SLOTBAL Woningnood-volksvijand Nummer Eén hield Haarlemse raad geruime tijd bezig VICTOR SILVESTER DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Neem geen risico Boueksert loon QjCort en Bondig Amsterdamse Beurs De kleine wereld Donderdag 30 Maart 1950 3 Raadslid. Van Velsen vestigt aandacht op stedeboawkundige ontwikkeling De heer Goedee Arb.)die in de Haar lemse raad de taak van de vroegere bouw- deskundige dr. ir. Bakker Schut heeft over genomen, hield Woensdagmiddag, nadat de vroedschap de behandeling van de gemeen tebegroting met frisse moed ha 4 hervat, een breed opgezet betoog over de Volkshuisves ting, waarin hij zes wegen ter uitbreiding van de woningbouw aangaf: voorbereiding van meer etagebouwr met meer kleinere woningen, een zo groot mogelijk aantal duplex woningen ter voorziening in de be hoefte aan eengezinswoningen, de ontwik keling van een bouwplan op lange termijn, versnelling van de montagebouw, opvoering van het aantal splitsingen en vorderingen en toenemende verbetering van de onvol doende bewoonbare huizen. Deze steUïngen werden in het algemeen onderschreven door de heren Van Vel sen en Van der Veldt (K.V.P.), al kantte de eerste zich legen de idee van een „Kennemer Bouwbedrijf", zoals door de heer Goedee bepleit. De heer Van Velsen vroeg voorts meer inschakeling van archi tecten ten bate van het stadsschoon en een onderzoek naar het aantal particuliere wo ningen. dat voor gemeentesteun om ver beterd te worden in aanmerking komt. De heer Van der Veldt zag wel wat in de sa menstelling van een, commissie van bouw- deskundig'en uit raad en burgerij ter stimu lering van nieuwe ideeën. Mevrouw Scheltem a-C onradi (V. V.D.) maakte enkele opmerkingen „in tele gramstijl", waarin zij bouw door particu liere ondernemers met een premiestelsel a fonds perdu prefereerde, informeerde naar de mogelijkheid van een flatgebouw ten bate van de te groot-behuisden en getuigde evenals de vorige sprekers, van haar waar dering voor de efficiency en rechtvaardig heid van het Huisvestingsbureau. Ter oplos sing van de urgente gevallen bepleitte zij nogmaals toewijzing aan de gemeente van 50% van de nieuwbouw der woningbouwver enigingen. Anderzijds wilde zij degenen die woonruimte voor samenwoning beschikbaar stellen, meer vrijheid laten in de keuze van hun toekomstige medebewoners en viel zij de heer Van der Veldt bij in diens pleidooi voor hulp aan jonggehuwden. Ook toonde met 15 April a.s. Leerlingen en oud-leerlingen worden vrien delijk verzocht hun toegangsbewijs en intro ducties af te halen eind van deze of begin volgende week. Burgerlijks stand van Haarlem HAARLEM. 29 Maart 1950 ONDERTROUWD: 29 Mrt, P. Paauw en C. V. Buurman; H A. Broekman en H. J. Dui- neveld; J. de Graaff en I. J. Wieringa; A. Zuurendonk en A. A. M. Stevenhagen: H. J. van Zandbergen en E. W. Schreur; J. H. Wesseling en H. Kleefstra; W. J. Semmolink en M. H. Pot; J. W, de Boer en C. T. Goze- ling; B, H. Poppinga en W. Anthoni; J. J. van de Reep en C. A. C. van Assema. T. J. Lijczaat en G, M. ten Boom; S. Jonlter en M. Ran: J. Branie en B, Teders: J. G. ten Wolde en J, Steegstra; T. E. Bouwhuis en J. Visser; J. T. van den Boogaard en M. Schou ten; C. J. van Kinderen en C. J. van Aken; C. A. Flipphi en N. Schniedewiud; R. E. Busser en R. Smits; J. Stoker en H. Schram; J. N. J. Roozen en E. J. F. de Loor; W. A. Pull en H. G. Thöne; F. A. van den Akker en M. G. Slaats; P. J. Huisman en A. A. Heldt; C. P. J. van de Gevel en J. Polman Tuin; B. H. Langerijs en H. Horst; D. J. Bouwmeester en J. E. Booij; A, J. P. de Loor en A. M. C. van Saase: J. A. van Zwieten en M. J. P. van Schie; J. H Duijff en C. H. van Zonneveld; J. A. van der Vlugt en J. T. Frensen; J. Boot en A. Takken; J. H. Rus tenburg en A. Blaauwbroek. GEHUWD: 29 Mrt, H. Dorlandt en W. P. de Vogel; J. H. Dekker en A. M. Flipphi; H. Hofer en C. W. Bootsma; G. A. H. Matthij- scn en M. F. L. van Breemen; J. van Kampen en E. Folkersma; A. G. van der Pulten en M. J. Adelaar; A. F. Berkhout en C. M. de Groot; H. ter Smitten en P. C. C. L. Hooger- beets; W. de Weers en M. Stoof; H. J. Klin- gers en J. G. Hoogendijk; F. J. Perquin en J, J. M. Dopheide; J. H. Balk en M. J. Pee- ters; E. Mendel en M. D. Roos; P. J. R. Maruk en J. Weber; M. Zuidema en C. M. Vuijst; C, van Alphen en M. Lakerveld; M. C, Mersie en H. H. Eikerbout; D. J. Engels man en A, J. Vermaas. BEVALLEN van een zoon: 26 Mrt, M. A. van SchieRijnbeek; L. WijnandsJansen; 28 Mrt, E. Beukerde Haan; G. E. Gelsing Hazenberg: J. M. ZwanenburgBakker. BEVALLEN van een dochten 27 Mrt, B. van der BeekZoneveld, 2 d.; 28 Mrt, E. W, J. van Montfoortvan der Putten; E. A. DekkerBreukels; S. 3. KoningBerends; J. L. S. Engelbertsde Jonge Mulock Houwer. OVERLEDEN: 27 Mrt, E. Fost, 5 m„ Wes tergracht; 28 Mrt. W. F. van der Raaij, 54 j.. Hazepaterslaan; G. CammengaWigman, 81 j., Leïdsevaart; J. W. Gardenier, 6 d., Paus Leosu-aat. bestel vroegtijdig Uw 7 pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 (Adv.) Agenda voor Haarlem DONDERDAG 30 MAART Nieuwe Kerk: Johannes Passion 8 uur. Gcm. Concertgebouw: Voor Katholiek Haar lem, concert, 8.15 uur. Rembrandt: .Het dodenmasker'', 13 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Key Largo", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 urn-. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Noodlanding i: de jungle", 13. j.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ver raad". 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het proces", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. VKSJDAG 31 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zij zich er voorstandster van Zuid-Kenne- merland als één woongebied te beschouwen. Met één slag uit de nesten De heer Hennevelt (C.P.N.) achtte .het mogelijk per jaar achthonderd tot dui zend woningen in Haarlem ie1 bouwen, dat dit niet het g'eval was, weet hij aan de voorrang die de regering aan de „oorlogs voorbereiding" zou gunnen. Spreker vroeg dan ook „twintig dagen van het oorlogs budget aan Haarlem te schenken, waardoor de stad met één slag uit de narigheid zou zijn". De heer Silvïs (A.R.) was het opge vallen. dat andere gemeenten vlotter zijn met hun bouwplannen dan Haarlem en hij bleek ongerust, dat de woningbouwvereni gingen niet aan hun teek zouden komen. Wethouder Angenent zeide het vol komen eens te zijn met de heer Goedee, die gezegd had. dat er „zo goed, zo. veel en zo spoedig mogelijk" gebouwd moest worden, doch hij voegde er aanstonds aan toe, dat zijn beleid altijd al op die hartekreet was gebaseerd. Meer kleine woningen: best, doch niet ten koste van de grote gezinnen; leiding aan particuliere bouwers: geen bezwaar, mits binnen de grenzen der gemeentelijke ver antwoordelijkheid. Het grondtekort is thans heus opgeheven, zo verzekerde de heer An genent de twijfelaars, zoals hij ook hen die wilden weten of een plan voor een neutraal Huis voor Bejaarden met dezelfde welwil- lendhéid zou worden gepousseerd als het project voor de Orionweg, geruststelde. Spreker betwijfelde of woningsplitsing de woonruimte zou opvoeren'en stond niet geheel en al afwijzend tegenover een semi- gemeentelijk woningbedrijf, doch achtte Haarlem daarvoor te klein. Aangaande de moeilijkheden van „Onze Woning", dat geen bouwvolume genoeg voor het ontworpen complex aan de Eksterstraat had gekregen, deelde de wethouder mede, dat thans in overleg met deze organisatie een project voor bouw met verminderde rijksbijdrage wordt opgesteld. „Bij het Gemeentelijk Bureau voor Huis vesting wordt de woonruimte altijd eerlijk verdeeld." Deze verzekering gaf wethouder Ha pp nogmaals aan de raad, ondanks de waardering reed? door vele leden voor deze instelling uitgesproken. In 1949 konden 454 zeer urgente en 49 onhoudbare gevallen worden geholpen, ook al stegen de cijfers voor deze categorieën, in dat jaar van 540 tot 1392 en van 84 tot 140. Een radicale her verdeling, zoals door sommigen gewenst, valt buiten het practisch mogelijke. Daarom verschilde hij met de heer Goedee van me ning: bij nieuwbouw blijft zorg voor de grote gezinnen geboden. Eveneens betwij felde de wethouder of splitsing veel ver lichting in de nood zou brengen, vooral als men de grote kosten in aanmerking' neemt. Ten aanzien van de woningbouwverenigin gen schetste spreker de huidige gang van zaken als „niet onbevredigend" en hij ge loofde in de voordelen van vrijwillige sa menwerking bij de verdeling der gereed gekomen huizen. Bij de besturen der ver enigingen bestaat ook volledige erkenning van de noodzaak de urgente gevallen aller eerst te helpen. Voor de jonggehuwden meende spreker niet beter te kunnen doen dan hun een ver gunning te geven tot inwoning, hetgeen ook precies is wat mevrouw Scheltema-Conradi graag ziet. Wat de samenwerking met de omliggen de gemeenten betreft: de wethouder is niet ontevreden, maar lang niet voldaan. Ge lukkig is er in ieder geval een goede ver standhouding, basis voor wederzijds begrip. Met de vorderingen gaat het crescendo: 39 in de eerste acht, 34 gevallen in de laat ste vier maanden van het vorige jaar. De wethouder liet in het midden of deze ten- denz toe te juichen valt. Hoewel wethouder Angenent niet veel fiducie in het bouwbedrijf van de heer Goe dee toonde, zegde hij toch nogmaals een „bekijken", ja zelfs een „zorgvuldig be kijken" toe. Zijn ambtgenoot voor de Volks huisvesting beloofde de splitsing van hui zen niet te verwaarlozen. Visie gevraagd De algemene beschouwingen over' het zesde hoofdstuk Openbare* Werken kregen in de avondvergadering vooral re- lief door de vurige uiteenzetting van de heer Van Velsen (K.V.P.) over de vraagstukken van stedebouwkundige aard. De heer Van Velsen bleef van mening dat de aesthetische zijde van de stedebouw kundige ontwikkeling verre ten achter staat bij de civiele en verkeers-technische oplos sing, afgescheiden van de zeer geslaagde reorganisatie van de Dreef altijd al sym bool van de vernieuwing. Stedebouw is een moeilijke, interessante kunst, zo doceerde de heer Van Velsen dn een klein college, waarin hij enkele voorbeelden gaf van en kele grote stedebouwers: Hausmann, Sar- phati, Dudok. En wat Haarlem betreft: laagbouw wordt pas interessant in tegenstelling tot hoog bouw, anders wordt hij spoedig saai en leeg. Brede pleinen en straten missen bij gebrek aan passende omlijsting de ruimtewerking. Grote gebouwen moeten over de stadswij ken verspreid worden. Hierin is Haarlem schromelijk tekort geschoten; men zie naar Haarlem-Noord, waar zestigduizend men sen gedoemd zijn voor hun medische ver zorging, voor onderwijs, voor ontwikkeling en ontspanning naar de stad te gaan. In de uitbreidingsplannen moet steeds inderhaast wijziging worden gebracht, daar geen reke ning werd gehouden met noodzakelijke openbare gebouwen. Uitvoerig schetste de heer Van Velsen het principe van de gave stad: de opbouw van wijken, sociale ge meenschappen,waarin de wijkgedachte ver wezenlijkt kan worden. Ook schonk spreker aandacht aan de randbebouwing, waarvoor hij een geleidelijk in elkaar overgaan van stad en land propageerde. De Haarlemse oplossing van harde, starre afscheidingen door Delftlaan, Vondelweg, Lorentzkade, noemde hij een vergissing. Voor de toe komst hebben College en Raad voor de op bouw van de stad een grootse taak, die een vooruitziende-blik en een breed élan vergt. „Laat iemand als een Dudok voor Haarlem een structuurplan ontwerpen!" zo besloot de heer Van Velsen zijn frisse rede. De heer Stoffels (V.V.D.) bleek ge troffen door dit betoog en gaf het College eveneens in overweging ee« structuurplan voor de stadsontwikkeling te laten opstel len. Zijn fractiegenoot B e 11 i n k deed nog maals een poging het sinds 1944 aan- de Kleverlaan vertoevende puin te laten weg- kruien. Reynolds De heer Voor en (C.P.N.) evenals voor hem de heer Blokdijk (Arb.) kwam nogmaals op de grondwater-misère in de Slachthuisbuurt terug en vroeg bij herhaling afdoende oplossing door het aan brengen van waterdichte betonplaten, het geen zijn partijgenoot Henneveltiu een voorstel formuleerde. Uit het antwoord van wethouder Ange nent die onevenredig kort op de be schouwing van de heer Van Velsen inging stippen wij aan, dat Bouw- en Woning toezicht nader zuilen adviseren over de grondwaterbestrijding, dat vele wensen onder het motto „wie zal dat betalen" niet kunnen worden ingewilligd, dat de ge meente het eigendomsrecht van het puin aan de Kleverlaan niet wil aantasten, doch dat een oplossing in zicht komt. De wethouder wilde niet spreken over de schuldvraag bij de misvormde buitenwijken en herinnerde eraan dat dit vraagstuk al eens meer op het tapijt is geweest en dat Openbare Werken de stedebouwkundige ontwikkeling recht laat wedervaren en dat voor dat doel een commissie is opgericht. Aanstelling van een speciale deskundige achtte hij niet nodig. Naar aanleiding van een vraag van de heer Proper (C.P.N.) deelde de heer An- ghnent mee, dat het College nog steeds het plan heeft alle gevallen verzetsstrijders te eren door omdoping van een plein met een naam die voor het gehele verzet represen tatief kan worden geacht. De heer Van Velsen, niet bevredigd door het antwoord van de wethouder, dien de het voorstel in de architect Dudok op dracht tot het maken van een structuurplan te geven. Zover wilde de heer Albreeht (Axb.) niet gaan. Hij zou willen volstaan met prae- advies en zeker het voorstel niet aan een bepaalde persoon binden. Daarmee was wethouder Angenent het roerend eens en ook de heer Van Velsen kon zich daarmee verenigen, waarop de raad het gewijzigde voorstel zonder stem ming accepteerde. BINNENLAND Tot burgemeester van Alphen aan de Rijn is benoemd de heer E, C. Witschey met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Hellendoorn. Tot burgemeester van Nuland (N.B.) is benoemd de heer G. A. J. van Heereveld, secretaris-ontvanger der gemeente Zee land (N.B.). Sir William Haley, directeur-generaal van de BBC, heeft uit handen van de Neder landse ambassadeur tc Londen de versier selen van Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau ontvangen als erkenning voor zijn tijdens de oorlog aan de Nederlandse zaak bewezen diensten. Aan de merken van rijwielen met hulp motor ir. het Dinsdag verschenen bericht dient het merk „Kaptein-Mobylette" te wor den toegevoegd. Op 75-jarige leeftijd overleed te Stave- nisse ae heer A. F. Hanssens, die van 1898 1915 secretaris en van 19151940 burge meester van Stavenisse is geweest. HAARLEM EN' OMGEVING Aan de Universiteit te Geneve is ge slaagd ae heer P. M. Schoen uit Bloemenaaal voor het doctoraal examen chemie. De Woensdagmiddag gespeelde voetbal wedstrijd tussen leden van het Concertge bouw en de Stadsschouwburg en een elftal uit de Snip en Snap-revue is geëindigd in 22. Na afloop werden strafschoppen geno men en de Haarlemse combinatie schoot de meeste in. Zij ontving een plaquette en elf speldjes, aangeboden door de heer H. Deinum, Voor de leden der R.K. Middenstandsver- eniging heeft prof. dr. F. Roels uit Den Haag gesproken over ..psychologie in de reclame". Na uiteengezet te hebben wat onder psycho logie en onder reclame verstaan moet wor den besprak hij het verband iussen beide begrippen. Het verband dient te bestaan, om aan reclame de juiste waarde te ver schaffen. De heer G. H. N. Germans Jr. is .ge slaagd vooV het examen Godsdienstonderwijs acte G. O. (Adv.) Raad kon er niet mee ophouden en begon nog aan Onderwijs Al stond de klok gisteravond op kwart voor elf, dat verhinderde de Haarlemse raad niet onverdroten met de algemene beschouwingen over het hoofdstuk Onder wijs te beginnen. Een belangrijke sector, zoals de heer Voogd (Arb.) duidelijk maakte door het totaal der uitgaven op de gemeentelijke be groting te noemen: vijf millioen, waarvan drie millioen voor rekening der gemeente komen. De heer Voogd herinnerde er aan, dat het tot nu toe gebruikelijk was geweest, dat in tijden van nood de uitgaven voor onderwijs en cultuur daalden naarmate die voor de Armenzorg stegen. Zijn partij streeft naar radicale verandering in die opvatting. Tot de. normen waaraan hij de onderwijspolitiek getoetst wenste te zien, rekende hij: voldoende gelegenheid en ver scheidenheid in het onderwijs, het onder wijs moet voldoende karaktervormend zijn, de vrijheid van levensbeschouwing moet gerespecteerd worden, gelijke kansen voor een ieder, ongeacht zijn welstand en ten slotte evenveel aandacht voor de lichame lijk minder bedeelde en psychisch kwets bare leerlingen. Hiervan uitgaande bepleitte hij onder meer vernieuwing der leermiddelen, meer aandacht voor de lichamelijke opvoeding bij het bijzonder onderwijs, meer aandacht voor de opvoeding tol staatsburgerschap, kosteloos onderwijs, waarbij hij voorshands er de voorkeur aan gaf de minst draag- krachtigen vrij te stellen boven een ver laging van schoolgeld over de gehele linie. Hij wenste ook voor de schoolgeldregeling een zo groot mogelijke progressie. Ten slotte wees hij er op, dat instellingen als de schoolpsychologische dienst en de school voor moeilijk opvoedbare kinderen niet als een luxueuze sluitpost mogen worden be schouwd. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) vond het onderwijs vaak nog te weinig afgestemd op de praktijk en zij stelde, dat men het niet alleen moet zoeken in veranderde methode, doch dat men er niet voor moet terug schrikken 'drastisch het mes te zetten in omvang en aard van de leerstof. Zij juichte het toe, dat de Haarlemse schoolhoofden met de directeuren van de middelbare scho len tot overeenstemming waren gekomen de eisen voor het toelatingsexamen tot re delijke normen te reduceren en hoopte, dat door de verlenging van de leerplicht de mogelijkheid geopend zou worden de scho lieren meer oog voor het goede en het schone te geven. Tenslotte brak zij een lans voor meer zorg en aandacht aan het hand- werkonderwijs. De heer Proper (C.P.N.) beklom weer zijn stokpaard: de nieuwe school voor Haar lem-Oost, achtte vernieuwing der leermid delen dringend geboden en zag als ideaal voor de toekomst evenals de heer Voogd een kosteloos onderwijs. Om daarmee vast een begin te maken diende hij een motie in, strekkende tot een verlaging van de ver menigvuldigingsfactor van 2 tol Hl. De hekkesluiter was de heer V a n H o u- welingenRij khoe k" (C.H.U.). die zijn voldoening uitsprak over de modernisering van de tekenlessen; doch bezorgd bleek over de toekomst van het lager onderwijs, vooral in verband met aantal en opleiding der leerkrachten. DE TAAK VAN DE STAATSSECRETARIS VAN ONDERWIJS. De staatssecretaris van Onderwijs zal ge leidelijk enkele taken van de minister over nemen en wel in het bijzonder die, welke ressorteren onder de afdeling Vorming bui ten Schoolverband, de afdeling Pers en het bureau Radio. Voorts zal de staatssecretaris in het algemeen aangelegenheden behan delen, waarbij de juridische aspecten van bijzonder belang zijn. DE VIJFTIGDUIZEND IS ER UIT In de heden gehouden trekking der Ne derlandse Staatsloterij is de prijs van 50.000.gevallen op nummer 7211. 3E3£§i3BHEBË2SGt3BRB9H(9BBRR DE BESTE VERVOERDER van al Uw goederen is R BESTELDIENST A.B.C. Koerier van „onschadelijke" nazi-groepering aangehouden Een lid van de clandestiene beweging „Lichtbaken in de catacomben", de be weging die kortgeleden door de Ameri kaanse diensten ais „onschadelijk" werd bestempeld, is gisteren aangehouden toen hij trachtte de Beiers-Oostenrijkse grens te overschrijden. Hij was in het bezit van talrijke Duitse en buitenlandse paspoorten, op verschillende namen, alsmede van een paspoort van de Italiaanse diplomatieke missie en een identiteitskaart van de Amerikaanse veiligheidsdienst. Uit het onderzoek is gebleken dat de clandestiene beweging vertakkingen heeft in Oostenrijk en dat alle leiders oud-ge- gradueerden zijn van' de SS of voormalige officieren van de Wehrmacht, die op het ogenblik onder een valse identiteit schuil gaan. De aangehouden persoon verklaart als opdracht ie hebben voormalige nazi partijmannen naar Oostenrijk over te brengen, voor wie de paspoorten in zijn bezit dan ook bestemd waren. Eisenhower acht de Russen „te verstandig voor oorlog" Generaal Eisenhower, dc geallieerde opperbevelhebber in Europa tijdens de oorlóg, verklaarde Woensdag te Washing ton, dat „de Russen te logisch en te ver standig zijn. om op dit ogenblik een oorlog te beginnen". Eisenhower zeide in de nabije toekomst niets ie zien, dat Rusland tot aggressie zou kunnen aansporen, „behalve een wanho pige situatie aan de grenzen of binnen landse moeilijkheden". Hij beval geen radicale herziening van de begrote defensie-uitgaven aan. De generaal verklaarde, dat dc Russen zich ervan bewust zijn, dat een oorlog niet lichtvaardig kan worden begonnen. Rus land heeft in de jongste oorlog grote scha de geleder, en zijn staalproductie is slechts een fractie van "die der Verenigde Staten. Joegoslavische spion staat te Sofia terecht Een Joeslavisch spion bekende Woens dag voor een gerechtshof te Sofia dat hij naar Bulgarije gezonden was om de rege ring' omver te helpen werpen en van Bul garije een zevende provincie van Joego slavië ie maken. Branko Svieratz, de hooföbeklaagde van 26 Joegoslavische en Bulgaarse gedagvaar- aen, verklaarde dat de Servische, minister van Binnenlandse Zaken Slobodan Penzitsj hem in 1948 uit het leger had gepikt, hem met een speciale vertrouwelijke zending had belast met de rang van luitenant kolonel en hem als camouflage openlijk uit de communistische partij had laten zet ten als aanhanger van ae Cominform. Svieratz bracht volgens zijn verkla ringen verschillende malen geheime orders over uit Belgrado aan de gezant te Sofia, Saviisj. Tijdens een van de laatste samen komsten met de gezant verklaarde Saviisj volgens verdachte dat Svieratz tijdens de nationale gedenkdag op negen September een bom moest werpen op de regerings tribune met het doel de hele Bulgaarse regering „in één klap" ie doden en ook alle Sovjetvertegenwoordigers die daarbij aan wezig zouden zijn. Vrouw vergiftigde haar echtgenoot In Den Haag is een 35-jarige vrouw aan gehouden. die bekend heeft dat zij in Maart 1948 haar toen 31-jarige echtgenoot, met wie zij in 1946 was gehuwd, heeft ver giftigd. Bij het ministerie van Economische Za ken is ingesteld de Directie Orceningsvraag- stukken. Als hoofd van deze directie treedt op drs. J. H. D. van de Kwast. De Directie Ordeningsvraagstukken is belast met alle zaken betreffende de uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie, het kartelbesluit en de behandeling van andere aangelegen heden ten aanzien van de ordening van het bedrijfsleven. Heemstede Ouderavond Bronsteeschool De ouderavond van de Bronsteeschool welke Woensdagavond in het gebouw werd gehouden, was in hel bijzonder gewijd aan de verzorging van zieken en gewonden. Verschillende leden van dc E.H.B.O. waren mede aanwezig. Het hoofd van de school, de heer D. de Boer, heette de ouders wel kom. Nadat een leerlinge haar mening had ge zegd over de ambities van het tegenwoor dige jonge meisje wegens de grote belang stelling die het heelt voor uniformen en als haar mening te kennen had gegeven, dat het verpleegstersuniform ook alle aandacht verdient, kreeg zuster Henzei van het Dia- conessenhuis te Haarlem het woord. Zij gaf een omschrijving van liet. werk van de ver pleegster. Het gaat niet slechts om het leg gen van een verbandje en het geven van medicijnen, maar barmhartigheid en opof fering spelen een grote rol. Daarna sprak dr. A. G. Degenaar over de taak van de medicus en diens opleiding en stelde vast dat het niet slechts de taak van de arts is de zieke mens beter te maken, maar vooral de gezonde mens ook gezond te houden. Hij zette uiteen wat daarvoor moet gebeuren. Nadat de heer Van Roon, directeur van de E.H.B.O. te Amsterdam, enige films had gedraaid, herinnerde de heer D. de Boer, hoofd der school, in zijn dankwoord aan het belangrijke werk dat de E.H.B.O. verricht. Receptie ds. Spliethoff Woensdag vierde ds. Spliethoff, pre dikant bij <ie Evangelisch Lutherse ge meente te Haarlem zijn zilveren ambtsju bileum Zondag is een herdenkingsdienst gehouden en gisteren was er een receptie. Van vele zijden ontving ds. Spliethoff blij ken van belangstelling. Een groot aantal bloemstukken sierde de kamers van dc woning aan de Louise- de Colignylaan. Ook uit andere gemeenten, waar ds. Spliethoff predikant is geweest, kwamen velen ge lukwensen aanbieden. Voorts waren afge vaardigden van verenigingen, waaraan de jubilaris zijn krachten geeft, aanwezig. Des avonds was er een bijeenkomst met de commissie, welke zich uit de leden der gemeente heeft gevormd. De voorzitter, ds. C. H. Brandt, richtte zich tot de jubilaris en herinnerde aan de goede samenwerking in de gemeente, waarvan de aanbieding van een huldeblijk een der bewijzen is. Zuster Mien van Setèrs overhandigde uit naam der gemeente een geschenk onder enve loppe. He; bedrag zal bestemd worden voor een buitenlandse reis voor de familie Spliethoff. Zuster Mie» van Seters overhandigde het geschenk namens dc gemeente aan ds. W. Spliethoff. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Büliton Mij. H Slotkoers gisteren 271 210% 219% 171?i 126 285 267«/s 112 129% 155 124 127% 127 149 100 235 Openings koersen 273% 210% 221 170% 124V2 129 130 ya Schotel van de dag Het is wel wat erg laat geworden van avond met dat gekegel, zegt moeder de vrouw uit de hoogte zij staat namelijk boven aan de trap ais vader thuiskomt en de deur achter zich op het nachtslot doet. Hij kijkt omhoog van de donkerte uit, zijn vrouw staat daar in het licht van de over loop-lamp gekleed in het nachtelijke wit met kant en tierlaniijntjes. Dat het iaat geworden is wil ik niet tegen spreken, maar het is niet gekomen door dat gekegel, dat kunt ge van me aannemen, zegt vader en hij trekt met veel omhaal zijn overjas uit. Het is niet door dat gekegel gekomen, want wij zijn aan de praat ge raakt. Wij hebben een belangrijk gesprek gehad vanavond. Daar zijn wij heel wat wijzer van geworden. Wij hebben gespro ken over de vliegende schotcis. De vrouw op de trap zegt dat er een vol gende keer hier in huis schotels zullen gaan vliegen als het nog eens zo laat wordt en zie, dan zijt ge uitgepraat en kunt ge beter in bed kruipen. Maar dat het een interessant gesprek geweest is vanavond, daar gaat niets van af. Zij hebben gesproken over de vliegende schotels. Dat zijn dingen die in deze tijden tot de verbeelding spreken, daar kunt ge - allerlei dingen achter zoeken, het zijn scho tels die wijde perspectieven openen. Waar om zou er gekegeld worden als er zulke belangrijke zaken zijn waar ge tezamen over kunt redeneren en waar ge theorieën over kunt opzetten die uw haren overeind doen staan? De kegeïaar die het wat laat gemaakt heeft, ligt daar in het donker *zijn vrouw nog het een en ander van te vertellen. Het kan zijn dat zij niet luistert, dat deert hem niet zozeer, hij vertelt het eigenlijk om het zelf nog eens te horen. Ge moet niet denken dat het niet serieus is, zegt hij. Die vliegende boterhammen bordjes worden dagelijks door alleman ge zien, in Amerika en bo.ven de Middellandse Zee of daaromtrent. En denkt ge dat al die mensen scheel keken? Zij kwamen misschien van het kegelen, zegt zijn vrouw terug uit liet donker. Zij heeft tóch geluisterd zo het schijnt. Zij kwamen niét van het kegelen, er wordt daar niet gekegeld en het zijn men sen die er niet om zullen liegen. Maar ge moet eens horen wat er over die dingen gedacht wox-dt. Het wordt gezegd dat zij van Mars komen, daar op die planeet hoog in de lucht schijnen lui te wonen die hun weetje welen wat vliegen betreft. Zij stappen zo nu en dan eens in hun schoteltje om een kijkje op onze wereld te nemen. En zij zitten zich welzeker* een flauwte te lachen als zij ons met onze doeglasjes en konsteleesjes spron getjes zien maken lijk sprinkhanen van het ene eilandje naar het andere, van Amerika naar Europa en viezeverza. Maar dat is nog niet cl'g allemaal. Als zij het maar bij lachen laten, ge weet niet. wat dat voor snurkers zijn, die Marscpïjnen of hbe ze daar in de verte ook heten mogen. En zie, daar hebben wij nu vanavond eens over gepraat. Ge weet niet wat zij in de zin hebben en we zullen daar rekening mee hebben te houden. Wij zullen ons moeten verenigen om sterk te staan als zij kwaad willen. Wij zullen niet langer moe ten kiften over bewijzen van Nederlander schap of ijzeren gordijnen of verschillende soorten democratieën. Wij zullen dat spel letje met cominformpjes en atlantisclie pac ten achterwege moeten laten, de Russen en Amerikanen zullen hun atoombommen op éne hoop moeten gooien en zoete broodjes voor elkander bakken en elkander vast houden als broedertjes in nood. Ziet ge? Want het zou kunnen dat we het dan allemaal samen nóg zwaar te halen zouden hebben tegen die slimmeriken met hun draaiborden. Het zou kunnen zijn dat we onze atoombommen hard nodig hebben om ze daar op Mars een toontje lager te laten zingen. Kijk, dat zijn theorieën waar ge koud van wordt tot in het puntje van uw maag. De vrouw heeft nog steeds geluisterd. Zij is door die theorieën niet zozeer geïmpo neerd, want zij zegt schamper: Ge had beter aan lrct kegelen kunnen blijven dan atoom bommen die ge niet hebt op mensen te wil len gooien die ge niet kent. En er is iets waar ge met al uw praterij niet aan ge dacht hebt: Hebt ge wel eens gehoord van atoombommen die ge omhoog kunt laten vallen? Met vrouwen die slaan hebben kunt p niet over serieuze dingen vaten, en ove onserieuze nog minder. Ge kunt beter uv. ogen en uw verstand dicht doen en wach ten wat ge aromen zult: Maar siiekum hoopt ge toch dat het van de eenheid der wereld zijn zal, die u en alle mensen ge presenteerd wordt op een vliegende schotel. Dat liever dan van atoombommen waar mee ge kegelen gaat. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5