Grootste Schoonheidsontdekking sedert 1863. DE KLOMPENCENTRALE Tracteer de kinderen ...en Uzelf Paviljoen Paradis Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs Dinsdag 28 Maart 1950 4 Viruly sprak in hei Kennemer Lyceum De leerlingen van het Kennemer Lyceum hebben gisterochtend het voorrecht gehad zich te laten voorlichten over de attracties van het vale der verkeersvliegers door nie mand mirfder dan de chef-piloot der KLM A. Viruly. Dit was een voorrecht omdat Viruly zich beslist niet zal houden aan een droge opsomming van verdiensten, zowel die in klinkende munt als die ten opzichte van het vaderland, die aan dat vak ver bonden zijn, maar veeleer prefereert om op jongensachtige, men zou haast zeggen kwa jongensachtige manier uit te weiden over de onverwachte genoeglijkheden en eigen aardigheden die aan de plaats van de „man op de bok" verkleefd zijn. Viruly vertelde op uiterst smakelijke ma nier over de vooruitgang van de vliegerij in de laatste 25 jaar. een vooruitgang die hij niet af wilde meten in FK's of aanta der motoren, maar die hij veel treffender wist te illustreren. Hij vertelde namelijk over de tijd waarin de oversteek vair de Oceaan zich nog bepaalde tot een haastige sprong van Calais naar Dover. De gezagvoerder van een KLM-lijntoestel placht in die tijd net zolang langs het strand te vliegen tot hij Calais in de gaten kreeg, vervolgens zijn toestel evenwijdig aan de havenpieren te zetten en tenslotte te wachten tot na 36 kilometer de krijt rotsen van Dover opdoemden. Het was in die tijd dat gezagvoerder Sillevis een ge duchte reprimande kreeg, omdat hij een kortere weg met een oversteek van 125 km boven zee had gekozen. Het was ech ter diezelfde Sillevis, die toen de Ba tavia lijn door de politieke toestand nè de oorlog was geblokkeerd met behulp van een touwtje op de kaart uitmat dat de 5000 km zee die Mauritius en Batavia scheiden, toch best te vliegen waren en daarvoor geen reprimande, maar integen deel de welgemeende dank van de KLM oogstte. Viruly legde er tenslotte de nadruk op, dat ondanks de steeds voortschrijdende perfectionering van de luchtvaart, de ver- keersvliegerij nog steeds dat element van onverwachtheid bezit, -dat een grote be sluitvaardigheid vereist, en daarom het aangewezen beroep is voor die jongelui, die genoeg „spirit" hebben om noch dat onverwachte noch die besluitvaardigheid te schuwen. De salarisschaal die hij tenslotte aanstipte, gaf ruimschoots reden om het besluit tot de eerste stap niet al te moei lijk te maken. De heer De Lange, directeur van de Rijksluchtvaartschool, die na Viruly het woord voerde, hield een warm pleidooi voor de zweefvliegerij als voorportaal van de motorvliegerij én als sport. Hij maakte in zijn betoog melding van de mogelijkheid voor scholieren, die in de verkeersvliegerij willen (en die een goed rapport kunnen overleggen) om gratis een cursus in het nieuwe zweefvliegkamp in Teriet te volgen. Deze lezingen, die speciaal bedoeld waren om de interesse der scholieren te wekken voor de mogelijkheden die voor de verkeersvlieger bestaan en de oplei ding op de Rijksluchtvaartschool waar voor nog geen voldoende belangstelling bestaat, werden verlucht met een film over een AmsterdamNew York-vlucht van de KLM en een film over de zweef vliegerij in Zwitserland. Nog g©an licht Ir de zaak van verdronken schilderspatroon De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de voorlopige hechtenis van de 45- jarige 'Amsterdamse vrouw H. C. S. die door de Haarlemse politie werd gearres teerd naar aanleiding van de verdrinking van de schilderspatroon D. L. O. in de Jan Gijzenvaart nabij de Van Zinneveltbrug, met dertig dagen verlengd. Zij houdt evenwel nog steeds vol, dat zij nooit bij die plaats is geweest. Het onder zoek wordt dan ook voortgezet. Ged. Oucle Gracht 52 - Tel. 12762 - t/o de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) DE BRAND OP DE GASTHUISVEST Jongste directeur ook op vrije voeten Naar wij vernemen heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen de invrijheidstelling gelast van de jongste directeur van de voe- dingsmiddelenfabrielc aan de Gasthuisvest, waar op 21 Januari een flinke brand woedde. Zoals men zich zal herinneren verrichtte de Haarlemse politie vijf arrestaties naar aanleiding van deze brand, daar haar de omstandigheden waaronder deze uitbrak verdacht voorkwamen. Kort daarop werd de oudste directeur J. M, door de rechter commissaris weer'op vrije voeten gesteld. Nu ook zijn zoon, de 33-jarige A. Ch. M., uit de voorlopige hechtenis is ontslagen, bevinden zich de 42-jarige directeur J. G. en diens echtgenote J. J. G.—H. en haar broer, de 38-jarige chef van de inpakaf- deling L. K. L. H., nog in arrest. Op 5 April hoopt de heer j. Uitendaal, wonende Tweede Vooruitgangstraat 35 de dag te herdenken aai hij 45 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Gebr. Merens, Zuider Buiten«Spaarne. Burgerlijk® stand van Haarlem HAARLEM, 27 Maart 1950 GEHUWD: 27 Mrt, C, Haspel en M. J. Krammer BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt. C. de VriesBroersz: 24 Mrt. A. J. RutteKroon; 25 Mrt, P. E. G. Suijk—-Redeker; M, A, J'. DernisonAssendelft; H. G. M. Zwart Schouten; 26 Mrt, J. G. Otten—Peerdeman; A. M. Bakker—Kamp; A. W. van der Putten Mooy; 27 Mrt, C. J. van der Putten Bastiaanse. BEVALLEN van een dochter: 25 Mrt, P. T. Hendriks—Turkenburg; D. Stuijfzand— van Galen; 26 Mrt, T. M. M. SpookVerbeek; M. van OpzeelanöSabelis: M. »L. Bosma van Hillo; 27 Mrt, E. C. VerkadePrevost, OVERLEDEN; 24 Mrt, E. van Stijn—van der Helm, 59 j., Kamperlaan; 25 Mrt, A. A. van Pelt Lechner. 86 j., Westerhoutpark; 26 Mrt, C. J. Cohen—Koch. 84 j., Raamsingel; J. C. Verlees. 74 j„ Rozenprieelstraat; C. van de Lagemaat, 78 j., M. v. Heemskerlc- ptraat; H, de Vos—Komijn. 68 j„ Timorstraat. Voor de schoonmaak natuurlijk naar Alle soorten trappen van 312 treden. ALLE KEUKENHOUTWAREN tegen de laagste prijzen. Diepe platte borden 38 cfc. p. stuk. Deze week bij aankoop van 5.een potje prima terpentljnwas cadeau Alles wordt gratis thuisbezorgd. Dr. Leüjdsstraa! 10 - Tel. 11784 Hoogovens-Militairen Deze week wordt een sportweek gehouden tussen militairen van de Ripperdakazerne te Haarlem en leden van het personeel van de Hoogovens. In Beverwijk werd Maandag avond een volleybalwedstrijd gehouden. Het resultaat was, dat de ploeg der. Hoogovens met 31 won. In de Ripperdakazerne is een biljartwedstrijd gehouden, De militairen be haalden een zege van 64. De verdere wedstrijden worden in de om geving van de Hoogovens gehouden. Twee loopjongens uit Amsterdam 16 en 17 jaar oud, zijn op avontuur gegaan. De jongste moest voor zijn baas bestellingen rondbrengen en had een bedrag van £266 ontvangen. Aanvankelijk gingen zij naar Limburg, In Sittard kochten zij Belgische francs. In België werden zij gearresteerd en overgeleverd aan de maréchaussee in Maastricht. Bij fouillering kwamen nog 1200 Belgische francs te voorschijn. Taxi Bei 13000 DAG EN NACHT Mevrouw C. J. Cohen Tervaert- Koch overleden In de ouderdom van 84 jaar is overleden mevrouw C. J. Cohen TervaertKoch, oud presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. Mevrouw Cohen Tervaert is op 24 Februari 1866 te Schiedam geboren, waar haar vader leraar aan de H.B.S. en Gym nasium was. Zij werd opgeleid tot onder wijzeres en was drie jaar als zodanig werk zaam in Rotterdam. Na haar huwelijk vertrok zij naar Indië, waar zij dertien jaar verbleef. Toen zij in Overveen kwam wonen toonde mevrouw Cohen Tervaert grote belang stelling voor verscheidene verenigingen. Zij was gedurende een lange reeks van jaren presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Pluis- vrouwen, waarnemend presidente van de vereniging tot bevordering van het onder wijs in kinderverzorging en opvoeding, af deling Haarlem, lid van de raad van be heer van de vereniging Kartinifonds te 's-Gravenhage, lid van het bestuur van het Kennemer Lyceum en lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Bloemendaal. In de mobilisatie was zij lid van de Urgentieraad, belast met het bijeenbrengen van vrouwelijke werkkrach ten ter vervanging van de mannen, die in dienst waren. Als presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen'is mevrouw Cohen Tervaert op de voorgrond getreden. Onder haar leiding breidde het aantal leden zich steeds uit. Zij heeft het tweeduizendste, het driedui- zendste en het vierduizendste lid begroet. Aan verscheidene acties van de vereniging nam zij actief deel. In 1936 werd mevrouw Cohen Tervaert benoemd tot ridder in de Orcle van Oranje Nasau. De crematie is bepaald op Donderdag middag na aankomst van trein 13.07 uur te Westerveld. LEMCO SUIXER WERKFABRIEK ROTTERDAM Britse volksliedjes Gisteravond heeft in Brinkmann de heer Adrian Beecham, een zoon van de bekende Engelse dirigent Sir Thomas Beecham. een causerie gehouden voor het genootschap Nederland-Engeland over „Volksliedjes op de Britse eilanden". Deze causeiie werd geïllustreerd met een groot aantal gramo- foonplaten en dat was eigenlijk maar goed ook. want w'ij nemen aan dat de ongetwij feld zeer interessante lezing van de heer Eeecham voor velen moeilijk te volgen "zal zijn geweest, zowel door de vele muziek- technische gegevens die hij er in verwerkte als door het zeer zeker elegante, maar niet altijd even duidelijke „Oxfordaccent" dat zijn uitspraak kenmerkte. Nochtans heeft iedereen kunnen proeven van de charmante .rijkdom van de Britse volksliedjes, die werden voorgespeeld, en die in een schril contrast stonden tot de klom pendansen, die ons in dit land ter gelegen heid van allerlei feestelijkheden worden voorgezet als zijnde het laatste woord in de Nederlandse folklore. De heer Beecham liet zijn toehoorders ge nieten van vrolijke liedjes uit Engeland, van exotische en treurige liedjes iut Wales, van de romantiek -.-an Ierland en van liedjes uit Schotland die de vreemde sombere bekoring van de Hooglanden met zich meevoerden. Zo wist hij, hier en daar een liedje verdui delijkend met een paar zinnen, de sfeer op te roepen van het „Merry old England" en de toehoorder die zijn ogen sloot, waande zich verplaatst te zijn in een oude Engelse herberg met kaarslicht, bier en tinnen kroe zen en het grillig schijnsel uit een open haard over eiken tafels. Hij waande zich drie eeuwen terug in een tijd waarin de paarden van de postkoetsen vonken uit de stenen sloegen, waarin glorierijke kastelen zich ver hieven op de heuvels, jachtstoeten over het land trokken en „Bonnie Prince Charlie" probeerde met een handjevol mannen een koninkrijk terug te winnen. En aangezien moeilijk bestreden kan worden dat een cau seur, die dat kan bereiken, in de bovenzaal van de „N.V. Maatschappij tot exploitatie van de café en restaurantbedrijven voorheen Gebrs. Brinkmann" een ..knap causeur moet zijn, zullen wij het bij deze loftuiging laten. Begrafenis D. H. 3. Verkerk Zaterdag j.l. werd op de Algemene Be graafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van de heer D. H. J. Verkerk, die een aantal jaren als advertentie-ver tegenwoordiger van Haarlems Dagblad in dienst onzer onderneming is werkzaam geweest, ter aarde besteld. Er was ruime belangstelling van vrienden en bekenden van de overledene, die door verscheidene sprekers in warme bewoordingen werd her dacht, in het bijzondei- om zijn stille, maar toegewijde en belangrijke werk voor de .reclassering. Aan de groeve dankte de dochter de aanwezigen voor de belang stelling. „Vergeet ook uw eigen land niet" De Nederlandse Reisvereniging wil haar leden ook op de hoogte brengen van de schoonheid van het eigen land en had daar toe voor Maandagavond in gebouw „Depen dence" aan de Raamsingel een bijeenkomst voorbereid voor de afdeling Haarlem. Voor de pauze werden meer dan honderd kleuren dia's van ons land vertoond. Een volledig beeld van geheel ons land kon in het korte bestek .van een avond niet gegeven worden en zo waren er geen foto's van Zeeland en Drente, noch van Haarlem en Amsterdam, doch mogelijk zijn die laatste gereserveerd voor afdelingen, welke niet in het Westelijk deel van ons land zijn gelegen. Van de Veluwe werd een groot aantal prachtige lichtbeelden vertoond. Het tweede deel van de avond was gewijd aan het eiland Texel. Voor de oorlog is van dit eiland een goede film opgenomen, welke nu vertoond werd. De samenstellers hebben veel zorg besteed aan het verfilmen van de schoonheid van het eiland. Het vogelleven is op bijzondere wijze in beeld gebracht en de rolprent genoot dan ook de onverdeelde aandacht der aanwezigen. De heer C. Groen van het Centraal Bureau van de N.R.V. heeft een inleidend woord ge sproken. Na afloop bracht de voorzitter van de afdeling Haarlem de heer C. Spaargaren hem dank. Mishandeling van Tsjaikofski op gecombineerd concert De turnzaal van het gemeentelijk Con certgebouw was gisteravond de plaats, waai de Haarlemse Harmonie-muziekvereniging „Apollo" en de Haarlemse Klavarskribo Accordeonciub in afwisseling muziekuit voeringen gaven. Het eerste optreden van „Apollo" betrof 'een mars van Bisselink, de ouverture „Lich- de Cavalerie" van Fr. von Suppé en een Romance van P. Tsjaikofski in de be werking van de directeur van „Apollo", de heer Jac. J. Bijster. De uitvoering van de ouverture kende ogenblikken van verdien stelijk spel, maar bezat daarnaast kenmer ken, die duidelijk wezen in de richting, waar de moeilijkheden voor het corps lig gen. Allereerst moeten deze gezocht worden bij de onderlinge stemming', die aanvanke lijk nog zwevend, later op de avond (vooral bij de vertolking van Millacker-herinnerin gen) onverdragelijk werd. Verder vroegen de intonaties van de afzonderlijke tonen in hun melodisch verband grondige herziening, vooral bij bewegelijke fragmenten. Uiterste zorg dient nog besteed te worden aan de klankverhouding'. Het mag niet meer voor komen, dat hoofdzaken door bijzaken on derdrukt worden. Zelfs bij de uitvoering van een werk als de „Elégie" voor klarinet solo en harmonie-orkest van Jol. F. Pala was dit het geval, zodat de solo-klarinet- tiste, die nogal neutraal van uitdrukking speelde en moeilijk een stemmings-eenheid met het corps kon vinden, zich niet vol doende kon laten gelden. Hier ligt nog een belangrijke taak voor de dirigent. Voor de leden van het corps geldt: met niet ver flauwde ijver hard werken aan de techni sche ontwikkeling. Het gunstigst hebben de bariton-bespelers zich door goede klank onderscheiden. De Haarlemse Klavarskribo Accordeon club (directeur J. Hagenaar Jr.) hebben wij wel eens in betere coditie gehoord dan gis teravond. De uitvoeringen toonden tal van ongelijkheden en misten door het streven naar effect rhythmisehe kern. Dit begon al met de voordracht van een onbeduidende mars van Spenner en vervolgens kreeg de selectie uit „Faust" daaronder te lijden. Een weinig gelukkige keuze was dg „Sabeldans" van Katsjatoerian, die door het klankkarak ter van het accordeon en zijn instrumen tale mogelijkheden, geen indruk kon maken. Een rhythmiscli slappe uitvoering van de Tango van Albëniz moet ook nog vermeld worden. Drie bekende figuren op concerten, van de accordeon-club Inge Christoffer, Tiny Kempenaar en Rudi Kinsbergen verleen den ook nu weer hun medewerking. Eerst genoemde, die een niet grote, maar wel in nemende sopraan-stem bezit, trof het dit maal niet, want zij was tengevolge van griep niet erg gedisponeerd. Tiny Kempe naar kon echter weer als vaardig accor- deon-bespeelster hartelijke waardering vin den. Dit verslag moet eindigen met een ernstig protest tegen het spelen van een arrange ment van ëen paar „thema's" uit het Piano concert van Tsjaikofski voor piano-solo en accordeon-orkestbegeleiding, waarbij Rudi Kinsbergen als solist optrad. Dit arrange- ment was een afschuwelijke mishandeling van Tsjaikofski's muziek. Hier was geen sprake meer van het dienen der muziek. Hier diende de muziek, geamputeerd tot een armzalig overschot van „speelbare" gedeel ten, de menselijke ijdelheid. Zelfs de opge wekte klanken van de potpourri uit „De Klokken van Corneville" konden het treu rige voorval rnet Tsjaikof ski's pianoconcert niet doen vergeten. P. ZWAANSWIJK OBB3Bm3!£3E3aSHI3!aSSgaSB3HË DE BESTE VERVOERDER 1 van al Uw goederen is BESTELDIENST A.B.C. B BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM [g Telefoon 18428 - Na 6 uur 14155, 14810 (Adv.) 15) Oeaah!" geeuwde Rick, terwijl hij zijn mooi clownspakje uittrok. Wat zal ik lekker slapen vannacht". Het duurde niet lang of ze lagen netjes onder de dekens; ze deelden het bed broederlijk, want er was er maar één. „Nou, welterusten, Rick!" zei Beertje. „Welterusten, Bunkie!" zei Rick. En nog vóór het helemaal donker ivas sliepen ze allebei rustig. De volgende morgen keek Rick even vreemd op, toen hij wakker werd en hij moest even bedenken, waar hij eigenlijk ivas. Toen werd Bunkie naast hem ook wakker. Goeiemorgenvriendje!" lachten ze tegen elkaar. „Heb je goed geslapen?" vroeg Bunkie. „Nou, en of!" zei Rick. „Laten we dan maar opstaan", zei Bunkie. „Ik heb een fijn plannetje voor vandaag". ADVERTENTIE Mooie vrouwen, dank zij Marshall-plan ZEEP VAN GEHEEL NIEUWE KWALITEIT Dat een goede zeep ook dienst kan doen als een schoonheidsmiddel, is niet zo vreemd. Een fris uiterlijk is mee afhankelijk van een goed gereinigde gelaatshuid. Er blijft clan echter een tweede, veel moeilijker pro bleem op te lossen. De zeep moet niet alleen diep reinigen. Zij moet ook zacht en heil zaam zijn voor de .huidweefsels. En de zui verheid van de zeep speelt daarbij een grote rol. Het Marshall-plan nu heeft Nederland (als eerste Europese natie) in staat gesteld, een zuivere schoonheidszeep te maken op een geheel nieuwe manier: de z.g. Sharples- methode. Deze is zonder twijfel de belang rijkste vooruitgang in de zeep-industrie sinds 1863. De zuiverheid en de zachtheid van de zeep worden ten top gevoerd door een installa tie, 14000 maal werkzamer dan de zwaarte kracht, waarvan het traditionele zeepzied- proces gebruik maakt. Verleden week hebben onze Marshall vrienden de nieuwe installatie officieel in gebruik gesteld bij de N.V. Dobbelman te Nijmegen, de fabrikanten van de bekende Castella Schoonheidszeep. Thans wordt met de onzegbaar zuivere en zachte nieuwe Castella kwaliteit het groote schoonheids ideaal werkelijkheid; iedere vrouw kan mooi zijn! Amateurtoneel ,Per Luchtpost" Als men uitgaat van het standpunt, dat het grootste gedeelte van de donateurs van de geheelonthoudersvereniging „Nieuw Leven" zelden of nooit de voorstellingen door onze grote gezelschappen bezoekt, hetgeen overigens betreurenswaardig zou zijn, dan moet men zich verheugen over het streven van de werkende leden om het répertoire op een zo hoog mogelijk peil te brengen, zelfs al begaan zij daarbij de weg van de minste weerstand door de met succes bekroonde voorbeelden van het be roepstoneel op de voet te volgen. Dit keer lieten zij de keuze vallen op de door Cor Ruys en de zijnen langdurig gespeelde comedie „Per Luehtspost" van Norman Krasna, waarmee zij zich op een uiterst gevaarlijk terrein bewogen. Dergelijke lichte .blijspelletjes vragen namelijk de inzet van technisch buitenge woon geroutineerde acteurs, die met be hulp van hun wonderlijke gaven vergoe den wat er aan de magere tekst ontbreekt en de vage contouren van de karakterte kening met leven vullen. Amateurs vinden er doorgaans te weinig houvast. Zij moe ten zich vastklampen aan de situaties en proberen de vaart der ontwikkeling daar van bij te houden. Het gevolg is dat de triviale en' kluchtige elementen de toon aangeven en dat de geestige tussenwerp sels, waarvan veel van de charme wordt ontleend, vrijwel onopgemerkt voorbij gaan. Dat gebeurde dan ook hier. „Per Luchtpost" laat in twee bedrijven van elk drie tafrelen zien met welke won derlijke resultaten een teveel aan onder nemingslust van een jong meisje zonder verantwoordelijkheidsbesef kan leicTén. De amper zestien-jarige Miriam Wilkins heeft in de oorlogstijd uit pure vaderlandsliefde met verschillende militairen een bemoedi gende, hartstochtelijke én met gedichten opgeluisterde correspondentie gevoerd, daarbij haar brieven ondertekenend met de naam van haar meerderjarige zuster Ruth, wier portret zij ter kennismaking in sloot. Eén van de geadresseerden, de knappe luitenant Seawright, maakt van zijn verlóf gebruik om te- trachten zijn schriftelijk onderhouden vriendschap zo snel mogelijk in een- huwelijk om te zet ten, met alle vermakelijke gevolgen van dien. Regisseur Jaap' Kuyper, die er niet in slaagde de boven-omschreven moeilijkhe den te overwinnen, heeft desondanks blijk gegeven veel begrip' vóór de eigenaardige humor van het geval te bezitten en dik wijls aardig werk geleverd. De mise-en- scène in het eerste bedrijf, met de te ver naar links geschoven tafel, was niet bijster gelukkig en verder bleef het een raadsel waarom alle komende personen hun scha duw op de muur vooruit moesten werpen, De laatste scène voor de pauze, met het lezen der brieven, had veel sterker uitge speeld kunnen worden. De rollen van het ouderpaar waren wel iets te jong bezet, al maakten Ali Ooste waal en Chris Sluiters veel van de daaruit voortvloeinde bezwaren ongedaan. De laatstgenoemde bediende zich bovendien van leuke gebaren. Daartegenover zagen de beide meisjes er voor hun leeftijd te volwassen uit. Vooral dank zij haar bewe gelijke mimiek maakte Inge Troost echter van Miriam wel ongeveer het door de schrijver gewenste enfant terrible, voort varend en welbespraakt. Thea Hazevoet kon nauwelijks voldoen als de zuster die voor de consequenties moet opdraaien. Speciaal haar houding liet veel te wensen, zoals van Kick van Aken,- die zich na een zwak begin echter kranig herstelde, de verstaanbaarheid. De aanwezigen in de zaal hebben zich kostelijk vermaakt en dat is in ieder geval veel waard, want de plezierige stemming ontstond met beschaafde middelen. Nog één opmerking: als men in het programma de naam van de kapper vermeldt', dan ook die van de vertaler. DAVID KONING FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 30) Dat komt omdat zij de Zuidwester op be zoek heeft, dat windt haar altijd op. Bart ziet hoe Sjoerd zijn mond wijd open en weer dicht gaat, alsof hij iets zeggen wil. Hij wil ook iets zeggen, maar de wind-propt zijn mond vol en hij stikt er bijna van. Hij brengt zijn lippen bij het oor van de schilder en buldert boven het geweld van de storm uit, dat hij een nieuwe gast heeft gekregen gisteravond. Dat is plezierig voor u, dan kunt ge weer vooruit, schreeuwt Bart terug, die niet begrijpt, waarom Sjoerd hier moeite gaat staan doen om wat te vertellen. Sjoerd brult nog iets, hij schudt het hoofd, hij staat rare bewegingen te maken. Bart van Dijk laat het maar zo, hij is geboeid door dat machtige, levende schil derij daar beneden, de gasten van Sjoerd kunnen op het dak van het hotel gaan zitten of in hun bedden blijven, dat inte resseert hem niet. Hij heeft hier genoeg te kijken, er komt weer iets van de mach tige bekoring in hem omhoog, die hem vroeger kon bevangen als een verdoving, die hem naar huis deed hollen met in zijn gedachten reeds kant en klaar dat schil derij dat hij maken zou van wat hij gezien had. Er kruipt langzaam maar hevig een vuur langs zijn ruggegraat, daar vlamt het in zijn hart, daar vonkt het in zijn hoofd. Die zee, diekolkende, schuimende woes tenij, die spreekt, tot hem nu hij innerlijk een kokende zee gelijk is. Zij zijn collega's, die zee en hij, zij zijn broeder en zuster. Zij kunnen elkaar vertellen wat zij denken en willen, zij verstaan elkaar omdat zij beide opgejaagden zijn, die gemarteld wor den door een zweep. Bart van Dijk zijn handen klauwen zich om de ijzeren stang die het terrasje omlijnt, zij worden gedreven om iets te omvatten zoals die duizend witte armen der zee zich slingeren om de voeten der duinen. Hij denkt aan Martha, die broos en zwak uit zijn armen is gegleden, hij voelt nog scherper dan toen de pijn van alleen te zijn, van lege handen te hebben, van te moeten tieren en razen in een eenzame ruimte. Er klemt zich iets om zijn arm, hij kijkt er met een schok naar. Twee stevige, bruine handen waarover het regenwater vloeit, hebben zijn arm gegrepen, er is iemand achter hem op het terras 'geko men. Hij kijkt in het natte, glimlachende gezicht van Annelies, die naar hem opziet met een sliert nat zwart haar over haar- wang. Zij is van top tot teen in zwarte rubber, zij lijkt een kleine, vrolijke kapi tein op de brug van een sleepboot in de vliegende storm. Bart van Dijk zijn handen omvatten haar, hij heft haar bijna van de grond, hij is dankbaar voor de wind, die hem ontslaat van de plicht om iets te zeggen. Sjoerd zet zijn handen aan de mond, hij schreeuwt iets van; Ik heb je toch gezegd, maar Baft luistert niet naar hem. Hij luis tert naar die andere stem, die dicht aan zijn oor flarden van woorden doet klinken: Ik ben gekomen.... ik kon Bergen niet. vergeten.Toen je al weg was heb ik het pas begrepen.Ik schaam me zo. Stuur me niet wegIk kon niet langer wachten....Ik wilde zo graag de zee en jou terugzienIk kan jullie geen van beiden missen.Je zult me wel brutaal vinden.Het hoort nietMaar ik heb de'laatste tijd zoveel geleerd.... Ik moest eenvoudig naar hier.Ik hoor hier thuis.... Ik kon niet eens meer wachten tot je in het hotel terugkwam. Bart van Dijk hoort dat alles aan, hij zegt niets, hij kijkt in haar ogen die steeds maar blijven glimlachen, terwijl haar mond die verwarde dingen zegt. Iiij is stomver baasd, hij begrijpt dit niet. Hij kan niet begrijpen wat er gebeurd is, hij voelt alleen dat het allemaal goed en juist is, dat het niet anders mag en kan zijn. Hij houdt hier in deze razende wind en die klaterende regen zijn vrouw in de armen, dat is zijn zekerheid, hij kan dat niet be redeneren, maar het is ook niet eenvoudig denkt Bart, het is niet eenvoudig een vrouw in uw armen te krijgen van de Zuidwester. Sjoerd ziet dat aan, hij staat maar een beetje te lachen en het water uit zijn ogen te wrijven. Sjoerd kan dat wel berede neren, maar alleen voor zichzelf. Hij be grijpt dat alles haarfijn, maar hij kan da't aan geen mens veptellen. Zelfs niet aan zijn eigen vrouw. Hij zal haar alleen zeggen: Bart van •Dijk beeft een vrouw gevonden. En hij zal er misschien aan toevoegen; Ik zou beter kunnen zeggen dat een vrouw Bart van Dijk gevonden heeft. In ieder geval is het gegaan op de manier zoals alleen onze Bart van Dijk ovex-komen kan. Vraag me niet hoe het gegaan is. Jullie vrouwen wil len altijd zo precies weten waar het naadje zit. Ik kan dat niet uitleggen, maar het is allemaal gegaan zoals het gaan moest. Ik had dat kunnen voorspellen. Maar het is wel een beetje onlogisch en onverwacht, daar kan ik niets tegen inbrengen. Het is raar dat ik alleen maar de onlogische en onverwachte dingen altijd zo goed begrijp. Ik geloof dat ik een kunstenaar ben die zijn vak is misgelopen. Maar ik ben toch blij dat ik een hötel heb. We zullen dat eens van boven tot onder gaan klaarmaken voor de bruiloft. Het zal een bruiloft wor den zoals Bergen nog nooit gezien heeft. Wij zullen al die Brabanders die op het feest zullen komen eens laten zien dat wij hier even goed weten hoe wij het feit moe ten vieren, dat twee mensen, die door Onze lieveheer op elkaar zijn afgestuurd, elkaar ook tegen het lijf lopen. En ik kan wel zeggen dat ik het als een onderscheiding voel, dat het juist hier in Bergen moest gebeuren en dat ik er bij mocht zijn. Een dubbele onderscheiding is dat geweest. Wie durft nog te zeggen dat de hemel niet ge steld is op een beetje décor bij de grote gebeurtenissen, die hij organiseert? Il< be gin te geloven, vrouw, dat Bergen een stukje van de hemel is. Ik denk dat ik mijn hotel maar paviljoen Paradis ga noemen. EINDE De H.O.V. brengt serie van vijf voorjaars-concerten De HOV heeft voor dit voorjaar een bij zondere serie van vijf concerten samen gesteld, die gegeven zullen worden op de Dinsdagen 18 April en 2, 9 en 16 Mei onder leiding' van Toon Vei'hey. De serie bevat een Beethoven-concert, een Franse, Nederlandse en Oostenrijkse avond en een Tsj aikof ski-programma. Het Beethoven-concert zal bestaan uit de ouverture Leonore III,- het Derde Piano-concert en de symphonie „Eroica". Medewerking verleent de Roemeense pianiste Clara Haskil. De violiste Junine Andrade speelt op deN Franse avond „Poème" van Chausson en „Tzigane" van Ravel. Het programma bevat verder com posities van Messiaen en Debussy. De componist-pianist Hans Henkemans intro duceert op de Nederlandse avond zijn eigen werk „Passacaglia en Gigue". Ver der komen tot uitvoering de ouverture „De Vogels" van Diepenbroclc, de Eerste Sym phonie van Herman Strategier en suite „Oud Nederland" van Röntgen. Margit Opawsky, een der sopranen van de Ween- se Staatsopera, treedt op in het Oosten rijkse programma, dat bestaat uit werken, van Mozart, Schubert en Strauss. Het Vioolconcert van Tsjaikofski op de laatste avond van deze interessante serie wordt vertolkt door Ricardo Odnoposoff. De Zes de Symphonie (bijgenaamd Pathétique) besluit het programma. Kippenziekte te Rotterdam In Rotterdam zijn onder het pluimvee van zes kippenhouders gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Heemstede Dokter Von Walsem jubileert Op Maandag' 3 April zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de heer J. G. M. van Walsem zich te Heemstede als arts gevestigd heeft. Zijn vele patiënten, die hem beminnen en waarderen om zijn grote eenvoud, zijn hartelijke zorgen en onver moeibare bereidwilligheid, willen van deze feestdag gebruik maken om hem een stof felijk "blijk van hulde aan te bieden. De jubilaris was gedurende vele jaren secre taris van de afdeling Haarlem van de Maatschappij ter bevordering der Ge neeskunst en nam voor de oorlog nog veie andere functies waar,, die hij echter heeft moeten neerleggen omdat zijn drukke praktijk zijn gehele persoonlijkheid op eiste. Wel is hij nog als geneesheer ver bonden aan het Evangelisch Lutherse Oudeliedenhuis. Er is op de dag van het jubileum van 5 tot 7 uur te zijnen huize gelegenheid tot gelukwensen. f veertigjarig 'jubileum Zaterdag 1 April hoopt de heer F. B. P. Goossens, waarnemend boekhouder aan de gemeente gas-, duinwater- en electriciteits- bedrijven, de dag te herdenken waarop hij- voor veertig jaar werd aangesteld als jongste bediende aan deze bedrijven. De jubilaris, thans de oudste in dienstjaren op het kantoor van de bedrijven, heeft de groei meegemaakt. Ook op het terrein van de organisatie heeft de heer Goossens veel werk verricht. Zo vervult hij van de op richting af de functie van penningmeester van het Fonds voor Ziekenhuisverpleging en van het Wit-Gele Kruis. De heer Goossens houdt Zaterdagmiddag in zijn woning een receptie. AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. Santpoort-dorp Zilveren assurantiejubileum Het zal Zaterdag een kwart eeuw ge leden zijn, dat de heer F. M. van Vliet in Santpoort een assurantiekantoor in Sant poort stichtte. Sindsdien heeft het bedrijf zich ontwikkeld tot een van de meest be kende uit dit deel van Kennemerland. Zaterdag zal het jubileum worden gevierd met een receptie op het kantoor van de heer Van der Vliet, Hoofdstraat 38, Sant poort, die van 35 uur gelegenheid biedt de directeur met het 25-jarig jubileum te complimenteren. „De brief .van een onbekende vrouw" Uitgaande van de vereniging SantDoorts Bloei wordt Vrijdag 31 Maart en Zaterdag 1 April in het jeugdhuis de film „De brief van een onbekende vrouw" vertoond. Sant- poorts Bloei beëindigt haar winterprogram- ma op 14 en 15 April met „Ninotchlca". Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mi). N.-L Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 275% 276 211% 21-2% 222% 230% 174% 173% 127% 285 265 112% 235% 134% 155 126% 126 130% 130 131 130 148% 100

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6