Haarlems Dagblad „Wederzijdse verschrikking is de fundering van de vrede" (Churchill) 64e Jaargang No. 19513 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofcted. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 29 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn «Dpretbtc tjaarlcmschc €ourant (2ltmo i60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Churchill en Bevin over buitenlandse politiek „Duitsland bewapenen zou een verschrikkelijk besluit zijn" (Bevin) LONDEN, 28 Maart (Reuter) Winston Churchill, de leider der Britse conservatie ven, heeft vandaag in het Lagerhuis ver klaard, dat zijn partij van plan is de bui tenlandse politiek van Labour te blijven steunen, „evenals wij deden in de jaren dat wij hopeloos in de minderheid waren". In antwoord op de beschuldiging van premier Attlee dat hij zich op „onverant woordelijke" wijze had uitgelaten toen hij onlangs Duitsland noemde in verband met de defensie van de Westelijke Alliantie, zei Churchill: „Ik heb toen mijn woorden zeer zorgvuldig gekozen en ik wens ze niet te wijzigen. Ik zie geen reden waarom de Duitsers niet zouden helpen bij de ver dediging van hun eigen land en van West- Europa. Ik heb niets gezegd over een her bewapening van Duitsland en de vorming van een nieuw leger. Zonder Duitsland is er geen hoop op een verenigd Europa en zonder een vrij en verenigd Europa is er geen hoop voor Duitsland". Churchill beval het huis aan, dat alles zou worden gedaan om de Frans-Duitse verzoening te bevorderen. „De hoop van de Westelijke wereld ligt in hel feit", zo zeide Churchill plechtig, „dat de Verenigde Sta ten van Amerika het denkbeeld van een Europese statenbond steunen". Over het onlangs door de West-Duitse bondskanselier Adenauer gedane voorstel tot een economische unie tussen West- Duitsland en Frankrijk zei Churchill: „Dit voorstel gaat in de goede richting, maar wij willen uiteraard veel meer dan dat". Over de betrekkingen met Rusland zei de oppositieleider, dat er naar zijn mening een nieuwe wereldoorlog niet onmiddellijk voor de deur staat. „Deze kan voorkomen w.orden, doordat de beide partijen weten dat zij in het eerste stadium van een oorlog al datgene te lijden zouden krijgen wat zij het meeste vrezen. Terwijl West-Europa onder de voet zou worden gelopen en „ge- communiseerd" zou worden, zouden de Russische steden, vliegvelden, spoorwegen en oliegebieden vernietigd worden en mis schien zelfs zou het Kremlin de beheersing- verliezen over de enorme gebieden en be volkingen die thans van Moskou uit gere geerd worden. De atoombom is volgens Churchill de overheersende factor in de militaire situatie. „Moralisten vinden het misschien een droevige gedachte dat de vrede geen edeler fundering kan vinden dan dit vooruitzicht van wederzijdse verschrik king, doch ik zal tevreden zijn wanneer deze fundering solide blijkt, want zij zal ons de tijd geven en adem voor de nieuwe inspanning die nodig zal zijn om de wereld te ordenen," zo zeide Churchill. Hij ver volgde: „De mens heeft de wilde dieren,ja zelfs de insecten en microben overwonnen. Als hij wil, ligt er een gouden tijdperk van vrede en voorspoed voor hem. Alleen de laatste vijand moet nog overwonnen wor den en dat is liij zelf", aldus Churchill. Churchill betreurde het op het vasteland van Europa en in de V. S. bestaande mis verstand, dat Engeland niet enthousiast genoeg was voor het gehele plan van de Raad van Europa. „Er wordt beweerd," al dus Churchill, „dat Bevin in het ministers comité van de Raad van Europa altijd tot degenen behoort, die minder ver en minder snel willen gaan. Dat zou onze algemene invloed in Europa verzwakken." Na Churchill spraken Kenneth Younger, minister van Staat; Richard Crossman, lei der van de linkse groep-der Labouvpartij en Anthony Eden. Bevin: „Voorzichtig met Duitsland" De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Dinsdagavond na het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij zeide niet vooringenomen te zijn tegen Duitsland doch wel gekant te zijn tegen een overeenkomst op bepaalde voorwaarden. .„Wij zijn allen tegen de bewapening van Duitsland", zo vervolgde de minister. „Het zou verschrikkelijk zijn daartoe over te gaan. De bezettende landen zullen te eniger tijd moeten beslissen of zij Duits land de bepaling van zijn buitenlandse politiek zouden moeten overlaten. Slechts wanneer dat stadium zou zijn bereikt zou Duitsland als gelijkwaardige in het comité van ministers (van de Raad van Europa) kunnen optreden", aldus Bevin. Bevin verweerde zich tegen de beschul digingen van de oppositie, dat hij geen politiek had en lauw stond tegenover de Europese eenheid. Hij zeide, dat pas toen Engeland er absoluut van overtuigd was, dat de politiek, gebaseerd op de UlSo en Mensenrovers in West-Berlijn Het West-Berlijnse hoofdbureau van po litie heeft meegedeeld, dat verscheidene arrestaties zijn uitgevoerd in verband met de ontdekking van een twintig man sterke bende van mensenrovers, die in. cle Weste lijke sectoren geopereerd zou hebben op Sovjet-Russische instructies, Chinese nationalisten willen hulp verlenen aan hongergebieden De Chinese nationalistische autoriteiten zullen een aanbod doen om de blokkade voor het communistische China op te hef fen voor goederen, die bestemd zijn voor de door hongersnood geteisterde Chinese ge bieden. Ook worden er op grote schaal voorbe reidingen getroffen om door vliegtuigen levensmiddelen boven de getroffen gebie den te doen uitwerpen. Afschriften van een verklaring omtrent het aanbod der nationalisten zullen per vliegtuig boven het communistische China warden uitgeworpen. de raad van ministers op elke bijeenkomst dreigde te worden getorpedeerd, het een andere koers had gekozen. Met betrekking tot Duitsland zeide Bevin nog: „Wij zullen proberen te ver mijden wat er bij de Volkenbond gebeur de, waar heel wat zoete broodjes gebak ken werden om Duitsland opgenomen te krijgen. Naderhand echter nam Duitsland enige malen een houding aan, die noch beleefd, noch fatsoenlijk was tegenover de rest van de wereld, die met Duitsland trachtte samen te werken. Ik geloof niet dat een land als Duitsland er goed aan doet met ons te redetwisten over de voor waarden waarop het dient te worden toe gelaten." Bevin verklaarde verder, dat het een buitengewoon zware taak gebleken was, de Duitsers democratische verantwoorde lijkheid bij te brengen. „Ik heb mijn socia listische collega's in Duitsland moeten ver tellen, dat zij mij een beetje te nationalis tisch waren en dat hun nationalisme te dikwijls door huil socialisme naar buiten kwam. Dit alles maant tot voorzichtig heid." Toen Bevin zeide dat Churchill in zijn verklaring zinspeelde op de herbewape ning van Duitsland, waartegen de drie Westelijke geallieerden gekant zijn, viel Churchill hem in de rede en ontkende de woorden „herbewapenen" of „herbewape ning" te hebben gebruikt. Churchill zeide. dat hij hel had gehad over het samengaan van Duitsland met „ons, de Amerikanen en de Fransen." Reizen in Benelux BRUSSEL, 28 Maart. (ANP). Zoals bekend is, zullen van 1 April af het bewijs van Nederlanderschap en de Belgische identiteitskaart ais reisdocumenten weder om worden ingevoerd. Plet ligt in het voornemen zo spoedig mogelijk met de Luxemburgse regering tot een analoge overeenkomst te komen, waardoor het de onderdanen van de drie Beneluxlanden mogelijk zal zijn in deze landen te reizen zonder paspoort. Franse vliegboot bij Bordeaux in zee gestort Bemanning van 10 personen waarschijnlijk omgekomen Tijdens een oefenvlucht naar Dakar is een Franse vliegboot van het type técoere" kort na vertrek uit Biscarosse bij Bordeaux na een ontploffing aan boord in zee gestort. In bet toestel bevonden zich tien personen. Te hulp gesnelde schepen vonden alleen een olievlek. Het neergestorte toestel is een zesmoto- rige vliegboot „Latécoëre 631". De eerste „Latécoëre 631" werd door de Duitsers in beslag genomen en later op het meer van Konstanz door bommen tot zinken gebracht. Een tweede „631" stortte vlak na de oorlog in zee, waarbij 19 personen om het leven kwamen. Een derde verdween 1 Augustus 1948 650 kilometer ten Westen van Kaap Ver de met 52 personen aan boord. Het thans verongelukte toestel stortte ongeveer 3 km uit de kust neer. De beman ning van een militair vliegtuig uit Cazaux heeft het ongeluk zien gebeuren. Verken ningsvliegtuigen werden uitgezonden nadat per radio hierom verzocht was. Na ander half uur zoeken werden de vliegtuigen weer teruggeroepen en begonnen vissers boten en andere kleine vaartuigen naar lijken te speuren. Het zesmotorige toestel was berekend voor het vervoer van 60 pasagiers. Toen het ongeluk geschiedde bevonden zich al leen de bemanning en technici aan boord. De schipper van een treiler uit La Rochelle vertelde, dat hij het ongeluk zag gebeuren. Er brak een vleugel af en de vliegboot geraakte in tolvlucht, aldus de schipper. Dinsdagavond zijn drie lijken aan het strand van Kaap Ferret aangespoeld. Zij konden nog niet worden geïdentificeerd. Buitenlandse dagbladen naar West-Duitsland Bewoners van West-Duitsland zullen zich met ingang van 1 April kunnen abonneren op dagbladen uit Nederlan d, Dene marken, Luxemburg en Portugal, aldus heeft de geallieerde Hoge Commissie be kend gemaakt. Grote drie" vergaderen op 8 Mei in Londen PARIJS, 28 Maart. Itculcr meldt dat dc Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken op 8 Mei aanstaande te Londen bijeen zul len komen. De Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, heeft een onderhoud ge had met minister Adieson, ter bespreking van de voorbereidingen voor de conferentie. Men verwacht, dat op de Londense con ferentie der „grote drie" een groot aantal Europese en Aziatische vraagstukken zal worden besproken, waaronder de betrek kingen met de Sovjet-Unie. de voorstellen om tot een vredesverdrag met Japan te komen en het organiseren van de tegen stand tegen de uitbreiding van het commu nisme, waarbij speciale aandacht zal wor- den geschonken aan Zuid-Oost-Azie Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat de ministers der drie grote mogendheden de volgende punten zouden bespreken: De betrekkingen van de drie mogend heden met de Sovjet-Unie en plannen voor een internationaal beheer der atoom-ener gie. 2. Duitse kwesties, waaronder de eco nomische moeilijkheden der Westelijke sec toren van Berlijn en het voorstel tot het houden van verkiezingen in Duitsland. 3. De politiek van de drie mogendheden in Zuïd-OosUAzië en het Verre Oosten in het algemeen. 4. Het Japanse vredesverdrag. Het Amerikaanse Huis besnoeit Marshallhulp Tweehonderdvijftig millioen dollar minder Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft besloten het bedrag van 2.950.000.000 dollar, dat president Truman verzocht had voor het Europees herstelpro gram ter beschikking te stellen, met 2-50 millioen dollar te verminderen. Tevoren was een republikeins amende ment, waarin vermindering met 500 mil lioen dollar werd voorgesteld, met 152 tegen 137 stemmen verworpen. Het eerstgenoemde amendement, dat vermindering met 250 millioen dollar be paalt, werd met 165 tegen 163 stemmen aangenomen. Het voorstel om 1 milliard dollar van het contante bedrag af te trek ken en dit te vervangen door een gelijk bedrag aan Amerikaanse overtollige land bouwproducten werd echter door het Huis verworpen. Zoals bekend, had de huiscommissie voor Buitenlandse Zaken het voorstel tot be snoeiing van het contante bedrag met een milliard dollar aanvaard. Het Huis van Afgevaardigden verwierp het door zijn commissie aangenomen voor stel met 178 tegen 87 stemmen. Nog steeds: „vliegende schotel" Maandag zou men boven Addis Abeba, de hoofstad van Abessinië, een zilverach tige ovale „vliegende schotel" hebben waargenomen, die een uur lang op grote hoogte boven de stad bleef hangen en toen langzaam in Zuidelijke richting ging. Ook arbeiders van het vliegveld bij Nicosia op Cyprus beweren in de afgelo pen nacht boven Nicosia een „vliegende schotel" te hebben gezien, die zich in Noordelijke richting bewogen zou hebben. Het Amerikaanse ministerie van Lucht vaart heeft de berichten tegengesproken van de radio-commentator Henry Taylor, dat de vliegende schotels door de Ameri kaanse luchtmacht worden uitgezonden. Achf-en-vijftig Tsjechen naar het vaderland terug Acht en vijftig van de vijf en tachtig passagiers van de drie vliegtuigen, die Vrij dag uit Tsjechoslowakije te Erding bij München aankwamen, zijn Maandagavond in twee Duitse autobussen naar de Duits- Tsjechoslo waakse grens vertrokken. Onder degenen, die niet naar Tsjecho slowakije terug wilden, bevinden zich twee piloten van de Tsjechoslowaakse- lucht vaartmaatschappij, die beiden tijdens de oox-log' in R.A.F.-verband gediend hebben. Volgens deze piloten wisten slechts vijftien van de zich aan boord der vliegtuigen be vindende personen van te voren, dat de vliegtuigen naar de Amerikaanse zone van Duitsland zouden gaan. Zij tweeën en een derde piloot hadden op 23 Maart in de ean- tine van de luchtmacht te Praag de ont snapping beraamd. Het woord is aan Baer-Oberdorf Omdat het paradijs voor hen ge sloten is rvreJcen velen zich door er stenen in te gooien. Met de K.L.M. DC 6 „Prinses Irene" zijn Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene vanochtend iets na elf uur via Genève voor een vaeantie- verblijf naar Val d'lsère in Haute Savoie vertrokken. Het Koninklijk gezin op Schiphol, op weg naar het vliegtuig. Achtenvijftig van de S5 inzittenden der drie Tsjechische Dakota's, die onlangs in Erding in de Amerikaanse zóne van Duitsland landden, bleken onvrijwillig bii dit 'ontsnappingscomplot betrokken te zijn geweest. Zij zijn nu naar hun land terug gebracht. De overige '27 hebben in West-Duitsland asyl gevraagd als politieke vluchte lingen. - Op dc foto: een deel der vliegtuigpassagiers in dispuut na de landing te Erding Amerikaanse Dakota stortte brandend neer in. Canada Zes doden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Canada Een Dakota van de Amerikaanse lucht macht is met zes personen aan boord in de buurt van Ottawa (Canada) neergestort, nadat het toestel in de lucht in brand was geraakt. Vijf inzittenden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Canada. Lau rence Steinhardt, kwamen hierbij om het leven. Het vliegtuig stortte brandend neer, .waarna een ontploffing het toestel geheel vernielde. De enige overlevende, sergeant-' majoor G. A. Long, vertelde hoe hij Steinhaf't vergeefs trachtte te overreden om uit het vliegtuig te springen. De am bassadeur zeide, dat hij wilde wachten tot de piloot een noodlanding had gemaakt. Het vliegtuig verloor hoogte en de piloot had blijkbaar eèn landingsterrein uitge zocht. Toen de brand erger werd, sprong ik er uit, aldus Long. Steinhardt en vier andere inzittenden zijn omgekomen. Long heeft ernstige kwetsuren opgelopen. Nader wordt gemeld, dat de koninklijke Canadese luchtmacht op verzoek van de Amerikaanse ambassade te Ottawa een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is begonnen. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht zeide dat er geen réden was om sabotage te vermoeden. Niettemin zou bij het onderzoek ook re kening worden gehouden met de mogelijk heid van sabotage. Franse parlementscommissie eist vervolging van generaals PARIJS, 28 Maart (Reuter) De Franse parlementscommissie, die een onderzoek instelt naar „de zaak der generaals", heeft de regering verzocht om gerechtelijke ver volging van de generaals Revers en Mast en van Revers' secretaris, luitenant-kolonel Braveïèt. Generaal Revers, de voormalige chef van de Franse generale staf en onderhandelaar over het Atlantisch pact, heeft naar het oordeel van de commissie een vals rapport over Peyre als verzetsman opgesteld. Peyre, die zich thans in Zuid-Amerika bevindt, is op grond van dit rapport onderscheiden met het Legioen van Eer. De commissie noemt in haar rapport Peyre „een voormalige veroordeelde", een „verrader van zijn land en van verzets strijders" en een man, die „bereid was ge heime inlichtingen aan de hoogste bieder te verkopen". De commissie verklaart in haar rapport over generaal Mast, dat het ongetwijfeld -moeilijk is te bewijzen, dat deze generaal geld ontving voor het verstrekken van het geheime rapport over Indochina aan Peyre; „doch hij heeft gedurende zijn carrière een vermogen vergaard, welks herkomst hij de commissie niet bevredigend heeft kunnen verklaren". In een derde rapport beschuldigt de com missie Bravelet ervan dat hij Peyre ge holpen heeft bij het verkrijgen van het Legioen van Eer. Zij noemt deze officier „de schrijver van een volkomen ontoelaat bare correspondentie met Peyre". Generaal Revers hééft onmiddellijk na de publicatie van het commissierapport ver klaard, dat hij voor ieder competent rech terlijk college de bevindingen van de com missie stuk voor stuk zal weerleggen. De zetelverdeling in de Staten der Ned. Antillen Naai* wij vernemen, is de regering, naar aanleiding van het door de Staten der Ne derlandse Antillen uitgebrachte advies ten aanzien van de zetelverdeling in dat col lege, tot de conclusie gekomen, dat de rege ling van deze materie bij algemene maat regel van bestuur niet te aanvaarden is. Zij blijkt niet bereicl deze zetelverdeling een der voornaamste grondslagen van het landsbestel der Antillen anders dan bij de wet en dus met de medewerking van de Staten-Generaa.1, te wijzigen. Indonesië wacht op erkenning door communistisch China DJAKARTA, 28 Maart (Auela). De erkenning van de Chinese volksrepubliek door Nederland heeft geen invloed op de buitenlandse politiek der R.I.S., deelde drs. Moh Hatta in een exclusief interview aan Aneta mede. Op de vraag, wanneer de regering der R.I.S. de Chinese volksrepu bliek zal erkennen was het antwoord, dat zij daartoe dadelijk zal overgaan zodra de Chinese volksrepubliek de R.I.S. erkend heeft. „Het is zeide Moh Hatta een internationaal gebruik, dat het oudere land het eerst het jongere erkent". Nasleep van zwendel met valse bankbiljetten Tegen landbouwer uit Nieuwenhagen 5 jaar geëist De Maastrichtse rechtbank heeft enkele zaken behandeld, die verband houden met de bankbiljettenzwendel in België. De land bouwer M. J. M. uit Nieuwenhagen stond terecht op de beschuldiging, dat hij 250 valse briefjes van honderd gulden in voor raad zou hebben gehad, om deze als echt. uit te geven. De verdachte ontkende dit met grote stelligheid, maar volgens schrif telijke verklaringen van verschillende bendeleden uit Luik was M. de man, die in Nederland de distributie van valse bank biljetten zou verzorgen. Er zouden in Ne derland 26.000 valse biljetten in omloop worden gebracht. De officier eiste vijf jaar gevangenisstraf tegen M. De verdediger mi'. Sanders vroeg vrij spraak, omdat zijns inziens het wettig be wijs niet geleverd is. Tegen twee andere verdachten, een transportarbeider en een caféhouder werd ieder één jaar gevangenisstraf geëist, wegen^ het in voorraad hebben van valse bankbiljetten. Britse regering verwacht een verbetering der financiële positie In het Dinsdag gepubliceerde economi sche overzicht voor 1950 kondigt de Britse regering aan, dat het goud- en dollartekort van het sterlinggebied dit jaar slechts 785 millioen dollar zal "bedragen tegen 1.532. millioen dollar in 1949. Voorts deelt zij mede, dat het haar plan is om einde 1950- 1951 een overschot van 50 millioen pond te bereiken op Engelands betalingsbalans met de gehele wereld. In het overzicht wordt echter ook mede gedeeld, dat de regering de volgende maand een „strenge" begroting zal indie nen en dat de loonstop in Engeland waartegen zich thans ongeveer 5 millioen arbeiders verzetten moet worden ge handhaafd. De Britse regering noemt vervolgens een aantal belangrijke voorwaarden, waar aan moet worden voldaan om het gestelde doel te bereiken. Afgravingen in het Geuldal gaan niet door In April 1946 hebben enige belangheb benden aan Gedeputeerde Staten van Lim burg verzocht om een vergunning voor afgravingen van terreinen onder Vaals, ter verkrijging van klei voor de kerami sche industrie. Gedeputeerde Staten heb ben deze vergunning geweigerd op grond van het feit dat cle exploitatie van de voorgenomen kleidelving en het vervoer van het gedolven materiaal niet mogelijk is zonder ernstige inbreuk te maken op het natuurschoon. De Kroon heeft het besluit van Gedepu teerden bevestigd en de vergunning ge weigerd. Daarbij is overwogen, dat het Boven-Geuldal een der laatste beekdalen in Zuid-Limburg is, landschappelijk on gerept en van grote schoonheid. Door zijn rust en merkwaardige vegetatie trekt dit gebied vele bezoekers en het is uit recrea tief oogpunt van grote waarde. De mi nister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen stelt clan ook pogingen in hel werk. dit gebied een zu duurzaam moge lijke bescherming te verlenen, bij voor keur door de eigendom daarvan voor de staat te verwerven. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld te benoemen aan de gemeentelijke universiteit: Tot buitengewoon hoogleraar in de groèpspsychologie: dr. J. Koekebakker, hoofd van de afdeling Geestelijke Gezond heid van het- instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden: tot gewoon hoogleraar in de grondslagen voor de sociale paedagogie: dr. T. T. ten Have, privaat -decent in de karakterkunde aan cle universiteit van Amsterdam en sistent aan het Psychologische Laborato rium van deze universiteit; tot buitengewoon hoogleraar in de ortho- paeaagogiek: prof. cïr, I, C. van Houte,. bij zonder hoogleraar in de paedagogiek van wege de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen te Amsterdam, en tot buitengewoon hoogleraar in de che mische kristallografie: mej. dr. C. H. Mac Gillavry, lector aan de universiteit van Amsterdam. Goed nieuws. De gemiddelde temperatuur op de wereld is tussen 1910 en 1940 met een derde graad Celsius gestegen, zo meldt het Deense geografische genoot schap. Op Groenland werd het drie gra den warmer en in Spitsbergen, Noord- Azië en het Noorden van Canada twee graden. De tempera tuursstijging wordt minder, naarmate men meer naai- het Zuiden komt. Overeenstemming over het Atlantisch defensie-plan Communiqué van Atlantisch militair comité 's-GRAVENHAGE. 28 Maart. Officieel wordt A.N.P. onder meer het volgende medegedeeld: „Het Atlantische militaire comité kwam op 28 Maart 1950 in Den Haag bijeen om zich op de hoogte te stellen van de vorde ring der plannen betreffende de gezamen lijke verdediging van het Atlantisch ge bied. Nadat de algemene opzet voor de ver dediging in December 1949 te Parijs door het defensie-comité werd goedgekeurd heeft het voorbereidende werk van de vijf regionale groepen snel en regelmatig vor deringen gemaakt. Thans is het militaire comité gedurende zijn vergadering in Den Haag, unaniem tot overeenstemming gekomen ten aanzien van het gezamenlijke plan voor de verde diging van het Atlantisch gebied. Dit plan zal worden voorgelegd aan de ministers van Defensie in hun vergadering op 1 April. Het wordt door de permanente groep samengesteld uit de regionale plan nen. Deze groep zetelt in Washington en treedt op namens het militair comité. Het plan. dat is gebaseerd op de door de landen van het Atlantisch pact aan vaarde strategische opzet, brengt de ver antwoordelijkheid tot uitdrukking, die door elk deelnemend land is aanvaard, om met de sterkste krijgsmacht, welke het kan opleveren, de voortdurende veiligheid van het gebied dat wordt bestreken door het Atlantisch pact, te verzekeren. Het brengt tevens tot uitdrukking het principe van het met elkaar in overeen stemming brengen en het samengaan van de nationale inspanningen om een collec tief verdedigingsorgaan ter handhaving van de vrede op te bouwen en om het Atlantisch gebied te beschermen tegen aggressie. Alle leden van het militair comité wa ren het er over eens, dat het voorberei dende werk een snellere vooruitgang had gemaakt dan verwacht was. Het militair comité gaf eenstemmig uiting aan zijn dankbaarheid jegens de Nederlandse regering voor de uitnodiging om de vergadering in Den Haag te hou den en voor de uitstekende voorzieningen, die waren getroffen. Dit was de derde bijeenkomst van het militair comité. De eerste werd in Wash ington gehouden op 6 October 1949, de tweede in Parijs op 29 November 1949. Pantserauto reed na beschieting door de douane tegen een boom Smokkelaars wilden met 3000 kg boter over de grens Op een zandweg bij Eersel in Noord- Brabant probeerde een douane-beambte Dinsdag een gepantserde auto, die in de richting van de Belgische grens reed, tot stoppen te sommeren. Hij moest echter op zij springen om niet te worden overreden. Een andere ambtenaar schoot toen op de wagen. Hij richtte zo laag mogelijk en het gelukte hem, het oliereservoir lek te schie ten. De ambtenaar, die met zijn vlag een veilig heenkomen had moeten zoeken sprong nu op de treeplank en schoot, door een spleetje tussen de pantsering van de deur en de kap in de cabine, een stuk van het stuurwiel af. Hij zag dat er twee per sonen in de cabine zaten. De chauffeur probeerde, door vlak langs de bomen aan de kant van de weg te rijden, de douane beambte te dwingen van de treeplank af te gaan. Dat gelukte en de pantserwagen kon nog even doorrijden. De bestuurder werd echter gehinderd door de slechte weg en doordat hij door een spleetje van vijftien centimeter lang en drie centimeter breed in de bepantsering aan de voorkant maar een beperkt uitzicht had. Enkele ogenblik ken later ramde de auto een boom. Op drie meter afstand van de grens gaven de smok kelaars dé strijd op, sprongen uit de auto en gingen op de vlucht. De douane-ambte naren namen de auto in beslag. Deze bleek te zijn geladen met drieduizend kilogram boter, bestemd voor België. Naar de smok kelaars wordt nog gezocht, VISA VOOR REIZEN NAAR WEST-DUITSLAND Op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) over de wijze van behandeling van visumaanvragen voor West-Duitsland heeft de minister van Bui tenlandse Zaken geantwoord dat de be handeling van de visumaanvrage voor West-Duitsland van een Nederlander thans vier of vijf dagen vordert. De verkrijging van visa voor andere landen is doorgaans tijdrovender. Ook de kosten zijn niet bui tensporig hoog. Voor een enkelvoudig ver- blij fsvisum wordt 7.60, voor een visum voor meer reizen 15.20 gevorderd. De regering is voornemens in de naaste toekomst stappen te doen ondernemen bij de betrokken geallieerde autoriteiten om de visumkosten in het verkeer Nederland- Duitsland op basis van wederkerigheid ge heel af te schaffen. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K-N-M.l. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt ie 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buitjes. Meest ma tige wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koud. doch slechts od en kele plaatsen lichte nachtvor-jt. 30 Maart: Zon op 6.21 uur onder 19.09 uur Maan op 14.34 uur onder 5.26 uur Hoog en lang water in IJmuiden Woensdag 29 Maart: Hoog water: 12.18 en 00.00 uur. Laag water: 7.09 en 20-12 uur. Donderdag 30 Maart: Hoog water: 0.59 er. 13,52 uur. Laag water: 8.40 en 21.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1