Om de welvaart en de werkgelegenheid van de steeds groeiende Spaarnestad Fris - Keiler Macdonald SLEUTEL WEG? De verkeerssituatie op het Stationspiein te Haarlem Woorden zijn goedkoop .Clowntje Riek Kort en Bondig De dood van dr. Leidekker Woensdag 29 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 College gaat actieve koopmanspolitiek voeren „Het vertrouwen dat de bestaande Haar lemse industrie in het industrialisatie beleid van de gemeente zal gaan stellen, is de beste propaganda voor de stad als vestigingsplaats voor nieuwe fabrieken en bedrijven". Het is op dit kompas, dat het gemeente bestuur in de komende jaren gaat koersen om het enorme industrieterrein in de Waarderpolder eindelijk aan zijn doel te laten beantwoorden. Wethouder W. F. Happé, die zich in het bijzonder met de commerciële zijde van dit vraagstuk be zig houdt, heeft er in zijn antwoord op de betogen die er van verschillende fracties bij de behandeling van de gemeentebe groting over dit onderwerp werden gehou den, reeds op gewezen dat Haarlem tot een actieve politiek zal overgaan, waarbij het zich los zal maken van de ambtelijke sfeer om in koopmansgeest deze zaak aan te pakken. „De gedachte van „Ik ben de overheid en kom maar bij me" zullen we moeten loslaten. We zullen er zelf op uit moeten trekken en, evenals iedere zaken man, concessies moeten doen om de vesti ging in Haarlem aantrekkelijk te maken", zo zei de heer Happé, met wie we naar aanleiding van de debatten in de gemeen teraad een onderhoud hadden. College bemoeit er zich zelf mee Daarom zal het College zelf met iedere serieus gegadigde contact opnemen. Dat zal hem de indruk geven, dat zijn wensen en verlangens inderdaad de belangstelling krijgen die zij verdienen. Daarbij komt dat Haarlem zeer belangrijke voordelen heeft te bieden. De ligging aan een voor kust- schepen bevaarbaar water is daar een van, evenals de ruim voldoende aanwezigheid van geschoolde arbeidskrachten, van vele vakopleidingen, van een belangrijk afzet gebied in de onmiddellijke nabijheid en zeker niet in de laatste plaats van het na bijgelegen Energiebedrijf, waarvan de stroomlevering aan de industrie niet te on derschatten voordelen biedt. Bij de bezwaren, die er natuurlijk ook zijn, zullen B. en W. zich steeds afvragen hoe deze ondervangen kunnen worden. Hiervoor zal de gemeente zich financiële offers dienen te getroosten, in het belang van de toekomstige welvaart en werkge legenheid van de stad. Toegangswegen Intussen is het vraagstuk van de toe gangswegen tot de Waarderpolder zeer urgent. Op korte termijn zal worden onder zocht waaraan de voorkeur gegeven moet worden: eerst verbetering van de landver binding door modernisering van de Oude- weg en verlegging van de Waarderweg in Oostelijke richting of wel eerst de bouw van de Prinsenbrug' over het Spaarne. Bei de plannen hebben hun voor en hun tegen. In het eerste geval is het niet zeker of de onteigeningsprocedure ter verkrijging van de nodige grond tijdig haar beslag zal krij gen en aan de Prinsenbrug zijn tal van verkeerstechnische bezwaren verkleefd. Bovendien heeft de scheepvaart reeds door de vereniging „Schuttevaer" haar beden kingen tegen deze oeververbinding ken baar gemaakt. Hoe het ook zijeen oplossing zal binnen kort moeten worden aangegeven en even tuele reflectanten kunnen er zeker van zijn, dat zo de door hen gewenste verbinding niet direct tot stand komt, zij dan" toch in ieder geval op het programma blijft om daarna te worden uitgevoerd. Voor alles dient er evenwel zekerheid te zijn wat er gaat gebeuren. Niet kieskeurig Wethouder Happé gaf voorts als zijn mening te kennen, dat men niet meer zo kieskeurig behoefde te zijn in de soox't van industrie die men wil aantrekken. Voor de oorlog was dat anders, omdat bij de zeer conjunctuurgevoelige bedrijven, zoals bij voorbeeld Beynes, de gemeente in tijden van neergang voor grote werkloosheids lasten kwam te zitten. Thans is door de ge leide economie de conjunctuurgevoeligheid aanmerkelijk verminderd, terwijl tevens de mening heeft post gevat dat niet de ge meenten maar het Rijk de vooi'zieningen bij werkloosheid voor zijn rekening dient te nemen. De heer Happé zag bijvoorbeeld een zeer goede mogelijkheid in de vestiging van buitenlandse, met name Amerikaanse fa brieken. Ter besparing van deviezen wordt immers aan importerende firma's vaak de eis gesteld, dat een bepaald onderdeel van het product hier te lande wordt vervaar digd of dat de uiteindelijke montage hier moet geschieden. In de auto-industrie wordt zo'n procédé vaak toegepast. Vervolgens is het niet noodzakelijk dat alleen ondernemingen van buiten de stad voor de Waarderpolder in aanmerking ko men. Ook bestaande industrieën in Haar lem, die moeilijk kunfien uitbreiden, vin den daar de mogelijkheid hun bedrijf te kunnen ontplooien. Weer contact Op het ogenblik heeft de gemeente weer contact opgenomen met alle gegadigden De echte KüPPERSBUSCH GASFORNUIZEN weer uit voorraad leverbaar. Komt U eens bij ons kijken.? JANSWEG 42 HAARLEM - TEL.-11828 (Adv.) van de laatste jaren. Nagegaan wordt waarom de onderhandelingen destijds zijn afgesprongen, of men inmiddels elders is geslaagd en waarom die plaats de voorkeur verdiende. Indien dat nog niet het geval is, zal het College voorstellen doen om aan gerezen bezwaren tegemoet te komen. Daarnaast zal via de modernste pro- paganda-middelen de aandacht op de in dustriehaven en de omringende terreinen worden gevestigd. Men zal met een stand op de Jaarbeurs uitkomen, folders ver spreiden en adverteren. Maar dat niet alleen: men zal ook de beschikking moeten hebben over een figuur, die toegang heeft tot de industriële kringen om relaties te kweken en te onderhouden. D°e gemeente zal dan ook voor alles za kenlieden in dit project moeten interes seren. Of dat in de vorm van een stichting of van een adviescommissie zal geschie den is nog niet zeker, maar in ieder geval zullen in dit orgaan behalve de wethouder die met de commerciële zijde van het vraagstuk is belast, de betrokken hoofden van gemeentelijke diensten, de vertegen woordigers van de Haarlemse industrie zitting hebben. Wethouder Happé was er vast van over tuigd, dat dan het odium van onverkoop baarheid, dat thans nog op de Waarder polder ligt, spoedig zal verdwijnen. De wereldkampioen dammen Piet Roozenburg heeft gisteravond in IJ muiden, op uit nodiging van de damclub IJmuideneen simultaanseance gegeven aan 25 borden. Onder zijn tegenstanders bevonden zich B. Dukel, H. Laros, J. Ligthart en de nationale doelverdediger Piet Kraak, die niet kon verhinderen dat Roozenbxirg al spoedig tegen hem scoorde. De wereldkampioen won 19 partijenspeelde er 5 remise en verloor er een. - Op de foto Roozenburg voor het bord van Kraak. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECJALSST" Geen verdere onderhandelingen over de aankoop door de gemeente van het Beijnes-complex Een goedkopere oplossing mogelijk er is altijd overproductie van. Maar kwaliteit en service, dat zijn goudklompjes! Lincol-polish anti-groen in rose en wit voor alle metalen. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Maart 1950 ONDERTROUWD: 28 Mrt, H. F. Heid- weiller en S. M. Bos; J. Boulonois en P.. C. Heijstek: A. M. Hollander en A. Meijer; T. Duikel en E. A. Wanders. BEVALLEN van een zoon: 24 Mrt M. A. van der Peet—van der Hulst; 26 Mrt, J. A. M. Kottman—Jansen; 27 Mrt, E. J. Koetse— Götter; B. A. Hubert—Leijdekker; M. Kok— Steffens; M, H. ReijersBremer; J. W, Theel-Schelvis. BEVALLEN van een dochter: 25 Mrt, G F. Eskens—van Mierlo; E. C. Wieringa—de Groot; 27 Mrt, H. P. M. HulseboschSchack- man; N. van den Ham—Barten; 28 Mrt, A. C. AttemaMeeuvvenszen, OVERLEDEN: 25 Mrt, D. Boelensvan Zoest. 74 j„ Gasthuisvest; 26 Mrt, A. van dei- Voort—Apetz. 68 j.. Koolsteeg: A. Pallesen —van der Wal. 80 j„ Kenaupark; 27 Mrt, H. C. KorstjensBlom, 86 j„ Brouwersstraat; G. J. Homan, 49 j„ ter Haar straat; A. P. Heuvel—Rutten, 71 j., Jac. v. Lenneplaan. «HE fflii BeBBgsaBBHBBHHBB NEEMT A.B.C. B vervoeren al Uw goederen met 30 auto's, 50 emballeurs H B BARREVOETESTRAAT 2. HAARLEM B Telefoon 18428 - Na 6 uur 14155, 14810 B ËHEaBEüBHBBEBHaaBBiaslB3 (Adv.) Wij hebben indertijd medegedeeld dat er. onderhandelingen waren tussen het ge meentebestuur van Haarlem en de directie van de N.V. Beijnes, over de aankoop van het gebouwencomplex aan het Stations plein en de Lange Molenstraat. De bedoe ling van B. en W. was om door die aankoop het mogelijk te maken de verkeerssituatie op het Stationsplein te verbeteren. Naar wij thans vernemen hebben die onderhandelingen niet geleid tot een koop overeenkomst, zodat de directie van Beijnes thans met andere gegadigden aan het on derhandelen is. Ongetwijfeld hebben bij de gemeente Haarlem financiële overwegingen veel ge wicht in de schaal gelegd, want met de aan koop zou een groot bedrag gemoeid zijn. De financiële toestand der gemeente is er de laatste tijd niet op vooruitgegaan, terwijl er vele urgente dingen zijn die in de naaste toekomst door de gemeente noodzakelijk in uitvoering moeten worden genomen. Het feit dat het college van B. en W. de onderhandelingen, met Beijnes niet heeft voortgezet, wettigt de veronderstelling, dat langs een andere weg gezocht zal worden naar een oplossing voor de verkeersmoeilijk heden die er thans op het Stationsplein zijn. Want dat er daar een verbetering moet komen, wordt als een vaststaand feit aan genomen. Wij herinneren er aan dat indertijd al eens gedacht is aan de mogelijkheid om de ingang van het Station aan het Kennemer- plein te maken. Toen het Station gebouwd werd, was er alleszins reden om de hoofd-in- en uitgang aan de Zuidkant te maken. In de loop der jaren is de belangrijkheid van Haarlem- Noord zeer sterk toegenomen, zodat er nu geen bezwaar meer zou zijn om de hoofd in- en uitgang naar het Kennemerplein te Verplaatsen. Daarmee zou dan gepaard moe ten gaan het vergroten van het Kennemer plein tot een groot verkeersplein. Er zijn drie huizencomplexen die afgebroken moe ten worden, namelijk aan de kant van de Kruisweg, de Jansweg en tegenover de Kennemerbrug. Deze huizen zijn eigendom- van de Nederlandse Spoorwegen, zodat uit- voéring van het plan alleen mogelijk zou worden met medewerking van de directie der Nederlandse Spoorwegen. Bovendien zouden door de Nederlandse Spoorwegen nieuwe gebouwen gezet moeten worden als de hoofd-in- en uitgang van het Stations naar het Kennemerplein verplaatst zouden worden. Tenslotte moet er ook een tunnel voor voetgangers komen, voor een snelle com municatie tussen het Kennemer- en het Stationsplein. Uitvoering van dit plan zal ongetwijfeld ook geld, zelfs vrij veel geld kosten, maar het is aan te nemen dat het veel minder zal zijn dan er nodig zou zijn voor een ver breding van het Stationsplein. Want men is er dan immers niet met een aankoop en sloping van de gebouwen van Beijnes. Die zou door de tijd gevolgd moeten worden door een aankoop van alle panden aan het Stationsplein en de Lange Molenstraat, op dat dan een geheel nieuw front voor het Stationsplein zou kunnen ontstaan. Keuring van trekhonden en hondenkarren Het is verboden een hond als trekdier en een voertuig als hondenkar te gebrui ken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege de houder zijn enderworpen aan een laatstelijk uitge- schreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trek hond en hondenkar geschikt zijn ver klaard. De keuring van trekhonden en honden karren zal dit jaar te Haarlem worden gehouden op 11 April en wel aan het hoofdbureau van Politie aan het Nassau- plein. TaxiI Bei s 3 000 DAG EN NACHT Jubileum mej. dr. F. C. v. Hasselt Zaterdag hoopt mejuffrouw dr. F. C. van Hasselt de dag te vieren, dat zij vijf- en-twingtig jaar verbonden is aan het Sint Elisabeths Gasthuis. Enige tijd was zij assistent van dr. Westerman, waarna haar benoeming in vaste dienst volgde. Na het overlijden van dr. Westerman werd zij hoofd van de afdeling verloskun de en vrouwenziekten. Later werd een polikliniek opgericht, welke ook onder haar leiding kwam. De aanstaande jubila- resse, die ook een particuliere praktijk heeft, is bij haar patiënten zeer gezien. A. H. Gerhardschool nam afscheid van E. R. Koerselman Honderd vijftig leerlingen van de A. H. Gerhardschool hebben in de bijna geheel met leerlingen, oudleerlingen en ouders gevulde Gemeentelijke Concertzaal een feestprogramma afgewerkt dat klonk als een klok. De schoolband liet zich met veel succes horen, andere scholieren schitter den in toneelstukjes, declamatie, volks dansen en gymnastiekoefeningen. Tevens werd afscheid genomen van de heer E. R. Koerselman, die tot hoofd van de Mulo in Beilen is benoemd. De voox1- zitter der oudercommissie, het hoofd der school, de tweede voorzitter van de Ne- derlandse Oxxderwijzersvereniging, de secretaris van Volksonderwijs en eeix leer linge der school loofden de vele kwalitei ten waarover de scheidende onderwijzer beschikt en die hij zonder enige reserve in dienst heeft gesteld van het onderwijs.. De heer Koerselman werden een schemer lamp en eexi geschenk onder couvert aan geboden als stoffelijke blijken van waar dering. Een gezellig bal besloot de avond. Toogdag „Jonge Kerk" Haarlem Wij maakten in 't kort reeds melding van de Toogdag der Jonge Kerk, welke hier op. de Tweede Paasdag te Haarlem gehou den zal worden. In de kerkdienst des morgens in de Grote Kerk, waarin prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam voorgaat, zal het orgel be speeld worden door de heer Piet Halsema. Vóór de middagvergadering in het concert gebouw is er samenzang. De rede in deze vergadering wordt gehouden door ds. F. Keja van Stompetoren. Medewerking ver lenen Piet Halsema, orgel, J. Leenaarts, hobo en Alike de Vries, zang. Verder wordt de film Bush Christmas vertoond, waar aan een inleiding en bespreking vooraf Voor de kinderen Clowntje Rick en Bunkie waren gaxiw aangekleed. En toen ze wat gegeten had den, zittend aan het tafeltje in het poppenhuis, gingen ze op stap. Rick was nieuws gierig, welke verrassing Bunkie had bedacht. Ze liepen door de tuin van de villa, tot ze aan een water kwamen. Een eindje verder bracht Bunkie zijn vriendje naar de waterkant. „Nou kijk eens.wat zeg je daarvan?" zei hij. Aan de kant, met een touwtje vastgebonden, dobberde een aardig bootje! Het was gemaakt van een klomp; er stond een viast op met een opgerold zeiltje en ook zat er een roer aan. Wat een prachtige boot!" riep clowntje Rickvol bewondering. „En daar wou ik nbu een tochtje mee gaan maken", zei Bunkie. „Fijn!" vond Rick. Toneel „Wat iedere vrouw wel weet" thans met Ank van der Moer De toneelgroep Comedia heeft na een onderbreking van enkele weken de reeks vertoningen van het charmante blijspel „Wat iédere vrouw wel weet" door de in 1937 overleden sir James Barrie"sinds kort weer voortgezet, hoewel de actrice Mary Dresselhuys, die aanvankelijk de hoofdi'ol vervulde, ten gevolge van een ander enga gement ha'ar medewerking niet langer kan Verienen. Haar plaats wordt nu ingeno men door Ank van der Moer, die, ondanks de geheel verschillende geaardheid van haar talent, waar-door misschien hier en daar de accenten iets verschoven zijn, ze ker niet voor haar voorgangster onder doet wat betreft grillig raffinement en vrouwelijke gevoeligheid. Wel wordt er, mede door toedoen van de flatteuze costuums, een sterker' beroep gedaan op de verbeeldingskracht van de toeschou wer, die veel moeite zal hebben haar voor het lelijke jonge eendje aan te ziep, waar- .jnede overigens niets ten nadele van haar eerder genoemde kunstzuster gezegd wil zijn. Bepaald heel grappig doen liet boerse dialect en de (wellicht nagebootste) zan gerige uithalen aan, die het artificiële van deze comedie treffend ten goede ko men. Merkwaardig genoeg betekent de vervanging van Jos Liesting (als de oud ste zoon des huizes) dóór Ton Lutz een kleiixe maar geenszixxs storende verzwak king. Wij kunnen onze na de première gege ven aanbeveling, om deze onder regie van Johan de Meester staande voorstelling te gaan zien, dan ook onverminderd hand haven. Het eerste bedrijf behoort tot de meestex-stukjes van de dramatische littera tuur, het romantische vervolg vol sen timentele sympathie voor de betrokkenen levert een onderhoudend kijkspel op, met uitstekende rollen van Rika Hopper en Ko van Dijk. Het stuk behandelt de carrière van een gewezen treinconducteur als parlementslid of liever gezegd: de invloed van zijn echtgenote daarop, waar bij Barrie uitging van de veronderstelling dat iedere man een zelfingenomen dwaas is en dat de vrouw er voor moet zox-gen dat hij nooit te weten komt dat zij de teu gels in handen houdt. DAVID KONING Ondiepe plaatsen in Spaarne worden wel uitgebaggerd Wij maakten dezer dagen melding, van een adres van de Haax'lemse Kamer van Koop handel aan het gemeentebestuur, waarin werd geprotesteerd tegen het besluit dit jaar wegens bezuiniging de post voor het uitbaggeren van het Spaarne te laten ver vallen. Van de wethouder voor de Bedrijven, de heer W. F. Happé, vernamen wij, dat aan de wensen van de Haarlemse, industrie tegemoet gekomen zal worden. Uit een on derzoek is gebleken, dat het Spaarne op vele plaatsen aan de wal nodig moet wor den uitgebaggerd, daar schepen vaak moei lijkheden ondervinden bij het meren. Het is dan ook de bedoeling dat dit-jaar deze plekken worden uitgediept met be hulp van de nieuwe baggermolen van de gemeente. Het is echter niet nodig dat daar-voor een aparte post op de begroting wordt uitgetrokken. De capaciteit van de baggermolen, die tot vier en een halve meter diepte kan komen, is ruimschoots voldoende. De vaargeul baart voorlopig nog geen zorgen. Op het ogenblik wordt onderzocht in welke volgorde de ondiepe plekken onder handen zullen worden genomen. Maandag-middag is het 7500 ton metende motorvrachtschip „Carimare" na een geslaag de proeftocht door de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde aan de rederij „Compagnie Générale Transatlantique" te Parijs overgedragen. BINNENLAND De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht van de voor het studiejaar 1949/1950 aangevraagde en vex'leende renteloze voorschotten, toelagen en beurzen, verdeeld over de verschillende universiteiten en liogescholen. Hieruit blijkt, dat het totale aantal aanvragen renteloze vooi-schotten 5200 bedroeg, waarvan voor hoger onderwijs 2209 en voor overige inrich tingen van ondex'wijs 652 zijn toegestaan. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft geconcludeerd tot verwerping" van het beroep in de zaak tegen de ex-„Hauptscharführer" der Sipo, F. Fran kenstein uit Orrach, die door het Arnhemse Bijzondere Hof tot de doodstraf was yeroor- deeld. Volgens de tenlastelegging" heeft hij in een bos nabij Vierhouten zes Joodse land genoten, onder wie een jongetje van 6 jaax-, van het leven beroofd. De Amerikaanse dienst voor de burger luchtvaart heeft aan de K.L.M. een certifi caat toegekend, waardoor het voor de K.L.M. mogelijk wordt ten behoeve- van Ameri kaanse maatschappijen werkzaamheden aan vliegtuigen te verrichten, zonder dat zoals tot op heden het geval was, voor elke revisie een speciale vergunning in de Verenigde Staten moet worden aangevraagd. De Franse regering stelt voor het cur susjaar 1950—1951 wederom studiebeurzen ter beschikking voor hen, die in het bezit zijn van een doctoraal-, ingenieurs-, semi- arts of daarmede gelijkgesteld diploma, Ne derlander zijn en hun studie in Frankrijk wensen voort te zetten of zich wensen te specialiseren. Ook kunstenaars komen in aanmerking. Het institut Frangais d"Am- sterdam, Museumplein 11, Amsterdam-Z. verstrekt nadere inlichtingen. HAARLEM EN OMGEVING Het Nederlands Volkstoneel geeft or Zaterdag 1 en Zondag 2 April in de Schouw burg voorstellingen van het spel met de tijd „Ik ben hier eerder geweest" van J. B. Priestley onder regie van Ben Groeneveld, met medewerking van Nell Knoop, Tine Medema, Hans van Meerten, Jan. Grefe cn Fei'dinaxid Sterneberg. In de Nederlands Hervormde kerk aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout wordt op Vrijdag 21 April een Each-concert gege ven ten bate van het bouwfonds door het Bachkantoor uit Haarlem en een strijk orkest, het geheel onder leiding' van Kees Hartvelt. Uitgevoerd worden enige cantates en het Concert voor twee violen en orkest, waaraan Renate Zwaardemaker en Ilse André de la Porte haar medewerking ver lenen. Ingaande 1 Augustus is aan de ontvan ger bij de belastingen H. J. Bakker te Haarlem eervol ontslag verleend. Op Vrijdagavond 31 Maart spreekt prof. di'. M. A. Beek in vijkgebouw „Irene" aan de Elswoutsiaan in Overveen over de opzien barende vondst van Bijbelhandschriften in de woestijn van Juda, De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland is Donderdag 6 April verhinderd audiëntie te verlenen. Voor de Haarlemse Jazzclub zal Vrij dagavond in gebouw „Stad Haarlem" aan de Jansstraat een lezing over Louis Armstrong worden gehouden, toegelicht met gramofoon- platen. Voorts zal de „Jig Rhythm Club" medewerking .verlenen. Op Vrijdagavond 31 Maart worden de films „God der schepping" en „Stem der diepte" in het gebouw van de Gereformeerde kerk aan de Croesenlaan in Overveen ver toond. Deze voorstelling wordt georganiseerd door „Jeugd en Evangelie". De heer Jan P. Strljbos zal Zondag morgen in het Rembrandt-theater een met in Kennemerland opgenomen kleurenfilms geïllustreerde voordracht „Flora en fauna in de lente" houden. De vergadering van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing' yan leden der Provinciale Staten van Noordholland is vanmorgen niet doorgegaan en nader vast gesteld op Zaterdagmorgen om tien uur op het Raadhuis van Haarlem. Op deze verga dering zal de volgorde der candidatenlijsten worden vastgesteld. „Ervaringen bij brandbestrijding" Hoofdbrandmeester A. Hartog uit Am sterdam heeft gisteravond in een der bovenzalen van Brinkmann voor een groot en aandachtig gehoor van brandweerper soneel uit Haarlem en omstreken een lezing gehouden over zijn en anderer er varingen bij axxdbestrijding. Spreker betoogde, na te zijn ingeleid door de commandant van de Haarlemse brandweer, de heer IT. C. Vernout, aller eerst dat men „van iedere brand leert" en dat het dus van het grootste gewicht is, van elk geval alle bizonderheden nauw keurig' vast te leggen, opdat anderen hier uit later bij mogelijke analoge branden lering kunnen trekken. Door middel van een groot aantal foto's en situatietekenin gen van verschillende recente branden in de hoofdstad toonde spreker vervolgens aan, dat de gulden blüsregel: „bij voor keur vuurhaarden in percelen van binnen uit bestrijden" geen sxioma mag worden; ieder geval biedt zijn eigen problemen exx soms is een „buitenaanval" dan ook de meest wenselijke. De heer Hartog besprak hierna nog verschillende „bizondere" branden en de ervaringen daarbij opgedaan. De aaxi- wezigen produceerden, waarschijnlijk om in stijl te blijven, met pijpen en sigaretten een dichte rookontwikkeling} die in het kleine zaaltje misschien wel tot de juiste sfeer bijdroeg, maar de geprojecteex-de foto's en tekeningen nogal onduidelijk maakte. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel Professor Peters spreekt, wel ongewoon voor een Engelsman, zijn taal zeer rad. Af en toe zwijgt hij en neemt een slokje water, doch de ruimte is nog van zijn stem ver vuld. In de aula van de universiteit van A. houdt de vereniging van scheikundigen haar jaarlijks congres. Onder de ogen van de godin Minerva, het beeld boven de ka theder; zitten de zeer- en hooggeleerde heren te luisteren naar de x'edevoeringen van hun collega's. In de banken rondom het spreekgestoelte hebben Me professoren van de natuur-philosophische faculteit met vele buitenlandse ambtgenoten plaats ge nomen. Wat lager staan de lange rijen don kerbruine stoelen, waarop de minder hoog- geklommen scheikundigen zitten: doctoren, doctorandi, candidaten, studenten. Zij allen luisteren naar een rede van professor Peters, een der grootste Engelse geleerden. Hoog boven hen, zelfs boven de galerij, waar nog enige studenten zitten, staat Mi nerva, de godin van de wijsheid, met een speer in haar hand gereed om feilloos te werpen. Zodra er een onwaarheid van de katheder wordt verkondigd, zal zij onbe vreesd voor de macht en het aanzien van de spreker toewerpen. Dat denkt één van de eerstejaarsstudenten op de galerij. Hij begrijpt bitter weinig van de redevoering van professor Peters. De man spreekt zulk moeilijk Engels, vol vaktermen en acade mische zinswendingen. En was Engels bo vendien niet zijn zwakke punt op de H.B.S.? Nu ziet hij rond en natuurlijk is zijn oog op Minerva gevallen, omdat zij één van de weinige vrouwen is in de aula en de enige die een speer hanteert iix dit goedmoedige gezelschap van scheikundige geleerden. Als professor opeens aarzelt «n een ogen blik naar woorden zoekt, is 't even of de arm en de speer van de godin trillen. Doch 't moet verbeelding zijn geweest, want Minerva staat nog onbeweeglijk. Zij heeft de speer niet geworpen. Misschien was het de warmte, die dit gezichtsbedrog deed ont staan. 't Is warm in de zaal. De aula is overvol en men heeft de verwarming aan gezet om de congressisten geen kou te laten lijden. 't Is November, 't regent. Professor Peters vervolgt zijn betoog. Het is één der moelijkste passages. De student luistert met gesloten ogen, maar wat hij hoort, zijn en blijven slechts klanken, En gelse klanken. Wat spreekt de man toch rad! Zou hij zijn rede uit het hoofd hebben geleerd? De jongen opent de ogen en kijkt. Op de katheder liggen twee smalle witte handen met fijne aderen, de handen van eén oud man. De spreker is geheel ver grijsd, hoewel hij nog een kaarsrechte ge stalte heeft. Tegen de zeventig is hij zeker. Dan ziet hij beneden op de eerste rij dr Wijmans zitten. Als ondervoorzitter leidt hij dé vergadering. De voorzitter, hoog leraar in de scheikunde, is twee maanden geleden dood op bed gevonden, 55 jaar oud. Dr Wijmans luistert aandachtig, het hoofd iets terzijde gewend. Hij begrijpt het. Natuurlijk begrijpt hij het! Hoe oud is hij? Wel, midden veertig. Dan spreekt men zijn talen. De student zucht. Hij is achttien. Voor in de aula piept zacht een deur. Er moet iemand binnengekomen zijn. Ook professor Peters voelt het. Even wacht hij, er gebeurt echter niets. Dan begint hij aan de samenvatting. Nog vijf minuten. Na het applaus daalt de Engelse geleerde de katheder af en neemt zijn plaats tussen vrienden en collega's weer in. Hij is nau welijks gezeten als de kleine grijze pedel over het middenpad naar voren loopt. Zon der enige schroom beklimt hij de hoge katheder. Is dr. Wij mans aanwezig? Ja zeker. U wordt verzocht bij de administratie te komen. Er is een telegram voor U. Terwijl Wijmans opstaat om de pedel naar de administx'atiekamer te volgen, be trekt zijrf gelaat. Wie zou het zijn? Elizabeth of één van de kinderen? De collega's zwijgen en kijken hem na: L. J. Wijmans, doctor in de scheikunde, oud 45 jaar, bleek. Hij is geschrokken. Zijn haar is witter dan dat van vakgenoten, die eveneens in de beste jaren van hun leven zijn. Hij heeft zorgen. Hij is leraar en bovendien nog onderdirecteur. Voor wie het serieus opneemt, is dit een zware taak en Wijmans xieemt het serieus op. Zijn lange gestalte is wat gebogen geworden, zijn eertijds blonde kuif heeft een melk witte tint gekregen en de ogen liggen nog dieper in hun kassen dan vroeger. Maar als altijd zijn ze diepblauw. Zou het zijn vrouw zijn? Of één van zijn kinderen? En Wijmans, die slechts de rug van de pedel ziet en die zonder opkijken volgt, vraagt: Elizabeth? De pedel houdt de deur voor hem open. Dit is het laatste dat de congressisten van hem zien: zijn lange, wat gebogen gestalte tegen het donker van de gang. Als de deur met een zachte tik dicht gevallen is, begin nen ze weer te spreken. In de gang is het schemerdonker. De administratxekamer is aan de over kant, zegt de pedel gedempt. Ik weet het. Ik heb hier gestudeerd, maar toen was U hier nog niet. Nee, ik ben hier pas zeven jaar. Wie zou het zijn? Wijmans lopen wordt spx'ingexx. In twee stappexx is hij bij de deur. Administratie staat er op. De administratie! Hier moet hij zijn. Hij hoort de stem van de pedel weer: Er is een telegram voor U. Even ziét hij om, doch de pedel had niet gesproken. Ga Uw gang, zegt de pedel dienst vaardig. Vlug houdt hij de deur voor Wij mans open. Dank U. Een nog jonge man met een uilebril op overhandigt Wijmans het telegram. Dit kwam nog geen kwartier geleden. Hij knikt als hij het in ontvangst neemt. Kalm heeft hij willen zijn, want hij hecht waax'de aan zelfbeheex-sing, maar zijn han den trillen, zodat hij het telegram verkeerd openscheurt. Wie zou het zijn? Als. hij de stukken aaneengepast heeft, leest hij: Leidekker overleden, kom dade lijk terug. Wijmans laat het telegram op tafel zak ken en zucht onhoorbaar. Elizabeth en de kinderen zijn gezond! Gelukkig! Nu ziet hij de groene gordijnen, de grote lamp met het heldere licht en de admi nistrateur. Heel het interieur wordt hij op eens gewaar. Toch geen slecht nieuws, meneer? vraagt de jongeman met de uilebril be zorgd. Geen prettig nieuws. Maar het be treft toch niet mijn naéste familie. De di recteur van de H.B.S., waaraan ik leraar ben, is overleden. Ik zal naar huis moeten gaan. De administrateur luistert. Vijf en vijftig jaar is hij geworden, zegt Wij mans. En dan herinnert hij het zich opeens weer. Gisteren hebben wij zijn zilveren jubi leum als directeur nog gevierd. De jongeman zegt iets, maar Wijmans hoort hem niet, zó vervuld is bij plotseling van de vraag waarom iemand een dag na zijn 25-jarig jubileum sterft. Waaraan is Leidekker overleden? Was 't zijn hai-t? Op dat ogenblik herinnert hij zich het congres weer. Als leider van de bijeen komst kan en mag hij niet ongemerkt ver dwijnen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6