büRSPMH van Utrecht gonst van de Jaarbeurs-activiteit „Keukenhof" is in April het mooist Woningbouw vraagstuk besproken Woensdag 22 Maart 1950 3 VOOR DE 54STE KEER: Croesejaan en Vredenburg: de centra van de stad Uitnodigend glimlachende gezichten, tientallen, honderden, duizenden stands met talloze verschillende artikelen, lange wandelingen en steeds zwaarder wordende benen. Dat zijn de hoofdindrukken van een bezoek aan de eerste dag van de Jaar beurs in Utrecht. Nederlands meest centrale stad is weer opgeleefd tot dat tweemaal jaarlijkse hoogtepunt, dat Jaarbeurs heet. En dat tweemaal per jaar onafzienbare rijen zakenlieden uit alle delen van Europa naar die stad lokt. Utrecht leeft haast van de ene Jaarbeurs naar de andere, want nooit op de 345 dagen van het jaar dat er geen beurs is, bloeit de stad, tezamen met haar inwoners, zo op als in die twee maal tien dagen. Ook nu heeft Utrecht zich weer geducht voorbereid. De verkeerspolitie stond voor moei lijkheden, waar de hoofdstedelijke Munt plein-kwestie nog maar kinderspel bij ver geleken is. Want er werden colonnes auto's verwacht, zoals alleen de Jaarbeurs en de bollenvelden weten te trekken; en al die auto's moesten geparkeerd worden. Gis teren waren al die auto's geparkeerd. Bij duizenden stonden ze op de centrale par keerplaatsen van de stad. De hotels waren volgeboekt, de kellners in de restaurants draafden, zoals zij maar twintig dagen per jaar draven; de politie-agenlen staken on vermoeid armen naar links en naar rechts, naar boven en naar beneden. Kortom, alles liep ook bij deze 54ste jaarbeurs vlot in de stad Utrecht. En toch is die stad maar entourage van de twee tijdelijke centra van activiteit: het Vredenburg en de Croeselaan, waar de machtige gebouwen met vele duizenden vierkante meters oppervlakte dienen als tentoonstellingsruimte voor vrijwel alles, wat de industrie van cle twintigste eeuw weet voort te brengen. Dat zijn op deze beurs 3938 producten, hetgeen 207 meer is, dan op de voorjaarbeurs van 1949. Uit 26 landen, van Amerika tot Liechtenstein, van Oost-Duitsland tot Spanje. Wie dat alles probeert te zien, zal waar schijnlijk aan de tien dagen van de Jaar beurs niet genoeg hebben. Want overal zal hij dingen tegenkomen, die hem meer dan normaal interesseren en zal hij in gesprek komen met standhouders, die altijd bereid zijn meer te vertellen over hun product. Die hem demonstraties willen geven en prijzen berekenen. En beeldschone help sters van die standhouders zullen de arge loze bezoeker foldertjes en brochuretjes en tekeningen overhandigen. Aan het eind van die tien dagen zou de bezoeker, die alles wil weten, dat alles zijn vergeten. Het zal hem nog slechts duizelen en in zijn droom zal hij nog de vriendelijk-glimlachende standhouders zien, die hem proberen te overtuigen van de kwaliteit van hun pro duct. Hij zal de 121 inzendingen speelgoed voor zijn ogen zien dansen, tezamen met de 242 aanwezige'kantoorartikelen en de 1328 machines, werktuigen en gereedschappen. Beter is het, vooraf een keuze te maken uit de catalogus (die 944 bladzijden telt, plus het supplement van 111 pagina's). Want de jaarbeurs is zo groot, als de indus trie en de techniek, die wij mensen ons op gebouwd hebben. Zij is vijf verdiepingen hoog en vele kilometers in het vierkant. En er is meer te zien, dan wij kunnen bevatten. Vandaar dat er op het uitgestrekte ter rein aan de Croeselaan op vele plaatsen oriëntatie-kaarten zijn aangebracht om de weg niet te verliezen. Daar aan de Croese laan staan alle grote machines; auto's en hijskranen, geweldige electro-motoren er koelmachines, betonmachines en cirkel zagen, vorkheftrucks en zeven verschillen de fietsen met hulpmotortjes (waarvan één van Duits fabrikaat). Er zijn daar trouwens ook vele gewone fietsen; het moge een twistpunt zijn, of men bij deze „gewone' categorie ook een Nederlandse sportfiets met 10 (tien) versnellingen wil rekenen. Maar de vertegenwoordiger vertelde ons op aanmoedigende toon, dat alle Tour de France-renners tien versnellingen ge bruiken. Er is daar aan de Croeselaan ook een com pleet klokkenspel te zien en op gezette tijden te horen. Het werd in Heiligerlee gemaakt en is bedoeld voor Middelburg. Hoewel er waarschijnlijk weinig mensen op de beurs waren, die de bedoeling hadden zich een carillon aan te schaffen, was er grote be langstelling voor dit fraaie product van een industrie, waar Heiligerlee zich naam mee heeft gemaakt. Ook onze omgeving was aan de Croese laan vertegenwoordigd. De grootste stand was van de Hoogovens, die een uitgebreid en interessant beeld gaven van de voorge nomen uitbreidingen. Maar ook op velerlei ander gebied had Kennemerland zich niet onbetuigd gelaten, zowel op de afdeling- Croeselaan als aan het Vredenburg. De meeste belangstelling van het grote publiek trok natuurlijk echter naar de fraaie stands van de grootste bedrijven van ons land. Naar de stand, die op zichzelf al bijna een tentoonstelling was, van Philips en naar de .hyper-gemechaniseerde uitstal ling van de Shell en het aparte gebouwtje van de KLM en de'andere luchtvaartmaat schappijen tezamen. In dat laatste gebouw tje stond een vijftal telefoons opgesteld, waar men de conversatie kon beluisteren, die gevoerd wordt tussen de verkeerstoren van Schiphol en de binnenkomende vlieg tuigen. Overal liepen mensen te neuzen naar iets bijzonders. Overal waren mensen. Nergens was hel stil of rustig op het enorme terrein van de Utrechtse Jaarbeurs. Het gonsde en dreunde en weerkaatste van de bedrijvig heid. Mensen holden heen en weer, bui- Wielrennen Schulte en Peters zegevieren in Parijs Het eindklassement van de zesdaagse te Parijs luidt: 1. SchultePeters (Nederland) 354 pnt., 3560.250 km in 145 uur. Op één ronde: 2. LapébieBrunee! Frankrijk-Bclgië» 674 pnt.: 3. Koblet—Von Buren (Zwitserland» 472 pnt.; op twee ronden: 4. StromArnold (Australië) 173 pnt.: op vier ronden: 5. BuysseThijssen (België» 392 pnt.; op vijf ronden: 6. GodeauBareth (Frankrijk» 366 pnt.; op zeven ronden; 7. RigoniTerruzzi (Italië) 118 pnt Cisteren waren al die auto's geparkeerd tenlanders, die een weinig courante taal spraken probeerden zich verstaanbaar te maken tegenover de standhouders, nieuwe modellen radio's en gramofoons lieten hun prestaties horen, speelgoedfabrikanten lieten hun prachtige electrische treintjes rijden en draaibanken kwamen gierend op toeren. Overal lawaai, overal drukte, overal acti viteit. Kan men anders verwachten op een tentoonstelling waar de industrie haar kunnen laat zien? Want het is de industrie, die worstelt en ploetert om al die West-Europese landen, die hier vertegenwoordigd waren, gereed te maken voor het opvangen van de schok als over twee jaar de Marshall-hulp ophoudt. De industrie staat niet stil. En zij vindt haar evenbeeld in de sfeer van de Jaar beurs. E, P. Surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank is de op 17 Mei 1949 aan Geert Schonewille. han delaar in zaaizaad en pootgoed, wonende te Haarlem, Frederikspark 4 en kantoorhouden- de te Haarlem, Jansweg 52, verleende defi nitieve surséance van betaling vérlengd voor de t"d van één jaar en vier maanden in gaande 4 December 1949, met benoeming van mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Zwemmen Vierkamp voor dames In de afgelopen jaren en ook deze winter hielden zwemverenigingen drie- en vier kampen met de bedoeling om de leden die anders weinig op wedstrijden uitkomen, ook te laten starten. Zo nenien de Watertrappers al enige jaren deel aan een serie herenvier kampen; dit jaar met de Dolfijn, de Vest en De Jonge Kampioen. Op initiatief van de Watertrappers wordt Vrijdagavond in Stoop's Bad onder leiding van HVGB een damesvierkamp gehouden met als deelnemende clubs H.D.Z. uit Am sterdam. H.Z.C. uit Hilversum. DWT en HVGB. In drie verschillende leeftijdsgroepen komen de dames en meisjes aan de start, zowel op persoonlijke als op estafettenum- mers. Tot slot volgt een tweetal polowed strijden voor adspiranten. Rimboe werd sprookjestuin De Nationale Bloemententoonstelling .Keukenhof" te Lisse wordt Donderdag door minister S. L. Mansholt officieel ge opend en daarmee wordt een begin ge maakt met de uitvoering van een tienja renplan, door ondernemende bloembollen- kwekers en -exporteurs op stapel gezet. Bloemententoonstellingen tenminste de zogenaamde vollegrondstentoonstellin-gen plegen vroeg in hel voorjaar geopend tc worden en men moet niet de verwachting koesteren op zo'n openingsdag zo bijster veel te zign te krijgen. Vlak bij cle grote vijver bloeit een groep je gele trompetters „Magnificence".... de naam een symbool wellicht van wat de tentoonstelling nog moet worden? In het berken-bos stoeien de gele en paarse cro- cussen om de rechte witte stammetjes, hun sneeuwwitte zusjes lichten hél op tegen de donkere achtergrond. Een enkele dieprode primula drukt zich nog angstvallig tegen de aarde en tegen een boomstronk groeit zowaar een enkele tulipa, die het in de Kaukasus wel kouder gewend is en welks wollig-beschutte bol een prima winterjas vormt. Verderop bloeien nog wat van haar collega's, de Josef Kafka en César Franck. Enkele irissen vertonen dikke, veelbelo vende knoppen, maar het gros van de narcissen, tulpen en hyacinten is nog niet van de partij. Dat komt later pas. Wie van deze tentoonstelling wil genie ten zal tot April moeten wachten. Het hoogtepunt wordt eerst bereikt, wanneer in de tweede helft van die maand de tul pen haar felle kleuren tentoon spreiden, Dan zal de Noorderlaan, waar thans alleen nog" maar dc crocussen voor een beetje kleur zorgen, dan zal de statige brede Beu kenlaan, waar thans nog geen bloera te zien is, zijn als een palet van kleuren en tinten, want hier zullen de schoonste variëteiten van de Bollenstreek ten toon zijn gesteld. Het tentoonstellingscomplex is na een jaar hard werken veranderd cn toch heeft het zijn natuurlijk, ongerept karakter grotendeels behouden. Een jaar geleden moest men hier gaan langs smalle kronkel paadjes, zich dikwijls een weg banen door het kreupelhout, dat zelfs een schilder achtig vennetje geheel overwoekerd had. Thans is heel veel van dit kreupelhout verwijderd. Verrassende doorkijkjes zijn geschapen en paden aangelegd, maar toch is dit prach tige 25 hectaren grote terrein een natuur reservaat gebleven. Geen verharde wegen, geen hekken of afrasteringen. Alles is in landelijke sfeer gehouden tot het restau rant en theehuis toe. Het ligt in de bedoeling deze tentoon stelling tien jaar achtereenvolgens te hou den. Men had een plan opgesteld, volgens hetwelk men ieder jaar een etappe zou voortschrijden. Het uitgestrekte terrein biedt daartoe nog vele mogelijkheden. De deelneming en de oppervlakte waren ech- terzo groot, dat mert thans zover is als men had verwacht aan het begin van het vierde tentoonstellingsjaar. De heer W. van der Lee te Bcnnebroek, bekend geworden door zijn geslaagde ont werpen der Bloemlust-tcnloonstellingen te Lisse, werkt ieder jaar het gehele exposi tie-plan uit. De smalle Stationsweg is tot een brede laan geworden, de toegangen naar Keu kenhof zijn verbeterd en een groot par keerterrein is aangelegd. Schiedam heeft Zaterdag hel 675-jarig bestaan herdacht. Met een massaal vlaggen- festijn brachten verenigingen cn bedrijven hulde aan het gemeentebestuur, dat had plaats genomen op het bordes van het stad huis. Aan B. en W. werd een chèque van tienduizend gulden overhandigd, welk be drag was bijeen gebracht door Schiedamse industrieëlen voor de uitbreiding van het carillon in de St. Jan. In het centrum van Lisse verrijst als extra- attractie voor dc bezoekers van dc Keuken hof-bloemententoonstelling deze fraaie nud- Hollandse molen. De expositie wordt, zoals bekend, morgen door mi?i»ster Mansholt geopend REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) EEen bron van glans (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 MAART: Gem. Concertgebouw: AVRO-revue met Snip en Snap. 8 uur. Heemstede: „Wapen van Heemslede", filmvoorstelling ANWB, 8 uur. Frans Hals: „Spionnage in Lake- view", 18 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Theater Plezier „Het staat in de sterren", 8 uur. Palace: „Schep vreugde in 't leven", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man". 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kampioen melkboer", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Motorduivels", 14 j., 2.30, 7 cn 9.15 uur. DONDERDAG 23 MAART: Gem. Concertgebouw: AVRO-revue met Snip en Snap. 8 uur. Westerhoutpark la, Onafhankelijk Religieus Centrum, spreker ds. C. Aalders, 8 urn*. Nassauplcin S. G. Al- lard spreekt over „Het magnetisme cn de vijf stromen van vitaliteit 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. EERSTE KAMER De heer Woudenberg verwijt de minister een te groot optimisme (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren heeft de Eerste Kamer zich bezig gehouden met het volkomen over bodig herkauwen van hetgeen in de Tweede Kamer reeds bij de behandeling der be grotingen was betoogd. Daarom vermelden wij slechts enkele punten die in de Senaat in het midden werden gebracht. Bij de behandeling van de Zuiderzee- fondsbegroting won de heer Hoogland (Arbeid) de politieke harten van mr. Kolff (CH), mr. Wendelaar (VVD) en mr. Rip (AR), door zijn erkenning dat staats exploitatie van de N.O.-polder alleen maar middel en geen doel is, een zienswijze waarmee de minister van Waterstaat het helemaal eens bleek te zijn. Bij de PTT-begroting deelde de minister mede, dat binnen afzienbare tijd bij de Poslchèque- en Girodienst herstel van het eendaagsverkeer zal intreden. De begroting van het Staatsvissershavenbcdrijf IJmuiden bracht de heren Reijers (CH) en Kie- v i t (Arbeid) er toe even een uitstapjv naar Katwijk te ondernemen, welke vissers plaats zij gaarne een binnenhaven gunnen. Minister Spitzen hield hier een slag om de arm. De heer Kievit brak verder een lans voor personeelsuitbreiding te IJmuiden, omdat de vis thans te lang blijft liggen en verder wilde hij zulk een uitbreiding ook met het oog op de reiniging van de vaten. De minister, die erkende dat snelle verkoop van de vis natuurlijk een eerste rangs-be- Scheepspraet Wij zijn dol op schepen zolang zij aan de wal liggen, want hoewel wij uit een oud zeevarend geslacht stammen, zoeken wij bij de geringste deining al het kruis punt van de lengte- en de breedte-as van het schip op, teneinde ons daar bezig te houden met het knagen aan een stukje droog brood en het onszelven voor spiegelen dat wij niet merken, dat wij met schip en al rijzende en dalende be wegingen maken. Zolang een vaartuig echter met enige dikke touwen goed aan de kant zit vastgebonden, spreiden wij volgaarne al onze nautische bekwaam heden ten toon. Wij begeven ons met enigszins zwaaiende tred naar de brug, kijken vandaar enige tijd met half- dichtgeknepen ogen naar de voorplecht en draaien ons dan schielijk om ten einde een imaginaire meting te verrich ten van het roer naar de balcboord- railing. Nadat wij dan nog even de roer speling hebben beproefd, zachtjes met de hak van de voet tegen het kompas hebben geschopt om eventuele afwij kingen te constateren en enige malen op nadenkende wijze te hebben gemom peld: „Hm, een vaam of vijf. la's kijke.... drie streken stuurboord", maakt de twijfel op ons gelaat lang zamerhand plaats voor een goedkeu rende uitdrukking en zeggen wij tot de kapitein: „Alla ouwe. daar hei je een beste an". Vervolgens begeven wij ons naar de bar. Gij zult dus wel vatten, dal wij eer gisteren met vreugde in het hart gevolg gaven aan de uitnodiging van de KNSM om het goede schip „Willemstad" te komen bekijken. Vroeger was dat een vrachtschip, dat „Socrates" heette, maar nu is het omgebouwd tot passagiersschip, evenals de „Pericles" die nu „Oranje stad" zat heten. Die ombouw houdt niet in dat de „buiklading" voortaan alleen uit de bewoners van de kinderkamer zal bestaan, want de vijf ruimen bieden nog ruimschoots plaats om allerlei goe deren naar de West te vervoeren, waar het schip in de toekomst regelmatig zijn steven heen zal wenden. Zonder opzien te willen baren, zullen wij maar meteen met de deur in huis vallen en u eens vertellen dat de Wil lemstad 155 passagiers kan vervoeren, waarvan men er 53 in de eerste klas onderdak of liever bovendek zal kunnen vinden. Er gaan er veertig in de toe ristenklasse en niet minder dan twee en zestig emigranten of militairen kun nen er tussendeks te kooi kruipen. Wanneer hen de lust tot zwemmen be vangt, hoeven zij niet in zee te springen, want de beschrijving van het schip zegt met nadruk dat er in het verzonken luik op het sportdek een wegneembaar zwembad zal worden aangebracht. Dit neemt overigens niet weg, dat men zich ook van binnen nat kan maken, wan neer men daar de voorkeur aan schenkt, want er zijn talloze bars aan boord. Het hele schip, dat men zijn 5100 bruto register ton de sierlijkheid van een jacht heeft, is trouwens bijzonder com fortabel en smaakvol ingericht. Dat laatste geldt ook voor de keuken. Wij willen u niet vervelen met een lange opsomming van technische gegevens, al moet ons nog van het hart dat de motor een enkelwerkende 2 tact Stork-Diesel is. die 3400 A.P.K. (hetgeen niet Appie Kim betekent) levert. Wel gaan wij ver melden dat deze verbouwing in hiet buitenland groot opzien heeft gebaard en dat de heer A. C. Hardy in een Ame rikaans tijdschrift heeft geschreven: „De verbouwing van de Socrates is één van de meest interessante staaltjes van scheepsbouw in Europa", Wij maakten een korte rondgang over het schip, waarbij ons oog viel op de Sprinkler-installatie, die automatisch begin te blussen, wanneer zij het te warm krijgt. Men kan aan boord dan ook een douche nemen door een sigaret vlak bij zo'n sproeier te houden, maar dat zal wel niet op prijs gesteld worden. Voorts zagen wij in de kinderkamer een fraai ingebouwd telraam en in de keu ken een grote kreeft, die echt een gezicht had om Piet te heten en die zich in achterwaartse richting voortbewoog om de kok in de benen te knijpen. Wij wilden ook nog een klein gangetje naar beneden inschieten, maai- onze gids zei: „Daar loopt u dood" en dat wilden wij niet. Daarna verzamelden alle gas ten zich in de salon om onder het genot van een oorlam sterke verhalen over hun belevenissen op zee aan de gezag voerder, de heer H. Lokman, te vertel len. Toen al deze wilde avonturen tus sen Marken en Volendam aan de ver getelheid waren ontrukt, vroeg er iemand aan de kapitein: „Vertelt u eens wat kapitein". Er gleed toen een ver legen glimlach over zijn bruine gezicht en hij zei afwerend: „Ik heb eigenlijk nooit wat meegemaakt". Of wij toen wilden of niet, wij konden het niet na laten even naar zijn uniformjas te kijken waarop een hele rij lintjes zat, die hij vast niet voor het uitwandelen van de Vierdaagse had gekregen, zodat er een bescheiden stemming over ons kwam. En toen wij later buiten stonden op de somberste van alle sombere haven kaden, waarover een miezerig regentje neerdreinde, keken wij eens naar boven naar die grote, sierlijke Willemstad die er met al zijn lichtjes zo veilig en rustig uitzag, alsof er geen zeven zeeën op haar lagen te wachten. En wij namen in gedachten ons petje af voor de Ne derlandse scheepvaart. Postaal genoegen Iedere keer dat. wij het Amsterdamse postkantoor betreden, komen wij weer onder de indruk van de onwaarschijn lijke stiptheid van dat machtig appa raat. Achter de loketjes zetelen ambte naren die alle bepalingen kennen en zij helpen u met een blijheid en een opge wektheid, die zou doen vermoeden dat zij zojuist de honderdduizend niet heb ben getrokken. Hun perfect-beheerste vi-eugde gaat pas teloor, wanneer blijkt dat gij de verordeningen voor het in vullen van postwisselformulieren niet meester zijt en zij kijken u dan aan met het zachte verwijt van een wielewaal, die merkt dat zijn kind niet vliegen kan. Wielewalen kunnen echter niets zeg gen en post-ambtenaren wel, zodat wij altoos met vrees in ons hart naar een loket treden, wanneer wij ingrijpender transacties moeten verrichten dan het aankopen van kinderzegels. Toen wij dezer dagen echter een ge schrift vergezeld van enige foto's per luchtpost naar Amerika moesten zenden, zijn al onze opvattingen omtrent het super-efficiënte karakter van Tante Pos ingrijpend gewijzigd. Wij hadden alles in één grote enveloppe verpakt en hoor den tot onze schrik dat de PTT bereid was om het vervoer daarvan door de lucht op zich te nemen, mits daar der tien gulden tegenover werden gesteld. Toen pas bleek, hoezeer een te grote kennis der postale oekases ten nadele van de PTT kan strekken, want de be ambte zei met grote trots over eigen listigheid: „Wanneer u het geschrift als brief en de foto's in een aparte enve loppe als drukwerk verstuurt, dan kost het maar drie gulden vijfentwintig en dan is het er even vlug". Eén brief voor dertien gulden en twee brieven voor 3.25, bepeinsden wij en een waereld stortte voor ons ineen. Geschenk Waarschijnlijk om het maken van ver keersovertredingen aan te moedigen reikt de Amsterdamse politie momen teel aan iedere voetganger, die zich niet aan de regels houdt, een handzaam ka- lendertje uit. Het is een aardig rose kaartje waarop alle data van het jaar 1950 met grote nauwkeurigheid zijn ge boekstaafd en voorts kan men er op zien hoe lang een decimeter, een centi meter en een millimeter zijn. Mocht gij dus wensen te weten op wat voor een dag gij jarig zijt, dan hebt ge niets anders te doen dan in schuinse richting de Leidsestraat over te drentelen. On middellijk overhandigt een hupse agent u dan het bovengenoemde tijdschema. Het aardigste van alles is dat dc kalender bovendien versierd is met een aantal koddige spreuken waaraan u, Yehudi Menuhin is hedenavond eh morgen solist op dc abonnements concerten door het Concertgebouw orkest onder leiding van Rafael Ku- belik. Het programma beslaat uit de ouverture Fideliovan Beethoven, de Muziek voor orkest van Tansman, het Vioolconcert van Mendelssohn en de Vierde Symphonic van Tsjaikofs- ki. Zondagmiddag geeft Yehudi Menuhin een fecslconcert voor de vereniging Concertgebouw-vrienden, waarbij Kubelik hem aan de piano zal begeleiden. In de Bachzaal zingt Noemie Peru gia voor de Amsterdamse Kunstkring hedenavond liederen van Monteverdi, Duparc en Fauré. Henriëttc Bosnians is haar accompagnatriccEveneens in de Bachzaal wordt Vrijdagavond een uitvoering gegeven van werken voor zangfluit, orgel of viool door leer lingen van het Conservatorium. In de In de hoofdstad uit kleine zaal van het Concertgebouw geeft Rolien Numan morgen een voordrachtavond voor de Arbeiders bond voor cultuur, waarop zij onder meer fragmenten uit „Het zevende kruis" van Anna Seghers en „Won derkind" van Thomas Mami laat horen. Albert van Dalsum en Loudi Nijhoff dragen op 23 Maart in de Stadsschouwburg voor een besloten gezelschap Genesiusvan Henri Ghéón voor. De tentoonstelling van werken door Italiaanse kunstenaars in het Stede lijk Museum is verrijkt met een zeer fraai schilderij door Amadeo Modi- gliani „Het witte kraagje". Donder dag kan men deze expositie ook 's avonds bezoeken. In hel Rijks- muscum wordt een htrdcnkings-len- toonstelling „De Koning-Stadhouder cn zijn tijd" gehouden. Dagelijks kan men in het Lcidse- plein-theater het ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk bezoeken, in het Centraal Theater de voorstel lingen van „Drie jongens en een meisje" door het gezelschap van Cor Ruys en in de Kleine Komedie de op voeringen van Mijnheer de gouver nante" met Johan Kaart. V-. wanneer gij tijdens de kantoor-uren niets anders van doen hebt, enige vro lijke ogenblikken kunt beleven. Zo staat er olijk op: „Loop nóóit op de rijweg". De consequentie hiervan is, dat men gedoemd is levenslang in en om één en hetzelfde huizenblok zijn vertier te zoeken. Het guitigste commando is echter: „Gebruik vooral in nauwe stra ten beide trottoirs". Wat wij ons alleen maar af zouden willen vragen, is, wat men bijvoorbeeid in de Leidsestraat zou moeten doen, wanneer de tram er nu eens aan zou komen. BOEDA. lang is voor het bedrijf, zal nog eens laten nagaan of en in hoeverre tegemoetkoming aan 's heren Kievits wensen voor verwezen lijking vatbaar zal zijn. Dc rest van de middag en de avond ging heen met allerlei opmerkingen over de begroting van Wederopbouw en Volkshuis vesting. De heer Reijers (CH) vond. dat men wegens de grote woningnood thans zonder een bepaalde grens te stellen maar zoveel mogelijk moet bouwen. Daarentegen deelde de heer Kraayvanger (KVP), die ook inzake decentralisatie met de minis ter kon meegaan, het standpunt van de be windsman, dat men jaarlijks niet boven een bepaalde hoeveelheid woningen moet uitgaan, aangezien anders strak werkloos heid in het bouwbedrijf te duchten valt. Iets anders weer of de grens nu juist moet liggen bij 55000 woningen per jaar, zoals minister In 't Veld wenst. M r.Berge r (KVP) uitte klachten over de opstopping die ontstaat bij de herbouw doordat alle plannen daarvoor thans naar Den Haag moeten voor goedkeuring, waar bij toetsing geschiedt aan de bepalingen voor de vergoeding der materiële oorlogs schade. De heer Schipper (AR) wenste meer gelegenheid voor de landarbeiders om weer een eigen huisje te bouwen; anders viel meer en meer te duchten, dat zij naai de industrie-centra zullen worden gedreven. De heer Woudenberg (Arbeid oefende nog de scherpste kritiek op de minister, wie hij een te groot optimisme ten aanzien van het woningprobleem verweet. Voetbal Geen wijziging in voorlopig Nederlands elftal De samenstelling van het voorlopig Neder lands elftal, dat Woensdag 29 Maart in het stadion Feyenoord te Rotterdam als voor bereiding voor de wedstrijd België-Neder- land tegen de Engelse tweede divisieclub Brentford speelt, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels». Achter: Potharst (Ajax) cn Van der Sluys (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) cn Stoffelen (Ajax). Voor: Schrumpf (SVV). Lakenberg (Blauw Wit». Rooscn'ourg (Sncek». Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Saris (BW). Huvbregts (BW), Van der Hart (Ajax). Steenbergen (Feyenoord) en Drager (Ajax). Dit is dus hetzelfde elftal, dat in New castle tegen Engeland B speelde. Ontmoeting tussen militairen en leden van Hoogovenstaten In de week van 27 tot en met 31 Maart zal een serie sportwedstrijden worden ge houden tussen leden van de Ondcrofficiers- ontwikkelings- en ontspanningsvereniging „Het gevleugelde wiel" te Haarlem en van de Hoogovenstaten. Het biljarten wordt Maandagavond in Haarlem gehouden en de andere onderdelen (volleybal, klaverjassen, bridge, voetbal, schaken, dammen, tafelten nis en handbal) in Vclsen-Noord en Bever wijk. Op Vrijdag 31 Maart komen de dcel- nemers(sters) in het Statenhuis voor een feestelijke samenkomst bijeen. In November is dc eerste ontmoeting in Haarlem gehou den. Dc uitslag was 55. IJshockey Canada versloeg met 12—0 Groot Brittannië In de eindronde van het wereldkampioen schap heeft Canada met 120 van Groot Brittannië gewonnen. Dc tussenstanden waren 0. 30. 40. De Canadezen heb ben een doelgemiddcldc van 39—2. Wanneer zij hun laatste wedstrijd legen Zweden zou den verliezen, zal Canada toch kampioen worden, omdat het doelgemiddcldc van dc Verenigde Staten minder gunstig is. In het troosttournooi. waaraan Nederland, Frankrijk cn België deelnemen, heeft Neder land met 42 van Frankrijk gewonnen. De tussenstanden waren 10, 31. 01. Frankrijk heeft nu twee wedstrijden in het troosttournooi verloren cn bezet de negende plaats. Judo Frankrijk ontvangt Nederland Donderdag 23 Maart wordt tc Parijs de wedstrijd Frankrijk—Nederland gehouden. Dc- opstelling van de teams is als volgt: Snijders 'Utrecht)—Vaucher: Koning (Amsterdam)—Ducroc; Nauwelaerts »Over- veen)Molle: Van der Velde iRotterdam) Mallet; Smit (Eindhoven)—Rigal.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5