Dat bijgeluidje OTTGERING I Haarlem komt als eerste grote stad voor massa-doorlichting in aanmerking SLEUTEL WEG: Fris - Keiler Macdonaid TAXI 18000 Kort en Bondigj Zaterdag 25 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Uitvoering kan in volgend voorjaar plaats hebben JP raad Viïplr! TÏch aicfavmld- >.v^onrJ/> l,u.i t\,t„ j:.- u- De Haarlemse raad hield zich gistermid dag nog even bezig met de kwestie van het fotograferen van huwelijksplechtigheden ten Stadhuize. Loco-burgemeester Geluk had een gaatje gevonden in de pachtover eenkomst waardoor de mogelijkheid open is een en ander nog eens te bekijken, zo dat iedereen daarop de zaak met een ge rust hart aan het beleid van het College overliet. Namens de niet-communistische fracties deed de heer Albrecht (Arb.) het voor stel de jaarwedden van de wethouders op zevenduizend gulden te brengen plus kin derbijslag, om de vergoeding voor deze functie enigermate in overeenstemming te brengen met de zwaarte en verantwoorde lijkheid daarvan. Dit voorstel werd met de stemmen der communistische raadsleden tegen aangeno men. De motie-Hennevelt voor een salarisver hoging van 10 voor het gemeenteperso- neel werd met 431 stemmen verworpen. Wethouder E a k k e r kreeg nog vijfhon derd gulden extra voor het aanschaffen van médailles, daar de wisselbeker, die Haar lem voor de Tulpenrallye beschikbaar had gesteld, bijna het gehele beschikbare cre- diet had opgeslokt. Politie De heer Prikkel (Arb.) vroeg aan dacht voor de moeilijke positie van de dooi de vervroegde pensionnering getroffen le den van het politiecorps, terwijl toch een even groot aantal nieuwe krachten werd aangesteld. Het was deze spreker opgeval len, dat er geen bedrag was uitgetrokken voor de algemene vorming van de jongere politiemannen, hetgeen hem geen over bodige luxe leek. Teveel is de politieman de strenge handhaver der wet en te weinig de helper van het publiek, meende hij. Lof voor de N.Z.H. De heer Prikkel onderschreef de waar dering voor de wijze waarop de N.Z.H. het busnet exploiteert. Spreker bleef het af sluiten door de spoorwegen van de over gang in de Munterslaan betreuren. „Hier moet toch nog wat aan Worden gedaan." De heer Van Turnhout (K.V.P.) vroeg een inhaalverbod ter verbetering van de gevaarlijke situatie in de Gierstraat. De heer Vooren (C.P.N.) draaide een lichter jk verbleekt journaal af over de on geregeldheden in en bij het City-theater tijdens de vertoning van „Het geval-Goe- zenko", hetgeen hem gelegenheid bood het optreden van de politie te laken. De heer Proper zorgde voor een re prise en ontwikkelde voorts enige deside rata ten aanzien van vervoer en verkeer. Voorzitter Geluk verwees voor de City relletjes naar het antwoord door mr. Cre- mers reeds het vorig jaar gegeven.'Overi gens verzekerde hij de raad dat aan de vorming van het politie-personeel de groot ste aandacht wordt besteed. Van een inhaal- verbod in de Gierstraat verwachtte de heer Geluk slechts opstoppingen. Volksgezondheid De Volksgezondheid gaf aanleiding tot breder opgezette betogen. Mevrouw Kerkhoff-Pet (Arb.) was verheugd over de vrije tandartsenkeuze bij de ziekenfondsen en de vermindering der geslachtsziekten, al bepleitte zij onvermin derde waakzaamheid op dit gebied. Ten aanzien van de tuberculose-bestrijding wees zij op het belang der doorlichting, die zij uitgestrekt wenste te zien tot de gehele bevolking. Zij vond dat men op dit gebied niet te zuinig mocht zijn. Om practisohe redenen zou zij gaarne zien dat het door lichten van leerlingen der lagere school geheel gratis zou geschieden. Voorts advi seerde zij dat B. en W. samen met de op dat terrein werkzame organisatie tot een betere outillage voor het Consultatiebureau trachten te komen. In een warm en van veel mede leven getuigend betoog wees zij voorts op de morele nood der t.b.c.-lijders, die dik wijls lang moeten wachten voor zij in een ziekenhuis kunnen worden opgenomen, en zij vroeg maatregelen om daaraan tegemoet te komen. Ook vestigde zij de aandacht op het ge brek aan een badhuis in Noordelijk Haar lem-Noord. Verder brak zij een lans voor subsidie aan het Centraal Drankweercomité, dat, zoals zij zei, niet tèn eigen bate, maar ter verzachting van het door drankmisbruik ontstane leed werkzaam is. De heer Proper wees, evenals me vrouw Kerkhoff, op de mogelijkheden van het nieuw t.b.c.-bestrijdingsmiddel B.C.G. en wilde het bedrag voor de bestrijding dei- geslachtsziekten liever niet verlaagd zien. De heer Voogd (Arb.) zwaaide even eens lof toe voor de sportbevordering door het College. Hij onderstreepte de behoefte aan sportterreinen in het algemeen en aan een zwembad in Haarlem-Oost in het bij zonder. Daarnaast attendeerde hij op het gebrek aan zaalruimte voor de zich flink ontwikkelende basket-ballsport. Wellicht, zo suggereerde hij, zou het Krelagehuis hier goede diensten kunnen bewijzen. Zijn partijgenoot Van der Giessen U/eense Melodieën gespeeld door Nick Ward in Rötlsserie La Mère Benelux van 17-19 en van 20-24 uur. Dominika Loss speelt citer- variaties van 20.30-23 uur. Leidseplein 11 bv-. Res. 49178. Man-: W. Roefstra, oud maTtre d'hotel Stoomv. Mij. Nederland. Nu ook Zondags geopend. (Adv.) Ventweg langs de Delftlaan wordt nog dit jaar verlengd De oversteekplaats voor fietsers bij de Heussensliraat in de Delftlaan wordt, nu deze weg onderdeel is geworden van de doorgaande Noord-Zuidverbinding, terecht zeer gevaarlijk geacht. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk heeft dan ook gisteren de Haarlemse raad mede gedeeld, dat B. en W. het plan hebben nog dit jaar de ventweg langs de Delftlaan door te trekken tot de verkeerscirkel in de Kleverlaan. Het sportveld zal dan enigszins in Ooste lijke richting worden verplaatst Het trot toir van de Jan Haringstraat zal daartoe worden versmald. vreesde dat bij het Medisch-opvoedkundig bureau de nadruk wel eens te veel valt op het medische ten nadele van het paedago- gische. Hier moet de paedagoog-psycholoog leiding gevend optreden. Uiteraard is een maatschappelijke werkstee daai-bij onont beerlijk. Hij vroeg het College een taakver deling vast te stellen tussen de schoolpsy chologische dienst in de eerste plaats voor schoolkinderen en het medisch- opvoedkundig bureau voor particulieren. Voor beide diensten bepleitte hij een pro gressief tarief. Dit betoog bracht mevrouw Schel te rn aConradi (V.V.D.) in het geweer, die zich afvroeg of de schoolpsychologische dienst niet op het terrein van het medisch- opvoedkundig bureau treedt. Overigens was ook zij overtuigd van de noodzaak van een goede samenwerking tussen beide diensten ter voorkoming van doublures. Zij geloofde, dat het verhaal van voorgeschoten bedra gen voor consult door het M.O.K. wel wat minder scherp kon geschieden. Wethouder antwoordt De avondvergadering was voor een groot deel gewijd aan de beantwoording der sprekers door wethouder Bakker, die goede moed had dat de wachtlijst voor de zieken huizen thans nog 703 patiënten omvat tende door de uitbreiding van Diacones sen- en Grote Gasthuis nog verder zal slinken. Met de maatschappelijke omstan digheden der wachtende patiënten wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Hij durfde evenwel niet zo ver te gaan de ge wezen verplicht verzekerden zonder keu ring in de gemeentelijke ziekenhpisverzeke- ring op te nemen, zoals mevrouw Kerkhoff had gevraagd. Wel overwegen B. en W. uitbreiding van de ziekenhuisverzekcring voor inkomens tot tienduizend gulden. Wat de badhuizen betreft: de wethouder bereidde de raad. er maar vast op voor, dat binnenkort een voorstel ter tafel komt ter verbetering van de inrichting op het Leid seplein dat dertigduizend gulden zal kosten. Of een nieuw badhuis boven de Jan Gijzen- vaart er ooit zal komen is de vraag, vooral gezien het feit, dat in alle nieuwe huizen douchecellen gemaakt behoren te worden. Mevrouw-Kerkhoff had de heer Bakker voorts weten te bewegen tot afgifte van vijftig gulden per jaar als subsidie"voor het Centraal Drankweercomité, Wat het Medisch-opvoedkundig bureau en de schoolpsychologische dienst betreft: de laatste is niet los te denken van de op te richten school voor moeilijk opvoedbare kinderen, hetgeen dus de positie van het Medisch-opvoedkundig bureau niet aantast. Beide instellingen zijn onderdelen van de zorg voor de geestelijke volksgezondheid. B. en W. van Haarlem streven een ge meenschappelijke regeling na met de wijde omgeving voor de nazorg. Een nauw con tact met de particuliere verenigingen op dit terrein is daartoe noodzakelijk. Uitvoerig ging de wethouder in op de voorbereiding voor de verwerkelijking van zijn ideaal: doorlichting van de gehele be volking. Men is thans zover, dat, zonder dat de gemeente een duur apparaat behoeft aan te schaffen, Haarlem dc eerste grote stad zal zün, die, voor zo'n massa-onderzoek in aanmerking komt. De Haarlemse vereni ging voor t.b.c.-bestrijding kan het best \-oor de uitvoering worden ingeschakeld. De kosten zullen f 1.05 per persoon bedra gen. Waarschijnlijk zal dit onderzoek, dat veel administratief werk vergt, het volgend voorjaar kunnen plaats hebben. De heer» Bakker uitte zijn erkentelijkheid jegens dr. L. Kersbergen, die zijn bemid deling vobr de verwezenlijking van deze reeds zo lang hangende plannen heeft verleend. Principiële controverse Het voorstel van het College dit jaar, behalve 9000,aan „Zuigelingenzorg", ook een subsidie van 4500,toe te kennen aan het Wit-Gele Kruis voor zui gelingenzorg, werd door de heer A1- b r e c ht (Arbeid) en mevrouw Schel- te ma (WD) bestreden, omdat zij voor deze activiteit geen levensbeschouwelijke grondslag aanwezig achtten. De thans be staande bureaux zijn voldoende gebleken. Bovendien zijn daar een R.K. arts en een R.K. controle-zuster aanwezig. Mejuffrouw Bolsius (KVP) vond dat die omstandigheid in de praktijk van weinig waarde was gebleken. Samenwer king op brede basis was niet mogelijk ge bleken. Het „Wit-Gele Kruis" had dit werk niet uit concurrentiezuucht ter hand genomen, doch uit de overtuiging dat ook bij de zuigelingenzorg aan de zedelijke en geestelijke behoeften voldaan zal moeten worden. Ook al zou het Wit-Gele Kruis de subsidie niet krijgen, dan gaat het werk er zullen vier bureaux worden ge opend toch door. Bovendien verwachtte zij een grotere aanmelding van jonge of aanstaande moeders. Deze argumenten gaven ook voor wethouder Bakker de doorslag. Het Rooms-Katholieke lid van de fractie van de Partij van de Arbeid, mejuffrouw Van Beek, bleek ook in deze kwestie de opvatting van haar frac tiegenoten te delen. De heer Albrecht preciseerde ten overvloede, dat het de tegenstanders van de subsidie niet gaat om de waarde van een levensbeschouwing te ontkennen. Zij menen slechts dat de „drie zuilen-theorie" niet opgaat voor de zuigelingenzorg. Het voorstel-A 1 b r e c h t werd vervol gens aangenomen met 19 tegen 18 stem men (vóór: P. v. d. A., WD, CPN en CHU; tegen: KVP en AR). Om kwart over tien stak de heer B 1 o k- d ij k (Arbeid) op zijn bekende, amusante wijze zijn jaarlijkse predikatie tegen het alcoholgebruik af, waarin hij aandrong op scherper toezicht op de verkoop van geestrijk vocht. De heer Voogd (Arbeid) hield een pleidooi voor enkele uren kosteloos zwem men in het zwembad aan de Delftlaan en voor uitbreiding van de gelegenheid tot gemengd zwemmen. Inwilliging van de eerste wens stuitte volgens wethouder Geluk evenwel af op het toch al reeds zo drukke bezoek aan de zweminrichting. De tweede wens zal nog eens overwogen worden. Tenslotte betuigde de heer Voogd zijn adhaesie met het standpunt van het College, dat de sportuitwis^eling met Derby belangrijk genoeg is om er gelden voor beschikbaar te stellen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Toneel „Bakersprookje" met Mary Dresselhuis Wie zo maar een avond gezellig wil door brengen, om weer eens naar hartelust en bijna aan één stuk door te lachen kan van daag en morgen in de Haarlemse Schouw- „burg terecht, waar een naamloos, rond Mary Dresselhuys gegroepeerd ensemble voorstellingen geeft van de pretentieloze comedie „Bakersprookje" door Ronald Jeans, een bijzonder bedreven schrijver van pikante dialogen. Het is werkelijk een heel amusant blijspel, enigszins in de trant van Noel Coward, maar zonder diens cy nisme, over de amoureuze en huishoude lijke verwikkelingen van twee jonge echt paren, die door de tijdsomstandigheden tot samenwoning gedwongen zijn en bij de op lossing van hun dienstbodenvraagstuk de zonderlingste consequenties van hun licht vaardig gedrag moeten aanvaarden. Geen stuk om artistieke waardebepa lingen of aethetische beschouwingen aan vast te knopen, maar rijk aan verrassende vondsten op een platgetreden terrein. De thans ruim zestig-jarige auteur, die zijn loopbaan begon als oprichter van het Li verpool Repertory Theatre en kort voor de oorlog enkele jaren samenwerkte met J. B. Priestley, verwierf zich vooral populariteit als vervaardiger van talrijke .pakkende revues, waarmee hij kennelijk veel erva ring in het bedenken van plezierverwek- kende situaties opdeed. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft er reeds gistermiddag van kunnen genieten. Er waren na afloop veel bloemen, omdat het de vijftigste opvoering was. De rol van Sabina Pennant, de actrice die haar car rière heeft opgegeven terwille van haar echtgenoot, vond in Mary Dresselhuys, die ook de vertaling verzorgde, de gedroomde vertolkster. Zij was in één woord brillant. Dank zij haar fijnvertakt gevoel voor hu mor achterhaalde zij iedere kans, die in of tussen de regels van haar tekst verborgen lag. Het onberekenbare kindvrouwtje, boordevol romantiek, wier handen voor iedere vorm van practisch werk verkeerd staan, verscheen ten voeten uit op de plan ken. Al die vlinderende, zangerige toontjes en dwaze maniertjes, die in andere stukken wel eens schaden door hun overdaad of zelfs geheel misplaatst zijn, bewezen haar hier uitstekende diensten om zonder over gang van de ene stemming in de andere te kunnen vervallen. Zo zagen wij dan ein delijk de Mary Dresselhuys terug, die wij ons altijd met zoveel voorkeur boven haar latere prestaties herinnerden uit haar glansperiode in het Centraal Theater. Zij is stellig beperkt in haar mogelijkheden tot het genre der lichte, gevoelige comedie, doch daarin onvergelijkbaar. Als haar tegenspeler trad op de in het vaderland teruggekeerde Louis Borel, wiens verblijf in de filmstudio's zijn talent niet ten goede is gekomen. Hij was wel voldoende, maar ook niets meer dan dat. De andere medewerkenden zijn Riny van Slingelandt als de zakelijke vrouw, die pas tegen het slot voor haar emoties durft uit te komen, Guus Oster als haar hrave echt genoot, Emmy van Swoll als een temerige kinderjuffrouw en Gerard Rekers als de het huwelijksgeluk bedreigende huis vriend. Redenen om de lengte van deze bespreking uit te breiden leverden zij niet op, ten goede noch ten kwade. DAVID KONING. Bloembollencultuur vergadert Maandagmiddag 17 April houdt de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur een algemene vergadering. Aan de orde komen voorstellen het handelsreglement te wijzigen. Het hoofdbestuur stelt voor een stichting pensioenverzekering voor onderne mers en hoger personeel in het bloembollen- bedrijf in het leven te roepen. Ook komen de jaarverslagen van de secretaris-penning meester aan de orde. Het financieel verslag eindigt met een nadelig saldo van f 2689. De inkomsten en uitgaven bedroegen f 119.414. in Uw motor kan het begin zijn van een enorme reparatierekening! Hoort U zo'n geluidje, kom dan direct naar Autogarages Voordracht door Nel Oosthout voor „Geloof en Wetenschap" In de met leden van de vereniging Geloof en Wetenschap gevulde Haarlemse schouw burg droeg Nel Oosthout gisteravond enige fragmenten voor uit „St. Joan" van Ber nard Shaw, in de vertaling van Bduard Verkade, van welk programma wij reeds naar aanleiding van een vroegere gelegen heid een uitvoerige beoordeling gaven. Ook nu oogstte deze vooral technisch knappe prestatfc; veel succes, al zullen sommige aanwezigen zich met alle respect voor haar verbluffend transformatie-vermogen heb ben afgevraagd wat er nu eigenlijk de zin van kan zijn om een dergelijk buitengewoon goed speelbaar toneelstuk geheel alleen te vertolken. Mede door de uiteraard nood zakelijke bekortingen gaat er immers veel van de dramatische betoogtrant onherstel baar verloren. Weliswaar weet zij met een enkel suggestief gebaar of een kleine ver schikking van haar gestyleerde kleder dracht de verschillende karakters aan te duiden, maar niettemin blijft de macht der persoonlijkheid buiten spel. De vluchtige typeringen door enkele markante trekken gaan haar dan ook 't beste af. Haar Jeanne d'Arc echter bleef te ijl van stem. te zalvend ook, om de natuurlijke vroomheid van de Maagd van Orleans, die zich met al haar wilskracht en onbevangenheid keert tegen de gevestigde orde van kerk en wereld, zuiver onder woorden te brengen en ge stalte te geven. Men zou er zich over kunnen verwonde ren waarom een katholieke vereniging juist dit stuk heeft gekozen, want Shaw zag in Jeanne d'Arc door haar houding in het proces te Rouaan, immers de eerste pro testant. Er bestaat een aardige anecdote volgens welke een vriend hem gevraagd zou hebben of hij nu de levensgeschiedenis van Willem van Oranje ging dramatiseren, waarop de schrijver antwoordde: „Kunt u zich een werk van mij voorstellen waarin de hoofdpersoon drie uur achter elkaar blijft zwijgen?" Dank zij de objectiviteit, waarmee hij de historische stof behandelde, zich bedienend van officiële protocollen, on danks zijn anti-clericalisme, verwierf Shaw zich de waardering van alle gezindten. In zijn voorwoord zegt hij trouwens tot het publiek: „Haat gij in het gerechtshof zitting genomen, ge zoudt ook voor het verbran den van Jeanne hebben gestemd." Door haar trouw aan het Goddelijk licht, dat in haar was ontstoken, trok zij als een heldin ten strijde tegen de machten, die dit op aarde verduisteren. D. K. Wet ópaécfiesi Coucct ye/{teect„ 8IJ LOTTGERING tijdig gereed gebracht) VERVEN STOMEN STOPPAGE HAARLtM: AM5TERDAMSCHE VAART 28-32 TEL 11561 GP HOUTSTR5*mi0771 BLIKSEMBEVEILIGING CENTRALE VERWARMING OLGESTOOK JANSWEG 42 - HAARLEM - TEL. 11828 OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.) Politiemannen maakten werk in vrije tijd Het bestuur van ..Het Contact", de per soneelsvereniging van de Haarlemse politie, heeft de leden uitgenodigd deel te nemen aan een tentoonstelling van werken, welke zij in hun vrije tijd hebben gemaakt. Het resultaat kunnen de leden van het corps en hun dames in de komende dagen in de bibliotheek van het bureau van politie aan het Nassauplein zien. Bij de inzendingen zijn werkstukken, welke de leden vroeger ge maakt hebben, doch anderen zijn na de op roep aan het werk getogen en hebben schil derstukken, lampen en dergelij'ke gemaakt. Een groot aantal voorwerpen is bijeen ge bracht en van allerlei soort. Verscheidene politiemannen hebben belangstelling voor tekenen en schilderen, anderen hebben een tapijt geknoopt en ook zijn er leden,-die een electrische klok en een kroon van een lamp hebben gemaakt. Prachtig is het ontwerp van een stationsgebouw. Enige leden van het corps hebben prijzen gewonnen in sport wedstrijden en op pluimveetentoonstellingen. Dit is ook een resultaat van een vrije tijd besteding en verdient een plaats op de expositie. Een jury zal het beste werk onderschei den. Die taak is niet gemakkelijk, omdat de aard der inzendingen zo varieeri. Vanmid dag heeft de heer J. Fontijne, hoofdcommis saris van politie, de tentoonstelling, welke tot en met Woensdag te bezichtigen is, officiéél geopend. D. P. Joustra overleden In de ouderdom van 65 jaar is overleden de heer D. P. Joustra, mede-directeur van Gebroeders Joustra's Aannemersbedrijf en Handelsmaatschappij. Met zijn broer heeft hij vele grote werken in Haarlem en om geving uitgevoerd. De overledene werd bij de oprichting van de N.V. Algemene Hollandse Crediet- en Depositobank in 1921 benoemd tot commissaris en een jaar later werd hij gekozen tot president-commissaris. Tot zijn dood heeft hij deze functie waarge nomen. De heer Joustra was in kegelkringen een geziene persoonlijkheid. Hij was lid van de club „Eendracht" en gaf zijn krachten als lid van de technische en van de finan ciële commissie aan de Haarlemse Kegel bond. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag 28 Maart om twaalf uur op de algemene begraafplaats te Bloemendaal. In hel Evangelisch Luthers Wees- en Oudeliedenhuis aan de Wagenweg is het Tcylerfeest gevierd voor de bewoners. Een revue werd opgevoerdwaarvoor de ouden van dagen grote belangstelling hadden. Zij hebben zich op bijzondere wijze vermaakt. Een joto genomen tijdens het openingswoord van de heer A. Thomas, voorzitter van het bestuur. Naast hem mejujfromo B. van der Molen, directrice van het huis en mr. H. B. Wildt Meyboom, penningmeester. „Groenendaal" ligt aan trekkelijk voor de Flora Besprekingen over de ten toonstelling in het jaar 1953 In de vergadering van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur zijn, blijkens een verslag in het weekblad voor Bloembollencultuur, mededelingen gedaan over het resultaat der besprekingen, welke in enige gemeen ten gevoerd zijn voor de in 1953 te houden internationale Flora. De medewerking wel ke in uitzicht werd gesteld, is overal zeer gunstig. Daar het niet mogelijk is alle aan biedingen tegelijk nader uit te werken en het park Groenendaal te Heemstede als terrein aanvankelijk het meest aantrekke lijk lijkt, is besloten voorlopig hiervan een en ander nader te onderzoeken, om tot meer concrete gegevens te geraken, het geen noodzakelijk is om de afdelingen te kunnen voorlichten en ten slotte tot een definitieve keuze te kunnen komen. Het hoofdbestuur betreurde het ten zeerste van het Keukenhofbestuur thans bericht te hebben ontvangen dat dit niet bereid is in 1953 zijn tentoonstelling één jaar te slui ten, om gezamenlijk op neutraal terrein alle krachten op de Flora te concentreren. De besprekingen met Keukenhof zullen echter worden voortgezet. Christelijke Opleidingsschool De Christelijke Opleidingsschool aan de Dreef, afd. Mulo, hield gisteren een goed bezochte ouderavond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer P. Kooij, o.m. het vijf jarig bestaan van de schoolkrant Het Hou weel, waarbij hij hulde bracht aan de ac tiviteit van de leraren L. Kip en Van Wijk, hetgeen door de vergadering met applaus werd onderstreept. Na afwerking van een uitstekend ver zorgd programma van zang en declamtie door leerlingen der school, hield het hoofd der school, de heer F. v. Woerden, een in leiding tot een onderlinge bespreking over het onderwerp: „Onze school en onze kin deren". De heer Van Woerden lichtte hier in een bestuursvoorstel tot spreiding van de opleiding voor het Mulo-diploma over 4 jaar toe. Na bespreking van dit onderwerp werd met algemene stemmen het bestuursvoor stel aangenomen om met ingang van 1 Sep tember a.s. over te gaan tot een 4 jarige opleiding, met dien verstande dat daar naast ook de mogelijkheid blijft bestaan tot een 3 jarige opleiding. Haarlem 50 jaar geleden De hal van hef Stadhuis als trouwzaal Uit het verslag van de afdelingen van de Raad van 1900: „Ter sprake kwam het trouwen in de Hal van het Stadhuis. Dit werd, vooral 's winters, een ongeschikte plaats genoemd. Er werd aan toegevoegd dat in een betrek kelijk open ruimte als de Hal, waar voort durend geloop is, al de ernst van een hu welijksplechtigheid werd weggenomen. Het geopperde bezwaar, dat soms een zeer tal rijk publiek aanwezig is, kon ondervangen worden, door alleen de naaste bloedver wanten in de zaal toe te laten, behoudens een gereserveerde ruimte voor het pu bliek". Nu hel, afdelingsverslag van 1950: „Bij huwelijksvoltrekkingen in de Hal van het Stadhuis is de sfeer dikwijls on rustig, doordat er zich enige bruidsstoeten tegelijk bevinden en bijvoorbeeld foto's worden gemaakt van de vertrekkende stoet, terwijl een volgend huwelijk geslo ten wordt. Is het mogelijk grotere tijds ruimte te stellen tussen de huwelijksvol trekkingen?" B. en W. hebben daarop geantwoord: „De Hal van het Stadhuis, waar de meeste huwelijken worden gesloten, heeft het bezwaar, dat het geluid sterk resoneert, waardoor dikwijls een onrustige sfeer ont staat. Het gebrek aan voldoende wacht kamers is oorzaak, dat bruidsparen vóór of na hun huwelijksvoltrekking soms in de hal moeten verblijven, vooral als bij ver trek de rijtuigen niet tijdig aanwezig zijn. Het maken van foto's van een vertrekkende stoet tijdens een huwelijksvoltrekking in de hal, is niet geoorloofd: dit is bij de pachtvoorwaarden geregeld. Over het al gemeen zou er iets voor te zeggen zijn, dat méér tijdsruimte tussen de huwelijksvol trekkingen beschikbaar zij. Het gevolg zal echter zijn, dat meer in het bijzonder op Woensdag en Donderdag voor een deel ook de middaguren gebruikt moeten wor den. De ervaring leert, dat dit bij de meeste bruidsparen bezwaren oplevert, in het bij zonder, als nog een kerkelijke bevestiging van het huwelijk volgt". Tot zover deze schrifturen. Er is in de 50 jaar van 1900 tot 1950 niet veel veranderd. Zal Haarlem in het jaar 1000 een behoorlijke trouwzaal hebben? DOOPSGEZINDE GEMEENTE Op het drietal voor predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Haarlem in de vacature ontstaan door het emeritaat van ds. J M. Leendertz zijn geplaatst: mr. H. H. Gaaikema te Harlingen; ds. M. van der Meu- len te Sneek en mr. J. A. Oosterbaan te Barsingerhom. BINNENLAND De opruimingswerkzaamheden op de spoorlijn tussen Roermond en Venlo. waar tien wagens van een goederentrein ontspoor den, zijn zover gevorderd, dat vandaag het baanvak weer normaal kan worden bereden. Met het troepenschip ..Georgic", dat Maandag te Rotterdam wordt venvacht, repatriëren de tweede helft van net regiment speciale troepen, het 4e bataljon van het garderegiment Prinses Irene, het 30e veld hospitaal, 31 A.A.T. en de 5e en 6e infanterie brigade werkplaats. Nabij dc Duitse grens werden aangehou den twee inwoners van Tegelcn die 62 pakken tabak naar Duitsland trachtten te smokkelen. Beide mannen zijn gearresteerd. De tabak werd in beslag genomen. Op een terrein in de binncnsftid van Nijmegen heeft een graafmachine een bom opgedolven van 250 kilogram. Men vermoedt, dat deze bom afkomstig is van het bombar dement op Nijmegen op 22 Februari 1944. De vuurtoren van Texel nabij Cocks- dorp, die in April 1945 tijdens de „Russen- opstand" werd verwoest, is weer in gebruik genomen. Bij het uitbreken van dc oorlog werd het licht gedoofd. Vlak voor de bevrij ding werd de toren verwoest. Het nieuwe licht is driemaal zo sterk als het voor oorlogse. De Wieringermeerdirectie zal ook d'.t jaar een aantal boerderijen in de Noordoost polder verpachten. De verpachting zal voor de gronden ingaan op 1 November 1950, maar voor de gebouwen pas op 1 Mei 1951, daar deze niet eerder klaar zijn. Er zullen zowel akkerbouw als gemengde bedrijven worden verpacht. De grootte van de bedrij ven varieert van 12 tot 48 ha. De pachters moeten ten minste 26 en mogen ten hoogste 50 jaar zijn. Met ingang van 1 April zal de reparatie- en restitutie-delegatie bij dc Nederlandse Missie in Japan worden opgeheven. Het hoofd van de delegatie, ir. M. G. Mout. zal tijdelijk worden belast met de leiding van de economische afdeling van de missie te Tokio. Mevrouw Steyn, echtgenote van dr. Steyn, de oud-president van de Oranje Vrij staat, is zeer ernstig ziek. Zij bevindt zich bij haar dochter in Kaapstad. Omstreeks Juni van dit j3ar zal begon nen worden met de verpachting van de gronden in de nieuwe Sloepolder tussen Walcheren en Zuid-Beveland. Het betreft hier 420 ha. die in kavels van 15 ha. zullen worden verpacht. Deze verpachting zal ten hoogste voor twee jaar gelden. Vrijdagmiddag is op de onbewaakte overweg in de lijn HilversumUtrecht bij de Tripkade te Utrecht een militaire auto aangereden door een uit Hilversum komende electrische trein. In de cabine van de auto bevonden zich de korporaal T. S. B. en de sergeant A. G. Zij werden beiden gewond en vervoerd naar het militair hospitaal in Utrecht. De auto werd ernstig beschadigd. Toen de expediteur II. van der S. op zijn erf aan de Hattemseweg te Apeldoorn met een zware trailer manoeuvreerde, ge raakte zijn 3-jarig zoontje, dat ongemerkt het erf was opgelopen, onder de wagen. Het kind werd op slag gedood. Te Sittard is ingebroken in het belas tingkantoor. Verscheidene schrijfbureaux werden opengebroken. Er wordt f 1500 ver mist. Een dienstbode die bij een bejaarde heer in Rotterdam in betrekking was, ver telde aan haar verloofde dat haar werkgever een bedrag van f 10.000 bezat dat hij niet aan de belasting had opgegeven. De verloof de heeft toen var. de oude heer f 2000 zwijg geld geëist. De jongeman is in Eindhoven gearresteerd. Koningin Juliana en Prins Bemhard zullen de opening van de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" op 15 Juni bijwonen. HAARLEM EN OMGEVING Aan ir. G. Friedhof? te Ilaarlem, rijks bouwmeester. is verlof verleend tot het aan nemen van de benoeming tot ridder in de Danebrogorde van Denemarken. Op de internationale slagersvaktcntoon- stelling te Utrecht, waaraan 643 slagers uit den lande en ruim honderd uit het buiten land deelnamen, wist de Haarlemse slager W. J. Broekhof, Kruisstraat 4, met een fraaie inzending jachtworst een eerste prijs te veroveren. Vrijdagmiddag stak een vijfjarige jon gen achter een autobus de rijweg van dc Leidsevaart bij de remise over op een ogen blik, dat een auto in de richting Heemstede reed. De bestuurder remde krachtig, doch dc jongen werd toch aangereden. Deze is met een linkerdijbeenbreuk en schaafwonden aan de knieën naar de Maria-stichting over gebracht. Doordat gistermiddag op het Plein een bestuurder van een auto geen voorrang ver leende aan een autobus, welke van dc Wagenweg kwam en in de richting Freöe- rikspark wilde rijden, ontstond een aanrij ding. De carrosserie van de autobus werd ingedeukt en van de auto werd het rechter spatbord beschadigd. Taxi Bel 1 3 0 0 0 DAG EN NACHT Burgerlijk© stand van Haarlem HAARLEM, 24 Maart .1950 BEVALLEN van een zoon: 21 Mrt, A. J. Hellema—van de Pol; 22 Mrt, W. J. Bakkes Draak; 23 Mrt, W. P. H. Naaktgeboren Janssen; P. A. BerkhoutWeijers; 24 Mrt, C. J, van Reijendam—Prenen; J. B. Lohr- mann—van Koningsbrugge; M. E. Rusman van Wooning. BEVALLEN 'van een dochter: 22 Mrt, M. J. Boehmer—Baij; W. van Gilst—Augusti- nus; 23 Mrt, C. M. F. Ouddekende Groot; M. S. MaasSpierdijk; S. Radsma- Mberda; B. C. Fortgens—Geutskens: H. T. Zur m- sen; H. H. M. Silvisvan den Bosch; "i Mrt A. G. Huibregtsen—Korte; E M Ho >r. clö Hensgens. OVERLEDEN: 21 Mrt. E. Eerenst. 50 j Hazepaterslaan: 22 Mrt. W. F. L. Heydeman —van Gelderen. 39 j„ Hazepaterslaan: D. L. Oosterhof, 54. j.. Caninefaicnstraat; 23 Mrt. D. P. Joustra, 65 j.. Hazepaterslaan; C. Paarl- berg, 67 j., Gasthuisvest.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7