Tentoonstelling op „Keukenhof" geopend 1 Wat KAN kan kan KAN alleen l i. KAN Bloembollenseizoen 1950 begonnen Personeel en Bedrijven Paviljoen Paradis Vrijdag 24 Maart 1950 4 Mocht de sfeer die op de tentoonstelling „Keukenhof"' door het weer heerste droef geestig zijn, toen Donderdagmiddag het uur der officiële opening was aangebroken, was daarvan geen spoor te vinden in de woor den van hen die bij deze gelegenheid uiting gaven aan hun verwachtingen ten aanzien van deze grootse demonstratie van hel bloembollenvaic. In het restaurant der tentoonstelling merkten wij o,a. op de Commissaris dei" Koningin in Noordholland, de chef der ECA de heer Hunter vergezeld van de attachés de heren Norton en Bolster, de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerikalijn en dr. A. Plesman, president-directeur der K.L.M., de heer W. G. J. Orbaan, directeur van het bedrijf schap voor de Sierteeltproducten, mr. Geveke, directeur van de Econ, Voorlich- tingsdienst, prof. da-. E. van Slogteren, di- recteur van het Laboratorium voor Bloem bol len-onderzoek, ir. F. Vlag, R;jkstuin- bouwconsuient, de eigenaar van „Keuken hof' J. C. A. Graaf van Lynden te St. Michielsgestel en de oud-burgemeesters van Lisse jihr. Van Rijckevorsel en mr. Lambooy, de loco-burgemeester van Lisse de' lieer J. W. A. Lefeber en de burge meesters van Hillegom, Noordwij kèrhout en Warmond, het bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren en. vele vooraan staande persoonlijkheden uit de kringen van het bloembollenvak. Na het openingswoord van de voorzitter van de Stichting „Keukenhof" de heer T. M. H. vain Waveren, sprak de oud-burge meester van Lisse en oud-voorzitter van de Stichting, irura W. Lambooy. Deze dankte voor de aanbieding van het ere-voorzitterschap der tentoonstelling en herinnerde aan de prettige samenwerking met het stichtingsbestuur en de autoritei ten; In het bijzonder huldigde hij de ont werpei- de heer Van der Lee. Spreker maakte wegens zijn aanstaand vertrek naar Amerika gebruik van de gelegenheid om de Bond van Bloembollenhandelaren geluk te wensen met het vijftigjarig bestaan. Hierna sprak ir. S. L. Mansholt, minister Van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de openingsrede uit. „We zijn wel iets gewend van de mensen uit het bloembollenvalk, dat wil zeggen: iets goeds", zeide de minister onder grote hilariteit. De kweker moet worden gezien als de pijler waarop de cultuur rust en aan de energie der exporteurs is het te danken, dat er een grote vlucht ontstaat. De geest onder de bloembollen-exporteurs moet zijn het kenmerk van de goede exporteur in het algemeen. Handeldrijvend Nederland kon hieraan een voorbeeld nemen. Spreker herinnerde aan het research- werk, waaraan het vak in zo ruime mate heeft bijgedragen. Dat komt aan de gehele landbouw van Nederland ten goede. Van het onderzoek naai' het virusziek profiteert de aardappel- en ui ent eelt mede. Deze tentoonstelling, aldus de heer Mansholt, is d'e volle aandacht in birinen- en buitenland meer dan waard. Dit initia tief slaat alles wat tot dusverre is gepres teerd. Door in deze tijd een onderneming van deze omvang, tot stand te brengen, toont het Nederlandse volk whtsamenwerking en teamspirit vermogen. De harde zakelijkheid van de handels mensen is op deze tentoonstelling gesteld in dienst van de schoonheid. De minister sprak de wens uit, dat aan deze tentoon stelling steeds meer bekendheid zou wor den gegeven en dat ze met de jaren zal toenemen in schoonheid en betekenis. Hier mede verklaarde hij de nationale bloemen tentoonstelling' „Keukenhof" voor ge- Terwijl een op het eiland in de vijver opgesteld muziekcorps het Wilhelmus speelde werd de Nederlandse vlag gehesen. Daarna maalden de genodigden een rond gang over het terrein. Minister Mansholt en de voorzitter der Stichting Keiikenhof, de heer T. van Wa veren, bekijken het werk van de kunst schilder Van Driel uit Amstelveen, die bezig is een mooi plekje van Keukenhof viet verf en penseel vast te leggen. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO'OG PAASVERRASSING Electrische schoorsteenklokken vanaff 18. Herenpolshorloges met een jaar garantie vanaf f 37.50 BARTEÜORISSTRAAT 2 HAARLEM - TELEFOON 13004 ÜOOOOOOOO0OOOOO0OOOOOOOOOOOOOO0OO0OOOOO0OOOO0OOOOOO0OOO0 (Adv.) Eduard van Beinum vandaag terug Eduaird van Beinum arriveert heden avond' omstreeks 7 uur in Hoek van Hol land, om zich direct naar Amsterdam te begeven waar hij de leiding van de repeti ties voor de uitvoering van de „Matbhaus Passion" op Zondag 2 April zal overnemen. Publiek koos partij voor arrestant Meisje door waarschuwings schot in de hand getroffen Donderdagavond heeft een agent van politie, die zich in Amsterdam-Noord moest verdedigen tegen een opdringende menigte een schot uit zijn diénstpistool gelost, waardoor een zeventienjarig meisje aan de hand werd getroffen. Het meisje kon na in het Binnengasthuis verbonden te zijn naar huis gaan. De agent wilde in de Kamperfoeliestraat een wielrijder aanhouden, die zonder licht reed. De man had op de sommatie om af stappen geantwoord „kom morgen maar terug". Even later slaagde de agent er echter in de man toch aan te houden. Hij wilde de arrestant mee nemen naar het politiebureau, doch het publiek, dat van alle kanten toeschoot, wilde dit de agent beletten. Er klonken dreigende uitroepen en plotseling kwam een man naar voren met een stuk ijzer in zijn hand. De agent, die zich bedreigd voelde, loste een waar schuwingsschot, dat het meisje, dat niets met het relletje te maken had, in de hand trof. Zowel de wielrijder als de man, die de agent bedreigde, wisten te ontsnappen in de ontstane verwarring. Tien doden, elf vermisten bij vliegtuigongelukken Een van Amerika's nieuwe lange af standbommenwerpers, een B-50, is met 14 personen aan boord in Arizona neerge stort. Volgens de berichten zijn negen mensen om het leven gekomen. Vermoe delijk is een motor in brand geraakt. Bij New York is een militair transport vliegtuig van het type Dakota in een sneeuwstorm verongelukt. Een inzittende verloor hierbij het leven. Het Argentijnse ministerie van Lucht vaart meldt dat sedert Donderdag een militair vliegtuig met elf man aan boord vermist wordt. Het vliegtuig was op een oefenvlucht. „De Bloemenkoningin" heeft voorbe reidingen getroffen, om bezoek te ontvan gen van honderdduizenden, die ieder jaar weer naar en door de bloembollenstreek trekken om daar mee te vieren het feest van kleuren en geuren. De voorbereidingen hebben wij gade ge slagen. Daarvoor was verbeeldingskracht nodig. Toen wij rondgeleid werden door de Demonstratiefuin „Treslong" te Hillegom, bloeiden daar nog slechts wat crqcussen, narcissen en wat iris reticulata, ir we weten dat straks, wnnneér we een dag of tien verder zijn, hier veel meer zal bloeien. Rijdend in Oud Lisse zagen wij de stadspoort nog niet helemaal gereed en de winkeliers waren nog bezig hun'zaken het vereiste oud-Hollands aan zien te geven. Wanneer iemand een lippen stift wil kopen, kan ze daarvoor toch slechts terecht bij de „Chirurgyn ende Pruyckemaaker" die midden op het vier kant zijn winkel heeft op de plaats, waar de.vorige dag nog een kapsalon annex parfumerie stond. De molen rijst, fier mid den in het dorpscentrum, al zijn de lieden van WV er nog niet ingetrokken om kaarten te verkopen voor de Tentoonstelling „Keukenhof" waar ook alles netjes aan kant is en de' gasten worden verwacht, maar waar nog slechts wat narcissen, crocussen en uit heemse tulipa's bloeien. Ook hier geldt het wachtwoord: Nog een dag of tien en dan zul je wat zien! Want hier zullen de mensen, die in het afgelopen jaar ruim 80 -millioen gulden aan deviezen voor de Nederlandse schatkist binnenhaalden, eens laten zien waarmee ze die hebben verdiend: met het puikje van wat vakmanschap, doorzettingsvermogen en ondernemingsgeest hebben weten te be reiken op het gebied van de bloembollen cultuur. Hier ook zal straks die eens zo tragische figuur Jacoba van Beyeren weer rijden zo als ze dat vele eeuwen terug placht te doen, om deze mensen ter gelegenheid van het jubileum van de Bond van Bloembollen handelaren, te verwelkomen binnen haar domeinenzoals ze straks, op 22 April, zal uitrijden aan het hoofd van die machtige optocht van rijdende bloemstukken, het jaarlijkse Corso van de bollenstreek, dat in Sassenheim zal beginnen en in Hillegom zal keren om dan de weg terug weer af te leggen. Gestreng heeft ditmaal Koningin Flora haar Raad van Ministers er op ge wezen, dat het niet meer mag voorkomen, dat lieden die van heinde en verre komen om haar hulde te bewijzen, uren staan te wachten voor niets. De organisatie zal dit maal kloppen. men heeft uit de fouten van het verleden geleerd! We blijven in de koninklijke sfeer, wan neer we ons begeven naar de grens van de bloemenbadplaats Noordwijk aan Zee waar men op dezelfde dag een bloemen corso houdt, omdat dan van verre lan den de deelnemers aan de Tuipenrallye hun bestofte wagens en vermoeide motoren laten rusten in het pare ferme en nu eens willen zien hoe. anderen hun versierde voertuigen sturen langs de boulevards en door de straten van Noordwijk, waar, even als in de Bollenstreek, kleurige mozaïeken reclame maken voor hel bloembollenvak en.... voor nog veel meer, want de han delsgeest der Hollanders doet, hen zelfs Flora's regionen niet'respecteren! Als om de vergankelijkheid van al dit schoons nog eens extra te accentueren, zal straks een groots vuurwerk sissend en knal lend uiteenspatten boven de avondlijke zee. En die vergankelijkheid zal werkelijkheid worden.wanneer daarna de arbeiders wreed de tulpen scalperen en de hyacinten, met geroutineerde handgrepen in één vepg kaalplukken. Dan is Flora's rijk uit èn wordt haar plaats ingenomen door Mercu- rius, de god van de handel, die in het bol lenland de vaan plant met het stoutmoedige opschrift „Naar de honderd millioen!" VOORZITTER VAN DE VOORZIENINGS- RAAD IN ONS LAND Met de Harwichboot „Prinses Beatrix" is Donderdagavond te lioek van Holland aangekomen de heer Hubert E. Howard, voorzitter van de Voorzieningsraad, die deel zal nemen aan de besprekingen van de Atlantisch Pact-erganen in Den Haag, speciaal die over de wereldproductie en het wereldoverschot. Secretaris van vakgroep verduisterde 130.000.— Een jaar en drie maanden gevangenis straf eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 39-jarige J. H. W. uit Rotterdam, die er van ver dacht werd als secretaris van de vakgroep groothandel in gebruikte vaten in de periode van November 1947 tot October 1949 een bedrag van ruim 100.000 te hebben verduisterd. De verdachte verklaarde, dat de vak groep een „vatenpool" had opgericht, waarvan hij beheerder was. Iedere deelne mer daaraan kon gebruikte Amerikaanse vaten kopen, maar men moest een bepaald bedrag bij de Rotterdamse Bank storten, waaruit de aankopen werden gefinancierd. Verdachte gaf toe van dit geld, dat be stemd was voor de vakgroep, bedragen voor zichzelf te hebben gebruikt. Het is zover gegaan, dat de Rotterdamse Bank tenslotte geen gelden voor de vakgroep meer had. Verdachte zeide, dat het ver duisterde bedra'g ongeveer 130.000 was. Het geld had hij gebruikt voor de aan koop van machines voor zijn metaalwaren- fabriek. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op dat hier sprake was van een ernstig ambtsmisdrijf, dat bij een betere controle misschien voorkomen had kun nen worden. Mr. H. J. Kreulen, de verdediger van verdachte, noemde zijn cliënt een slappe figuur, die door ontbreken van iedere controle kans heeft gezien met het geld een fabriek op te richten. GEEN VOORRANG VERLEEND Een zestienjarige jongen verleende gis teren op het kruispunt van de Keizerstraat en de Voldersgracht geen voorrang aan een van rechts komende melkauto. De jongen werd met zijn fiets tegen de grond ge smakt en liep inwendige kneuzingen aan de linkerschouder op en een vleeswond aan de linker enkel. Hij is naar het St. Elisa beths Gasthuis gebracht. Plaatsingen bemoeilijkt door het woningtekort In ons vorig nummer ontleenden wij aan het jaarverslag van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem gegevens over het verloop der werk loosheid. Over de personeelvoorziening der bedrij ven wordt in dit verslag medegedeeld, dat deze in 1949 geen moeilijkheden opleverde, omdat de beroepsbevolking sneller toe nam dan de werkgelegenheid. Een enkele maal ondervonden verschil lende bedrijven moeilijkheden wanneer geschoold personeel uit andere plaatsen moest worden aangetrokken, doordat geen woningen in de plaats van vestiging van het bedrijf of in een naburige gemeente ter beschikking konden worden gesteld. Hoewel het streven van de gemeentebe sturen de beschikbare woningvoorraad te reserveren voor inwoners van dê gemeen te wel verklaarbaar is, dient zo merkt de directeur, de heer A. P. M. van Riel op toch te worden gewezen op de ge varen die het bedrijfsleven dreigen door het volgen van een dergelijke woningpoli- tiek, die onvermijdelijk tot verstarring leidt. Succesvolle vestiging van nieuwe industrieën en belangrijke uitbreiding van bestaande bedrijven, kan in het algemeen alleen plaats vinden, wanneer het kern- personeel van buiten af kan worden aan getrokken. Deze elders wonende arbeids krachten zijn echter meestal alleen bereid in dienst te treden, wanneer hun een wo ning wordt verschaft. Ofschoon dergelijke woningtoewijzingen ogenschijnlijk ten koste gaan van de eigen bevolking, mo gen zij toch niet achterwege blijven, daar zij het voordeel hebben bij te dragen tot uitbreiding van de plaatselijke werkge legenheid. De indruk bestaat wel eens, dat enkele gemeentebesturen in het gewest Haarlem nog te weinig doordrongen zijn van de wenselijkheid, ten aanzien van de toewijzing van woningen aan arbeids krachten uit andere plaatsen een soepel standpunt in te nemen. De gedemobiliseerden Duidelijk viel in 1949 bij het bedrijfs leven de tendenz te bespeuren, het peil van het personeel te verhogen. Minder goede en oudere arbeidskrachten werden ontslagen, en betere, jongere krachten aangenomen. Al was deze gedragslijn be treurenswaardig voor degenen die er door werden getroffen, er was ook een catego rie, die er van profiteerde, namelijk de gedemobiliseerde militairen. Deze groep, die de ongetwijfeld verdiénde, bijzondere NIET ZONDER REDEN gingen honderdduizenden huisvrouwen over op MARGARINE Laat ook Uw gezin profiteren van de uitzonderlijke eigenschappen van dit Edelproduct 34 CGflt p©T hslf pond Gekarnd m®t de zonnesehijn-VBTAMINEN A D (Adv.) Boekverkopersbond hield jaarvergadering in Haarlem Omzetten daalden, onkosten stegen Te Haarlem is Donderdag de jaarvergade ring van de Nederlandse Boekverkopers bond gehouden. De voorzitter, de heer M. J. Visser uit Den Haag, deelde in zijn openingsrede mede, dat de omzetten in de boekhandel in het afgelopen jaar daalden 12) Ze gingen nu de speelkamer binnen. Clowntje Rick keek zijn ogen uit.wat veel speelgoed was daar! En 't zag er allemaal even leuk en keurig uit. „Wat is dat?" vroeg Rick, naar een gebouwtje wijzend, „Dat is een pakhuis!' zei Bunkie. „Leuk, zeg, er zit een hijstouw aan, daarmee kun je die kisten en tonnen ophijsen tot aan die open luiken. Zullen we er wat mee spelen? We hebben toch tijd genoeg!" „Hè ja!" vond Rick. Bunkie ivees hem, hoe het hijstouw werkte. Rick draaide aan de windas en het touw liep netjes om de katrol: een ton ging hoog de lucht in, tot hij voor het bovenste deurtje zweefde. „Wacht, hou 'm even vast", zei Bunkie. „Dan ga ik naar boven en haal 'm binnen!" Zo speelden ze een hele tijd. En Rick had 't best naar zijn zin met gemiddeld ruim negen procent. De uit betaalde lonen stegen met ruim drie pro cent en ook'de overige onkosten vertonen een stijgende lijn. Hieruit Volgt dat het netto-overschöf voor de ondernemer be langrijk moet zijn gedaald. De voorzitter zeide, dat het Rijks-Inkoop- bureau pogingen in het werk stelt, om 'boekverkopers te bewegen, in strijd met de Verplichtingen welke zij jegens hun or ganisatie op zich hebben genomen, aan het rijk met korting te leveren. Bovendien wordt volgens de heer Visser het algemeen belang geschaad, doordat de verschillende rijksinstellingen op deze wijze verstoken blijven van de service, die hun boekhandelaar hun vroeger bood. Een an der'punt van bezorgdheid noemde hij de poging, thans dóór ëen groot winkelbedrijf ondernomen, om de minister van Economi sche Zaken er toe te brengen, onder toe passing van het uit de bezettingstijd stam mende „Kartelbesluit 1941", een bepaling uit het handelsreglement van de boekhan del onverbindend te verklaren. Dit zou dan het middel moeten zijn, om het boek in het algemeen tot een warenhuisartikel te ma- lfen. Ondanks vele sombere aspecten zag de heer Visser de toekomst niet donker in. De boekverkopers moeten zich echter voor ogen houden dat zij naast een commerciële ook een culturele en een morele taak te vervullen hebben. „Wij moeten ons reali seren, dat wij in de eerste plaats dienaars der - gemeenschap zijn en dat dit dienen in veel gevallen matig en soms slecht of niet beloond wordt, althans in geld. Ook het uit dragen vari een levens- of geloofsovertui ging door het propageren van bepaalde boeken onder het publiek, moge voldoening geven, welke de in het algemeen niet grote winst op het boek aanvult mét niet-mate- rieel gewin. Als we ons op dit standpunt plaatsen, zullen we zeker stand kunnen houden tegen de gevaren, die ons vak be dreigen", zo besloot de heer Visser, belangstelling geniet van vrijwel de gehele t bevolking, kon in het verslagjaar in het algemeen op snelle en bevredigende wijze aan een werkkring worden geholpen. Hoe verheugend deze wedei'inschakeling' in het arbeidsproces van de gedemobiliseerde militairen ook is, niet ontkend kan wor- den dat door hun terugkeer het werkloos- heidsprobleem is vergroot. Vooral ook wanneer in aanmerking wordt genomen, dat in 1950 opnieuw 2500 militairen in het gewest Haarlem kunnen worden terug ver wacht. Blijkens opgave van de Sociale Dienst van hét Ministerie van Oorlog repatrieer den in 1949 uit Indonesië 1101 militairen naar het gewest Haai-lem. Van deze ruim 1100 gedemobiliseerden werden ruim 600 bij het Arbeidsbureau als werkzoekende ingeschreven. De 500 overige zijn her plaatst bij hun oude werkgever, vonden zelf werk of gingen een afgebroken studie voltooien. Van de 600 militairen die zich bij het Arbeidsbureau om werk meldden, repa- 1 trieerde meer dan de helft in het laatste kwartaal. Van de 139 die aan het einde van het jaar nog als werkzoekend waren I geregistreerd, hadden zich slechts 24 voor 1 November laten inschrijven. Alle ande- I ren hadden een -betrekking gekregen, of waren in opleiding aan een rijkswerk- I plaats voor vakontwikkeling. Op 31 De cember volgden nog 66 militairen een cur sus op de rijks werkplaats; 69 militairen volbrachten hun opleiding aan een rijks- werkplaats in de loop van het jaar succes, vol. Slechts in 5 gevallen kon een overeen komst worden tot stand gebracht voor scholing van een gedemobiliseerde militair in het bedrijf. Ondanks het feit dat voor dergelijke bedrijfsscholingen subsidies uit 's Rijks kas van '300,of 500,aan de werkgever worden verstrekt, is de animo tot opleiding van ex-militairen in het be drijf gering. Het recht van de gedemobiliseerde mili tair het dienstverband bij de laatste werk gever voor de oproeping in militaire dienst te hervatten, werd in het algemeen door het bedrijfsleven erkend en aanvaard. Al leen in de laatste maanden van het jaar werden in toenemende mate verzoeken van werkgevers ontvangen, om van de verplichting tot wedertewerkstelling van gedemobiliseerden te worden ontslagen. In enkele gevallen zou .de herplaatsing voor de werkgever zo bezwaarlijk geweest zijn, dat ontheffing van de verplichting werd verleend. In verschillende andere geval len werden de verzoeken echter gewei gerd, ook al kon niet worden ontkend, dat de herplaatsing een last voor de werkge ver betekende. Aantasting van het recht van de gedemobiliseerde die het land drie of vier jaar had gediend, zou echter nog bezwaarlijker geweest zijn zo consta teert de directeur. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat de wederin- schakeling van de militairen een bijzonder 'zorgelijk probleem is, dat onvoorwaarde lijk moet worden opgelost, doch alleen kan worden opgelost, indien ieder daartoe een bijdrage levert, en zell's daarvoor een offer brengt. Gelukkig kan worden geconstateerd, dat de mentaliteit van de gedemobiliseerden in het algemeen goéd is. Drie jaren mili taire dienst hebben de zin voor orde en 'discipline aangekweekt. Enkelejaïén ver blijf in de tropen onder- abnormale om standigheden, hebben het verlangen naar regelmatige arbeid opgewekt. Het nadeel verbonden aan een zekere ongedurigheid en onevenwichtigheid, in de aanpassings- en overgangsperiode in het .begin, wordt daardoor ruimschoots gecompenseerd. Gewezen R.K. geestelijke moest terechtstaan Voor de bij zonieter e strafkamer van cte Utrechtse rechtbank heeft terecht gestaan ■de gewezen R.-K. geestelijke Th. A. J. de L. uit Utrecht wegens" het verlenen van hulp aan die vijand in de -bezettingstijd. Volgens dé dagvaarding had de verdachte medegeweiki aan publicatie van nationaal socialistisch -getinte airlikele-n in N.S.B.- •biaiden in de ja-ren 1941 en 1943, in welke publicaties de verenigbaarheid van de ka tholieke leerstellingen met de N.S.B.-be ginselen werd verdedigd. Voorts heeft hij de onderafdeling van de SD in Den Haag, het „Kirchenreferat", inlichtingen ver strekt over de houding van de katholieke geestelijkheid ten aanzien van het natio naal socialisme en de Duitser-s. Verdachte bekende de hoofdzaken van het 'h-em ten laste gelegde. Hij verklaardë de 'bedoeüiiing te hebben gehad een bang te slaan tuss-en de kerk en het nationaal so cialisme. Hij zeide zijn houding in oorlogs tijd te betreuren en tot -de conclusie te zijn gekomen dat al hetgeen hij in d'ie jaren had gedaan volkomen fouit was geweest. De oorzaak -daarvan moest worden ge zocht iin zijn ontrouw aan zijn priesterroe ping en zij-n verzet tegen het Nederlands Episcopaat. De officier van justitie wilde rekening houden met die omstandigheid, dat ver dachte reeds geruime tijd in voorarrest heeft door-gébracht en ook reeds in 1943 door de Duitsers was vastgehouden. De eis luidde tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voo-rarrest en ontzetting uit de bur gerrechten voor de tijd van het leven. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 27) Ik kijk uit'het raam, maar ik zie geen klap, zegt Bart, niets cjan het licht van dat paviljoen Paradis. En daar zet ik geen grote ogen van op, Juist, dat paviljoen Paradis. Weet je van wie dat is? Dat paviljoen Paradis? Van wie dat is? Van een rijke brouwer meen ik, maar wat zit ge daar te raaskallen. Ge hebt toch zeker uw vijf nog bij elkaar? Weet je, van w-ie dat is? zegt Sjoerd langzaam en plechtig, en hij wijst met een vinger naar buiten om het nog plechtiger te maken. Dat paviljoen isvan mij, van mij zeg ik, van de hotelhouder uit Bergen. Bart van Dijk zijn mond valt open, hij wil erom lachen maar hij ziet dat Sjoerd geen grap maakt. Van der Giezen voelt iets van de ver bazing in de atmosfeer, hij schiet met een schok wakker en kijkt met grote ogen. Sjoerd, zegt Bart van Dijk en hij schuift zijn stoel langzaam achteruit, ge zijt er toe in staat, maar het is krankzinnig. Ik zie aan uw gezicht dat ge 't niet liegt, maar ik moet aannemen, dat ge gek ge worden zijt. Laten we dat dan aannemen, zegt Sjoerd, en schenk mijn glas nog eens vol. En weet ge wat ik ga doen? Ik ga het afbreken, ik ga het uit de wereld helpen. Van der Giezen, het paviljoen zal je niet lang meer in de weg staan. Hoor je dat? Het gaat tegen de grond, het gaat kapot. Als we willen kunnen we nu op staande voet ieder een breekijzer nemen en het af breken. Ik ben de eigenaar, ik vind dat goed. Niemand kan ons dat beletten. Van der Giezen, heb je drie breekijzers? Van der Giezen heeft geen drie breek ijzers, zegt hij. Er staat wel een aks in de schuur, maar hij moet het afraden, dat wil niet gedaan zijn zo laat in de avond, en er wonen mensen in. Bart van Dijk moet nu zo geweldig lachen, dat hij er krom van over de tafel ligt. Er wonen mensen in, zegt die Van der Giezen, hij is bang dat ze wakker zul len worden als hun huis afgebroken wordt. Ga die aks halen, zegt Sjoerd plechtig, en ik wou je nog even vertellen, dat een fatsoenlijk mens zo'n ding een bijl noemt. Van der Giezen weet niet wat te doen, hij schuifelt' de deur uit met een gezicht van ouwe lappen. En Bart ligt achterover in zijn stoel te lachen. Er zit iets humoristisch in, zegt hij, om midden in de nacht een Paviljoen Pa radis af te breken met een bijl. Er zit iets plezierigs in, we zouden er dagen lang om kunnen lachen. Maar er wonen mensen in. Die Van der Giezen kan soms zo onnozel iets zeggen. Hij dacht dat we het meenden. Sjoerd schiet overeind in zijn stoel, hij plant zijn handpalmen kordaat op tafel. 1-Iij dacht dat we het meenden, hij dacht dat we het meenden? We meenden het ook! Als wij zin hebben om het Paradijs af te breken dat van mij is, dan doen we dat! Ik weet niet, schilder, wat dit voor bier is, maar ik voel mij er zo sterk van worden als een reus. Ik zou dat paviljoen met mijn blote handen kunnen ineenknijpen. Ik zou tante Jans met een pink kunnen vermor zelen. Dan moet ge dat niet laten, mijnheer, zegt een oude kraakstem in de deurope ning. Daar staat een schraal grijs mensje in een wijde zwarte kapmantel en een don kerblauw strooien hoedje met een bibbe rend rose bloempje erop. Dan moet ge dat niet laten, zegt zij, ze komt naar binnen en doet de deur voorzichtig en zorgvuldig dicht. Als ge tante Jans met uw pink kunt vermorzelen, dan moet ge dat op slag doen, want ze heeft het verdiend, zegt de oude vrouw tegen Sjoerd, die haar aankijkt alsof hij voor het eerst in zijn leven in de spiegel ziet. Zij heeft het dubbel en dwars ver diend, zegt het mensje, ik kan dat weten, want ik ben tante Jans. Bart van Dijk denkt aan de hel, waar door zijn vriend Van der Giezen met zijn negen kinderen gegaan is. Hij staat recht en zegt: Als ge tante Jans bent, dan kan ik u alleen maar vertellen, dat ge bijna het leven van een man en het geluk van negen kinderen op uw geweten hebt gehad. Ik heb dat niet kunnen begrijpen van iemand op uw leeftijd. Ge zoudt' daar spijt van moeten hebben als haren op uw hoofd. Er zijn weinig goede mensen, Van der Giezen is er één van. Gij niet. Tante Jans loopt naar een stoel, zij gaat er omslachtig en langzaam in zitten. Zij kijkt naar Bart met samengeknepen lip pen. Dan zegt ze: Gij hebt gelijk. Ik ben er niet een van. Gij wel. Daarom kunt ge me dat zeggen. Ik neem dat van u aan. Daar gaat de gangdeur open, Van der Giezen stapt binnen met zijn aks over de schouder. I-lij laat het ding bijna op zijn tenen vallen als hij tante Jans ziet. Als ge gekomen zijt om mij met die aks aan spaanders te slaan, dan kunt ge uw gang gaan, zegt tante Jans en zij gaat eens gemakkelijk zitten. Ik kan nu begrij pen dat ge daar het recht toe hebt. Van der Giezen met zijn aks. Hij weet niet wat te zeggen, hij kijkt van de een naar' de ander. Dan zet hij de bijl tegen het buffet en gaat op zijn stoel zitten aan het biljart. Ik had gedacht dat ik u nooit meer zou zien, zegt hij en hij kijkt strak voor zich. Ik had dat gehoopt. Ik zou willen weten waarom gij hier komt. Want gij hebt hier om zo te zeggen niets meer van doen, Marietje, schenk tante Jans een tas koffie in. Marietje, het oudste meisje, staat in de deuropening van de gelagkamer. Zij is uit de keuken gekomen om te zien wat vader met die aks gaat uitvoeren. Zij draait zich om en zegt: Van m'n leven niet. Maar Van der Giezen heeft er de wind onder, zijn negen opvret,ers hebben ontzag" voor hem. Marietje, dat is voor het laatst en voor goed, koffie voor tante Jans En als de bliksem, dat zegt hij met een stem die Marietje herkent en waar van zij weet dat er op gehoorzaamd moet wor den. Tante Jans krijgt haar koffie, zij zegt: dank je wel, niet tegen Marietje die het kopje zwijgend voor haar neer zet, maar tegen Van der Giezen. Dank je wel, dat zal me goed doen, het is een lange reis voor een oud mens. Er wordt gezwegen, er valt een strakke stilte, die in de oren suist. Van der Giezen vult de bierglazen, hij doet dat langzaam en omslachtig, om wat te doen te hebben. Van der Giezen, zegt tante Jans na een eeuwigheid, ge wilt weten waarom ik hier kom. Wel, ik zal u dat vertellen. Ik zal u dat vertellen waar deze heren bij l zijn, omdat zij er mee te maken hebben. Ik ben gekomen om u te vragen of ge wilt proberen mij niet tot miin .dood te ver vloeken. Want er is iets met mij gebeurd vandaag. Dat is een vreemd woord voor tante Jans, Van der Giezen raakt er danig door in de war. Er is iets gebeurd met tante Jans. Hij kan niet raden wat dat is. - Van der Giezen, zegt tante Janë ver der, ge weet dat ik veel van uw vrouw ge houden heb. Ik heb niet van veel mensen gehouden, maar zij was er een van. Ik heb gemeend, dat gij haar eerst van mij hebt afgenomen en daarna vermoord. Dat heb ik u verweten, ik schaam me daarover. Maar ge weet niet wat daar allemaal heeft tussen gezeten, ge weet niet wat ik van de mannen ondervonden heb. Ik zal u daar niets over zeggen, maar het valt mij moei lijk om ze niet stuk voor stuk te haten. Vanmorgen heb ik u gezien op de recht bank, ik heb getuigd tegen mijn gewaten in, ik heb mijzelf geweld aangedaan. Ma»t ik heb u toen gezien tussen uw vrienden c£n uw kinderen, ik heb mijnheer Van Dijk, die schilder, zijn gezicht zien veranderen toei.i ge werd vrijgelaten. Ik heb gezien hóe cerji goed mens gelukkig werd door uw geluk. (Wordt vervolgd)_

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6