Haarlems Dagblad Westminster In Straatsburg, Djakarta en Den Haag overleg onder het motto „Samenwerking De ministers achten Europese econo mische conferentie nog met urgent Unie-conferentie te Djakarta verliep bevredigend voor de beide partners 64e Jaargang No. 19517 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt «Sprcttjtc 'tjaaricmsrtK <£curam (anno i6$6) Maandag 3 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De moeder der parlementen, zoals het Britse Lagerhuis zich zo gaarne hoort noemen, heeft zich verleden week ietwat grillig gedragen. Op haar leeftijd! Nadat zij een hoogst ernstig debat over Buitenlandse Zaken had gehouden, waarin Churchill een uur lang zelfs geen interruptie te horen kreeg de vorige maal riep hij nog „Stop it, David!" tegen de oude Labour-man Kirkwood, die er maar niet genoeg van kon krijgen -was de volgende dag het hek van de dam. Gebruikmakend van de afwezigheid van een aantal Labour- mannen lokten de Conservatieven plotse ling een stemming uit, waarbij de regering haar eerste nederlaag leed. Nu betrof het een ondergeschikt punt en premier Attlee verklaarde onmiddellijk, dat de regering op zulk klein échec niet zou aftreden. De ver trouwens-kwestie was dan ook niet gesteld. Maar ofschoon Attlee het geval met gelijk moedigheid behandeld heeft, schijnt er toch wel wat. in de regeringspartij gewaaid te hebben. Er ontbraken vele Labour-mannen die beloofd hadden 's avonds aanwezig te zullen zijn. Minstens twintig konden achter af geen voldoende excuus voor hun absentie opgeven en die zijn ongetwijfeld op het matje geroepen. Het is een afmattende zaak, parlementslid te zijn bij een zo klein stem- men-verschil als nu tussen regeringspartij en oppositie bestaat. De taak van een par lementslid bepaalt zich te Westminster, evenmin als op het Binnenhof, geenszins tot het bijwonen van zittingen van het Huis. Er zijn iR het Britse geval, behalve de nood zaak talrijke stukken te bestuderen en vergaderingen van commissies bij te wonen, de vele besprekingen en briefwisselingen met instellingen en kiezers uit het eigen district. Men kan niet voortdurend in het Huis zijn; in nog sterker mate dan voor de gewone leden gelclt die onmogelijkheid voor de talrijke leden der regering, wier stem men alle nodig zijn als er een meerderheid behaald moet worden. Het is niet erg duidelijk welke koers the .Mother of Parliaments en dan wel vooral het Conservatieve deel harer natuur wenst ie volgen. Pas heeft Churchill ver klaard dat zijn partij het de regering niet door jacht op politieke voordeeltjes lastig zal maken, als zij een algemeen te aanvaarden koers in het buitenlands beleid volgt, en in eens is het mis bij het binnenlands beleid. De Observer spreekt er een min of meer va derlijk terechtwijzend woord over: ..Attlee is kennelijk bereid tot gematigd optreden. Om haar stem te doen horen en haar in vloed te doen gelden behoeft de oppositie de regering niet te tergen met schooljon- gens-achtige hinderlagen en nutteloze stemmingen bij verrassing. Als regering en oppositie allebei tot het besluit komen, el kaar niet onnodig te tarten, zou dit Huis veel nuttig werk kunnen doen." Hetzelfde blad is van mening dat de con servatieven verstandig zouden handelen door geruime tijd deze Labour-regering met de uiterste voorzichtigheid te ontzien alsof het een stuk broos porcelein gold. Als hun voorspellingen" in verkiezingstijd, be- treffeude een komende vergelding op eco nomisch gebied, ernstig gemeend zijn moe ten zij de verwachting koesteren, dat La bour in de eerstkomende maanden aan populariteit zal inboeten. Vroege verkiezin gen zouden een dure en tijdrovende onder breking van het-parlementaire werk mee brengen. Niemand is er gebrand op en zij zouden waarschijnlijk geen oplossing bren gen. Weer zou hetzij Labour, hetzij ditmaal de oppositie slechts een kleine meerderheid behalen. •Zo betoogt dit Engelse blad, dat geen partijblad is, maar door de helderheid van zijn inzicht en de bekwaamheid van zijn redactie en medewerkers veel invloed doet gelden. Het is duidelijk genoeg dat het voor de conservatieven een gewaagde zaak zou zijn Lagerhuis-ontbinding en dus nieuwe verkiezingen uit te lokken met het vooruit zicht, dat zij daarin waarschijnlijk geen „meerderheid, waarmee men werken kan" zouden behalen. In feite zouden zij zeer bekocht zijn als zij een kleine meerderheid verwierven zoals Labour die nu heeft, en daarmee zouden moeten regeren. In de oppositie, zoals nu, zijn zij er uit een tac tisch oogpunt beschouwd beter aan toe. Vandaar de porcelein-vergelijking van de Observer. Met dat al is het niet bepaald verheffend, te overwegen dat zij blijkbaar op een verslechtering' van de economische toestand moeten wachten laat ons niet zeggen: hopen om door vermindering van de 'populariteit der regering hun kans te krijgen. - Zal zich wellicht een andere mogelijkheid voordoen? Zullen, als in de huidige ver houding een tijdlang een gematigd beleid gevoerd is. partijen de scherpte harer tegen stellingen dermate kwijt zijn geraakt dat zij tenslotte, op grond van een kwestie van groot belang, toch opnieuw tot de vorming van een Nationale regering zoals in oorlogstijd zouden komen? Het. stem- men-bij-verrassing, zoals dat verleden week door de Conservatieven is toegepast, duidt er nog niet op. Maar de nieuwe toestand met de nietige regeringsmeerderheid is nog maar pas ingetreden. Men moet er zich nog bij aanpassen. R. P. Léon Blum ten grave gedragen PARIJS, 2 April (AFP.) Zondagmid dag is Léon Blum ten grave gedragen. Om 3 uur 's middags verliet de lijkstoet, voor afgegaan door zes met kransen beladen wa gens het gebouw van het blad „Le Popu laire" waar het stoffelijk overschot van de socialistische leider was opgebaard. Op de „Place de la Concorde" hield Vin- cet Auriol, president van de republiek, een toespraak, waarin hij de figuur van de overledene met wie hij. 30 jaar lang be vriend is geweest, belichtte. Het stoffelijk overschot werd des avonds in de grafkelder van de familie Blum te Montmartre bijgezet in bijzijn van de ver wanten. De talrijke menigte die de lijk stoet volgde, ging aan de ingang van de begraafplaats uiteen. Over ongeveer 14 dagen zal de doodkist naar het landhuis van Léon Blum worden overgebracht. Het was zijn wens namelijk daar te worden begraven. NOTARIS AANGEHOUDEN De justitie heeft een onderzoek ingesteld ten kantore van notaris A. J. M, K. te "s Gra- veifhage. Notaris K. is op 31 Maart aange houden, verdacht van frauduleuze hande lingen. 99 Een weekeinde van internationale conferenties Geen oplossing voor Nieuw-Guinea - naar betere betrekkingen tussen ministers en Assemblée van de Europese Raad - twaalf ministers aanvaarden het Atlantische defensieplan Het afgelopen weekeinde bracht in het nieuws de resultaten van drie belangrijke internationale conferenties, die in verschillende delen van de wereld werden gehouden en welke alle drie ten nauwste samenhingen met de zo urgent gebleken grondvesting van een West-Europese levenszekerheid, gebaseerd op samenwerking in economisch, militair en cultureel opzicht en op een steeds verdergaande politieke eenstemmigheid tussen de landen die daarbij zijn betrokken. Die politieke eenstemmigheid kreeg scherper vorm in Straatsburg waar de ministers der bij de Raad van Europa aan gesloten landen beraadslaagden over de wijze waarop uiteindelijk die politieke een heid in het Westen kan worden verkregen, die de enige waarborg lijkt om Europa als culturele factor in de wereld te behouden. De ministers besloten een gemengde com missie van negen in te stellen die de be trekkingen tussen het ministerscomité en de adviserende Assemblée moet verbeteren welke verbetering voorwaarde is voor een uiteindelijk goed functionneren van het geheel. West-Duitsland en het Saarge- bied werden uitgenodigd als toegevoegde leden in de Raad zitting te nemen. Ministers van Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië vergaderden te D j a - karta en besloten hun conferentie met een communiqué, waaruit bleek dat zij in groot begrip voor elkanders standpunten vele problemen openhartig hadden bespro ken. Over Nicuw-Guinea werd niet een dusdanige overeenstemming bereikt, dat dit probleem nader tot zijn oplossing kon worden gebracht. Er werd een commissie ingesteld die op 1 Juli rapport zal moeten uitbrengen over de mogelijke regeling van dit vraagstuk. Intussen kan de R.I.S. een commissaris in Nieuw-Guinea plaatsen. Tenslotte kwam er uit Den Haag een communiqué van de twaalf ministers vau Defensie der landen van het Atlantisch pact, waarin werd medegedeeld dat deze ministers zich accoord hadden verklaard met het Dinsdag jongstleden door de staf chefs der twaalf landen gefiatteerde ver dedigingsplan. De kosten van het plan zul len nog nader moeten worden beschouwd en met de uitvoering van de eerste voor zieningen zullen nog wel enkele maanden gemoeid zijn. De twaalf ministers zijn in tussen weer naar hunne respectievelijke hoofdsteden vertrokken. Slotcommuniqué van Straatsburg Banden met de O.E.E.S. verstevigd Het Comité van Ministers van de Raad van Europa, dat Zaterdag zijn conferentie te Straatsburg beëindigde, heeft officieel medegedeeld, dat het Saargebied en West- Duitsland voor vertegenwoordiging in de Raad zijn uitgenodigd. In het slotcommuniqué, waarin dit wordt medegedeeld, zegt het Comité van Ministers verder nog, dat er een commissie van negen man is ingesteld, welke de betrekkingen tussen de consultatieve vergadering en haar commissies enerzijds en het comité van ministers anderzijds moet verbeteren. Deze commissie van negen zal in Mei weer te Londen bijeenkomen. Verder heeft het comité een resolutie goedgekeurd, waarin wordt bepaald, dat er te Parijs een commissie wordt opgericht, welke^onder voorzitter van de Turkse am bassadeur een schakel moet vormen tussen de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Raad van Europa. In het communiqué wordt verder gezegd: „Het Comité van Ministers nam kennis van de gezichtspunten van de O.E.E.S.welke het had gevraagd met betrekking tot de economische aanbevelingen van de consul tatieve vergadering. Het besloot het antwoord van de O.E.E.S. door te sturen aan de consultatieve ver gadering met de opmerking dat volgens de ministers „het ogenblik nog niet gekomen is om een Europese economische conferen tie bijeen te roepen, zoals door de consul tatieve vergadering was gewenst." Het communiqué vervolgt: Ten aanzien van culturele kwesties nam het Comité van Ministers de voorstellen aan, welke vervat zijn in het rapport, dat is opgesteld door de secretaris-generaal. Deze voorstellen bevatten in het bijzonder een uitnodiging aan de leden-staten om de stappen te steunen.die reeds door de Unesco zijn genomen om de vrije uitwisseling van boeken, tijdschriften, dagbladen, films enz. tussen de leden-staten te vergemakkelijken; voorts een voorstel om goedkeuring te ver lenen aan maatregelen, welke door de O.E. E.S. zijn aangenomen en ten doel hebben de wetenschappelijke samenwerking ter ontwikkeling van de materiële en techni sche hulpbronnen van de leden-staten te vergemakkelij ken. Het Comité van Ministers besloot tevens een commissie van culturele deskundigen te benoemen, welke moet bestuderen, hoe de internationale confei-euties van univer- siteits-autorileilen, welke door de consul tatieve vergadering zijn voorgesteld, het. best kunnen worden georganiseerd. Het comité besloot, dat de Raad van Europa zou deelnemen aan de internatio nale conferentie van arbeiders zonder vaste woonplaats, welke eind April onder auspi ciën van de Internationale Arbeidsorgani satie zal worden gehouden. Tenslotte wordt gezegd, dat er in een uiterst vriendschap pelijke sfeer van ware Europese samenwer king werd onderhandeld en dat alle beslui ten eenstemmig werden genomen. De Frar.se minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde na af loop van de bijeenkomst der ministers op een persconferentie, dat het communiqué zo ongewoon lang en gedétailleerd was, op dat het publiek kennis zou kunnen nemen van het belangrijke werlc, dat was gedaan. De teksten, die werden aanvaard, waren het gevolg van compromissen, zo verklaar de hij. De Commissie van Negen, welke het con tact onderhoudt tussen het Comité van Ministers en de Consultatieve Vergadering is als volgt samengesteld: Ernest Bevin (Engeland), Robert Schuman (Frankrijk), graa' Carlo Sforza (Italië) en Halvard Lange (Noorwegen), allen benoemd door het Comité van Ministers: Sir David Max- well-Fyfe (Engeland), Paul Henri Spaak (België), George Drossos (Griekenland), Stefano Jacini (Italië) en Guy Mollet (Frankrijk), benoemd door de Consultatie ve Vergadering. Het Comité van Ministers zal weer bijeen komen in Juni. Assemblée komt op 7 Augustus bijeen De permanente commisié van de Consul tatieve Assemblée te Straatsburg, hëeft 1 April besloten, dat de volgende voltallige zitting van de Assemblée op 7 Augustus in het nieuwe hoofdkwartier van de Raad van Europa te Straatsburg zal beginnen. Op een na afloop van de zittingen van het ministerscomité en van de permanente commissie der Consultatieve Assemblée ge houden persconferentie verklaarde de voorzitter van de Assemblée, Spaak, dat het voornaamste kenmerk van de gehouden bijeenkomsten bestond uit de overeenstem ming tussen beide organen van de Raad van Europa, zulks in tegenstelling tot de verschillen van mening, welke in Novem ber 1949 aan de dag waren getreden. De mening van Spaak werd onder schreven door afgevaardigden van alle in de Raad van Europa vertegenwoordigde landen, die verklaarden dat de Raad, als gevolg van de bereikte samenwerking tussen het ministerscomité en de Consul tatieve Assemblée, thans een internationaal orgaan begint te worden, waarmede men kan hopen daadwerkelijk tot resultaten te zullen komen. Bij de besprekingen over de betrek kingen tussen de Raad van Europa en de organisatie voor de Europese Economische Samenwerking (de O.E.E.S.) traden vooral Paul van Zeeland en minister Stikker op de voorgrond. De diplomatieke correspondent van Reuter meldde, dat 1 April te Straatsburg het gerucht ging, dat Van Zeeland mogelijk zou aftreden als voorzitter van de Raad van xoocoxoxcao Passagierslijsten troepenschepen van Op onze kantoren ligt ter inzage de j gecombineerde passagierslijst van de troepen schepen ..Generaal Stuart Heint- zelman" en „Groote Beer", die respec- tievelijk met 1300 en 1100 militairen uit Indonesië op weg zijn naar Amsterdam, waar zij omstreeks 11 en 13 April wor den verwacht. dc Organisatie voor Europese Samenwer king, om te worden opgevolgd door mi nister Stikker, die op het ogenblik be middelaar van die organisatie is. Op deze wijze zou de functie van bemiddelaar sa mensmelten met die, welke totdusverre door Van Zeeland bekleed werd. Ook deed het gerucht de ronde, dat de bestuursraad van de O.E.E.S., waarin zeven landen vertegenwoordigd zijn. bin nenkort mogelijk vrijwillig ontbonden zal worden. Tijdens de ministeriële beraadslagingen over de betrekkingen tussen de Raad van Europa en de O.E.E.S. maakte minister Bevin de opmerking, dat de in Straats burg aanwezige ministers van Buitenlandse Zaken ook lid zijn van de O.E.E.S. en dat zij dus altijd van dienst zouden kunnen zijn bij het onderhouden van betrekkingen tussen de in vergadering bijeen zijnde Raad van Europa en de O.E.E.S. Gemengde commissie ingesteld om vóór 1 juli over Nieuw-Guinea te rapporteren Het woord is aan Haast is kenmerk van een zwak ke, spoed van een sterke geest. DJAKARTA (Aneta). Aan het slot dei- te Djakarta gehouden conferentie der mi nisters van de Nederlands-Indonesische Unie werd een communiqué uitgegeven, waaraan het volgende is ontleend: „Zaterdagmiddag 1 April 1950 vond de slotzitting van de eerste ministersconferen tie van de Nederlands-Indonesische Unie plaats in het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta. Nadat -de ter conferentie bereikte over eenkomsten, welke in de vorm van beslui ten dan v/el van gewisselde brieven gegoten zijn, goedgekeurd waren, vond de onder tekening door de voorzitter drs Hatta en de vice-voorzitter (minister Van Maarse- veen) plaats. In de redevoeringen, welke door de lei ders der beide delegaties vervolgens werden uitgesproken, kwam duidelijk tot uitdruk king, dat deze eerste conferentie van mi nisters zeer waardevol werd geacht voor de wederzijdse betrekkingen en samenwerking tussen Indonesië en Nederland. Over de resultaten Ten aanzien van het probleem Irian (Nieuw Guinea) waren beide partijen het erover eens, dat een uiteindelijke oplossing nog niet kon worden gevonden tijdens deze eerste conferentie. Ter voorbereiding van de verdere en definitieve behandeling van dit vraagstuk op de tweede of een speciaal daarvoor te beleggen ministersconferentie werd besloten, een gemengde commissie te benoemen, waarin elk der deelgenoten drie leden zal benoemen. Deze commissie kan zowel in Nederland, Indonesië als in Irian zelf zitting houden. Zij zal uiterlijk 1 Juli haar rapport moeten indienen bij de beide regeringen. Dit rapport zal eveneens ter kennis worden gebracht van de UNO-com- missie voor Indonesië. Ten aanzien van de kwestie betreffende de ambtenaren van Indonesische nationali teit in Nieuw Guinea werd overeengekomen dat zij op korte termijn daarheen zullen kunnen terugkeren op grond van de te Hol- landia gehouden besprekingen. Voorts is door de Nederlandse delegatie verklaard, dat de regering van de R.I.S. een commissaris in Nieuw Guinea kan plaatsen. Over een eventueel bezoek aan Nieuw Gui nea van een staatsmissie van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, zoals voorgesteld in een motie van het parlement van de R.I.S. en door de regering der R.I.S. goedgekeurd, wenste de Nederlandse dele gatie zich echter nog te beraden. Lening van f 200 milliocn Teneinde in het te verwachten betalings tekort van Indonesië met Nederland te voorzien, heeft de conferentie overeenstem ming bereikt over de verlening van een crediet van Nederland aan Indonesië, het welk er in belangrijke mate toe zal bijdra gen het economisch verkeer tussen de deelgenoten in gunstige zin te ontwikke len. Het crediet, dat voor het jaar 1950 is beschikbaar gesteld, bedraagt 200 millioen Nederlandse guldens. Voorts is tussen Indonesië en Nederland Sinds Donderdag ver toeven Koningin Ju liana, Prins Bomhard en de heide oudste prinsessen Beatrix en Irene met vacantie te Val d'Isère in Haute Savoie. Reeds gedu rende de eerste dagen hebben de Koninklijke vacantiegangers ver scheidene ski-tochten in de prachtige om geving vanVal d'Isère gemaakt. - Met de zogenaamde „train rouge'' gaat de Ko ninklijke familie naar de ski-lift. een nieuw betalingsaccoord overeengeko men. Inzake de pensioenen is overeengeko men. dat Nederland een gedeelte van de financiële gevolgen van de monetaire maat regelen voor zijn rekening zal nemen. Ter conferentie werd eveneens overeen stemming bereikt op het gebied van de financiële en de economische samenwerking tussen de deelgenoten. Een gemengde pa ritaire commissie werd ingesteld, welke tot laak heeft om op ambtelijk niveau ten aanzien van de vraagstukken, die op eco nomisch en financieel gebied tussen Indo nesië en Nederland rijzen, tot conclusies en oplossingen te geraken. De behandeling van het vraagstuk der Nederlandse ambtenaren in dienst van de RIS leiclde tot de formulering van een be slissing der conferentie, waarin toegejuicht wordt het voornemen van de regering der RIS, om een commissie in het leven te roe pen, waarin de Nederlandse ambtenaven vertegenwoordigd zullen zijn, welke com missie een onderzoek zal instellen naar de van de zijde der Nederlandse ambtenaren naar voren gebrachte moeilijkheden. Culturele samenwerking Wat de samenwerking op cultureel ge bied betreft, is met de instelling van een gemengde culturele commissie een be sliste stap voorwaarts gezet. De Nederlandse militaire missie De behandeling van het punt der agenda betreffende de regeling van de taak, de samenstelling en de positie van de Ne derlandse militaire missie in Indonesië alsmede de vaststelling van de aard en de wijze van uitvoering van opdrachten, leid de tot het besluit, dat de samenstelling en de bepaling van de taken dezer missie zal geschieden terstond na de beëindiging van öe reorganisatie van het KNIL en van de terugvoering van de Nederlandse land- en luchtstrijdkrachten uit Indonesië! De sterkte van deze missie zou die van 800 man niet te boven gaan. exclusief het personeel voor de instandhouding van deze missie. Eindconclusie Samenvattend kan men stellen, dat de resultaten van de conferentie naar de me ning van de deelnemers aantonen, dat de Nederlands-Indonesische Unie een levende realiteit in de internationale samenleving kan vormen, aldus hel verstrekte commu niqué. Op Sumatra's Oostkust dreigt algemene staking DJAKARTA, 2 Maart (Aneta). Op Sumatra's Oostkust dreigt een algemene staking. De vakbond van ondernemings arbeiders heeft bij alle Delische cultures een nota met minimumeisen ingediend. In dien deze vandaag niet worden aanvaard, zou bij allé ondernemingen aan de Oost kust een staking uitbreken. De correspondent van Aneta te Medan verneemt, dat inwilliging van de looneisen ongeveer 260 millioen extra zou kosten. De Deliplantersverenïging en de rubberonder nemers hebben een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de looneisen zo exorbitant zijn, dat zij niet voor inwilliging in aanmerking komen. De vakbond zal de volle verantwoorde lijkheid dragen voor de rampzalige gevol gen van een algemene staking in de Deh- sche cultures, waarmede gedreigd is, aldus de verklaring van de ondernemers. Duits politieman in twist met Britse soldaten gedood MüLHEIM (Ruhrgebied) (Reuter). In de nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond een twist tussen twee Duitse politie-beamb- ten, die, vrij van dienst zijnde, een café hadden bezocht tc Uelenhorst en daarna trachtten met een auto naar Mülheim te mogen meerijden, en twee Britse soldaten, waarbij een der Duitse politie-beambten, vader van drie kinderen, dodelijk werd ge wond. In de officiële verklaring der Britse be zettingsautoriteiten, waarin van het voor gevallene gewag wordt gemaakt, wordt verder nog medegedeeld, dat Britse en Duitse politic-autoriteiten een gemeen schappelijk onderzoek naar het voorgeval lene instellen. Atlantisch defensieplan hangt op de financiën „Geen geld, geen Zwitsers" (Van onze parlementaire redacteur) Geen geld, geen Zwitsers, aldus het van oudsher daterend gezegde, waaruit blijkt dat ook in de 16e, 17e en 18e eeuw, toen men in Europa Zwitserse huurtroepen veelal gebruikte voor oorlogvoering, reeds terdege beseft werd dat aan militaire actie onverbrekelijk verbonden is en moet zijn de financiële mogelijkheid om haar te kun nen bekostigen. In onze moderne tijd met zijn totalitaire oorlog is helemaal een vaststaand feit dat voor gemeenschappelijk militair optreden, zeker ook wanneer dat gebeurt gelijk de opzet van het Atlantisch Pact is ten be hoeve van de collectieve veiligheid, het dan op te maken plan uit twee onverbre kelijk met elkaar verbonden essentiële be standdelen moet bestaan: enerzijds het militair strategische, anderzijds het finan- ciëel-economische. Welnu, wanneer men het communiqué over de Zaterdag beëin digde Haagse Atlantische besprekingen, en met name dan ook de daar door het defen sie-comité bereikte resultaten goed leest, dan is het overduidelijk dat de heren tot dusver de financieel-economische kant van de gemeenschappelijke verdediging nog geenszins geregeld hebben. Het blijft bij een militair plan. En dit plan heeft alleen reeds daardoor louter een voorlopig karak ter. Want men moet nu nagaan niet alleen hoeveel het zal kosten, maar bovendien nog iets geheel anders, te weten welke de meest doelmatige verdeling zou zijn van de door elk der bij het Atlantisch verdrag aangesloten landen te leveren bijdragen. Pas nadat daaromtrent overeenstemming is bereikt en men een zogenaamde financiële economische basis voor het verdelings stelsel onder de aangesloten landen heeft vastgesteld, kan enig definitief besluit val len omtrent de militaire opzet van de ge meenschappelijke verdediging. Zolang dat niet is gebeurd blijft het. Iaat het eerlijk gezegd zijn, lapwerk. Elk van de landen zal voordat bedoelde beslissing is gevallen moeten uitmaken, hoe men zelf zijn verde diging kan bekostigen, wat men dus voor defensie kan doen en voor gemeenschappe lijke defensie boschikbaar kan stellen, doch dat alles zou eventueel aanmerkelijke wij zigingen kunnen en misschien ook moeten ondergaan, nadat men van het nationale tot het internationale is gekomen, name lijk een werkelijke internationaal gemeen schappelijk financieel-economïsch plan. Men zal wellicht hier of daar menen dat het bovenstaande nogal schril afsteekt tegen het uiterlijk optimistisch waas van het communiqué van het Defensie-comité. Voor alle zekerheid heb ik mij dan ook alvorens ik dit commentaar neerschreef, nog eens door een bevoegd iemand laten voorlichten. Deze nu verklaarde mij ronduit dat men aan verdeling van de nationale budget nog met toe is en dat dit op het ogenblik nog steeds een zaak is die elk land nog afzon derlijk moet regelen. Tevens vernam ik toen dat allerlei verhalen over het reeds vastgesteld zijn welk wapen (zeemacht, luchtmacht, landmacht) door land A, B," enz op de voorgrond zal moeten worden geplaatst in het gemeenschappelijk verdedi gingsstelsel, ook al voorbarig zijn, want mede weer in dat opzicht kunnen de finan ciële en economische factoren een belang rijke rol spelen. Intussen schijnt men wel te mogen verwachten dat de financiële en economische deskundigen zo spoedig moge lijk zullen trachten de gemeenschappelijk, prondslag te vinden, zodat men dan aan d hand daarvan tot een definitief plan zou kunnen komen. Wanneer minister Johnso- in een persconferentie melding maakte te verwachten dat spoedig een gedeelte van het verdedigingsplan uitgevoerd zal kun nen worden, moet men ook die uitlating weer met een korreltje zout nemen. Op zich zelf heeft men natuurlijk wel regionaal, b v in de West-Europese Alliantie, enig mili tair plan, maar ook dit draagt weer een voorlopig karakter. Dezelfde minister heeft medegedeeld dat de toelating van Spanje tot het Atlantisch Pact geen onderwerp van bespreking in de vergadering van het Defensie-comité is ge weest. Volgens mijn inlichtingen hebben echter de militaire kopstukken tijdens hun bijeenkomsten in Den Haag onderling deze kwestie v/el besproken. Intussen zou het militair plan, zoals dat op het ogenblik is ontworpen, nog geen rekening houden met opneming van Spanje in de Noord-Atlanti sche organisatie. Maar, zo kreeg ik te horen, men moet ook wel bedenken dat het plan niet statisch is doch naar gelang van gewij zigde situaties veranderingen zal kunnen ondergaan en dus zal, als men eenmaal mocht besluiten dat Spanje kan toetreden, zeker ook in dat opzicht het plan nader herzien kunnen worden. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind- Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 1 April: Zon op 6.10 uur. onder 19.18 uur Maan op 22,13 uur. onder 6.33 uur Hoog en laag water in IJmniden Maandag 3 April: Hoog water: 3.59 en 16.16 uur. Laag water: 12.0] en 00-00 uur. Dinsdag 4 April: Hoog water: 4.38 en 16.56 uur. Laag water: 0.20 en 12.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1