TH. KORT Het werk van de Haarlemse vereniging ter bestrijding der tuberculose BEDRUKTE GORDIJNSTOF 9 95 SLEUTEL WEG3 Amsterdamse Beurs Paviljoen Paradis Woensdag 22 Maart 1930 Haarlems Dagblad en Oprechte Kaarlemsche Courant 4 AI is de laatste tijd het sterftecijfe aan tuberculose (dat in de laatste oorlogs winter sterk was opgelopen) gelukkig weer gedaald, uit het jaarverslag van de Haar lemse vereniging tot bestrijding der tuber culose over 1949 blijkt, dat het aantal ziektegevallen helaas nog hoog is en nog weinig neiging vertoont tot vermindering. In 1949 wei-den 2713 personen uit Haar lem voor het eerst op het Consultatie bureau onderzocht. Daarvan bleken er 229 aan tuberculose te lijden. (Over 1948 wa ren deze cijfers 2614 en 237). Op 31 December 1949 stonden er bij het Consultatiebureau 1223 patiënten uit Haarlem ingeschreven, daaronder waren 623 gevallen van open tuberculose. Daar van waren er 114 opgenomen in een sana torium. Op de wachtlijst voor plaatsing in een sanatorium stonden 35 patiënten. Dit is een vrij hoog aantal, zodat met blijdschap ver nomen is, dat het aantal bedden op het sanatorium Eijkengaarde in Aerdenhout (een filiaal van het St. Elisabeths Gast huis) zal worden uitgebreid met 40 a 50. Bovendien heeft juist dezer dagen het college van regenten van het Gasthuis dc medewerking der gemeente gevraagd, om gedurende 10 jaar het gebouw der Clara- stichting te Zandvoort te huren. Het is de bedoeling daar een sanatorium voor kin deren te openen. Er komen daar 50 bedden beschikbaar. Dan heeft men Eijkengaarde voor vol wassenen en de Clara-stichting voor kin deren. Door de huisbezoeksters der vereniging werden in 1949 11198 bezoeken gebracht. Er werden in niet minder dan 1485 gezin nen bezoeken gebracht. In dat jaar werden 122 patiënten in een sanatorium opgeno men en 97 in een ziekenhuis. Wat de nieuwe patiënten betreft bleek dat enige gevallen bekend werden bij het doorlichten van schoolkinderen. O.a. wer den in één klasse enkele kinderen aange troffen die aan tuberculose leden. Daarop zijn alle kinderen uit die klasse op het Consultatiebureau onderzocht. Ook bij het doorlichten van personeel van ver schillende bedrijyen werden enkele ge vallen achterhaald, zodat nog maatregelen genomen konden worden. De indruk bestaat dat tuberculose be vorderd wordt door de ongunstige woning toestanden, die een gevolg zijn van het EEN ZEER BIJZONDERE AANBIEDING ZWARE KWALITEIT O VERGORDIJNSTOF 120 cm BREED Haarlem, Heemstede, Zandvoort Burgerlijks stand van Haarlem HAARLEM, 21 Maart. Ondertrouwd: 21 Maart: A. F. Berk hout en C. M. de Groot; P. Barend en A. A. Effring; B. J. Engel en A. Sluiter. Bevallen van een zoon: 19 Maart: G. C. W. JansenLuttmer; 20 Maart: A. E. A. van Settende Lange; W. BoxVerha gen; J. M. HakhoffHeijnerman; J. Jacobs Deinum; G. Hutter—van der Linden; 21 Maart: H. C. van Uden—Bonfrer; A. Wil- lemsevan Westenbrugge. Bevallen van een dochter: 20 Maart: P. J. WillemseDubelaar; 21 Maart: T, Lapvan Wijk. Overleden: 18 Maart: P. Stijnman, 69 jaar, 2e Zuidpolderstraat; C. B. van Tol, 87 jaar. Wagenweg; 19 Maart: L. D. S, ten Brinkvan Veen, 69 jaar, van Oosten de Bruijnstraat, A. L. Willink, 77 jaar, Haze- paterslaan; 20 Maart: T. Rutten, 56 jaar. Wilgenstraat; J. de GrootVink. 85 jaar, Kamperlaan; M. Riegen, 75 jaar, Judith Leijs- terstraat; J. PrinsFictoor, -34 jaar, Kam perlaan. tekort aan huizen. Waar het mogelijk is trachten huisbezoeksters in ernstige ge vallen medewerking te verkrijgen van het Huisvestingsbux-eau om een betere woning te krijgen. Hoewel alle mogelijke medewer king daarbij verleend wordt, gelukt het niet altijd op korte termijn een oplossing te vinden. Gelukkig zijn er ook huiseige naren die medewerking verlenen om, als dit althans mogelijk is, verbeteringen in een huis aan te brengen. Een nieuw Consultatiebureau Het Consultatiebureau aan de Ge dempte Oudegracht is reeds vele jaren te klein. Door enkele verbouwingen zijn ver beteringen aangebracht, maar afdoende is dit niet. Het is voor het werk dringend nodig om een nieuw gebouw te stichten, dat niet alleen groter zal moeten zijn maar ook beter ingericht. Het bestuur heeft plannen voor zo'n nieuw gebouw. Met de gemeente is over legd over het aankopen van grond, maar een keuze is nog niet gedaan. Het wachten is op de beslissing uit Den Haag op het verzoek tot financiële steun voor dit nieuwe gebouw, waarmee een uitgaaf van onge veer 2 ton gemoeid is. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST'* (Adv.) Samengestelde wedstrijd der N.H.R.V. De samengestelde wedstrijd van de Noord hollandse Ruitervereniging die aanvankelijk in Vogelenzang zou worden gehouden, zal thans op het landgoed Beekesteyn in Sant poort worden verreden en wel op Zaterdag 25 Maart. Het betreft hier een open wedstrijd, die bestaat uit een dressuurproef, twee weg- parcoursen, een cross-country en een spring concours. De wegparcoursen zullen tezamen circa 16 kilometer lang zijn. De cross-coun try met hindernissen tot een maximum hoogte van 90 cm. wordt 2700 meter lang. Het springconcours omvat 10 tot 12 hinder nissen met een maximum-hoogte van één meter. De inzet van deze „military" is de Sham rock Challenge Cup. Vorig jaar, toen deze wedstrijd nog onder auspiciën van de Ver eniging de Haarlemse Manége, die inmiddels is opgegaan in de N. H. R. V., in Groenendaal werd gehouden, was J. C. Spangenberg Jr. met Freedom winnaar van de beker. Taxi Bei 1300© DAG EN NACHT Hoofdinspecteur Schadee gaat met pensioen Tot degenen die door de vervroegde pen sioenregeling bij de politie worden getrof fen behoort ook de Haarlemse hoofdinspec teur L. J. H. Schadee die per 1 April de dienst zal verlaten. Met hem verlaat een man van de oude stempel het Haarlemse politiecorps, iemand die de stad en zijn bewoners door en door kent en die, zonder zichzelf te zoeken, ge- Hoofdinspecteur L. H. J. Schadee durènde vele jaren een van de harde wer kers is geweest, waarop men in het coi-ps kon bouwen. De heer Schadee wei'd op 12 Juni 1892 te Utrecht geboren. Na zijn studiejaren kreeg hij een aanstelling als volontair bij de gemeentepolitie van Baarn. Na de mo bilisatiejaren kwam hij in Groningen als adjunct-inspecteur, doch hij bleef daar slechts kort. Op 15 Februari 1918 kwam hij in Haar lem waar hij na een jaar tot inspecteur tweede klasse promoveerde. In 1925 werd hij inspecteur eerste klasse en op 1 Juli 1947 hoofdinspecteur, plaatsvervangend hoofd van de Algemene Politiedienst. De heer Schadee is in al die jaren ,met heel wat mensen in aanraking gekomen die in moeilijkheden waren geraakt. Dan toonde.hij zich voor alles een helper en een raadgever, waarbij hij zich steeds door zijn geloof in de Allei'hoogste liet leiden. Hij was niet blind voor de omstandigheden die tot een misstap hadden geleid, maar hij liet zich evenmin verblinden door de uitvluchten en drogredenen van hen die hun laakbaar gedrag wilden goedpraten. Hij was steeds de feilen tonende vriend, een gedragslijn die hem de hoogachting en de sympathie van talloze medeburgers deed verwerven. Bij de jubilea die hij vierde is dat vaak ondubbelzinnig ge bleken. Voor velen zal het moei lijk zijn zich het Haarlemse politiecorps zonder de heer Schadee voor te stellen. Ook in het kerkewerk was de scheidende functionaris zeer actief. Tenslotte kreeg hoofdinspecteur Schadee een welverdiende faam als tekenaar en ontwerper van tal rijke calligrafische producten die bij menige onderscheiding niet tot de minst waarde volle herinneringsstukken werden gere kend. Jubileum Bond van Bloembollenhandelaren De Bond van Bloembollenhandelaren had, strikt genomen, reeds in Januari zijn gou den jubileum moeten vieren, maar men heeft deze viering verlegd naai' de tijd, waarin de hyacinthen en tulpen bloeien. Het bondsbestuur heeft voor deze ge legenheid verscheidene buitenlandse gasten uitgenodigd de feesten bij te wonen. Op Woensdag 19 April zal de eerste ont moeting van de jubilerende organisatie met haar gasten plaats hebben op het buiten „Duin en Kruidberg" te Santpoort. Op Donderdag 20 April zal men gezamen lijk een bezoek brengen aan de Demonstra- tietuin van het Bloembollenvak op „Tres long" te Hillegom en aan de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse. Bij deze gelegenheid zal Gravin Jacoba van Beyeren, die zoals bekend fungeert als „schutspatroon" van de tentoonstelling, die in haar voormalig domein wordt gehouden, als gastvrouw optreden en daartoe van haar inmiddels zeer vervallen slot „Teylingen" te Sassenheim uitrijden. Na een bezoek aan Graaf van Lynden op Huize Keukenhof, zal zij bondsbestuur, leden en gasten verwel komen. Vrijdag 21 April zal men in de morgen uren de keuring verrichten van de voor tuinen, die staan ingeschreven voor de jubileum-wedstrijd door de Bond georga niseerd. Des middags he'eft-een receptie plaat»» in het kantoor van dé Bond in het Kenaupark te Haarlem; des avonds heeft een ontvangst plaats ten Stadhuize te Haarlem door het gemeentebestuur. Zaterdag 22 April zal te Sassenheim het Bloemencorso gade geslagen worden, waar na de gasten zich naar Nooi'dwijk zullexi begeven om daar aan een gemeenschappe lijke maaltijd het jubileum te besluiten. Ter gelegenheid van dit jubileum is door de Bond van Bloembollenhandelaren een gedenkboek uitgegeven met bijdragen in vier talen, waarin de historie van de Bond over de vijftig jaar van haar bestaan be schreven staat. Spaanse dansgroep van José Greco Als er nu eens geen schouwburgen wa ren, dan zou ook het klassieke ballet niet kunnen bestaan. De Spaanse dans evenwel gedijt overal en heeft desnoods aan een paar vierkante meter gronds of aan het oppervlak van een tafel voldoende. Wat men er in de theaters van te zien krijgt of in het cabaret zijn in de beste ge vallen min 'of meer gestyleerde vormen van eeuwenoude volksdansen, waar in de loop der tijden allerlei vreemde invloeden in werden opgenomen. Het is moeilijk na te gaan waar de natuurlij!» impulsen op houden en de kunst begint. Ook hier gel den namelijk strenge en bijzonder inge wikkelde gramaticale regels, die aan de ontembare damsvreugde in zekere mate een artistiek karakter verlenen. De mo gelijkheden van de sterk aan de aarde gebonden techniek zijn buitengewoon be perkt, waartegenover echter een primaire bezetenheid staat, die zich uitleeft in rhythmisohe bewegingen van het eigen aardig gebogen lichaam, in het castagnet- leren der vingers en in het „zapateado y tacones", het roffelen met hakken en tenen. Mits aan de daartoe gestelde eisen van lenigheid cn temperament voldaan wordt, zijn er ongelofelijk veel variaties. De groep van José Greco (in de laatste jaren van haar leven de partner van La Argentinita) ti'ad gisteren in de Haarlem se Schouwburg voor het voetlicht met een boeiend en dikwijls meeslepend program ma, dat zeer ongelijk van waai'de was, zo als ook de krachtverhouding van de leden opvallend uiteenliep. De Capriccio Espag- nol van Rimsky-Korsakoff (een reeks quasi-Iberische boerendansen in revue stijl) hoorde er bijvoorbeeld niet in thuis. De zeker niet minder bekende Bolero van Ravel vormde daarentegen ondanks het zwakke middendeel één der schitterende hoogtepunten van de avond. Interessant was het hier (zoals trouwens in enkele andere Andalusisclie dansvormen) de sterke wisselwerking tussen de klassieke baltechniek (jetes battus, entrechat, pas de bourrée en glissade) en de popu laire traditie in de practijlc te zien toege past. We moeten volstaan met het wijzen op de prachtige Seguidillas, een parade van virtuositeit, het buiieske La Castel- lana, gebisseerd met een geestige variant en op enkele stijlvolle fragmenten uit de suite „Goyescas" van Granados. Een hoofdstuk apart vormde het zigeunerpaar Tere en Juanele Maya, vurige Flamenco-dansers, soepel en driftig, met hun hese zangstem men en originele gelaatsmimiek. Niet on genoemd mag blijven de ophitsende gui tarist Justo Badajoz, die ook een verba zingwekkende solo speelde. Over het algemeen voldeden de presta ties der vijf mannen veel beter dan die der wouwen, welke in vele gevallen de ware grandezza misten. Hoewel geen Span jaard van gebooi'te, was José Greco zon der een zweem van twijfel in ieder op zicht de uitblinker, strak en elegant, zich bewust van zijn viriliteit. Zijn „Dans van de molenaar" (de Falla) en zijn verschil lende energieke „Jotas" zijn onvergetelijk. Geen wonder dat het publiek in extase raakte en zich nauwelijks kon beheersen om niet in te stemmen met het handge klap tussen de coulissen. Want prachtig en een heel eind op weg naar het ideaal was vooral zijn langzaam en geluidloos, doch niettemin trots en vol ingehouden -kracht para deren, met enkele trage wen dingen plotseling hevig oplaaiend in een beheerst vibrato, met abrupte wisselingen van positie, in steeds toenemende vaart, om zonder enige overgang roerloos tot staan te komen. Greco mag dan geen Escu- dero zijn, toch betekende zijn optreden een zeldzame gebeurtenis. DAVID KONING Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) QjCort en Bondig^ De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mejuffrouw' A. L. Willink van Bennebroek, ambachtsvrouwe, is nader vastgesteld op Donderdag om drie uur op de Protestantse begraafplaats te Benne broek en geschiedt dus niet op Vrijdag, zo als gemeld is. Het libertair-socialistisch gemengd koor „Zang Veredelt" geeft op Zaterdagavond 25 Maart een concert in paviljoen Dreefzicht, met medewerking van de liedertafel „Haar lems Zanggenot" en de heren J. J. Poolman en E. van 't Kaar, fluit en piano. Na de pauze treedt het gezelschap „Boru" op met een pro gramma van toneel en muziek. Het Frysk - Selskip „Gysbert Japïcx" geeft op Donderdag 30 Maart in de Haar lemse Schouwburg een opvoering van het toneelspel „Blau Bloed" van J. Bosga. Op de hoek van de Zandvoortselaan en Herenweg te Heemstede is Dinsdagmiddag om halfvier een uit Zandvoort komende motorrijder met öuopasagier tegen een op de Herenweg rijdende autobus gebotst. Beiden werden licht gewond. De bus kreeg een deuk, de motorfiets werd zwaar bescha digd. Het voetbalelftal van de Bloemendaalsc politie speelde Dinsdag de eerste promotie wedstrijd tegen de Rijkspolitie uit Alkmaar en verloor met 10. Een paar jongens hebben gisteren tijdens het spelen bij de Oostersingelgracht ter hoogte van de Dijkstraat een telmachine uit het water gevist. Het apparaat is bij de Haarlemse recherche gedeponeerd. Het niet bekend of de machine gestolen is. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland komen op Dinsdagmorgen 25 April in een buitengewone zitting" te Haar lem bijeen ter behandeling van het voorstel betreffende „Het nationale Park de Kenne- merduinen". Lichthoeve-avond In het Concertgebouw heeft Zuster J. Th. Kuyck van „De Lichthoeve" Dinsdag avond op een bijeenkomst ten bate van dit bekende kindertehuis, een en ander verteld over de werkzaamheden van dat instituut op de Veluwe. Zij meende, dat de bezoekers voldoende op de hoogte waren van de periode, toen er in Santpoort ge werkt werd. In 1942 moest deze omgeving vei'laten worden, waarbij het de zusters Verkerk en Kuyck verboden werd, kin deren mee te nemen. Dat deden zij echter toch en twaalf kinderen gingen naar een zomerhuisje in Garderen. Later werd een villa betrokken, dank zij de steun van een echtpaar uit Wassenaar, dat de villa aan kocht voor het goede doel. In de winter 1944'45 ontstonden grote moeilijkheden door het feit, dat de Duitsers op de hoogte kwamen van het verblijf van Joodse kin deren. De zusters werden gevangen ge nomen, doch na de bevrijding hebben zij met frisse moed het werk weer opge nomen.. Er zijn thans drie huizen en ge zegd kan worden, dat de kinderen er een goed tehuis hebben, dat in geen enkel op zicht het stempel van een „gesticht" draagt. Zuster Kuyck deed mededelingen over het leven in de kindertehuizen en over de financiële moeilijkheden, waar mee het bestuur te kampen heeft. Zij hoopte, dat velen het werk zullen steunen of blijven steunen. Een film over het werk te Garderen illustreerde het leven in de tehuizen Aan deze avond verleende het kinder koor uit Halfweg onder leiding van mevr. Maria HesperSint medewerking. Heemstede 10) Clowntje Rick behoefde niet lang te wachten. Bunkie, zijn nieuwe vriendje, kwam spoedig aangedraafd met een kruiwagentjeen daarop lag een sappige peer! „Ziezo, daar ben ik weer", lachte hij. „Hier, begin maar eens gauw wat te smikkelen!" Dat lustte Rick wel. Ze deelden de peer in stukjes en hij at zijn buikje vol. Ja, werke lijk, nou voelde hij pas dat hij sincls gisteren niets gegeten had. En wat smaakte die peer heerlijk. „Lust je dat wel?" vroeg Bunkie. „Nou!" zei Rick. „Het sap loopt langs mijn kin!" Toen Rick zijn ontbijt had beëindigd, zetten ze zich gemakkelijk in hun stoeltjes en toen vertelde Rick zijn geschiedenis. Bunkie luisterde met grote ogen en hij schudde het ronde kopje. „Wel,-wel, wat heb jij het daar akelig gehad!" zei hij, toen het verhaal uit was. „Nou, 't is maar goed, dat je hier gekomen bent; wij zullen het samen wel beter kunnen vinden!" „Tussen spel en leven" Dinsdagavond werd in het Hervormd Jeugd huis door ir. M. de Wolff, chef van de af deling Beroepskeuze van het Rijksarbeids^ bureau, een lezing gehouden over het vraag stuk van de beroepskeuze. Er was voor deze lezing een buitengewoon grote belangstelling en onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van He imstede, mr. A. C. A. Ridder van Rappard, de heer H. W. Dissel- koen, wethouder .van Onderwijs en vele hoofden van scholen. Na een kort inleidingswoord van de heer J. P. Schmal, hield ir. De Wolff zijn lezing, waarin hij er op wees dat het vraagstuk van de beroepskeuze reeds in de oudheid een probleem was door het gering aantal beroe pen. Als gevolg van. de technische on ik- kelihg in de 19e eeuw is het aantal beroepen gegroeid tot ruim 4000. Na gewezen te hebben op de noodzakelijk heid van het kiezen van een geschikt beroep, zowel in het bel-.ng van het individu als van de gemeenschap, werd de film „Tussen spel en leven" vertoo..d die de ontwikkeling van een jongen vertelde, die na de school'ijd geen keus kon maken, doch die dank zij de beroepskeuze op het goede pad kwam. Slotkoers Openings Heden koersen Koninklijke Olie 278 276/ 213% 215% Philips 223% 222% A. K. U 177/4 176% 129 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 283 v. Berkel's Patent 116 Scheepvaart-Unie. 13 9% Holl.Amerika Lijn 155 Deli Maatschappij 134 133% H. V. A 138% 137 A'dam Rubber 139% 138 Ned. Handel Mij. 154% N.-I. Handelsbank 100 Bi'lliton Mij. II 264 Tampico. SCHEEPVAART Aalsdijk, 19 Bishop Rock. Aardijk, 20 v. Hamburg n. R dam. Avendskerk, 20 150 m. NO. Recife. Alamak 21 te Basrah v. Khorramshar. Akkrumdijk, 19 te Baltimore v. Philadelphia. Alderamin, 21 v. R'dam n. Marseille. Avkeldijk. 21 te Antwerpen. Averdijk, 21 te New Orleans v. Galveston. Alcyone, 20 160 m. N. Kp. Villano. Alhena, pass. 20 Kp. Santa Maria. Amstelkerk, 20 320 m. N. Las Palmas. Antonia (t). 16 v. Port Swettenham n. Pladju. Agatha <t), 14 te Pladju v. Makassar. Alblasserdijk, 20 te Corpuschristi Alkaid, pass. 20 Finisterre. Alpherat, 20 tenor folk v. Philadelphia. Alcor, 21 v. Victoria n. Bahia. Aletta (t), 21 v. Djakarta n. Pladju. Aagtekerk, 21 anker Suez, 22 te Pt. Said verw. Abbedijk, 21 v. Recife n. Bahia. Agamemnon. 19 te New York v. Ciudadtrujlllo, Alkaid. pass. 21 Wight. Alnati, pass. 21 Fernando Noronha. Amsteiland, 21 v. Las Palmas. Albireo. pass, 21 St. Vincent. Algonquin Victory, 24 verw. te R dam. Appingedam, 21 v. Malaga n. Cadiz. Arendskerk, 23 v. Cochin te Aleppy. Andijk, 21 v. Londen n. Antwerpen. Bacchus, 17 te New Orleans v. Santiago de Cuba Baarn, 21 v. San Antonio n. Antofagasta. Boschfontein 20 te Durban verw. 25 n. London. Bandjermasm. 20 v. Pontianak n. Singapore. Bennekom, 20 450 m. NW. Finisterre. Bloemfontein, 20 110 m. W. Lissabon. Boisevain. 21 te Manilla verw. Bantam, 20 v. Hamburg n. R'dam. Bali, 21 v. Semarang, 22 verw. te Djakarta. Barendrecbt (t). pass. 21 Finisterre. Bengkalis, 21 te Salala. Bengkalis, 21 v. Salala n. Aden. Ceram, 20 v. Madras. Cleodora (t). 20 v. Singapore te Min. Colytto, 20 v. Newcastle n. R'dam. Cottica, 21 te Trinidad. Congostroom, 20 nog te Konakry. Coolhaven. 15 v. Valencia n. Antwerpen. Castel Bianco, 21 270 m. ZO. Dondrahead. Celebes. 21 te Liverpool. Delfshaven, 20 dwars Canarische eil. Danae, 20 te Savona v. A'dam. Duivëndijk, 20 8.90 m. ZW. Flores. Delfland, 19 te A'dam v. Buenos Aires. Etrema (t). 21 v. Balikpapan te Soerabaja. Edam, 20 830 m. O. Kp. Race. Esso Amsterdam (t), 20 700 m. NO. Sombrero m. NO, Sombrero East eil. Esso Den Haag (t), 20 1100 eü. Esso Rotterdam (t). 20 670 m. ZW. Fayal. Elsenburgh, 18 te Aalborg v. R'dam. Eendracht. 22 oo de Schelde n. Hamburg. Ena (t). 22 v. Suez. Felipes (t), 20 v. Malta n. Tripoli. Fairsea. pass. 20 Kp. Guardafuï. Farmsum, 21 le Melilla v. Genua. Friesland, 21 v. Singapore n. Tj. Pandan. Gaasterkerk, pass. 20 Dakar. General Steward Heintzelman, 20 v. Djakarta n. A'dam. Georglc, 21 80 m. O. Eixerta. Gord ia s, 21. v. Bourgas te Samos. Goya. 21 540 m, O.ZO. Guardafui. Groote Beer, 21 v. Djakarta n. A'dam. Haai-lem, 22 v. A'dam n. West-Indië. Helena, 21 v. R'dam n. Barbados. Hoogkerk, 22 te Yokohama v. R'dam. Helder, 20 v. Puerto Montt n. Montevideo. Keiicon, 22 v. Ai-uba n. Curasao. Ilos, 21 te Antwerpen. Luna, 212 v. Oran n. Hamburg. Java, 20 pass. Point de Galle. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 20 Malta. Jaarstroom, 21 te Telagos verw. Joost v. d. Vondel, 20 360 m. N. Bermuda. Jupiter, 20 N. Devna. Jobshaven, 11 v. Libreville n. Lapallice. Koningshaven. 16 te Casablanca v. Rouaan. Kota Baroe, 20 110 m. N.t.O. Finisterre. Klipfontein. 20 te A'dam v. Beira. Kola Agoeng, 22 7 u. te Genua. Laagkerk, 20 pass. Malta. Laertes, pass. 20 Kp. de Gata. Laurenskerk, 21 te Bombay. Loppersum, 20 v. Gibraltar n. Genua. Lutterkerk. 21 v. Calcutta te Madras. Leerdam, 20 v. N. York via Antw. n. R dam. Lombok, 20 verw. te Soerabaja v. Kohsichang. Linge, 19 150 m. Z. Kp. Verde. Langlee Scott, 20 te Genua. Loosdrecht, 2p te Aden. Lemsterkerk. 20 35 m. N.W. Kp. Villano. Lawak, 22 te Bombay v. Colombo. Leersum, 21 v. Port Gentil n. Pointe Noire. Lekkerkerlc, pass. 21 Kp. Palos. Limburg, 22 te Port Elizabeth v. Kaapstad. Melampus, 18 v. Djakarta n. Cheribon. Meerkerk, jiass. 20 Socotra. Maas. 20 400 m. O.tN. Martinique. Maashaven, 20 100 m. O. Montevideo. Maasland. 20 100 m. NW. Kp. Blanco. Mapia, .20 anker Kohsamui v. Panarukan. Marleen. 20 nóg rede Bahrein. Mltra t)V 20 240 in. W.NW. Madeira. Molenkerk, 20 220 m. O.t.N. Malta. Madoera," 20 v. Aden. ■Mentor, pass, 21 Finisterre. Muiderkerk, 21 te Kaapstad. Macuba (tl. 21 v. Tripoli n. Hamburg. Maetsucker, 18 te Fremantle v. Djakarta. Malvina (t), pass. 21 Ouessant. Mataram, 21 v. Belawan. Merwede, 21 v. Luanda n. Novoredono. Mijdrecht. 21 v. Eastham te Antwerpen. Noordwijlc, pass. 21 St. Vincent. Noordam, 20 330 m. Z.t.O. Kp. Race. Nestor, pass, 21 Finisterre. Ondina (t), 20 v. MM n. Suez. Ovula (t). 21 v. Muntok n. Singapore. Ossendrëcht, pass. 20 Gibraltar. Oberon, 22 v. Carupano n. Aruba. Odyssseus, 21 v. Lissabon n. Gibraltar. Oranje Fontein, 18 te Beira v. Lorenzo Marquez. Prins Willem IV, 21 te Barranquilla v Polydorus, 19 te New York v. Java. Rondo, 20 v. port Swettenham i Radja, 18 te Los Angeles. Rempang, pass. 22 Gibraltar. Rufina (t). 21 v. Sint Eustatius n. Jamaica. Rijïi, 21 te Freetown v. Cardiff. Rijnland, 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Randkei-k, pass. 21 Ouessant. Rotti, pass. 21 Guardafui. Ruys, 21 v. Mauritius n. Mombassa. Stad Haarlem, 21 te Savona v. Vlaardingen. Stad Arnhem, 21 v. Sfax n. Gibraltar. Salawati, pass. 22 Gibraltar. Sarpedon, 22 v. Port au Prince n. Laguaira. Stad Breda. 21 te Ganga v. Dar es Salaam. Stad Schiédam, pass. 21 Canarische eil. n. Pepel Stuyvesant, 21 v. Laguaira n. Aruba. Tarakan, 20 v. Belawan n. Colombo. Tegelberg, 16 v. Rio de Janeiro n. Hongkong. Tjipanas, 20 v. Brisbane n. Singapore. Ternate, pass. 20 18 u. Ferim. Titus, 20 v. Algiers. Tjibodas. 21 v. Adelaide n. Fremantle. Talisse, 20 420 m. W. Finisterre. Ternate, 20 Djibouti. Tiberius. 20 v. Trinidad n. Cape Haitien. Tibia (t), 21 dwars Victoria n. Para. Tjibesar, pass. 21 Okinawa. Tjikampek, 21 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tjimenteng, 21 v. Kohsichang n. Singapore. Tjisadane, 29 te Hongkong v. Singapore. Utrecht, 21 v. Recife n. Belem. Volendam, pass. 20 Finisterre. Weltevreden, 20 nog -rede Menado. Westerdam, 20 375 m, W.t.Z. Scilly. Willem Barendsz, 20 nog 1100 m. n. Kaapstad v. vangstgebieden. Winterswijk, 19 v. R'dam n. Sete. Waterland. 21 v. Santos n. Bahia. Waterman, 24 15 u. Hoek van Holland. Willem Ruys. 2.1 270 m. W.N.W. Minicoy, Zeeman, 20 te Djakarta v. Calcutta, Zuiderkruis, 21 pass. Elba Cape. Zeeland, pass. 21 Port Soedan. Curasao. Belawan. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 25) Dat is zo een redevoering die Bart al eens een keer heeft moeten aanhoren. Bart hoort dat graag twee keer, hij ziet door de huid van de hotelhouder een rechtschapen ziel schijnen. Sjoerd heeft zo van die praatbuien, dan springt hij van het een op het ander. Dan is hij het met de meeste dingen niet eens, hij levert gaarne critiek op alles en nog wat. Hoe verkeerd dat de maatschappij in elkaar zit, en hoe beroerd de mensen zich gedragen. Sjoerd ziet en hoort heel wat in zijn hotel omgaan, hij krijgt brokken uit het leven van anderen onder de ogen die de mooiste niet zijn. Bart heeft hem eens gezegd, dat hij het allemaal te zwaar opneemt, het leven is nu eenmaal zo, wij kunnen daar toch niets aan veranderen. Maar Sjoerd heeft toen met zijn vuist op tafel geslagen en ge gromd dat het leven zo niet behoeft te zijn, het is niet nodig dat de een zijn geluk houwt op het ongeluk van de ander, het is niets dan beroerdigheid van sommigen, die alleen maar in hun nopjes zijn als ze eens lekker en ongestraft elkander onrecht kunnen doen. Daar kunt ge tegen redeneren, dat helpt niet, dat komt omdat hij gelijk heeft. Hij heeft gelijk, maar ge kunt daar niet ieder ogenblik bij stilstaan, ge moet dat kunnen vergeten en uw aandeel van het leven nemen. Het is een wonder dat Sjoerd zo is, hij hoeft het niet te zijn, hij zit er warmpjes in. liet zijn meestal de armen die klagen en kankeren, en de rijken die hun oren er voor toestoppen. Sjoerd met zijn geld is een uitzondering, dat is een van de dingen waarom Bart hem als zijn beste vriend be schouwt. De hotelhouder heeft het niet uitgehou den in het dorp op de dag van de rechts zitting. Hij heeft de schone zaal van Pa viljoen Paradis verlaten en is met de bus naar de stad gereden. Hij heeft daar iets te beslommeren, hij heeft een waanzinnig plan. Hij wandelt langs de plantsoenen naar de villawijk, daar weet hij een adres. Hij gaat de eigenaar van Paviljoen Paradis opzoeken, met die moet hij eens een hartig woordje spreken. Het wordt geen hartig woordje, de eige- naar van Paviljoen Paradis is daar te be leefd en vriendelijk voor. Hij is vereerd met het bezoek, een hoteleigenaar v^it het Westen, dat kan men niet iedere dag ver wachten. Sjoerd vertelt hem dat hij in Paviljoen Paradis logeert, hij is hier zo'n beetje met vacantie, hij heeft de Brabantse bossen eens willen opzoeken want de zee is altijd hetzelfde. Ja, ja, de Brabantse bossen, zegt mijnheer Paradis, die willen nog wel eens attractief zijn. Dat willen ze niet, maar dat zijn ze, zo is Sjoerd zijn antwoord, het is niet al te vriendelijk, maar de mijnheer is er niet door op zijn tenen getrapt. Maar uw Paviljoen, zegt Sjoerd, dat is niet zo attractief. Het is een dissonant in het landelijk schoon, als u dat begrijpt. Zeker, de mijnheer begreep dat, hij voel de dat ook zo, maar het geval stond er nu eenpiaal, het was ook niet zo'n succes als hij gedacht had. Het was een beetje te groot opgezet, ze hadden de mogelijkheden overschat. En de bediening is ook niet zo schit terend, zegt Sjoerd, wij zijn dat bij ons beter gewend. Dat wil de mijnheer van Paviljoen Pa radis graag geloven, daar twijfelt hij geen seconde aan, maar als mijnheer klachten had, dan was hij nu aan het goede adres, dan kon hij van wal steken, er zou de grootste aandacht aan worden besteed. Ik heb geen klachten, zegt Sjoerd. Ik kom alleen wat vragen. Ik kom vragen hoe ter wereld dat Paviljoen rendabel kan zijn. Ik zit daar nu al een week en ik ben er met mijn collega nog steeds de enige klant. De mensen uit het dorp komen er niet veel meer dan Zondags, ze zijn mis schien in het begin op de nieuwigheid afgekomen, maar ze voelen er zich toch niet thuis, dunkt mij. Moet dat zaakje bestaan van die anderhalve fietser, die er een glas kwast komt drinken als zijn band lek is? De mijnheer zegt er niets op, hij gaat naar een kast en haalt er een kistje sigaren uit. Gaat uw gang, het zijn beste. Hij schuift een stoel bij, hij gaat vertrouwelijk worden. Kijk eens, mijnheer, ik weet niet wat het eigenlijke doel van uw komst is, daar wil ik ook niet op de man af naar vragen, maar ik zal u eens iets vertellen. Ik ben een brouwer van de goede oude stempel, ik heb een grote zaak, ik hoef u niet te vertellen dat ik dat Paviljoen als het moest tien jaar zou kunnen aanhouden ook al levert het verlies op. Maar dat ligt mij niet, ik ben een zakenman, ik weet maar al te goed dat een zaak die geld kost ïn- plaats van op te brengen, geen zaak is. Ik zal u vertellen: Als u mij op dit ogenblik een aannemelijk bod zoudt doen op het Paviljoen, dan was het op het volgend ogenblik van u. De brouwer leunt achter over in zijn stoel, hij steekt zijn built voor uit en-trekt met toegeknepen ogen aan zijn sigaar. Hij heeft het zijne gezegd: Sjoerd slaat zijn benen over elkaar en zegt langzaam maar duidelijk: Ik weet dat het een waanzinnig idee van mij is, maar ik ben hier geltomen om een aan nemelijk bod te doen. Een ogenblik, zegt de brouwer, ik moet u waarschuwen, ik heb een contract. De man die de zaak drijft zit er voor vijf jaar in. Het is zijn broodwinning, ik kan hem er niet uitzetten, u zult hem moeten overnemen. Ook een ogenblik, zegt Sjoerd, de man die mij het waanzinnige idee aan de hand heeft gedaan is uw bedrijfsleider. Hij zit te springen om er uit te zijn, hij voelt zich hier niet thuis. Dat contract zit hem hiér. Hij kan er over veertien dagen uit zijn als u hem loslaat. Daar valt de brouwer uit zijn plooi. Verdomme nog toe, zegt hij, die man deugde niet voor die zaak. Hij heeft er niets van gemaakt. Daar zou iemand moe ten inzitten die er hart voor heeft. Hij heeft het zaakje lelijk laten verlopen. Juist, dat kan Sjoerd begrijpen. Hij had geen hart voor het Paviljoen. Maar de fout zat hem in het Paviljoen zelf. Men moet geen dissonanten bouwen, men moet het landschap en de mensen eerbiedigen. Dat is een kwestie van beleefdheid. Maar nu uw bod, zegt de brouwer. Het gevalletje is nog nieuw en de bouw prijs was hoog. En de sloopprijs zal ook niet gering zijn, zegt Sjoerd, want het -is nog nieuwe specie. Want als ik het koop, gaat het tegen de grond. Daar kunt u donder op zeggen. Maar de brouwer zegt er geen donder op. Hij zit te rekenen wat hij voor zijn Paviljoen terugkrijgen zal. Ais de hotelhouder met de bus in het dorp terugkomt, is het schemerig. Hij stapt uit voor de deur van het Meiboompje, daar is een vreemd lawaai in de gelag kamer. De hotelhouder stapt binnen, hij hoeft niet te vragen hoe het met Van der Giezen zijn rechtzaak afgelopen is. Aan de korte zij van het biljart, waarover een zwart zeil is gelegd, zit de kastelein in een versierde stoel. Hij zit er glanzend van vreugde onder een krans van dennegroen en papie ren bloemen. Hij zit er alsof hij honderd jaar geworden is, dan komt men in een versierde stoel terecht. En rondom de bil jarttafel zitten de kinderen, en Bart van Dijk, en Annelies, en Niel Verhagen, en een paar buurlui die zijn komen feliciteren. Midden op het biljart ligt een bierton in een hoekse schraag', er zit een tap aan, er wordt uit dat vat gedronken. De kleinste kinderen hebben een glas met een voetje voor zich staan, een kappertje noemt men dat, en hun bier is troebel van de suiker. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6