Haarlems Dagblad Draven en Rennen Carton de Wiart acht een nationale oplossing onmogelijk Atlantische militaire productie en voorzieningsraad vergaderde Drie volgeladen vliegtuigen in de Amerikaanse zone geland Weerbericht 64e Jaargang No. 19510 Bureaux: Grote Houtstraat 03, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en óprechte 'tlaarlcmsriic Courant (anno (6^6) Zaterdag 25 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiatc Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS VOOR DE PAARDEN maar vooral voor hun bazen niet meege vallen. U hebt clat gisteren kunnen lezen. Alle hoop was verleden jaar gevestigd op de totalisator, die in één slag aan alle moeilijkheden van de ren- en draafsport een einde zou maken. Maar die hoop is niet vervuld. Er kwamen niet zoveel men sen als men verwacht had en bovendien gokten zij niet eens allemaal. Wedlustig Nederland heeft drieënhalf millioen gul den naar.de ,,tot£' gebracht; de paarden sport is er wel mee gebaat geweest, maar men vindt het niet genoeg. Hoe komt het trouwens dat draven in ons land popu lairder is dan rennen? Dat is vreemd; in Engeland zowel als in Frankrijk is het tegenovergestelde het geval. Nu hebben wij nevens tweehonderd sulky-rijders maar vijfendertig jockeys. Zo ziet ge maar weer hoe ieder zijn zorgen in zijn vak heeft en ook, hoe wei nig anderen zich daar om bekommeren. Dat hel paard, de edelste verovering van de mens, op de drukste dagen naar Duin- digt. onze mooiste renbaan, maar ruim vierduizend mensen heeft gelokt, moet de vakmensen wel hebben teleurgesteld. En wat hebben u en ik ons ervan aangetrok ken? Iedere eerste klasse voetbalwedstrijd trekt veel meer toeschouwers. Geven wij niet meer om paarden? De Groningers lonen blijkbaar nog de meeste belangstel ling: haast iedere „course-dag" in hun stad brengt die vierduizend mensen op de been. Maar volgens het zonderlinge ver schijnsel, dat op de best-bezochte banen het minst gespeeld wordt komen zij meer om te kijken dan om te wedden. Het zijn degelijke mensen, die Groningers, en daar bij bedreven in het rekenen. Misschien hebben zij ontdekt dat een aftrek van 20 procent van de bruto omzet der wedden schappen (3 procent omzetbelasting, 6 procent voor de vereniging, 2 procent voor de Stichting Draf- en Rensport, 2 procent voor het fonds-fokpremies, 2 procent voor het departement van Landbouw en 5 procent voor de totalisator) hun kansen op winst erg drukt. Tenminste op den duur, als men geregeld gokt. Ik herinner mij iemand in Parijs, die dat deed en die mij uitlegde dat hij het tenslotte altijd moest afleggen tegen die aftrek van kos ten. In die tijd bedroeg die op de Franse renbanen, als ik het wel heb, 15 procent in totaal en iedere verliezer troostte zich altijd met de gedachte dat het grootste deel voor de exploitatie van de Parijse ziekenhuizen bestemd werd. Die beston den in belangrijken mate van de rennen. Hij had daar dan toch maar aan bijge dragen! Zulk een bestemming lijkt psy chologisch juister gekozen dan de omzet belasting, het departement van Landbouw, de wedstrijdgevende vereniging en de toto-zelf. Dat geen gevallen van „doping" gebleken zijn waarbij men een paard een bizonder opwekkingsmiddel toedient, dat in Enge land als „dope" wordt aangeduid is ver heugend. Dat evenmin flagrante gevallen van inhouden zijn voorgekomen zou ons het behagelijke gevoel kunnen geven dat het vaderland volkomen netjes gedraafd en gerend heeft, ware het niet dat die be perking tot „flagrante" (dat is: in het oog lopende, schandalige), gevallen enige twij fel overlaat. Overigens zouden een paar van zulke tergende incidentèn de opwinding op de courses zeker verhoogd hebben. Ik herinner mij hoe een nobele volbloed ge naamd Zizanie II, die als favoriet was ge start, op de renbaan te Saint Cloud door haar jockey tijdens de race werd inge houden. "Waarom? vraagt u wellicht (niet met zulke boosheid bekend zijnde). Wel aan, omdat wedders-op-een-ander-paard die jonge man hadden omgekocht om zulks te doen. Maar Zizanie-deux was een sterk paard en haar berijder maar een tengere „apprenti" een leerling-jockey zodat de jongen er niet bijtijds in slaagde het ros te vertragen enin kennelijk-inhou- dende positie op het laatste rechte eind, dus zichtbaar voor het tribune-publiek, ver scheen. Zelden is het mij gegeven geweest een groter spektakel mee te maken, nooit meer heb ik zo'n keur van welluidende Franse scheldwoorden gehoord. Zizanie, geen lui paard, wou zelf graag winnen en was daar ondanks haar jockey nog bijna in geslaagd ook. Zij werd op het nippertje tweede. Met dat al waren allen die op haar gespeeld hadden de dupe en tot hen be hoorde schrijver dezes (geen Groninger zijnde). De „stewards" schorsten clat jongetje voor een paar maanden; als hij een volwassen jockey was geweest zou hij voor het leven uitgesloten zijn. Mij deerde het geval niet: het was wei aardig om te be schrijven en dat lijkt het zelfs nu nog, zodat ik mijn verloren vijftig francs als bedrijfskosten en voor opgedane ervaring afschreef. Maar Zizanie-deux ben ik nog even in haar box gaan opzoeken om haar enige woorden van sympathie en een klontje suiker toe te dienen. Een wereld van leed, van droevige verongelijktheid, sprak uit haar vochtige ogen. Men heeft te Liverpool het paard „Cru sader" in een bioscoop gebracht en het een film laten zien waarop het renpaarden in actie zag. Het heelt met grote interesse de races op het doek gevolgd. Het heeft zich verveeld bij natuur-opnamen, maar zijn oren gespitst bij het zien van een haverveld. Welnu: het zou zeker veront waardiging hebben getoond als het zo'n geval van flagrant inhouden als dat van Zizanie-deux bij zijn bioscoop-gang opge dist had gekregen. Als de Stichting Neder landse Draf- en Rensport eens een nuttige reclame wil maken moet zij de zeven jarige Franse hengst Urgent-deux, pas in Nederland geïmporteerd en blijkens zijn leeftijd een ervaren renpaard, maar eens wat paardenfilms laten zien, met onze geleerdste dieren-psyehologen en meneer Portielje erbij om de verschijnselen te no teren. Morgen opent het nieuwe draf- en ren- seizoen met een programma van honderd „course-dagen", waarvan 72 in het Westen (ongerekend de races op de korte baan). Als minister Lieftinck die drie procent van hem nu eens niet als omzetbelasting maar voor een Staats-spaarvarlcen hief en mi nister Mansholt zijn twee procent niet voor zijn departement maar ook voor dat var ken. zou er dadelijk meer publiek komen. Waarom bedenken ze in Den Haag toch nooit eens zoiets? R. P. Staking in Wallonië vrijwel volledig ongeregeldheden in Brussel Graaf Henri Carton de Wiart is onthe ven van zijn taak als informateur in de huidige Belgische regeringscrisis. De 82- jarige katholieke staatsraad verklaarde dat een „nationale oplossing van het Konings- vraagsluk" onmogelijk is. Tegenover de journalisten verklaarde hij clat het zijn laak was geweest na te gaan of een coalitieregering met de liberalen, be doeld om tot een onmiddellijke regeling van de Koningskwestie te komen, tot de mogelijkheden behoorde. „Het resultaat van mijn overleg is negatief geweest. Een formule voor een coalitiekabinet heeft na genoeg geen kans van slagen", zeïde- hij. Het enige alternatief is een geheel katho lieke regering die een poging zou moeten wagen het vertrouwen van de Kamer te krijgen. Een vertrouwensvotum is vereist voor het bijeenroepen van de gemeenschap pelijke zitting der Kamers ter behandeling van de intrekking van de wet van 1945 die Koning Leopold verhindert op de troon terug te keren. Gaston Eyskens, cle aftredende katho lieke Belgische premier en Frans van Cauwelaert, de katholieke voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, hebben beiden geweigerd een homogeen katho lieke regering te vormen. Prins-regent Karei had hun verzocht een opdracht hiertoe te aanvaarden, nadat graaf Carton de Wiart zijn pogingen om de aftredende katholiek-liberale coalitie te herstellen had moeten opgeven. In politieke kringen noemt men als ka binetsformateur de katholieke oud-minis ters Paul Struyen, Duvieusart en Ségers. In deze kringen is men van oordeel, dat veel zal afhangen van het resultaat dei- besprekingen, die de liberale parlements leden heden zullen voeren. In liberale krin gen zou een sterke stroming bestaan om, onder bepaalde voorwaarden, met de CVP een nieuwe regering' te vormen. Stakingen en relletjes In het centrum van Brussel kwam het tot relletjes toen dè studenten van.de vrije universiteit trachtten de rails van de 150 van de 750 trams, die in Brussel nog re den, te blokkeren en de trambeugels ver nielden. Hierbij kwam het dikwijls tot schermutselingen tussen de studenten en de politie. In totaal werden te Brussel 200 trams beschadigd. Een tramcontroleur werd mishandeld en werkwillig personeel van andere trams werd door stakers en studenten' achter na gezeten. De vluchtelingen probeerden zich in een warenhuis in veiligheid te brengen, iiftch-hun belagers achtervolgden hen zelfs dwars door de afdeling aarde werk, waar zij een ware ravage aan richtten. Studenten van de vrije universi teit verbrandden stropoppen van priesters en riepen: „weg met de geestelijkheid" en „abdicatie". Het stakingsbeeld in België was Vrijdag ongeveer als volgt: Te Brussel werd ge staakt door het personeel der posterijen,' een deel der spoorwegarbeiders, een grote meerderheid van het personeel van tele foon en telegraaf, een groot deel der ge meentewerklieden en talrijke gemeente ambtenaren. Het personeel van de gas- en electrici- teitsbedrijven staakte voorzover het is aangesloten bij het algemeen Belgisch vakverbond. De leden van de. katholieke vakbond hebben niet aan de staking deelgenomen. De gas- en stroomlevering in Brussel bleef normaal. In de scholen te Brussel hebben talrijke onderwijzers geen les gegeven. De Brusselse universiteit verklaarde zich solidair met de stakers. In de Brusselse haven en in het grootste gedeelte van de industrieën in het Senne- dal en in Brussel werd gestaakt. Slechts de vliegdienst Brussel-New York en Brussel- Belgische Congo werd door de Sabena on derhouden. Al het andere luchtverkeer lag stil. In de grote industriecentra van het Waalse land was de staking vrijwel volle-' dig. Volgens een mededeling van het mi nisterie van economische zaken werd in 83 kolenmijnen cloor meer dan 70 procent van de arbeiders gestaakt, in 55 mijnen was 30 tot 90 procent van het personeel aanwezig. Op een bijeenkomst in het arbeiderscen trum La Louvière heeft Achilles van Acker, de eerste premier na de bevrijding, verklaard: „Ik waag mij nooit aan voor spellingen. maar ik durf thans te profe teren, dat Koning Leopold nooit meer naar België zal terugkeren". Te Luik werd op een massademonstra tie van tienduizenden arbeiders door Paul Henri Spaak het woord gevoerd. Hij ver klaarde, dat naar zijn oordeel de enige uit weg uit de huidige impasse een ontbinding van het. parlement is. Hij maande de de monstranten tot kalmte ..nu zij de kracht van de anti-Leopoldislische Belgische ar beiders hadden getoond". In dc Vlaamse provincies, waar Koning Leopold bij de volksraadpleging 72 percent van de stemmen kr-eeg, werd niet ge staakt. Studenten-terreur Driehonderd studenten drongen een wa renhuis in Brussel binnen en poogden de bedienden over te halen het werk neer te leggen. De deuren werden onmiddellijk gebarricadeerd, maar de studenten wierpen projectielen door de ruiten en baanden zich zo een weg naar binnen. Bij het Noordstation kwam het in de namiddag tot ongeregeldheden, toen stu denten twee trams'bestormden en cle pas sagiers dwongen uit te stappen. Een auto die trachtte zich een weg door de menigte te banen werd door cle studenten omver geworpen en in brand gestoken. De be stuurder kwam er zonder letsel ai'. De politie trad tegen de betogers met cle gummiknuppel op. Van de zijde der politie werd later vernomen dat daarbij een zes tal studenten was gearresteerd. Verschei dene studenten liepen bovendien verwon dingen op. Onze abonnementsprijs Wanneer wij de vooroorlogse prijzen van artikelen*van de meest verschil lende aard en geregeld gebruik verge lijken met de tegenwoordige, dan is een verdubbeling in prijs wel zo ongeveer het minste, wat wij tegenkomen. Te sterker valt; het dan op, in hoe uitzon derlijk geringe mate ons dagblad, dat in ons leven zo noodzakelijk artikel en tevens die bron van ontspanning, in prijs is gestegen. Wij zullen niet veel cijfers noemen, zoals van verhoging van lonen, vervoer, machines, metalen, inkt enz., enz. Alleen één kras voorbeeld: het papier van de krant kost ongeveer zes maal zo veel als voor de oorlog en wij behoeven niet te zeggen, hoe belangrijk die post is. Talrijke couranten hebben nu moeten besluiten, de abonnementsprijs met in gang van April ook enigszins te ver hogen. Zo bescheiden mogelijk. In overeenstemming daarmede zal de abonnementsprijs van ons blad met in gang van 1 April a.s. voor kwartaal- abonnés gebracht worden op 4,50 per kwartaal (franco per post ƒ5, voor weekabonnés met ingang van 3 April op 35 cent per week. Dat is clus een verhoging van 2 cent per week, of 1,per jaar en in verge lijking met de vooroorlogse prijs een verhoging van.... slechts 35 procent. Waarlijk niet te veel en wij vertrouwen dan ook dat onze lezers, in het licht van de feiten, volledig begrip zullen hebben voor dit besluit, dat wij slechts node hebben genomen. DE DIRECTIE lijeenkomst in de Juliana-kazerne in Den Haag Coloradokever nummer 1 is gevangen Te Udenhout in Noord-Brabant is een Coloradokever gevangen, dc eerste -in dit seizoen in ons land. Het voor het aardap pelengewas zo schadelijk insect is aan de bevoegde instanties ter hand gesteld. De moord op de Rotterdamse taxichauffeur Clobus Tegen de oudste verdachte weer levenslang geëist Het gei-echtshof in Den Haag behandel de Vrijdag de zaak tegen de 23-jarige H. J. B. uit Hilversum en zijn 17-jarige broer W. H. B., die ervan verdacht worden op 18 November 1947 nabij Sassenheim de Rotterdamse taxi-chauffeur Clobus te heb ben vermoord met de bedoeling zich van de auto meester te maken. De Haagse rechtbank had H. B. tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld en W. B. tot vier jaar. De zaak was reeds eer der voor het gerechtshof behandeld, maar toen terugverwezen naar de instructie, daar W. B. beweerde dat een zekere Wil lem Prins, die op de avond van cle moord in de taxi meegereden zou zijn, de chauf feur had doodgeschoten. Bij het nader on derzoek kon cle juistheid van deze bewe ring echter niet worden vastgesteld. De procureur-generaal merkte in zijn requisitoir op, dat hij aan de verklaring van W. B. geen gewicht hechtte, aangezien de verdachte zelf het onderzoek naar de mysterieuze Willem Prins had tegenge werkt. Doorslaggevend achtte de procu reur-generaal het feit dat verdachte uit het Huis van Bewaring een brief heeft ge schreven aan de weduwe van Clobus waarin hij zijn schuld had bekend. De pro cureur-generaal requireerde bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De zaak tegen de jongste verdachte, die voor het hof niet tegen zijn broer wilde getuigen, werd aangehouden tot 4 April. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. De At lantische militaire productie- en voorzie ningsraad hielcl onder voorzitterschap van mr. Hubert E. Howard, hoofd van de dele gatie van de Verenigde Staten van Noord- Amerika, zijn tweede vergadering, thans-in de I-Iaag'se Juliana-kazerne. Het doel van de conferentie was het in beschouwing nemen van voorstellen, welke werden uitgewerkt teneinde te komen tot een gemeenschappelijke en gecoördineerde productie van militair materieel door allé betrokken landen. De militaire productie- en voorzieningsraad nam met voldoening kennis van de vooruitgang, welke werd- gemaakt ten aanzien van het gecoördi neerde produclieprogramma, hetwelk be-' oogt te voorzien in de 'gro.öhjt mogelijke stroom van militair materieel naar de strijdkrachten van de Atlantisch pact- mogendheden. Het executieve orgaan van de productie- en voorzieningsraad is in Londen gevestigd en wordt gevormd door permanente ver tegenwoordigers van alle deelnemende landen. De korte periode van slechts vier maanden in aanmerking nemende werd bemoedigende vooruitgang bereikt in het leggen van de basis voor het doeltreffend functionneren van deze belangrijke pro ductie en vóorzieningsa'ctiviteit, aldus luidt het communiqué. De raad bestudeerde ook problemen van gemeenschappelijk belang zoals de stan daardisatie en besprak de situatie ten aan zien van het contact met de militaire en financiële organen van het Atlantisch pact. Behalve de bestudering van de voortgang die sinds de eerste vergadering op 1 No vember werd gemaakt, heeft de raad de problemen afgebakend, waaraan de per manente executieve groep in de komende maanden haar aandacht en inspanning dient te geven. De delegaties van de deelnemende landen werden geleid door: Verenigde Stalen: Hubert Howard (voorzitter) Het woord is aan Gu stave le Bon: Aangezien dc mensen veel meer naar hun karakter dan naar hun verstand handelen moet het doeI van het onderwijs karaktervor ming zijn. België: Canada: Denemarken: Frankrijk: Italië: Luxemburg: Nederland: Noorwegen: Portugal: Engeland: Henri Janne S. D. Pierce kolonel K. H. Lindhardt generaal J. J. Balland generaal Giuseppe Casero. Francois Wenner dr. P. Schoenmaker D. R. Bryn generaal Frederico Lopes da Silva Sir Harold Parker Aan het slot van de vergadering gaf mr. Howard, de voorzitter van de militaire productie- en Voorzieningsraad, namens de leden uitdrukking aan de grote waardering voor de door de Nederlandse regering ver leende gastvrijheid en faciliteiten. Een overzicht van de vergadering in de Haagse Juliana-kazerne. Massale vlucht uit Tsjechoslowakije Tsjechisch minister van Justitie treedt uit actie-comité Uit de opkomst voor het aangekondigde debat over Zwedens buitenlandse politiële in j hei parlement bleek zonneklaar hoe weinig belangstelling de Zweden i:oor deze politiek koesteren. Toen minister Undên het spreekgestoelte betrad was slechts één parlements zetel bezet door een. tamelijk lusteloos uitziend man. Aan de ar.dcre kant van dc zaal stond een persfotograaf opgesteld om dit pijn lijk e moment le vereeuwigen. Minister Undén hield toch zijn rede waarin hij betoogde datZweden een vredelievend land is, dat geen enkel pact wenst, met wie dan ook. FRANKFORT, 24 Maart (United Press) Drie Tsjechische Douglasvliegtuigen zijn Vrijdag op het vliegveld Erding bij Miinchen (Amerikaanse zóne) neerge streken. Volgens de Amerikaanse autori teiten bevonden zich 85 personen aan boord der toestellen en heeft men hier' vermoedelijk te doen met personen die uit hun vaderland zijn gevlucht. De Amerikaanse autoriteiten bewaren totnutoe een strikte geheimhouding ten aanzien van de identiteit der passagiers. In betrouwbare kringen der Tsjechise réfugiés werd gezegd, dat het hier „zeer prominente" personen betrof. Een officier van de Amerikaanse lucht macht deelde mede dat de drie piloten helemaal niet van plan waren in de Ame rikaanse zóne te landen. Hij zeide dat, wanneer de ware toedracht aan het licht kwam, het een van de groot ste grappen van de laatste jaren zou blij ken te zijn. Meer wilde hij echter niet zeggen. Inmiddels werden 85 personen die zich aan boord van de toestellen bevonden gedetineerd. Er wordt door de autoriteiten een strikte geheimhouding bewaard. Verschillende inzittenden toonden zich zeer verheugd in de Amerikaanse zóne geland le zijn. Anderen gaven te kennen zo gauw mogelijk naar hun land terug te zullen keren. Alle passagiers zijn thans ondervraagd en meegedeeld werd dat in de kortst mogelijke tijd nadere bijzonderheden be kend gemaakt zullen worden. Minister Cepicha uit het Nationale Front De Tsjechoslowaakse minister van Jus titie Alexcj Cepicka is afgetreden als secretaris-generaal van het centrale actie comité van hel Nationale Front, aldus werd door het officiële nieuwsagentschap bekend gemaakt. Het centrale actie-comité werd onmid dellijk na de staatsgreep opgericht en had ten doel alle reactionaire elementen uit het Nationale Front te weren. Als secretaris-generaal van het comité "neeft Cepicka tot nu toe de leiding van de strijd van de staat tegen ae kerk m han den gehad. In het socialistische blad Nova Politika dat te Brno verschijnt wordt intussen ge meld dat de communistische voorzitter van het Nationale Comité te Olomouc Ladislav Bernatsky tijdens een buitenge wone zitting van de regionale actie-com missie van zijn functie ontheven is. Olomouc is een van de grootste steden in Moravië. In het korte bericht wordt alleen gezegd dat Bernatsky van zijn functie ontheven was nadat „een onder zoek van de arbeiderscommissie had plaatsgehad." In Tsjechische emigrantenkringen te Londen wordt gezegd, dat Rudolf Slansky, leider van de Tsjechische communistische partij, doodgeschoten is. zegt de Evening News. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat daar een dergelijk bericht niet ontvangen is. De „vrije Tsjechische groep" in Londen zegt een bericht van haar ondergrondse in Praag te hebben ontvangen, volgens hetwelk „iemand" doodgeschoten is. Men was echter nog bezig dc boodschap te ont cijferen en wilde geen enkele naam noemen. Oppositie tegen Venizelos in eigen partij Veertien liberale parlementsleden hebben meegedeeld, dat zij hun steun niet zullen geven aan het nieuwe Griekse kabinet van de liberale leider Venizelos. Zij noemen het „ontoelaatbaar", dat de liberale rege ring afhankelijk is van de stemmen van populisten en uiterst rechtse pariements- fracties. De oppositie tegen Venizelos wordt geleid door de vroegere liberale ministers Rendis, Mavrcs, Zannas, Jasonides en an deren, die een portefeuille in het nieuwe kabinet hebben geweigerd. Venizelos hèeft vanavond zijn kabinet aangevuld met zes ministers en vier onder staatssecretarissen. President Truman aanvaardt het ontslag van minister Voorhees President Truman heeft Het ontslag van Tracy S. Voorhees, onderminister voor het leger, aanvaard. j Zeeliedenstaking te Le Havre Het bij de Franse Communistische vak centrale aangesloten scheepspersoneel te Le Havre heeft besloten vandaag in staking ie gaan tot 27 Maart. Het eist loonsver hoging en een duurtetoeslag van 3.000 francs. Verwacht wordt, dat slechts wei nig schepen de haven kunnen verlaten of aandoen, daar vénêweg het grootste deel van het scheepspersoneel in de C.G.T. is georganiseerd. Het Nederlandse vrachtschip „Amstcl- kerk" wordt Zaterdag te Le Havre ver wacht en het passagiersschip „Noordam" Zondag. Amerikaans overleg te Rome beëindigd Diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten in West-Europa en de Sovjet-Unie hebben hun driedaagse confe rentie te Rome besloten. Een officiële woordvoerder deelde na afloop der bespre kingen mede dat volledige overeenstem ming was bereikt over alle belangrijke Europese problemen. De diplomaten zullen binnen twee of drie maanden opnieuw bijeenkomen, waar schijnlijk in Berlijn, zo voegde de woord voerder hieraan toe. (United Press). Veldmaarschalk Slim aangekomen Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale staf was de laatste van de deelnemers aan de conferentie dei- Atlantische pactlanden. die op Schiphol aankwam. Generaal Kruis en luitenant- generaal Giebel begroetten hem Vrijdag avond, toen hij met een militaire Dakota uit Engeland op de Amsterdamse lucht haven landde. Evenals generaal Bradley inspecteerde sir William de erewacht, ge vormd door de bewakingscompagnie uit Haarlem. Harold Laski overleden LONDEN, 24 Maart. (United Press). Professor Harold Laski, de Britse politieke theoreticus en vooraanstaand Labourlid uit vroeger dagen, is vandaag in liet St. Mary ziekenhuis te Londen op 56-jarige leeftijd overleden. Laski was een van de meest vooraan staande leden van de intellectuele groep van de Labourpartij. Zijn invloed deed zich voornamelijk gelden door de talloze boeken en gcschrif- I ten die hij geschreven heeft. Met zijn werk trok hij voornamelijk dc niet arbeidende klasse tot de partij. Van 1936 af was hij lid van de uitvoerende commissie van de Labourpartij cti eveneens had hij zitting in de subcommissies voor de internationale en de, politieke aange legenheden. In 1893 werd Laski als zoon van welge stelde Joodse ouders te Manchester ge boren. Op dertienjarige leeftijd hield hij zijn eerste politieke redevoering. Hij was enige tijd aan een Canadese universiteit als lector verbonden en ging later over naar de Harvard universiteit. In 1920 kreeg hij ruzie over de politie- staking te Boston die hij heftig steunde on verliet de Harvard universiteit. Als heftig socialist keerde hij naai' Groot Brittannië terug. Laski werd weldra een belangrijke fi guur in de Britse Labourpartij en was zelfs leider van die partij in de jaren 1945 en 1946. Amerikaanse en Russische wapens naar Indochina Ultramoderne wapens voor de strijd in het oerwoud en Amerikaanse deskundigen, die de opstand in Griekenland hebben be studeerd, zullen naar men verwacht naar de Franse troepen in Indochina gezonden worden voor de strijd tegen dc opstandige Vietminh, aldus verklaart men in diploma tieke kringen. De Franse troepen in Noord- Indochina bereiden een volledige oorlog voor om de opstand in Tonking te onder drukken. Ook Ho Tsji Minh echter, de leider der Vietminh, bereidt een offensief voor. Hij wacht thans op oorlogsmateriaal uit bet communistisch China en op technici uit China of de Sovjet-Unie. Vrijdagmiddag aanvaardde de oud- minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, dr. Jos. Gielcn, zijn ambt als hoog leraar in de practische opvoedkunde aan de R.K. universiteit te Nijmegen met een rede over de opvoedkunde, onder de titel „Beginsel en feil". DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.T. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Koude nacht en ochtend met op enkele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden en zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Overdag vrij zacht. 26 Maart: Zon op 6.30 uur. onder 19.02 uur Maan op 9.29 uur. onder 3.08 uur (Eerste kwartier) 27 Maart: 7.on op 6.28 uur. onder 19.04 uur Maan op 10.29 uur, onder 4 00 uur Hoog en Jaag water in IJmuldcn Zaterdag 25 Maart: Hoog water: 7.33 en 19 57 Laag water: 3.01 en U Zondag 26 Maart: Hoog water: 8.16 en 20.48 uur. Laag water: 3.36 en 16.04 uur. Maandag 27 Maart: Hoog water: 9-16 en 21.39 uur. Laag water: 4.24 en 17.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1