Haarlems Dagblad Bij de Tsjechen Militair comité van het Atlantisch pact vergadert heden in Den Haag Weerbericht 64e Jaargang No. 19512 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 1072-1. 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 28 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven" Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. at Oprechte T)aartcmari)e Courant (3Umo t6?é) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De zonderlinge sensatiefilm Tsjecho-Slowakije zet zich in velerlei vervolgen voort. Er is nu een zegepraal be haald door de verzetsbeweging. Zij heeft, door een aantal mensen in drie Dakota's van drie vliegvelden te laten vertrekken, de Dakota's in escadrille over grensgeberg ten (en IJzeren Gordijn) te doen verdwij nen en hun veilige aankomst in de Ameri kaanse zóne van Duitsland te verzekeren, iets in onze herinnering wakker geroepen. Zij heeft doen denken aan de prestaties van onze verzetsbeweging uit onze bezettings tijd. Er zijn nog weinig bijzonderheden bekend, maar die tonen toch al aan dat de heersende macht er geducht tussen is ge nomen. Een aantal van zijn aanhangers heeft blijkbaar zijns ondanks de reis mee moeten maken. Minstens een der drie pilo ten heeft alleen gehoorzaamd onder de dwingende overredingskracht van een pistool, voortdurend op zijn nek gericht. Ziet, dit is avontuur. Het is een „thriller" in de werkelijkheid, die trouwens vreemder dan de fictie is, al moge dat niet zo zijn in het dagelijks leven des rustigen burgers. Laat hij daar niet te vast op ver trouwen; veel vreemds kan ook hem over komen. De regering in Praag is nu nogal ge schrokken. Zij heeft de bewaking bij het Gordijn verscherpt. Zij laat vertrekkende reizigers aan de scherpste controle onder werpen. Een onderzoek is ingesteld naar de loyaliteit, van alle piloten en andere leden van vliegtuig-bemanningen, die indertijd in de Royal Air Force hebben gediend en deelgenomen aan hel lucht-offensief tegen Duitsland. Geen wonder als die ontrouw zijn. Zij hebben met het Westen tegen de dictatuur van Iiitler gestreden. Zij hebben er herhaaldelijk hun leven voor gewaagd. Achter een IJzeren Gordijn wordt nu van hen gevergd dat zij datzelfde Westen zullen verachten en het beschouwen als een impe- rialistisch-kapitalistische windstreek, die zich op een derde wereldoorlog zit toe te spitsen. Zoiets wordt geëist, zo'n snelle verandering in het gedachten-front, omdat men binnen zekere grenzen besloten zit. Zeven van de twaalf leden der bemannin gen van die drie Dakota's hebben in oor logstijd in de Royal Air Force gediend. Volgens Denis Martin, de correspondent van de Daily Herald te Münohen, hebben zij alle zeven de Amerikanen om asyl ge vraagd. Dat hebben natuurlijk ook een aantal hunner passagiers gedaan. Bijna dertig van de drie-en-tachtig inzittenden van de drie Dakota's willen niet naar Tsjecho-Slowakije terug. Zijn daar belang rijke personen bij? De namen zijn nog niet onthuld. De overigen zijn blijkbaar lang niet allen aanhangers der regering. Maar velen van hen zouden alleen in Beieren willen blijven als zij zekerheid hadden dat geen vervolging tegen hun families zou worden ingesteld. Zij tobben over hun vrouwen en kinderen. Ja, dat soort over weging herinneren wij ons ook. Het is ook in Nederland zoveel moeilijker geweest aan het verzet deel te nemen of een gewaagde uittocht te ondernemen als men verant woordelijk voor een gezin was. De Tsjechische regering schijnt nu zelfs in de lucht te laten patrouilleren. Het is merkwaardig dat leiders van politie-staten er altijd zoveel op tegen hebben, dat hun tegenstanders het land verlaten. Bij Wes terse regeringen is dat anders; die vinden dat niet zozeer onaangenaam. Maar de politie-staat wil er altijd verzamelingen van aanleggen en hen op staatskosten on derhouden, zij het dan slecht. Vandaar dal de Tsjechen blijven vertrekken: ook nu, zelfs bij de verscherpte maatregelen. Want ge moet u dat Tsjechische grensgebied niet voorstellen als een Hollandse polder met kilometers uitzicht. In dichte bossen, in het gebergte, kan men zich versteken en, zijn tijd ervoor nemend, altijd een gaatje vin den. Ook de spiedende ogen uit de pa trouille-vliegtuigen van meneer Zapotocky zullen de vluchtelingen in die bossen niet ontdekken. Zij komen nog steeds over de grens. Zij rapporteren, zegt Denis Martin, dat het niet goed klopt in de Tsjechische communisti sche partij. Die indruk is al gewekt door het aftreden van de minister van Buiten landse Zaken Clementis en sindsdien ver sterkt door de afmars van andere leidende personen. Het kraakt blijkbaar in de Tsje chische regeringspartij. Maar terwijl hel kraakt in al de bewindskringen in de satel liet-landen, hetgeen voor de hand ligt, wil dat nog niet zeggen dat in Tsjecho-Slowa kije de oppositie de beste kansen heeft. Dit volk is kennelijk vermoeid, in hoge mate ontmoedigd. Het heeft een te lange historie van verzet tegen verschillende overheer sing achter zich. Het heeft maar korte perioden van vrijheid gekend. Het telt een te groot aantal mensen, die hun huik naar de wind hangen om niet in voort durende onrust en bedreiging te moeten leven. Daarom is de Tsjechische commu nistische partij,alleen naar cijfers berekend, ook de grootste van alle. Als men er lid van is en weet te zwijgen, is men veilig. Er staat tegenover dat de leiders zich niet zekér kunnen gevoelen van hun te grote en topzware partij, dat zij wel aan het zuive ren van de gelederen kunnen blijven hetgeen zij dan ook met grote volharding doen en toch vooi-tdurend kans op on prettige verrassingen lopen. Zoals met het beroemde kind van achttien, Aja Vrznova, de wereldkampioene kunstrijden-op-de- sehaats, waarop zij pas nog zo vreselijk gescholden hebben omdat zij niet meer terug wou komen. De Tsjechische sensatiefilm rolt voort. Zij is spannend en opwindend, vol tragiek en ook vol dwaasheid, in het algemeen: een lelijke geschiedenis. R. P. Scheepsbrand in de Hamburgse haven Maandagavond is brand uitgebroken aan boord van het 750 ton metende, in Pana ma geregistreerde schip „La Rosa", dat 25 Maart in de haven van Hamburg is ge arriveerd. Volggns het West-Duitse pers bureau vermoedde de politie, dat er soba- tage in het spel is. Hedenmorgen woedde-, de brand nog steeds voort. De brandweerbrigades, die tegen twee uur vannacht begonnen waren het vuur te bestrijden, moesten later het schip verlaten omdat er gevaar voor kap seizen bestond. Van de kade af werd de blussing voortgezet totdat het schip zonk. Een lid der bemanning wordt vermist. De twaalf landen zullen laten horen wat zij met eigen krachten menen te kunnen doen Heden komt hel militaire comité van het Atlantisch pact, bestaande uit de chefs van staven A-an de twaalf aangesloten lan den, onder A'oorzitlerschap van de Ameri kaanse generaal Omar Bradley A^oor de derde maal sinds het tot standkomen van het Atlantisch pact bijeen. Na Washington en Parijs is thans Den Haag de plaats van samenkomst. Deze vergadering is, zoals bekend, voor afgegaan door die van de militaire voor- zieningsraad, welke vorige week in Den Haag bijeen is geweest. Nu de voorzien ings- raad heeft vastgesteld, wat momenteel be schikbaar is voor defensiedoeleinden, in hoeverre ieder zich zelf kan helpen en waar anderen moeten bijspringen de resultaten van deze vergadering zullen worden voorgelegd aan de ministers van Financiën, die 29 Maart in Londen onder leiding van Harriman bijeenkomen zul len de militaire deskundigen op hun beurt zich beraden over de verdere uitwerking van de richtlijnen, die reeds zijn opgesteld voor het bereiken van het gemeenschappe lijk doel: de collectieve veiligheid. Ver wacht wordt, dat ieder land voor de dag zal komen met plannen waaruit kan blij ken, wat men met eigen krachten meent te kunnen doen. Men is echter nog niet zo ver gevorderd, dat men thans reeds toe is aan een discussie over dat, wat bereikt is en hetgeen had moeten worden bereikt. In Nederlandse legerkringen wordt dit als een „gelukkige" omstandigheid beschouwd, omdat het laatst geformuleerd concept voor een Nederlands defensieplan nog niet de goedkeuring heeft van het kabinet en de mogelijkheid aanwezig is, dat het, evenals zijn voorgangers, niet door de regering zal worden aanvaard, aldus A.N.P. „Betekent nu, het ontbreken van volledig uitgewerkte plannen, dat het Atlantisch pact momenteel alleen nog maar een papie ren plan is zonder werkelijke waarde? Het Atlantisch pact is geen symbool, het is een realiteit", zo werd deze vraag van A.N.P. in Amerikaanse delegatiekringen beantwoord. Van een verdrag is het in vijf maanden tijds uitgegroeid tot een organi satie, tot een intensief werkend defensie apparaat door middel waarvan thans reeds het overtollige Amerikaanse legermateriaal naar de onvoldoende uitgeruste partners wordt afgevoerd. Aan deze snelle, krach tige groei wordt in conferentiekringen veel meer waarde toegekend, dan aan de aan wezigheid van wat tanks of vliegtuigen in het voornaamste frontgebied van de „koude oorlog". Men put er het vertrouwen uit, dat elk van de twaalf landen zich met blij vende energie en groeiende kracht zal werpen op de verwezenlijking van zijn nationale bijdrage in het grote geheel. Tot heden, zo werd ons medegedeeld, hebben de vijf landen van de West-Euro- pese Alliantie en de Verenigde Staten en Canada samen, de meeste vorderingen ge maakt. Bij de standaardisatie van de be wapening. en gelijkheid in training en op leiding van manschappen. Het meerendeel der leidinggevende mili tairen van de. beraadslagende landen is het ér over eens, dat er in West-Europa nog harder zal moeten worden aangepakt en dat de oplossing van het probleem Duits land dringend noodzakelijk is. Hoogge plaatste militairen maken er geen geheim van, dat Duitsland bronnen en middelen bezit, die voor de verdediging van West- Europa onontbeerlijk zijn. Het vinden van een modus voor de inschakeling van Duits land in het West-Europese defensiesysteem Oost-Europese „vergaarbak" van arbeidskrachten? Volgens door de „Daily Telegraph" aan gehaalde berichten die te Wenen ontvan gen zouden zijn, Avordt thans door de Cominform gewerkt aan plannen om de arbeiders van alle in de invloedssfeer van de SoArjet-Unie gelegen Oost-Europese staten te organiseren in een „pool" van arbeidskrachten, waarvan het hoofdbureau waarschijnlijk te Praag gevestigd zou worden. Als een eerste stap in deze richting wordt verwacht de ondertekening van een overeenkomst tussen Hongarije, Bulgarije, Rogmenië en Tsjechoslowakije, waarbij de vakbonden van deze landen ingeschakeld zouden worden. Het verdrag, dat vorig jaar tussen Polen en TsjechosloAvakije is gesloten, zou als model moeten dienen voor het nieuwe systeem. is evenwel een probleem, waarbij het standpunt van de strategen niet altijd over eenkomt met dat van de politici en eco nomen. De oplossing van deze aangelegen heid Avordt verder niet vergemakkelijkt door de verlangens der Duitsers. Deze en andere moeilijkheden worden evenwel niet onoplosbaar geacht. In con ferentiekringen spreekt men de verwach ting uit, dat de twaalf landen in het .ver langen naar de collectieve veiligheid ook de kracht zullen vinden om problemen be vredigend op te lossen. Men verheelt zich niet dat daarbij, evenals bij de ver wezenlijking van de collectieve veiligheid, slechts stap voor stap zal worden voortge gaan. Prins Bernhard bezocht de Jaarbeurs Prins Bernhard, die als commissaris van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs uiteraard grote belangstelling heeft voor dit instituut, bracht Maandag een bezoek aan de beurs. Op de stand van de Demobi- lisatieraad liet de Prins zich uitvoerig voorlichten. Op het parterregedeelte werd de Prins uitvoerig door dr. Fentener van Vlissingen ingelicht over de nieuwe indeling van de schoenen- en lederwareninzendingen. Ver volgens werd de textielj^arbeurs bezocht. Via het open terrein betrad het gezelschap het internationaal paviljoen. In de Spaanse afdeling werd de Prins een zakschaakspel in étui aangeboden. Na de inzendingen van Luxemburg en Polen te hebben bekeken, kreeg de Prins in de Belgische afdeling enige tabletten choco lade voor de prinsesjes. In de buitenlandse clubzaal Averden de directeuren van enige buitenlandse waren huizen aan de Prins voorgesteld. Het voorgenomen bezoek aan het terrein Croeselaan is niet doorgegaan. Bijeenkomst der stafche,s op „Klingendaal". Van links naar rechts: field marshall Slim, air marshall Elliot, generaal Bradley, generaal Crittenberger en generaal Baele Landingen „over en weer" in China en op Hainan Reuter meldt uit Taipeh op Formosa, dat strijdkrachten van de Chinese nationalisten een tweede landing hebben uitgevoerd op het A-asteland, en Avel ten Noorden van Soengmen, 300 km ten Zuiden van Sjang hai. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De eerste landing van de nationalisten twee Aveken geleden gold de plaats Soengmen, die zij \erscheidene dagen bezet wisten te houden. De berichten dat een kleine communisti sche strijdmacht op het eiland Hainan aan land is gegaan, Avorden bevestigd in een communiqué van de nationalistische lucht macht. Later werd door het Chinese natio nalistische hoofdkwartier op Hainan ge meld, dat de communistische landings poging op dit eiland met zware verliezen voor de communisten is afgeslagen. Een macht van 3000 man communisten zou in een gevecht van negen uur „volkomen ver-, nietigd" zijn. De 20 schepen, Avaaunee de invasie was uitgevoerd en 15 schepen met versterkingen voor de communisten zouden door vliegtui gen in de grond zijn geboord. Opstand van inheemse militairen op Ambon DJAKARTA, 28 Maart (Reuter) Naar Reuter uit betrouwbare bron vernam, hebben gedurende het afgelopen week einde op Ambon 200 Ambonese militairen van het K.N.I.L." zich meester gemaakt van een der versterkingen aldaar. De reden hiervan zou zijn gelegen in de langzame gang van zaken betreffende him overgang naar het leger der R.I.S. Te Djakarta is geen bericht ontvangen, dat hierbij ge vechten zouden zijn geleverd. Generaal- majoor J. Mo jet heeft zich Maandag per vliegtuig naar Ambon begeven. „Vliegende schotels" zouden Amerikaanse projectielen zijn Een radio-commentator in Dallas (Texas), Henry. Taylor, heeft ten aanzien van de „vliegende schotels", waarover steeds weer nieuwe berichten opduiken, verklaard, dat het voorwerpen van Ameri kaanse oorsprong zijn, namelijk een soort van geleide projectielen, die na een be paalde tijd in de lucht uiteenspatten. Maandag bracht de burgemeester van Hamburg, de heer Max Brauer, die voor enige dagen in ons land verblijft een bezoek aan, minister-president dr. Drecs. Na afloop van het onderhoud deed de premier de heer Brauer (links) uitgeleide. Nauwer mazen in het net tussen Oost- en West-Duitsland Het West-Duitse parlement heeft zich Maandag uitgesproken voor het weren \'an alle vluchtelingen, afkomstig uit de Sovjet- Russische zóne van Duitsland, met uitzon dering van degenen, Avïer levens of persoon lijke vrijheid werkelijk in gevaar verkeren en van hen, die Avegens „andere dringende redenen" zijn uitgeweken. De regeringspartijen stemden voor dit besluit, de sociaal-democraten Avaren tegen. Laatstgenoemden Avensten slechts degenen van toelating in West-Duitsland uit te slui ten, die door de Sovjet-Russische autoritei ten misdaden ten laste zijn gelegd, Avelke ook in West-Duitsland strafbaar zijn. De West-Duitse minister voor vluchte lingenzaken, di'. Hans Lukaschek, verklaar de dat het hard was leden van het eigen volk de toegang tot West-Duitsland te moe ten weigeren. De West-Duitse republiek kon het zich evenwel niet veroorloven per sonen toe te laten, die verkozen uit de Sovjet-Russische zóne weg te trekken, „uit sluitend omdat zij hadden gehoord, dat de levensomstandigheden in West-Diiitsland beter en de pensioenen, die daar worden uitbetaald, hoger zijn." Dr. Lukaschek deelde mede dat zich on geveer zeven en een half millioen personen in West-Duitsland bevinden, die iverkelijk als vluchtelingen kunnen worden be schouwd. Buiten hen zijn er nog ongeveer ander half millioen personen uit de Russi sche zóne in West-Duitsland binnen ge komen. De communistische afgevaardigde Rudolf Kohl gaf als zijn mening te kennen dat on geveer tachtig procent van degenen, die uit de Sovjet-Russische zóne vluchten, mis dadigers zijn. In totaal telt West-Duitsland thans bijna 48 millioen inwoners. Amerikaanse bezet tingsautoriteiten zijn van mening dat elke maand ongeveer 25.000 personen op wettige of onwettige, wijze uit de Sovjet-Russische zóne in West-Duitsland binnen komen. Burgemeester van Hamburg bij Haags gemeentebestuur De heer Max Brauer, senaatspresident en burgemeester -van Hamburg is Maan dagavond door het gemeentebestuur van Den Haag ontvangen. In zijn welkomstwoord merkte burge meester Schokking op, dat de Hamburgse burgemeester de eerste Duitser is, die na de oorlog door het Haagse gemeentebestuur wordt ontvangen. Mr. Schokking wist, dat de heer Brauer het niet eens was met de opvatting der nazi's, die zoveel leed over hun land en ook over Nederland gebracht hebben. Het zal lang duren voordat dit alles vergeten is, maar men zal nu met Duitsland moeten terugkeren tot normale natuurlijke verhoudingen. Er zal een brug geslagen dienen te worden, zo zeide mr. Schokking, en daarvoor zal de eerste pijler geslagen moeten worden in Den Haag. de zetel der Nederlandse regering. Burgemeester Brauer zeide in zijn ant woord dat hij vele jaren burgemeester van Altenau is geweest. In 1933 ging hij voor de Volkenbond naar China. In 1936 ver trok hij naar Amerika. Hij was een der eersten aan wie het Duitse staatsburger schap door Hitier werd ontnomen. Hij en zijn familieleden werden Amerikaans staatsburger. Hij was van mening dat in de toekomst een democratisch Duitsland weer ih een democratisch Europa dient te worden ingeschakeld. Zonder Duitsland kan men, aldus de heer Brauer, geen sterk Europa krijgen. Europa zal, zo betoogde hij, niet te redden zijn als Rusland niet binnen zijn natuurlijke grenzen wordt terugge bracht. Hij wist zeer goed welke verschrik kingen de Duitse dictatoren hebben teweeg gebracht, maar men zal zich moeten ver heffen boven het verleden zonder de de mon der dictatuur te vergeten. Na afloop van de ontvangst Averd een diner aangeboden door het college van B. en W. van Den Haag. Ontwikkeling van de crisis in België nog onduidelijk BRUSSEL, 27 Maart. (ANP). In po litieke kringen te Brussel acht men het over het algemeen niet waarschijnlijk, dat kabinetsformateur Albert Devèze er in zal slagen ter oplossing van het Konings- vraagstuk zulk een formule op te stellen, dat zij ook aanvaardbaar is voor de ka tholieke partij. Devèze heeft steeds in de voorste ge lederen gestaan van degenen, die aan drongen op de troonsafstand en, zoals hij op een persconferentie heden nog ver klaarde. heeft hij zijn standpunt in geen enkel opzicht gewijzigd. Onder deze om standigheden ziet het er dan ook niet naar uit, dat de Katholieke Volkspartij zal medewerken zoals Devèze het noemt. Er zou hem dus niets anders overblij\'en dan een liberaal-socialistische regering te vor men, hetgeen, aangezien deze regering het vertrouwen niet zou krijgen van de Senaat, waar de katholieken de meerderheid hebben, zou neerkomen op een ontbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen. Gedurende de wettelijke termijn van veertig dagen, die aan de verkiezingen moet voorafgaan, en gedurende de periode dat nog geen nieuwe regering gevormd is, zou deze liberaal-socialistische regering echter de macht in handen hebben. Door het vormen van kartels verwachten de liberalen en socialisten dan te kunnen voorkomen, dat de CVP in de verenigde Kamers de meerderheid zal hebben, zoals thans het geval is. Deze verenigde Kamers zouden dan de wet op het regentschap niet kunnen opheffen en de Koning zou niet kunnen terugkeren. In dit stadium is het evenwel nog moei lijk een hypothese op te stellen van de ko mende ontwikkeling. Op het ogenblik doet namelijk het gerucht de ronde, dat de huidige besprekingen zich zouden oriën teren in de richting A-an een herstel van de demissionnaire katholiek-liberale regering. Volgens dit gerucht zouden de liberalen er toch de voorkeur aan geven de coalitie met de katholieken te handha\-en, omdat zij bevreesd zouden zijn bij nieuwe ver kiezingen al te veel stemmen te verliezen. Tito kreeg opnieuw blanco mandaat LONDEN, 27 Maart (Reuter). Volgens radio-Belgrado heeft het Joegoslavische nationale front bij de Zondag gehouden al gemene verkiezingen in Joegoslavië voor de twee Kamers van het federale parlement 92.6 procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met een grotere meerderheid dan hij in 1945 verkreeg in zijn macht bevestigd. In 1945 stemde na melijk 84 procent voor het nationale front. Uit de jongste uitslagen van de in Joego slavië gehouden verkiezingen blijkt dat maarschalk Tito in vijf van de zes kies districten 99 procent van de uitgebrachte stemmen op zich heeft verenigd. Hij zal nu moeten kiezen welk van de kiesdistricten hij als afgevaardigde van het nationale front wil vertegenwoordigen, daar geen volksvertegenwoordiger meer dan één kies district in het parlement mag vertegen woordigen. Te Belgrado heeft 92.6 van de kiezers gestemd op de candidaten van het volks front, terwijl 7.4 stemde in de „blinde bus". Van degenen, die deel namen aan de stemming in Belgrado voor de raad der nationaliteiten, heeft 6.7 procent zijn stem j uitgebracht tegen de door de regering ge stelde candidaten. In het laboratorium van de Cleveland- kliniek in Cleveland (Verenigde Staten) worden proeven genomen met een kunstmatige nier. Aan deze proeven werkt ook de Nederlandse arts dr. Willem J. Korff (midden) mede, die deel uitmaakt van de Staf van de Cleveland-kliniek. Links op de foto dr. Irvine Page, directeur der kliniek, rechts dr. A. C. Corcoran, assistent-directeur. Het Nederlands verdwijnt van de Oost-Javaanse scholen Mei ingang van Zaterdag is in Oost-Ja\'a en op Madoera het Nederlands afgeschaft als leervak op de middelbare scholen, welke het Indonesisch als voertaal hebben. Op de kweekscholen verdwijnt na Pasen het Ne derlands als voertaal en verwacht kan wor den, dat na de grote vacantie het Neder lands als voertaal op alle middelbare scho len zal verdwijnen. DIRECTEUR FOKKERFABRIEKEN BEZOCHT INDONESIë. Ir. P. J. C. Vos, directeur van de Fokked- fabrieken, is teruggekeerd van een reis naar het Midden-Oosten en Indonesië. De auto riteiten in Indonesië hebben grote belang stelling voor de Fokkerproaucten, doch voordat men tot bestelling zal overgaan, il mén een overzicht hebben van de ma teriaalsituatie na de souvereiniteitsover- dracht. Ook zal het effect van de recente monetaire maatregelen moeten worden af- geAvacht. Het woord is aan Kierkegaard: Iedere ontwikkeling is naar mijn mening eerst met haar parodie voltooid. Bevin nodigt Schuman en Acheson uit Conferentie over Rusland De diplomatieke correspondent van de New York Times meldt uit Washington, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zijn Franse en Amerikaanse ambtgenoten heeft voorgesteld tezamen alle aspecten van hun betrekkingen met So\'jet-Rusland te bespreken. De besprekingen zouden tevens betrek king hebben op de kAvestie der atoomener gie en de mogelijkheid van een conferentie met de Sovjet-Russische leiders. Volgens de correspondent zal de bijeen komst van de drie ministers in Mei te Londen worden gehouden. Meerderheid van Labour tot drie zetels geslonken LONDEN, 27 Maart. (Reuter). Als gevolg van het overlijden van F. A, Cobb, socia listisch Lagerhuislid voor Brighouse en Spenborough in Yorkshire, is de meerder heid van de Britse socialistische regerings partij in het Lagerhuis tot drie geslonken. Dit is de tweede zetel, die de socialistische regering, als gevolg van het overlijden van de gekozene, verliest. Er moeten thans drie tussentijdse ver kiezingen Avorden gehouden. Een hiervan moet te Neepsend, in de buurt \*an Sheffield, plaats vinden, waar het geko zen lid, luitenant-kolonel Morris, afstand deed van zijn zetel, om de in de verkie zingen verslagen socialistische advocaat- generaal Soskice in de gelegenheid te stel len zich candidaat te stellen en alsnog een Lagerhuiszetel te verwerven. Morris Averd met een meerderheid van ongeveer 19.000 stemmen gekozen, dus de verkiezing van Soskice kan nagenoeg zeker worden ge acht. Bij de andere tussentijdse verkiezin gen zullen de socialisten echter een harde strijd moeten voeren. Op vijf April Avordt gestemd voor Brighouse en Spenborough. Passagierslijst van de „Castel Bianco" Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- schip „Castel Bianco" dat op 17 Ma&rt |c ui Tandjong Priolc is vertrokken met ruim 900 militairen aan boord. Het schip Avordt omstreeks 11 April in Rotterdam verwacht. Haarlemse jongen slachtoffer van onvoorzichtigheid met projectiel In de afgelopen week is een jongen uit Haarlem-Noord het slachtoffer geworden van zijn verregaande onvoorzichtigheid met een gevonden projectiel. De zeventienjarige E. P. uit de Jan Luij- kenstvaat had met een één jaar jongere vriend uit de Gijsbrecht van Aemstelslvaat een middag doorgebracht in de duinen bij Velsen. Hun aandacht was daar getrokken door een granaatdop die in het zand lag cn zij besloten het stuk munitie mee naar huis te nemen om het te onderzoeken. Op Vrijdagmiddag was P, in de schuur achter het. huis van zijn kameraad bezig met een zaag de dop te bewerken. Waar schijnlijk is het projectiel toen door de hitte ontploft. P. liep ernstige brandwonden aan zijn gezicht op en moest naar de Joannes de Deo worden gebracht, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Hij zal het lin keroog moeten missen. Ook net andere oog is zo zwaar getroffen dat het nog niet zeker is of het behouden kan Avorden. Fiets met hulpmotor zal mei als motorfiets gelden Wel moet men er belasting voor betalen De minister van Justitie heeft aan het Openbaar Ministerie doen welen, dat er geen bezwaar bestaat tegen een soepele behandeling van bestuurders van rijwielen met hulpmotor van het merk Berini, Cy- clex, E.F.A.-Speedwheel, Le Poulain, Rex, Solex of V.A.P., wanneer de bestuurders van deze volgens de huidige Motor- en Rijwielwet nog als motorvoertuigen aan te merken vervoermiddelen niet in het bezit zjjn van een rij- en nummerbewijs, gebruik maken van rijwielpaden of het vervoermiddel niet is voorzien van spiegel en hoorn. Het is te verwachten, dat na invoering van het nieuwe Wegenverkeersreglement de Berini, Cycles, E.F.A.-Speedwheel, Le Poulain, Rex, Solex en V.A P. tot die voer tuigen zullen worden gerekend, welke niet als motorrijtuigen worden beschouw'd. Wel is voor alle rijwielen met hulp motor motorrijtuigenbelasting verschul digd. NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bill, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met nu en dan enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. In de na nacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 29 Maart: Zon op 6.23 uur. onder 19.08 uur Maan op 13.07 uur. onder 5.06 uur Hoog en laag water In IJmuidcn Dinsdag 28 Maart: Hoog water: 10.39 en 23.32 uur. Laag water: 5.32 en 18.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1