W»'! RHEUMIN be!pt! Kort en Bondig KELLER Amsterdamse Beurs 't Eten nog niet 1VL Bootman De dood van dr. Leidekker Maandag 3 April 1950 Een school vol narcissen Oude jaargangen terug in de Kennemer Lyceumbanken Als de burgemeester van Zandvoort jongstleden Zaterdag veel later dan ge woonlijk in zijn gemeente is verschenen, dan kwam dat tengevolge van de noodge dwongen vervulling van huiselijke bezig heden, omdat mevrouw Van Fenema die ochtend- naar de schoolbanken was terug gekeerd. Met ettelijke tientallen andere oud-leerlingen van het Kennemer Lyceum woonde zij in het fraaie gebouw aan het Adriaan Stoopplein de lessen bij, die daar ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan in de met gele narcissen versierde lokalen werden gegeven door leraren, die meer dan vijftien jaar aan deze jubilerende instelling van voorbereidend hoger e'n middelbaar onderwijs verbonden zijn of zijn geweest. Uit alle hoeken van het land waren zij gekomen om deze en andere feestelijke gebeurtenissen mee te vieren. In vele gevallen hadden' de fietsen van vroeger plaats gemaakt voor gestroom lijnde automobielen. Telegrammen uit alle delen van de wereld brachten gelukwensen binnen en dienden tevens ter motivering van de plaatsing der afzenders op de ab sentielijst. Er heerste in de gangen een levendige conversatie tussen oude bekenden, die niet moede werden onder het slaken van ver heugde herkenningskreten elkaar de hand te schudden. De meeste belangstelling ging uit naar de lessen in aardrijkskunde van de heei' L. Cohen, die tot driemaal toe in de hem eigen humoristische trant de leer gierigen op de hoogte moest brengen van de sedert hun vertrek plaats gehad heb bende wijzigingen van het wereldbeeld. Maar ook de spreekuren van de andere do centen werden druk en met veel animo bezocht. Tussen al deze bedrijven door bladerden de bezoekers met van gelukkige herinneringen tintelende ogen in de op lange tafels_ uitgestalde albums met foto's van dertig jaargangen, van zomerkampen en buitenlandse reizen. Van de gelegenheid om „tussen de mid dag" over te blijven werd op grote schaal gebruik gemaakt. In de feestzaal en in het vroegere Franse lokaal hield men na af loop van de sportwedstrijden tussen oud leerlingen en school-teams (hockey en voetbal) een gezellige thé-dansant, aange boden door de tegenwoordige en de vorige rector, waaraan ruim zevenhonderd leden van de eerstgenoemde categorie deelnamen. Dit cijfer wint nog aan betekenis als men bedenkt dat in totaal 3200 personen in de loop der jaren het eind-examen met goed gevolg hebben afgelegd! In de grote tekenzaal was een expositie ingericht van tekeningen door leerlingen en oud-leerlingen, grotendeels op school vervaardigd. Daar waren vele bekende namen* bij, waarvan wij slechts die van Emmy Haye en van Waalco Dingemans willen noemen. Van Lily Eisendorn lagen er verschillende knipsels: boek-illustraties en stofomslagen. „Een zeldzaam beoefende kunst, maar ze deed het als kind al", zegt de heer Anton Pieck, die ons hier rond leidde, Hij is een van de weinigen die al die dertig jaren aan het Kennemer Lyceum les heeft gegeven. In veel van het tentoon gestelde werk kan men trouwens heel goed zien wie hier de meester is geweest! Het middengedeelte van de ruimte werd in be slag genomen door enige tafels met zeer fraaie producten van handen-arbeid: ge reedschappen, kussens, kleden, siersmeed- werk, houten gebruiksvoorwerpen en wat al niét meer. Curatoren, bestuursleden, oud-leraren en leraren genoten des avonds gezamenlijk met enige honderden oud-leerlingen van een diner in het Krelagehuis, dat door een gezellig bal werd gevolgd. Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES (AdvD Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 April 1950 ONDERTROUWD: 1 April, R. van de Vijsel en E. A. van Magius. GEHUWD; 1 April, W. F. E. Schmid en A. Funke; D. Schafer en M. L. F. Dupuis; C. P. Leonhardt en C. van Veen. BEVALLEN van een zoon: 31 Mrt, M. C. van Essen—Nooij; I A. Starink—de Jong; 1 April, S. Trompvan den Tweel. BEVALLEN van een dochter: 31 Mrt, A. Dijkstra—van Straaten; I. M. A. de Kort—de Willigen; M. F. de Nobelde Prez; 1 April, G. StoeteBakker; S. Oude TijdhofCardol; W. Boudewijnvan Pruissen. OVERLEDEN: 31 Mrt, J. M. Besamusca Martin, 91 j., Korte Dijk; A A. M. van der VossenKoehorst, 66 j., Botermarkt; E. PostmaKilian. 63 j., Korte Kleverlaan; D. Hensen, 63 j., Grote Houtstraat; A. J. van Gend, 83 j., Da Costast^aat; M. Koops, 77 j., Kamperlaan. NEEMT A.B.C. g Wij vervoeren al Uw goederen met BI 30 auto's, 50* emballeurs S gn BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM M U Telefoon 18428 - Na 6 uur 14155, 14810 g| aSESfflaESBQBBBIBBHBHBBBB0 (Adv.) Binnenkort zullen nikkelen en bronzen munten, waar op de beeltenis van Koningin Juliana is aan gebracht in omloop worden gebracht. De keerzijde van de nieuwe munten Voor doorreis van een groep reizigers door Duitsland kan thans een collectief visum worden afgegeven. Hiertoe moet een lijst van de deelnemers in zesvoud worden opgezonden aan het Allied High Commission Permit Office te Scheveningen, met van elk der deelnemers het geldig paspoort. De lei der van de groep moet een persoonlijk visum aanvragen. Minister Mansholt heeft Zaterdag in Vorden een nieuwe kaasfabrielc geopend. De kaasfabriek is zodanig ingericht dat in perioden van hoge kaasprijzen en lage boter-, prijzen overgaan kan worden van de pro ductie van het ene op het andere product, hetgeen een vermindering van het risico betekent. De nieuwe Spaanse gezant in Den Haag, Don Fernandez Villaverde J. Roca de To- gores, markies van Santa Cruz, hertog van San Carlos, markies van Villasor en van El Viso is per trein uit Kopenhagen, zijn vorige standplaats, in ons land aangekomen. Op 75-jarige leeftijd is te Den Haag overleden F. W. baron van Tuyll van Seroos- kerken, echtgenoot van de grootmeesteres van H. M. de Koningin. Tegen een agent van politie uit Goes is drie jaar gevangenisstraf geëist, omdat hij tijdens zijn nachtelijke ronden tal van in braken pleegde. De buit, f 3000, had hij op de spaarbankboekjes van zijn kinderen ge plaatst. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen van de arts N. van N. die zich "als kamparts in het concentratie kamp Amersfoort schuldig: heeft gemaakt aan mishandeling van gevangenen. Het Bij zonder Hof te Amsterdam had hem tot 20 jaar gevangenistraf veroordeeld. De eerste twee fregatten welke Neder land van de Verenigde Staten ontvangt, zullen de namen dragen van „De Bitter" en „Van Amstel", twee zeehelden uit het mid den der zeventiende eeuw. HAARLEM EN OMGEVING De Provinciale Griffie van Noordhol land is Vrijdagmiddag en Zaterdag ge sloten. De Hobbyclub Haarlem houdt op 8 April eeiupropaganda-avond in de Montes sorischool aan de Louise de Colignylaan. Mr. J. C. C. W. Hyszeler, wethouder van Soicale Zaken der gemeente Bloemendaal, zal Dinsdagavond geen spreekuur houden.' Zaterdagmiddag stak een 67-jarige fietser ter hoogte van de Kerklaan plotseling de Herenweg over, waarbij hij door een hem achteropkomende bestelauto werd aangere den. De man viel en werd in het gezicht gewond-. Hij is per ziekenauto naar zijn woning in Heemstede gebracht. Iemand die Zaterdag in de Caecilia- steeg een kozijn met een bijtmiddel be werkte, kreeg trek in een sigaar en stak er een op. Hij gooide de lucifer vervolgens achteloos op het kozijn, dat prompt vlam vatte. Door de hulp van een aan de overzijde wonende schilder kon de reeds brandende vitrage bijtijds worden geblust. Wegens enorm succes geven wij tot 15 April 10% KORTING op het overtrekken van lampekappen. Spaarnwouderstraat 13 - Telefoon 15778 (Adv.) Aanrijding op Heemsteeds© Dreef Gistermiddag had op de hoek van de Camplaan en de Heemsteedse Dreef een aanrijding plaats tussen een auto en een motorrijder, die aan het eerste voertuig geen voorrang verleende. De motorfietser brak een been en zijn duppassag'iere liep een ont wrichte enkel op. Zij zijn naar Amsterdam gebracht. Zaterdag bracht mevrouw Roemde echt genote van de Hoge Commissaris voor Indonesië, met haar kinderen een bezoek aan de Keukenhof-expositie in Lisse. Schenker van grote partijen sigaren door d© politie gearresteerd De sigarenwinkeliers behoeven niet meer in spanning af te wachten of zij dezer dagen een fenomenale bestelling zullen krijgen' die bij de een of andere bekende persoonlijk heid moet worden afgeleverd, want de Eindhovense politie heeft Zaterdag' deze snaak, waarover wij in ons vorig nummer een en ander meedeelden, in de kraag ge nomen. Het is de 24-jarige T. W. uit Utrecht, die reeds vele tabakshandelaren in het land deze poets heeft gebakken, een onderdeel van zijn praktijken om zonder werkéh aan de kost te komen, naar hij bij het verhoor heeft toegegeven. „De dag des oordeels" Knappe film van Carl Dreyer Oppervlakkig beschouwd zou men van de in 1943 in Denemarken door Carl Theo- dor Dreyer gemaakte film ,De dag des oor deels" kunnen zeggen, dat zij geïnspireerd is op de beruchte heksenprocessen, die in dat land blijkbaar tot in de zeventiende eeuw in zwang zijn geweest. Maar. zo'n wrede uitbarsting van bekrompenheid en geloofsijver was voor Dreyer alleen maar aanleiding tot een noodlotstragedie waarin huwelijkstrouw en ouderliefde in conflict komen met de levensdrang der jeugd. En men zou zich al weer vergissen, indien men alleen maar lette op de sobere, sombere, strakke entourage van kloosterachtige ka mers, en gangen, Dreyer is, sinds „La Pas sion de Janne d'Arc" (1928), de meester yan de close-up. Hij bestudeert, hij analy seert het gelaat en hij vindt dat eigenlijk het enige waar het in een film op aan komt. In de gelaatsuitdrukking karakteriseert hij zijn figuren, zo wist hij in zijn meester werk over de Maagd van Orleans de dooi de „stomme film" gestelde grenzen te overschrijden. Intussen toonde hij in „De dag des oordeels", Zondagmorgen in het Frans Halstheater voor de Haarlemse Kunstgemeenschap vertoond, ook het ge luid te beheersen als middel om de sfeer der scènes te beïnvloeden. De door hem gebruikte dialogen zijn onderworpen aan de camera-behandeling van zijn sujetten: zij moeten rechtstreeks bijdragen tot de door hem verlangde mimiek. Als bezwaar van deze methode kan men aanvoeren, dat het geheel daardoor gewrongen en gekun steld aandoet, temeer omdat Dreyer zich van het tempo weinig aantrekt. Doch wel komt men, naarmate de ontknoping van het conflict nadert, meer en meer in de ban van zijn probleemstelling omdat Dreyer de innerlijke spanningen van deze alge meen-menselijke gevoelens zo voortreffe lijk wist te realiseren.. Aan de film ging helaas geen cast vooraf, zodat het publiek onkundig bleef van het feit, dat het beurtelings verstilde, bedroef de en blijde gezicht van Anne aan Lisbeth Movin toebehoorde, Anna Svierlcier de doodsangst van de tot de brandstapel ver oordeelde heks uitbeeldde, Sigrid Neiien- dam de hardvochtige moeder speelde en de beide mannen in deze aan de strenge een voud van het klassieke treurspel herinne rende rolprent Thorkild Roose en Freben Lerdorff waren, respectievelijk als de schimmige predikant en diens wankelmoe dige zoon. J. H. B. Jubileum dr. Frieda van Hasselt In de overvolle Regentenkamer van het St. Elisabeth's Gasthuis hier ter stede, had Zaterdagochtend de huldiging van de be kende vrouwenarts dr. F, van Hasselt plaats die op die dag 25 jaar aan het ziekenhuis verbonden was. Namens de Regenten werd de jubilaresse door wethouder Bakker toegesproken, die haar als een uitnemend vrouwenarts roem de en haar daarna een zilveren couvert met de Gasthuisemblemen overhandigde. Vervolgens nam de directeur, dr. Heeres, het woord, die haar namens de aan het ziekenhuis verbonden specialisten een door D. Harting vervaardigde litho van haarzelf aanbood. De oud-directeur dr. Kersbergen, haalde haar beginjaren in het ziekenhuis op en noemde haar een der beste leerlingen van prof. Van Roy en en later van de destijds zo vermaarde Haarlemse chirurg en vrou wenarts dr. Westerman, wiens opvolger zij werd op de afdeling vrouwenziekten. Na nog door haar trouwe hoofdzuster zr. Doets en de polikliniekzuster zr. Honig, die haar beiden al deze 25 jaren geholpen hadden, verder door een oud-assistente en de tegenwoordige assistente te zijn. toege sproken, dankte dr. Van Hasselt voor de vele blijken van belangstelling. In haar gevoelige woorden memoreerde zij haar leermeesters, haar ouders, haar collegae en medewerksters en vergat daarbij niet ook het niet-verplegend personeel van het Gast huis te betrekken. Van de hierna geboden gelegenheid om haar te complimenteren, maakten talloze artsen en oud-patiënten, vrienden en be wonderaars gebruik, zodat het voor de jubi laresse een glorieuze dag werd. Rooms-Katholieke jeugd hield Palmpasenoptochten De Rooms-Katholieke jeugd van Haar lem en omgeving heeft Zondag weer de tra ditionele Palmpasenoptochten gehouden. Met muziek voorop werden rondgangen gemaakt door de verschillende parochies, waarbij in Haarlem langs het Bisschoppe lijk Paleis aan de Nieuwe Gracht werd ge trokken, waar mgr. J. P. Huibers op het bordes van zijn ingenomenheid met de kleurige stoeten, door een vriendelijk wui ven blijk gaf. De eetbare onderdelen van de versiering werden na afloop aan de zieken en ouden-van-dagen uitgedeeld. 20 TABLETTEN 3 5 ct Heemstede reparatie matrassen ADVERTENTIE Volwassenen f 2.75, Kinderen f 2.50 Drogisterij HENRS BENDE Zijlstraat 75, Naariem T@8©f» 10542 Warempel.de bui was weer overgedreven. Het spatter de en sputterde nog wel een beetje na, maar het ergste was al voorbij. En daar kwam het zonnetje alweer tussen de wolken door kijken. „We kunnen wel weer aan het roer gaan zitten, Bunkie", zei Rick. Ze kropen weer onder de kap uit en namen hun plaats op het achterbankje weer in.Ziezo.nou wisten ze weer, waar ze voeren. Rick had de roerstok ter hand genomen. „Kijk daar eens!" zei Bunkie. „Zie je dat? Daar is een eiland in Tiet meer! Laten we daar eens op af sturen!" Ja, dat kon. Rick duwde de roerstok wat om naar links en de-boot zette koers naar het eilandje. Het was eigenlijk maar een graspol, die boven het water uitstak; maar omdat Rick en het beertje maar zulke kleine wezen tjes waren, leek het hun een echt eiland..'. Veertigjarig jubilé Zaterdag werd de heer B. F. P. Goossens, adjunct boekhouder bij de gemeente gas-, water- en electriciteitsbedrijven, die zijn veertigjarig jubileum vierde, op hartelijke wijze gehuldigd in restaurant „Groenen- daal". Onder de aanwezigen waren de burgemeester mr. A, C. A. Ridder van Rappard, de heert E. J. v. Lent, wethouder van Openbare werken en de heer H. W. B, Disselkoen, wethouder van de bedrijven. De burgemeester verklaarde dat'hij ver nomen had dat de jubilaris zowel om zijn persoon als om zijn kundigheden wordt ge roemd. Hij deelde mede, dat de Koningin hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau had toege kend. Onder applaus speldde de burgemeester de jubilaris de medaille op de borst en wenste hem geluk met deze welverdiende onderscheiding, die de bekroning is op het vele en uitstekende werk, door de jubilaris verricht.- Daarna werd het woord gevoerd door de directeur van de bedrijven ir. W. J. A. Duynstee, die er aan herinnerde dat het voor de eerste maal is dat de bedrijven een veertigjarig jubileum beleven. Als bewijs van erkentelijkheid bood hij hem een rook tafel aan, waarmede de ruststoel gecomple teerd werd, die Hij bij zijn vorig jubileum mocht ontvangen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer N. J. Gosehng namens het personeel van de gasfabriek die een vulpen aanbood, door de heer H. de Wit namens de meter- opnemers, die een fruitmand schonk, door de heer W. de Groot namens het eleetriciteits- bedrijf en de heer R. de Winter, gepen- sionneerd boekhouder van de bedrijven. 's Middags kwamen nog zeer velen de jubilaris aan zijn woning gelukwensen. Ook daar waren bloemen en geschenken. Slotkoers Openings Vrijdag knersen Koninklijke Olie 269 2.67% Unilever 206% 204% 167% 168 A. K. U 164% 122 Nederlandse Ford 285 7 Nederlandse Kabel 265 v. Berkei's Patent 111 Scheepvaart-Unie. 129% 128 Holl.Amerika Lijn 153% Deli Maatschappij 125% 121% H. V. A 128% 125% A'dam Rubber 129% 124% Ned. Handel Mij. 148 N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij. II 240 'e morgens gehaald, 's avonds gebracht h. de graaff GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) C. Hollander gehuldigd Vanmorgen is de conducteur van de N.Z. H.V.M., de heer C. Hollander, die veertig jaar de maatschappij gediend heeft, op hartelijke wijze door de directie gehuldigd. Hij werd eerst door de heer Th. Hetem, adjunct directeur, toegesproken en daarna overhan digde de directeur de heer J. J. Jurrissen, hem de bronzen medaille die verbonden is aan de orde van Oranje-Nassau, Voorts bood hij hem het getuigschrift en de gouden draagmedaille van de Maatschappij van Nij verheid en 'Handel aan. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaatsexamen God geleerdheid de heer C. H. Scholten te Santpoort. SCHEEPVAART Alcor, pass. 31 St. Paulsrocks. Aardijk, 31 630 m. W.ZW. Flores. Alcyone, 31 300 in. N.NO. Fernando Noronha. Aldabi, 31 v. Hamburg n. Antwerpen. Aletta ft), 31 verw. Pladju v. Telok Anson. Averdijk, 31 610 m. ZW. Flores. Aagtodijk, 31 v. Mobile n. Browsnville, Aagtekerk, 31 v. Barcelona. Alamak, 1 v. Barah n. Hamburg. Aldébaran. '31 v. Narvik nr. R'dam. Alpliacca, 1 April v. New York n. Trinidad. Amstelkerk, 31 te A'dam v. West-Afrika. Akkrumdijk, 31 1000. m. W. Bishop Kock, Annenkerk, 1 rede Melbourne. Aalsum, 31 v. Port Soedan n. Suez. Agamemnon, 1 v. Maracaibo n. Ciu Trujillo. Alchiba, 1 v. Casablanca n. R'dam. Alderamin, 2 v.Genua n. Port Said. Algorab, 1 v. Rio Grande n. Porto Elegre. Alhena, 1 pass. St. Vincent. Almkerk, 1 "v. Sydney n. Brisbane. Alwaki, 3 te Victoria. Amsteldlep, 1 v. Algiers n. IJmuiden. Arendslcerk, 3 te Fremantle. Alblasserdijk, 3 v. Mississippi n. R'dam. Bengkalis, 31 v, Djeddah n. Suez, Borneo, 31 anker Port Swettenham. Bantam, 1 v. Londen te R'dam. Black Eagle, 29 v. New York n. Philadelphia. Boissevain, 29 te Kobe v. Hongkong. Berlage, 3 verw. te Yokosuka v. Hongkong. Beverwijk, 31 150 m. W. Algiers. Blomfontein, 31 600 m. O.ZO, St. Helena. Boschfontein, 31 300 m. NW. Kaapstad. Breda. 31 160 m. W.t.Z. eil. Palma. Blommersdijk, 2 v. R'dam n, N. York via Antw. Bonaire, 1 pass. Dungeness. Baarn, 2 v. Paita. Bali, 2 v Belawan n. Aden. Bonaire, 1 te IJmuiden. Coryda (t), Killingholme 31 te Nopels. Camphuys, 31 te Soerabaja v. Djakarta. Ceronia (t), 31 80 m. ZW. Ouessant. Castel Blanco, 1 v. Port Said. Dat is de dagelijkse vraag in 'deze schoonmaaktijd. Voorkom die vraag! Bestel een diner bij Keuze uit diverse menu's, op elk ge wenst uur thuisbezorgd. 2© Emmaslraat 36 - Tel. 14627 Corilla (t), 31 420 m.' W. Sabang. Clavella (t), 1 v. Hobart n. Singapore. Cottica, 2 v. Paramaribo n. Pont.a del Gada. Douro, 1 v. A'dam n, West-Indië, Duivondljk, 1 17 u. v. R'dam n, Antwerpen. Danae, 2 v. Algiers n. Gibraltar. Duivendrecht (t), 2 v. B. Aires n. Engeland. Delfsliaven, 2 dwars Victoria. Eemland, 31 120-m. N. Tenerittc. Erinna (t), 1 te Pladju v. Miri. Esso Amsterdam (t), 31 250 m. Curacao. Esso Amsterdam (t), 1 pass. Mona eil. Esso Den Haag (t), pass, 2 Gibraltar. Eendracht, 2 v. Antwerpen n. Piraeus. Palrsea. 2 dwars Vigo. Fclipes (tb 2 v. Port Said. Echo, 2 verw. te A'dam. Eisabeth, 31 v. Londen te Middlesbro. Escaut, 31 v. Bordeaux n. R'dam, Evertsen, 31 v. Rouaan n. Manchestc-r. Ellewoutsdijk, 31 v. Weston Point te Mjlforw. General Stewart Heintzelman, 31 pass. Perim. Grootekerk, 31 nog baai Dar es Salaam. Gadila (t), pass. 31 Aden, Garoet, 2 v, Suez n. Aden. Goya, pass. 2 Algiers, Helder, 30 te Santa Fe v. Valparaiso. Hersllla, pass. 31 Finisterre. Haarlem. 31 170 m. W. Flores. Helena. 31 300 m. ZW. Fayal. Hestia, 31 520 m. N.NO, Sombrero eil, Hermes, 1 te Maracaibo v. Laguaira. Helicon, 1 verw. te New York v. Jaemel. Hector, 2 v. Algiers n. Savona. Hecuba, 2 v. Curacao n. Trinidad. Hilversum, 2 te Barcelona. Ittersum, 31 v. Bagno» n. Casablanca. Java, 31 anker"*Plnang.. Jaarstroom, 2 v. Lagos n. Takoradi. Jagersfontein, 2 pass. Finisterre. Japara, 2 te Panarulcan v. Banjuwangi. Jobshaven, 2 te Las Palmas, Joh. v. Oldenbarnevclt, 2 130 m. Zw. Colembo. Jupiter, 3 te Palermo. Kota Iriton, pass. 31 22 u. Finisterre. Keilehaven, 81 nog rede Congouo. Kertosono, 1 v. Tlrnaru 2 verw. Lyttleton. Kedoe, 1 te Singapore. Kelbergen, 2 te Savona v. R'dam. Kota Agoeng, 3 te Aden. Kota Baroe. 1 v. Marseille n. Port Said. Lawak, 31 v. Karachi n. Bahrein. Loppersum, 31 v. Genua n. Bona. Lucita (t). 31 te Heysham v. Avonmouth. Luna, 31 pass, Cuxhaven. Linge. 31 te Duala v. Rouaan. Lindekerk. 31 v. Port Said. Lutterlcerk, 31 te Karachi. Langkoeas, 2 v. Singapore n, Port Swettenham Laurenskerk. 3 te Calcutta v. R'dam, Leerdam, 2 te R'dam v, New York. Leopoldskerk. 1 pass, Kp. St. Vincent. Limburg, 2 te Durban. Leersum, 2 te Novoredondo v. Luanda. Loosdrecht, 3 te Koweit. Manoeran, 29 v. Tacoma. Melampus, 30 v. Baltkpapan h. Makassar. Maaslcerk. 31 v. Antwerpen n. Dover. Meerkerk, 31 v. Penang n. Port Swettenham. Maashaven, 31 580 m. N.tO. St. Paulsrocks. Malea (t), 31 150 m. N.NW. Perim. Maaskerlc, 1 te Dover. Maasland, 31 te Rio de Janeiro. Mitra (t), 1 te Piraeus v. Vado. Maetsuycker, 1 'V. Singapore n. Djakarta. Macoma (t), 31 v. Sydney n. Sorong'. Molenkerk, 31 840 m. N.WN. Minicoy. Murena (t), 31 100 m. ZO. Okinawa. Marpessa (t), 2 te Newcastle n. R'dam. Modjokerto, 2 te Tanura v. Menado. Muiderkerk, 1 te Lorenzo Marques. Mijdrecht (t), 2 pass. Ouessant, Maas. 3 verw, te Pt. au Prince v. Punta Cardon Madoera, pass, 3 Finisterre. Merwede, 2 v. Lucira n. Lobito. Nieuw Amsterdam, 31 17 u. v. N. York n. R'dam Nestor, 1 verw. Piraeus. Nederland, (t), pass. 1 Perim. Noordam, pass. 2 Scllly. Nigerstroom, 3 v. Bordeaux n. Dakar. Oranje Fontein, 2 v. Beira n. Durban. Ossendrecht, 1 v. Civita Vecchia n- Gibraltar. Ovula (t). v. Singapore n. Madras. Papendrecht (t), 31 v. Yarrow n. Abadan. Paula (t), 31 v. Pladju n. Bangkok. Prins Willem v. Oranje, pass. 31 Beachy Head. Plancius, 31 rede Buleleng. Poseidon, 31 315 m, W. Bermuda. Prins Fred. Hendr;, 31 te Hamburg v. Avonmouth Prins Willem 2, 3 te Tarafa v. Havanna. Prins Willem V. 31 370 m. W.t.N. Flores. Phrontis, 2 v. Aden n. Belawan. Poelau Laut, 1 v. Holland!. Pygmalion, 1 v. Port of Spain n. Curacao. Rempang, 31 v. Aden n. Belawan. Rotti, 31 te Singapore. Rijnkerk, 31 75'm. Z.ZW. Ouessant. Rondo. 31 360 m. NW. Minicoy. Raki, 2 v. Singapore n. Djakarta. Ridderkerk, 2 v. Antwerpen n. Marseille. Rijn, 2 v. Bathurst n. Engeland. Saparoea, 30 Djakarta Amsterdam. Sarangan, 31 v. Singapore via Oost Siarn naar Makassar. Straat Soenda, 30 te Singapore. Salawati, 31 1000 m. NO. Sombrero eil. Saroena (Id, 31 anker Muntok. Stad Maastricht, 31 25 m. O. Kp. de Gata, Straat Malakksa, 30 v. Belawan n. Pulul Bukom. Sommelsdijk, 31 480 m. O.ZO. Fayal. Sloterdijk, 2 v. Alexandrië n. Port Sold. Soestdijk, 2 v. New York n. Baltimore. Somersetshire, 2 dwars Algiers. Stad Arnhem, 2 te Vlaardingen v. Sfax, Stad Breda, 1 v. Mombassa n. Aden. Stad Haarlem, pass. Finisterre. Stad Maassluis. 1 v. Venetië n. Sfax, Stad Schiedam, 2 pass. Dakar. Sarpedon, 2 v. Trinidad n. Paramaribo. Stad Dordrecht, 3 te Oxelosund v. Nordenhamn Stuyvesant, 2 v. Aruba n. Trinidad. Tawali, 29 te San Francisco v. Los Angeles. Tibia (t), 29 v. Belem n. Curacao. Tjipanas, 31 te Singapore v. Brisbane. Telamon, 31 v. New York n. Venezuela. Triton, 31 v. Curacao n. Puerto Plata. Tiberius, 1 verw. te New Orleans v. Cayes. Tankhaven I (t), 31 v Tj. Uban n. Sungeigeroi: Tjisadanè, 31 v. Singapore n. Djakarta. Tabinta, 2 verw. Djakarta v. A'dam. Tarakan, 1 v. Aden n. Port Sudan. Tiba, 2 te Buenos Aires v. Rosario. Talisse, 2 te Baytówn v. A'dam. Ternate, pass. *3 Gibraltar. Utrecht, 2 v. Trinidad n. Panama. Van Outshoorn, 30 v. Djakarta n. Belawan. Venus, pass. 1 Malta. Veendam, 5 tussen 12 en 14 u. te R'dam verw. Waterland, 31 80 m. NO. Recife. Waal, 1 v. Houston n. New Orleans. Woensdrecbt (t), 1 te Hull v. Port Arthur. Wieldrecht (t), pass. 3 Zuidpunt Timor. Zeeland, 31 14 u. pass. Gibraltar. Zuiderkuis, 1 te Djakarta v. R'dam. Zwijndrecht. 1 te Vlaardingen v. Casablanca. Zijpenberg, 1 te Huelva v. Genua. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van B rakel 5 Er zal zeker vaak over gesproken worden. Om half tien gaat' de bel, lang en na drukkelijk. Langzaam schuiven de leer lingen naar binnen. Eerst de zes treetjes op en dan door de vestibule naar de hal. Links en rechts aan het einde daarvan leidt een trap naar boven. In de ruimte daartussen pleegt de directeur of de onderdirecteur te staan. Hij laat zijn ogen dan over de schare jongens en meisjes gaan, neemt briefjes in ontvangst en wenkt boosdoe ners en boosdoensters bij hem te komen. Maar vandaag staat' hij daar nieU't Is Stee man, de wiskundeleraar, die er, wat on handig en verlegen nog, staat De baas rust uit van de vermoeienis sen van gisteravond, fluisteren twee jon gens, als ze de trap opgaan. Wijmans is er anders ook niet. Ze rusten allebei uit! En wij mogen naar school! De jongens, derdeklassers, zwijgen ver ontwaardigd. Niettemin is dr. Leidekker wel op school, al staat hij niet „op wacht". Hij zit aan zijn bureau in de directeurskamer. Achter hem staat, als steeds, de reiger. Als hij zich iets achterwaarts draait, ziet hij het dier in zijn snuit. Het kijkt hem met één oog onver stoorbaar aan. Het is een mooie vogel, een prachtig opgezet exemplaar. Hij ving hem eens in de omgeving van de stad, op een heerlijke zomerdag. Wat was 't toen warm, denkt hij. een hëel verschil met dat mieze rige weer van heden. Even kreunt hij. Hij heeft last van hoofdpijn, ongetwijfeld over gehouden van de vorige avond, 't Was ook erg laat. Misschien had hij beter nog wat in bed kunnen blijven. Dat zou niemand in hem afgekeurd hebben. Dom van hem, dat hij een goede beurt wilde maken. Bij wie eigenlijk? Bij de leraren soms of bij de leerlingen? Ach, onzin. Ze zijn immers geen knip voor de neus waard. Er wordt geklopt, 't Is mejuffrouw Ella Vlietema, de administratrice. Ze is een fors- gébouwde brunette. Leidekker weet dat ze zeer nauwgezet is. De administratie is altijd feilloos. Dat is bekend. Juffrouw Vlietema, groet hij. Dag, doctor. De administratrice blijft even staan. Ze had verwacht de onderdirecteur hier te vinden. Dr. Leidekker is anders nooit zo vroeg in de directeurskamer. Zou hij zijn leven beteren? Leidekker merkt, dat ze aarzelt. Even ergert het hem, maar hij beheerst zich. U hebt daar zeker de cijferlijsten van het voorlopig rapport? vraagt hij afge meten. Juffrouw Vlietema knikt. Na deze kleine ergernis is de hoofdpijn verdwenen. Dr Leidekker bekijkt de cijfer lijsten. In rechte, lange rijen staan daar de cijfers. Het lijdt g'een twijfel, dat Vlietema zich geen één keer heeft vergist. 1-Iij kan zelfs geen enkele verkeerd geplaatste kom ma vinden. Dat was de keus van zijn leven: juffrouw Vlietema. En Wijtmans na tuurlijk! Letterlijk alles kan hij aan hen overlaten. Ella Vlietema kijkt naar het profiel van haar chef. Al tien jaar is zij administratrice en dr Leidekker gedurende die lange jaren haar chef. Niet geheel alleen. Eigenlijk zijn het altijd twee mensen, die haar orders geven: dr Leidekker en meneer Wijmans. De laatste is ook dr, doch hij houdt er niet van, dat men hem met zijn titel aanspreekt. Leidekker wel. Gisteren hebben ze zijn 25-jarig jubileum als directeur gevierd. Hij heeft vandaag schaduwen onder zijn grijs groene ogen. Het gezicht is nog gebruind, want hij heeft tot voor kort van de herfst zon geprofiteerd. Het peperkleurig haar heeft er een lichte, bijna witte tint van ge kregen, Nu, juffrouw Vlietema, 't is erg net jes, zegt Leidekker, terwijl hij opstaat en de lijsten teruggeeft. Dank u, doctor. Ella Vlietema ziet Leidekker naast haar oprijzen. Hij is bijna twee meter lang. Zegt u eens, juffrouw Vlietema, zegt de directeur, terwijl bij bij de radiatoren van de'centrale verwarming gaat staan, bevalt 't u hier sindssinds. Sinds zéventien Januari, tien jaar geleden, doctor, vult Ella Vlietema aan. O ja, tien jaar geleden. U gaat alweer tot de oudsten behoren, wat het aantal dienstjaren betreft! Wat gaat de tijd toch hard. Toen u hier kwam, was u een jong meisje. En nu ben ik een oude vrouw, denkt Ella Vlietema, een vriendelijke suggestie is 't wel. Toch ben ik nog maar 27. - Er wordt geklopt, 't Is de concierge. Gaat u maar, zegt Leidekker tot de administratrice. Ella Vlietema verlaat zo vlug ze kan de kamer, blij dat ze op de vraag of 't haar hier bevalt niet behoeft te antwoorden. Gaat u maar, zei Leidekker. Het waren de laatste woorden, die hij tot haar richtte. Een morgen is maar kort, als hij om half tien begint. Spoedig is de middag aange broken. De feestdagen zijn alle opgeruimd. Niets herinnert meer aan het vrolijk ge beuren van de vorige avond. Om half twee gaat de school aan voor de middaglessen en om twee uur hebben de concierge en de amanuensis een ruzietje, een klein ver schil van mening. Er staat een man in de vestibule,een handelsreiziger, die een par tijtje schriften aan de school kwijt wil. Van Maren is zijn naam. 't Is een kleine, breed geschouderde man met een gebruind ge zicht en een scheiding in het midden, 't Is een goede kennis van Wim Esman. Eén van deze twee dingen moet Van Brussel onwelgevallig zijn geweest: zijn scheiding in het midden of de vriendschap met Es- man. Nee, dat kan ik niet doen, zegt hij, als de amanuensis hem komt vragen, of hij de handelsreiziger wil aandienen, je weet, dat we nooit schriften aan de deur kopen. Ach kom, wat maakt dat uit! 't Is een heel voordelig partijtje. En voorzover ik weet, is Leidekkertje altijd op zijn voordeel uit geweest. Dus waarom hier niet? Dat kan best waar zijn. Dat weet je misschien beter dan ik. Maar ik dien hem niet aan, zegt de concierge nadrukkelijk. Vooruit, Brusseltje, doe niet zo flauw. Ik denk, dat Pietje er nog wel een per centje of zo voor wil geven. Slechts één woord heeft de concierge verstaan, 't Is het verkleinwoord van zijn naam. Dat is één van zijn zwakke plekken. Hij wordt woedend, als men hem plagend een bijnaam geeft. De jongens en meisjes noemen hem Brussels lof. Dat is al erg ge- noeg. En nu die Esman met zijn Brusseltje! Ze denken maar, dat ze hem in de maling kunnen nemen. Er begint iets te koken in hem. Gooi die veilt er uit, sist hij woedend, en als je het niet gauw doet, trap ik jou achter hem aan. Maar Esman is ongevoelig voor com mando's, ook al worden ze in woede ge- géven. Zo, zo, Van Brussel, wil jij mij er uit trappen! Nou, een knap man die dat gelukt. Probeer jij 't maar eens, jong. Hij doet een grote pas naar voren en staat dan dreigend voor de concierge. Die ziet de brede schouders voor zich, het zware gespierde lichaam, en hij weet zich machteloos. Dit alles gebeurt in de kamer van de concierge, vlak naast de vestibule. Dien je hem aan, of niet? Ik denk er niet aan. En als ik het nu eens zelf doe? Dat kan ik je niet verbieden, -Van Brussel wijkt niet. Onsportieve kerel. Omdat je toevallig sterker bent. tracht je mij bang te maken en me zo te dwingen. Esman zwijgt. Van Brussel voelt zich daar meer door bedreigd dan door woor den. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6