c J Menselijkheid en politiek aaZSGEMSB Radio geeft Donderdag Wettelijke voorzieningen inzake regentschap en voogdij goedgekeurd Tweede Kamer aanvaardt op de dividendbeperking Rijksdienst komt in Haags flatgebouw de wet PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws Dienende muziek van Bach in Waalse kerk te Haarlem Woensdag 29 Maart 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK Waar de Steenbokskeerkring het Afri- I algemeen zich opwerpen voor de belangen kaanse- continent kruist, ligt Westelijk van de Zuid-Afrikaanse republiek het Britse protectoraat Betsjoeanaland, waar van het Noord-Oostelijke deel Bamangwato heet. Tot voor kort hadden weinigen van dit subtropische, nagenoeg niet-geëxplo- reerde gebied gehoord, doch Seretse Khama zorgde de laatste tijd voor propa ganda en het is welhaast zeker dat ette lijke ondernemende Amerikaanse toüris- ten dit jaar naar Seretse's vaderland zul len trekken vooropgesteld dat de Ame rikaanse reisbureaux daar logiesgelegen- heid zullen kunnen vinden. Het is in Seretse's vaderland overigens niet ideaal voor touristen. Niet alleen ont breekt het er aan comfortabele hotels, maar zelfs aan die concentraties van cul tuur en bedrijvigheid die wij steden ple gen te noemen. Het gebied grenst echter aan de geciviliseerde streken van het Zui den en is als achterland van de Unie van Zuid-Afrika zowel van economisch als po litiek belang. Van politiek belang vooral, dat heeft Seretse Khama tot zijn schade ondervon den. Deze jonge inlander, die van jongsaf bestemd was om de functie van opper hoofd der Bamangwato's te vervullen en zich te dien einde in "VJ'eS.feEffiropa van de nodige geleerdheid en beschaving heeft voorzien, heeft blijkbaar niet voldoende rekening gehouden met de ondoorgronde lijkheden van de politiek en met de diep ten en stromingen van het politieke water, waarop hij zich als stuurman wagen moest. Hij heeft het allemaal te eenvoudig en te menselijk geacht en het gevolg daarvan is geweest dat hij een der grofste teleurstellingen heeft moeten verwerken die een jongeman bij zijn intrede in de wereld maar te verwerken kan krijgen. Achteraf is het zo goed te begrijpen, hoe Seretse zich zo kon vergissen. Hij kwam als zwarte man uit Afrika naar het Wes ten, vond daar geen spoor van rassenvoor oordeel en bewoog zich in de centra van de Engelse civilisatie zonder enige moei lijkheid. Hij studeerde aan Engelse onder wijsinstellingen en werd behandeld met - - de achting die hem als jongeman van hoge geboorte toekwam. Dat moet op de jonge Seretse een indruk ge maakt hebben die hem een onbeperkt ver trouwen in de Westelijke samenleving gaf en het moet hem tevens hebben over tuigd van de humaniteit dezer maatschap pij, die de menselijke waardigheid en de menselijke waarden als hoogste goed respecteerde. Die overtuiging werd bij hem waar schijnlijk nog versterkt door de welwil lendheid, waarmede de Engelse regerings instanties zijn liefde voor een blanke vrouw en zijn huwelijk met haar verge makkelijkten. Weliswaar ondervond hij van de Church of England tegenwerking, waardoor het hem slechts mogelijk was voor de burgelijke stand te huwen, doch de regering bewees hem als tegenwicht de dienst, een verzoek van zijn oom in Betsjoeanaland, Tshekedi, om het huwelijk te verhinderen, naast zich neer te leggen. Zo kon Seretse met een gerust hart naar zijn subtropische vaderland terugkeren en zijn vrouw medenemen, waarna hij met vertrouwen de uitspraak van de raad dei- stamhoofden over zijn aanvaardbaarheid als opperhoofd tegemoet zag. Deze stam hoofden waren wel enigszins gebelgd over het feit dat de jónge Seretse hen niet ge raadpleegd had voordat hij trouwde, doch zij waren menselijk genoeg om hun beslis-, sing niet van een prestige-kwestie te laten afhangen. en zij besloten unaniem Seretse als opperhoofd-in-spe te aanvaar- den. Zo vond Seretse in zijn vaderland de zelfde humane welwillendheid die hem - ook in het Westen getroffen had en dit moet zijn wittebroodsweken zo rozerood gemaakt hebben als het maar kon. Toen kwam de oproep der Engelse rege ring: Kom naar Londen om tè spreken over uw toekomstige functie als opperhoofd der Bamangwato's. Seretse ging naar Londen in het volste vertrouwen dat hij door for mele onderhandelingen met het Engelse bureau voor betrekkingen tussen de landen van het Gemenebest het fiat op de beslis sing van de raad der stamhoofden zou krijgen. Dit was ook de overtuiging der stamhoofden zelf, die door hun uitspraak de zaak als afgedaan beschouwden. Daarna: de grote desillusie. De En gelse regering verbood Seretse naar zijn land terug te keren en de storm, die daar door zowel in de organen der Engelse re gering als in de groeperingen die in het Het weerbericht wordt een obsessie. Het spreekt me te vaak van depressie! Wat maal ik-om 't weer 'k Zet TIP voor me neer En lach al wanneer ik de fles zie! v. D. te Nijmegen -ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. B.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8,40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9,00 Platen. 10,00 Mor genwijding. 10.15 Amusementsmuziek. 10.50 Voor 'de kinderen 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen, 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano; 12,30 Weerbericht, 12.33 „In 't spion netje", 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13,15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Strijktrio. 15.00 Voor zieken. 16.00 Ge varieerd programma. 17.00 Voor dejeugd. 17.50 Regeringsuitzending, 18:00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Musette-orkest. 19.00 Voor kinderen. 1,9.05 Platen. 19.30 Volks muziekschool. 20.00 Nieuws. 20,05 Actualitei ten. 20.15 Radio-philhai'monisch_ orkest. 21.15 „De geest van onze. tijd". 21.4o Koor. 22.05 „Vader thuis, kat van de stoel". 22.20 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten 23.30 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Gebed 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00* Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken, 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en piano. 13-45 Kamermuziek. 14.00 Operamuziek, 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Neder landse volksliederen. 18.00 Platen. 18.15 Lar.d- en tuinbouwcauserie. 18;30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek- pr aatje 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. (21.0021.35 Fami liecompetitie). 22,05 Platen. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23,00 Nieuws. 23,1-5 Platen. van kleurlingen, ontstond, is in de pers ge noegzaam tot uiting gekomen. Intussen heeft velerlei critiek de Engelse regering tot een verzachting van haar oor spronkelijk verbannings-vonnis gebracht, zodat Seretse tenminste naar zijn vrouw kon terugkeren en vijf jaren in zijn ge boorteland mag verblijven onder Engelse curatele. Deze kwestie is aanleiding geweest tot de veronderstelling, dat de Britse regering besmet is met rassen-vooroordeel en van talrijke zijden is een verwijt in die zin aan haar adres gericht. Het is allerminst dui delijk, op welke gronden dit verwijt ge fundeerd is. De maatregel tegen Seretse is immers geheel en al in overeenstemming met de bedoelingen van zijn oom, Tsjekedi, die reeds vóór Seretse's huwelijk de En gelse regering tot maatregelen tegen Se retse adviseerde. Veeleer is het waarschijn lijk dat Londen de tegen Seretse gerichte stroming in Bamangwato genoeg gewicht toekent om ongeregeldheden te verwachten en een ongunstige weerslag in het Gemene best te vrezen, en nu, wat laat, heeft geoor deeld dat het toch beter zou zijn de jonge Khama van de opperhoofdszetel te weren. Het pas gepubliceerde Witboek der Engelse regering over deze zaak werpt geen nieuw licht op de beweegredenen. Het is voor zichtig en duister. Zo kan men zeggen dat in deze eenvou dige, menselijke belevenis van een oner- varen jongeman ook bij de ontknoping de diepe roerselen van de politiek niet zijn onthuld, doch dat hij en zijn vrouw daar ginds in zonnig Afrika genoeg te overden ken zullen hebben betreffende de Weste lijke humaniteit, die toch niet zo onbe perkt en zuiver is gebleken als zij in hun wittebroodsweken hadden gemeend, Wel licht zullen zij. als slachtoffers van de be langenstrijd in een grote politieke struc tuur waartoe het woestijnachtige Bamang wato behoort, in de toekomst minder ver trouwen hebben in de menselijke gevoelens van doorgewinterde politici, waarvan zij gedacht hadden dat zij op gelukkige wijze gecombineerd waren met de regels van het politieke spel. J. L. Verenigde Vergadering der Stafen-Generaal (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Verenigde Vergadering der Staten-Gene- raal volgens grondwettelijk voorschrift ge roepen om nog tijdens het leven van de koning een wettelijke voorziening te treffen ter benoeming van een regent en van een voogd ingeval het staatshoofd zou over lijden op een tijdstip waarop de opvol'ger nog geen 18 jaar oud zou zijn, dus dan minderjarig koning zou wezen, zich met de twee hiertoe ingediende wetsontwerpen verenigd. Daardoor zal, onder een omstan digheid als hier bedoeld, Prins Bernhard de vermelde functies te vervullen krijgen. MET DE SCHOONMAAK ook nieuw behang! BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Wij bezorgen door geheel Haarlem en omsLr. (Adv.) PRIJS VRAA G Wie bedenkt voor ons een aardige slagzin of advertentietekst, kort en krachtig! Voor de drie beste inzendingen loven wij uit: De bekroonde inzendingen worden ^e* ®®n Pr'sm,akijker ons eigendom. Op elke inzending 2@. ©@n barometer duidelijk naam en adres vermelden. io April sluit deze prijsvraag. 3®. een toneelkijker KEIP'OPTIEK GROTE HOUTSTRAAT naast Luxor ■txcooooooooóoGC&cooo&yxoocöoaxcxxxxox'ooooocooc&xxxxiotxKocxiooooaxxaooooocóoooccooccoc Veertig jaar Keip-optiek Zaterdag is het veertig jaar geleden, dat de heer H. A. Keip zich te Haarlem vestig de als opticien en instrumenthandelaar. De heer Keip, Groninger van geboorte, trok op vrij jeugdige leeftijd naar het buiten land en was werkzaam in Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Amerika in het opti- eiensvak. Ook bekwaamde hij zich in de instrumentephandel. Toen hij in 1910 in Haarlem vertoefde besloot de heer Keip zich zelfstandig te vestigen en wel in het perceel Koningstraat IC. De zaken breid den zich spoedig uit en tien jaar later ver huisde hij naar de Grote Houtstraat 137, waar het bedrijf gevestigd bleef. In de loop der jaren was het noodzakelijk de winkel enkele malen te vergroten. De heer Keip specialiseerde zich later meer in het opti ciensvak. Hij maakte verscheidene reizen naar het buitenland, om zich daar moder ne machines aan te schaffen en goederen in te kopen, welke voor de Haarlemmers van belang zijn. Ongeveer vijftien jaar ge leden is de heer W. Koetse in het bedrijf opgenomen, die eveneens een werkzaam aandeel in het bedrijf heeft. Zijn belang stelling voor het vak bleek in 1948 toen hij tot een van de eersten behoorde, die de „meestertitel" behaalde. April-programma van de Haarlemse Kunstgemeenschap Onder auspiciën van de sectie Film van de Haarlemse Kunstgemeenschap wordt op Zondagmorgen 2 April in het Frans Halstheater „De dag des oordeels" van Carl Dreyer vertoond. In deze film begeeft de schepper van de vermaard geworden rolprent „I-Jet lijden van Jeanne d'Arc" zich opnieuw in de problematiek van een middeleeuws heksenproces. Voor de afdeling Litteratuur en Voor drachtskunst houdt de heer Justus Meyer (schrijver van het drie-delige boekwerk „De Schoonheid van Shakespeare") op Donderdagavond 20 April in de tentoon stellingszaal van het Frans Halsmuseum een causerie over „Hamlet". Op Dinsdagavond 25 April brengen Jaap Engelberts en Simon Halie in de Renais- sancezaal een programma, dat men zou kunnen aanduiden als „een huwelijk tus sen muziek en gesproken woord". De voordracht van „Maria Sibylla Merian" van Aafjes wordt begeleid met muziek van Bach, de „Balade van de Merel" van We- rumeus Buning met volksdansen van Béla Bartök enzovoorts. De directeur van het Rijksbureau voor Chemische en Pharmaceutisehe Producten maakt bekend, dat de distributie voor car- bololie, ruwe benzol, ruwe koolteer en solvent-naphta III is vervallen, WORDT U GEKWELD door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen., Laat >U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de ■nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. (Adv.) Vervoerverbod voor pluimvee uitgebreid Het vervoerverbod van pluimvee, dat wegens het optreden van de pseudo-vogel- pest isvastgesteld voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, Is thans uitgebreid met het grondgebied ten zuiden van de grote rivieren en wateren als Rijn, Waal en Nieuwe Waterweg. De Staatscourant bevat de beschikking van de minister van Economische Zaken tot vrijlating van de vergoedingen voor de diensten van bouwkassén. Mr. Kortenhorst (K.V.P.), die als voorzitter van de Commissie van Rappor teurs de voorstellen aanbeval, bracht aan Prins Bernhard voor hetgeen Z.K.H, in 's lands belang heeft gedaan, onlangs weer door zijn uitermate geslaagde zending naar tal van landen, warme hulde. Minister Van Schaik stemde hiermee ten volle in. Tevoren had hij een ernstig protest laten horen naar aanleiding van een uitlating van de heer Gortzak. Namens de communisten had hij verklaard dat dezen als principiële voorstanders van de repu bliek en tegenstanders van de monarchie verder aan de beraadslagingen en evenmin aan de beslissing over de twee ontwerpen zouden deelnemen. Zij verlieten dan ook de zaal. Doch de heer Gortzak had ook nog iets anders gezegd eri daartegen richtte zich het protest van de minister. De heer Gort zak had beweerd dat een der leden van het Koninklijk Huis zich had laten vinden om zich, ook door zijn optreden in het buiten land, in de tot een derde, wereldoorlog lei dende Amerikaanse propaganda te laten in schakelen. Dit sloeg blijkbaar op de good- will-missie van de Prins. Slechts één afgevaardigde Laad nog' be hoefte aan discussie, te weten mr. S c h m a 1 (C.H.), die wel met de strekking van de beide ontwerpen ten volle kon instemmen, maar enige spijkers op laag (juridisch) wa ter zocht. Daarover kapittelde hem minister Van Schaik, hetgeen de heer Schmal niet bleek te kunnen waarderen. In één op zicht had deze afgevaardigde een zwak staatsrechtelijk plekje in het ontwerp in zake het Regentschap aangewezen, waarop het' ministerieel verweer maar heel matig- jes was. Doch verstoord over de ironische toon van de bewindsman bleek de heer Schmal geen lust te hebben om verder te discussiëren. Zodoende kon de Verenigde Vergadering in niet veel meer dan een half uur met haar taak gereed komen. De zaak Seretse Khama in het Lagerhuis De Britse regering heeft bij monde van haar minister voor betrekkingen met het Gemenebest in het Lagerhuis verklaard, dat zij niet van plan is te wijken van het door haar ten opzichte van Seretse Khama ingenomen standpunt. Minister Gordon-Walker herhaalde, dat „de terugkeer van Seretse Khama ge schiedt op voorwaarde dat de goede orde en de vrede in dit gebied (Betsjoeana land) niet wordt verstoord." De minister zeide dit in antwoord op een debat van anderhalf uur, dat in de nacht door parlementsleden van alle par tijen op de achterste banken over de kwes tie Seretse Khama werd gevoerd. Het Labourlid Fenner Brockway, dat het debat opende, verklaarde, dat de hou ding der regering' op rassendiscriminatie berustte. Een motie van de regering om het debat te sluiten werd met 198 tegen 80 stemmen aangenomen. Afdoend wapen tegen duikboten bijna klaar „De Verenigde Staten zijn bijna klaar met een uitvinding, waardoor zij in staat zullen zijn de duikboten uit de oceanen te verdrijven", zo verklaarde schout-bij- nacht C. B. Mom sen, adjunct-chef voor de vlootoperaties, die speciaal belast is. met de strijd tegen duikboten. Zonder nadere gegevens te verstrekken over de aard van deze uitvinding verklaarde de schout-bij- nacht, dat het probleem is, de duikboten op grote afstand te signaleren, een pro bleem dat bijna is opgelost. REPARATIE MATRASSEN 'e morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 'Adv.) (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp irizake - de dividend beperking is mét 6229 stemmen (die van de Partij van de Arbeid en de Commu nisten tegen) aangenomen, nadat een amendement Hofstra (Arbeid) om de bepaling, waardoor met het boekjaar 1952 aan de dividendstop een eind komt, te schrappen, verworpen was met 2860. Ook de heer Ritmeester (WD) zag zijn amendement, dat.de dividendstop meteen had willen doen ophouden, met grote meerderheid ten onder gaan. Be halve zijn geestverwanten liet alleen nog de heer Weiter (KNP) het voor horen. Met 881 stemmen verwierp de Kamer dit wijzigingsvoorstel, nadat zij van minis ter Drees, die zijn in Indonesië vertoeven de ambtgenoot Lieftinck verving, ver nomen had dat deze bij aanneming van het amendement schorsing van de verdere behandeling zou hebben gevraagd, omdat hij dan het wetsontwerp niet meer had kunnen verdedigen. Deze verklaring was voor de heer V a n den Heuvel (AR) die namelijk nadrukkelijk om een nadere verklaring van de kant van de regering had verzocht, voldoende om nu tegen te stemmen, hetgeen ook met de heer Van de Wetering (CH) het geval was. Zowel de heer Weiter als de heren Cor- nelissen (WD), Hoogcarspel (Comrh.) en Scheps (Arbeid) keerden zich tegen het feit dat -het rijk het flatgebouw aan de Van Stolkweg in het toch al aan woningen zo arme Den Haag voor de Centrale In- en Uitvoerdienst gaat gebruiken. Dat von den' zij verkeerd en daarbij kwam nog dat volgens hen op de beslissing van de Ka mer eigenlijk al vooruit gelopen was. Dit ontkende minister In 't Veld. Het huren van het gebouw in kwestie kon reeds op grond van de bestaande begroting ge beuren en nu ging het alleen om het doen goedkeuren van de nodige gelden bij een aanvullende begroting, ten behoeve van aankoop. Zou men dit voorstel verwerpen, dan ging alleen die aankoop niet door, maar de huur zou gehandhaafd blijven. Met 4923 stemmen behaalde de minister de -overwinning', die hem ontgaan zou zijn wanneer niet de heer Scheps met zijn geestverwanten, zij het onder protest, ten slotte toch hadden voorgestemd. Het wetsontwerp inzake opsporing en berechting van economische delicten ging van de agenda af en werd tot eind April tot 27 April duurt het Paasrecès aan gehouden. Dit was de schuld van mr. Van der Feltz (CH) en mr. Roolvink (KVP), die op het laatste ogenblik, zonder te voren de minister van Justitie noch de Vaste commissie voor Privaat- en Straf recht iets te hebben laten weten, met amendementen waren gekomen, welke niet terstond te overzien waren. Voorzitter Kortenhorst diende de beide heren een standje toe over deze zowel on hoffelijke als onpraktische manier van handelen. Aan het slot van de middag kreeg de heer Van de Heuvel (AR) een standje van de heer De Korte (KVP) wegens eenzelfde vergrijp bij het voorstel in zake verhoging van de renten met 25 procent, wanneer het ongevallen betreft daterend van voor 1 Januari 1947. Dit' wetsontwerp tot wijziging van de Land en Tuinbouwongevallenwet, van de On gevallenwet en van de Zeeongevallenwet beoogde redelijke aanpassing aan het ge stegen levenspeil. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het voorstel aan, nadat minister Joekes een amendement van de heer Van der Heuvel had over genomen en deze twee andere kansloos gebleken amendementen had ingetrokken. Aan het begin der vergadering is de heer J. H. W. van Koeverden (KVP) tot lid der Kamer benoemd in de vacature- mr. Cals, geïnstalleerd. 69. Panda's kordaat optreden met de los gebroken leeuw liet natuurlijk niet na om bij de toeschouwers levendige toejuichin gen xüt te lokken. Kranig!" werd er ge roepen en; „goecl zo!"en er waren onmiddellijk enkele sterke personen be reid om het net met de gevangene in de woonwagen te deponeren. „Ik begrijp niet hoe u zo'n verscheurend monster dan durft!" sprak een dezer personen bewon derend. maar Panda zei eenvoudig: „Och. ik ben er aan gewend, moet u denken. want hij wilde maar niet vertellen dat Joris Goedbloed in de leeuwenhuid zat! Maar toen )iij eenmaal de deur van de woon- -wagen achter. zich had kunnen sluitent knoopte hij snel, door het net heen, de huid open en.ja hoor! Precies wat hij dacht! In die huid zat Joris, en in die huid zat ook de mooie, kostbare viool van Maestro Flod der Fiedeldum! Maar nu hij uit de huid was gehaald liet Joris zich natuurlijk niet onbe tuigd. „Ik gelast u mij onmiddellijk uit deze onwaardige positie te bevrijden, mis selijk klein baaske!" riep hij op hoge toon. „Schdmën moest ge u! Een schande noem ik het, om uw oude vriend en leermeester op zo'n xoijze in een net te verstrikken. Gij verstout u wel heel veel sterke stukjes, moet ik zeggen! Achmij wordt het wee te moede wanneer ik denk aan het berouw dat gij hierover nog eens zult gevoelen! Arme, arme Panda! Dan zult gij uw hand jes wringen en u afvragen, hoe gij ooit zo wreed en oneerbiedig hebt kunnen zijn!" Maar voorlopig had Panda daar helemaal geen last van. Nu hij de viool eenmaal had, was alles goed, vond hij. Hij liet Joris rustig in het net zitten, besteeg de bok van de wagen en zette Inferno aan tot een straffe draf op weg naar het gerechts gebouw! Daar had hij immers een ogenblik eerder de musicus achter gelaten. „Wat zal de Maestro blij zijn met de viool", dacht hij verheugd. Maar ja.alles gaat nu een maal anders dan men verwacht, het maar eens Hondse diplomatie. Het Israëlische depar tement van Buitenlandse Zaken en de Russische legatie in Tel-Aviv hebben 10 dagen lang besprekingen gevoerd over de vraag of een honcl diplomatieke on schendbaarheid kan genieten. Er was namelijk een vrouw op straat gebeten door de terrier van een legatie-functio naris en de Israëlische gezondheids dienst wilde de hond onderzoeken op hondsdolheid. De legatie weigerde dit onderzoek op grond van het feit, dat de hond „diplomatieke privileges" genoot. Tenslotte werd een compromis gevon den. Een Israëlische veearts zal de hond op het terrein van de legatie onderzoe ken. Woede. Het Tsjechische persbureau Ceteka heeft de organisatoren van de ontsnap ping der drie Tsjechische vliegtuigen naar Beieren misdadigers genoemd, „die met gangster-methoden, welke in ons land onbekend zijn en blijkbaar door het buitenland zijn ingegeven, de levens van hun kameraden en passagiers in gevaar hebben gebracht." Proces. Anton Karas, de citer-speler uit de film „De derde man" krijgt een proces wegens plagiaat uit te vechten. Twee Franse componisten, Jacques Êjimonet en Pierre Baylé, beweren dat Karas tot zijn Harry Lime-motief onderbewust ge- inspireerd is door hun wals „Si petite". Zij eisen nu een deel op van de Franse royalties van het Harry Lime-motief. Bovendien zegt Baylé: „Ik ben pas klaar gekomen met het scenario van een Amerikaanse film, waarin Si petite voortdurend wordt gespeeld. Als we het erbij lieten zitten, zouden de mensen denken, dat wij ons aan plagiaat zouden schuldig maken". Geen regen. Men is gisteren in New York begonnen met het experiment om wol ken te bestrooien met droog ijs. Het werd overigens een grandiose misluk king, want toen het vliegtuig dat met 100 pond ijs aan boord was gestart, in de lucht was, waren de wolken boven het gebied waarop men het had Willen laten regenen, al verdwenen. Wel regen. Inmiddels heeft de Doopsge zinde predikant Eddie Clayton uit Texas aan de gouverneur van New York, Tho mas Dewey, om een beloning van^zeven- duizend dollar gevraagd voor de regen, die hij vorige week Donderdag door vurige gebeden heeft verwekt. „Nu die gebeden verhoord zijn en het boven New York geregend heeft, verzoek ik de auto riteiten van New York mij zevenduizend dollar uit te betalen, om mij te helpen bij mijn werk", aldus de dominee. Treurig verschil. De gemiddelde levens duur van de Amerikaanse blanke vrouw bedraagt thans 71 jaar, zo wordt dooi de federale gezondheidsdienst bekend gemaakt. De gemiddelde Amerikaanse blanke man wordt 62,5 jaar. De cijfers voor de gekleurde bevolking liggen „iets" lager, zegt de dienst.De gekleur de vrouw wordt gemiddeld 62,5 jaar en de gekleurde man 58,1 jaar. De dienst wijt dit aan een gebrekkige, medische hulp voor de negers. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Er was verblijdend veel belangstelling- voor de uitvoering in de Waalse Kerk te Haarlem, gewijd aan „Das Orgelbüchlein" van Joh. Seb. Bach, waarvoor het drieman schap: de organist Dolf Hehdrikse en de koorleiders Jan D. Boeke en Maarten Kooy (respectievelijk met hun „Haarlems Motet gezelschap" en „Remonstrants Kerkkoor") zich ingezet heeft. Het ligt voor de hand deze drie heren in één adem te noemen, om hun gelijk gericht streven ten aanzien van de Hervormde Kerkmuziek, die in hen geestdriftige en verantwoorde ijveraars vindt. Naai- wat we zo de laatste tijd van hen meemaakten, is het duidelijk, dat zij volgens een weloverwogen plan te werk gaan om aan te tonen hoe groot en hoe logisch de mogelijkheden zijn van koor- en orgelmuziek, in verband met gemeente-zang en kerkdienst in het algemeen. Zo is hun actie een dienende en welbeschouwd voor het ogenblik een paedagogische. Dinsdagavond werd dus een begin ge maakt met een reeks Baoh-uitvoeringen, die de grote Cantor als componist voor de eredienst wel het zuiverst kunnen belich ten; want in de 45 Koraalvoorspelen uit het „Orgelbüchlein" ontmoet men hem direct als dienaar van de Kerk, als hoedanig hij de ideale rol van het orgelspel aanduidt. Dit kon deze avond zeer duidelijk blijken doordat het betrokken koraal steeds gezon gen werd na het instrumentale voorspel. En bij deze vocale vertolking kon dan de tendenz van onze jonge ijveraars opgeld doen, welke wij voor kort reeds signaleer den toen I-ïendrikse en Boeke een kerk- muziek-avond gaven in de Remonstrantse kerk, namelijk om de koralen in allerlei combinaties te laten horen: als eenstem mige gemeentezang, als koorzang a capella, met of zonder orgel, als éénstemmige ge meentezang' met begeleiding van meerstem mig koor, als antifonaal eenstemmig gezang. Daar er nu twee koren waren,., dieieder onder leiding van hun eigen dirigent (links en rechts van het orgel opgesteld) zongen, waren.de mogelijkheden nog gróter. Een zelfde wijze van zingen, beschaafd en be scheiden, objectief en toch niet dor, maakte dat .die combinatie van de beide ensembles zeer mooi was. De vertolking van het „O Mensch, bewein dein- Sünde gross", na het heerlijke orgelvoorspel, dat een voorstudie lijkt van het slotkoraal van het eerste deel der Matbhaus-Passion, maakte wel een bij zonder treffende indruk. Dolf Hendrikse liet het gerestaureerde orgel van de Waalse Kerk op zijn gunstigst klinken. Het instrument is bovendien bij zonder geschikt voor deze „dienende" Bach- muziek die om zuivere barokklanken vraagt. De grote variatie-cyclus op „Sei gegrüsset, Jesu gütig" gaf alle gelegenheid om het orgel in al zijn mogelijkheden te demonstreren. De meesterlijke vijfstem- migé slotvariatie betekende ook als klank ontplooiing een prachtig hoogtepunt. Het „Orgelbüchlein" bergt nog' veel heer lijks dat deze avond niet aan de beurt kon komen. Belangstellenden krijgen dus 'nog ruime kansen. Ten zeerste aanbevolen," JOS. DE KLERK» J

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2