstig is uit Amerikaan se sur plus voorraden. Hef woord is aan Nico van Suchtelen: Een mens kan niet breken; ver driet kan hem alleen sterker ma ken en zachter. De Prins zal de Holland Fair 111 Philadelphia openen (Van onze parlementaire redacteur) Prins Bcrnhard zal op 5 Mei in Phila delphia de Holland Fair, de grote Neder landse export-tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de wa renhuizen van liet Gimbel-coneem en vormt een onderdeel van de Nederlandse exportbevordering. De Ministerraad hecht te er Maandag zijn goedkeuring aan, dat de Prins deze opening verricht. Dit deelde Z.K.H. hedenmorgen mede in een persconferentie, waarin hij een en an der vertelde over zijn reis en van veel kennis van zaken getuigende antwoorden gaf op de hem door de journalisten ge stelde vragen. Dit contact met de pers valt ten zeerste te loven en menig overheidspersoon in Nederland kan in dit opzicht oen voor beeld nemen aan de Prins, die volledig begrip heeft getoond van het belang van een goede voorlichting der openbare mening. Van dit begrip gaf de Prins ook dui delijk blijk toen hij verklaarde het bui tengewoon belangrijk te achten dat jour nalisten hem op zijn reis hadden verge zeld. Hij achtte het zeer gewenst dat dit weer het geval zal zijn als hij in opdracht van de regering voor de tweede maal een buitenlandse reis zou ondernemen. De Prins verklaarde dat hij zich uit sluitend op informatief gebied bewogen had. Afspraken zijn in de landen, die hij bezocht heeft, niet gemaakt. De Prins heeft zijn inlichtingen aan de regering doorgegeven en deze heeft de taak te be slissen wat er mee gedaan kan worden. Deze informaties betroffen onder andere emigratie- en exportaangelegenheden. In Canada is gesproken over het Cana dese aanbod, kosteloos Nederlandse mili taire specialisten op te leiden. De minister van Oorlog zal over dit aanbod nader over leg plegen met de Canadese ministers, die binnen kort naar Den Haag komen. Voor Nederland zijn op het ogenblik de beste economische mogelijkheden in Vene zuela aanwezig. Ook zijn er mogelijkheden in Brazilië, maar hiervoor zal een langere tijd van ontwikkeling nodig zijn. De Prins geloofde dat er daar op den duur ook grotere emigratiemogelijkheden zullen ontstaan. Ook in Mexico zag de Prins mogelijkhe den voor onze landbouw-emigranten. Het land is vruchtbaar; men heeft er soms drie oogsten per jaar. Propaganda-film van Göbbels draait in de Amerikaanse zone Een in 1943 in opdracht van Göbbels vervaardigde film „Titanic", die een ten dentieus beeld geeft van de grote scheeps ramp in 1912 en bedoeld was als element in de Duitse haatcampagne tegen Enge- lan, is in 1945 gevonden en draait thans in verschillende plaatsen in de Ameri kaanse zóne van Duitsland. vertoning is toegestaan door de Duitse autoriteiten en de Duitsers maken queue voor deze film, waarin de houding van de Engelse beman ning" en opvarenden tegenover zich aan boord, bevindende Duitsers op de „Titanic" laaghartig en wreed wordt voorgesteld. Dc Amerikaanse autoriteiten hebben tot nu toe geen maatregelen getroffen om de ver toning stop te zetten, ofschoon van Engelse zijde grote verontwaardiging is kenbaar gemaakt en in de bladen heftig tegen deze film gefulmineerd wordt. Auto tegen een boom; drie doden In de afgelopen nacht is op de rijksweg 's-HertogenboschTilburg, onder de ge meente Helvoirt, een personenauto tegen een boom gereden. De drie inzittenden, de heer J. H. Velsen uit Vught, zijn echtge note en de heer Van Boxtel uit Nijmegen, waren op slag dood. De bestuurder is in de dichte mist bij een bocht in de weg rechtuit gereden. Bi.j de botsing met dc boom werd de auto vrijwel geheel in elkaar gedrukt. Het echtpaar V. laat twee jeugdige kin deren achter. Luchtscheepje voor drie personen De Haagse ballonvaarder J. Boesman heeft met Lord Vendry uit Bournemouth, eveneens een liefhebber van de ballon- sport, een miniatuur bestuurbaar lucht schip, dat plaats zal bieden aan drie per sonen, ontworpen. Er wordt in Engeland met de bouw begonnen, die ongeveer een jaar zal duren. Dan komt het luchtscheepje naar Nederland. Het zal evenwel moeilijk zijn, hier voldoende heliumgas te krijgen. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend opnieuw nevel of mist. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Meest zwakke naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering in tempera tuur. 23 Maart: Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur Maan op 7.52 uur. onder uur Hoog en laag water in IJiuuiden Woensdag 22 Maart Hoog water: 5-54 en 1S.07 uur. Laag water: 1.39 en 13.58 uur. Donderdag 23 Maart; Hoog water: 6.23 en 18.40 uur. Laag water: 2.04 en 14.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1