Onderzoek naar de ramp met KLM Constellation „Franeker" Haarlem krijgt de primeur van de zeepkistenrace De meeste mensen werken minder hard dan voor de oorlog Dinsdag 28 Maart 1950 Raad voor de Luchtvaart hoorde deskundigen De Raad voor de Luchtvaart heeft gister middag een openbaar onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp, overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig „Franeker", dat op 12 Juli 1949 bij Bombay neerstortte, waarbij 45 personen het leven verloren. Onder de slachtoffers bevond zich het me rendeel van de Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een reis hadden gemaakt door In donesië. De voorzitter van de Raad, mr. J. E. van der Meulen, bracht in herinnering dat de autoriteiten van India reeds een onderzoek hebben ingesteld, waarvan het rapport be kend is. Het gaat er nu om, dat de Raad een eigen oordeel verkrijgt aan de hand van het resultaat, in het rapport van India medegedeeld. Vast staat, dat een mechanische storing niet is geconstateerd. Als eerste getuige werd gehoord de heer P. II. Tirion, hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. Getuige verklaarde dat de heer Ri chardson als loods meeging om behulpzaam tc zijn bij de landing in Bombay, waar K.L.M.-vliegers weinig ervaring hadden. Merkwaardig genoeg bleek na het ongeluk, dat deze loods achter in het vliegtuig had gezeten en niet in de bestuurskajuit. De K.L.M. had ook nog iemand uit Karachi naar Bombay gestuurd om behulpzaam te zijn. De heer A. Martin Henry, chef van de „linktraining"-afdeling der K.L.M., was de volgende getuige. Hij legde verklaring af over de linktraining van de bestuurder Van der Vaart van de Franeker. Van der Vaart's linktrainingsresultaten waren vol doende doch hij kwam niet boven het nor male uit. Als getuige hem een cijfer had moeten geven tussen 0 en 10, zou dit een 6 geweest zijn. De heer A. D. Snitslaar, chef vliegbedrijf der K.L.M., opperde de mening, dat Van der Vaart, een verkeerd advies van de verkeerstoren te Bombay eerst heeft wil len opvolgen, doch te laat ingezien heeft, dat het advies niet uitvoerbaar was. Ware er geen Deriode van aarzeling geweest, dan zouden de wielen van het toestel ge makkelijk over de heuvels gekomen zijn. Dit verkeerd advies betrof zowel het landen op een bepaalde baan als het stij gen tot 800 voet. Dit laatste had 3000 voet moeten zijn. Deze getuige vond het niet vreemd, dat de heer Richardson niet in de stuurhut was omdat hij op de „Con stellation" geen ervaring had. Op een vraag van het lid van de Raad Jbr. Schorer antwoordde getuige, dat de mogelijkheid bestónd, dat Van der Vaart door de verkeerde adviezen in de war is geraakt en de gegevens niet snel genoeg kon verwerken. Getuige was het niet eens met het In dia-rapport, waar dit zegt, dat de ervaring van Van der Vaart wat te klein was om op te treden als gezagvoerder van een „Constellation". „Onbegrijpelijke adviezen" Prof. Vcning Meinesz, hoofddirecteur van het K.N.M.I., oordeelde de adviezen van het vliegveld te Bombay, ook uit me teorologisch oogpunt, onbegrijpelijk. Bij het verhoor van deze getuige kwamen nog veranderingen ter sprake, die in het log boek waren aangebracht. Getuige had wel de indruk, dat hier iets te verbergen is geweest, maar duidelijke conclusies kan men er niet uit trekken. Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, hoog leraar aan de Technische Hogeschool, ver klaarde, dat het tot Van der Vaart niet snel genoeg doorgedrongen moet zijn, dat hij veFkeerde adviezen ontving en de landing niet volgens de aanwijzingen van de ver keerstoren kon* uitvoeren. Hij leefde te veel in een sfeer van vertrouwen. De directeur-generaal van de lucht vaart, de heer J. W. N. Backer, hield daarna requisitoir. Hij zeide zich te kunnen ver enigen met de inhoud van het rapport van India. De bestuurder had, inplaats van te willen landen, moeten wachten of naar een uitwijkhaven moeten vliegen nadat hij zich door eigen waarneming overtuigd had van de heersende omstandigheden. Als secundaire oorzaken van de ramp noemde spreker de onbekendheid van vlieger en bemanning met het terrein rond het vlieg veld, het advies van de verkeersleiding, het ontbreken van door de K.L.M. vast te stellen weer-minima, het advies om naar 800 voet te klimmen en het door de vlie ger niet nemen van maatregelen om het vliegtuig wel te doen stijgen nadat hij zag aankomen, dat hij in de wolken moest gaan vliegen- Ten slotte oordeelde de directeur-gene raal hel, waarschijnlijk, dat de bestuurder de landing wilde doorzetten, gezien het belang van zijn opdracht. Doorzettings- Nu weer Waarborg-kleding in 25 Kreymborg zaken Ageiada voor Haarlem, DINSDAG 28 MAART Stadsschouwburg: „Wat iedere vrouw wel weet" (Comedia) 8 uur. Meisjes HBS: Ne derlands Jeugdgemeenschap „Het lekenspel", 7.30 uur. Rembrandt: „Het dodenmasker", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Key Largo", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lüsor: „The third man", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Noodlanding in de jungle", 18 j.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verraad", 14 j., 2,30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het proces" 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 29 MAART Hotel Funckler: Theosofisch Genootschap, openbare voordracht. 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. vermogen en plichtsbetrachting zijn karak tereigenschappen, aldus de heer Backer, die kenmerkend zijn voor, hen, die de Ne derlandse luchtvaart hebben opgebouwd. Diezelfde eigenschappen kunnen echter, wanneer de grenzen maar even overschre den worden, het met zoveel moeite en offers opgezette bouwwerk doen afbrok kelen. Ieder houde zich dit duidelijk voor ogen, De raad zal op 8 .Mei uitspraak doen. Nieuwe garnizoens commandant te Haarlem Wegens een nieuwe indeling, waarbij de luitenant-kolonel H. W. Lenderink is be noemd tot districts-commandant Noord holland der Nationale Reserve, wordt met ingang van 1 April belast met het gar nizoenscommando te Haarlem de luite nant-kolonel J. W. A. Stout, commandant van de School Kadertroepen in de Ripper- dakazerne. Het garnizoensbureau blijft ge vestigd in de Koudenhornkazerne. Nummering candidaten Provinciale Staten Van de gelegenheid om voorkeur te heb ben bij het verkrijgen van een nummer voor de verkiezing vap de Provinciale Staten van Noordholland hebben de zittende leden ge bruik gemaakt. Daardoor is de nummering van de eerste zes lijsten: 1. Partij van de Arbeid: 2. Katholieke Volkspartij: 3. Blok- lijst-.Voor vrede en brood" (aangevraagd door de zittende leden van de Communistische partij); 4. Anti Revolutionaire Partij: 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 6. Christelijk Historische Unie. In alle kieskringen zijn ook nog binnen gekomen candidatenlijsten van het Gerefor meerd Politiek Verbond, de Staatkundig Gereformeerde Partij, de Katholieke Natio nale Partij en in de kieskringen Amsterdam, Hoorn, Zaandam en Weesp de Revolutionaire Communistische Partij. De nummering van deze lijsten zal bij loting in een openbare vergadering van het Centraal Stembureau, welke morgen ochtend op het Haarlems stadhuis gehouden wordt, geschieden. Maandagmiddag aanvaardde dr. G. Th. Kempe aan de rijksuniversiteit te Utrecht het ambt van buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid, om les te geven in de criminele sociologie, de crimi nele psychologie en de leer van de straf, met het uitspreken van een rede getiteld: „Schuldig zijn". Muziek Huldigingsavond van Karei de Jong Gedenkwaardige vertolking van Schumanns Piano-concert De viering van de vijf-en-zeventigste ver jaardag van Karei de Jong kreeg Maandag avond in Haarlem zijn bekroning met een ere-concert door de HOV waaraan de jubilaris als solist zijn medewerking ver leende. Aanvankelijk was er sprake van geweest, dat De Jong nog eens met het geduchte 3de Concert van Rachmaninoff op het podium zou komen, maar op advies van zijn dokter, die een dergelijke kracht toer na een pas doorstane ziekte onver antwoordelijk vond, zag hij van dit voor nemen af. In plaats daarvan werd het uiteindelijk het Concert in a van Schu mann, het werk waarmee hij indertijd, toen hij nog student in Utrecht was, bij het USO onder Wouter I-Iutschenruyter debuteerde als concertpianist. Ik geloof niet dat men rouwig moest zijn om deze ruil. Het conceit van Schu mann is eji blijft een belangrijk stuk en de jubilaris heeft getoond dat hij er tech nisch en ook muzikaal een gedenkwaar dige vertolking van kon geven. Men denke niet te licht over, want het vergt heel wat om vooral het laatste deel het .klare en jeugdig-brillante karakter te verlenen, dat het zo fris en gezond doet blijven. En juist daarmee heeft de jubilerende solist zijn mooiste troef uitgespeeld. Zijn pres tatie was bijzonder vlot en feilloos zeker. Dat hij van het middendeel geen Andante maakte met sentimentele ontboezemingen, zoals wij het de laatste keer van Aske nase hoorden, maar zich hield aan de tempo-aanduiding van de Steingraber uitgave (Andantino grazioso), kunnen we slechts prijzen; het eerste Allegro schenkt al gelegenheid genoeg om „ri.'ftig" te romantiseren. En dan kan van het Inter mezzo zo:n fijn genre-stukje gemaakt worden, waarin wel-is-waar de celli een soort liefdes-declaratie niet kunnen on den drukken, doch waar de „vrouwelijke' piano dartel overheen praat. Dit quasi schertsend karakter hebben wij met 'De Jong's interpretatie kunnen proeven en dankbaar hebben wij het aanvaard. Het was. opmerkelijk hoe beheerst en zelfverzekerd de solist speelde. Alleen bij de aanvang bad men kunnen denken aan een tamelijke gejaagdheid; maar het kan ook wel opzet geweest zijn om tegen het gebruik in direct vaart in die aan hef te zetten. Alles bij elkaar was het een zeer respectabele vertolking, waarmee we de heer De Jong van harte kunnen geluk wensen. Ook het aandeel van het orkest. onder Toon Verhey, was een knap stuk werk, gerekend dat, wegens ongesteldheid van orkestleden, niet minder dan acht remplaganten m het ensemble zaten, die Karei de Jong aan zijn vleugel. niet eens meegerepeleerd hadden. O ja, vertelde ons cle jubilaris, vanochtend op de repetitie heb ik er de hobo-partij maai bij gefloten! Toch kreeg men een boeiende en effect rijke Freischütz-ouverlure te horen en werd de avond besloten met een Tweede van Brahms die er wezen mocht. Mr. A. Beets huldigde uit naam van het feestcomité in geestige bewoordingen de jubilaris in de drievoudige kwaliteit van uitvoerend kunstenaar, paedagoog en criticus. De heer De Jong diende de spre ker gevat van antwoord. Er waren bloe men (ook voor mevrouw De Jong) en er was een feestgeschenk. Velen maakten in de pauze van de gelegenheid gebruik om de jubilaris, alsmede diens echtgenote en dochter, hun gelukwensen aan te bieden. Onder de aanwezigen bevonden zich loco- burgemeeester D. J. A. Geluk en de be stuursleden van „Toonkunst" en de HOV. Na afloop van het concert werd de heer Karei de Jong een hartelijke ontvangst be reid in de sociëteit Teisterbant, waar de vice-voorzitter mr. L. Ali Cohen hem ver welkomde. Hier werd achtereenvolgens het woord tot hem gericht door de heren W. C. Smidt van Gelder (in zijn kwaliteit van Voorzitter van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst). P. Vincent (direc teur van de Haarlemse Muziekschool), R. W. P. Peereboom (directeur-hoofdredacteur van ons blad, waarvan de gehuldigde vele jaren lang medewerker was) en J. B. Schuil. JOS. DE KLERK Sport in 't kort GONZALES WERELDKAMPIOEN I PROFS) OP OVERDEKTE BANEN. In de finale enkelspel van het tournooi om het wereld kampioenschap voor profs op overdekte banen in Philadelphia, waarvoor een bedrag van 10.000 dollar aan prijzen was uitgeloofd, heeft Gonzales met 75. 63, 61 van Jack Kramer gewonnen. Gonzales had eveneens succes in het dubbelspel. Met Segura (Ecuador) sloeg hij in de finale Frank Kovacx en Melby van Horn met 62. 46. 6—3, 10—8. BUITENGEWONE VERGADERING VOET BALBOND. Dc buitengewone bondsver gadering van de Koninklijke Nedex-landse Voetbalbond, welke oorspronkelijk op 25 Maart te Amsterdam zou worden gehouden, en waarop dc voorstellen inzake het com- petitievraagstuk worden behandeld, is bepaald op Zaterdag 3 Juni te Utrecht. Initiatief van het Centnimcomité „Koninginnedag" De jongste sport voor de jeugd, de in de Verenigde Staten van Amerika zo pu- pulaire races voor zeepkisten, zal in Ne derland voor het eerst in wedstrijdverband in Haarlem worden beoefend. De zeepkistenraces geven aan jongens de mogelijkheid hun geestdrift voor alles wat zich snel en behendig kan voortbewe gen in het spel uit te leven. Geld is er niet voor nodig, want een zeepkist bestaat slechts uit vier wielen zonder lucht banden en een carrosserie die als regel uit een kist of krat is vervaardigd. De wedstrijden zoals die in Amerika worden gehouden, vinden in de regel plaats op sterk hellende wegen, zodat het geheel en al op de koelbloedigheid en de stuurkunst van de inzittende aankomt om als over winnaar uit het strijdperk te treden. Intussen is dit vermaak ook naar ons land overgewaaid en reeds kan men op vele niet al te drukke wegen de jonge coureurs met, hun zelfgemaakte karretjes in de weer zien. Het ceutrumcomité „Koninginnedag" heeft gemeend de Haarlemse jeugd de kans te moeten bieden als eerste bi ons land aan zo'n wedstrijd deel te nemen. Daar de Haarlemse binnenstad het zonder heuvels of bergen moet stellen, heeft dc organisator van de race. de heer W. I. H. Brinkmann, deze moeilijkheid zo opgelost, dat de zeepkist niet alleen van een be stuurder. maar ook van een levende motor zal moeten worden voorzien.'. Met andere woorden: een kameraad van de inzittende zal als duwer moeten optreden. Duwer en bestuurder mogen tijdens de race niet ver wisselen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer zo'n équipe in de prijzen valt, beide leden in de uitgeloofde trofeeën zullen delen. Die zul len niet mis zijn. De eerst aankomenden zullen bijvoorbeeld behalve met een enor me lauwerkrans ieder een fonkelnieuwe fiets mee naar huis mogen nemen en ver dei- zullen tal van voor de sportbeoefening aantrekkelijke artikelen, zoals truien, sok ken en voetbalschoenen, de geestdrift dei- deelnemers opwekken. De wedstrijd zal plaats hebben op de Bevrijdingsdag. 5 Mei, in de morgenuren, op de Grote Markt. De Haarlemse ver keerspolitie heeft daartoe haar medewer king toegezegd. Het parcours wordt om de vluchtheuvels uitgezet, zo mogelijk in de vorm van een krakeling. De deelnemende wagentjes zullen op Zaterdag 29 April worden gekeurd op deugdelijkheid en be stuurbaarheid in de Krelage-garage. Leid- sevaart 10. Aan de zeepkistenrace mogen jongens van behoorlijk gedrag" dat moet door hun onderwijzer op het aanmeldingsfor mulier worden verklaard deelnemen. De inschrijving moet tussen 17 en 26 April plaats vinden bij de heer Brinkmann, Smedestraat 22. De ouders of verzorgers van de jongelui moeten verklaren, dat zij de organisatoren niet aansprakelijk zullen stellen voor schade, die ondanks de beste voorzorgen onverhoopt tijdens de wedstrijd mocht zijn ontstaan. De deelnemers er kunnen ten hoogste zestig jongens worden toegelaten moe ten zich op 5 Mei om half tien 's morgens aan de Krelage-garage melden vanwaar in optocht naar 'de Grote Markt wordt ge trokken. De organisatie van de zeepkistenrace be wijst eens te meer de vindingrijkheid van HET PUBLIEK MEENT: Concert Kennemer Strijkkwartet Het Kennemer Strijkkwartet, bestaande uit Jac. Stoffer, eerste viool. Nico Howath, tweede viool, Berend van Delöer». altviool en Joop Koopman, cello, geeft op Donderdag 27 April, een concert in ..De Weyman" Ie Santpoort. Uitgevoerd zullen worden strijk kwartet opus 29 van Fr. Schubert en strijk kwartet opus 96 van A. Dvorak. Kaasexporf naar België tijdelijk stopgezet Op 15 Maart 1959 werd in het Belgische staatsblad een besluit gepubliceerd, dat een Belgische heffing op ingevoerde kaas mo gelijk maakt. Deze heffing werd op 12 franc per kilo vastgesteld. De Nederlandse regering heeft daarna besprekingen met de Belgische regering gehouden, welke tot het resultaat hebben geleid, dat de Belgische regering sedei't 26 Maart de heffing tijde lijk heeft opgeschort. Nederland heeft de export van kaas naar België tijdelijk stop gezet om de gelegenheid te scheppen tot nieuw overleg, dat Maandag is begonnen. De 5 loonsverhoging moet samengaan met de hogere ai-beidsprestaties. heeft men gezegd. Hoe staat het daarmee? Een maand geleden vroeg het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie een groot aantal mannen uit allerlei beroepen en in alle delen van Nederland: „Wal is uw indruk: werken de meeste mensen tegenwoordig even hard, harder of minder hard dan voor de oorlog?" De antwoorden waren: 51 Meeste mensen werken minder hard dan voor de oorlog. 20 Even hard. 20 Harder. 9 Geen mening. Ver-der werd gevraagd: „Wanneer wij het cijfer 10 geven aan het werk, dat de meeste mensen voor de oorlog afleverden, welk cijfer geeft u dan aan de hoeveelheid werk. die de meeste mensen tegenwoordig afleveren?" Wanneer wij de gemiddelden van alle antwoorden uitrekenen, blijkt dat het wer kende publiek zichzelf een prestatie van 91 toekent, wanneer wij de arbeidsprestatie van vóór de oorlog 100 noemen! In Aoril 1948 was het 83 Vó Honderden mannen: metselaars en tim merlieden, winkeliers, industrie-arbeiders, directeuren, ambtenaven, boeren, enz. ko men dus tot de conclusie, dat de meeste mensen 1/10 minder presteren dan voor Mel 1940. Al is het dan ook al weer heel wat meer dan bijna twee jaar geleden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek kwam in de tweede helft van 1949 door totaal andei-e berekeningen tot een ar beidsproductiviteit in de industrie van 88, waarbij die van van vóór de oorlog op 100 was gesteld. ïtij gaan er dus volgens het publiek zelf en volgens de economische statistieken op vooruit. Dat blijkt ook nog uit de antwoor den op de vraag: „Moet u op het ogenblik in uw betrek king harder, minder hard of even hard werken als een jaar geleden?" 34 der ondervraagde rru nnen antwoordt: Harder. 52 Có Even hard. 9 Minder hard. 5 Geen oordeel, geen antwoord. Eén derde moet harder werken, de helft even hard als een jaar geleden. Zodra die helft ook harder moet werken en gaat aanpakken haalt werkend Nederland het peil van voor de oorlog misschien. het Centrumcomité „Koninginnedag", dat er steeds weer op uit is ieder jaar ter ge legenheid van de nationale hoogtijdagen de Haarlemse burgerij een waar volks feest te bieden, waar alle lagen der bevol king aan kunnen deelnemen. Dit jaar is men erin geslaagd een wel zeer gevarieerd programma samen te stel- leu, terwijl door de aanwezigheid gedu rende een week van een lunapark op het Phoenixterrein en op het Wilsonsplein het geheel het karakter heeft gekregen van een feestweek in plaats van enkele inciden tele vermakelijkheden. Daarbij is het cen trumcomité „Koninginnedag" trouw ge bleven aan de traditie dat alle festiviteiten geheel gratis aan de bevolking moeten worden aangeboden. Gratis voorstellingen in Schouw burg en Concertzaal Zo zullen op de middag en avond van de Bevrijdingsdag Stadsschouwburg Gemeentelijke Concertzaal op twintig cent bespreek- en vestiairegeld na kosteloos voor het publiek toegankelijk zijn. In de schouwburg voert de letterlievende ver eniging ,.J. J. Cremer" het toneelstuk van A. J. Zoetmulder „Koning van Holland" op en in de Concertzaal geeft Lou Marti een variétévoorstelling, waarop onder meer de conférencier en humorist Cees de Lange zal optreden. Zowel op de avond van de Koninginne dag, die zoals men weet dit jaar op 1 Mei wordt gevierd, als op die van de Bevrij dingsdag heeft er 's avonds op de Grote Markt een bal-champétre plaats. Op 1 Mei zijn er, als bijzondere attractie behendigheidswedstrijden op motorfietsen aan de Dreef, die georganiseerd worden door de motorclub „Haarlem", 's Avonds is er bovendien op een vlot in de feeste lijk verlichte Nieuwe-Gracht een concert door de Haarlemse Piano-Accordeonband van Hei-man Teunissen met zang van Gerard de Vos, waaraan een Gondelvaart voor verlichte bootjes is verbonden. Ook hier aantrekkelijke prijzen voor het mooi ste bootje. Aanmeldingen kunnen geschie den bij de heer J. Wensing, Tempeliei's- slraat 32. Tenslotte vermelden wij het Kinder zangconcours, dat het centrumcomité ter bevordering van de kinderzang telken jare organiseert. Het wordt gehouden in den Hout bij „Dreefzicht" bij slecht weer in dat etablissement op de middag van 5 Mei. De Bevrijdingsdag wordt met een schit terend vuurwerk in den Hout besloten. Natuurlijk zijn er verder gedurende beide dagen vele muzikale ommegangen en andere openbare concerten. Op de morgen van Koninginnedag zullen duizenden kin- dei-en voor het Stadhuis een aubade bren gen. Ovei-wogen wordt nog of, in samen- wex-kïng met de Nederlandse Jeugdge meenschap, op de ochtend van de Bevrij dingsdag op de Grote Markt een jeugd- appèl kan worden gehouden. De kermisvermakelijkheden zijn geopend op 29 April en 1, 2, 3 en 5 Mei. District Haarlem N.B.B. In de derde klas C van het district Haar lem staan Scheijw.jk cn DES gelijk met 77 punten. In de eerste week in April zal tus- se.: beide partijen een barragewedstrijd worden gespeeld in ,.'t Hof van Holland" te Haarlem. Winnaar hiervan komt in a-n- merking voor de gewestelijke ronde. Suisse en Insulinde staan beiden op 69 punten en 't Noorden heeft 58 punten. Excelsior met nog één wedstrijd te spelen volgt met 5€ punten. Hof van Holland met nog een wed strijd te spelen heeft 54 punten; Meerestein 54 punten en OVS 54 punten. Handbal Afdeling Noordholland De ranglijsten in de afdeling Noordholland luiden: Eerste klas, heren. Eerste klas, dames. IJmond 12 10 21 Bato 12 10 22 Tonegido 12 10 21 IJmond 12 7 17 BGV 12 6 13 F oresters 9 4 13 AHV 10 5 11 BGV 10 5 11 Conc. 2 12 4 0 Beverw. 11 2 8 Vlug en V. 12 1 3 Conc. 2 10 2 5 AVA 10 1 2 OSS 2 9 1 0 Animo 7 0 -2 Tweede klas, heren. Tweede klas, dames. Foresli 2 13 12 24 Bato 11 10 20 Gila 2 13 10 20 HOC 2 11 9 19 IJmond 2 14 4 13 Toneg. 2 11 5 12 HOC 2 12 5 11 Rapidit. 2 10 4 9 BGV 2 12 5 11 DWO 10 4 9 HOC 3 12 4 9 HOC 3 10 1 2 R.Zw. 2D 11 3 5 AVA 2 9 0 -5 H'stede 11 1 3 2 sti-afpunten wegens n. o. Op de Stadhouderslaan te 's Graven- liage is een 39-jarige wielrijdster aangereden door een vrachtauto. Zij werd terstond ge dood. De bestuurder van de vrachtauto wil de de wielrijdster inhalen hoewel daarvoor geen x-uimte waa. Een locomotief van de DemJca in Utrecht ging er in een onbewaakt, ogenblik alleen vandoor. Voor men*haar tot de orde kon roepen, eindigde de escapade in deze voor locomotieven. wel wat ongebruikelijke „halve hoogstand". Schaken Persoonlijk kampioenschap Alvorens de wedstrijden om het pcisoon- lijk schaakkampioenschap van Haarlem be gonnen sprak de heer J. Lankamp vooratter van d? Haarlemse Schaakkring in de Haar lemse Schaaksociëteit een inleidend woord. Ir. de hoofdklasse is een kleine wijziging gekomen, doordat G. Kranendonk zich heeft teruggetrokken; in zijn plaats speelt thans mee: J. J. v Kampen (Het Oosten). De resultaten in de eerste ronde van dc partijen, die tot een beslissing kwamen, luiden; Hoofdklasse A: A. Schneiders (Haarlem)— S. Herfst (Rolland) 1—0; H. Schmitz iHaar- lem)F A. Spinhoven i.HSG) V.i. B: P. Verdonck (HSG)J. Wyker (Haarlem) 1—0. Eerste klasse A: J. H. BlomK. H. v. Bre- deroae 'j; C. Koster—A. J W. Kleimeer 1—0. Groep B: J. E. Wielinga—P. ter Plegt '•j1. MarinusP. Rotteveel 1—0; Ds. J. v. DorpR. den Boeft 1—0. Groep C: J. Schaepman—F. D. Antonisse 01: F. A. FortgensE. J. de Ree 10. Tweede klasse A: J. P. dc LangeP. v. Deyzen 1—0; P. Fris—J. v. Emmerik 1—0; P. E. Brommer—G. J. M. Brandsma 1—0. Groep B F. DerksJ v, d. Steeg 01; G. Weert—P. Stam 1—0. Derde klasse A: J Reeuwijk—G. H. Kroes 01; R. FaascD. Hollander 01. Groep B: C. H. Pieterse—L. Bever 01; H. J. Slenters—G. v. Egmond 0—1. Korfbal H.K.B.-twaalftal oefent Zondag speelt een voorlopig H.K.B.- twaalftal een oefenwedstrijd tegen Ooster kwartier 2 als laatste voorbereiding voor de wedstrijden om het A.K.B.-schild. welke op Zondag 23 April worden verspeeld. Het Haarlems twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval. Dames: B. Plooyer—Zandstra: J. PoelgeestWaage. Heren. H. Hommers: M, Dinkelberg, allen Oosterkwartier. Midden. Dames: J. Boxman—Wcsseling (N. Flora): A. Kraay (THB). Heren: L. Waage (Oosterkwartier) J. Mansvelder Oosterkwartier Verdediging. Dames: J. Wchnes (Haar lem): B. Hofer—Trap (Nieuw Flora). Heren: T. Klasen en W. Klasen (beiden Haarlem). Deze wedstrijd vangt aan om 2 uur; hier aan gaat vooraf de wedstrijd Haarlem a (kampioen eerste klasse adspiranten) Rest van Haarlem. Voetbal Brentford aangekomen Het elftal van Brentford, de tweede divisie club tegen wie het Nederlands bondselftal Woensdagmiddag in het Stadion Feijenoord te Rotterdam een wedstrijd zal spelen, is gisteravond per KLM vliegtuig op Schiphol gearriveerd. Het gezelschap werd begroet door de secre taris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt. Spelers en begeleiders vertrokken daarna naar hótel 1' Europe in Amsterdam, waar zij tot Donderdag verblijf zullen houden. Voor vanmorgen staat een training op het pro gramma en des middags een tocht naar Marken en Volendam. De samenstelling van Brentford voor de wedstrijd van Woensdag is als volgt: Doel: Alf Jefferies. Achter: Freddy Monk en Welly Quinton. Midden: Frank Latimer, Ronnie Green wood en Tom Manley. Voor: Jackie Goodwin, Bill Pointon, Billy Dare. Kimmy Hill en Johnny Paton. Wielrer.nen N.W.U. aanvaardde voorste'i over premies De algemeene vergadering van de Ne derlandse Wielrenunie is in Utrecht ge houden. Het bestuursvoorstel, dat het aan deelnemers van wedstrijden verboden zou worden direct voor of tijdens de wedstrijd schadelijke middelen in te nemen of zich door derden te laten toedienen (doping) werd aangenomen. Door het aanvaarden van de aangevraagde licentie verplichten houders zich te onderwerpen aan een door een medicus te vemchten bloed- en/of urine-onderzoek. Een tweede bestuursvoorstel vond even eens de algemene instemming van'de ver gadering, n.l. dat premies, die door derden in geld worden aangeboden, door de wed strijdcommissarissen mogen worden aan vaard, doch dat de bedragen ten behoeve van de winnaar worden gedeponeerd bij de penningmeester van de N.W.U. Dit geldt echter alleen voor amateurs en nieuwe lingen. De sportcommissie wijst er echter op, dat de oude bepaling, volgens welke amateurs en nieuwelingen niet mogen rijden om geldpx-ijzen, gehandhaafd blijft. Nederlandse Huishoudraad opgericht In Den Haag is gesticht de Nederlandse Huishoudraad. Di* raad stelt zich ten doel: Het in het algemeen belang bevorderen van een doeltreffend voeren van de huis houding en het vertegenwoordigen van de consumentenbelangen en huishoudelijke belangen bij overheidsinstellingen, weten schappelijke instituten, industrie en han del. Leden van de raad zijn vertegenwoor digsters van het initiatief-comité, afgevaax-- digden van de Nederlandse Christen Vrou wenbond, Chi-Isten Jonge Vrouwen Fede ratie, Bond van Christen Boerinnen, Boe rendochters, Plattelandsvrouwen en -meis jes in Nederland, R.K. Vrouwengilde, Ka tholieke Arbeider,1^vrouwenorganisatie. RK^ Boerinnenbonden, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Nederlandse Vrouwen) Electriciteits Vereniging. Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid. Neder'an da® Bond van Plattelandsvrouwen en vertegen woordigers van de drie voorlïchtir.rt wga- nen, het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad, de stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting en de Stichting vool Huishoudelijke Voorlichting er. Platte* lande. Het voorzitterschap zal berusten bit mevrouw J. MeihuizenTer Braake tq Wassenaar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5