Het Hek van. de Dam. De prijsdaling, die de regering had verwacht, is uitgebleven TAPIJT 5.65 RIBSTOF 159.- Visitekaartje van het bloembollen vak: Woensdag 29 Maart 1950 Deze week was het jeest voor de vierling Good uit Bristol. Dc vier meisjes mochten namelijk tegenwoordig zijn bij de huwelijksinzegening van hun verzorgster Lucy Taylor en haar zusier Betty in de Trinity Methodist church te Bristol en bij de daarop volgende bruiloft. Bridgett en Elizabeth op de arm van Betty, terwijl Lucy zich over Francis en Jennifer ontfermt. EERSTE KAMER „Zonder prijsregeling voor de eerste levensbehoeften is derde loonronde onvermijdelijk" verklaart de heer de Bruyn (KVP) In de Eerste Kamer passeerde Dinsdag middag een elftal agendapunten vrijwel zonder discussie de hamer. Hieronder wa- ren de wijziging van de Pachtregeling 1945 en van het Pachtbesluit, de voor schriften met betrekking tot gemeenschap pelijke regelingen van gemeenten en pro vincies en de wijziging van de grens en provinciale indeling der gemeente Urk. Een aantal leden van de P.v.d.A. vreesde dat werd vooruitgelopen op de toekomstige vorming van de Zuiderzeeprovincie, het geen minister Teulings ontkende. Het wets ontwerp werd aangenomen met 279 stemmen. De Ljgroting van Sociale Zaken gaf in de Senaat aanleiding tot een heel andere behandeling dan destijds in de Tweede Kamer, daar de gevolgen der devaluatie zich sindsdien veel duidelijker hebben af getekend. De heren Schipper (A.R.) en De Bruyn (K.V.P.) behandelden de loon- en prijspolitiek in het licht van de 5 pro cent duurtetoeslag en de stijging der kos ten van het levensonderhoud, die in de periode van 15 September tot 15 Februari reeds 7,6 procent bedroeg. Het bestaans minimum wordt aan alle kanten afge knaagd, aldus de heer Schipper, maar met behoud van een redelijke basis en be scherming van het minimum zal men de verplichte versobering billijker over allen moeten verdelen. De heer De Bruyn ging nog verder en vroeg of het prijsbeleid wel houdbaar is ten opzichte van de loonpolitiek. Deze politiek vond de heer De Bruyn zelfs ge vaarlijk, onder andere wegens het facul tatief stellen van de 5 devaluatie-ver hoging. "Wie niet sterk georganiseerd was, werd daarvan de dupe. Slechts 80 a 85 der werknerhers ontving de 5 verho ging. Het heeft uitsluitend aan het wijs beleid van de leiders der grote bedrijven gelegen, dat er geen conflicten ontstonden. Ook achtte de heer De Bruyn de loon politiek gevaarlijk aangezien zij was geba seerd op de speculatie, dat de prijzen wel zouden dalen wegens de daling der grond- stoffenpri.jzen op de wereldmarkt en we gens de toenemende concurrentie op de binnenlandse markt. Deze verwachtingen zijn niet in vervulling gegaan. Is het wel verantwoord, aldus verder te speculeren? Als er geen prijsverlaging optreedt en zelfs geen stabilisatie van prijzen, wat wil de regering dan doen? Indien zij niet wenst over te gaan tot prijszetting voor de noodzakelijke levensbehoeften, eventueel met subsidies, is loonsverhoging onafwijs baar. De heer Schipper verzette zich tegen loon naar behoefte en wilde de prestatie als maatstaf. Voorts wensten beide sprekers, nu de voorbereiding der loonregelingen aan de bedrijfschappen komt.' het College van Rijksbemiddelaars niet meer als tussen schakel tussen bedrijfschappen en rege ring. In het algemeen dient er naast vrij heid van prijzen ook vrijheid van lonen te bestaan. Ook de bedrijfsgewijze verplichte sa menvoeging van allerlei verzekeringen op sociaal gebied in één orgaan, de voorbe reiding van grote openbare werken ten behoeve van de conjunctuurpolitiek, de beroepskeuze-voorlichting en andere pro blemen werden nog besproken. Heden worden de beschouwingen voort gezet. Zes woningen in brand Door een brand, die gisteren in Hooge- veen woedde, zijn vier gezinnen dakloos geworden. De brand ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak in een woning, die deel uitmaakt van een blok van zes aan- eengebouwde huizen. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, sloegen de vlammen naar de andere woningen over. Men hoopt 'dat enkele huizen weer bewoonbaar kunnen worden gemaakt. De woningen en de in boedel waren gedeeltelijk verzekerd. Aantal Nederlandse militairen zal in Canada worden opgeleid De minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, heeft de Canadese rege ring doen weten, dat hij met grote dank baarheid het Canadese aanbod aanvaardt om een aantal Nederlandse militairen een 1 kosteloze opleiding te geven op bepaalde specialistencursussen in Canada. Er is nog niet bepaald, hoeveel Neder landse militairen de cursussen in Canada zullen volgen. Het is echter wel zeker, dat zowel de landmacht als van de luchtmacht en de zeemacht militairen zullen worden uitgezonden. V.oor wat de zeemacht betreft zullen zij vo.ornamelijk bestaan uit ver tegenwoordigers van de marine-lucht vaartdienst. voor overgordijnen 1 90 120 breed «aPa JAVA KAFOK BEDSTEL 100 breed 2-persoons, 3-delig met 2 kussens KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 29 MAART Hotel Funckler: Theosofisch Genootschap, openbare voordracht, 8 uur. Rembrandt: „Het dodenmasker", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Key Largo", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: „Noodlanding in de jungle", 18 j„ 2.15, '4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ver raad", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het proces". 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 MAART Nieuwe Kerk: Johannes Passion. 8 uur. Gcm. Concertgebouw: Voor Katholiek Haar lem, concert. 8.15 uur. Bioscopen: Middag- tn avondvoorstellingen. de Demonstratietuin te Hillegom wordt Vrijdag voor het publiek opengesteld Vrijdag zullen langs de Weeresteinstraat in het centrum van Hillegom, de vlaggen van vele naties wapperen ten teken van het feit. dat de demonstratietuin „Tres long" voor het publiek is opengesteld. Met de ingebruikneming van deze tuin is een lang gekoesterde wens van het bloembollenvak in vervulling gegaan. De exporteurs, zowel de groot- als klein handelaren, doen op allerlei manieren hun best om hun klanten te laten zien wat er te bereiken valt met onze bolbloemen. Zij zenden fraai uitgevoerde en van kleuren foto's voorziene catalogi, zij sturen hun mooiste gewassen naar tentoonstellingen in binnen- en buitenland, maar desondanks deed zich de behoefte gevoelen aan een permanente tentoonstelling, een tuin, waar jaar op jaar de bloemen konden worden getoond, zoals ze kunnen worden toegepast in tuinen, volgens de meest uiteenlopende opvattingen en stijlen aangelegd. In deze tuin bloeien de narcissen zowel in strak - aangelegde gazons als in losse, be vallige groepen en rijen zichde kleurige tulpen in borders en perken. Maar ook kan men in de prachtig aangelegde rotstum zien hoe zich daar de bolgewassen voor beplanting lenen. Hier in het bijzonder is de plaats voor het „bijgoed", de kleinste kinderen van Flora, met haar vaak uit zonderlijk-mooie bloeiwïjze. Het Centraal Bloembollcncomite heeft besloten tot de inrichting van deze tuin, waarvoor de gemeente het terrein van „Treslong" ter beschikking heeft gesteld. Dit vroegere wandelpark was tijdens de oorlogsjaren volkomen geruïneerd en diende de jeugd tot speelterrein. Tegen de achtergrond verhief zich het vervallen, im posante maar stijlloze gebouw „Treslong", waarin de Distributiedienst heeft gehuisd en waarin thans de R.K. Lagere Tuinbouw school een tijdelijk onderkomen vindt. Tij delijk, want over enkele maanden zal Treslong vallen onder slopershanden, om plaats te maken voor een modern beurs gebouw. Wanneer de demonstratietuin geopend wordt, is hij nog niet op zijn mooist. Wel bloeien reeds vele vroege narcissen en ero- eussen, wel hebben reeds bijna alle tulipa's, Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: P. J. Bunschoten, aannemer van grond-, riool- en wegwerken, wonende te Haarlem, Bloemfonteinstraat 3. Rechter-commissaris: mr M. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. Beets, advocaat en procureur te Haarlem. A. Opgelder, vertegenwoordiger in bloem bollen, wonende te Beverwijk. Iepenlaan 7. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. K. van Giffen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: L. Baay, behanger en stoffeerder, wonen de te Haarlem, Kamperstraat 80. G. Monshouwer. zonder beroep, wonende te Haarlem, Florapark 9. J. A. de Lange, destijds wonende te Zaan dam, Rosmolenstraat 74 a, thans verblijven de in Egypte. Wegens het verbindend worden der emge uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. E. Deierkauf, winkelier, wonende te Aalsmeer. Zijdstraat 78. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in de surséance van betaling van: Johannes Franciscus Josephus Maria Erens. kweker, wonende te Zandvoort, Zandvoortselaan 315. Bewindvoerder: mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem. Op 21 Maart 1950 is door J. N. Gorter, ex pediteur, koopman en fabrikant van hout waren. wonende te Aalsmeer. Schollstraat 12. iprocureur mr. K. A. F. J. Pliester), het door hem bij deze rechtbank ingediende ver zoekschrift om hem surséance van betaling te verlenen, ingetrokken. de exotische uit de Kaukasus en Turkestan geïmporteei'de bolgewassen, haar kelken geopend en kan men zelfs al enkele vroege blauwe hyacinten bewonderen, maar in zijn volle glorie zal deze tuin eerst prijken wanneer we een paar weken verder zijn. Aan de ingang van de tuin bevindt zich de kiosk van de V.V.V., waar bezoekers alle inlichtingen omtrent de attracties in het bloembollendistrict kunnen ontvangen. Het ontwerp van de tuin is van de heer H. J. Voors, secretaris der Alg. Ver. van Bloembollencultuur en voorzitter van de Stichting Demonstratietuin, die Vrijdag, indien hij dan althans van zijn ziekte ge nezen is, zelf het resultaat van zijn werk open zal stellen voor het publiek. Basket-ballcompetitie had een vlot verloop De Haarlemse Basketball-competitie loopt ten einde. In elke afdeling is fel om het kampioenschap gestreden. H. H. C. I is in de eerste klasse en H. H. C. II in de tweede klasse kampioen geworden en in de dames afdeling kon H. O. C. de kampioensvlag hijsen. De ploegen ontliepen elkaar niet veel, alleen in dc öamcsafdeling, waar alle teams in één afdeling waren ondergebracht, was hel verschil tussen de eerste en laatste plaats tamelijk groot. Het volgend jaar zullen deze ploegen ook in twee afdelingen uitkomen. In de maand Mei zal een aanvang wor den gemaakt met de zomercompetitie, die vermoedelijk op de binnenplaats van De Doelen verspeeld zal worden. Daar basket ball buitengewoon geschikt is om als indoor- trajning te dienen voor voetbal,, handbal of welke sport dan ook, wordt verwacht, dat meer verenigingen voor deze competitie zul len inschrijven. In de wintercompetitie was dit nog niet mogelijk, daar voorlopig alleen nog in de zaal van De Doelen gespeeld zal \yorden, met nog een uur per week in het voormalig Zanderinstituut aan de Badhuis straat. Vrijdagavond 31 Maart wordt in deze zaal de basketballwedstrijd (heren) H. H. C. I tc-gen dc „Rest van Haarlem" gespeeld. Voor de „Rest" komen de navolgende spelers uil: C. Beugeling, G Hoos en A. van Huisstede (S.C.H I, A. Koblens en H. Snel (H.O.C.), M. Kwakkestijn en D .Ladue (Sportbond). S. Feenslra en C. Huigen (P.S.V.H.) De roeiploegen vgn de universiteiten van Oxford en Cambridge zijn naarstig aan het oefenen voor hun traditionele krachtme ting, de „boat race", die Zaterdag gehouden wordt. De Oxfoyd-acht in training op de Theems bij Hammersmith Bridge. Gymnastiek „Kracht en Vriendschap" gaf een geslaagde uitvoering Onder zeer grote belangstelling trad Dins dagavond in de Gemeentelijke Concertzaal de heer Alewïjk met zijn vereniging voor het voetlicht om te laten zien. wat zijn leer lingen na een jaar van hard werken geleerd hebben. Al konden niet alle nummers ons ten volle bekoren, toch moet vermeld wor den, dat de uitvoering in haar geheel aan de verwachtingen ten volle heeft voldaan, het geen ook bleek uit het applaus, dat de deel- nemenden na ieder optreden in ontvangst mochten nemen. Vooral bij de nummers waar vaart in zat zoals het hindernisturnen en het springen, leefden de ouders geheel met hun kinderen mee, /ij waren in even grefe spanning als de kinderen. Maar ook de rus tiger nummers als de vrije oefeningen van de meisjes en jongens werden met aandacht gevolgd. De volksdansjes van de meisjes werden wel goed. doch wat te stijf uitge voerd. De vrije oefening van de meisjes Noord had juist een teveel aan beweging, waardoor de algemene indruk wat rommelig aandeed. Daarentegen waren de oefeningen van de meisjes met één knots en met een bal weer zeer goed te noemen. Het toestelturnen van dc dames en heren was van behoorlijk gehalte. waa~bij vooral bij de heren de goede afwerking te prijzen viel. Het klassikale brugturnen was goed opgebouwd, echter naar onze mening met wat te veel enkele zwaaien. Aan de ringen demonstreerden de dames geen bravourstuk- jes, doch wat zij lieten zien werd voldoende beheerst. De heren turnden nog aan hoog- brug en hoogrek, waarbij zij verscheidene goede oefeningen ten beste gaven. Als laatste nummer kwamen de dames nog eens op in een bewegingskoor. Deze geva rieerde oefening, zeer goed afgestemd op de lang niet gemakkelijke muziek, werd met volle overgave gedemonstreerd en verkreeg een langdurig en dankbaar applaus. „Kracht en Vriendschap" kan met voldoe ning op de geslaagde uitvoering terugzien. Voetbal Betere accomodatie bij „Schoten" Het bestuur van Schoten verwacht voor de Zondag te spelen wedstrijd SchotenHilver sum op het terrein achter de Kleverparkweg grote belangstelling. Daarom zijn bijzondere maatregelen getroffen, om velen in staat te stellen de strijd te volgen. Ook zullen er meer dan vijfhonderd zitplaatsen zijn. T.Y.B.B. naar Gouda Voor Zondag is de wedstrijd GSVTYBB vastgesteld in de derde klas A van West II. Winnen ae Haarlemmers dan behoeven zij geen degradatiewedstrijden te spelen. Niet zo knijpen Als u vanavond om kwart voor negen uw radiotoestel afstemt op de zender Hilversum I, na eerst alle Mexicaanse honden en andere ongewenste vreemde lingen op het storende van hun aan wezigheid gewezen en met enige ferme bezweringen uit de kamer gejaagd te hebben, dan zult u een zo goed als emo tieloze stem horen zeggen: „Het begon in WarschauWat daarop volgt noemt men in raadselachtig Nederlands een hoorspel hetgeen iets geheel anders is dan een zienspel) naar het verhaal voor de film „Lang is de weg" door Is raël Becker, dat handelt over de bekla genswaardige lotgevallen van de Joodse ontheemden na de oorlog. Als deze ru briek voldoende aanspraak op gedegen ernst zou kunnen malcen, dan wilden wij voorstellen het eens met de bena ming „radiodrama" te proberen, waarop wij echter het auteursrecht voorbehou den. Misschien vraagt u zich af, wat dit alles nu eigenlijk met het doen en laten van de hoofdstad te maken heeft. Maar dan bent u toch lelijk in de val gelopen, want alle intieme studio-vrienden (van oom Henk of tante Lily Petersen) zullen u kunnen vertellen, dat Amsterdam goed beschouwd niet meer is dan een voorpost van Hilversum, dat als een generaal van de lichte brigade zijn ruiters uitzendt op de aethergolven. Hier immers, in één der bovenzalen van het fraaie restaurant At lantic aan het Westeinde, maar ook el ders als het zo uitkomt, worden de eer ste repetities gehouden van de radio grafisch naar de huiskamers overge- hevelde toneelstukken, die men in negen van de tien gevallen bij gebrek aan vol doende talent, gemakshalve overschrijft van het witte doek. Zo ook in clit geval, waarvan wij u thans verslag uitbrengen. Het is geen vrolijk stuk. Als men de medewerkenden hun tekst hoort voor lezen van hun gestencilde bladen, dan heeft men het gevoel zich aan een ge opende groeve te bevinden, waar de na bestaanden van een dierbare overledene het uitstoi-ten van gesorteerde bloemen vergezeld laten gaan van enkele onbe grijpelijke woorden. Zij zitten echter aan een lange tafel met aan het hoofd als een gemoedelijke pater famïlias de regisseur S. de Vries (met het bedrie- gelijke achtervoegsel junior, maar dat schijnt tot de goede zeden te behoren in de omrocpmaatschappij), die zich af en toe lot zijn beide assistenten richt om bepaalde geluidseffecten te bestellen op een loon die ongeremde bezitsinstincten verraadt. Bij voorbeeld: „Ik krijg hier nu eerst een paar spelende kinderen, ge- mixed met het geluid van naderende bommenwerpers. Dan een beetje mi- trailleurvuur en een stuk of wat grana ten." Vanavond kuni u horen of hij ze inderdaad gekregen heeft. Nu moeten de heren zich behelpen door met hun in ribfluweel gestoken ellebogen op de tafel te bónzen, daarbij natuurgetrouw sissend tussen hun tanden. Straks klinkt dat allemaal heel anders. Niet zonder ontroering zult u de jonge hoofdpersoon, David Jelin,op zijn zwerf tocht door vernield Europa volgen voor zover de huiselijke vrede dat toelaat. Er komt een moment, dat hij onderdak vraagt aan een boer, die vliegensvlug denkt: „Een Jood als ik hem aan breng. krijg ik er twee paarden voor!" Misschien gaan uw gedachten dan terug. De één zal zeggen: „Zet af dat ding. Heb ben we nog geen ellende genoeg gehad?" Een ander zal nadenkend zijn pijp stop pen en de krant terzijde schuiven. Maar niemand weet, dat de acteur die deze inhalige verrader kreeg te vertolken, zijn stem zodanig moest verwringen, dat de regisseur hem toevoegde: „Niet zo knij pen, Daan." Wij zullen dit verhaal niet op de voet gaan volgen. Nog één scène slechts. Op een gegeven moment is David Jelin in de uitgestrekte wouden terecht gekomen, waar hij aansluiting zoekt bij de partisa- nen. Hij wordt ondervraagd, maar dat gaat niet naar wens. Er moet meer wan trouwen doorklinken, zegt de regisseur, want „er waren daar provocateurs bij bosjes in die bossen!" Intussen zijn ook de assistenten zich weer met het spel gaan bemoeien door als bezetenen te kwinkeleren, terwille van de locale sfeer. Zij verdiepen zich zo in de handeling dat zij even later, als er een oude man aan de beurt komt, die voor een Maria beeld een gebed begint te prevelen, van louter enthousiasme hun ogen sluiten. Echt radiodrama Lieve luistervinken, wij zullen uw illusie niet bederven. Wat kan het u schelen dat op een gegeven ogenblik de regisseur tegen Constant van Kerckho- ven zei: „Zeg Stan, neem jij meteen die Duitsers even mee!" Hetgeen deze overi gens zo doeltreffend deed, dat er tijdens een kort daarop volgende pauze in de repetitie alleen nog maar gesproken werd over de benoeming van Joris Diels tot directeur van de Haagse Comedie. Waarvan acte. -Wij hebben grote waardering gekregen voor een man als S. de Vries, die de woorden zo laat zeggen, dat men zonder moeite het bijbehorende beeld daarach ter ziet opdoemen, vaag. maar onmis kenbaar. Wij begrijpen niet hoe iemand in snikken kan uitbarsten, zoals Heleen Pimentel, maai' tegelijkertijd een blad zijde van haar rol omslaan teneinde te weten wanneer zij daarmee op moet houden en haar koffie verder mag drin ken. Over koffie gesproken, die is daar slecht en duur. „Dat we het koffie noe men, is alleen een kwestie van beleefd heid", zei iemand van het gezelschap. Aan welke opmerking een ander toe voegde: „Als wij een hoorspel moeten schrijven over dit établissement, dan zouden we het noemen: „Bittere Koffie", of beter nog: „De koffie die gij mij ge geven hebt, is niet te drinken." Ondertussen maakt Wam Heskes, die iedereen kent als Koos Koen en con sorten, zich vrolijk om iets waar nie mand anders het fijne van weet, ver heugd rondkijkend met een hoofd, dat door een sneltekenaar ontworpen zou kunnen zijn. Echt een leuke gewone man, die er op tien manieren hei zijne van zegt. Rien van Noppen, aan de an dere kant van de tafel, heeft hel ver mogen om te lachen zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Dan tin telt er iets in zijn ogen als de vonken van een Vlaamse binnenpret. De onderbreking duurt vijf minuten. Als iedereen een meegebrachte boter ham uit een papiertje heeft gegeten en alle verse sigaretten branden, gaat het werk weer door. „Die trein nog even terug, jongens. Vergeet vooral niet de stangen er voor te doen." Zo zijn we op slag weer terug in de nog maar zo kort achter ons liggende periode, waarin de beestmens victorie aan alle fronten kraaide. David Jelin ontmoet een lot genote, met wie hij samen verder trekt, omdat ze beiden dakloos zijn. Midden in een scène voor een loket van een in lichtingenbureau gebeurde er iets ver schrikkelijks. In het aangrenzende ver trek barstte zonder aankondiging een radio los, die zich aan wonderlijk mis plaatste fanfare-muziek te buiten ging. Wat er toen geschiedde hadden wij in onze stoutste dromen niet durven be denken. Regisseur S. de Vries Jr. sprong op uit zijn stoel en riep met luider stemme: „Draai de knop van dat lor om of snij de draden door!" Dit is nu wat wij zouden willen noemen een echt radiodrama. EOEDA. Donderdagavond wordt in het\ Concertgebouw de generale repetitie gehouden voor de uitvoering van de Matthaus Passion van Bach op Zon dagmiddag 2 April onder leiding van Eduard van Beinum, met mede werking van het Toonkunstkoor Amsterdam en 'net jongenskoor Zanglustvan Willem Hcspe. De solisten zijn Jo Vincent, Annie Woud, Peter Pears, Laurens Bogt- man, Ernst Hae fling erWillem Ra- velli en Leo Rommerts. Zaterdag avond wordt er een volksuitvocring van gegeven. In de kleine zaal van het Concert gebouw speelt hedenavond Marjo Tal de driestemmige Inventionen van Bach en pianowerken van Beethoven en Escher. Vrijdagavond geeft Nelly Wagenaar voor de Kunstkring een recital in de grote zaal. Haar pro- In de hoofdstad uit gramma bevat composities van Bach. Schubert, Beethoven, Orthel en Chopin. De Nederlandse Opera brengt Vrijdag op een besloten avond in de Stadsschouwburg „L'Heure Espag- nole" van Ravel, gevolgd door de èén-acter Une education manquée" van Chabrier, welke combinatie deze zomer ook in het programma van het Holland Festival is opgenomen. De regie is in beide gevallen van Abr. van der Vies, de décors zijn respec tievelijk van Nico Wijnberg en Jan Bons. de voornaamste rollen in hel laatstgenoemde werk worden ver tolkt door Louise dc Vries, Greet Koeman en Theo Baylé. Het gezelschap van Cor Ruys blijft de rest. van xle maand in het. Cen traal Theater het blijspel „Drie. jon gens en een meisje" vertonen, daar na komt Comedia met „Dc held van het Westen" van John Millingtoii Synge onder regie van Johan de Meester. Het Nederlands Volkstoneel geeft Vrijdagavond in da Doclenzaal nog een opvoering van „Op Hoop van Zegen." In het Stedelijk Museum wordt een tentoonstelling gehouden ter herdenking van William Henry Sin ger, die hoofdzakelijk schilderijen en tekeningen uit Noorwegen om vat. Ninaber van Eyben exposeert in kunsthandel Santee Landweer en Leo Maillet in kunsthandel Martinet en Michels aan de O.Z. Voorburgwal. Zwemmen Recordpoging van Tjebbes leverde geen succes op De kring Haarlem van do KNZB hield gisteravond zijn jaarlijkse wedstrijden in het Sportfondsenbaa, met als inzet de zwem- kampioenschappen in een overdekt bad. Een poging van Tjebbes het record 100 meter borstcrawl te verbeteren faalde. Niet alleen waren zijn keerpunten zeer onverzorgd, doch ook verkeerde hij door een sensationele eindsprint tegen Bijlsma en Pietersc ten on rechte in de mening dat hij het eindpunt reeds had bereikt. Hierdoor verloor hij snel heid. Zijn tijd werd daardoor ongunstig beïnvloed. Nochtans zag hij kans met een kleine voorsprong als eerste aan te tikken. Bij de dames behaalde Margot Marsman wederom dc titel. Haar zwemmen stelde echter zeer teleur. Ook Jenny van Waard, als tweede, was niet op dreef. EUy Holsken, de dertienjarige zwemster, plaatste zich derde. De schoolslagzwemster Jopie Spoor gaf haar oudere rivale Do Turkenburg ditmaal geen kans. Op fraaie wijze behaalde zij de titel op de 200 meter. Een verrassing bracht het nummer 200 meter schoolslag heren, dat voor het eerst in de kring Haarlem werd gewonnen door een butterfly-zwemmer en wel door Aat de Vries, die over een fraaie slag beschikt. Hij nam rustig 'n voorsprong en behield deze on danks de felle aanval van Halscma. Deze zwemmer zal binnenkort tot goede prestaties komen. In het rugslagnummer dames behaalde niet Jopie Wisker doch haar clubgenote Jenny van Waard de titel. Opvallend was het goede zwemmen van Beppie Nelissen. Bij beter aantikken was de tweede plaats voor haar geweest. Een uitermate goede prestatie leverde Bijkerk op de 100 meter rugslag heren. Snel trok hij cr tussen uit en gaf Pieters geen kans. In de zeer fraaie tijd van 1 min. 10.4 sec. werd hij winnaar. De uitslagen waren als volgt: 100 meter borstcrawl dames: 1. M. Mars man (HVGB) 1 min. 14.2 sec.: 2. J. v. Waard (DWR) 1 min. 14.4 sec.; 3. E, Hölsken (Haar lem) 1 min. 17.8 sec. 100 meter borstcrawl heren: 1. J. Tjebbes (HPC) 1 min. 1.3 sec 2. G. Bijlsma i Haar lem) 1 min. 2 sec.; 3. F. Pieters (DWR) 1 min. 2.4 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 3 min 10.5 sec.: 2. D. Turkenburg DWT) 3 min. 18 sec.; 3. A. Muller (Haar lem i 3 min. 30.3 sec. 200 meter schoolslag heren: I. A. de Vries (HPC.) 3 min. 4.7 sec.: 2. W. Halsema <HVGB> 3 min. 7 sec.; 3. H. Boeree (Haar lem! 3 min. 10.6 sec. 100 m. rugslag dames: 1. J. v. Waard (DWR) 1 min. 24.1 sec.; 2. J. Wisker (DWR) 1 min. 25.9 sec.; 3. B. Nelissen (DWT) 1 min. 25.9 sec. 100 m. rtlgslag heren: 1. T. Bijkerk (HVGB) 1 min. 10.4 sec.; 2. F. Pieters (DWR) 1 min. 14 sec.; 3. J. dc Haas (HVGB) 1 min. 20.6 sec. 4 x 100 m. borstcrawlestafettc dames: J. DWR (T. Wouters. J. Wisker, C. Kneynsberg.' J. v. Waard) 5 min. 25 sec.: 2. DWT 5 min. 40.8 sec.: 3. HPC 5 min. 44.6 sec. 4 x 200 m. borstcrawlestafette heren: 1. Haarlem 1 (C. Braasem, C. v. Doorenmalen. J. v. Merkesteyn, G. Bijlsma) 10 min. 5.5 sec.; 2. HPC 10 min 39 sec.; 3. Haarlem 2 10 min. 52.9 sec.: 4. HVGB 11 min. 32 sec. Met een waterpolowedslrijd tussen de ze ventallen van Haarlem en Den Haag werd dit zwemfeest besloten. Den Haag nam door Van Gelder de leiding. Kort daarop bracht Hogeland de stand op gelijke voet en gaf zijn club een voorsprong (31). Toen Swier en 'Hogeland het water moesten verlaten scoor de van Gelder (3—2). Kort daarop bracht Smol uit een straf worp de stand op gelijke voet (33). Aanvankelijk hadden de Hagenaars na de hervatting het beste van het spel. Door Van Gelder werd het 34. Diepersloot maakte daarna de stand weer gelijk. Tenslotte pas seerde Van Gelder wederom keeper Vrugt. Met de stand van 5—4 in het voordeel van Den Haag kwam het einde. Hoogovens—Militairen De tweekamp Hoogovenstaten„Het Ge vleugelde Wiel" werd gisteravond voortgezet met de onderdelen bridge en klaverjassen. Het bridgen werd met klein verschil een zege voor de „Hoogoven-mensen", Dc uitslag was 134—117 m p. in hun voordeel. Bij de klaver- jaswcdstrijd bleken de militairen sterker. Zij behaalden 51107 punten tegen 48213 die door Hoogovenstaten bereikt werden. Na vier onderdelen is de stand 2—2. Vanmiddag wordt er gevoetbald en van avond staan dam -en schaakpartijen op het programma. Biljarten Om de Nobelsbeker e In „Hof van Holland" is de derde wedstrijd gespeeld om de Nobelsbeker tussen ..Hof van Holland" en Vriendenkring 2. De thuisclub behaalde een voorsprong van 9—3. Vanavond wordt de wedstrijd voortgezet Scholten (180) Van der Eem (170) Dorgeio (120) Wagenvoort (70) Neeskens (70) Dollé (310 c.) Doves jr (250 1.) Dinsdagavond varen: 90 26 12 3.46 58 26 8 2.23 54 35 10 1.54 135 35 17 3.85 180 27 41 6.66 72 27 15 2.66 115 33 17 3.48 62 33 11 1.87 70 36 15 1.94 57 36 7 1.58 310 >3 49 13.47 250 13 47 10.86 Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuïndersbond heeft tot lid en plaatsvervangend lid van de So ciaal Economische Baad aangewezen de heer C. van den Heuvel te Leiden en mr. W. Rip te Voorburg.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5