c J Internationaal georganiseerde naastenliefde WEK DE GAL IN UW LEVER OP Karei de Jong vandaag 75 jaar geworden Verteren in Wetsontwerp inzake.staatsdeelneming in uitbreiding Hoogoven bed rijf ingediend In totaal zou rond f 188 millioen nodig zijn Radio geeft Donderdag PHILIPS H00GTEZ0N Fris - Keiler Macdonald PANDA EN DE' MEESTER-MUZI&ANT Q Wereldnieuws j Woensdag 22 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarJemsche Courant 'N DE WERELDPOLITIEK Tn het politieke gesprek tussen de mo gendheden. zbals dat op dé huidige dag door middel van nota's, conferenties, pacten en andere diplomatieke..-verkeersmedia wordt gevoerd, is het woord „oorlog" al geruime tijd weer kind aan huis. De' tweede wereldoorlog is nu ruim tien jaar geleden begonnen en vijf jaar geleden geëindigd .en .dit tijdsbe stek is blijkbaar voldoende om de grootste huiver voor een herhaling van zulk een verschrikking weg, te nemen. In ieder geval is .het begrip „tweede wereldoorlog" weg gezakt in de nevel van het verleden en wei nigen realiseren zich nog in 'volle omvang het leed en de ellende, die deze vijf jaren over de mensheid hebben gebracht. Men kan zich moeilijk voorstellen wat een nieuwe oorlog, waar thans dagelijks met blijkbaar toenemend gemak over wordt gesproken, met zich zal brengen en hoe de landen, de mensengroepen en de mensen individueel daaruit te voorschijn zullen komen, maar -de voorspelling dat het vele malen erger zijn zal dan wat de er varing heeft geleerd, lijkt allerminst ge waagd. En wat heeft de ervaring geleerd? Het is overbodig om te herinnèren aan de levens en waarden, die in de jaren 1939- 1945 voorgoed verdwenen en vernietigd zijn. Het is misschien niet nodig om in de herinnering terug té'roepen de schrik barende statistieken van gesneuvelden, vermoorden, verminkten en Vermisten. Maar het lijkt wel noodzakelijk eens een enkel woord te wijden aan hen, die de gruwelen overleefden, doch na de storm op de troosteloze wereld stonden zonder iets anders dan hun leven te hebben behouden, en die thans nog, vijf jaren na de wapen stilstand, in de ongunstigst denkbare om standigheden zonder vaderland of bezit, zonder toekomst of uitzicht, ergens in den vreemde verblijven en bestaan bij de gratie van de charitas. Op 30 Juni van dit jaar zal de interna tionale vluchtelingenorganisatie der UNO! de IRO genaamd, haar werk staken dat zij 'verricht heeft sinds 15 December 1946, toen zij de zorg voor de oorlogsvluchtelingen van de UNRRA overnam. Het is, temidden van de cynische politieke ontwikkelingen en de toenemende dreige menten met geweld en vernieling, troostend kennis te nemen van het werk, dat deze charitatieve organisatie in deze vijf jaren verricht heeft en van de inspanningen die in een gruwelijke chaos van menselijke vertwijfeling en leed tenminste een drage lijk minimum van orde hebben weten te scheppen. Een volgende oorlog zou waarschijnlijk onze gehele beschaving en alle maatschap pelijke ordening die thans op de wereld bestaan, in een onontwarbare ruïne ver anderen de vorige oorlog deed dat ten dele, in ieder geval met het rustige, vreed zame bestaan van millioenen mensen. Meer dan acht millioen vluchtelingen werden na de wapenstilstand in 1945 in Europa alleen al geteld: Mensen die in paniek hun woon plaatsen en landen hadden verlaten voor de vernietigende stoomwals der legers uit; mensen die door de „scheppers van een nieuwe orde" uit,hun omgeving waren, weg gesleept-voor de slavenarbeid in de wapen fabrieken; mensen die.als minderwaardigen van ras waren bestempeld door een machts wellustige troep verwatelingen en in kam pen aan de honger en de dood waren prijsr gegeven, doch op het laatste moment de reddende bevrijdingstroepen zagen komen; mensen die in hun eigen land reikhalzend naar de verlossing uit een vreemde onder drukking hadden 'uitgezien en toen moesten ervaren dat de bevrijders hun een nieuw en even onverdragelijk juk wilden opleggen. Deze ongelukkigen troepten samen in kampen en onderkomens, die verspreid wa ren over Duitsland, Oostenrijk en Italië. Zij waren de overlevenden uit een hel van gruwelen, doch hun toekomst was zo on zeker en grauw als het maar enigszins mogelijk was. Zij kwamen uit bijna alle Europese landen en uit alle kringen der maatschappij. Er waren kinderen, ouden van dagen, zieken, verminkten, gebrekki- gen en zwakzinnigen onder hen; zij be hoorden tot alle denkbare religies en ras sen; er waren onder hen arbeiders, land bouwers, intellectuelen, geestelijken en be oefenaars van de meest uiteenlopende be roepen. Zij vormden echter in één opzicht een homogene massa: Zij allen konden in hun bestaan nog slechts op één lichtstraal tje hopen, namelijk op de hulp van hun medemensen, die het geluk hadden gehad in betere omstandigheden te verkeren toen de laatste kanonnen zwegen. Die hulp is gekomen, zij het in een mate die nog slechts een minimum mocht heten bij de oceaan van ellende, waarvoor zij te staan kwam. De UNO richtte de internatio nale vluchtelingenorganisatie op. Dit mag voor de landen die er aan deelnamen een ereteken zijn, dat meer en langduriger waarde heeft dan de talloze politieke over winningen die in de kring der UNO in de loop der jaren zijn behaald. Want de hulp aan de verplaatste personen was een teken van humaniteit en begrip voor de plicht der naastenliefde, die beide onweerlegbare bewijzen van een beschaving zijn. I-Iet is niet moeilijk uit deze formulering te con cluderen, dat een aantal andere landen niet aan het werk der IRO deelnam. Daarover valt dan ook verder niéts meer te zeggen. De IRO stond voor een onbegrijpelijk moeilijke taak. Er werden fouten gemaakt bij dozijnen en er kwamen betreurenswaar dige mistoestanden voor. -Doch moeizaam, stap voor stap, drong zij niettemin door in de problemen en noden van de mensen, wier lot zij zich aantrok. En zij bereikte in vijf jaren het troostrijke resultaat, dat een deel van de ongelukkigen kon' worden op geheven uit hetmoeras en kon- worden binnengeleid in het eigen of een nieuw vaderland, waar het licht van een nieuwe toekomst scheen. Het is te enenmale onmogelijk, ook maar U ruit 's morgens „kiplekker" uit beil spriugen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILEETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leyerpilletjes. (Adv.; in het kort te beschrijven wat de IRO ver richtte. Doch vast staat, dat haar werk nog lang niet ten einde is, ook al staat zij voor haar opheffing. De immigratiepolitiek van vele landen heeft tot gevolg gehad, dat de genen die nog in de verzamelkampen zijn overgebleven, behoren tot de minst-bruik bare en de invalide categorie, zoals ouden, gebrekkigen en geestelijk-onvolwaardigen. De IRO doet thans in een laatste oproep pogingen om ook voor deze stumperds een oplossing te vinden. Zij onderhandelt met verschillende landen over dit probleem, doch men mene niet dat zij thans de belang stelling en steun van particulieren kan ont beren, die haar in de afgelopen jaren in zo overvloedige mate geschonken zijn if Daarom zij in deze korte beschouwing haar werk en haar verdienste, maai' vooral haar verlangen tot een bevredigende be ëindiging van haar taak onder de ogen van de belangstellende lezer gebracht, die dit charitatieve element in de wereldpolitiek wellicht als een voldoeninggevende afwis seling zal beschouwen van de ontmoedi gende en vaak ergerniswekkende details, welke een politieke rubriek helaas uit de betreurenswaardige aard der zaak moet be lichten. J- L. Inlichtingen, brochures enzovoort over de IRO zijn te verkrijgen bij de Neder landse gedelegeerde, mr. H. M, L. H. Sark, '1 Hoenstraat 1, Den Haag, telefoon 180264. Op Maandag 27Maart ere-concert met de H.O.V. Heden, 22 Maart, is de bekende pianist en criticus Karei de Jong 75 jaar geworden. Hem voor te stellen aan de lezers van Haar lems Dagblad zou betekenen water naar de zee dragen; immers jaren lang is hij hun een voorlichter geweest op het muzikale terrein en hebben velen onder hen geprofi teerd van zijn inzichten en ervaring, als mede van zijn geestige en scherpzinnige opmerkingen. Dit betreft dan de recensent. Doch ook als uitvoerend kunstenaar en als paedagoog heeft zijn naam de klank, die een reputatie van jaren er aan verleent, niet alleen in Haarlem, doch ook ver daar buiten. Niet omdat hij zo heel vaak op het podium versoheen, maar omdat," wanneer het dan af en toe gebeurde, het nog al eens vaak was om een bijzondere krachttoer uit te halen. Zo herinneren wij ons zijn ophef makende vertolking' van het indertijd als onuitvoerbaar uitgekreten Klavier-concert met mannenkoor .en orkest van zijn leer meester Busoni, een vertolking die met medewerking van de H. O. V. en de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" onder leiding van Lieven Duvosel plaats had. Verder schiet ons te binnen zijn vertolking met de H.O.V. van het geduchte 3de Concert van Rachmaninoff, dat hij op zijn jubileumconcert van volgende week ook had willen spelen, hetgeen hem door zijn dokter pertinent verboden werd; de heer De Jong is namelijk pas hersteld een ziekte. Dan denken wij terug aan zijn interpretatie van de fameuze Sonate van Liszt ep vooral aan zijn ongemene prestatie om de complete cyclus der Sonates van Beethoven 32 stuks op een reeks avonden voor het publiek te brengen. En zo is er meer, waarvan we persoonlijk geen getuige zijn geweest; bijvoorbeeld 'het op treden met 'het Tweede Concert van Brahms onder Hutschenruyter te Utrecht en onder De. schoonmaaktijd gaf mijn vrouw dit jaar, Weer handen vol werk, dus hielp ik haar Zo saampjes ging het zelfs heel vlot, En werd de schoonmaak haast een genot. Op tijd een TIP VAN BOOTZ. en we waren snel klaar. Inz. Hr. P. d. L.te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Platen; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendblad; 8.40 Platen; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Platen; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor kinderen; 11.00 Orgel; 11.45 Ornithologische causerie; 12.00 Zu.d-Amerikaans orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Cowboyliedjes; 13.00 Nieuws; 13.15 Prome nade-orkest; 13.45 „U leunt het geloven of niet"; 13.50 Platen; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Klarinet en piano; 15.00 Voor zieken; 16.00 Sopraan en cembalo-gezelschap; 16.45 Platen; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Dansmuziek, 19.00 Voor kinderen; 19.05 Musette-orkest; 19.30 Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Orkest en solist; 21.15 Avondschool; 21.40 Strijk orkest; 22.15 „Het winkelbibliotheekje op de hoek"; 22.30 Klassieke muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport-actualiteiten; 23.30 Pla ten. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Gebed; 8.00 nieuws; 8.15 Platen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Platen; 10.15 Morgendienst; 10.45 Platen; 11.00 Voor zieken; 11.45 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 Weerbericht); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Platen; 14.15 Sopraan en piano; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Viool en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Platen; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 'Platen; 17.55 Leger des Heilskoor; 18.15 De Christe lijke vakbeweging; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; '20.05 Gevarieerd programma; (21.0021.35 Familie competitie); 22,05 Platen; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Platen; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot deelneming in het uit te brei den kapitaal vande Koninklijke Neder-, landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede deelneming in de fi nanciering ener Nederlandse N.V;, welke zich ten doel stelt de oprichting en exploi tatie van een breedbandwalserij en van een blikfabriek. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: In een op 10 Maai't 1947 uitgebracht rapport kwam de commissie-Den Hollan der tot de conclusie, dat het aanbeveling verdient tot aanzienlijke verdere uitbrei ding van de Nederlandse staalindustrie over te gaan, met name van het te IJmui den gevestigde bedrijf van de K.N.H.S. Door genoemd bedrijf werden in nauwe samenwerking' met de regering concrete plannen tot expansie uitgewerkt. Het huidige bedrijf der Hoogovens heeft nog niet zijn optimale grootte bereikt, aangezien- de bestaande staalfabriek en de walserijen van genoemde onderneming nog een te beperkte capaciteit hebben. Uitbrei ding van deze installaties zal er toe lei den, dat een harmonisch bedrijfscomplex wordt verkregen. Hierdoor ontstaat tevens de mogelijk heid om het bedrijf uit te breiden met een blikfabriek. Het is wegens de boven de financiële capaciteit van de Hoogovens uitgaande ka pitaalsbehoeften wenselijk gebleken de warm- en koudwalserij annex blikfabriek, onder te brengen in een afzonderlijke on derneming, welke evenwel technisch en economisch een eenheid moet vormen met de K.N.H.S. De leiding van de nieuwe on derneming moet ook berusten bij de direc tie van laatstgenoemde vennootschap. In totaal is naar raming een bedrag van 188.000.000 nodig om deze plannen te verwezenlijken. Daarvan zal 53.000.000 worden besteed voor de uitbreiding bin nen het complex der K.N.H.S, en 135.000.000 ten behoeve van de nieuwe onderneming. Het ligt in de bedoeling, dat de staat in de uitbreiding van het aandelenkapi taal van de K.N.I-I.S. zal deelnemen voor ten hoogste 9.000.000. Het aandelenkapitaal van de nieuwe onderneming moet, naar de mening der ministers, ten minste 67.000.000 bedra gen. Hierin zal door de K.N.H.S. voorlopig worden deelgenomen voor ten minste 2.000.000. Het aandeel van de staat zal voorshands 65.000.000 bedragen. Verkoop en verhuur THEO v. AIWERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 Het ligt in de bedoeling uit de particu liere beleggingsfeer een bedrag van 46.000.000 aan te trékken, waarvan 20.000.000 in,-de vorm van een hypothe caire lening...en f 26.000.000 in de vorm van een lening, waarvan., de staat, ten be hoeve van de onderneming de betaling van rente en aflossing tegenover derden garandeert. Tengevolge van de devaluatie is de ka pitaalbehoefte 22.000.000 hoger dan aan vankelijk werd voorzien. De ministers stellen zich voor dit bedrag op een bij zondere wijze te financieren, namelijk door de verstrekking van een bijdrage aan de nieuwe onderneming, waartegenover de staat winstbewijzen ontvangt. De directie van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden deelt nog mede dat voor de financiering van dat gedeelte van het project dat door de Hoogovens verwezen lijkt zal worden (uitbreiding der staal fabriek en bouw van een blokwalserij een bedrag van 53.000.000,inclusief het bedrijfskapitaal nodig is. Omtrent de financiering van het Hoog ovengedeelte kunnen in dit stadium nog geen concrete mededelingen worden ge daan. Wel kan de directie erop wijzen, dat het in. de .bedoeling ligt deze finan ciering af te ronden met middelen, te ver krijgen uit een aandelen-emissie. In het emissieprospectus, dat te zijner tijd zal verschijnen, zal een gedetailleerd over zicht van de gehele financieringsregeling worden gegeven. 1 BLIKSEMBEVEILIGING CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK JANSWEG 42 - HAARLEM TEL. 11828 (Adv.) Dr. Wamsteker voorgedragen voor hoogleraarschap te Amsterdam B. en W. van Amsterdam,.- hebben de voordracht bekend gemaakt ter benoeming van een gewoon hoogleraar in de alge mene en propaedeutische chirurgie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Als eerste wordt dr. H. Wamsteker te I-Iaarlem voorgedragen; tweede is dr. A. Kammer uit Zaandam en "derde dr. P. J Kooiman uit Rotterdam. Behulpzame motorfietser door verkeerspolitie gezocht 1 Vrijdagavond omstreeks kwart over elf werd onder hét: viaduct over de Jansweg een fietser door een auto aangereden en tussen deze wagen en het verhoogde trot- toir gekneld. De bestuurder van de auto reed door, doch werd door een motorfietser inge haald en op het ongeluk opmerkzaam ge maakt. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt deze. onbekend gebleven motorrijder zich alsnog-op haar bureau aan de Smedestraat te vervoegen. Klaver jastournooi De onderofficiers pntwikkelings- en ont spanningsvereniging „Het gevleugelde wiel" heeft het initiatief genomen op Woensdag 26 April te Haarlem een monster-klaver jastour nooi te houden. Aan een aantal verenigingen is een uitnodiging voor deelneming gezonden. Zij, die geen. bericht hebben ontvangen kun nen zich in verbinding stellen met het be stuur der vereniging, gevestigd in de Rip- perda-kazerne. Ook particulieren kunnen groepen votmen. Een team bestaat uit vijf koppels en verenigingen kunnen met meer dan oen ploeg van vijf koppels inschrijven. Ook zal een verloting worden gehouden. De opbrengst van het tournooi is b.stemd voor de ondersteuningsfondsen der onder- officiersverenigingen. Post voor froepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen, aan boord van de troe penschepen. „General Heintzelman" en „Castel Bianco", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiter lijk op 27 Maart in Nederland worden ge post. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging „Op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet wor den vermeld. Mengelberg te Amsterdam, toen hij nog student was aan de Universiteit té Utrecht of jong leraar aan het Gymnasium te Sneek. Ook het concerteren in die tijd met de ge weldige Handel-Variaties van Brahms wijst op dezelfde tendenz. Dit was dus in de pe riode dat de muziek voor De Jong nog zo veel als een „bijzaak" was, doch een die weldra' „hoofdzaak" zou worden. Op zichzelf was het ook al een „tour de force" om zijn jeugd met een dubbele stu die een wetenschappelijke en een ar tistieke te belasten en in beide te slagen, want ook de muziekstudie had hij met een Toonkunst-diploma weten te consolideren, evenals hij zijn academische opleiding met succes had voltooid. Maar dat streven naar buitengewone din gen schijnt er bij Karei de Jong al vroeg in gezeten te hebben. Dit nam ik zo onwille keurig in overweging, toen hij mij dezer dagen een paar staaltjes uit zijn jeugd ver telde. Zijn eerste pianolessen kreeg hij na melijk van zijn vader, die te Middelburg muziekleraar en kapelmeester was. Dat on derwijs gebeurde zo wat te hooi en te gras, zoals dat wel meer voorkomt in muzikan tenfamilies, terwijl echter tot compensatie daarvoor de muzikale intuïtie voedsel in overvloed krijgt. Als Clementi hem begon te vervelen, ging Kareltje op eigen houtje maar grasduinen bij Beethoven en amuseer de zich bij voorkeur met de geweldige Hammerklaviér-sonate! Nou, asjeblieft! En toen zijn vader besloot om door een echte pianoleraar methode in dat studeren te brengen en hij zijn zoontje daartoe naar de Toonkunst-muziekschool te Goes zond,waar hij les zou krijgen van de directeur, gebeur de het de eerste de beste keer al dat hij van zijn nieuwe mentor een boek met kla viermuziek van Bach mee naar huis kreeg, waaruit hij voor de volgende les een paar tweestemmige Inventionen moest studeren. Maar in dat boek stond nog zoveel anders, waar de weetgierige en muziek-gulzige knaap het zijne van wilde weten en kunnen. En zo kwam hij op zijn tweede les met de twee Inventionen, maar tevens ook met de Chromatische Fantasie en Fuga", die hij er meteen ook maar bijgeleerd had! En toch kan men van De Jong niet zeg gen, dat hij, ondanks deze kennelijke zucht naar buitengewone prestaties, zich ooit tot uiterlijke successen met pompeuze bravour- muziek heeft laten verlokken. Zijn goede smaalt heeft hem steeds daarvan terugge houden. In Goes liep het al gauw spaak met De Jong, maar te Dordrecht vond hij in Henri Vink de man die hem voor het Toonkunst examen klaar maakte. Dat was in 1893. En daarna kwam de studententijd te Utrecht en het debuut bij het U.S.O. met het Con cert van Schumann. Ter herdenking aan deze eerste stap op het grote podium zal de jubilaris dit werk ook spelen op zijn ere- avond met de H.O.V. op Maandag 27 Maart. Zijn succes in Utrecht met het 2de Con cert van Brahms, werd aanleiding, dat Men gelberg hem voor dit werk te Amsterdam vroeg. Deze gaf hem de raad zijn leraars schap prijs te. geven en nog eens een tijdje bij Busoni te Berlijn te gaan werken. Dat gebeurde wel niet direct, maar het kwam er toch van. Als de vijf-en-zeventiger nu over dat 16 maanden durende contact met „grand seigneur", die Busoni was, aan het praten gaat, dan wordt hij weer jong en glupderUhy ,van jeugdige geestdrift. Daar lag immers het belangrijke keerpunt zijn leven! En daarna begon in het vaderland de eigenlijke muzikale carrière van De Jon; met concerten in de voornaamste centra en met een steeds groeiende paedagogische practijk, zowel particulier als aan het Con servatorium te Amsterdam en aan de Haar- lémse Muziekschool van Toonkunst. Zijn functie als leraar aan deze laatste instelling was oorzaak dat hij zich metterwoon in Haarlem vestigde. Muzikaal Haarlem heeft veel aan hem te danken. Vraag het aan zijn talloze leerlin gen; vraag het aan de ontelbare lezers van Haarlems Dagblad, die jarenlang zijn be schouwingen over ons concertleven volg den. Zij zullen dit zonder uitzondering be vestigen. En iedereen die in de materie der muziek tot oordelen.bevoegd is en De Jong's prestaties enigszins gevolgd heeft, zal bij het opsommen van allerhande kwaliteiten, vooral niet vergeten te noemen het fabel achtige muzikale geheugen, dat hem steeds ten dienste' stond en ik ben er van over tuigd tot op heden ongerept is gebleven. Wij wensen de heer De Jong van harte geluk op deze heugelijke verjaardag, hem tevens nog vele voorspoedige jaren toeden. kend, te zarrfen met zijn echtgenote, opdat hij nog lang moge genieten van de muziek die hem lief is; dat zal dan wel een anti- lawaai muziek zijn! JOS. DE KLERK. Een vernieuwde woning door een nieuw behang! BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N. - TEL. 11657 Bel ons even om stalenboeken (Adv.) Bankbiljettenomloop met f 30 millioen gedaald Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de geldmarkt in de. afge lopen week sterk is verruimd. Veel schat kistpapier kwam te vervallen en ook uit- anderen hoofde zijn middelen aan de geld markt toegevloeid. De biljettenomloop is vrij sterk vermin derd en door een daling van 2950 tot 2920 millioen gulden gekomen op een peil, dat noch dit jaar noch het vorig jaar geboekt Het saldo van de schatkist is met 40 millioen gulden gestegen. De bijzondere rekening bleef ditmaal onveranderd. 63, Hiep-hiep-hoerariep Panda blij, toen de poort van het gerechtsgebouw zich voor hem en Maestro Fiedeldum opende en zij weer vrij waren. „We Zijn vrij!" Hij voelde een enorme opluchting, want Panda heeft er een hekel aan om opgesloten te zitten en dan vooral in gevangenissen. Maar erg veel tijd om zich in zijn vrijheid te verheiLgen gunde hij zich niet. Hij wendde zich energiek tot Maestro Fiedel dum en zei: Maar nu moeten we optre den, Maestro! Joris Goedbloed is natuur lijk onderweg naar de winkel van mijnheer Kraaksma en daar zal hij wel proberen om uw mooie Stradivarius-viool weer in ■handen, te krijgen. Hij is er gemeen ge noeg voor. Laten we er onmiddellijk heen gaan!" „Hè? Wat?" vroeg de musicus ver strooid. „Doe nu toch niet zo onrustig! Het is hier stil en prettig, een aangename om geving om eens wat muziek te studeren. Ik raak werkelijk ingenomen met dit leuke instrumentje en ben voornemens dat aar dige bravour-stukje van de virtuoos Magapini in te studeren. Stoor-mij dus niet, leerling!" „Ik stoor u wél!" riep Panda koppig. „We moeten voortmaken! We moe ten die bedrieger verrassen!" Maar de Maestro verdiepte zich in zijn muziek, wat heel dom van hem was, luant met een krachtdadig ingrijpen was het nog wel mogelijk geweest, om de volgende schur kenstreek van Joris te voorkomen. Het is bekend, dat Joris Goedbloed voor niets respect heeft en dus heeft hij dat zeker ook niet voor dit aardige winkeltje van de heer Eduard Kraaksma, waar zich nu de Stra divarius-viool bevond. „Haha", lachte hij vals, toen hij hier met zijn woonwagen aankwam. Hier woont dus die bedrieger, die mij enkele luttele duizendjes gaf voor een viool, waar hij hu twintigduizend voor vraagt! Ik zal die bedrieger verrassen. Wij, Goedbloeds, laten ons nimmer in ootjes nemen!" Laten we maar eens zien, welke misselijke streek hij nu weer in de zin lie eft, Protest. Uit protest tegen de staking der begrafenisondernemingen in Parijs heeft sergeant Laperonaz de kist met het stof felijk overschot van zijn moeder midden op straat gezet en er tezamen met vijf collega's een erewacht bij betrokken. De politie heeft hem inmiddels een wagen ter beschikking gesteld voor het geval dat de gemeentelijke begrafenis-onder- neming de kist niet zou vervoeren! Wandelende nier. Artsen van een zieken huis in Chicago zijn er in geslaagd een nier van een hóncl in een andere hond over te brengen. Zij hopen deze operatie tezijnertijd ook op mensen te kunnen verrichten. Hondenleven. Judy, de enige hond die officieel als krijgsgevangene werd inge schreven, is in Engeland overleden. Ju dy, die de scheepshond was van de Britse oorlogsbodem Grasshopper,maak te zich verdienstelijk door na het zinken van het schip op een onbewoond eiland een bron te vinden en door 's nachts te fungeren als waakhond tegen wilde diè- ren. Na enige tijd werden Judy en de bemanning echter door de Japanners gevangen genomen. Vliegende vissen. Het Deense ministerie van "Visserij heeft besloten in het vis- arme water van de Doggersbank grote hoeveelheden schol per parachute uit vliegboten neer te laten. Muziek. Yehudi 'Menuhin heeft zijn laatste concert in Zuid-Afrika voor de natu rellen van Orlando bij Johannesburg gehouden met het stedelijk orkest van Johannesburg onder leiding van onze landgenoot Frits Schuurman. Het me rendeels uit Zoeloe's bestaande publiek was diep onder de indruk en aan het einde riep men: „Kom terug.kom terug". Grondbezit. De Katholieke kerk is de grootste land-eigenarese in Italië, zo blijkt uit de officiële cijfers. Zij bezit 464.000 ha. Haar bezittingen zijn echter verdeeld over talloze parochie-geeste lijken, kloosters en liefdadige instellin gen,zodat zij niet zullen vallen onder het wetsontwerp tot verdeling van1 het grootgrondbezit in Italië. Belangenbehartiging. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Zweden een politiek van neutraliteit zal blijven voeren. Unden zei: „Wij zul len ons tot het uiterste verzetten, wan neer wij zouden worden aangevallen". Hij meende echter dat een oorlog niet aanstaande is. De Zweedse politiek is er in de eerste plaats op gericht de Zweed se belangen in vredestijd te behartigen, zei hij. Diamanten. Volgens de Rand Daily Mail uit Johannesburg, zou er aan de Goud kust bij Takoradi een diamant-veld zijn ontdekt, dat volgens een functionaris van de mijnkamer als „fabuleus rijk" werd gekenschetst. Vrijspraak. Dr. Sander uit Manchester (V. S.) die onlangs werd vrijgesproken van een tenlastelegging dat hij een patiënte door middel van een injectie uit haar lijden zou hebben geholpen, heeft van de twee Rooms-Katholieke ziekenhuizen ter plaatse bericht gekregen, dat men op zijn medewerking niet langer prijs stelt. Water. In ZuidrWest Afrika en in sommige streken van de Kaap zijn zeer zware regens gevallen. Huizen zijn ondermijnd, spoörwegv.erbindingen verbroken, en.de Namib-woestijn is in één. grote,. gropne grasvlakte herschapen. ADVERTENTIE KUNT U NIET SLAPEN door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal- Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door, Togal baat waar andere middelen falen. TogaL zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, 2.08. Faillissementen f De rechtbank te Haarlem heeft in- staat van faillissement verklaard: J. Jacobs, metaalbewerker, wonende te Zandvoort, Swaluestraat 14. Rechter-commis- saris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: C. J. van den Broeke, timmerman-aannemer, wonende te Haarlem, Beukenstraat 55. Rechter-commissaris mr. C. G. Bijleveld. Curator mr. B. W. Stomps, ad vocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan 'erzet zijn vernietigd de fail lissementen van de Vennootschap onder de firma IJ. M. I., gevestigd te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Stationsweg 13 en de ven noten: a. Hendrikus Albertus Johannes Loef, wonende te Amsterdam, Kepplerstraat 59; b. Cornelis Vissers, wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Kruisweg 1143; c. Herbert Vissers, wonende te Haarlemmer meer, Venneperstraat 20; d. Bastia .n Vis sers, wonende te Haarlemmermeer, Hoofd weg 1278. Wegens het verbindend worden der er'ge uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: J. A. P. M. van Nieuwenhoven, koopman, wonende te Haarlem, Lucifer- straat 34. M. E. R. Rahusen, kantoorbediende, wo nende te Aerdenhout, gem. Bloemendaal, Asterstraat 32. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in het faillissement van Hendrik Stinis, firmant de Vennootschap onder firma Haarlemse Bouwonderneming F. H. J. de Klerk Co. te Haarlem, .wonende te Haarlem, Voorhelm straat 32 rd. Rechter-Commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. Silvain Groen, advocaat en procureur te Haarlem. - De beer J. Cöp, de oudste inwoner van Noord-Brabant, zal Dinsdag 23 Maai't in het St. Jozefgesticht te Haps zijn 102de ver jaardag vieren. Biljarten Om de Nobelsbeker In hötel „Hof van Holland" is het eerste deel van de nederlaag wedstrijd „Hof van Holland"„Benoorden het IJ" gespeeld. De Haarlemmers leidden met 84. Vanavond wordt de wedstrijd voortgezet. De resultaten luiden: Aufderheide (6 Lefèbre (60) Scholten (180) Scholte (190) Steenbergen (145) Burbach (160) Langenberg (140) Schat (145) Nobels (250) .Van Nierop (250). 60 47 7 1.27 53 47 7 1.12 166 33 35 5.03 190 33 36 5.75 145 29 21 5.— 113 29 22 3.89 138 41 23 3.36 145 41 22 3.53 310 28 70 11.07 210 28 56 7.-50 250 23 60 10.8G 183 23 S3

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2