Haarlems Dagblad De Belgische crisis Belgische Prins-Regent geeft opdracht aan liberaal Devèze De C.V.P. acht zich gepasseerd en spreekt van een „staatsgreep'' 64e Jaargang No. 19511 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 27 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en óprechte ïjaarlmtöthc Courant (3ütnn t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PRINS-REGENT KAREL heeft nu de liberaal Devèze, minister van Defensie in het in-staat'-van-aftreding-verkerende kabinet-Eyskens, de opdracht tot formatie ener regering gegeven. Hij zal pogen een nationale regering te vormen. Dat wil dus zeggen, dal de drie partijen er alle in ver tegenwoordigd zouden moeten zijn. De ge dachte der liberalen is, dat zulk een kabi net de Kamers bijeen zou roepen, die dan de wet op het regentschap zouden opheffen en Koning Leopold Ill's terugkeer bewer ken met de waarborg, dat hij binnen korte tijd afstand van de troon zou doen ten bate van kroonprins Boudewijn. Een dag of tien geleden scheen de kans op een dergelijke ontwikkeling van zaken nog wel te bestaan; nu is zij blijkbaar tot het minimum terug gebracht. De Katholieke partij heeft pas nog de onvoorwaardelijke terugkeer des Konïngs geëist en de politieke verhoudingen in het land zijn in de laatste dagen opnieuw verscherpt. Óok de keuze van Devèze als formateur schijnt daartoe bij te dragen. Men krijgt de indruk dat het beleid der politici in deze ganse langdurige Konings kwestie ertoe geleid heeft een schier on ontwarbare knoop tot stand te 'brengen. Aan opwinding of onhandelbaarheid an derszins van het volk is de ongelukkige loop van zaken geenszins toe 'te schrijven. Het heeft zich veeleer, de omstandigheden in aanmerking genomen, met bijzondere kalmte gedragen. Zelfs het uitschrijven van een algemene staking heeft niet. tot grote onrust geleid; de staking was verre van al gemeen en de incidenten te Brussel kwa men in hoofdzaak op rekening van een aan tal heethoofdige jonge studenten, zodat men ze niet als een uiting van opgewonden stem ming onder het volk als zodanig kon be schouwen. Indien Devèze niet slaagt in zijn poging zal het wel tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, op korte termijn, moeten komen. In dat geval wordt stemmenwinst voor de C.V.P. de Katholieke partij verwacht, zodat zij in beide Kamers de meerderheid zou verwerv.en. Dit. zou dan tot de onvoorwaardelijke terugkeer des Konings moeten leiden indien zich in middels niet weer nieuwe pogingen, aarze lingen en wendingen hebben voorgedaan. Het Waalse Congres heeft gisteren te Char leroi in een resolutie vastgesteld, dat de meerderheid der Walen tegen de terugkeer van Koning Leopold heeft gestemd. Het heeft daaraan toegevoegd, dat in België duidelijk onderscheiden volksgemeenschap pen naast elkaar leven en opnieuw zijn eis van een federale staatsvorm gesteld. „De wederopneming van zijn prerogatieven door de Koning zou het onderwerp uitmaken van een congres, dat onmiddellijk zou worden bijeengeroepen en tot taak hebben de hou ding van de Waalse beweging opnieuw te overwegen. Wat er ook gebeure, het con gres zal in zijn taak niet tekort schieten.' Deze bewoordingen van het slot der reso lutie klinken op zichzelf niet zeer alarme rend; zij geven een ordelijk beleid aan en zijn geen opstandige taal. Mensen die maai; liefst de term „burgeroorlog" gebezigd heb ben ten aanzien van de mogelijkheden in België zouden dat eens moeten overwegen. Er steekt neiging tot sensationalisme in het gebruik van zulke termen. Wel begint het er steeds meer op te lijken dat een onvoor waardelijke terugkeer des Konings het vraagstuk van de staatsvorm zou toespitsen. Ge kunt u afvragen hoe zoveel ernstige mensen naar de' Unie van West-Europa 'durven streven, of zelfs naar een Noord- Atlantische Unie, als de politieke eenheid van een enkel klein volle als het Belgische reeds zo sterk in het geding blijkt te komen. Die vergelijking gaat evenwel alleen naar maat en omvang op: de politieke tegenstel ling tussen Vlamingen en Walen is een in gewikkelder zaak, levend in het heden, dan de tot historie geworden tegenstellingen die tussen andere landen van Europa hebben bestaan als men b t Duitse vraagstuk daarbij tenminste uitzondert. Het grote, punt blijft overigens dat men geschillen, die op kleiner gebied heersen, zou kunnen overwinnen door de disputanten in een veel groter geheel te doen deelnemen. Als dit jaar grote beslissingen ten aanzien van de West-Europese Unie moet brengen zal het in de eerste plaats nodig zijn dat in landen als België en Engeland in het laatste geval door het houden van nieuwe verkiezingen, die hopelijk weer tot een la biel bewind zullen leiden oplossingen worden bereikt. R. P. Picto nieuw-modisch Esperanto „Spreek „Picto" en gij zult begrepen worden door Fransen, Duitsers en Russen". Met deze woorden lanceert de 45-jarige Engelsman John Williams zijn nieuwe „in ternationale taal". Williams, die propagan da maakt voor de eenwording dezer we reld, beweert, dat „Picto" in een uur te leren is en beter is dan Esperanto. Hij ga randeert dat een zakenman, die een brief in Picto naar een buitenlandse firma stuurt die genoemde taal niet kent, door deze firma begrepen zal worden, als daar een „sleutel" van 100 woorden bijgevoegd is. Picto bestaat uit 600 stamwoorden, waar van er 500 uit het Engels, Frans, Duits en Russisch afkomstig zijn. Met deze bouw stenen wordt een dictionnaire van 50.000 nieuwe internationale woorden opge bouwd.. De woorden waaruit Picto is op gebouwd, geven grondbegrippen weer en worden niet afzonderlijk gebruikt, maar verbonden tot niéuwe woorden. Als voorbeeld geeft Williams de volgende zin; „Longdistansful, in noinkulturful na- tionland, ex viva un nocivilisful sortovpu- blic. Vuz ex viva in senta ov un colosal flatland, divia ot.ov otflank g'lob". In het Engels luidt deze zin: „Far away, in an unknown land, there lived a savage race. They dwelt in the midst of a vast plain, cut off from the outer world". En in het Nederlands: „Ver weg. in een onbekend 'and, leefde een ongeciviliseerd ras. Deze mensen woonden in het centrum van een grote vlakte, afgesloten van de buiten wereld". De Bijzondere Raad van Cassatie ver wierp de beroepen van vier functionarissen "an de voormalige Oostcompagnie. De straf "an de ex-directeur, de Hagenaar D. K. "lijft zeven jaar. Ir R. A. T. B. die als com missaris van de Nederlandse Oostbouw op- ad. houdt zijn straf van 7li jaar. De archi ed B J. H. uit Voorburg en de ambtenaar P H int Huizen, ex-directeuren van de Nederlandse Oostbouw. houden hun straffen 1 an respectievelijk drie en vier jaar ge vangenisstraf. Devèze: „Een nationale oplossing der Koningskwestie of - nieuwe verkiezingen" De Belgische prins-regent heeft Albert Devèze, de liberale minister van Defensie in het demissionnairc kabinet, opgedragen een nieuwe regering te vormen. Minister Devèze heeft de opdracht aangenomen. De liberale kabinetsformateur verklaar de Zondag tijdens een persconferentie, dat hij zal trachten de Koningskwestie in na tionale zin op te lossen en dat hij hierbij zal proberen de medewerking te verkrij gen van liberalen, katholieken en socia listen. De communisten zullen van de raadplegingen zijn uitgesloten en naar De vèze opmerkte, ligt het niet in zijn be doeling een linkse regering te vormen. „Ik zal trachten een drieledige regering te vormen", zo zeide hij, „hoewel mijn voor keur uitgaat naar een katholiek-liberale coalitie". Zodra de drie partijen een formule ge vonden hebben voor de oplossing van de Koningskwestie, zou deze worden voorge legd aan Kamer en Senaat. De nieuwe re gering zou de debatten leiden en zou, in dien de oplossing werd verworpen, de ver trouwenskwestie stellen. Indien de wet gevende Kamers hun vertrouwen aan de regering zouden onthouden, zouden nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. Toen een der journalisten opmerkte, dat de CVP spreekt van „een dolkstoot, die de Prins-Regent zijn broer Koning Leopold heeft toegebracht, door een liberaal tot kabinetsformateur te benoemen", ant woordde de liberale minister: „De Prins- Regent is boven iedere critiek verheven. Hij is het wettige hoofd van de staat en het is zijn plicht diegenen te belasten met de vorming van een regering, die hij daar toe geschikt acht. Hij heeft hierbij geen enkele partij, zelfs niet indien deze de meerderheid heeft, te raadplegen". Devèze verklaarde verder: „Indien ge kozen moet worden tussen het vreselijke avontuur waarin de CVP België wil storten en ontbinding der Kamers, dan zal ik mij uitspreken voor het laatste". Devèze verklaarde tijdens de perscon ferentie nog: „Indien de regering, die ik zal trachten te vormen, er niet in slaagt een formule te doen aceepieren, die neer komt op een oplossing van de Konings kwestie in nationale zin, dan zullen de Kamers worden ontbonden en zal de natie zich in nieuwe verkiezingen moeten uit spreken". In politieke kringen in Brussel is men van oordeel, dat Devèze, die bekend staat om zijn anti-Koningsgezindheid, slechts een liberaal-socialistische coalitieregering zal kunnen vormen, daar de CVP nimmer zal medewerken aan een formule, die niet in de eerste plaats een terugkeer van Koning Leopold van België voorstaat. In CVP- kringen spreekt men zelfs van een staats greep en men is van oordeel, dat het land thans regelrecht naar een ontbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen gaat. Frans van Cauwelaert, de voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, had Zondag r.a afloop der vergadering van de nationale partijraad der Christelijke Volkspartij verklaard, dat de CVP de vorming van een homogeen-katholieke re gering wenste. De Prins-Regent moest toen nog een kabinetsformateur aanwijzen. In een communiqué, dat na de verga dering werd uitgegeven, verklaarde de na tionale partijraad, dat de CVP haar ver trouwen slechts kan schenken aan een regering, die onmiddellijk beide Kamers van het parlement in gezamenlijke zitting bijeen zal roepen om een einde te maken aan het regentschap en de Koning terug te roepen. Waals congres: „Federalisme onvermijdelijk" Zondag hield het Waals nationaal con gres te Charleroi een buitengewone ver gadering. Boven het podium, versierd met Waalse hanen, was een spandoek aange bracht, waarop te lezen stond: „De Koning voor de Vlaamse clericalen: de wet, de vrijheid voor de Walen." In de zaal waren talrijke Liberale, Socialistische en Communistische parle mentsleden aanwezig, evenals verschei dene gewezen ministers. Het congres heeft een resolutie goedge keurd waarin o.m. het volgende wordt verklaard: „Het Waals nationaal congres stelt vast dat de grote meerderheid van het Waalse volk tegen Leopold heeft gestemd. Het verzet zich tegen de methode welke bij de beoordeling van de uitslag na de volks raadpleging werd gebruikt en waarbij over het hoofd gezien wordt dat in België duidelijk onderscheiden volksgemeen schappen naast elkander leven." In de resolutie wordt verder verklaard, dat „de manoeuvres na de volksraad pleging duidelijk de wil van de Vlaamse clericalen aan het licht gebracht hebben, hun heerschappij over geheel België te vestigen." liet congres stelt eveneens vast, dat er geen. enkel Waals parlementslid van de CVP is dat tot dusver de moed heeft ge had „zich van het Vlaamse clericalisme" los te maken. Het brengt een eresaluut aan de duizenden stakers en militanten, „die aan hun tegenstanders en aan de wereld duidelijk hebben gemaakt dat het Waalse volk zich aan geen enkel juk wil onderwerpen." „Met hen", zo gaat de resolutie verder, „zal het congres werken aan de stichting van een Wallonië waar de economische en sociale democratie zich zal kunnen ont wikkelen en waar dc werkloosheid zal zijn uitgebannen." De resolutie besluit: „Het door het con gres geëiste federalisme is voortaan onver mijdelijk indien men het land wil redden. Op dit beslissend uur nodigt het congres degenen, die de verantwoordelijkheid voor het lot van de staat dragen, uit, zijn oproep te horen en er aan gevolg te geven. De wederopneming van zijn prerogatief ven door de Koning zou het onderwerp uitmaken van een congres dat onmiddel lijk zou worden bijeengeroepen en tot laak zou hebben de houding van de Waalse beweging opnieuw te overwegen. Wat er ook gebeure, het congres zal in zijn laak niet tekort schieten." Het congres nam eveneens een motie agn waarin een laatste oproep wordt ge richt tot alle autoriteiten des lands op dit historisch ogenblik voor de toekomst van Belgic, om de stem van Wallonië te horen en te eerbiedigen. De motie verklaart, dat „zo hieraan geen gevolg wordt gegeven alle onmiddellijke en latere verantwoordelijkheden zullen terugvallen op de verdwaasden die zich gereed maken om het land te ver scheuren." Burgemeester van Hamburg bezoek] ons land „Eeuwenoude betrekkingen moeten weer worden aange knoopt" De burgemeester van Hamburg, Max Brauer, - is Zondagavond in Amsterdam aangekomen. Hij zal enkele dagen in Ne derland vertoeven op uitnodiging van de coördinatiecommissie voor culturele be trekkingen met Duitsland. De burgemeester verklaarde aan journalisten dat Europa na twee wereldoorlogen in economisch en po litiek opzicht éen moet worden. Alles moet er op gericht zijn de economische en cul turele betrekkingen weer aan te knopen na de liquidatie van de oorlog. De eeuwenoude betrekkingen tussen Hamburg en Neder land moeten weer worden aangeknoopt en het is van het grootste belang, dat de grote havens in Duitsland, Hamburg, Bremen en Ernden, in samenwerking met de grote Noordzeehavens Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, bloeien. Zinloze concurren tie, aldus de burgemeester, zou ons allen ruïneren". Donderdagochtend zal de burgemeester terugkeren naar Duitsland. Maandagoch tend is hij in Den Haag door minister-pre sident dr. Drees ontvangen. Dinsdag be zoekt hij Rotterdam en Woensdag Am sterdam. NEDERLANDS SCHIP BIJ STOCKHOLM LEKGESTOTEN Zaterdag is het 20U ton metende Neder landse s.s. „Friesland" in de buurt van Stockholm aan de grond gelopen. Het schip, dat een lek in de voorsteven kreeg, kreeg assistentie van een bergingsschip. De uit vijf leden bestaande bemanning loopt geen gevaar. Gedurende zes weken zal op het Rockefeller Centre" in het hartje van New York temidden van een weelde van veelkleurige tulpen een echte Nederlandse wip- watermolen" lustig zijn wieken laten draaien. Deze als informatie centrum bedoelde mo lendie op initiatief van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is geplaatst, werd door de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde staten mr. E. N. van Kleffens, in werking gesteld. Op de foto in de middelste groep van links naar rechts: Me vrouw E. N. van Klef fens, de echtgenote van onze ambassadeur; Nel son A. Rockefeller, pre sident van Rockefeller Centre Inc., en mr. E. N. van Kleffens temidden, van de paren, die geza- melijk een Nederlandse klompendans uitvoeren. I. 1 sjechische vliegers koersten onder dwang naar Duitsland Van de 85 passagiers willen er 58 terug Thans blijkt dat slechts een klein aan tal van de 85 inzittenden der drie Tsje chische vliegtuigen die Vrijdag in de Ame rikaanse zóne van Duitsland daalden, politieke vluchtelingen is. De onvrijwillige bezoekers het com plot was gesmeed door zeven man Tsje chisch luchtvaartpersoneel en twintig passagiers hebben onmiddellijk ver zocht naar Tsjechoslowakije te worden teruggebracht. Tot hen behoort ook de president van de Tsjechische luchtvaart maatschappij, Leopold Turner. Josef Klesnil, eerste piloot van een der toestellen, vertelde dat hij gedurende vrij wel de gehele vlucht van Brno de lopen van twee pistolen in zijn nek had gehad. Hij bevestigde dat de bestuurders van alle drie vliegtuigen gedwongen waren geworden naar Erding te koersen. De vliegtuigen hadden alle Praag tot eindbe stemming en waren van verschillende vliegvelden vertrokken. De Tsjechische consul, dr, Ernst Steiner, heelt aan de Amerikaanse luchtmacht verzocht een van de drie vliegtuigen vrij te geven, om 58 passagiers en leden der bemanningen, die tegen hun wil naar Er- ding zijn gevlogen, naar huis te brengen. De Amerikaanse luchtmacht, die nog steeds de zeven bemanningsleden en twin tig passagiers ondervraagt die dc ontsnap ping uit Tsjechoslowakije gearrangeerd hebben, verklaart nog geen besluit over het verzoek van de consul uit Mimchen te hebben genomen. Men heeft echter beloofd dat de 58 on vrijwillige bezoekers begin van deze week naar iiuis mogen terugkeren. De andere 27 hebben in West-Duitsland asyl verdocht als politieke vluchtelingen. (United Press) Brits minister van Oorlog beticht van pro-communistische verklaringen Een conservatieve afgevaardigde, miss Irene Ward, heeft in het Britse Lagerhuis een motie tegen de minister van Oorlog Strachey, ingediend, aldus de „Daily Tele graph". In deze motie wordt het Lagerhuis ver zocht de „pro-communistische verkla ringen in overweging te nemen, die her haaldelijk door Strachey zijn afgelegd". Tevens wordt „met verontwaardiging en bezorgdheid vastgesteld dat de eerste mi nister het gepast heeft geoordeeld zo iemand te benoemen in de belangrijke functie, welke Strachey thans bekleedt". Mr. Van Kleffens waarschijnlijk naar Lissabon (Va?i onze parlementaire redacteur) In verband met het reeds verschenen bericht over het heengaan, van mr. E. N. van Kleffens als ambassadeur te Washing ton kan ik nog het volgende vermelden. Reeds ongeveer een viertal maanden geleden had mr. Van Kleffens te bevoeg- der plaatse kenbaar gemaakt dat het hem wel aangenaam zou zijn, indien hij te ge legener tijd de post in Washington zou kunnen verlaten, vooral in verband met de omstandigheid dat voor de gezond heidstoestand van zijn vrouw het klimaat daar ongeschikt is. Aan de andere kant- wenste mr. Van Kleffens geenszins dat er te zijnen behoeve elders een post zou worden vrijgemaakt. Nu zich echter de gelegenheid voordoet, om aan zijn wens, thans een rustiger standplaats te krijgen, tegemoet te komen, slaat het wel vast dat mr. Van Kleffens Washington zal ver laten. Ik heb goede reden om te verwachten dat hij mettertijd tot gezant te Lissabon benoemd zal worden, aangezien de tegen woordige functionnaris daar voor een andere post bestemd is. Oostelijke Duitsers mogen gaan zweefvliegen De provinciale regering van Saksen- Anhalt (Oost-Duitsland) heeft alle „de mocratische partijen en massa-organisa ties opgewekt de mooie sport zweefvliegen populair te maken". Het ministerie van Industrie heeft tien zweefvliegtuigen aan de „Vrije Duitse jeugd" aangeboden. Na de oorlog werd zweefvliegen in geheel Duitsland door de vier bezettende mogend heden verboden. Het is nog verboden in de Westelijke zones. De opheffing van het verbod in de Russische zóne is nooit offi cieel bekend gemaakt. Verkiezingen in Joegoslavië BELGRADO, 27 Maart (Reuter). In Joego-Slavië zijn Zondag de verkiezingen voor het tweede parlement na de oorlog begonnen. De eerste uitslagen, welke door radio- Belgrado werden bekend gemaakt, vormen een aanwijzing, dat het Volksfront, dat maarschalk Tito steunt en acht millioen aanhangers heeft, de verwachte geweldige meerderheid zal verkrijgen. Deze uitslagen duiden er tevens op dat het Volksfront een ;roter percentage der stemmen op zich zal verenigen dan de 84 bij de verkiezingen van 1945. Er zijn ongeveer tien millioen kiesgerech tigden. Nederland erkent communistisch China 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). De Ne- derlandse regering heeft heden door be middeling van de ambassade-secretaris dr. J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de centrale regering van de Chinese volksrepubliek, waarin de Ne derlandse regering te kennen geeft, dat tot de jure erkenning van dc centrale regering van de Chinese volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De heer N. A. J. de Voogd, tijdelijk zaak gelastigde te Nanking, zal zo spoedig mo gelijk naar Peking vertrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadeur der Chinese nationalisti sche regering in Den Haag is door de Ne derlandse regering terzake ingelicht, waar bij is medegedeeld, dat deze erkenning van het régime Mao Tse-Toeng impliceert, dat de de jure erkenning van de nationalistische regering van China door Nederland is in getrokken. Unie-conferentie te Djakarta geopend Zaterdag is te Djakarta de eerste Unie conferentie voor ministers geopend in tegenwoordigheid van de leden van het corps diplomatique, vele ministers en andere autoriteiten der R.I.S., hoge amb tenaren, luitenant-generaal Buurman van Vreeden, vice-admïraal Kist en autoritei ten van het Hoge Commissariaat. Drs. Hatta sprak het openingswoord, waarin hij onder andere zeide: „Ik ben er van overtuigd dat de sfeer van vertrou wen, die tijdens de Ronde Tafel-confe rentie heerste, hier zal worden terug gevonden. De samenwerking van twee souvereine Haten kan alleen duurzaam zijn, indien deze beide landen tot voordeel strekt. Vervolgens sprak minister Van Maarse- veen. Hij zeide: „Ik kan mij voorstellen, dat sommige vraagstukken niet aanstonds zullen worden opgelost. Wanneer wij er in slagen om voor problemen in beginsel een zekere oplossing te vinden, die voor beide aanvaardbaar is, dan kan dit ons met voldoening vervullen." Hierna werd op voorstel van minister Van Maarseveen, de Indonesische premier, drs. Halta, tot voorzitter benoemd. Minis ter van Maarseveen werd tot vice-voorzit- ter benoemd. Voorts werd in besloten vergadering de agenda vastgesteld. De agenda der conferentie is als volgt samengesteld: Vaststelling van het regle ment van orde en een instructie voor het unie-secretariaat, maatregelen voor het functioneren van het uniehof, regeling voor de rechtsgang van het uniehof, het vaststellen van regelen voor wederzijdse gerechtelijke bijstand, de kwestie Nieuw- Guinea, uitwerking van de samenwerking op financiëël-economisch gebied, bespre kingen- over een handetsaccoorcl tussen Nederland en Indonèsië, het treffen ener regeling terzake van door Nederland ver leende garanties, een generale scheep vaartovereenkomst, overleg in zaken van deviezen-technische aard, de betaling van de pensioenen van gewezen overheids personeel van Indonesië, de gevolgen van de recente monetaire ontwikkeling, ver krijging van het lidmaatschap door de R.I.S. van de Inter-allied Reparation Agency", van de Far Eastern Commission" en de „Allied Council for Japan", de Ne derlandse ambtenaren in dienst der R.I.S., de instelling ener gemengde culturele commissie, regeling van de taak en samenstelling van de militaire missie. Boodschap van Koningin Juliana aan de Unie-conferentie 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) Hare Majesteit de Koningin heeft Zaterdag als hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie de volgende boodschap gezonden ter gelegenheid van de opening van de mi nisterconferentie te Djakarta: „Aan de vooravond van de eerste mi nister-conferentie der Nederlands-Indo nesische Unie zend ik beide delegaties mijn beste wensen voor sterkte en voor een vastberaden wil de goede oplossin gen te vinden in het belang van beide volken en in het bijzonder ten aanzien van de moeilijkheden van de groeiende Indonesische slaat. De moeilijkheden van het ogenblik zijn ongetwijfeld groot en er is veel, dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwikkeld zal hebben. Toch zie ik onverminderd talrijke mo gelijkheden voor een bevredigende gang van zaken. Moge het de gezamenlijke delegatie gegeven zijn door wijsheid de goede wegen aan te geven". In antwoord op deze boodschap heeft drs. Hatta als voorzitter der conferentie geantwoord met een woord van dank voor de wensen van Hare Majesteit. Hij ver volgde: „Uwe Majesteit houde Hoogstde- zelve ervan overtuigd, dat in het besef van- het uitermate grote belang van het welsla gen dezer besprekingen, ook voor het heil en het welvaren van de gehele wereld, wij allen tezamen zowel als ieder afzonderlijk, naar beste weten en met de meest oprechte bedoelingen zullen bijdragen tot het berei ken van het gestelde en zo noodzakelijk te bereiken doel". Adenauer stelt voorwaarden BONN (United Press). - De West-Duitse kanselier dr. Kónrad Adenauer verklaarde tegenover United Press, dat West-ÏDuils- land drie voorwaarden stelt voor de toe treding tot de Raad van Europa. Wanneer deze voorwaarden aanvaard worden, zo zeide Adenauer, mag men het fiat van het West-Duitse parlement verwachten. De voorwaarden in kwestie, welke schrif telijk aan de drie Hoge Commissarissen zijn voorgelegd, zijn de volgende: 1. Formele uitnodiging aan West-Duits- Iand om tot de Raad van Europa toe te treden van de drie Westelijke Hoge Com missarissen. 2. De formele belofte dat het Saarge- bied slechts tijdelijk in dc Raad wordt op genomen. Toestemming aan dc federale repu bliek om een waarnemer te zenden naar de zittingen van de Raad van Ministers, waar in West-Duitsland nog niet zou worden op genomen. Het woord is aan Otto Weiss: Reeds in zo menige partij trad een splitsing in omdat twee harer leiders hetzelfde wilden. H.F.C. is kampioen! Nu is het onze oudste voetbalclub in den lande toch nog gelukt. Het leek enige we ken geleden mis te zijn, maar na een seizoen met aanvankelijk veel tegenslag, gevolgd door wisselende kansen, is het kampioen schap van de afdeling in de laatste wed strijd behaald. Nü zal de strijd om promotie naar de tweede klasse aangebonden wor den: ongetwijfeld een harde strijd, want vier clubs zullen er fel in kampen om één plaats. Wij verheugen ons van harte in dit succes van H.F.C. Tallozen doen dat. Er is geen club in de Nederlandse sport, aan welke he't hartelijker gegund wordt, omdat zij een zo nobele traditie van goed sportsmanship belichaamt. Dat is dan ook op de schone lentedag, die deze glorie aan de Spanjaards laan bracht, weer gebleken. De vertegen woordigers van vele voetbalclubs, maar ook die van de Kon. Ned. Voetbal Bond en de Haarlemse Voetbal Bond kwamen gister avond met zo verheugde gezichten en in zo warme bewoordingen gelukwensen, dat zij onmiskenbare taal spraken. Bij de viering van het zeventigjarig be slaan der club, nu bijna zeven maanden geleden, is haar bijzondere betekenis voor de sport in ons land hier geschetst. Wij schreven toen ook: „H.F.C. maakt met vol harding en energie zeker kans om naar de tweede klasse terug te keren." Dat is nu, in eerste instantie, bewaarheid. De promotie competitie is bereikt. En de zes moeilijkste wedstrijden komen. Zij zullen alle moeilijk zijn: zij zullen alle gespeeld moeten worden alsof juist deze match de beslissing moet brengen. Van de eerste af. Een goed voor uitzicht, een aantrekkelijke sportieve taak, een stuk stevige zelfopvoeding in de levens strijd ook, voor stoere jonge sportsmen. Dat zij de naam H.F.C. vertegenwoordigen, dat zovelen in het land met spanning naar hun resultaten zullen uitzien en zich zullen verheugen als zij winnen, is een groot voor recht voor hen. In die zin zijn zij bij voor baat favoriet. Good luck, good old! Weer vliegende schijven Thans boven de Middel landse Zee Een Egyptische piloot meldde Zondag dat hij tijdens een vlucht boven de Middel landse Zee vliegende schotels had waarge nomen. Capitein Ali Basiouni van de Egyptische luchtvaartmaatschappij verklaarde dat hij om dertien minuten voor half acht vliegen de schotels had gezien, die met grote snel heid door het luchtruim, suisden op twaalf honderd voet boven de Middellandse Zee en 35 mijl ten Zuid-Westen van Haifa. „Het was het vreemdste schouwspel dat ik ooit in mijn leven heb gezien", vertelde de kapitein. „Ik zag drie zilverkleurige schijven, die zich met grote snelheid op ongeveer een mijl afstand van mijn toestel voortbewogen. De schijven vlogen in een driehoeksopstelling ongeveer loodrecht op de baan van mijn toestel. Het leek wel of iedere schotel een lange zilveren staart had, maar dat moet gezichtsbedrog geweest zijn, veroorzaakt door de ongelofelijke snelheid waarmede de schijven zich voortbewogen. We konden de formatie ongeveer vijf tot acht seconden zien. We zagen de schotels ongeveer op een mijl afstand en naar schat ting hadden zij een middellijn van dertig centimeter. Dat betekent dat zc in werke lijkheid ongeveer de grootte van een vlieg tuig moeten hebben". Basiouni kon geen antwoord geven op de vraag hoe zij bestuurd werden. „Wan neer ze door piloten bestuurd werden, is het mij een raadsel hoe zij met zo'n snel heid zo precies de afstand onderling kon den bewaren en wanneer ze met radar be stuurd werden, is het mij een raadsel hoe zij netjes over de wolkenbank heen konden vliegen die zij net op hun weg ontmoetten. (United Press). Vliegboot verongelukt bij landing te Johore SINGAPORE (United Press). Zondag landde een Sunderland vliegboot op de rede vaii Johore. Toen de vliegboot het water raakte deed zich echter aan boord van het toestel een heftige ontploffing voor waarna het vliegtuig meteen zonk. Van de bemanning worden nog twee piloten vermist. Negen andere leden van de bemanning werden gewond. Drie van hen liepen ernstige verwondingen op. Dc staatmjjn Emma te Trecbeek zal van een z.g. skips-installatie worden voor zien. Skips worden gebruikt voor het trans port van de kolen door de schacht. Het zijn grote bakken, waarin ondergronds de kolen- wagentjes worden leegestort. Een skip kan per uur gemiddeld 450 kolenwagentjes ver werken. een schachtkooi slechts 300. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking met in de nanacht hier en daar nevel of mist en op vele plaatsen lichte, op enkele plaatsen zware nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tor mi'ige meest Noord-Oostelijke wind. 28 Maart: Zon op 6.26 uur. onder 19.06 uui Maan op 11.44 uur, onder 4.39 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Maandag 27 Maart: Hoog water: 9.16 en 21.59 uur. Laag water: 4.24 en 17.02 uur. Dinsdag 28 Maart: Hoog water: 102Ï9 en 23.32 uur. Laag water: 5.32 en 18.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1