DeóeSfo! Kreymborg Accordeonles Accordeonverkoop Amsterdamse Beurs Clowntje Riek De dood van dr. Leidekker Herenschoenen Ook voor Uw jongens naar Kreymborg OPKMOOPPAKJES in frisse tinten, wasbaar in zuiver wollen cheviots, sterk katoen, leeftijd 3 j.: leuke dessins, leeftijd 3 j« f 10,75 van f 17,50 tot f25,— JONGENSPAKKEN MET KORTE BROEK nieuwe, vlotte modellen in wollen cheviots, leeftijd 7 jaar: van f 23,75 tot f 38,— JONGENSPAKKEN MET PLUSFOUR met elastische kuitband, aparte modellen, met vlotte rugplooien, leeftijd 12 jaar: van f 34,75 tot f 47.— (Kleine stijging per grotere maat) 25 zaken in Nederland. SPAARNR11KSTRAAT 30 Telefoon 25487 Speciaal bas-techniek en theorie Ook aan niet-leerlingen. Inruil. Termijnbetaling. HAARLEM (N.) Dinsdag 4 April 1950 Luchtfoto's bewijzen de wetenschap vele diensten Interessante lezing voor de vereniging „Haerlem" De „Vereeniging Haerlem" heeft gister avond in Brinkmann haar lezingencyclus voortgezet met een zeer belangwekkende voordracht over de luchtfoto in dienst van de wetenschap door de heer C. A. J. von Freytag Drabbe, directeur van de topogra fische dienst. Dr. C. Spoelder, voorzitter van „Haer lem", introduceerde de spreker de Kroonzaal was nagenoeg vol waarna de heer Von Freytag Drabbe in het kort de geschiedenis van, en de werkwijze bij de luchtfotografie toelichtte. Hoofddoel bij dat rond 1920 begonnen werk blijft natuur lijk de kartering, maar daarnaast heeft de „vliegende camera" ook vele waardevolle en onverwachte diensten kunnen bewijzen aan de geologie, de archeologie en de agra rische wetenschappen. Al heel gauw kwam men namelijk tot de ontdekking dat niet slechts de huidige bodemgesteldheid op de foto's te zien was, maar dat er ook uit af te lezen viel wat er onder de opper- vlaktelaag in dé schoot der aarde verborgen lag. Oude. Romeinse vestingwallen, die sinds eeuwen bedolven geweest waren en van welks bestaan vaak niemand enig ver moeden had, werden door het objectief der luchtcamera als het ware „blootgelegd" en hetzelfde was het geval met beddingen van lang verdwenen rivieren, oude kustlijnen ver landinwaarts e.d. De lens registreert namelijk de fijnste nuances in bodemkleur, nuances die terug te voeren zijn op ver schillen in grondsamenstelling en -voch tigheidsgraad en op de wijze waarop de plantengroei daarop reageert. Zo ziet "men dus op een luchtfoto bijvoorbeeld niet die lang-bedolven rivierbedding zelf, maar haar nauwkeurig begrensde „afschadu wing" op liet gewas daarboven. Groeit er bijvoorbeeld gras op het land waaronder zich de bedding bevindt, dan gedijt het gras precies boven het tracée van die bed ding minder goed dan het omringende, als gevolg van het feit dat het oude rivierbed minder water vasthoudt dan de omlig gende vastere grond. Het resultaat daarvan is op de foto: het beddingsgras is veel lichter van toon dan het overige gras. Die „afschaduwingen-naar-boven" zijn meestal zeer scherp begrensd en men ziet de con touren op de foto dan ook vaak even dui delijk alsof gans dit begraven verleden nog in volle glorie „boven de grond stond". Een serie dia's naar luchtfoto's illustreerde een en ander zeer duidelijk. Ook over de technische zijde van de luchtkartering vertelde de heer Von Frey tag Drabbe belangwekkende bijzonder heden. Ieder in kaart te brengen land- schapsdeel wordt stroolcsgewijze „over vlogen" en gefotografeerd, ongeveer op de wijze waarop een boer zjjn akker ploegt. Alleen „overlappen" de „ploegvoren" van de luchtcamera elkaar telkens met circa zestig procent en dank zij het overdreven stereoscopisch effect dat resulteert uit de vergelijking der verschillende stroken kan men bodemhoogteverschillen van een meter en minder gemakkelijk aflezen (en dit bij een opname-hoogte van 4200 meter!). Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 264 265% Unilever 20334 Philips 215)4 215 'A A. K U 164)4 115 Nederlandse Ford 284 Nederlandse Kabel 260 v. Berkel's Patent 112 4 Scheepvaart-Unie. 128'/, 129% Holl.Amerïka Lijn 153 Deli Maatschappij 121)4 120 H. V. A 125 124 A'dam Rubber 124)4 125% Ned. Handel Mij. 145 N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij. II 238 Voor d« kinderen Vermiste jongetje uit Beverwijk terecht De 10-jarige Roelof Kalter uit Bever wijk die sinds Vrijdagmiddag werd ver mist, vroeg Maandagmiddag in een café aan de Meervlietstraat te Vqlsen onderdak. De Beverwijkse politie heeft het uitgeputte en veiTnagerde knaapje overgebracht naar het Hoofdbureau, waar de ouders hun kind hebben afgehaald. Nadere bizonderheden over zijn escapade ontbreken nog. Heemstede Buurtvereniging AerdenhoutBentveld Maandag organiseerde de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" een filmavond. De voorzitter mr. Bos, herin nerde in zijn openingswoord aan het ge slaagde seizoen. De heer A. C. Leenders lichtte enige K.L.M,-films toe. De hoofdschotel was de kleurenfilm „Boven Caraibische stranden" welke in ver schillende Zuid-Amerikaanse landen is opgenomen. Staking op Sumatra's Oostkust Op de tabak-, rubber- en palmolieplan tages aan Sumatra's Oostkust is een alge mene staking uitgebroken. De wekenlange onderhandelingen tussen de eigenaars der plantages en de arbefders zijn mislukt. De arbeiders eisen een loonsverhoging, die de eigenaars naar hun zeggen 260 millioen gulden per jaar zou kosten. Volgens een officiële schatting kosten deze stallingen Indonesië per dag ongeveer 1 millioen gul den verlies aan deviezen. Binnen twee we ken begint de jaarlijkse oogst van het be roemde Deli-dekblad. Indien deze oogst geen voortgang vindt zou Indonesië er 30 millioen Amerikaanse dollars bij inschie ten. In de haven van Tandjong Priok heeft een deel der arbeiders het werk neerge legd om hun looneisen kracht bij te zetten. Militaire conferentie^ in Hongarije? Volgens de Weense coi respondent van de „Daily Telegraph" wordt op het ogen blik, onder de dekmantel van de plech tigheden ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag. van de bevrijding van Hongarije door de Russische troepen, te Boedapest door de Sovjet-Unie en de volksdemocra tieën een belangrijke militaire conferentie gehouden. Volgens de correspondent is het doel van de conferentie: Coördinatie van de uit- breidings- en uitrustingsplannen van de legers, versteviging van de saamhorigheid van het Oostelijk blok en bespreking van de geschikte methoden om in de loop van het voorjaar druk te oefenen op de Joegosla vische grenzen. Russische vliegtuigen naar China In een communiqué van de Chinese nationalisten wordt verklaard, dat vier, of vijf Sovjet-Russische vliegtuigen bij Sjanghai een nationalistisch gevechtsvlieg tuig hebben neergeschoten en een ander toestel ernstig beschadigde. De betrokken vliegtuigen zouden tot het type „Ilyoesjin" behoren, dat nog uit de oorlog stamt. Er zou een groot aantal Sovjet-Russische vliegtuigen te Hsoetsou aangekomen zijn, waarvan de Russische kentekenen met die der Chinese communisten overgeschilderd zijn. Ongeluk op de „Hugo de Groot" te Aarhus Bij lossingswerkzaamheden op het Ne derlandse schip. „Hugo de Groot" in de Deense haven Aarhus zijn drie Deense havenarbeiders door een luik in het ruim gevallen. Een hunner vond de dood en de twee anderen werden zwaar gewond. De klomp had het eiland bereikt; ze stuurden hem vlak tegen de kant. Bunkie sprong uit het bootje en legde dat met een touw aan de oever vast. Nu konden ze uitstappen en eens kijken hoe het er op dat pas ontdekte eilandje uitzag! Ze voelden zich als twee ontdekkingsreizigers die nieuw land hebben ontdekt...Laten we maar eens op goed geluk een tochtje gaan maken over het eilandwie weetwat we misschien nog ontdekken!" stelde Rick voor. Dat deden ze. Ze stapten voort in de richting van een plantenbos, dat ze ginds zagen liggen; en onder het lopen keken ze vol belangstelling om zich heen. „Zeg, er zullen toch geen wilde verscheurende dieren hier rondlopen?" bedacht Bunkie. Ben je mal.welnee!" zei Rick. „Die zijn hier niet, hoor!" „Zou je denkenzei Bunkie. „Nou gelukkig maar, hè?" FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 6 Als je maar niet denkt, dat ik me door jou hier de wet voor laat schrijven, ver volgt hij, al sloeg je me ter plaatse m'n hersens in. De concierge is bang. Daarom durft hij Esman niet te weerstreven. De amanuensis weet dit. Desondanks treedt hij terug en zegt dan het woord, dat de concierge de gehele dag, de gehele week niet meer zal vergeten. Met de meest mogelijke hoon en minachting in zijn stem zegt Esman: VLO Meteen draait hij zich om en verlaat de kamer van de concierge. Van Brussel blijft alleen achter, staande voor het raam, ver slagen. De giftigste gedachten gaan hem door het hoofd. Twee blosjes van woede kleuren zijn anders altijd bleke wangen. Hij zint op wraak, maar het is natuurlijk nutteloos. Wat kan hij tegen Esman doen? Vlo, zei hij. Is t waar? Is hij een vlo? De spiegel aan de wand kan het hem vertellen, doch hij ziet niets anders dan zijn overbe kende'facie in het glas. Vlo, zei hij, vlo. Door het raam kijkt hij naar buiten, doch hij ziet de handelsreiziger niet. Esman heeft hem dus al in de vestibule gelaten, 't Is mooi. Zou hij de moed hebben hem zelf aan te dienen? De amanuensis weifelt. Natuurlijk durft hij Van Maren aan te dienen. Dat is geen kunst. Maar als het de direc teur ontstemt, is 't best mogelijk, dat hij overmorgen niet 'een dag mag wegblijven om de bruiloft van zijn zuster te vieren. Hij wilde het vanmiddag nog aan dr Leidekker vragen. Met dit zaakje kan hij alles beder ven. Hij aarzelt. Maar wat zal hij tegen Van Maren zeggen? Zijn vriend zal hem toch zeker vragen waarom hij hem dan niof aandient. Esman denkt na. In de vestibule wacht nog steeds de han delsreiziger Van Maren (met de scheiding in het midden). Hij verwondert zich niet, dat het even duurt vóór Esman weer naar hem toekomt. Hij is het wachten wel ge wend. Brussels lof wil je üiet aandienen, Piet, vertelt Esman hem als hij nagedacht heeft. Wat een snertvent!! Laat hem eens hier komen. Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Kurt Weill overleden Kurt Weill, die de muziek voor de Duitse versie van de „Drie-Stuivers Opera" schreef, is te New York op 50-jarige leef tijd overleden. Weill' studeerde muziek in Berlijn en schreef zijn eerste opera „De Voorvechter" in 1926 te Dresden. Hij werkte vele jaren samen met de toneel schrijver Bert Brecht. In 1929 vervaardig de hij een cantate, getiteld: „Lindbergs Vlucht". In de Verenigde Staten, waarnaar hij in 1933 uitweek, schreef Weill muziek bij verschillende films, onder andere „Lady in the Dark" en „One touch of Venus". SCHEEPVAART Aalsum, 31 v. Port Soedan n. Suez, Agamemnon. 1 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Alchiba, 1 v. Casablanca n. R'dam. Alderamin, 2 v. Genua n. Port Said. Algorab, 1 v. Rio Grande n. Porto Elegre. Alwaki, 3 te Victoria. Amsteldiep, 1 v. Algiers n. IJmuiden. Arendskerk, 3 te Fremantle. Alblasserdijk, 3 v. Mississippi n. R'dam. Adinda (t), 3 verw. te Pladju v. Haiphong. Alcyone, 2 75 m. O.NO. Recife. Aldabi, 2 te Antwerpen v. Hamburg. Amsteldijlc, 3 verw. te New York v. R'dam. Andijk, 1 v Bremen n. Hamburg, 2 verw. Annenkerk, 2 nog rede Melbourne. Antonia (t), 1 te Singapore v. Mill. Averdljk, 1 400 m. W. Flores. American Judge, 2 te Antwerpen. Aardijk, 2 250 m. O. Bermuda. Amstelstad, 1 250 m. O.ZO. Bermuda. Abbedijlc, 3 v. Buenos Aires n. Rosario. Akkrumdijk, pass. 3 Landsend, Alamak, 3 v. Abadan. n. Bushire, Alcinous, pass. 3 Sabang n. Colombo. Alcor, 4 te St. Vincent. Alhena, 4 te Las Palmas. Agtekerk, 2 te Brownsville v. Mobile. Almkerk, 3 te Brisbane v. Sydney. Alpherat, 4 te Havanna v. Galveston. Amsteldijk, 3 te New York v. R'dam. Amstelveen, 4 4v. New Orleans n. Nederland. Ariadne. 4 v. Le Havre n. R'dam. Arkeldijk, 4 te Havanna. Arnedijk, 3 v. Houston n. Mobile. Atlas, 2 te Genua. Bonaire. 1 te IJmuiden. Bengkalis, 2 verw. Suez. Beverwijk, 2 75 m. W. Bizerta n. Tunis. Benalbanach, 30 te Otaru v. Nagoya n. R'dam. Benalder, 30 te Algiers. Benvrackie, 31 te Liverpool v. Otaru n. R'dam. Breconshire, 30 v. Otaru. Elitar, 1 rede Donggala, Bloemfontein. 4 verw. te Kaapstad v. A'dam. Baarn, 3 v. Manta n. Buenavontura. Bali, pass. 3 Sabang. Borneo, 3 anker Pinang. Black Eagle. 31 te Hampton Roads v N. York. Black Falcon, 31 v. New York n. Philadelphia. Clavella (t), 1 v. Hobart n. Singapore. Cottica. 2 v. Paramaribo n. Ponta del Gada. Castor, 2 verw. Laguaira v. Puerto Cabello. Congostroom, 2 verw. Lagos. Cordoba, 3 te A'dam v. Buenos Aires. Castel Bianco, pass. 3 Kp. Bon. Ceronia (t), 3 te Stanlow v. Menaelahmadi. Cistula (t), 3 v. Abadan n. Piraeus. Coryda (t). 3 v. Napels n. Alexandrië, Danae, 2 v. Algiers n. Gibraltar. Delfshaven, 2 dwars Victoria. Delft. 3 verw. Callao v. Guayaquil, Duivendrecht, pass. 3 Kp. St. Maria. Drente, 2 pass. Honoloeloe. Daler dijk, 3 v. Victoria, Delfshaven. 4 te Santos. Douro, 3 v. A'dam n. Trinidad. Eendracht, 2 v, Antwerpen n. Piraeus. Esso Den Haag (t), pass. 2 Gibraltar. Eemland, pass. 3 Kp. Verde eil. Enggano, 3 te Koweit v, Damman. Edam, 2 te New York v. Baltimore. Felipes (t), 3 v. Suez. Fairsea, 3 pass. Ouessant. Gaasterkerk, 3 verw. te Hamburg v. A'dam. Gordias, pass. 2 Oporto. Garoet, pass. 3 Daedalus. General Stewart Heintzelman, 3 anker Suez. Groote Beer, 3 te Suez. Goya. 8 verw. Hoek v. Holland. Grootekerk, 4 v. Dar es Salaam n. Port Said. Hector, 2 v. Algiers n. Savona. Hecuba, 2 v. Curasao n. Trinidad. Hermes, 2 te Maracaibo verw. v. Laguaira. Hoogkerk, 2 anker Yokohama v. Kobe. Hillersdijk, 1 v. Antw. n. Marseille. Herefordshire, 31 te New York v. Soerabaja n. Halifax. Hersilia, pass. 3 Ouessant. Hilversum. 3 v. Barcelona n. Boulogne. Helicon, 1 te New York v. Jacmel. Hercules, 3 v, Lissabon n. Gibraltar. Hermes, 2 te Maracaibo v. Laguaira, Hydra, 3 v. Laguaira n. Puerto Cabello, 4 verw. Jagersfontein, 2 pass. Finisterre. Jupiter, 3 te Palermo. Java, 2 nog rede anker Pinang. Jaarstroom, 4 te Takoradi. Japara, 3 v. Banjuwangi n. Soerabaja. Jobshaven, 3 v. Las Palmas. Johan v. Oldenbarnevelt, 3 270 m. O.ZO. Don- drahead. Kedoe, 1 te Singapore. Kelbergen, 2 te Savona v. R'dam. Kota Agoeng, 3 te Aden. Kota Baroe, 1 v. Marseille n. Port Said. Karsik, 2 v. Tj. Pandon n. Singapore. Keilehaven, 3 v. Congoue n. Port Gentil. Kota Inten, pass. 3 Algiers. Langkoeas. 2 v. Singapore n. Port Swettenham Laurenskerk, 3 te Calcutta v. R'dam. Leerdam. 2 te R'dam v. New York. Limburg, 2 te Durban. Leersum, 2 te Novoredondo v. Luanda. Loosdrecht, 3 te Koweit. Lucita (t), 2 anker Mavecambre Baay n. Avon- mouth. Leopoldskerk, 3 pass, Ibiza n. Marseille. Lindekerk, pass. 3 Malta. Lawak, 3 te Bahrein v. Koweit. Lemsterkerlc, 3 te Port Said. Loppersum, 3 v. Bona n. Capelle a. d. IJsel. Marpessa (t), 2 te Newcastle n. R'dam. Modjolcerto, 2 te Tanura v. Menado. Muiderkerk, 1 te Lorenzo Marques. Madoera, pass. 3 Finisterre. Marken, 2 nog te Bandarshapur. Mentor. 1 v. Hamburg n. A'dam. Maron, 30 te Colombo v. Makassar n. A'dam. Maas, 3 te Port au Prince v. Punta Cai'don. Maaskerk, 4 te Bordeaux. Macuba (t), pass. 3 Ouessant. Malea, (t), pass. 3 Socotra. Mariekerk, 3 te Genua. Mataram, „8 v. Cheribon n. Semarang. Meerkerk, 3 v. Port Swettenham n. Singapore. Merwede, 4 te Lobito v. Lucira. Molenkerk, 4 te Cochin. Mijdrecht (t), pass. 3 Finisterre. Mapia, 1 te Djakarta. Manoeran, 30 te Portland v. Tacoma. Melampus, 31. te Makassar v. Balikpapan. Mitra (t), pass. 4 Kreta. Nederland, (t), pass. 1 Perim. Noordam. pass. 2 Scilly. Nelly, pass. 31 Thursday eil. Nlgerstroom, ,pass, 3 Finisterre. Ossendrecht, 1 v. Civita Vecchia n. Gibraltar. Ovula (t). v. Singapore n. Madras. Ondina (tl. 2 380 m. v. Socotra. Oranje Fontein, 3 te Durban v. Beira. Orion. 3 te Malta. Odysseus, 3 v. Valencia. Phrontis, 2 v. Aden n. Belawan. Poelau Laut, 1 v. Hollandi. Polyphemus. 3 v. Djakarta n. Singapore. Prins Willem 2, 3 te Tarafa v. Havanna. Prins Philips Willem II, verw. te Barranquilla van Curasao. Prins Willem IV, 1 Port au Prince n. Puerto Plata. Prins Alexander, 2 te St. John v. R'dam. Prins Maurits, 4 te Antwerpen. Pygmalion, 3 v. Curasao n. Havanna. Ridderkerk, 2 v. Antwerpen n. Marseille. Rijn. 2 v Bathurst n. Engeland. Randkerk, 3 te Bremen v. A'dam. Riouw, 2 te Hamburg v. A'dam. Rufina (t), 2 v. Trinidad n. Jamaica. Ralci, 3 te Djakarta. Roebiah, 3 te Antwerpen. Rondo, 4 te Djibouti. Rijnkerk, 3 pass. n. Genua. Radja, 31 v. Portland n Fugetsound. Rotti. 3 v. Singapore n. Djakarta. Somersetshire, 2 dwars Algiers. Stad Arnhem, 2 te Vlaardingen v. Sfax. Stad Breda, 1 v. Mombassa n. Aden. Stad Haarlem, pass. Finisterre. Stad Maassluis, 1 v. Venetië n. Sfax. Stad Schiedam, 2 pass. Dakar. Stad Dordrecht, 3 te Oxelosund v. Nordenhamn Saroena (t), 2 nog rede Muntok. Siaoe, 2 v. Cheribon n. Djakarta. Sinabang, 1 te Ta'patuan v. Sibolga. Salland, 3 te Amsterdam v. Hamburg. Saragan, 3 v. Kentar n. Singapore. Sarpedon, 4 te Paramaribo v. Trinidad. Stad Maastricht, 3 te Savona. Straat Soenda. 3 v. Singap., 7 KongKong verw. Salatiga, 31 v. Los Angeles n. San Francisco. Samarinda. 31 te San Francisco. Schie, 4 v. Curagao n. Rruba. Schiedijk, 4 v. Makassar n. Soerabaja. Sloterdijk, 3 te Port Said, Soestdijk, 4 v. Baltimore n. Mobile. Stad Alkmaar, 4 te Port Said. Stuyvesant, 4 te Trinidad v. Aruoa. Tabinta, 2 verw. Djakarta v. A'dam Tiba, 2 te Buenos Aires v. Rosario. Tallsse. 2 te Baytown v. A'dam. Ternate, pass. 3 Gibraltar. Tasman, 2 v. Muntok n. Djakarta. Tjibesar, 1 v. Balikpapan n. Makassar. Tjisadane, 2 v. Djakarta n. Semarang. Tarakan, 4 te Port Soedan. Tabian, 31 te New York v. Philadelphia. Trajanus, 30 v. New York n. Caracol. Titus, 3 te Istanboel v. Thesaloniki. Triton, 3 v, Puerto Plata n. Philadelphia 7 verw. Utrecht. 2 v. Trinidad n. Panama, Valerius. 2 v. Kobe n. Tarakan. Van Riebeeck, 1 v. Singapore n. Belawan. Van Riemsdijk, 2 v. Surabaja n. Makassar. Van Heutsz, 2 v. Singapore n. Hongkong. Veendam, 4 te Southampton. Venus, 4 te Bona v. Alexandrië. Volendam, 3 v. R'dam n. Halifax en New York. Van 't Hoff. 4 12 u. v. Beighcastle n. Dublin. V/aal. 1 v. Houston n. New Orleans. Wieldrecht (t), pass. 3 Zuidpunt Timor. Westland, 1 v Montevideo n. Santos. Woensdrecht, 3 te Furfleet v. Hull. Zuiderkruis, 3 v. Djakarta n. R'dam. Zijpenberg, 1 te Huelva v. Genua. Zonnewijk, 2 te, Londen v. R'dam, Durft-ie niet. Maar ik zal 't zelf wel even doen, als je wilt. Dat is geschikt van je, Wim. De amanuensis is al weg. 't Is een zware gang voor hem. Hij weet wat hij riskeert. Leidekker kan zeer ongemakkelijk zijn. En 't is nog wel zijn liefste zuster die over morgen trouwt. Doch de directeur is in een uitstekend humeur en laat Van Maren on middellijk binnenkomen. Het gevolg is, dat deze van zijn partijtje schriften afgehol pen wordt, tot groot genoegen van Esman aan wie de handelsreiziger bij eventueel welslagen van de zaak een kistje sigaren heeft beloofd. De concierge kijkt zuur. Dit èn het woord vlo zal hij nimmer kunnen vergeten. Hij neemt zich voor een volko men stilzwijgen tegen Esman te bewaren, doch hij kan niet weten, dat deze belofte' binnen enkele uren al verbroken zal wor den. HOOFDSTUK III Van tien minuten over drie tot half vier is het pauze. De leerlingen wandelen op het plein; sommigen trachten nog wat te leren, anderen spelen krijgertje. Boven achter de ramen van de leraarskamer staan de docenten te praten. Een paar kijken- naar buiten om een oogje in het zeil te houden, doch de leerlingen zijn erg rustig vandaag. De concierge staat in zijn kamer óók achter het raam om een oogje in het zeil te houden. Dat is zijn gewoonte, al is hij daar in het geheel niet toe verplicht. Hij voelt zich nu eenmaal mede-verantwoor delijk voorde goede gang van zaken. Van daag let hij evenwel niet zo goed op als anders. Hij zint nog steeds op wraak, want het woord vlo uit de mond van Esman heeft hem diep gegriefd. Tot een doeltreffende maatregel kan hij echter niet komen. Steeds moet hij concluderen, dat alleen een volkomen stilzwijgen van hem Esman kan kwetsen. Of het hem veel kan schelen is niet eens zeker. Ten slotte kan hij altijd nog met juffrouw Vlietema praten. Zij trekt natuurlijk partij voor hem. Hoe kan het ook anders? Vrouwen kiezen altijd partij voor de man met het aardigste ge zicht. Hij zucht en zint. Esman is in het laboratorium. Daar staat hij met een kolf in zijn hand wat gelaten naar een kaart met moleculewaarden te kijken. Hij heeft een half uur geleden ver geten van de gelegenheid gebruik te ma ken om vrij te vragen. Dat is een onver geeflijke fout van hem, maar er was iets wat hem weerhield. Misschien lag het aan Van Maren. Die hield hem zó bezig met zijn bedankjes en zijn beloftes van kistjes sigaren, dat hij de hele bruiloft van zijn zuster vergat. Toch moet hij er nu nog even heen. Tot morgen wachten zou onverstan dig zijn. Wie zegt hem of dr Leidekker er dan is? Hij komt en verdwijnt op de" meest onverwachte ogenblikken. Neen, het is het beste meteen even te gaan. De ama nuensis kijkt op de klok aan de wand. Tien over drie is 't. Als hij onmiddellijk gaat, kan hij op tijd weer in het laboratorium terug zijn. Want na de pauze moet hij een scheikundige proef voorbereiden. Hij staakt het staren naar de moleculewaarden en verlaat het vertrek. Met een klap valt de deur dicht. Voor de amanuensis loopt een blonde jongen door, de gang. Hij is lang en slank, 't Is Peter Wijmans, de zöon van de onder directeur. Esman kent hem wel. Wat doet die eigenlijk hier in de gang? Hij behoorde toch allang buiten te zijn. Zeker gymnas tiek gehad. Het laboratorium ligt aan de uiterste Oostzijde van het schoolgebouw, de kamer van de directeur aan de Westzijde. Als Esman door de hal loopt, ziet hij links de kamer van de concierge. De deur staat zoals gewoonlijk wijd open. Voor het raam staat Van Brussel, peinzend, half naar bui ten te kijken. Hij kijkt nieuwsgierig om, als hij de amanuensis hoort, maar wendt meteen zijn gezicht af, als hij ziet wie het is. Dat herinnert Esman zich later heel goed. Er was teleurstelling in de blik van de concierge. Teleurstelling, maar ook haat. Hij is boos, dót weet de amanuensis wel, boos om de vlo. Van Brussel moet het zich wel erg aantrekken. 1-Iij is namelijk in wezen een vlo. Een vlo en een dienst klopper, concludeert hij. Een even zielig als gevaarlijk mannetje. Hij weet dat de concierge klikt, als hij de kans krijgt. Ge lukkig is meneer Wijmans daar ongevoelig voor. Alleen Leidekker luistert naar hem, maar die is er toch meestal niet. Hij is bijna bij de directeurskamer geko men, als iemand hem roept. Verstoord draait Esman zich om. Wat willen ze nu weer van hem? 't Is Van Bemmelen, de tweede scheikundeleraar naast dr Wijmans. Het is een grote brede man met' een enorme zware snor en een diepe stem. Denk je aan het practicum om half vier, Esman? vraagt hij. Ja zeker, meneer. O, ik dacht dat je er al vandoor ging. Nee, meneer. Ik moet alleen even bij de directeur zijn. Dan is 't goed. Denk jé aan de benzol- proef? Ja, meneer, alles staat klaar. Mooi. Nou, dan ga. ik nog even een luchtje scheppen, Esman. Dag, meneer. Van Bemmelen loopt op zijn gemak de hal uit, naar buiten. De amanuensis zucht opgelucht. Geen karweitje gelukkig. Die Van Bemmelen kan toch altijd zo zeuren, denkt hij terwijl hij naar de directeurs kamer loopt. Net alsof er niets belangrijker is dan zijn proefjes.- Als hij langs de administratiekamer loopt, hoort hij juffrouw Vlietema typen. (Wordt vervolgd), sportief en gekleed, zeer gemakkelijke pasvorm, de allerbeste kwaliteiten en een grote keus tegen bijzonder voordelige SLECHT RAPPORT? Toezicht en hulp Huiswerk Mulo H. B. S. en Gymnasium KLIPP'S TALENSCHOOL Kleverparkw. 142. Tel. 13269 MATROZENPAKJES in tropical en kamgaren, met fluit en koord, leeftijd 3 jaar: van f 18,75 tot f 36,—

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6