Narcissen, de trompetters van de Lente Predikbeurten PALMT Radio Moors Zaterdag 25 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De lente doet haar intocht. Behalve de paarse vlakken der crocusvelden verkondi gen de zonnigf-gele vierkanten, waarop de narcissen bloeien, dat de trompetters ook ditmaal tijdig present zijn. Zoals alle bolbloemen is ook de narcis geen product van Nederlandse bodem. Zij komt uit in streken met een zachter klimaat, in het Zuiden van Europa, in Afrika, Azië, tot in China en Japan toe. Maar bloemenliefhebbers hebben haar in de koude en mistige streken van Nederland en Engeland geïntroduceerd. Beroemde plant kundigen als Dodonaeus en Clusius leveren ons reeds beschrijvingen, al weet Linnaeus ons nog geen twintig verscheidenheden op te sommen. Honderd jaar later zijn het'er reeds honderdvijftig! Maar de bloemenliefhebber, die thans hetzij in de demonstratietuin van het bloembollenvak op „Treslong" te Hillegom, hetzij op de tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse de gelegenheid waarneemt deze bloe men eens wat nader te bekijken, zal tot de ontdekking -komen, dat het aantal groepen en de daarin voorkomende variëteiten zó groot is, dat alleen de vakman er weg in weet. Daar zijn behalve de trompetten, waar aan velen het eerst denken wanneer ze van narcissen horen spreken, de Incomparibilis, de Barrii en Leedsii, de Poëticus-variëtei- Vroeg in de lente bloeien de narcissen. ten, de dubbele narcissen. Het is soms, in de grensgevallen ,al niet eens makkelijk de verschillende groepen te scheiden, laat staan de diverse variëteiten te classificeren. Dikwijls zal de vakman, desgevraagd, wei felend de schouders ophalen en zijn on macht bekennen, om nu eens precies te ver tellen welke variëteit hem wordt getoond. Men houdt in de bloembollenstreek wed strijden in soortenkennis en wie bij zo'n gelegenheid een goed figuur slaat, mag zich gerust een expert noemen. Van wit naar rood Denkt men bij de narcissen aanstonds aan de kleur geel, door allerlei kruisingen heeft men alle tinten tussen wit en rood weten te bereiken. Sneeuwwit zijn de bloembladeren, bloedrood is in sommige gevallen de cup. Dat is niet slechts zo bij de Poëticus, de heerlijk-geurende narcis met haar grote witte bloembladen en het kleine rode kroontje, dat er plat tegenaangedrukt schijnt. De Engelse hybridisateur dr. Leeds (de Engelsen hebben hun sporen verdiend Griekse onafhankelijkheidsdag (Van onze parlementaire redacteur) Op 25 Maart 1821 riep in een vergade- ring van vertegenwoordigers van Griekse vrijheidshelden, die zich van het Turkse juk wensten te bevrijden, de onafhanke lijkheid van Griekenland uit. Die verga dering kwam bijeen in een klein plaatsje, Galamata geheten, op de Peleponnesus. Nog was er in feite van een zelfstandige Griekse eenheidsstaat geen sprake. Negen jaar zou er mee heengaan, en ook heel wat strijd, alvorens in Februari 1830 de te Londen confererende grote mogend heden een onafhankelijk Grieks Ko ninkrijk erkenden. Sedert dien heeft het land in de loop van meer dan een eeuw een zeer wisse lend lotsbestel gekend. Behalve dat het bij herhaling internationale verwikkelin gen heeft beleefd de Balkanoorlogen, de- beide wereldoorlogen, om nu maar bij de moderne tijd te blijven ontbrak het' er ook allerminst aan binnenlandse be roeringen: revoluties, veelvuldige wijziging van staatsvorm, want speciaal sedert de eerste wereldoorlog nu eens monarchie, dan weer republiek. Als harde en droeve nasleep van wereldoorlog II onderging Griekenland de burgeroorlog en moest het een zware strijd voeren tegen de in een langdurige guerilla hun kracht gezocht hebbende opstandelingen. In de tweede helft van hel vorige jaar kreeg men ein delijk de guerillastrijders onder de knie, kwam het tot herstel van orde en rust. Maar nog steeds doet zich de hl-droeve erfenis gevoelen van het door de guerilla strijders en hun trawanten weggevoerd zijn van 340.000 kinderen. Alle pogingen, ook die van het Internationale Rode Kruis, om die kinderen weer naar Griekenland teruggebracht te krijgen, hebben tot nu toe gefaald. Het was vurig' te hopen, dat de internationale samenleving er in zal slagen, alsnog dit leed een eind te doen nemen. Gelijk, onder meer ook met het oog hierop, verbetering van de betrekkin gen tussen het buurland Joegoslavië en Griekenland, toe te juichen zou zijn. On langs gewaagde een bericht van enige kans op zulk een ontwikkeling. Op het ogenblik schijnt er echter nog' niet veel grond voor groot optimisme in dat opzicht te bestaan, al is de hier bedoelde kans anderzijds niet helemaal uitgesloten. Inmiddels valt er in Griekenland zelf bepaald op meer dan een gebied vooruit gang waar te nemen. De vele duizenden, die in hel* bijzonder uit het Noorden ver dreven waren, beginnen langzamerhand naar hun haardsteden terug te keren, nu orde en rust de overhand hebben gekre- lan, ten einde het land* er economisch gen. Voorts pakt men met energie allerlei veer bovenop te brengen. Van groot nut is hierbij de ruime en doeltreffende Ame rikaanse hulp. Zo bestaat er dan, al met al, voor de Grieken aanleiding om thans in een betere stemming dan sinds lang, de onafhanke lijkheidsdag te vieren. op het gebied der narcissencultuur!)kweek- te de groep bekend als Leedsii uit een krui sing tussen de witte Trompet en de Poëti cus en zo ontstond o.a. de Daisy Schaeffer, •een allercharmantste bloem met sneeuw witte bloembladen en een gele cup. Een andere Engelsman, Barr, kweekte de Bar rii met witte en gele bloembladeren en fel- kleurige kroontjes. Maar er zijn ook trom petten in bijna doorzichtig-tere tinten, zo als de roomkleurige Imperator of de sneeuwwitte Beersheba. Er zijn de bicolors waar bloemdek en cup verschillend getint zijn, zoals de Mrs. Backhouse met haar fijn-rose trompet, die eigenlijk onder de Leedsii thuishoort. Daar zijn de triandus- narcissen met haar fijne kelkjes, drie of vier aan één stengel, die zo alleraardigst uit komen In de rotstuin, en de jonquilla's, eveneens meerbloemige narcissen. Te onderscheiden van de Poëticus valt de Poetaz, die behoort tot de trosnarcissen, een der meest decoratieve vertegenwoordig sters van dit ras. Hoewel ze het laatst ge noemd worden, 'zijn het vooral de Incom- parabilis-variëteiten, die zich de laatste tijd meer dan ooit op de voorgrond dringen en waarin opmerkelijke kruisings-resultaten zijn behaald. Met de centimeter. De vakmensen moeten vaak met de meet lat uitmaken of de bloem aan de eisen vol doet, want bij de Leedsii bijvoorbeeld kent men de grote variëteit waarvan de cup een lengte moet hebben, variërend tussen een derde en de helft van de bladeren van het bloemdek, terwijl een kleinere variëteit, waartoe onder andere de reeds genoemde Daisy Schaeffer behoort, niet meer dan een derde daarvan mag meten. Terwijl de narcis voorheen slechts als „bijgoed" werd beschouwd, zijn er thans grote firma's in de bloembollenstreek die zich uitsluitend toeleggen op de kwekerij en de verkoop van narcissen. Het zijn deze inzendingen op de vaktentoonstellingen, welke ieders bewondering wekken door de schijnbaar nimmer uitgeput rakende vin dingrijkheid waarmee steeds weer nieuwe variaties worden geschapen. Geruime tijd geleden werd op de bloemenkeuring ter beurze te Haarlem een zeer grote witte trompetnarcis vertoond, zoals men er in Nederland nog niet gezien had. Ze kwam uit Ierland, maar het waren twee bekende Hollandse narcissenkwekers die zich van deze nieuwe aanwinst verzekerd hadden. Ze baarde geweldig opziennu hoort men er niet meer van. Is het een ééndags vlieg geweest, of zal ze wellicht binnenkort de markt veroveren? Nederlandse kwekers gaan niet over één nacht ijs. Té grote be dragen zijn met deze handel gemoeid en té scherp ook is de keuring, waar de beste vakmensen met arendsogen naar ieder foutje, iedere afwijking speuren. Van dit alles krijgt men een denkbeeld, wanneer men in deze weken, nu de narcis sen het begin van het bloembollenseizoen hebben ingeluid, zich de moeite geeft de leden van de familie Narcissus eens wat nauwkeuriger te gaan bekijkeneen bezigheid, die dubbel en dwars wordt be loond! Koralen van Bach in de Waalse Kerk Nu overal, ook in ons land, het sterfjaar van Johan Sebastian Bach (1750) aanlei ding geeft tot het herdenken van deze. grote componist, is de gedachte ontstaan dat het goed zou zijn, wanneer dat deel van zijn muziek, dat voor de Protestantse kerken van bijzondere betekenis is, in Haarlem ten gehore zou worden gebi-acht. Men stelt zich voor, gedurende 1950. een serie avonden te beleggen in de Waalse kerk op het Begijnhof, die gewijd zal zijn aan „Das Orgelbüchleïn" van Bach, dat een bundeling is van koralen voor het or gel, in de volgorde zoals het kerkelijk jaar die aangeeft. Deze (korte) orgelbewerkin gen werden, naar het gebruik in die tijd. gespeeld in afwisseling' met de gezongen verzen. Deze verzen zullen als koorzetttin- gën van Bach gezongen worden in de oor spronkelijke vorm. Enkele Haarlemse koren werlcen mede: het Evangelisch Luthers Gemengd Koor I onder leiding van Joke Koeyers, het Re monstrants Kerkkoor onder leiding van Jan Boeke en het Haarlems Motetgezel schap onder leiding van Maarten Kooy. De orgelzettingen en begeleidingen worden gespeeld door Dolf Iiendrikse, organist van de Nieuwe Kerk. Voor de Haarlemmers, die met de oudste kerk van Haarlem en zijn. zeer fraaie orgel (daterend van ongeveer 1730) nog geen kennis hebben gemaakt, een goede aanlei ding om dat bij deze gelegenheid te doen. De reeks begint op Dinsdag 28 Maart en zal gewijd zijn aan de koralen voor de Passietijd. Prof. dr. G. Ch. Aalders 70 jaar Prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, die vandaag zijn zeventigste verjaardag viert, ontving in de loop van de morgen reeds vele blijken van belangstelling in de vorm van bloemstukken, fruitmanden, brieven en telegrammen. De senaat van de Vrije Universiteit zond een bloemstuk, evenals de vereniging van studenten der theolo gische faculteit. Ook kwamen velen de jarige in zijn woning aan de Heemsteedse Dreef gelukwensen. Nieuwe verkeerswet op komst Voorwaarden voor verkrijging van een rijbewijs worden uit gebreid Naar wij vernemen zal het ontwerp voor' een nieuwe verkeerswet enige nieuwe be palingen bevatten met het oog op de eisen, die het moderne verkeer aan de lichamelijke en geestelijke gezondheid van bestuurders van motorrijtuigen. Gegadigden voor een rijbewijs, die aan de proeven van bekwaamheid hebben vol daan, zullen een lijst moeten invullen met vragen omtrent hun gezondheid, aan de hand waarvan een medische commissie over de toekenning beslist. Afzonderlijke bepalingen zullen gelden voor wie al eens een verkeersongeval heeft veroorzaakt. Voor personen boven 65 jaar zal een periodieke keuring worden voorgeschre ven. Ook voor beroepschauffeurs van zware wagens zal deze periodieke keuring gelden. Ingevoerd wordt het geven van waar schuwingen aan verkeerszondaren tegen contante betaling van een boete. Volgens de conventie van Genève zullen rijwielen met hulpmotor onder bepaalde voorwaarden op de fietspaden worden toegelaten. Stoffelen verhinderd De Ajacied Stoffelen is Woensdagmiddag verhinderd in het Voorlopig Nederlands ejftal tegen Brentford uit te komen. Verbeek van Sparta zal zijn plaats innemen, ZONDAG 26 MAART 1950. HAARLEM. Ned Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. "E. Dijkhuis, Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag. 10: Ds. J'. Bronsgeest. Bev. nieuwe lidmaten. 7: Jeugd dienst, Ds, A, Oskamp, van H'stede Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. Bev. van nieuwe lid maten. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam Oosterkerk. 10: Ds. S. H. J. Voors. .7: Ds. E. Dijkhuis. Kapel Sa- repta. 9.30: Mw. Th. J. C. Koopman. Kinder- kerk 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis, Jansstr. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Bakencsserkerk. 9.30: Dhr A. J. van Houwelingen Rijkhoek. Kinderkerk. 4.30: Padvindersdienst. Jeugd- kapel. Noord 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost. 10: Dhr. A. Kloek Centr. 10: Dhr. de Graaft West .10: Mw, N. de Groot. Begijnhofkapel, I. K. O. R. Dienst. 8.30: Prof. Dr. W. J. Kooi man, van Amsterdam. Ver. van Vrijz. Her vormden, Jacobstr 6. 10.30: Ds. J. I-Ieidinga. Church of England. Sunday, March 26th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinder- huissingel: Evensong, Rev. R„ D. Tasker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. Spierenburg, Alphen a. d. Rijn. Woensdag 8: J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zui- derstraat 15. 10: Dhr. H. C. van der Flier, Evangelist te Doorn. 5: Dezelfde, Evangeli satiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15, Donderdag 8: Dhr. J. Kits, Evangelist te Doorn, Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34, Woensdag 7,30: Ds. P. J. Dorsman, Schel- luinen Vrije Evang-. Gemeente, Bakenessev- graeht' 65. 9.30 en 5: Evang. L. J. Neerings, Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff 7.30: Dezelfde. Ker kelijke, herdenking van rijn 25-jarig ambts jubileum. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder, Belijdenis. Remonstr. Gereform, Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhof. Geref. Kerk. Kloppersingclkcrlc, 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhel- minalcerk. 10: Ds. L. .Hoorweg Jr. 5: Ds. S. J. Popjna, van Amsterdam. Zuid-Oosterkcrk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Ge meente, Ged Oude Gracht 47. Maandag 7,30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Ger. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Bap- tiste Gemeente, Parkiaan 34 9.30 en 5: Ds. J. W: Weenink. 8: Jeugdsamenkomst ('g'eb. Salem) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkster Gemeente, geb Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Opwekkingssa- menkomslen. Sprekers A. de. Vries en J. Berkhout, Den Helder. 12: Zondagsschool Woensdag 8: Bijzondere zang- en muziek avond. Medewerking Zangkoor Volle Evan gelie Gemeente Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samen komst (Broodbreken) Bijbellezing, Jans straat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente Gods, Jansstraat 85 (Zaal 5). 10 en 7.30: J. Jeeninga. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. 11.30: Doop. Gemeen te des Hecren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 6: Volle Evangelie prediking. Kruisleger. Wolstraat 7 10: Heili- gingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Openbare samenkomst. Donderdag 8: Verlossingssa- menkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. II.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen- dingkerlc, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening, Hersteld Apost. Zendingge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening', Soefi-Beweging, Nassauplein 8, 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia"^ Jansstraat 88. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. J. Molenaar-Kockx, Noordwijkerhout. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdiens t daarna familie avond Ripperdapark 8. Zondag 10.45: Ds. ScliUtz. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Opdrac'htdienst o.l.v, Maj. Bai-bier. 7: Openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Ver lossingssamenkomst o.l.v. Maj. Bosveld. Woensdag 8: Instuifavond voor de jongelui] Donderdag 8: Heiligingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk .Tulianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Dr. H. v. d. Loos, Bijzondere dienst m. m v. het Kerk koor. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch, Beves tiging van nieuwe lidmaten. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G K. v. d. Horst. Geref. Kerk. Noord-Schotcrkerk 9 en 10.30: Ds. J. A.,van Arkel. 5; Ds L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 7: Ds. Bartlcma. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen, Bev. v. 'lidmaten. 7: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Hen-! R.I.S.-troepen naar Oost-indonesie Zonder voorkennis van de regering aldaar De Oost-Inclonesische minister van On derwijs, Doko, heeft aan Aneta medege deeld, dat de regering van Oost-Indonesië niet op de hoogte werd gesteld van de komst van eenheden der Republiek Indo nesia Serikat, die blijkens een commu niqué van de minister van Voorlichting der R.T.S. binnenkort naar Oost-Indonesië zullen vertrekken. In dit communiqué werd tevens gemeld, dat de regering van Oost-Indonesië officieel op de hoogte ge steld was. „Dit is absoluut onjuist", zo verklaarde minister Doko, die zich thans te Djakarta bevindt. „Zaterdagochtend heb' ik een telefoongesprek gevoerd met de president van Oost-Indonesië. I-Iij wist van niets." (Aneta) 99 SCHILDERSBEDRIJF GASTHUISSTRAAT 12 - TELEFOON VONDELWEG 96 Bel of schrijf even (Adv.) kels. Jeugdkapel. Wijkgebouw Dreef 10: Dienst. Prinsessekade 3: 10.30: Dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Lt_, Haarlem. Geref. Kerk. Chr. Ly ceum. 9: Ds. S. J. Popma, Amsterdam 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel o: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. A Don- dorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Heren weg 111 9.30 en 4.30: Ds, M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d Bergh v. Eysinga Hoogleraar, Bloemendaal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk.-10 en 5: Ds. Horn- stra. Evangelisatiepredikant. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Ph W. Bergkotte, uit Oosterbeek. 9: Jeugdkapel, 12 j e. o, „Maranatha"; Don- kerelaan. 11.45: Zondagsschool, 12 j. e. o. ..Jeugdhuis", Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds,vA. R. de Jong. Hv.. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Prof, Dr. G. C. Berkouwer, Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Vespers en Lof Soefi-Beweging, Bloemen- daalseweg 141. Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. J. Mackaay, uit Haarlem. 7.30: Jeugddienst Ds. G, Keers, uit Rotterdam, in de Kerk a. d. Raniplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. G. Harrenstein, van Amsterdam. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. A. Kromhout. 7: Ds. J. E. Drost. Jeugddienst HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda. Bevestiging ouderlingen. 7: De zelfde. NIEUW-VENNEP Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. H. Doop. .3: Ds. C. Jongeboer, Lisse. Abbenes. 10: Ds. H. W Ruyvendak. Heemstede 6.30: Ds. M. M. de Jong. Bethel. 10: Cand. J. Irik. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter. BADHÓEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Ds. M. G. Blauw, Overveen 7: Ds. C, J. Meilink. Ge loof- en Liefdekérk, Lijnden. 10: Ds. G. W. IJzerman. H, D Rchobotli, Nieuwe Meer- dijk. 10: Ds. C. J. Meilink. H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Diepersloot, Rotterdam. „De Toorts". 10: Dr. A. J Rasker, Haarlem. „De Kapel". 5: Ds. P. A. Tichelaar. SPAARNDAM. <Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon Bevestiging nieuwe lidmaten'. West. Kon. Eihmaschooi, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H, van de Woord Biddag voor het Gewas, 7: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. de Waal-Malcfijt. uit Amsterdam ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C de Ru. Bevestiging van lid maten. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. L. H. Ruitenberg. N.I-I. Pred te 's'Gra- venhage. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw Ons Huis. Dorpsplein. Dinsdag 8: M. C. Draijer, van Haarlem. Geref. Kerk, .Ju- lianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, Lijdenspassie 7: Dezelfde. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht H.H. Missen om 7. S.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m.: Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C Jonge boer. 5: Ds. Mr. G. A. Alma, Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. A. E. K. Pols. Geref Kerk. 10 en 5: Ds. B A. Bos. Legerpredikant te Groningen. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gerëf. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Zandvoort BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Grietje Lucretia, d. van A. D. J. Eeltink en G. Waalkens; Petrus Nicolaas. z. van A. C. Koomen en C. A. Baars: Pieter, z. van P. A W. Wing'ender en M. J. 'Bol. ONDERTROUWD: J. Koper en W. E. Koning. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID De Partij van de Arbeid, afdeling Zand voort, belegt een openbare vergadering in „Ons Gebouw" op "Woensdag 29 Maart. De heer H. van Kuilenburg, directeur van „De Arbeiderspers" zal spreken over het onderwerp „Het wervende woord" met als ondertitel „Vijftig jaar socialistische dag bladpers in Nederland". PADVINDSTERS-PROPAGANDA Padvindsters en kabouters in Zandvoort hebben een. grote propagandafeestavond georganiseerd in „Ons Huis" welke heden avond zal plaats hebben. Op het aantrek kelijke programma staan voordracht, to- rieei, zang en tableaux. Luchtvaartshow in Zandvoort? Stichting „Touring Zandvoort" is bezig plannen uit te werken voor een grote lucht- vaarlshow welke deze zomer zal worden gehouden. Onderhandelingen worden o.a. gevoerd over het opstijgen van een lucht ballon door de Haagse ballonclub en de landing van een hefschroefvliegtuig. Lisse A.R. Kiesvereniging Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereni ging haar jaarvergadering in de Ned. Herv. Kleuterschool. De jaarverslagen gaven een gunstig beeld der vereniging. Bij de bestuursverkiezing werden, wegens bedanken van de heren G. Rietkerk en W. Algera, gekozen de heren M. Montagne en D. Turennout. Hierna sprak ds. H. N, Eerland over „Paulus en de politiek". Door de heer Jan Spaargaren, tenor, werden enkele liederen gezongen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dc Zondagsdienst wordt a.s. Zondag waar genomen door dr. A. J. Duymaer van Twist. Bennebroek Tuinbouw en Plantkunde In de vergadering van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, afd. Bennebroek en omgeving, welke Vrij dagavond in „Oud Berg en Dal" werd ge houden, bleek uit de jaarverslagen, dat het ledenaantal iets is teruggelopen.- In de plaats van de heer W. v. d. Lee, die bedankt had als bestuurslid, werd gekozen de heer J. Posthuma. Daarna werd een inleiding gehouden over aanbevelenswaardige tuin planten en de eisen waaraan de verschil lende soorten moesten voldoen. In de volgende vergadering zullen enige Engelse films over tuinen en tuinbeplan- ting worden vertoond. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. P. v.. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. IC 2502 300. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen wordt waargenomen door: dr. J. Reurink, Aerden- houts Duinweg 8. tel. 26035; dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103: dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31, tel. 29464. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel 28320. Haarlemmermeer DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dr. Naninga. Nieuw Vennep: dr. v. Haeringen. Badhocvedorp: dr. Den Ouden. Halfweg: dr. Honingh. Van- ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) „Het dodenmasker". (Rembrandt). Deze kleurenfilm, spelend in de eerste ja ren van de Engelse kolonisatie van Austra lië. doet een greep uit het leven der emi grantenfamilies in Sydney en dramatiseert een episode uit het leven van een jonge vrouw uit de hoogste kringen, die in het vuur van haar jeugd het ouderlijke land goed in Ierland ontvlucht met een stal jongen. De jongen komt na een kortston dig huwelijksgeluk op de galeien „terecht" en .gaat later als voorwaardelijk op vrije voeten gestelde kolonist in Australië waar hij een nieuw leven begint met zijn jonge vrouw, die hem gevolgd is. Ingvid Berg- mann, die niet op haar -sterkst is in de rol van de lijdende, aan een delirium toe zijnde jonge vrouw, ondergaat een gedaan teverandering wanneer een jeugdvriend in haar leven terugkomt en haar herinnert aan de levensomstandigheden van vroeger. Deze herinneringen zijn echter de aanlei ding tot een ernstig huiselijk conflict, waarin de jalouzie van de voormalige ga- leïer, opgezweept door een intrigerende misdadigster, de voornaamste rol speelt. Het „dodenmasker" heeft in dit alles slechts een zeer bijkomstige betekenis en bovendien is het geen dodenmasker, maar een geprepareerd doodshoofd. De titel is dus enigszins ongelukkig uitgevallen, wat wel meer voorkomt bij vertalingen. De film bevat vooral in haar drama tische ontwikkelingen talrijke spannende elementen en ofschoon de voortgang van het verhaal hier en daar wat traag is er zijn soms al te veel problemen door elkander gevlochten is zij het aanzien zeker waard. J. L. Noodlanding in de Jungle. (City). Een verkeersvliegtuig met een compleet stel Ruby M Aires-figuren als passagiers aan boord, moet in een gifgroene techni color-jungle een noodlanding maken, die dank zij de bekwaamheid van de piloot (Roy Calhun) zonder bloedvergieten af loopt. De gestrande luchtreizigers waar onder de gebruikelijke „big-business"- bankier, de meervoudige millionaire, de gangster en andere schilderachtige typen kunnen dus onmiddellijk beginnen met het ontwikkelen van onderlinge velen en conflicten, waartoe ook een locale jungle kraai die met diamanten strooit of het pe pernoten waren, het zijne bijdraagt. Ge lukkig dus maar dat de piloot boven al dat klein geharrewar staat en zijn plukharende lotgenoten af en toe hardhandig tot de orde roept, anders had het er duister uitgezien voor het hele gezelschap. Zoals het nu gaat, zegeviert tenslotte toch het goede, krijgt het kwaad zijn verdiende loon en de krokodil zijn gangster. Maar voor het zover is valt er nog heel wat te griezelen en te bibberen voor wie van dit soort bibbera- ties houdt. H. C. Key Largo. (Palace). Een beklem mend verhaal dat zich afspeelt in de druk kende, tropische atmosfeer van het eiland Key Largo dat er één is van een reeks die zich uitstrekt ten Zuiden van Florida. Het verhaal baseert zich op een intelligent ge geven, dat helaas niet overal even vinding rijk en even verantwoord is uitgewerkt. De gangster John Rocco en zijn bende hebben beslag gelegd op een hotel op Key Largo, in afwachting van hun vlucht naar Cuba. Kort na hen arriveert in hetzelfde hotel een gewezen - oorlogsheld. De avond voor het vertrek wordt de identiteit van de gangsters door een toeval onthuld, zo dat zij zich gedwongen zien de rest van de bewoners van het hotel in een kamer bij een te drijven. Er ontstaat in die kamer dan een situatie van vrijwel ondraaglijke spanning, die het sterkste gedeelte van deze film vormt. Deze spanning' wordt groten deels veroorzaakt door het tekort schieten van de moed die de omstandigheden van de aanwezigen vragen. De oorlogsheld, die zegt gestreden te hebben voor een land waarin voor mensen als Rocco geen plaats meer zou zijn, durft een kans om Rocco dood te schieten, niet aan te grijpen. Zelfs de kreupele hotelhouder, die gebeden heeft om een vloedgolf die het hele gezelschap ten onder zou doen gaan, durft zijn mond niet open te doen wanneer er een politie man toevallig het hotel binnenkomt. De „grote Rocco" tenslotte, die bezweert dat hij voor niets terugdeinst, wordt half waan zinnig van angst door de orkaan, die in middels is opgestoken. Helaas is de angst van de oorlogsheld overtuigender dan de moed die hij later terug krijgt, om de dood van de gangsters en een happy-ending te leveren. De scène waarin hij het liefje van Rocco. dat aan delirium leidt, tegen het verbod van de gangster een glas whiskey in schenkt, was voor het bewijzen van zijn durf meer clan voldoende en veel overtui gender. Nochtans is dit een verdienstelijke film, waarin Edward G. Robinson een zeer knappe creatie van de gangster geeft, Humphrey Bogart een aanvaardbare oor logsheld is, Lionel Barrymore de hotel houder vakkundig speelt en Lauren Bacall, als de dochter van cle hotelhouder, laat zien dat zij nog wat meer in haar mars heeft dan een aantrekkelijk uiterlijk. W. L. B. I-Iet Proces. (Frans Hals). Deze film is gebaseerd op een anti-semietisch proces, dat in de vorige eeuw in Honga rije plaats vond en de gehele wereld in spanning hield. Uit de verdwijning van een boerenmeisje werd een rituele moord geconstrueerd die het voorwendsel moest verschaffen tot het uitplunderen en uit moorden van de Joodse dorpsbewoners. Het gelukte evenwel de liberale afgevaar digde Eötvös te bewijzen, dat de gegevens, waarop de aanklacht was opgebouwd, vals waren. De regisseur G. W. Pabst vooral be kend door zijn „Driestuiversopera" heeft in zwart en wit voor dikwijls aan grijpende tegenstellingen gezorgd en zijn hoogste theatertroeven bewaard voor de zeer uitgesponnen rechtzaalscène. Pabst zaagt nogal gewiekst van clik hout en ver waarloost daarbij te vaak de psychologi sche achtergrond van cle Jodenhaat.'Doch dat neemt niet weg, dat hij een groot en oprecht kunstenaar is gebleven, die ook in „Het Proces" de toeschouwer afwis selend boeit en ontroert. J. H. B. The third man (L u x o r) Carol Reeds sublieme film gaat in Haarlem zijn vierde week in. Hun die zich van het meesterschap van deze Engelse regisseur willen over tuigen, wordt aangeraden van deze pro longatie gebruik te maken. „Verraad" en „De dood in het zadel" (S p a a r n e) Roy Rogers, door de ken ners geroemd als de koning der cowboys, treedt op in de film „Verraad op de prai rie", waarin een strijd gevoerd wordt om een ranch en een oliebron. Overvallen moeten worden gepleegd' en de liefde speelt uiteraard ook een rol. In „De dood in het zadel" gaat het om een beroemd paard „Black night" geheten, dat in rennen successen boekt. Het dier wordt uit een trein gestolen en vele po gingen worden in het werk gesteld om het dier terug te krijgen. Zelfs per vliegtuig tracht men de dieven te achtervolgen. Na veel spannende momenten krijgt de recht- piallg'e eigenaar tenslotte zijn paard terug. A. O. SCHEEPVAART Aagtekerlc, 23 v. Suez. Aldebaran, 23 v. R'clam n. Narvik. Alhena. 23 v. Santos n. Rio de Janeiro. Arêndskerk, 23 te Colombo. Algonquin Victory. 24 te R'clam v. Ne*- York, Amstelland. 23 pass. Kp. St. Vincent. Akkrumdijk, 23 tc Newport News v. Norfolk. Arnedijk. 22 te Tampico v. Vera Cruz. Axeldijk. 24 te Antwerpen. Ardea, 23 te Antwerpen. Appingedam, 23 v. Cadz. Atlas. 20 te Tel Aviv n. Haifa. Aalsdijk. 23 350 m. N.NW. Flores. Abbedijk, 23 120 m. Z. Bahin. Alcyone, 23 80 in. N.NO. Madeira. Alderamin, 23.;J00 m. Z.ZW. Ouessant, Algenib, 23 110' m. W.NW. Bindings. Almdijk, 23 540 m. W.NW. Flores. Alnati, 23 140 m ZW. Baliia. Agatha 20 v. Penang n. Pladju. Anton ia (t), 19 v. Pladju n. Saigon. Andijk, 24 verw. te R'dam v. Antwerpen. Arendskerk, 24 te Cochin. Blommersdijk. pass. 23 Gibraltar. Blijdendijk, 23 te Alexandria. Boissevaïn, 23 te Hongkong. Bacchus. 21 te Mobile v. New Orleans. Bali, 22 te Djakarta v. Semarang. Baarn, 24 v. Tocopilla n. Arica. Bloemfontein, 23 190 m. N. Kp. Blanco. Borneo. 23 225 m. W. Colombo. Bèngkalis, 23 300 m. O. Aden. Bantam, pass. 24 23.30 Vlissing'en. v Cistula. pass. 23 Aden, Congostroom, 23 v. Kónalcry n. Freetown, Coryda tpass. 23 Casquels. Cottica, 24 te Paramaribo v. A'dam. Castel Bianco, 23 120 m. W. Minicoy. Campbuys, 24 te Djakarta v. Semarang. Clavella (t), 24 verw. te Melbourne v. Slngapori Corilla (t), 23 400 m. W. Bombay. Duivendijk, pass. 23 Fayal. Danae, 21 te Genua v. Savona. Duivendrecht (t). 23 270 m. O. St. Catharina oil Esso Amsterdam (1.), 24 tc Aruba v. R'dam. Edam, 23 1500 m O. New York. Enggano, 25 té Ras tanlira Esso Den Haag (t), 23 480 m. W. Madeira. Esso Rotterdam (t), 23 5B0 m. NO. Martinique, Eua (t). 24 bij Ras Soeda. Farnisum, pass. 23 Gibraltar. Friesland. 23 te Pandang. Fairsea. 23 pass. Port Soedan. Gadila (t)23 v. Menaelahmadi n. Stanlow. Gadinia <t), 22 pass. Azoren. Garoet, 24 te Southampton. Groote Beer. 23 100 m. W. Pagu eil. Ganymedes. 23 32 m. O. St. Catharina Point. Gouwe, 23 BO m. N. Kp. Verde. Hector, pass 23 Wight. Heelsum, pass. 23 Azoren. Helena, 23 v. Antwerpen n. Barbados. Hercules, 24 te A'dam. Hilversum, 23 v. Port Said n. Genua. Hestia, 24 verw. Willemstad. Indrapoera, 24 bij Kp. de Gala. Ittersum, 24 v. Gibraltar. Java, 24 te Belawan. Jaarstroom, 23 v. Lagos n. Port Gen til. Jobshaven, 23 v. Tabou n. Lapallice. Joost v. d. Vondel. 23 820 m. W.t.Z. Flores. Jacob Cats, 24 v. R'dam n. Narvik. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 v. Suez n. Paclang. Jupiter, 25 te Beyrouth v. Alexanclrië. Kota Gede, 24 te Lagos v. Accra. Katwijk, 22 v. Rouaan n. Londen. Keilehaven, 24 rede Landana. Kalabahi. 24 v. Djakarta n. Padang. Kelbergen, pass. 24 Ouessant. Kota Agoeng', 24 v. Genua n. Port Said. Kota Baroe, 25 te Marseille. Lingestroom, 21 te Reykjavik v. Aalborg. Lombok. 21 te Soerabaja n. Kohsichang. Lutterkerlc, 24 tc Aleppey. Langlee Scott. 23 v. Genua. Loosdreclit, pass. 24 Masira. Leerdam, 23 380 m. Z.ZW. Kp. Race. Leuvekerlc, 23 v. R'dam n. Antwérpen. Lissekerk, 24 verw. te Koeweit v. Rastanuva. Limburg. 23 te East London v. Port Elizabeth. Laagkerk, pass. 24 Gibraltar. Langkoeas. 24 v. Soerabaja n Semarang. Laurenskerk. 24 v. Bombay n. Colombo. Loppersum, 24 te Genua v. Hull. Menvede, 23 te Port Ambion v. Luanda. Madoera, 24 te Suez. Molenkerk, 23 v. Port Said. Manoeran, 23 Crofton. Maas,- 22 te Trinidad. Midas, 23 v. Barcelona n. A'dam. Maasland, 23 370 m. Z.t.W. Forto Praya. Metula (t), 23 150 m. W.NW. Flores. Murena ft), 24 verw. Yokohama v. Singapore, Myonia (t), 20 v. Tarakan n, Singapore. Malvina I23 v. Le Havre tc Rouaan. Mataram. 24 te Djakarta v. R'dam. Meerkerk, pass. 24 Kp. Comorin. Maashaven, 24 dwars Victoria. Maetsuycker, 24 v. Geraldton n, Singapore. Mariekerlc, pass. 24 Perim. Marken, 24 te Bandarshapur. Melampus, 23 te Soerabaja v. Djakarta. Mentor. 24 te Antwerpen. Muiderkerk. 24 v. Port Elizabeth n. East London Nestor, pass. 23 Gibraltar. Nieuw Amsterdam 24 te Curacao. Noordam, 23 600 m. W.NW. Finisterre. Nelly, 22 .te Sydney v Palermo. Nieuw Holland. 24 v. Sydney n. Melbourne. Noordwijk, pass. 24 Ouessant. Orion, 23 v. R'dam n. Palermo. Ossendrecbt, 24 te Civitavecchia v. Swinemundt Odysseus, 23 v. Gibraltar n. Valencia. Gvula (t). 24 v. Singapore n. Miri. Ondina (t), pass. 24 Belawan. Orestes, 22 v. Antofagasta n. Buenos Aires. Phrontis, .pass. 23 Malta. Polydorus', 24 v. New York, n. Baltimore. Prins Frederik Hendrik, 24 te Avonmouth van Rhodos. Prins Willem II. 24 v. Baltimore n. Philadelphia Prins Willem III. 23 70 m. N. Benghazi. Prins Willem IV, 23 v. Cartagena n. Puertc Limon. Prins Willem V. 24 v. Puerto Plata n. Antw. Paula (t), 23 te Bangkok v. Singapore. Prins Joh. ,W. Friso, 23 350 m. Z. Kp. Race. Prins W. v. Oranje, pass. 23 Cuxliaven. Prins Maurits. 24 v. Le Havre n. Antwerpen. Parkhaven, 21 te San Lorenzo v. Rosaiio. Pygmalion,23 v. Puerto Cabello n. Laguaira. Radja, 24 te San Francisco. Randkerk, 23 te Anwerpen. Ridderkerk, 23 v. R'dam n. Hamburg. Rondo. 23 v. Belawan n. Colombo. Ruys, 24 te Mombassa. Rotti, 23 630 m. W. Minicoy. Rempang, pass. 24 Malta. Stad Maastricht. 24 R'dam n. West-Italië. Stad Haarlem, 23 v. Savona n. Huelva. Samarinda, 17 te New Westminster. Straat So.enda, 23 pass. l',i gr. Kanaal. Sumatra, 21 te Soerabaja v. Pladju. Sunetta t>)pass. 23 Ra al Hadd. Soestdijk, 23 te Halifax. Sommelsdijk, 23 v. Port Said. Stad Alkmaar 24 te Genua. Salland. 23 verw. Hamburg v. Bremen. Stanvac Benakat 1.23 Musimond n. Belawai Stad Arnhem, 24 pass. Kp. Benghut. Stad Schiedam, pass. 23 Kp. Blanco. Slamat, pass. 25 2 u. Kaap del Armi. Saidja (t). 25 te Singapore dok. Salawati, pass. 24 Madeira. Schiedijk, 23 v. Cheribon n. Semarang. Sloterdijk, pass. 24 San Miguel. Somersetshire. 27 verw. Suez. Stad Breda, 24 v. Tanga. 25 verw. Mombassa. Streefkerk, 24 v. A'dam te Bremen. Tero, pass. 23 Madeira. Tjimenteng, 4 te Ingapoe v. Kohsichang. Tjitjalengka, 23 v. Makassar n. Panarukan. Talisse, 23 300 m. ZW. Fayal. Tarakan, 24 verw. Colombo. Tern ate, verw. 25 Suez. Tjipanas, pass. 24 Thursday eil. Tabinta, pass. 24 Minicoy Tegelberg. 25 te Kaapstad. Tjikampek, 24 v. Kaapstad. Triton, 25 te Port of Spain v. Paramaribo. Utrecht. 24 te Bel cm. Van Riemsdijk, 23 v. Belawan n. Singapore. Vulcanus, 23 pass. Dover morgen verw. R'dam Van Ostade, 24 te Puerto Cabezas verw. Venus. 25 te Alexandria v. Beyrouth. Waterland, 24 Baliia verw. Waterman, 24 te R'dam v. Djakarta. Willem Barendsz, nog 560 in. v. Kaapstad. Woensdrecht, 23 400 m. NO. Bermuda. Willem Ruys, 24 450 m. W. Sabang. Waal. 21 t.e Maracaibo v. Aruba, Winterswijk, pass. 24 Kp. St. Vincent. Zeeman, 23 v. Djakarta n. R'dam. Zuiderkruis, pass. 24 Kp. GuardafuL Zwijndrecht, pass, 24 Gibraltar. Zeeland ssrn. 23 v. Londen le Immingham. KLEINE VAART Attis. 22 v. Avonmouth te Swansea. Audacia, 23 v. Wilhelmshaven te Hull. Barendsz, 23 v. Rouaan n. Londen. Bernina. 23 v. Gothenburg n. Parijs. Blue Boy, 23 v. Cork te Liverpool. Oise, 23 v. Rouaan n. A'dam. Okko Bosker, 23 v. Portsmouth n. Roscoff. Palma, 23 v. R'dam te Drogheda. Silvretla, 23 v. Cork n. Waterford. Sirius, 24 v. Newcastle te A'dam. Soemba. 21 v Belfast n. Llanelly. Sambre. 23 v. Le Havre n. Parijs. Seaham, 23 v. Goole n. A'dam. St.ri.jpe, 23 v. Barry n. R'dam. Tromp, 23 le Rouaan. Tyro, 23 v. Teignmouth n. A'dam. Volkrak, 22 v, Middlesbro n. St. Servan. Virgo. 24 v. Waxford n. Cardiff. Wiebe, 24 te R'dam. Walenburgh, 24 v. R'dam n. Boston. SLEEPBEDRIJF Humber met 2 bakken, 24 v. Port Said. Noordzee met bale en sleepboot. 23 te PL Said- Poolzee, 23 v. Soerabaja ri. Soriguldak, Rode Zee. 23 1' 36" Z. 92' 09" O Thames m. zuiger en bak, 23 49' 58" N. 3' 18" W Zwarte Zee met baggermolen en zuiger, pass. 23 Damiette.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8