c fBURG J Een eeuwfeest van het Duinwater Republikeinse troepen naar Makassar tot grote ontstemming der bevolking POETSEXTRACT Radio geeft Woensdag Radio reparatie H. J„ SVSAE8?TENS Felle commentaren van Belgische katholieke bladen op de benoeming van Devèze Verwijten aan het adres van de Prms-Regent Wereldnieuws j STOP DIE JEUK PÉBRAIJNE Dinsdag 28 Maart 1950 Amsterdam staat thans voor zeer grote uitbreidingswerken De Amsterdamse Waterleiding gaat haar eeuwfeest vieren. Het stoutmoedige plan om de Amsterdammers water uit de Voge- lenzangse duinen te laten drinken, 'werd door de gepensionneerde majoor der Genie C. D. Vaillant in 1847 gelanceerd. Hij kreeg tot zijn. teleurstelling geen medewerking van financiers hier te lande, zodat de maatschappij, die de-exploitatie ter hand nam, met Engels kapitaal moest werken. 11 November 1851 stak de Prins van Oranje op Leiduin de eerste spade in de grond om het graven van de Oranjekom te beginnen. In Juni 1853 was de leiding naar Amsterdam klaar, toen spoot de fon tein aan de Willemspoort.' De Amsterdam mers konden daar voor 1 cent een emmer duinwater kopen. De levering aan de abon- nés begon pas in Mei ^854. Erg ingenomen toonden de mensen zich echter niet, want er waren aanvankelijk slechts.8 abon- nés! Maar aan het einde van het jaar waren er al 960. En sindsdien ging het steeds crescendo. Geregeld- moest het wa terleidingbedrijf uitgebreid worden om aan de aanvragen om nieuwe aansluitingen te kunnen voldoen. Haarlem viert eveneens binnenkort het eeuwfeest der waterleiding. De Amsterdamse maatschappij leverde van het begin af ook water aan Haarlem. Dit duurde tot 1898 toen Haarlem een eigen waterleiding stichtte. Thans krijgt Heemstede nog water van Amsterdam. De roep om water In 1888 werd de Vechtwaterleiding in gebruik genomen daar er voor de grote bevolking van Amsterdam niet voldoende water uit de duinen kwam. Dit water was niet geschikt voor huishoudelijk gebruik en alleen bestemd voor de industrie, brandweer, straatreiniging, enz. Daarom was het nodig een afzonderlijk buizennet te maken. Toen de gemeente Amsterdam in 1896 het bedrijf van de maatschappij voor f 12.000.000 overnam, stond zij voor de noodzakelijkheid grote uitbreidingen uit te voeren, want de roep om water bleef aan houden. In hetzelfde jaar werd ook de bronwaterleiding op de Hilversumse heide door de gemeente overgenomen, maar de capaciteit van die onderneming was zeer beperkt. De Amsterdamse Waterleiding heeft thans tussen Zandvoort en Noordwijk 3346 h.a. duinen als wingebied. De Vechtwater leiding is vervangen door de Plassenwater- leiding die haar water haalt uit de plassen onder Loenerveen en haar pompstation in Weesperkarspel heeft. Dit water doet niet onder voor het duinwater, zodat er thans met één buizennet volstaan wordt. Amsterdam gebruikt nu 45 millioen ku bieke meter water in het jaar, 24 millioen komt uit de duinen, 19 millioen van de plassen en 2 millioen van de bronleiding onder Hilversum. Rivierwater naar de duinen Thans staat de Amsterdamse Waterleiding voor zeer belangrijke uitbreidingswerken. Allereerst richten wij onze blik naar het' wingebied in de duinen. In de loop der jaren werd de overtuiging gevestigd, dat het onverantwoord is daar voort te gaan met meer water weg te halen dan er in komt door regenval. Dit is niet alleen een probleem wat de uitdroging der duinen aangaat, maar het voortbestaan van de duinwaterleiding komt er zelfs door in het gedrang. Thans haalt Amsterdam per jaar 7 a 8 millioen kubieke meter water meer uit de duinen dan er door regenval inkomt. Dit leidt er toe dat de water reserve in het wingebied steeds kleiner wordt. Als dat zo blijft voortgaan, is de tijd aanstaande dat het zoute water, dat onder het zoete water zit, tot de bronnen door dringt en als dat in ernstige mate zou ge beuren, kan het bedrijf voor grote moeilijk heden komen te staan. Reeds nu gaven een aantal bronnen een waarschuwing. zodat zij „geknepen" moesten worden. Er is een plan uitgewerkt om water uit de Lek naar de duinen te brengen. Daar voor is een transportleiding vah 56 kilo meter nodig. De wijdte der buizen zal 1.20 a 1.30 meter zijn. Bij Jutfaas zou een in richting voor „voor-zuivering" komen, als ook een pompstation. Het is nog niet pre cies vastgesteld waar de. transportleiding komt, maar het is wel zeker dat hij de Haarlemmermeerpolder zal doorsnijden en door Heemstede zal lopen. Vermoedelijk door „Groenendaal" of „Meerenberg". Dit wordt ook voor onze omgeving een heel werk. De buizen komen ongeveer 60 centimeter onder de oppervlakte te liggen, maar dat betekent toch dat de .sleuven twee meter diep gegraven moeten, worden. Waar slappe grond is, zullen de buizen een fundering krijgen. In de Ringvaart zijn zinkers nodig, trouwens overal waar vaar ten gekruist worden. Het water dat in de duinen wordt aan gevoerd, zal zoveel mogelijk in .duinkom men in het Westelijke deel van het win gebied gestort worden. Het water wordt dan als het door het zand naar de kanalen zakt, nog eens gezuiverd, zodat het van dezelfde kwaliteit wordt als het water dat daar nu gewonnen wordt. De capaciteit j van. de aanvoerleiding zal aanvankelijk I 20 millioen kubieke meter zijn. Door regenval komt MELK PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWA1TA - BREDA Blijkt er in de toekomst nog meer water nodig te zijn, dan kan door een „aanjaag- station" de capaciteit Van de toevoerlei ding' nog' opgevoerd worden. Het maxi mum voor de duinwaterleiding is vast gesteld op 40 millioen kubieke meter. Dit wordt tot 1963 voldoende geacht. De transportleidingen naar Amsterdam moeten ook weer vergroot worden, •loopt nu een do"br Haarlem en een door" de Haarlemmermeer. Hét is nog niet uit gemaakt welke van de twee vergroot zal worden. De kosten van deze werken werden te zamen (maar die raming dateert van vóór de devaluatie) begroot op 24.500.000. Oók aan de plassenwaterleiding onder Loenerveen moet veel veranderd worden, omdat in de loop der jaren de gehele in stallatie verouderd is. Die inrichting krijgt dan een capaciteit van 35.000.000 kubieke meter per jaar. De kosten van deze re organisatie zijn op 22.000.000 begroot. Bij elkaar staat de Amsterdamse Water leiding voor de noodzakelijkheid om eep kleine 50 millioen gulden in het bedrijf té er in het wingebied elk investeren. jaar 17 millioen kubieke nieter, zodat dit De gemeenteraad van Amsterdam zal bij elkaar 37 millioen wordt. Als er nu 30 deze voorstellen binnenkort behandelen, millioen kubieke meter water aan de Als de plannen worden uitgevoerd zoals duinen onttrokken wordt, wil het zeggen, zij nu op tafel liggen, wordt verwacht dat dat de waterreserve in het wingebied het water uit de Lek over 4 jaar via de weer met 7 millioen kubieke meter water duinen door de buizen naar Amsterdam iu het jaar zal vermeerderen. stroomt. Het lot van federaal Indonesië staat op het spel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9..00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vroilw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 13.30, Pla ten. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. ,15.20 „Joseph Haydn", hoorsp. 15.50 Pianovoordracht. 16.00 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia 18.20 Platen. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 'Reportage. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.15 Socialistisch, nieuws. 20.20 Banjo-ensemble. 20.45 „De weg is lang", hoorspel. 21.45 Concertgebouworkest. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws, 23.15 Licht programma. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Jimmy vindt zijn vader", hoorspel. 12.00 Populair concert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Platen. 14.30 Vrouwenkoor. 15.00 Platen. 15.15 Ka merorkest en solist. 16.00 Voor. jeugdige schakers. 16.15 Voor kinderen. 17.30 Piano duo. 17.45 Voor kinderen. 1*8.00 Gemengd koor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sport- commentaar, 19.40 Radiokrant. 20.05 Com mentaar familiecompetitie. 20.15 Radïo- philharmonisch orkest en solist. 21.30 Lij densoverdenking. 22.00 Kamerkoor en Bach- ensemble. 22.30 „Tien jaren", klankbeeld, 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23,15 Platen. (Van onze* correspondent te Djakarta) Twee negara's bieden thans nog weer stand aan de algemene tendenz tol het op slokken van deelgebieden door de, „repu bliek Indonesia",, namelijk OosUSumatra en Oost-Indonesië. De afgevaardigde'.Yamin heeft echter met het indienen van een mo tie in het' RIS-parlement een offensief in gezet tegen het federale streven van dr. Mansoer. Hij heeft daarmede tevens een novum geschapen in de Indonesische po- .litieivdaar de kwestie .van-, de .volkswil hief vplkotnén wordt, genegeerd-,". ^fge.vaar- digde van de republiek, geruggesieund door 25 gelijkgestemden, poogt immers een beslissing te forceren over de toekomstige status van het volk van een 'voor hem vreemde negara. De Oost-Sumatraanse fractie vormt slechts een kleine minderheid is 't RIS-parlement en het is mogelijk dat dit parlément, over het hoofd van de Oost- Sumatraanse volksvertegenwoordiging heeri over het lót van de negara beslist. In de andere deelstaat: Oost-Indonesië, die zich steeds duidelijk voor het federale standpunt heeft uitgesproken, heerste tot nog tóe volkomen rust. zodat er voor de RIS geen aanleiding heeft bestaan daar troepen heen te zenden. De negara-polilie was geheel bij machte voor de orde te zorgen. Dezer dagen is van RIS-zijde echter meegedeeld dat de federale troepen over de gehele archipel verspreid dienen te zijn, dus ook over de deelstaat Oost-Indonesië. Het bataljon „Worang" zal nu derwaarts worden gezonden, zulks tot grote ontstem ming van de bevolking, die deze soldaten besphouwt als van de republiek Djokja. Te Makassar is de verontwaardiging zeer groot en keert men zich in felle be woordingen tegen de plannen tot inlijving bij de republiek. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de 900 soldaten van het batal jon te Makassar bepaald vijandig zullen worden ontvangen. In Indonesische krin gen te Djakarta denkt men weliswaar niet dat er onmiddellijk moeilijkheden te ver wachten zijn, aangezien deze troepen ten slotte door de wettige overheid worden gezonden, maar indien die soldaten poli tieke propaganda voor de republiek maken, hetgeen allerminst uitgesloten is, dan mag in de negara een scherpe reactie worden verwacht. In Makassar zal in de eerstvolgende we ken de beslissing vallen over het lot van federaal Indonesië, zo meent men in Indo nesische kringen te Djakarta. Inlijving van Midden-Java Met ingang van Vrijdag zal, zoals ge meld, geheel Midden-Java officieel deel uit gaan maken van de republiek Indonesia. In verband hiermede zal op Vrijdag en Zaterdag 24 en '25 Maart gevlagd worden. Het programma voor de Vrijdag te houden festiviteiten ornvat de volgende punten: 's Ochtends- .om- tien- uur zullen alle. tronv- men geslagen en sirenes geblazen- worden gedurende vijf minuten, als teken Véih vreugde over de terugkeer naar de repu bliek. Om elf uur zullen bijeenkomsten plaats hebben op de regeringskantoren en scholen, waarna de rood-witte vlag gehesen en het Indonesia Raya gezongen zal worden. De reacties op het optreden van de' uni- taristische groeperingen in de Negara Indo nesia Timoer zijn door prominente perso nen ter kennis gebracht van de regering van de negara waarbij namens een grpte meerderheid van de bevolking de federa listische wensen van het volk werden ge formuleerd voor het behoud van de deelstaat. Een commissie bestaande uit vertegen woordigers van politieke partijen en voor aanstaande personen op Billiton is in het leven geroepen voor het reorganiseren van de Billitonraad en om voorbereidingen te treffen voor het toevoegen van Billiton aan het gebied van de republiek Indonesia, meldt het dagblad Indonesia. Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 17628-1842!) (Adv.> UIENVOORRAAD VAN OOGST 1949 IS UITGEPUT De uienyoorraad van de oogst 1949 is uitgeput. De met uien beteelde 4700 hect are bouw- en tuingrond in ons land bracht 150 millioen kilogram uien op. Daarvan werden 125 millioen kg. geëxporteerd, de laatste maanden tegen zeer hoge prijzen. De uitvoer van Nederlandse uien naar Duitsland- overtrof die naar Engeland. Radio-uitzending van algemene vergadering der V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie zal door bemiddeling van de re geringscommissaris voor het radiowezen op Vrijdagavond 31 Maart van 20.05 tot 21 uur zendtijd krijgen over de zenders Hil versum I (402 meter) ten einde een deel van haar algemene vergadering uit te zenden, die onder .voorzitterschap van nar. P. J: Oud wordt gehouden. Dit geschiedt in de zendtijd van de V.P.R.O., die daar voor geen compensatie zal vragen. Wie koopt een televisie-toestel In Nederland wil 75% van het publiek er nog niet aan Het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie' heeft aan vele mannen en vrou wen de vraag gesteld: „Wanneer er straks regelmatig televisie uitzendingen zijn, bent u dan van plan om ook een oiatvanger (van ongeveer 600, te kopen?" Van de ondervraagden antwoordde 75 ontkennend, 15 bevestigend. Tien procent heeft geen oordeel. Het grootste deel van hen, die geen televisietoestel zul len kopen vindt de aanschaffing te duur of heeft er geen geld voor. Anderen hebben er geen behoefte aan, vinden televisie nog onbetrouwbaar of duchten te veel aflei ding, bijvoorbeeld bij het huiswerk der schoolgaande kinderen. Van degenen die wel een televisietoestel willen kopen zegt 35 het is interessant en gezellig; 28 verklaart: ik hoef niet- meer naar de bioscoop en kan rustig thuis blijven. Concentratie in zuivelindustrie De melkfabriek „Neerlandia" te Stom- petoren met een omzet van ruim 22 milli oen kilogram melk per jaar zal als lid toe treden tot „De Combinatie", een op coöpe ratieve leest geschoeide vereniging van melkfabrieken in- Noordholland. Tot deze vereniging' behoren reeds de melkfabrie ken „Ons Belang" te Middelie, „De Tijd" te Beemster en „Concordia" te Oudendijk, die tezamen ongeveer 44 millioen kilogram melk per jaar verwerken. Zqals gemeld is, zullen Koningin Juliana, Prins Bernliard en de beide oudste prinsessen gedurende de Paasvacantie naar Haute Savoie in Zuid-Oost-Frankrijk gaan De Koninklijke familie zal in deze vacantie verblijven te Val d'Isère. Op de foto een' gedeelte' van het dorpje Tignes in deze streek, waar men op het ogenblik een groot meer aanlegt. Met betrekking tot de benoeming van de liberale minister van Defensie Albert Devèze tot kabinetsformateur, schrijft het Belgische Katholieke blad „De Standaard": „Het is duidelijk dat de heer Devèze slechts met de goedkeuring van de regent tot formateur kon worden aangesteld. Beves tigd wordt, dat de Prins, wellicht onder in vloed van zijn omgeving niets voelt voor een homogeen katholieke regering. Het vermoe den, dat hij niet gaarne de plaats inruimt voor- zijn broer, Koning Leopold, en geneigd is een persoonlijke politiek, te voeren, lijkt meer en meer gegrond. De heer Devèze ver klaart wel, dat de Prins boven verdacht makingen^ verheven staat, doch de Konings gezinde bevolking van België begint er het hare van te denken." Het Katholieke blad „La Libre Bëlgique" schrijft: „Wij weten nog niet wat de nieuwe for mule van de heer Devèze zal zijn. Zijn ver antwoordelijkheid is groot. Indien hij een oplossing voorstaat, die niet accepteerbaar is voor de C. V. P. en dit staat wel vast PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Ieder "weet hoe kordaat Panda op kan treden wanneer het er werkelijk op aan komt. Zo ook nu. Hij overzag het terrein en begreep dat de leeuw niemand anders was dan Joris en dat Joris op boze streken uit was geweest. Tevens doorzag hij, dat de politie-agenten van plan waren om te schieten op wat hun een losgebroken leeuw toescheen. Nu bevond zich in de woon wagen gelukkig, een vangnet, zoals échte dierentemmers dat gebruiken én daar'be sloot Panda nu gebruik van te maken. Hij haalde het te voorschijn, slingerde het boven zijn hoofd en rende zo op Joris toe. Maar deze was nog niet van plan zich te ■laten vangen! Hoewel hij sterk zweette in zijn warme vermomming, dacht, hij scherp zinnig: „Het schijnt dat ik in ernstige moeilijkheden geraakt ben maar nu ik eenmaal de kostbare viool aan mijn-borst geklemd houd, kan ik mij toch niet zo-maar door dit ventje laten vangen! Dat. ware lachwekkend!" En meteen ging hij er in galop van door, intussen heftig grommend, gelijk een echte leeuw. Maar vér bracht hij het niet, want toen hij nu de eerste de beste hoek om wilde slaan doken daar vóór hem twee agenten op beide met een vastbe raden gelaat en een getrokken pistool. „Sta of ik schiet!" riep de eerste. „In naam der wet!". Joris vergat een ogenblik dat hij een leeuw was, ging op zijn achterpoten staan om zijn eigen vaart tijdig in te kun nen houden.en op hetzelfde ogenblik suisde Panda's vangnet al door de lucht en sloot zich om hem heen. Nu hielp er niets meer aan! Hoe Joris ook te keer ging hij kon niet voorkomen dat Panda deskundig de koorden van het net aansnoerde, ter wijl hij opmerkte: „Ja ja dat komt er van als leeuwen leeglopen!" „Bah!" mom pelde Joris boos. Hoe beschamend! De volgende keer zal ik, een andere vermom ming kiezen! Men behandelt mij waarach tig alsof ik een leeuw was!" dan moet in zijn gebaar een manoeuvre ge zien worden om de regering, die de Katho lieke Volkspartij wilde vormen, te vervangen door een die hijzelf samenstelt. Hierdoor zouden de verenigde Kamers zich niet kun nen uitspreken over de opheffing van de wet op het regentschap. Het parlement zou dan voorbarig en onder leiding van de rege ring Devèze worden ontbonden. De nieuwe verkiezingen zouden het aantal zetels der C. V. P. in Kamer en Senaat zodanig moeten verminderen dat op een zitting van de ver enigde Kamers de wet op het regentschap, niet kan worden afgeschaft, omdat de C.VJ?.' niet langer de meerderheid zou hebben. In dien dit het plan van de heer Dêvèze is, zo besluit La Libre Belgique, dan zal hij snel uit de droom worden geholpen." Het Katholieke, blad „Het Volk" spreekt van een „machtsgreep" en schrijft, dat hoe wel het een der eerbiedwaardigste tradities is in België, dat het staatshoofd de kabi netsformateur aanduidt in de schoot der sterkste partij, de regent op een critiek ogen blik met deze regel heeft gebroken en de vorming van een regering heeft overgelaten aan een persoonlijkheid wiens partij de zwakste is van de drie traditionele partijen. „Waar het .land zich thans voorgeplaatst ziet, aldus het blad, is niets anders dan een samenzwering van socialisten en liberalen met medeplichtigheid van het huis van de regent om de C. V. P. alle initiatief te ont nemen en alle strategische posities in de regering door linksen te doen bezetten." De Katholieke „Gazet van Antwerpen" schrijft „De opvattingen en de gevoelens van de heer Devèze zijn niemand onbekend, even min als de funeste rol, die hij de laatste weken heeft gespeeld. Wat hij met zijn „nationale eendracht" bedoelt, betekent niets anders dan dat de meerderheid in het land zich zou moeten neerleggen bij de minder heid. Bij de C. V. <P. heeft de heer Devèze evenwel geen kans, want daar weet men te goed dat zijn befaamde formule niet an ders dan_ woordkramerij 'is. Er zou dus slechts, één weg openstaan voor de heer Devèze: een minderheidsregering, die de beide Kamers zou ontbinden. Dit zou, zo betoogt het blad, een ongehoorde willekeur zijn. Een dergelijke gang" van zaken schijnt, wonderlijk genoeg, echter de instemming te genieten van het kabinet van de Prins- Regent, waarvan een bepaalde heer (de Gazet van Antwerpen bedoelt hier de heer De Staerclce, secretaris van Prins Karei) niet ten onrechte de naam heeft van de ver bindingsagent te zijn van Spaak." Het Katholieke blad „De Nieuwe Gids" merkt op „Het doel, dat met deze manoeuvre wordt beoogd, is zonneklaar. De heer Devèze weet heel goed dat de C. V. P. nooit in een rege ring zal treden, die niet de bijeenroeping der Kamers voort staat, om de wet op het regent schap op te heffen. De heer Devèze krijgt thans echter de gelegenheid, welke de C. V. P. toekwam, doch haar werd ontzegd: op een beslissend ogenblik zal hij aan het bewind zijn.' Kiuderwagendievenbendekoningin. De Pa- rijse politie'heeft Camille Sérant gear resteerd, de „koningin" van een bende van kinderwagendie ven. Haar bende stal de laatste tijd meer dan honderd kinder wagens in Parijs. Herhaaldelijk vond een moeder wanneer zij uit een winkel kwam haar baby op het trottoir zitten. Camille had steeds een baby in voorraad dié zij in de gestolen wagen zette, om geen argwaan op te wekken. Vliegende schotels. Mevrouw Eleanor Roo sevelt introduceerde gisteren twee Ame rikaanse vlieger-officieren in haar we kelijkse televisie-programma, om wat te vertellen over de „vliegende schotels", die deze piloten voi'ige week boven Ar kansas hadden gezien. Mevrouw Roose- velt vertelde dat zij altijd sceptisch tegenover de vliegende schotels had ge staan, maar dat het relaas van deze er varen piloten haar aan het twijfelen had gebracht. Tragisch. Een vijfjarig jongetje dat met zijn ouders een bezoek bracht aan het circus Ringling in Sarasota in Florida (V. S.) werd gisteren onverhoeds door de 27-jarige olifant Dolly gegrepen, toen het haar een apenootje wilde geven. De kolos, die als zeer goedig bekend stond, pakte het kereltje met haar slurf, zette het naast zich neer en ging toen met een voorpoot op het jongetje staan. Toen men haar eindelijk had bewogen haar poot op te tillen, was het kereltje ver morzeld. Spanning-. Een brandweersleepboot uit Panama City voer gisteren op volle kracht naar het vrachtschip Santa Rita dat voor de Panamese kust in brand stond. De Santa Rita had een lading van 200.000 kilo springstof aan boord en de brand woedde ook in het ruim, waar de springstof was geborgen. De bemanning die uit 52 koppen bestaat', slaagde er echter in het vuur zelf te blussen. Verbazing. Sir Victor Mallet, de Britse ambassadeur in Rome, heeft uitdruk king gegeven aan zijn verbazing over het feit' dat de Italiaanse president, Luigi Einaudi, in Napels aan de Italiaanse marine een gouden medaille heeft over handigd voor haar moedig optreden tegen de Britse marine in de periode van Juni 1940 tot September 1943. Pronkstuk. De grote rozenhouten tafel, die 'eens het pronkstuk was van Hitiers ap partementen, werd gisteren uit een vei ling in Miinchen teruggenomen, ómdat niemand van zins bleek er meer dan 50 mark voor te geven. Deze conferentie- tafel, die naar schatting duizend mark waard is, werd overgedragen aan de Beierse regering omdat alle bezittingen van Eva Braun en Adolf Hitler door een denazificatie-hof zijn geconfiskeerd. Vulkaan. De bemanning van de Willem Barendsz heeft in het Zuidpoolgebied een actieve vulkaan ontdekt, aldus werd meegedeeld, toen de walvisvaarder gis- teren de haven van Kaapstad was bin- néngelopen. De vulkaan bevindt z'ioh op het eiland Bristol, dat deel uitmaakt van de Sandwich-eilandengroep. Menselijke rechten. De Sovjet-delegatie verliet gisteren de commissie voor de menselijke rechten van de UNO, nadat -zij- tevergeefs geprobeerd hadom de Chinese nationalistische delegatie er uit •!-<të%erK'efi.' Dit is-déneTittiendg eoïnmis- -■ sie waaruit de Sovjet-Unie zich om deze reden heeft teruggetrokken.' Betere toekomst. De kindersterfte in de V. S. neemt af, zo hebben de statistieken van-de openbare gezondheidsdienst uit gewezen. Stierven er in 1940 nog 47 van de duizend babies in de V. S., in 1948 waren er- dat slechts 32 van de duizend, -Het. sterf te-cijfer van de jongens .is-hoger dan dat van de meisjes. Echtelijk bezoek. Prinses Elizabeth vertrekt vandaag naar Malta om zich voor korte tijd bij haar echtgenoot te voegen, die bij de Britse marine op dat eiland dient. De hertog van Edinburgh is ingedeeld als luitenant ter zee eerste klasse op de torpedo-jager Chequers. die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels I HET HUIDGENEESMIDDEL MET 1 „DIEPTEWERKING" Brand in tehuis voor bejaarde dames Maandagavond omstreeks kwart over zeven ontdekte een surveillerend agent van politie brand op de bovenste verdieping van het gebouw van de Elisabeth Otter Knoll-stichting aan het Eikenplein te Am sterdam, waarin 25 bejaarde dames wonen. Hij alarmeerde de 'brandweer, die met veel materiaal uitrukte. De brand was ont staan in een van- de woonkamers, waar een electrische kachel was blijven branden. De dames bevonden -zich allen in'de eetzaal op de eerste verdieping. De brandweer had het vuur spoedig be dwongen. De. kamer was geheel uitgebrand. De bezittingen van de dame, die haar be woonde, gingen verloren. Het Humanistisch Verbond hield zijn jaarlijks congres Het Humanistisch Verbond heeft te 's-Gravenhage zijn vijfde jaarlijkse con gres gehouden. De voorzitter, dr. J. P. van Praag, gaf uiting aan zijn voldoening, dat het streven van het verbond om in Nederland de hu manistische tradities een moderne vórm te geven in brede kring erkenning ont moet. Het Humanistisch Verbond, zo zeide hij, legt er zich niet bij neer, dat in het huma nisme een levensopvatting van de tweede rang wordt gezien en dientengevolge de hu manisten niet de mogelijkheid bezitten, te doen -wat hun geweten eist. Uit-het jaarverslag bleek, dat het aantal gemeenschappen steeg van 41 op 52 en het aantal leden toenam met 750: Belang stellenden werden bereid gevonden drie jaren achtereen elk jaar 10.000 gulden te offeren. Voor de internationale kinderuit zending werd meer dan 10.000 gulden bij eengebracht. De tweede voorzitter, dr. G. Stuiveling, hield een rede over de positie van het georganiseerde humanisme als een volwaardige levensbeschouwing voor da buitenkerkelijken in Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2