Meer ruimte f67.50 f41.50 f 26.- Micro-foto's van alle Haarlemmers 'n Dankbare daad Predikbeurten Fris - Keiler Macdonald HERWIG'S PRACTISCHE TUIN ENCYCLOPEDIE De dood van dr. Leidekker Zaterdag 1 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Dubbel divanbed overdag als divan 's nachts een litsjumeaux Enkel onder. schuifbed Divanbed Profiteert van deze unieke aanbieding WONINGINRICHTING Van Duivenboden GED. OUDE GRACHT 108-110 TELEFOON 17165 zal er binnen afzienbare tijd mee begonnen worden. Dit betekent voor de Geneeskun dige Dienst natuurlijk veel werk. Een gun stige omstandigheid is evenwel dat aan de andere kant de G. D. verlicht wordt, daar binnenkort de administratie voor de ver pleging in de ziekenhuizen van verzekerde patiënten zal overgedragen worden aan de ziekenfondsen. Daarvoor zullen de zieken fondsen gezamenlijk een bureau stichten. Van deze maatregelen, doorlichting en inenting, verwachten wij veel. Wij zien er inderdaad een frontaanval op de tubercu lose in. Er zitten financiële offers aan vast, maar die zijn volkomen verantwoord. Als wij op deze wijze bereiken dat besmettin gen voorkomen worden, dan is dat immers van het allergrootste belang. „De gehele bevolking moet aan deze frontaanval op de t.b.c. deelnemen" zo zegt wethouder Bakker In een vorig nummer gaven wij verslag van een onderhoud dat wij met dokter S. .J. van Slooten, directeur van het Consultatie bureau te Haarlem, hadden over de mid delen tot genezing der tuberculose. Maar zo zei ons de heer W. C. Bakker, wethouder voor de Volksgezondheid te Haarlem de be s t r ij d i n g en nog meer het voorkomen, zijn zeker niet van minder belang. Plet is al met enkele woorden aangekon digd: wij gaan in Haarlem een frontaanval doen op de t.b.c. Lijders kunnen pas de weg der genezing gaan bewandelen als zij naar de dokter gaan, maar er zijn ook pas voorzorgen tegen besmetting te nemen als de dragers der ziektekiemen bekend zijn. Meermalen is bij een doorlichting gebleken dat mensen aan t.b.c. leden zelfs open gevallen, die dus een ernstig gevaar voor besmetting opleverden zonder dat zij het wisten, of weten wilden. Haarlem is de eerste grote stad waar de gehele bevolking zal worden doorgelicht. Tevens zal van ieder een micro-foto ge maakt worden, een systeem dat nog meer zekerheid biedt dan alleen een doorlichting. Van alle inwoners wordt dan een register samengesteld, waarin die foto's worden op genomen. Dit zal zo vervolgde de heer Bakker een zeer omvangrijk werk wor den, er is een uitgebreide organisatie voor nodig die natuurlijk een grote voorbe reiding eist. De opzet is dat die voorberei ding in het najaar klaar is, maar het is nog niet zeker of dan meteen ook met de uit voering begonnen zal kunnen worden, of dat daarmee gewacht zal worden tot het komende voorjaar. De organisatie zal lopen over de Haar lemse vereniging tot bestrijding der tuber culose,- maar natuurlijk zal het gemeentebe stuur zijn medewerking verlenen. Ook zal er een beroep gedaan worden op vele par ticulieren om ook een deel van het werk op de schouders te nemen. De plannen daar voor moeten nog uitgewerkt worden. Wel is zeker dat de stad in wijken verdeeld zal moeten worden, overal zullen wijk- en blokhoofden aangesteld moeten worden om leiding aan het werk te geven. De U.V.V. heeft reeds haai- volle mede werking toegezegd. Natuurlijk is in het Consultatiebureau aan de Ged. Oude Gracht geen ruimte voor deze doorlichting. Er zal uitgezien moeten worden naar geschikter lokalen in ver schillende delen der gemeente. Èeri belangrijk punt is de financiering van -het werk. Elk onderzoek kost 1.05, zodat er voor de gehele bevolking een be drag van bijna 170.000 mee gemoeid is. De bedoeling: is wel aandrang op de be volking uit te oefenen om zich te laten doorlichten, maar daarbij toch het vrijwil lige karakter te handhaven. De mensen die de kosten van het onder zoek kunnen betalen, zullen dit ook moeten doen. Er zullen daarnaast middelen gevon den worden om voor de min- en onvermo- genden het financieel bezwaar op te heffen. Misschien is het mogelijk voor dat doel een collecte te houden. Komt daaruit niet vol doende, dan zal de gemeente de helpende hand moeten bieden. Er zal een groot-opgezette propaganda gevoerd moeten worden om de bevolking te doordringen van de noodzakelijkheid om aan dit onderzoek mede te werken. Dokter Van Slooten heeft gewezen op het belang van de inenting tegen tuberculose. Ook de Geneeskundige Dienst is daarvan doordrongen. Dit vraagstuk is trouwens al enige tijd bij die dienst in studie. Een der dokters volgt op dit ogenblik een cursus te Amsterdam om zich van die inenting op de hoogte te stellen. Het is nog niet zeker of de inenting tegen tuberculose reeds nu gekoppeld kan wor den aan doorlichting. Maar in ieder geval Eerste burgerdag in Zuid-Kennemerland Zandvoort neemt de proef Zandvoort heeft voor Zuid-Kennemer land de primeur van de „Burgerdag". B. en W. van de badplaats hebben, nadat een daartoe ingestelde commissie had ge adviseerd, de inwoners die dit jaar voor het eerst naar de stembus zullen trekken, uitgenoodigd tot het bijwonen van een bij eenkomst, tijdens welke de nieuwe kiezers op de betekenis van het kiesrecht zal wor den gewezen. De bijeenkomst zal worden gehouden op Donderdagavond 13 April in de raadzaal. Na een inleidend woord van de burge meester zal ir. G. Friedhoff een causerie houden over het wederopbouwplan van de gemeente. De maquette van het plan zal dan in de zaal worden opgesteld. ADVERTENTIE niet alleen voor U, maar ook voor ons, want door tekort aan Lincol wasdozen, worden deze van U teruggenomen tegen hoge prijs. LINCOL POLISH Donkere Spaarne 20 - Telefoon 14214 Onbekende man bestelde duizend sigaren Een Haarlemse sigarenwinkelier kreeg dezer dagen telefonisch het verzoek dui zend sigaren te bezorgen op het adres van een bekende persoonlijkheid. Het geld kon geïnd worden in een hotel, waar de op drachtgever tijdelijk vertoefde. De sigaren winkelier vertrouwde de zaak echter niet en vroeg aan het hotel of daar iemand be kend was, die Van Leeuwen heette en woonachtig was in Den Bosch. Men kende de man niet en hij logeerde ook niet in het hotel. Ook stelde dè sigarenhandelaar zich in verbinding met de Haai-lemmer, bij wie de sigaren bezorgd moesten worden, doch deze wist van niets. De onbekend gebleven Van Leeuwen heeft zich ook in verbinding gesteld met een taxi-chauffeur met verzoek naar een adres te gaan en daar een pakje te halen, dat door een sigarenhandelaar bezorgd zou zijn. Hij kon echter niet meegaan, doch zou na verloop van enige tijd terugkeren. Toen dè taxi-chauffeur op het hem opgegeven adres kwam vernam hij, dat de zaak niet" in orde was en daarom ging' hij naar het bureau van politie, om aangifte te doen. Een rechercheur ging met de taxi-chauf feur mee in de verwachting, dat hij de on bekende besteller der sigaren zou ontmoe ten. Deze is echter niet komen opdagen. Inmiddels is gebleken, dat er ook in andere plaatsen van ons land een man op treedt en sigaren bestelt. Zijn signalement komt overeen met een man, die zich vroe ger aan tabakzwendel heeft schuldig ge maakt. Herdenkingsdienst op 3 Mei „Ereschuld en Dankbaarheid" Onder auspiciën der vereniging „Ere schuld en Dankbaarheid" zal op Woensdag avond 3 Mei in de Grote of St. Bavokerk een herdenkingsdienst worden belegd, ter nagedachtenis aan hen, die vielen in de Meidagen 1940 en nadien, Indonesië inbe grepen. Daar het dit jaar tien jaar geleden is dat de eerste militairen sneuvelden in de strijd tegen de Duitsers zal deze dienst een bijzonder karakter dragen. Als sprekers zullen optreden: generaal mr, H. J. Kruis, chef Generale Staf; Ds. J. Overduin, predikant te Amsterdam; majoor aalmoezenier C. Laurent, te 's Gravenhage. De zang wordt verzorgd door mevrouw Jo Vincent, sopraan; Han le Fèvre, tenor; Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap"; organist Egbert Vos. Vóór de dienst wordt koraalmuzïek ten gehore gebracht door de Stafmuziek Leger des Heils, afdeling Haarlem. Een erefront wordt samengesteld door leden der Zee-, Land- en Luchtmacht, tevens deputaties van diverse geünifor meerde verenigingen en korpsen uit Haarlem. Het Strijdkrachtenprogramma verzorgt de uitzending naar Indonesië. Nederlanders ontvingen Britse onderscheidingen De Britse ambassadeur in Nederland heeft Vrijdag in Den Haag aan 28 Neder landers' onderscheidingen uitgereikt we gens hun verdiensten voor de geallieerde oorlogsvoering. Bij de gedecoreerden was ook de kapitein H. Deinum te Haarlem, die „The King's Medal for Courage in the Cause of Freedom" ontving. Jubileum Keip-optiek Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer H. A. Keip zich te Haarlem als opticien vestigde. Ter gelegenheid daarvan hielden de eigenaren van de zaak, de heren Keip en W. Koetse, Vrijdagmiddag een re ceptie in de woning van de heer Keip in Aerdenhout. Vele vakgenoten, zowel uit Haarlem als uit het land; boden gelukwen sen aan. Ook fabrikanten en grossiers wa ven naar Aerdenhout gekomen. De Stads-Bibliotheek te Haarlem Door de beknoptheid van ons raadsver- slag kan een passage over de Stads Biblio theek misverstand wekken. De heer Proper had geklaagd over een tekort aan lectuur in de Stads Bibliotheek en Openbare Lees zaal wat betreft Marxistische lectuur die in de laatste tijd verschenen is en ook aarf wetenschappelijke werken die in Rus land verschenen zijn. De heer Geluk, wethouder, verklaarde dat onderzocht zal worden of er inderdaad leemten zijn die aangevuld-moeten worden, maar de fondsen die voor aankopen be schikbaar zijn, zijn niet groot. Afscheid van ir. H. Meyerink De scheidende hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Dienst voor Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir. H. Meyerink, die deze dienst met ingang van vandaag verlaat, heeft dezer dagen in intieme kring van zijn medewerkers afscheid genomen. Maandagmiddag zal de heer Meyerink in de Haarlemse raadzaal afscheid nemen van de Noordhollandse burgemeesters. Zijn opvolger, ir. F. Óttevangers, aan vaardt Maandag zijn nieuwe functie. MIDDELBARE HöTELSCHOOL IN MAASTRICHT De plannen tot oprichting van een lander lijke hotelschool te Maastricht verkeren in een vergevorderd stadium. Het initiatief ging uit van hotelhouders en geëmployeer den, georganiseerd in de Vereniging van Hotel-, Café- en Restaurantbedrijven. KANTOORMACHiNEHANDEL P. MARTÖG Haarlem - Sclioterweg 122 - Tel. 12681 SCHRIJF-, TEL- EN REKENMACHINES KANTOORMEUBILAIR (Adv.) Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Tribunalen hebben f44 millioen verbeurd verklaard De verbeurdverklaringen, door de tribu nalen uitgesproken, belopen een bedrag van ongeveer 44 millioen, dat echter nog niet geheel is geliquideerd, zo deelt de mi nister van Justitie aan de Eerste Kamer mede. De verbeurdverklaarde gelden zul len dienen tot vergoeding en herstel van oorlogs- en bezettingsschade. Het wil de minister voorkomen, dat deze bestemming juister is dan storting in de kas van de V.V.R.A., hetgeen zou mee brengen, dat deze gelden weliswaar deels teri goede zouden komen aan leden van de zwaar getroffen Joodse bevolkings groep, doch voor een ander deel aan hun erfgenamen en rechtverkrijgenden. De erfgenamen, aldus de minister zijn niet altijd Joden en ook niet altijd oorlogs slachtoffers en onder de rechtverkrijgen den bevinden zich onder andere degenen, die tengevolge van rechtsherstel zijn ont zet uit de oorspronkelijk Joodse bezittin gen, welke zij tijdens de oorlog hebben verworven. Het zijn wellicht dezelfden, van wie bij tribunaalvonnis het vermogen werd verbeurdverklaard. Proces tegen Orson Welles De filmacteur Orson Welles is aangespro ken voor een bedrag van 1.000.000 francs, omdat hij contractbreuk zou hebben ge pleegd. Het proces werd door een maat schappij in Tanger aanhangig gemaakt bij een Parijs gerechtshof. Deze maatschappij eist bovendien terugbetaling van 5.000.000 francs. Op 29 December 1948 had Welles namelijk een contract getekend, waarbij hij zich verplichtte de Engelse versie van de film „Portret van een moordenaar" te verzorgen, om daarin tevens met Maria Montez en Erich von Stroheim de hoofd rollen te spelen. De maatschappij beweert nu dat Orson Welles en zijn compagnon Chartes Lederer niets hebben uitgevoerd en de door hen reeds ontvangen 5.000.000 francs hebben gehouden. Straatdemonstraties verboden De burgemeester van Den Haag heeft wegens de mogelijkheid van ordeversto ringen de „nationale vredesmeeting", welke hedenmiddag op het Jacob van Campen- plein in Den Haag zou worden gehóuden, verboden. Het „Nederlandse Vredescomité" heeft medegedeeld, dat de demonstratie nu in de Dierentuin te Den Haag zal worden .gehouden. 1 DE BESTE VERVOERDER H @1 van al Uw goederen is BESTELDIENST A.B.C. BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM g Telefoon 18428 - Na 6 uur 14155, 14810 g BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB (Adv.) Officiële ontvangsten B. en W. van Haarlem zullen op Donder dag 20 April 1950 om 12 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de afgevaardigden naar de op 19 en 20 April in deze gemeente te houden jaarvergadering van de Bond van Politie-ambtenaren in' Nederland tot bescherming van dieren. B. en W. zullen op Donderdag 27 April officieel ten Stadhuize ontvangen de deel nemers aan het hier te houden congres van Nederlandse opticiens, welke congres zal worden gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Organisatie van Opticiëns „N.O.V.O." en de Federatie van Nederland se Opticiëns-vereniging'en in oprichting, Haarlemse gemeentediensten De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen op Goede'Vrijdag (7 April a.s.) des middags en op Zaterdag 8 April de- gehele dag gesloten zijn. Enkele diensten zijn evenwel beperkt open. Het huisvuil wordt die Vrijdagmiddag en Zaterdag niet opgehaald. De regen bleef maar vallen.Er kwamen overal sputterkringetjes op het water; om de klomp heen leek het wél een nevel, zo dicht viel de regen. Maar clowntje Rick en Bunkie lachten erom. Ze zaten veilig en droog in het overdekte gedeelte van de klomp; daar werden ze lekker niet nat! Ze vonden het zelfs wel gezellig, zo onder de kap uit naar de regen te kijken. Nu voer het bootje wel een ogenblik stuurloos, maar dat was niet erg. Ze waren nog midden op het taaier en dus zouden ze niet zo gauw een aanvaring hebben, of stranden. „Zou het nog lang duren, dat regentje?" zei Bunkie. „Nee, hoor", meende Rick, „het begint daar al op te klaren, kijk maar, dadelijk komt het zonnetje weer door!" En hij had gelijk. ZONDAG 2 APRIL 1950. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consisto riekamer. Zondag 10: Ds. W. J. v. Elden. Bev. nieuwe lidmaten. 7: Ds. E. Pot Dinsdag 7.30: Lith. dienst voor doofstommen en slecht horenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg, Bev. ni we lidmaten. Noorderkerk, Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, Bev. nieuwe lidmaten. Ooster- kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bev. nieuwe lidmaten, met medewerking van het Oos. terlcerkkbor. 5: Ds. E. Dijkhuis, Bev. nieuwe lidmaten met medewerking van het Ooster kerkkoor Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. A. van der Hoefï. Kindérkerk. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden, Kinderkerk. Dïaconessenhuis 4.30: Ds. J. Bronsgeest. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dr. J van Dorp, van Heemstede. Jeugdkapel 10.30: Noord, Dhr. F. H. Geursen 10: Oost. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacóbstraat 6. 10,30: Dr. J. de Graaf en Ds. J. Heidinga. Bev nieuwe lidmaten. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 2 Avril a 10 li. 15: Ser vice et réception de Catechumènes, présidé par le pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie Lange Herenstraat 6, 10: W. F. Kloos, Evan gelist, Gouda. 7.30: J. de Waal Malefijt, Am sterdam. Woensdag geen dienst. Zuiderkapel Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee. 5: Dezelfde. H. Avondmaal vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamen- komst. Zendelinge Miss Ida Gibbs uit Austra lië en H. v. d. Brink, Mimi van der Loo, den Haag, solozang en Elle Vermeulen, declama tie. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15 Donderdag geen dienst Vrijdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wasse'naar. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. van Slie- drecht, v. Ede. Vrye Evang, Gemeente, Ba- kenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J D. du Fossé, H. Avondmaal. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong Evang. Luth, Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Bev. nieuwe leden. 7.30: Ds. W. Spliethoff. H. Avondmaal. Ver. Doopsgez. Gemeente. 9: Ds. Hoekema, Doop. 11: Ds. Leendertz, Doop. Rembnstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. W, Herfst en Dr. W. R. M. Noordhoff Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk, 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. A van Arkél-, 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 eii 5: Ds. A. Bos, Geref. Gemeente, Parklaan 21. Dinsdag 7:30: Ds. K. de Gier, van Lisse. Ger. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Öinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, v. Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. O. Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den. Haag, Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 10: Ds. J. Weeninlc. Uitzending Radiodienst door de N. C. R. V.. Medewer king zangkoor. 4.30: Doopdienst Sportfond- senbad. 6: Ds. J. W. Weenink, H. Avond maal, 8: Jeugdsamenkomst in geb. Salem. Leger des Heils, Schagchelstraat 26.. O.l.v. Majoor Bosveld. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Ver lossingssamenkomst. Woensdag 8: Instuif voor de jongelui. Donderdag 8: Heiligings dienst. Ned. Chr. Gemccnschapsbond. Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Jb. Klein Haneveld (Broodbreken). Pinkster Gemeente, gebouw Immanuël, Nw. Kruisstraat 14. 10-en 7.30: Samenkomst. 12: Zondagsschool. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ge meente van Christus. Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Preek en Avondmaal. 7: Preek en liederavond. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Heiligingsdienst. 12: Zondagsschool, 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Ver- lossingssamenkomt. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Pmksterevangeli- satie. 5: Volle' Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30; Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente. Jacobijnesti-aat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia", Jansstr 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. J. F. Croes-v. Delden, Haarlem. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Hosiannadiensl met koor en kinder koorzang. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrij dag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag" 7.30: Avondgebed, Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, Bev. nieuwe lidmaten. ïmmanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos Bev. nieuwe lidmaten. 7: Dezelfde. H. Av. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M, Boeijinga. 5: Ds. J. A. v. Ai-kel. Christ Geref. Kerk, Floresstraat, 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema en Ds. Oskamp. Bev. van nieuwe lidmatën. 7: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. Henkels', bev. nieuwe lid maten. 7: Ds. Bartlema. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Jeugdkapel. Wijkgebouw Dreef 10: Dienst. Prinsesse- kade 3, 10.30: Dienst. Ned, Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst, Hv„ Haarlem-N. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel, 5: Ds. A. Dondorp. Koe- diefslaan 10: Ds. IJ. v. d. Zee. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. IJ. v. d. Zee. Geref. Kerk, Herenweg .111, 30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Openbare Belijdenis des Ge- loofs. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dhr, A. J. van Leusen, uit Velsen. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, 7: Jeugddienst o.l.v. Ds. Achter berg, uit Leiden, Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. E. Pot. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Openb. Be lijdenis des Geloofs. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaan. 11.45: Zondags school, 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkerelaan Ned. Prot, Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. De echte KüPPERSBUSCH GASFORNUIZEN weer uit voorraad leverbaar. Komt U eens bij ons kijken? JANSWEG 42 - HAARLEM - TEL. 11828 (Adv.) C. Hollander jubileert Maandag is er weer een lid van het peiv soneel der Noord Zuidhollandse Vervoer maatschappij, die veertig jaar zijn krachten aan het bedrijf heeft gegeven. De heer R. Hollander, Olmenstraat 63 in Haarlem- Noord jubileert. Hij kwam op 3 April 1910 in dienst bij de maatschappij, welke de lijn Haarlem-Alkmaar exploiteerde. De heer Hollander was Groninger van geboorte, doch kwam reeds op jeugdige leeftijd in Haarlem. Aanvankelijk was hij stoker en later machinist op de stoomtram. I-Iet be ginpunt was in die tijd op het Kennemer- plein in Haarlem. Gereden werd naar de pont In Velsen. Daar werd de locomotief met drie, wagens op de pont gezet en ver volgens werd de reis naar Alkmaar voort gezet, welke vaak bij de spoorwegover gangen in Beverwijk en Castricum onder broken moest worden. De rijtijd bedroeg, twee uur. In 1923 trad de aanstaande jubilaris in dienst als conducteur op de stadstram en nadat de lijn HaarlemLeiden in 1931 ge- electrificeerd was, fungeerde hij ook me nigmaal als conducteur op de Leidse tram. In November 1949 maakte de heer Hol lander weer een reorganisatie mee. De autobus nam de plaats van de tram in. De jubilaris bleef de tram echter trouw en kwam op de tramlijn Zandvoort-I-Iaarlem- Amsterdam. Veertig jaar heeft hij er nu bijna opzitten en hij hoopt het nog ruim een jaar vol te houden. Dan heeft hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr.. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Brom steeweg 76, tel. 15538 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1,- tel; 28032. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp laan 17. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout r Apotheek, Zandvoortsglaan 164, tel. 26772, ADVERTENTIE GEBRUIKT NOG DEZE LENTE: Geeft een afdoende oplossing voor al Uw vragen. Prijs f 22.50 in prachtband. In de boekhandel verkrijgbaar. Van Loghum Slaterus - Arnhem (Adv.) N. Padt, Hv. Oostzaan. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Soefi-Beweging, Bloemendaalsewëg' 141. 11: Dienst. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Uitreiking van gewijde palmtakjes aan leden en belangstellenden. Donderdag 9: Gez. H. Mis. 14.30: Causerie, gevoigd door uitstelling van het H. Sacrament tot 19.30, daania plechtig lof. Ontkleding van het OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Openb. Belijdenis des Geloofs. 10: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Irene", Elswoutslaan I. 7.45: Zondagavondstïlte voor Protestant Overveen, vooralgegaan door Zangdienst aanvangende 7.15 uur in de Kerk a. d. Ramp laan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Voorber. t h. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. "West. Kon. Ém- maschool. Raafstraat. 9: Ds. G. H. van de Woord. 10.30: Dezelfde. Bev, nieuwe lid maten. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. van Besselaar Sr., H, Avondmaal, FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brake] 4) In verband met het feest van de vorige avond zullen de lessen pas om half tien beginnen. Wat zou men zo vroeg in. school willen doen? Ofis er ingebroken? Bij die gedachte wordt de concierge actief. Hij snelt door de hal naar de admi nistratiekamer, die het dichtst in zijn na bijheid ligt. Hij opent de deur en draait met trillende hand hel lichtknopje om. Hij is bang, zó bang, dat hij het liefst hard weg zou lopen. Maar fcij beheerst zich. Later zal hij dan kunnen vertellen hoe kalm hij was, in het geheel niet bang. In de grote kamer met het bureau en de twee zware typemachines een goede en een slechte is niets opmerkelijks of ver dachts. De zware donkere gordijnen han gen nog ongeopend voor de ramen. Het ruikt er wat muf. Van Brussel opent de gordijnen en doet het licht uit. Nu is de kamer vol somber herfstlicht. Het regent nog steeds. Het plein is leeg, alleen bij de hoek ziet de concierge iemand lopen, 't Is een dame. Met haastige bewegingen wrijft de man de ruit wat schoner. Dan kijkt hij nog eens. Er is iets aan de vrouw wat hem bekend voor komt, maar hij herkent haar niet. Dat komt door zijn slechte ogen. Als hij betere ogen had, zouhij haar zeker herkend hebben. Als hij nog eens wil kijken, is de dame om de hoek verdwenen. Dat hij haar niet heeft kunnen herkennen zit de concierge nog een ogenblik dwars. Dan haalt hij zijn schouders op. Welk verband kan er be staan tussen de geopende deur en een dame die net de hoek omgaat? 'I Zijn natuurlijk zijn zenuwen weer, die hem parten spelen. Hij is bang. Maar hij zal flink zijn, prent de concierge zich in. Wat een sensatie als hij iets ontdekt! De gedachte draait als een wervelwind door zijn hoofd. Van Brussel als de ontdekker van de grote diefstal! Van Brussel als getuige! Van. Brussel als.. Hij schudt het hoofd. Onzin! Wat een suf gedroom. Hij kan beter aan het werk gaan. Dat levert tenminste iets tastbaars op. Vlug gaat hij naar de directeurskamer. Als daar ook alles in orde is, kan hij pas gerust zijn. De kamer van de directeur is naast de administratiekamer. Hij is er zelfs door een deur mee verbonden. Maar het is niet iets voor Van Brussel om daar gebruik van te maken. Hij loopt over de gang. Voor de fraai bewerkte deur, waarop in gothi- sche letters directeur staat, blijft hij staan, klopt uit gewoonte en gaat binnen. De gordijnen waren reeds geopend. Er is niets verdachts aan de kamer. Geen ge opende lade, waaruit allerlei paperassen steken, geen openstaande kasten en geen gebroken ruiten. Zo stelde Van Brussel zich een inbraak op school voor. Daar in de kamer niets beantwoordt aan het beeld dat hij zich gevormd heeft, concludeert hij, dat ei-' geen inbraak is gepleegd. Zelfs een vreemde zou dat moeten erkennen, meent hij. De opgezette reiger achter de stoel van de directeur, een zeer mooi exemplaar, staart hem met zijn ene oog stompzinnig' aan. Ik g'a de kamer uit, denkt de con cierge, ik heb hier niets te maken, 't Zou pijnlijk zijn als men mij hier vond en die reiger doet mij op een onaangename ma nier aan de directeur denken. Ik snap niet wat hij in de directeur ziet. Hij doet de deur zacht achter zich dicht, en gaat naar de hal. Daar begint hij de slingers op te ruimen. Alhoewel hij er zeker van is, dat men geen inbraak ge pleegd heeft, voelt Van Brussel zich nog niet helemaal gerust. Hij kijkt verheugd op, als de voordeur eindelijk opengaat en Wim Esman, de amanuensis,- binnenkomt. 1-Iij houdt dus zijn woord!! Anders is de verhouding tussen hen meestal wat gespan nen. Wim Esman is een blonde vlotte jon geman van 25 jaar. Hij is langer dan Van Brussel en bovendien breed in de schou ders. In zijn nabijheid voelt Van Brussel zich benepen en klein. Hij voelt de phy- sieke meerderheid van Esman zwaar op zich drukken. Maar op dit uur is hij blij, dat hij de blonde, forse knaap ziet binnen komen. In zijn gezelschap kan hem niets gebeuren. Dan zouden ze wel met z'n tienen moeten komen. Met de luidruchtigheid, zijn soort eigen, groet Esman de concierge. Zijn er al meer? vraagt hy verbaasd, als hij de jassen aan de kapstok ziet han gen. De concierge schudt zijn hoofd. Ik heb nog' geen mens gezien, ver klaart hij, ik denk dat de hoge pieten ze vergeten hebben, toen ze met het rijtuig naar de grotq zaal gingen. Mogelijk, bromt de amanuensis. Hij begint Van Brussel zwijgend te hel pen. De slingers maken ze voorzichtig los. Nadien moeten ze misschien voor een ander feest gebruikt worden. In grote do zen legt Esman ze handig neer. De con cierge peinst, of hij het hem zal vertellen. Hij besluit het na te laten, omdat het toch al heel weinig belangrijk is. Wat voor mui zenissen haalt hij zich eigenlijk in het hoofd om een deur, die iemand vergat af te sluiten? Hij is zó in zichzelf verdiept, dat hij niet hoort,, wat de amanuensis hem vraagt. Wat zeg je? Ik vroeg hoe je het gisteren vond? herhaalt Esman met een wat, meewarige blik in zijn ogen. Maar Van Brussel ziet niets, hij is bijna aan het einde van de slinger gekomen. Dat vraagt al zijn aan dacht. 't Was behoorlijk, vindt hij, er waren veelgebakjes en broodjes, 't Zal wel een aardige cent gekost hebben. Wat wil je? Een 25-jarig jubileum beleef je maar eens. Het gouden ambts jubileum zal hij wel niet halen. Nee, dat is niet waarschijnlijk. Hij is nu midden vijftig. Hm, nog tien jaar, concludeert Esman, 30- en 35-jarig jubilqum. Het bestuur zal wel voor geld zorgen om de bloemetjes buiten te zetten. Van het departement zal het niet komen, denk ik. Hoogstens een lintje. Ja, zegt Esman, ridder is hij al. 't Zal d'r wel niet bij blijven. Je zult zien Hij wil een breedvoerig betoog gaan hou den, doch dat is niet naar de zin van de concierge. Er moet nu gewerkt worden. Hijzelf is net klaar met de slingers. Ik ga eens kijken wat er hier voor nog is op te ruimen, zegt hij, de ergste rommel kan ik misschien nog kwijt. Breyg jij de kisten even op zolder? En. ga dan meteen de klassen even langs. Daar liggen ook vast wel serpentineresten en zo. Esman staat op en salueert. Komt in orde, luit, zegt hij. Het klinkt erg onderdanig, maar zijn ogen tintelen van spot. De concierge gaat niet op zijn clownerie in, hij opent de deur en gaat naar buiten. Esman is geen mens voor hem om lang mee te praten. Waar Esman's ernst in satire overgaat, zal Van Brussel struike len en tot mikpunt van spot worden. Ai zo vaak gebeurde dat. Maar nu is hij buiten. Het motregenen is opgehouden. Hij vindt het lekker, 't is in het geheel niet koud. Hij mag anders wel oppassen voor zijn bronchitis, Links en rechts pakt de concierge de resten serpentines op. De klok van de Her vormde kerk slaat acht. Acht uur al. Over anderhalf uur begint de school. Haastig werkt hij verder. Achter een raam van de leraarskamer hangt de amanuensis tegen de vensterbank. Op zijn gemak heeft hij een cigaret gerold en aangestoken. Wat een rust! Met diepe minachting kijkt hij op Van Brussel neer. Dienstklopper denkt hij, net alsof het niet hard genoeg gaat als je ge woon werkt. Tegen half tien komt de zon zelfs even om de wolken kijken. Voor de school zijn de leerlingen samengestroomd. Daar staan ze met hun tassen in de hand nóg wat na te praten over de vorige avond, 't Is een groot feest geweest, dat vinden ze allen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6