3 Minister Johnson deelde de resultaten der Haagse defensie-besprekingen mede €befWine,4 Urk behoort sinds Zaterdag bij Overijssel De radio geeft Dinsdag EN DE MEESTER-GELEERDE Wereldnieuws Ü.D.B.i Maandag 3 April 1950 Atlantisch verdedigingsplan ongewijzigd geaccepteerd Financiële consequenties moeten nog worden vastgesteld Zaterdagmiddag, na de bijeenkomst van de ministers van Defensie van de landen van het Atlantisch pact, hebben de Ame rikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, generaal Bradley, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger en de Nederlandse minister van Oorlog en Ma rine, mr. Schokking, in de zaal in de Juli- anakazerne, waar de bijeenkomst was ge houden, vertegenwoordigers der pers ont vangen. Minister Johnson heeft hier de volgende verklaring afgelegd: „Het Atlantische Defensie-comité hield zijn derde bijeenkomst op 1 April 1950 in de Prinses Julianakazerne.in Den Haag. Het doel van de bijeenkomst was het in beschouwing nemen van het werk, dat door het militaire comité en de militaire pro ductie- en voorzienirigsraad was tot stand gebracht sinds de tweede bijeenkomst van de ministers van Defensie op 1 December 1949 te Parijs. De ministers van Defensie hebben tijdens de Haagse bijeenkomst unaniem het plan goedgekeurd voor de collectieve zelfver dediging, welk plan door de chefs van staven in het militaire comité op Dinsdag was aanbevolen. Zodoende is voor de eerste keer een stel sel voor eigen en elkanders verdediging opgezet door 12 onafhankelijke en souve- reine staten door middel van een samen werking op democratische wijze. De ministers van Defensie namen ken nis van de snelheid, waarmede de regio nale groepen, de permanente groep en het militaire comité de eerste basis legden voor hun plannen. De ministers van Defensie erkenden het grote belang van een financiering, berekend op de uitvoering van het plan, en erkenden tevens de noodzaak yoor een zorgvuldig in evenwicht brengen van de respectievelijke nationale volkshuishoudingen in het licht van de huidige wereldsituatie. Alhoewel sinds hun laatste bijeenkomst aanzienlijke vooruitgang in het bereiken van een collectieve veiligheid, welke het gemeenschappelijk doel is van de pact- landen, is gemaakt, waren de ministers tóch van mening, dat verdere ononder broken inspanning nodig zal zijn. Zij gingen uit elkaar in de vaste ovei-tuiging, dat de organisatie, die thans wordt opgebouwd, het de landen mogelijk zal maken hun de fensie, zowel op een economische alsook op een doeltreffende wijze te verzekeren". De Amerikaanse minister van Defensie, Louis A. Johnson, trad op als voorzitter van de bijeenkomst en hij. gaf uiting aan de dankbaarheid van het comité tegen-, over de Nederlandse regering voor haar vriendelijke invitatie om de vergadering in Dén Haag te houden en voor de verleende gastvrijheid. Tijd en plaats voor de volgende bijeen komst zullen nader worden vastgesteld. Tijdens een-persconferentie^ die volgde op de voorlezing door minister Johnson van boven geciteerd communiqué, zeide de Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, dat er op de bijeenkomst geen meningsverschillen aan de dag waren ge treden. „Wij zijn in alles eenstemmig", zo zei hij. De heer Johnson deelde voorts mede, dat de ministers van Defensie geen veranderingen hadden aangebracht in hef door het militair comité aanvaarde ge meenschappelijke verdedigingsplan. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Ame rikaanse minister van Defensie, dat de uitwerking van dit plan nog niet definitief is geregeld, omdat de financiële en econo mische experts wensen te weten, hoeveel' geld het zal gaan-kosten. Hij zei dat het verschillende maanden zou kunnen duren, voordat het totaal' van de nodige gelden be kend zou zijn. Gezien de voortvarendheid waarmee gewerkt wordt, verwachtte hij echter, dat spoedig een gedeelte van het verdedigingsplan uitgevoerd zal kunnen worden. Uu 4 beroemde middelen tegen pijnen. Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet te ver drijven zijn, neem dan eens Chefa- rine „4". Elk tablet bevat vier wereld beroemde geneesmiddelen. Eén er van - Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. Minister Schokking verklaarde nog, dat de volledige uitvoering van het aanvaarde verdedigingsplan Europa zal beschermen tegen aggressie. Minister Johnson deelde teslotte nog mede, dat de toelating van Spanje in het Atlantisch pact geen onder werp van bespreking is geweest op de ver gadering van vandaag. MOQUETTE LOPER met dessin "TC 50 breed 3 WILTON LOPER met dessin 4C Cft 50 breed ID.DU MOQUETTE TAPIJT 12.70 diverse kleuren 70 breed KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Rantsoenering van gas en electriciteit wordt opgeheven Binnenkort zal tot opheffing van de nog steeds bestaande rantsoeneringsbepalingen ten aanzien van het gas- en electriciteits- verbruik worden overgegaan. Echter zul len wegens het nog steeds bestaande te kort aan productievermogen in de elec- trische centrales tijdens de uren van hoog ste belasting ook in de winter van 1950/ 1951 wederom maatregelen ter beperking van het electriciteitsverbruik in de spits uren getroffen worden. Overgang van militairen van het K.N.I.L. naar de Kon. Landmacht Het ministerie van Oorlog heeft de le gercommandant in Indonesië in kennis ge steld van de voorwaarden, waarop Euro pese militairen, die in vaste dienst zijn bij het Koninklijk Nederlands Indonesische leger, kunnen overgaan naar de Ko ninklijke Landmacht en de luchtstrijd krachten. Deze vrijwillige overgang staat open voor officieren en onderofficieren van het K.N.I.L., die op het tijdstip waarop de K.N.I.L.-rechtspositie voor hen ten einde is, nog geen voor pensioen geldende diensttijd van 25 jaar en 7 maanden in rekening kunnen brengen. Voor K.N.I.L.- militairen beneden de rang van onder officier is deze tijd gesteld op 23 jaar. Bo vendien mogen de K.N.I.L. militairen niet ouder zijn dan 53 jaar. Niet alle militairen, die over willen gaan, zullen hun huidige rang kunnen be houden. Om onbillijkheid tegenover de of ficieren en onderofficieren van de K.L. en L.S.K. te voorkomen, zal een aantal mi litairen in rang moeten worden terug gezet. K.N.I.L,-militairen, die bij hun over gang in rang zullen worden teruggezet, zullen gedurende maximaal 60 maanden een overbruggingstoelage ontvangen. per rol De grootste en de beste! Een der raadsleden is niet enthousiast over de verandering Ruim duizend schoolkinderen en het Urker fanfarekorps verwelkomden Zater dag met zang en muziek de Commissarissen der Koningin in de provincies Noofdholland en Overijssel, die, vergezeld door hun echt genoten, per speciale boot op het voor malige eiland arriveerden, De reden van dit bezoek stond vermeld op duizenden luchtballonnetjes, die de kinderen oplie ten en die het opschrift droegen: „Urk gaat heden over van Noordholland naaf Overijssel." Men kwam vervolgens bijeen in de raads zaal,, waar burgemeester Keizer een rede hield over. de. geschiedenis vailÜrk. De Commissaris der Koningin in'.de pro-; vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, hierna het woord verkrij gend, wilde geen weemoedig geluid laten horen. Urk is eeuwenlang bij Noordholland geweest, maar in 1205 was het door keizer Otto I geschonken aan het klooster te Elten en hoorde dus toen bij Overijssel. In het jaar 1300 was het reeds overgegaan naar Noordholland en behoorde toen tot Amster dam. De burgemeester van Amsterdam was ambachtsheer van Urk. Deze stad heeft Urk in 1734 weer overgedragen aan Noord holland. Urk behoort dus al eeuwen bij Noordholland, maar het is juist dat het, ge zien de ligging', thans naar Overijssel over gaat. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijssel, ir. J. B. ridder de van der Schueren, aanvaardde vervolgens het bestuur over de nieuwe gemeente. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7 15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 3.15 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10,15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-orkest. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Alt en piano. 14.30 Orgel. 15.00 Platen. 15.40 Pianorecital. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amusementsorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Pla ten 19.45 Instrumentaal ensemble. 20.00 Niéuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Piano. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Radio-philhar- monisch' Orkest. 22.40 Godsdienstige causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8,55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Da'nsorkest. 10.50 Voor kin deren 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13,15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Pro menade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18,15 Piano, 18.30 Voor de strijdia-achten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 „Paris vous Parle". 19.10 Strijkkwartet, klarinet en mezzo sopraan. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orkest. 20.45 ..De koningin van de xnijn". hoorspel 21.45 Sopraan en piano. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Accordeon orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Demonstratie van het Nederlands Vredescomité Zaterdagmiddag werd in de Dierentuin te 's-Gravenhage de door het Nederlandse Vredescomité te Amsterdam georganiseer de demonstratie gehouden. In de Dierentuin waren, volgens de schat ting van de directeur, ruim achttienhonderd personen aanwezig. Deze werden onder andere toegesproken door de heer P. Ba- rendregt. Hij zeide dat de Nederlandse politiek door Washington wordt gedicteerd en dat Nederland niet veel anders is dan een Amerikaanse kolonie. Over de natio nale reserve zeide hij dat zij een polilie- leger is, een soort Gestapo, naar het beeld van het Hitleriaanse fascisme. Hij ver klaarde verder dat de havenarbeiders geen Amerikaanse wapenen zouden lossen en dat zij tot het uiterste zullen gaan, als ze daartoe worden gedwongen. Andere sprekers uitten zich in dezelfde geest. Hierna sprak een der raadsleden de heer Koffeman. Hij zei dat er sprake is van twee historische gebeurtenissen, in de eerste plaats de gebiedsuitbreiding van Urk. Het tweede historische feit noemde hij de over gang naar Overijssel. Hierover was hij niet 20 enthousiast. De bevolking van Urk voelt er weinig voor, zeide hij. Men vindt het een stap terug. Bovendien heeft de Urker bevolking de laatste jaren ervaren, dat in Overijssel „de meest fanatieke ambtena ren van minister Lieftinck wonen". De heer Koffeman sprak tenslotte de hoop uit, dat de nieuwe ..commissaris er voor zal waken, dat' Ürk niet" van voorhaven van Amsterdam tot een uithoek van Overijssel wordt, maar uitvoerhaven van de polder en van Overijssel. Dr. Drees herdacht Pieter Jelles Troelstra Vijftig jaar geleden, toen „Het Volk" als dagblad op initiatief van Herman Heijer- mans werd opgericht, werd mr. Pieter Jelles Troelstra hoofdredacteur. Minister president dr. Drees heeft Zaterdagmiddag aan het graf van Troelstra op de Algemene Begraafplaats te Den Haag een rede ge houden, waarin hij deze strijder voor het socialisme herdacht. „Troelstra was journalist uit roeping, die bereid was alles te wagen en te offe ren voor zijn ideaal. Deze zeer veelzijdige figuur werkte Verhelderend, voorlichtend, begeesterend. Hij had een scherp oog voor hetgeen verwezenlijkt kon worden. Aan zijn parlementaire gaven paarde hij het grote talent om geestdrift over te brengen op de massa", zeide dr. Drees. Dr. Drees herdacht ook dr. Wiardi Beekman, eertijds secretaris van Troelstra, die als hoofdredacteur van „Het Volk" tijdens de Duitse bezetting de dood heeft gevonden. Aan het graf zong de Haagse „Stem des Volks" de liederen „Aan de strijders" en „Morgenrood". Huldiging mejuffrouw L. Danser Mejuffrouw L. Danser die Zaterdag vijf en twintig jaar huisbezoekster is van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, is door het bestuur en perso neel gehuldigd. Dr. H. O. Dijkstra voerde het woord namens het bestuur en bood een ge schenk onder enveloppe aan. Namens het personeel sprak dr. S. J. van 'Slooten de jubilaresse toe en overhandigde een koperen ketel, gevuld met bloemen. Ook van andere zijden ontving mejuffrouw Danser blijken van waardering. Toneel Nederlands Volkstoneel met stuk van Priestley Er kan slechts weinig twijfel aan bestaan dat van de drie stukken, die de vooraan staande Engelse schrijver J. B. Priestley in de jaren 1932 tot 1937 onder invloed van een door J. W. Dunne ontwikkelde theorie over de problemen van tijd en ruimte heeft geschreven, het laatste met de titel „Ik ben hier eerder geweest" verreweg het zwakste is, hoewel het juist de uitdrukke lijke voorkeur van de auteur geniet. In zijn voorwoord verklaart deze bij herhaling de er aan ten grondslag liggende specula tieve gedachten over de cirkelgang van de levensprocessen (mede ontleend aan het destijds nog al veel opzienbarende boek „Een nieuw model van het heelal" van Ouspensky) niet tot de zijne te maken en wellicht moet men daarin de oorzaak zoe ken van het onbevredigende verloop. Priestley experimenteert hier zonder pre cies te weten wat hij nu eigenlijk bewijzen wil, zonder althans aan de uitkomst een bepaalde zin te kunnen verbinden. Vandaar waarschijnlijk dat deze breinstrubbel hem is blijven intrigeren, terwijl hij voor zijn beter geslaagde proeven met ditzelfde on derwerp (De gevaarlijke bocht, De tijd en de familie Conway) een absolute onver schilligheid aan de dag legt, zozeer zelfs, dat hij naar zijn eigen woorden „nog geen kilometer zou reizen om er de meest ideale voorstelling ter wereld van te gaan zien." De voornaamste personen (figuren zou een beter woord zijn) van „Ik ben hier eer der geweest" komen omstreeks Pinksteren samen in de zitkamer (conservatiekamer staat er in het programma) van een dorps logement, ergens in het Noorden van York shire, de geboortestreek van de schrijver, Zij geraken ieder op hun beurt bevangen door het beklemmende gevoel een derge lijke situatie vroeger al eens te hebben doorgemaakt. Dan verschijnt er een uit Duitsland verbannen professor ten tonele, die hun toekomstige verhoudingen nauw keurig kan voorspellen, omdat een soort helderziendheid hem een blik heeft gegund op hun (door het verleden vastgestelde) verdere levensweg, waarvan zij niet ver mogen af te wijken, tenzij er zich een ver andering in hun zielstoestand voltrekt. Slechts door innerlijke groei zouden de mensen namelijk buiten de tijdcirkel kun nen treden, waarin zij zichzelve voort durend herhalen, om daarna hun geluk in een volgende te beproeven." Dit geschiedt hier doordat een rijke industrieel afstand doet van zijn vrouw, die een ander lief krijgt, zonder de zelfmoord te plegen die hij aanvankelijk beraamde en die noodlottige gevolgen voor alle betrokkenen zou hebben meegebracht. De aanvechtbaarheid van één en ander behoeft geen bezwaar te betekenen als van de dramatische vormgeving maar voldoen de overtuigingskracht uitgaat. Dat hebben op dergelijke terreinen bij voorbeeld Sutton Vane, Jean Paul Sartre en zeker ook Priest ley zelf genoegzaam bewezen. Het Neder lands Volkstoneel heeft van dit eigenaardige spel zowel Zaterdag als Zondag in de Haar lemse Schouwburg echter een voorstelling gegeven, die de zwakheden onmiskenbaar maakte. Alsof één experiment met de tijd nog niet voldoende was, voegde regisseur Ben Groeneveld er nog een tweede aan toe door een totaal verkeerde rolbezetting, die aan de relaties van de hoofdpersonen iedere grondslag ontnam. Hierdoor was het stuk niet te redden. Zoals de overigens weinig steekhoudende commentator S. Tas in zijn „Analyse van een charme" terecht heeft opgemerkt, zijn de wezens door Priestley op het toneel ge zet bijna geheel sexe-loos, welk tekort in de practijk door de acteurs en actrices moet worden opgeheven. Daar was hier geen sprake van. In de grote scène tussen Nell Knoop als de 28-jarige mevrouw Ormund en Jan Grefe als de tot haar aangetrokken onderwijzer miste men zowel de extase van het ogenblik als de spanning van de onont koombaarheid. Alleen reeds hierdoor werd de opvoering een mislukking, die door het veel te lyrische spel van Ferd. Sterneberg en halfzachte typering van de geleerde door Ben Groeneveld nog vergroot werd. In de bijrollen zag men Hans van Meerten als een veel te zeurderige herbergier en Tine Medema als diens kordate dochter. DAVID KONING. BENZINEPRIJS WORDT MET EEN HALVE CENT VERLAAGD De prijs van autobenzine wordt met in gang van Woensdag voor levering uit pom pen verlaagd met een halve cent tot 28 cents per liter. Simavi's jubileumgave Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de vereniging Simavi (Steun in Medi sche Aangelegenheden voor Inheemsen) zal op 6 April te Haarlem de overdracht van drie zeewaardige polikliniekboten aan het hoofdbestuur geschieden. Deze boten, die voorzien zullen worden van medicijnen, instrumenten en verbandartikelen, zullen door Simavi als jubileumgave ter beschik king gesteld worden van de artsen, die werkzaam zijn op de Noordkust van Nieuw Guinea op Halmaheira en op de Sangih- archipel. Hierdoor zullen zij in staat ge steld worden dé meer dan 1000 kilometer lange kustlijnen te bevaren en de strand- kampongs te bezoeken. Nederlandse padvindsters huldigden haar leidster Mevr. E. van den Boschde Jongh benoemd tot Officier in de orde van Oranj'e-Nassau Na afloop van de jaarvergadering van het Nederlandse Padvindsters Gilde, die Zaterdagochtend in het restaurant Groe- nendaal in Heemstede werd gehouden, heeft 's middags een huldiging plaats ge had van mevrouw E. van den Bosch-de .Tongli, die twintig jaar lang presidente van het Gilde is geweest en die 's ochtends haar taak had overgedragen aan mevrouw J. van Nispen-Van Wely, die als haar op volgster gekozen is. Tot groot enthou siasme van de talloze leidsters van het 1. „Ja, ja, dat was een hele drukte", dacht Panda, toen hij nog eens terugblikte op het1 vreselijk avontuur dat hij net had meege- maakt; en velen die het verhaal van zijn belevenissen volgen, zullen het met hem eens zijn. „Nu wordt het toch tijd", dacht Panda, „dat ik eens tot betere lotgevallen kom! Ik voel me werkelijk oververmoeid van alles wat ik heb meegemaakt. Geen nachtrust, geen vitaminen, geen calorieën, geen ontspannning en geen zakgeld! Dat gaat zo niet langer! Ik heb nu gelukkig wat spaargeldjes, en nu ga ik eens rustig den ken over wat ik daar allemaal mee kan doen. Ik zou, bijvoorbeeld, les kunnen gaan nemen. Een ruime ontwikkeling komt altijd te pas. Ik zou er goed aan doen door naar een leermeester om te kijken.Zo den kend was hij aan het wandelenen zo wandelend bereikte hij een rustig straatje, dat zich vreedzaam in de zon lag te koeste ren. Er was niets bijzonders te zien; alleen 1 weegt, sprong hij met een kreet overeind.. Na twintig jaar het Nederlandse Padvindsters Gilde te hebben geleid, legde mevrouw E. van den Bosch—de Jongh (rechts) Zaterdag in Groenendaal het presidentschap van deze organisatie neer. Als haar opvolgster werd gekozen mevrouw J. van Nispen— van Wely (links). gilde, die de zaal vulden, deelde de staats secretaris van 't ministerie van Onderwijs, mr. D. Cals, mede dat het de Koningin had behaagd mevrouw Van den Bosch te be noemen tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. In zijn huldigingsrede loofde hij het vele werk dat mevrouw Van den Bosch voor de jeugdbeweging heeft verzet en prees haar aandeel in het verzet. Deze onderscheiding ging vergezeld door een bloemenhulde van de Koningin. In haar afscheidsrede zei mevrouw Van den Bosch dat deze onderscheiding voor haar volkomen onverwacht was gekomen en zij bracht tot uitdrukking hoezeer zij het op prijs stelde dat deze haar werd overhandigd temidden van de Nederlandse jeugd. In haar terugblik op de twintig jaar waarin zij presidente was, herinnerde zij aan de geweldige groei van het N.P.G., dat indertijd begon met 156 leden en dat na de oorlog een ledental van dertigduizend kreeg. Zij vertelde hoe zij, nadat zij tot presidente was „gebombardeerd", had ge streefd naar een grotere eenheid in het gilde, die tenslotte werd verwerkelijkt door een statutaire hervorming en het in over eenstemming brengen van de „wetten" met de internationaal geldende. Zij bracht hul de aan een aantal leidsters die haar bij de vervulling van haar taak terzijde hadden gestaan en sprak haar vreugde uit over het feit dat het Gilde een organisatie is ge worden, waarin plaats is voor ieder Ne derlands meisje, al blijft de samenwerking met de Rooms-Katholieke padvindsters nog beperkt tot de Nationale Padvindsters- raad. Zij verhaalde van het plezier waar mee zij haar werk had gedaan en zei ten slotte dat het vertrouwen in het ideaal, dat het Gilde kenmerkt, in deze tijd zo belangrijk is, omdat het aan vertrouwen op menigerlei gebied ontbreekt. Na haar rede, werd mevrouw Van den Bosch het ere-presidentschap van het Gilde aangeboden. Zij kreeg voorts een album waarin ieder district een bladzijde had getekend en de afdeling Haarlem bood haar een tafellaken aan. Als bijzonder ge schenk werd een fonds overhandigd, waar uit de reiskosten zullen worden betaald voor padvindsters die de reis naar het Gilde-centrum Buitenzorg niet zelf kunnen bekostigen. De huldiging werd besloten met een druk-bezochte receptie waar tal van vertegenwoordigers uit de padvinderij en de jeugdbeweging hun opwachting kwa men maken. een vuilnisbak. En Panda besloot om daar eens gemakkelijk op te gaan zittentenein de rustig zijn eigen gedachten na te gaan. Maar tja.men is nooit zeker van iets! Nauioelijks had hij zich neergezet, of het bijzondere begon al. Er bewoog zich iets in de vuilnisbak! Panda hoorde het duide lijk en bovendien voelde hij wat beweging onder zich en aangezien het zelden iets prettigs is, wat zich in vuilnisbakken be- Van hoog tot laag. De burgemeester van het plaatsje Zimmern in Zuid-Baden heeft gesolliciteerd naar de functie van stratenmaker, omdat hij een bijver dienste hard nodig heeft. Als burge meester krijgt hij 166 mark per maand (circa 140 gulden). De functie van stra tenmaker levert .300 mark per maand op. De burgervader is getrouwd en heeft vijf kinderen. Grafschending. Onbekende personen heb ben op het Joodse Paasfeest brand ge sticht op de helft van de graven op het Joodse kerkhof in Ansbach (West- Duitsland). De Joodse gemeenschap in de plaats heeft officieel protest aange tekend tegen deze wandaad. Retour. Stalin heeft de locomotief, die de arbeiders van een fabriek in Potsdam hem ter gelegenheid van zijn verjaar dag hadden geschonken, aangeboden aan de arbeiders van de Oost-Duitse republiek om er „productief en vrede lievend werk mee te doen". Explosie. Bij een ontploffing in een kruit fabriek te Amora in Portugal zijn twee arbeiders om het leven gekomen. In 1948 kwamen bij een ontploffing in deze fabriek 23 personen om het leven. Eigen fabriek. De politie op Malakka heeft een complete rubberfabriek gevonden die door de communistische guerilla's werd gedreven. De guerilla's stalen latex van de ondernemingen en ver werkten deze in de fabriek. Bandiet. Een gemaskerde Japanse bandiet heeft bij een bank-overval in Bibuka- matsji zes mensen met zijn zwaard de keel afgesneden. Hij ontsnapte met een bedrag ter waarde van achtduizend gulden. De aarde beeft. In Livorno (Italië) heeft Zaterdagavond een aardbeving plaats gehad waarbij dertig personen gewond werden. Zondagavond deden ziah twee lichtere aardschokken voor, waarbij één persoon werd gewond. Naar de Pool. Zeven-en-twintig Britse schoolmeisjes zullen binnenkort' naar het Zuidpoolgebied vertrekken voor een vacantie van twee weken. Zij zullen binnen de Pool-cirkel gaan winter sporten. De expeditie staat onder lei ding van de luitenant ter zee Dixon, die al eerder dergelijke excursies voor schooljongens leidde. Bom. Tijdens een Zaterdag te Barcelona gehouden parade ter herdenking van de overwinning van Franco's troepen in de burgeroorlog, ontdekte een militair een tijdbom onder de ere-tribune. Toen hij de bom wilde verwijderen, ontplofte deze. De man werd zwaar gewond. Actie. Ongeveer 250 communisten tracht ten in Hamburg een vergadëring van de „Liga voor actie tegen de onmense lijkheid" te verstoren, die in het uni versiteitsgebouw werd gehouden. De politie kwam tussenbeiden en arresteer de twee communisten. Vlucht. Een Hongaarse piloot is Zaterdag met een oud lesvliegtuig bij Salzburg (Oostenrijk) geland. Hij heeft de auto riteiten om asyl verzocht. Revanche. Op het vliegveld Kaitak bij Hongkong zijn. Zondag zeven vliegtui gen door tijdbommen beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De toestellen zijn het eigen dom van de nationale Chinese lucht vaartmaatschappij, dié een half jaar geleden de zii de der communisten koos. Een rechtbank in Hongkong besliste onlangs dat de vliegtuigen toekwamen aan de communistische Chinese rege ring. Concurrent voor Loutje. Late voorbijgan gers dié Zaterdagavond op het gezicht van Lourens Janszoon Coster een treu rige blik hebben bespeurd, zij meege deeld dat deze werd veroorzaakt door een bericht uit Moskou, volgens het welk de Russen de boekdrukkunst al vier eeuwen eerder dan hij hadden uit gevonden. Dit zou gebeurd zijn, door de heer Smera die indertijd de lijfarts was van de groothertog Wladimir van Kief. Militair Ambtenarengerecht wijst vordering van Haarlemmer af Enige tijd geleden heeft het Militair Ambtenarengerecht te Den Haag de vorde ring behandeld van de Haarlemmer A. J., die beweerde dat hij in 1945 tot reserve kapitein was benoemd, nadat hij, volgens zijn zeggen, tijdens de bevrijding van Nij megen als tolk in dienst van het Engelse leger was getreden. Later zou hij bij de Nederlandse strijdkrachten zijn gekomen. Hij zou als reserve-kapitein vier keer sa laris hebben genoten tot de brigade-com mandant van de Nijmeegse maréchaussée, die de zaak niet vertrouwde, op het mi nisterie zijn licht opstak en daar hoorde, dat men J. niet kende. J. die zich op het standpunt stelt dat hij wel degelijk be noemd is, eiste betaling van de bezoldi ging als reserve-kapitein van 1945 af. Vanmorgen heeft het Militair Ambtena rengerecht uitspraak gedaan en J. in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard. In de overweging wordt gezegd, dat niet is kunnen blijken dat J. is aangesteld tot re serve-officier, terwijl hij ook niet heeft aangetoond militair ambtenaar te zijn of te zijn geweest in de zin der Militaire Amb tenarenwet. Marinus Adam dirigeert Hillegomse muziekkapel De heer Marinus Adam, 2de dirigent van de Haarlemse Orkestvereniging, is in de plaats van de heer W. J. Smolders be noemd tot dirigent van de Hillegomse Har moniekapel. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefsels. Agenda voor Haarlem Maandag 3 April Grote Kerk, voordracht Willem Berkhemer en orgelspel Feike Asma, 8 uur. Palace: „Bud Abott en Lou Costello zwaaien af", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor „The third man", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De secretaresse van meneer", alle leeft., 2.30, 7 en 9 ur. City: „De ge vangenen van het haaien-eiland", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote bos brand", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Niemand wil mij geloven", 18 j„ 2, 2.15, 7 en 9.12 uur. Düisdag 4 April Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen*

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2