c 395.- 535.- Kampioenscompetitie voetbal begint De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag RIJWIELEN - STOFZUIGERS BLANK EIKEN BLANK EIKEN SLAAPKAMER PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws j Zaterdag 1 April 1950 2 SPORT OP ZONDAG Het competitieseizoen «oor de eerste klas- Bers is bijna achter de rug en de kampioens competitie neemt een aanvang. Het program ma is zodanig ingedeeld, dat tot in de tweede helft van Juni gespeeld wordt. Dat is feitelijk te laat. Beter zou .het geweest zijn op Woensdagavonden wedstrijden vast 'te stellen, zoals in 1946 ook geschied is. Dat vraagt natuurlijk veel van de spelers, vooral van hen, die ook candidaten zijn voor het Nederlands elftal, maar drie maanden kam pioensvoetbal duurt te lang. Ajax krijgt bezoek van Heerenveen er Blauw Wit trekt naar Maurits. Twee be langrijke ontmoetingen, waarbij de Amster damse clubs de beste kansen hebben: DWS en Neptunus zullen op. het terrein van HBS uitmaken welke club degradatie wedstrijden moet spelen. In deze omgeving wordt ook een beslissingswedstrijd* gespeeld en wel WFCHercules op het terrein van RCH in Heemstede voor de bezetting t de onderste plaats in -de tweede klasse B. Voor de eerste klassers zijn de volgende vriendschappelijke wedstrijden vastgesteld: VSVRCH; Quick (N.)Haarlem en RBC —EDO. SchotenHilversum Veel belangstelling wordt morgenmiddag verwacht op het terrein achter de Klever parkweg. waar Schoten en Hilversum elkaar ontmoeten. De gasten hebben een voorsprong van vier punten. Slagen de Haarlemmers er in een zege te behalen dan is er nog een kansje, als Hilversum nog een keer verliest om gelijk te komen met deze club. Zandvoortmeeuwen zal het in de strijd tegen Allen Weerbaar niet gemakkelijk krijgen, omdat de Amsterdammers theore tisch een kans hebben kampioen te worden. Bloemèndaal speelt op eigen terrein tegen KW. Deze club heeft ook kans een der onderste twee plaatsen te bezetten, zodat de ontmoeting van belang is. Velsen zal met WMS minder moeite heb ben dan de afgelopen Zondag met WE, doch de tegenpartij staat niet veilig op de ranglijst en zal zich extra inspannen. TYBB trekt naar GSV in Gouda en winnen de Haarlemmers dan behoeven zij geen degradatiewedstrijden te spelen. Anders 'moeten zij het resultaat afwachten van GSV Tonegido. HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Gewijde muziek. 10.00 Baptis ten kerkdienst. 11.30 Kamerkoor en Bach- ensemble. 12.00 Orgel. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Amusementsorkest, 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest en solist. 14.30 Katholiek overleg. 14.55 Platen. 15.25 „Naar Spanje", causerie. 16.10 Katholiek thuisfront. 16.15 Reportage. 16.30 Vespers. 17.00 Jeugddienst. 18.30 Palmpasenprogram ma. 19.00 Vocaal ensemble. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19.45 Actualitei ten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Haarlemse Orkestvereniging, koor en solisten. In de pauze: reportage. 21.45 „Maria Magdalena", hoorspel. 22.45 Ge bed. 23,00 Nieuws. 23.15 Cello. 23.50 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Koperkwartet, 8.30 Voor het platteland. 8,40 Platen. 9.00 Voor toeristen. 9.10 Sportberichten. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 Trio. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 Platen. 11.15 Cabaret. 12.00 Voordracht. 12,05 „Matthaus Passion". 13.35 Boekbespre king. 14.00 Clavichordrecital. 14.15 Vervolg Matthaus Passion. 16.30 Sportrevue. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Platen. 18.00 Sport. 18.15 Nieuws. 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bijbelvertelling. 20.00 Nieuws.^ 20.05 Actuali teiten. 20,15 Amusementsmuziek. 20.45 „De belevenissen van commissaris Maigret". 21.55 Cabaret. 22.30 Strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 17.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10, Sport uitslagen. 8.20 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Voordracht. 11.40 Alt en piano.'12.10 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Trio. 13.50 Platen. 14.00 School radio. 14.35 Platen, 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Volksliederen. 17.45 Zigeu nerkwintet 18.05 Voor d'e jeugd. 18.20 Sport. 18.30 Verzoekprogramma. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les 19.30 Plstfen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.50 Evangelisch commentaar. 22.00 Harpenensemble. 22,25 Zang en orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. S.15 Platen. 10.00 „Voor de oude dag". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Voor zieken, 11.20 Sopraan en piano. 11.40 Voordracht. 12.00 Platen. 12.15 Accordeonerisemble. 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 13.50 Platen. 14.00 Altviool en piano. 14.30 Wetenschappelijke causerie. 14.45 Pla ten. 15.00 „Van ander ras". 16.20 Platen. 17.00 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18:20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Viool en piano. 19.30 „Wetenschap- en oorlog", 'causerie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20,05 Actualiteiten. 20.15 Sextet. 20.45 Cabaret. 21.20 Lichte muziek. 21.45 Causerie over In donesië. 22.00 Radiophilharmonisch orkest en soliste. .23,00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 Platen. In de vierde klas G speelt de kampioens- candidaat Ripperda tegen WD op het terrein van Droste en EHS, dat de beste kansen heeft in de vierde klas G, trekt naar NAS. EDO II opent de serie promotiewedstrij den met een "ontmoeting 'tegen HVC II in Amersfoort. W.F.C.Hercules in Heemstede Indien de" Zondag te spelen beslissings wedstrijd WFCHercules op het terrein van RCH na .de normale speeltijd, gelijk eindigt, dan volgt een verlenging. Zodra een dei- partijen in de verlenging een doelpunt maakt, is de wedstrijd afgelopen. Maximum wordt er vier maal zeven en halve minuut langer-gespeeld. Worden er geen doelpunten gemaakt dan volgt -een tweede'•beslissings wedstrijd. Wanneer de stand weer gelijk is en in de verlenging geen doelpunten ge maakt worden, beslist het doelgemiddelde van de competitie. Hercules verschijnt als volgt: doel: Losew: achter: Buyze en Rijn aard; midden: Van der Waai; Daudev en "Klinkenberg; Voor: Ger- branda, Witkamp, Gijsbertse, Stoop en Wij- develd. W. F. C.: doèl: Betlem; achter:-Breeuwer en-Slot; -midden: Koome,- Striit- .en Winter; voor: Hillenius, Dödifee,.. Boot,' j Don en Gorter. $cheidsr.échter is de. heer J. j, Hessink en grensrechters zijn J. H. Dulmiisén J. E. Lensen. KORFBAL Blauw Wit en Westerkwartier ontmoeten elkaar. In de eerste klasse van de KNKB zijn de degraderende ploegen bekend. DTV en Oosterkwartier zullen het volgende seizoen in de. tweede klasse uitkomen. Alle belang stelling richt zich op de kampioenstitel, waarvoor nog twee ploegen, Blauw Wit en Westerkwartier in aanmerking komen. Beide ploegen hebben uit vijftien wedstrijden vijf en twintig punten behaald, zodat de Zondag te spelen wedstrijd Blauw WitWester kwartier, die ongetwijfeld enkele duizenden toeschouwers zal hebben, de 'beslissing kan brengen. De eerste maal won Wester kwar tier met. 41 en ook in de komende wed strijd start de ploeg als favoriet. Doch of Blauw Wit het zover' zal laten- komen? De wedstrijd zal worden geleid door de Haarlemse scheidsrechter de heer H. Arends. Sport Vereent ziet met grote belangstel ling uit naar de uitslag van SamosAmster dam Zuid, daar deze laatste ploeg ook nog een gegadigde is yoor .de laatste plaats. Tenslotte zijn nog vastgesteld: Blauw Wit 3Oosterkwartier 3 (122 uur) en Roda SportVereeM I (46 uur). Deze laatste wedstrijd dienen de Santpoortenaren te .win nen om een kans te behouden om de degra datiewedstrijden te ontlopen. Het programma luidt: Eerste klasse: Blauw WitWesterkwar tier; DTVKoog Zaandijk Tweede klasse A: DVDZKV, 12 uur; VogelOlympia. Tweede klasse B: SamosA'dam Zuid. Derde klasse A: OKVAm'um'; ZKC— KGO; -KVH—Togo Derde klasse B: SKV—INDO Res, tweede klasse: A'dam Zuid 2ZKV. 2. Res. derde klasse: BEP 2—DED '2; Koog Zaandijk 3Roda 2. Voor de Haarlemse Korfbalbond zijn vast gesteld: Oefenwedstrijd van het Voorlopig HKB- 12-tal. Eerste klasse: OosthoekAnimo Ready 2. Tweede klasse: H'lem 2Sport' Vereent 3. Derde klasse: Haarlem 3Animo Ready 3; Watervliet 5Aurora 4; Oosterkwartier 5 Oosthoek 3. Biljarten Kampioenschap eerste klas De uitslagen van de Vrijdagavond in hotel „Hof van Holland" voortgezette wedstrijden om het kampioenschap - eerste Idas van' het district Haarlem luiden: Harman Oosterthun Wisker Scholten. 250 40 Dijkstra Van der Linden. Van der Putten. Hasselmeijer 200 29. ,23 PRIJSVRAAG Wie bedenkt voor ons een aax-dige slagzin of advertentietekst, kort en krachtig! Voor de drie beste inzendingen loven wij'uit: De bekroonde inzendingen worden - *e,: eetï Prisn»aktjker ons eigendom. Op -elke "inzending 2e. een baronne!©!1 duidelijk naam en adres vermelden. io April sluit deze prijsvraag. -5e. een toneelKBjKer KEIP-OPTIEK GROTE HOUTSTRAAT naast Luxor Wij leveren uitsluitend eerste klas merken, op gemakkelijke betalingscondïties. Schrijft U eens aan postbus 269, Haarlem. (Adv.) Hoogovenstaten wint de dualmeet Gezellige avond besloot het sportfestijn De dualmeet tussen Hoogovenstaten en de ondei-pfficiersvèrenig'ing „Het Gevleu gelde Wiel" uit. de Ripperda-kazerne te Haarlem werd Vrijdagavond in het Staten- huis aan dé Velserweg besloten met een hersengymnastiekwedstrijd tussen de beide ploegen en e en gezellig - samenzijn van de deelnemers en hun dames. Op deze avond sprak de voorzitter van Hoogovenstaten dr. Voorzanger een kort openingswoord, waarbij hij dank bracht aan de organisatoren van deze tweekamp, die door een sportieve geest is beheerst. Later.op.de avond mochten de besturen, vari beide verenigingen een herinoeringsiiibum .met fraaie foto's in ontvangst nemen. Aan gezien de Iloogovehtafelteimisspclers Don derdagavond de wedstrijd met 82 ver loren :was de stand voordat de hersengym nastiek begon 128 in het voordeel van dé Hoogoven-mensen. Na deze wedstrijd,, waarvoor de vragen werden gesteld door sergeant-majoor Dolrori en de heer P. van Roov, waarnaast mejuffrouw G. de Vries op charmante wijze de rol van „Mieke" ver vulde, werd de stand 1210 aang^zitSf de Höogoyenploeg mstr&l.'/i-23jJ3.: punt ver loor. Daar de vragen behoorlijk1'moeilijk waren is deze score zeer goed te noemen. Bij het gezellig samenzijn werden ver schillende spelletjes gedaan en stond de gelegenheid voor een dansje open. Boksen Van Dam won door technische k.o. De jonge Fransman Jacques Roger .Crécy tooonde te Amsterdam in het begin van-zijn partij tegen Luc van Dam, dat hij vol góede moed was. 'Hij trachtte; ipèt. linksen de dek king van Van Danv 'te ivèrbreken. Deze daarentegen deed hét"- k'alm aan én hield Roger Crécy met stopstoteh' op een 'afstand. In de eerste ronde kreeg- Van Dam 'een woud: aan het rechteroog;,' die- niet ernstig In de tweede ronde scoorde Van Dam weer met linksen en eenmaal met een harde rechtse. Roger Crécy. kon de verdediging van Van Dam niet verontrustend doorbre ken. In de derde ronde "kreeg de Fransman het direct zwaar te verduren. Luc van Dam kwam enige malen goed links door en een rechtse hoek flitste langs het gezicht van de Fransman. De neus van" Roger, die reeds bloeddè. werd door deze hoek totaal kapot geslagen. Op advies van de dokter moést Roger Crécy de strijd staken, zodat Van Dam in de dex-de ronde door technische k.o. win naar werd. De kampioen van Nederland in het ban- tamgewicht Hannes Schneiders (Amster dam) behield zijn titel door op punten te winnen van de uitdager Jan Maas (Rot terdam). Israel bestelt twee schepen in Nederland De Zim Israel Navigation Co Ltd te Haifa heeft twee 4000 tons schepen, speciaal in gericht voor de stukgoedvaai't en voor het vervoer van fruit en verdere aan bederf onderhevige lading, in Nederland besteld. Een schip zal gebouwd worden door de N.V. Scheepswerf en machinefabriek „De Mérwede" te Necler-Hardinxvekl en het andere door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam. Deze order is aan Nederland gegund, dank zij de gunstige financieringsmogelijk heden, geboden door een combinatie van de grote scheepshypotheekbanken, waarbij de overheid steun verleende door zekere dekkingen. De schepen zijn bestemd voor liet onder houden van de geregelde lijndienst tussen Israel en West-Europa. Milifair vliegtuig bij 't Gravenmoer neergestort Korporaal-vlieger om het leven gekomen Bij 's Gravenmoer in. Noord-Brabant is Vrijdagmiddag, een vliegtuig van de Lucht strijdkrachten, afkomstig van het vliegveld :Gïïz~ëéR.ijen, iiêefgestort. De piloot, de korporaal A. V. G. Smol ders,-die op-Gilze-Rijen was ingedeeld bij devoortgezette vliegeropleiding voor het volgen van een-opleiding tot militair vlie- •gèr, kwam om het leven. - Het' toestel is door onbekende oorzaak in een vrille gekomen en heeft zich met de n.eus ongeveer anderhalve meter in de gfond -geboord. Korporaal Smolders, die alléén in het "toestel zat, was op slag dood. Het' to'estel" is geheel vernield. KörpöraalSmolders was afkomstig uit Tilbui-g waar hij op 3 November 1930 werd géboren. I-Iij kwam' in Januai'i 1949 bij de luohtmacht en wel bij- het Commando Luchtvaarttroepen te Bussum. In April 1949 werd hij geplaatst op Ypenburg voor het vólgen van de' eerste vlieglessen. Daarna ging hij naar' Woensdrecht, waar hij in Juni 1949 bij de elementaire vliegeroplei- dihg'werd geplaatst. Nadat deze opleiding voltooid was werd hij in September 1949 bij d'e voortgezette .vliegeropleiding ge plaatst en tot korporaal bevorderd. Kor poraal Smolders had de helft van zijn op leiding voor het militair vliegbrevet achter de rug.. De Arbeiderspers bestaat 50 jaar - In het Minervapaviljoen te Amsterdam is: gisteren een receptie gehouden van de N.V. Arbeiderspers, die vijftig jaar geleden werd gesticht. Talrijke autoriteiten uit' de kringen dei- Nederlandse regering en het parlement, het N.V.V., de Partij van de Arbeid, kwamen ter receptie, onder wie minister-president dr. Drees, minister Joekes, oud-ministers Jonkman en Burger, de burgemeester van Amsterdam, prof. mr. R. Kranenburg, voor zitter van de Eerste Kamer en tal van an dere Kamerleden, het lid van de Raad van State ir. J. W. Alfo'arda, directeuren van de in Amsterdam verschijnende dagbladen, de voorzitter van de vereniging „De Neder landse Dagbladpers 1945", mevrouw Hen- riëtte Roland-Holst en delegaties van Bel gische socialistische dagbladen. 'In het Muiderslot werd 's avonds het feest voortgezet met een diner, waaraan de mi nister-president én mevrouw Drees als ere gasten aanzaten. Zondagochtend wordt in theater Carré een voorstelling van „De op gaande zon" van Herman Heyermans aari het personeel aangeboden. y V- Bestaande uit: 2 PERS. LEDIKANT TAFEL 2 STOELEN 3 DEURS GARDEROBE- KAST GEHEEL UIT MEUBELPLAAT VERVAARDIGD KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 72. Nadat Maestro Fiedeldüm en dé im presario Bulk het er dus over eens waren gewordendat de musicus vijf tienhonderd daalders per week zou krijgen voor het geven van concerten, wendde, deze zich tot Panda, „Zo, zo, vriendje", zei hij well oil- lend, „Zo zo, leerling, hen jij daur nog! Ja ja. je bent een goed vriend voor me ge weest! Dat heb ik altijd gezegd! Maar je wilde viool-lessen van me- hebben, niet waar? Tja, tja, dat zal nu moeilijk gaan! Ik ben namelijk geen violist meert Ik raad je aan om een goede viool-leraar te zoe ken en als je dan volleerd bent op dat een voudige instrument, dan moet je maar bij me komen en dan zal ik je les geven in het bespelen van de mondharmonica, wat héél moeilijk is. Ik zal je gratis les geven, uit dankbaarheid voor alles wat je voor me deed! En eveneens uit dankbaarheid schenk ik je het geld, dat hei publiek mij daarnet toewierp. Ik heb het niet meer nodig!" En na dat laatste, mooie gebaar namen zij hartelijk afscheid van elkaar, en Flodder Fiedeldüm ging, gearmd met de heer Bulk, de stoep af en een schone toe komst tegemoet. Nu Panda ivas natuur lijk blij dat het hem nu zo goed ging, en hijwas ook blij mét het vele geld dat hij daar zo-maar voor het oprapen had! Hij was zó verdiept in hét bijeen zoeken, dat hij niet opmerkte dat hij door iemand werd gadegeslagen. Die iemand was Joris Goed- bloed. In de opwinding van de laatste ge beurtenissen had hij Jorishelemaal ver geten maar deze had zich inmiddels weten te bevrijden van het net dat hem gevangen hield en was nu uit de woon wagen te voorschijn gekomen, nog net op tijd om te zien wal er gebeurd was. „Ei, ei, jong vriendje", zei hij zoetsappig, „wat zie ik daar? Zó'n jong kereltje, en dan zóveel geld? Tut, tut! Als dat magr goed gaat! Weet ge wat? Ik zal u een schoon voorstel doen! Koop voor dat geld een aandeel in een jong en bloeiend circus-bedrijf!" Maar Panda begreep best, dat hij hem het geld weer eens afhandig probeerde te maken en hij liet zich niet bepraten. „Nu goed dan", zei Joris tenslotte schouderophalend. „Ik bood u roem en avontuur in het circus leven.... maar tja, als ge niet wilt.... dan roep ik nu mijn klassieke leermeesters na: lectorum salutum!" En al sprekend greep de schelm de leidsels van Inferno en daar ging hij weer met zijn woonwagen, intussen nog wuivend met zijn hoed alsof er niets gebeurd was! „Hij is onverbeter lijk!" daeht Panda. Maar ik niet! Ik wil geen violist meer worden en geen circus- dier en-temmer! Dat heb ik nu toch maar weer geleerd! Ik ga een nette, rustige be trekking zoeken!" En zo stond hij daar, met veel goedé moed, veel goede voornemens en veel geld! We zullen, wel eens zien, hoe het nu verder gaat. Eerste Kamer over het onderwijsbeleid Vele lëdëri ".Éfer$sEei{Ste Kamer zijn tfcn. oordeel, dat ons onderwijs geen gelijke tred heeft gehouden met de snelle economische ontwikkeling, waarin ons land is komen te verkeren. Zij willen hiermede verklaren, 'dat het onderwijs geheel en al met die ont wikkeling in overeenstemming moet wor den gebracht. Zulks zou bijvoorbeeld af breuk kunnen doen aan de vormende taak ervan. Hun standpunt behelst slechts, dat ons onderwijs een te intellectualistisch ka rakter draagt en dat bepaalde schooltypen een voorrang genieten, welke onder de hui dige omstandigheden niet meer verant woord is. Aldus lezen wij in het Voorlopig" Verslag der Eerste Kamer onder de be groting van onderwijs. Vele leden gaven in overweging, dat nauwkeurig zou worden nagegaan, wat onze maatschappij behoeft aan intellectu eel, administratief, technisch en agrarisch ge vormden. Vele leden verklaarden, dat naar hun mening van alle takken van onderwijs het lager onderwijs van het grootste belang is voor individu en maatschappij. Zij drongen, -er op aan, dat de overheid kosten noch moeite zou sparen om dat onderwijs op zo hoog mogelijk peil te brengen. In de eerste plaats bepleiten zij een zo danige bezoldiging van de onderwijzers, dat deze met vreugde huh. dagtaak zouden, kunnen vervullen. In dê tweede plaats achtten zij het gewenst, dat ten spoedigste opnieuw aandacht wordt gewijd aan het oude Vraagstuk van de leerlingenschaal. Vele leden drongen aan op de indiening .van het reeds jarenlang verbeide wetsont werp tot regeling.van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. "Ettelijke leden uitten zeer ernstige be zwaren tegen het besluit waarbij het ge bruik van woordenboeken bij het schrif telijke" examen voor Grieks en Latijn aan de gymnasia mogelijk wordt gemaakt. Zij vragen de minister met aandrang deze maatregel in'elk geval op te schorten, tot dat al de daarvoor in aanmerking komende bevoegde autoriteiten zouden zijn geraad pleegd. Andermaal werd bepleit, dat de wet geving op het hoger onderwijs ingrijpend zou worden herzien en. dat een speciale wet op de universiteiten zou worden voor bereid. Hierbij zou ernstig aandacht kun nen worden gewijd aan het probleem der universiteits-autonomie. Vele leden waren van mening, dat van overheidswege meer aandacht behoort te worden besteed aan de ontwikkeling van het 'culturele leven. Zij achtten het plicht der regering, in deze voor ons vólk zo uiterst moeilijke tijd te waken tegen een inzinking op cultureel gebied. Zij gingen zelfs zo ver, de vrees uit te spreken, dat van zulk een inzinking reeds mag worden gewaagd. Tal van kunstenaars kunnen van hun arbeid niet meer bestaan. Hoge uitingen van kunst vinden onvoldoende waardering. Dit verschijnsel heeft, aldus deze leden, helaas een algemeen karakter. In de laatste jaren hebben tal van zeer belangrijke tijdschriften en periodieken opgehouden te bestaan. Deze leden achtten de daardoor ontstane verarming van ons culturele leven een uiterst bedenkelijk ver schijnsel. ADVERTENTIE Iedere dame is verwend met MOLENDUK'S PERMANENT Houten gordijn. Radio Moskou maakte be kend dat de Russische autoriteiten voornemens zijn een „beschuttingsbos*1 langs de Oeral aan te leggen over een lengte van 620 mijl. Op deze wijze zal volgens radio Moskou een slagboom worden opgericht tegen de hete, droge i winden uit de zandvlakten van de half-woestij.nen in de omgeving van de Kaspische zee. Op een gebied van ruim 50.000 acres zullen eikebomen worden geplant. (United Press). Sultan Drobny. Sultan Mohammed Bey, een official van de Egyptische tenni's- bond heeft meegedeeld dat de voorma lige Tsjechische Davis Cup-spelers Drobny en Cernik, die vorige zomer hun land vaarwel zegden, thans de Egyptische nationaliteit hebben ver kregen. Zij zullen in het'komend seizoen (onder andere in de Davis Cup) de Egyptische kleuren verdedigen. Visserslatijn? Twee hengelaars in Nash ville (V. S.)'zagen gisteren een hele formatie vliegende schotels. Zij zeiden dat de toestellen die een diameter van anderhalve meter hadden, op een hoogte van 1-50 meter vlogen met een snelheid van ten minste achthonderd, kilometer per uur. Zij waren zwart van kleur en maakten een geluid als een harde wind die door de boomtoppen fluit. Explosie. Aan bqord van een Belgische Meteor-jager "deed zich gisteren boven Bodendorf in het Rijnland een hevige explosie voor. Het toestel brak in stuk ken en stortte brandend neer. De piloot was op slag dood. Nazi-film. Veit Harlan gaf gisteren voor een rechtbank in Hamburg' toe dat zijn film „Jud Süss" anti-Semietische stuk ken bevatte, doch hij ontkende dat de film was gemaakt met het doel om ras senhaat op te wekken. Hij beweerde dat de-film was vervaardigd om vrees op te wekken voor de gevolgen van de Joden-vervolging. Schat van Goering'. ïn Goerings voorma lige kasteel „Feldenstein" is. een ver borgen schat ontdekt ter waarde van een millioen dollar. Uit een geheime ondergrondse kelder kwamen juwelen, schilderijen, andere kunstvoorwerpen, wijn en likeuren in enorme hoeveelhe den te voorschijn. Rel. Een vijf honderdtal jeugdige, linkse demonstranten kwam gisteren bijeen voor het bureau van het Parijse lolad „Le Figaro" om te protesteren tegen het publiceren van de'mémoires van Mus solini's bevrijder, de gewezen S.S.- k'olonel Otto. Skorzeny, waarmee' het blad gisteren begon. Zij riepen „Nazi moordenaar" en moesten door de poli tie verwijderd worden. De politie maak te daarbij gebruik van gummiknuppels en stijf opgerolde capes, waarmee zij zowel op demonstranten als voorbij gangers in sloeg. Een twintigtal demon stranten werd gearresteerd, de anderen gingen onder het zingen van de Mar seillaise naar huis. Op zoek. Patrouille-vliegtuigen en oorlogs bodems zoeken de kustwateren van Californië en Oregon af naar een on bekende duikboot die eergisteren daar werd waargenomen..Er is ook een tor pedojager met dieptebommen aan boord 'uitgevaren. In de afgelopen nacht zijn 'al zeyen maal vreemde duikboten .in 1dit 'gebied waargenomen. Zoet. Op 1 'Mei gaat'in;West-Dnitsland de suiker van de'bon. Alleen steenkool en benzine zullen dan nog officieel ge rantsoeneerd zijn'. In werkelijkheid zijn deze beide artikelen al enige tijd zon der bon verkrijgbaar. Duiken maar, In de baai van Tobermory (Schotland) wordt op het ogenblik ijverig gedoken naar een goud-schat die zich aan boord moet bevinden y&n een Spaans galjoen dat daar 350 jaar geleden zonk. Duikers van de marine hebben het wrak inmiddels bereikt eh heel Engeland wacht met spanning af, of zij inderdaad op de dukaten zullen stuiten. De duikers werken voor reke ning van de hertog van Argyll, die de bergingsrechten heeft van alles wat in de baai van Tobermory wordt aange troffen. De duikers vertelden dat het hout van de scheepsbalken'nóg zo hard is als ijzer. Oproep. De burgemeester van West-Eer lijn; prof. Ernst Reuter, heeft een be roep gedaan op de bevolking om het juiste antwoord te geven aan provoca teurs die het zouden wagen West- Berlijn aan te vallen. Enthousiast toe gejuicht door zijn toehoorders, zei prof. Reuter: „De „vrije Duitse jeugd" zal met Pinksteren niet door West-Berlijn marcheren. Wij hebben geen tanks van node om ons te verdedigen tegen de knuppels van de communistische jeugd". 'Een bron van glans! (Adv.) Grootste deel der bekeuringen betreft verkeersovertredingen De minister van Justitie heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld dat het aantal processen-verbaal, opgemaakt wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet, We genverkeersregeling en gemeentelijke ver ordeningen met betrekking tot het verkeer, een zeer belangrijk percentage uitmaakt van het totaal aantal wegens overtredingen opgemaakte processen-verbaal. In Februari 1949 waren deze aantallen wat het totaal betreft 59.931 en wat betreft het verkeer 42.645, in Maart 67.185 en 48.060, in April 1,153 en 46.125, in Mei 65.449 en 45.656, in Juni 66.212 en 44.478, in Juli 68.193 en 44.910, in Augustus 72.792 en 50.030, In September 68.598 en 49.888, in October 66.572 en 48.761 en in November 63.320 en 45.678. Koffievoorraad is met 4500 ton uitgebreid Naar het A.N.P. van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijdens de koffierantsoenering de prijs van de koffie te wijzigen. Omtrent' de duur van de rantsoenering is niets naders bekend. Wel is de voorraadpositie verbeterd met 4500 ton Congokoffie, die enkele maanden geleden werd aangekocht en inmiddels in ons land is gearriveerd. Aan tic veiling Kwlntsheul werden Vrij dag de eerste tomaten- aangevoerd. Het waren maar twee exemplaren, die f 1,20 per stuk opbrachten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2