Haarlems Dagblad Sultan Hamid II van Pontianak uit RXS.-kabinet gezet en gearresteerd Paul van Zeeland aanvaardt opdracht tot kabinetsvorming Oost-Indonesische manschappen van het KNIL ontketenden actie in Makassar Oplossing van het Duitse vraagstuk niet mogelijk zonder Europese Unie" Weerbericht 64e Jaargang No, 19519 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Woensdag 5 April 3950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dprcttjte ïfaatlemsrtjc Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Hij zou leiding gegeven hebben aan de actie-Westerling Een aantal Nederlanders eveneens in arrest gesteld Een herinnering aan de Ronde Tafelconferentie. - Op Zaterdag 29 October 1949 ondertekende Sultan Hamid 11 ih het Kurhaus te Scheveningen de voorlopige grondwet voor de R.I.S. Rechts de thans gearresteerde Sultan, links dr. Mohammed Hatta. DJAKARTA, 5 April. „De regering van de R.I.S. heeft zich tot haar leedwezen genoodzaakt gezien, Sultan Hamid van Pontianak in verband met de zaak-Wes terling te arresteren en van zijn functie te ontheffen", aldus wordt in een officieel communiqué bekendgemaakt. In het communiqué wordt uiteengezet, dat reeds terstond na het uitbreken van de actie-Westerling te Bandoeng het ver moeden rees, dat de actie beraamd werd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinetsleden. Deze gedachte achtte dé regering dermate absurd, dat zij aanvankelijk daaraan geen geloof kon hechten. De bewijzen, die tijdens de verdere ver horen t der gearresteerden aan het licht kwamen, toonden echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad leiding gaf, aldus het communiqué. Het parlement van de R.LS. behandelt heden een resolutie, waarin aangedrongen wordt op opheffing van de daerah West- Borneo, waarvan Sultan Hamid leider is. In de afgelopen nacht om drie uur werd Sultan Hamid gearresteerd in „Hotel des Indes" door de politie van de negara in samenwerking met-de militaire politie. Dinsdagavond om negen uur was het besluit tot ontslag als kabinetslid door president Sóekarno ondertekend. „Lang heeft de regering geaarzeld alvorens tot deze zeer vér-gaande stap over te gaan", aldus de verklaring over de arrestatie, „doch het belang van de terugkeer van de normale toestand van rust en orde voor het algeheel welzijn van het volk gaf hier bij de doorslag. De regering van de R.I.S. doet thans een beroep op alle burgers van Indonesië, deze regeringsmaatregel rustig en kalm op te nemen". Tegelijk met minister Hamid werden nog enige personen gearresteerd, onder wie mr. Tilenius Kruythoff, die leider was van de West-Borneose delegatie ter R.T.C Een woordvoerder van de militaire gouver neur heeft voorts Aneta meegedeeld, dat de adjudant van de sultan, kapitein Van der Meiden, die toevallig bij de arrestatie aanwezig was, hedennacht werd meege nomen, doch intussen weer vrijgelaten is. De arrestanten zijn hoofdzakelijk Neder landers, aldus de woordvoerder, die er aan Bijeenkomst van de ministers der Brusselse Alliantie LONDEN, 5 April (Reuter). Qe vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de mogendheden, die zijn aangesloten bij het verdrag van Brussel, zullen op 16 en 17 April.te Brussel bijeenkomen, aldus wordt te Londen officieel meegedeeld. Dit zal hun achtste periodieke bijeenkomst zijn. De ministers van Defensie en Financiën der vijf landen zullen gedurende een deel van de conferentie tegenwoordig zijn. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen wordt gezegd, dat het besluit om een gezamenlijke bijeenkomst van al deze ministers te houden werd genomen in ver band met moeilijkheden bij de verdeling van de uitgaven, die in het kader van het strategische plan der landen van de Weste lijke Alliantie moeten worden gedaan. Vinson wi! Amerikaanse luchtmacht versterken WASHINGTON. 4 April. (Reuter). Carl Vinson voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft er bij net Con gres op aangedrongen 583.289.211 dollar meer uit te trekken voor de luchtstrijd krachten en de marine-luchtmacht dei- Verenigde Staten, „opdat deze het hoofd kunnen bieden aan de bedreiging van een bhksemoorlog met atoombommen". De re gering heeft voor de Amerikaanse- strijd krachten in totaal een bedrag van 13.911 millioen dollar uitgetrokken, doch volgens Vinson is het aandeel hiervan voor de Amerikaanse luchtstrijdkrachten dermate onvoldoende, dat zij. indien niet meer gelden voor haar ter beschikking worden gesteld, „in de kiem zullen worden ge smoord". „Iedereen weet, dat de Sovjet-Unie bezig is de grootste luchtmacht van de wereld te bouwen, om haar te gebruiken, wanneer hun „dag van Pearl Harbour" die zij zorgvuldig genoeg zullen berekenen is aangebroken". Het troepentransportschip „Fairsea" is hedenmorgen in Rotterdam aangekomen met 1900 militairen uit Indonesië aan boord. BRUSSEL,5 April (ANP). De prins regent van België heeft Paul van Zeeland verzocht een regering te vormen. Van Zee land heeft de opdracht aangenomen. Nadat de secretaris van de Koning. Pi- renrie, gisteravond een onderhoud had ge had met Eyskens, is hij per trein naar Pregny vertrokken, waar hij Koning Leo pold zal ontmoeten. Omtrent het doel van de reis van Pirenue naar Pregny tast men nog in het duister. Het secretariaat van de Koning beperkte zich ertoe te verklaren, dat Pirenne zo spoedig mogelijk naar Brussel zal terug keren. Volgens de katholieke „La Libre Bel- gique" zou Paul Henri Spaak een nieuwe formule hebben gevonden voor de oplossing van de koningskwestie. Volgens deze for mule zou prins Boudewijn „luitentant-gene- raal van het Belgische koninkrijk" worden. De Koning zou zijn prerogatieven hervat- De „vliegende schotel" blijft een raadsel -Het weekblad „United States News and World Report" schrijft, dat er betrouwbare bewijzen zijn, dat de „vliegende schotels" vliegtuigen zijn „van een revolutionnair type", gemaakt in de V. S. Het blad zegt, dat deze „vliegtuigen" door de marine wor den gemaakt. (Marine-autoriteiten hebben Vrijdag in antwoord op een vraag gezegd dat zij slechts één machine hebben gebouwd,welke de algemene vorm van een vliegende scho tel heeft, en dat deze machine nooit heeft gevlogen.) Volgens het blad zijn „ingenieurs, die be voegd zijn, de berichten van betrouwbare waarnemers op de juiste waarde te schat ten" tot de volgende conclusies gekomen: „Er zijn bewijzen, dat de vliegende scho tel een combinatie is van een hélicoptère en een snel straalvliegtuig. De bouw van de vliegende schotel is in overeenstemming met de principes varl de aërodynamica. Een vroege}- model van deze vliegende schotels werd door Amerikaanse ingenieurs in 1942 gemaakt én het maakte meer dan honderd succesrijke proefvluchten. Het pro ject werd door de marine in de oorlog over genomen. Er zijn thans veel verder ontwik kelde modellen gemaakt. Het is volgens de thans beschikbare ge gevens ook bekend waar de huidige vlie gende schotels worden gebouwd." De machine zou een topsnelheid van 800 km per uur hebben. Zij zou bijna verticaal kunnen opstijgen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat de marine geen proeven neemt met boven genoemde toestellen. De woordvoerder her haalde een eerdere verklaring van de zijde der luchtmacht, volgens welk er geen be wijzen waren van het bestaan van vliegende schotels. toevoegde, dat 111 het totaal vijf tot zeven personen behalve Hamid zijn gearresteerd. Aneta verneemt uit gezaghebbende In donesische militaire en civiele kringen, dat Hamid er van verdacht woi-dt, voort durend mei Westerling in contact te heb ben gestaan en wel van voor de souvereini- teitsoverdracht tot na de uitvaardiging van het arrestatiebevel tegen Westerling. In deze kringen herinnert men in dit verband aan de mislukte pogingen tol een aanval op Djakarta en op het parlementsgebouw, toen daai de openingszitting werd gehou den. Volgens deze kringen zal Hamid ge confronteerd worden met getuigen in deze zaak en hangt het van het verhoor af. of tot verdere arrestaties moet worden over gegaan Verwarde toestand en bloedige ongeregeldheden „Strijders voor het behoud van de negara Indonesia Timcer" MAKASSAR, 5 April. (Aneta, Reuter en United Press). Voorzover uit de ver warde berichten kan worden geconcludeerd, is de uitzending van R.I.S.-troepen naar de negara Oost-Indonesië aanleiding geworden tot een opstandige beweging in de hoofdstad Makassar, waar een 700-tal manschappen van het K.N.I.L., allen Oost- Indonesiërs, zich uit het K.N.I.L.-vcrband hebben losgemaakt en een actie tot behoud van de negara zijn begonnen. Er zijn bij schietpartijen doden gevallen en ver scheidene gebouwen zijn door de actievoerenden bezet, onder andere het radioge bouw, van waaruit een proclamatie is uitgezonden uit naam van kapitein Abdoel Azziz, die verklaart dat hij en zijn manschappen optrekken als vrije strijders tot behoud van de negara. Intussen zijn in geheel Oost-Indonesië demonstraties aan de gang voor en tegen het behoud van de negara. De R.I.S.-troepen zijn nog per schip onderweg naar Makassar. Zij zijn in twee schepen vertrokken van Soerabaja uit en worden in de loop van de dag verwacht. Heden werd uit Makassar het volgende gemeld: Hedenochtend zijn te Makassar, de hoofdstad van Oost-Indonesië, om onge veer half zes 's morgens plaatselijke tijd, militaire acties begonnen. De acties be gonnen in het kampement van de kortge leden naar de strijdkrachten van de V.S.I. overgegane compagnie van het voormalige K.N.I.L. „Abdoel Aziz" aan de Verlengde Klapperlaan, waar onder andere militaire politie en troepen van de R.I.S. zijn ge legen. Er is gedurende korte tijd een vuurge vecht geleverd, waarbij een klein aantal doden is gevallen. De „Abdoel Aziz" com pagnie bezette enkele ministeries, het gebouw waar de radio-omroep is onder gebracht en het hoofdkwartier van de „Apris". Een andere groep van de voormalige K.N.I.L-compagnie trok naar de woning van de territoriale „Apris"-commandant in Oost-Indonesië Moloïnta, die, tezamen met vier andere officieren, werd medege nomen naar het inmiddels eveneens be zette hoofdkwartier van de „Apris" aan het Freylingsplein. Reuter meldt, dat aan de actie door ver scheidene honderden Oost-Indonesische troepen werd deelgenomen. Behalve de territoriale „Apris"-commandant zijn 140 andere officieren en manschappen ge vangen genomen. Aneta meldt nog dat door de Dienst Legercontacten van het Nederlandse leger te Djakarta het volgende communiqué is uitgegeven: „Te Makassar zijn ongeregeld heden uitgebroken. Van de zijde van het commando der Nederlandse strijdkrachten is al het mogelijke gedaan om te voor komen dat de onder Nederlandse leiding staande troepen in de ongeregeldheden zijn of worden betrokken". WEKELDPREMIèRE IN ANTWERPEN VAN „DE NACHTWACHT" VAN BADINGS In de Koninklijke Vlaamse Opera te Ant werpen wordt op 29 April de wereldpremière gegeven van de door Henk Badings gecom poneerde opera „De Nachtwacht" over het leven van Rembrandt. Het libretto werd ge schreven door Ton Bouwse. ten. doch zou verzocht worden zich slechts zelden op officiële gelegenheden te ver tonen. Naar ,.La Libre Belgique" opmerkt, zou bij Spaak voorzitten op deze wijze de troonsafstand van de vorst ten gunste van zijn zoon Boudewijn voor te bereiden. Van socialistische zijde zou op het ogenblik ge tracht worden deze formule ingang te doen vinden bij sommige katholieke en liberale persoonlijkheden. De Belgische (Katholieke) Christelijke volkspartij heeft haar plannen om de ver banning van de koning te eindigen door hem voor einde Mei weer op de troon te brengen „voltooid", zo is heden door een woordvoerder van de Katholieke partij ver klaard. De Katholieke afgevaardigde De Schrij ver, oud-voorzitter van de C.V.P. gaf te kennen, dat de beide Kamers van het par lement volgende week afzonderlijk zullen vergaderen om een nieuwe regering het vertrouwen te schenken. In de daaropvolgende week zal het par lement in gezamenlijke zitting van beide Kamers bijeenkomen om bij stemming tot het einde van het regentschap te besluiten, aldus De Schrijver. De Katholieken deden deze belofte enkele uren nadat de liberaal Devèze zijn op dracht tot het vormen van een regering aan de prins-regent had teruggegeven. Intussen hebben de socialisten vandaag opnieuw een beroep op de arbeiders gedaan om de oppositie tegen de terugkeer van de koning te intensiveren. Het centrale comité van het onder socia listische leiding staande algemene vakver bond is heden te Brussel bijeengekomen om de plannen van de anti-koningsgezinde ac tiecomités te bestuderen. Mening in Den Haag Op een hedenmiddag gehouden perscon ferentie heeft de minister van Defensie in 't demissionnaire Belgische kabinet Albert Devèze met betrekking tot de verwijten, die hem gemaakt zijn, omdat hij naar de con ferentie van de ministers van defensie te Den Haag is vertrokken, alvorens zich naar Pregny te begeven, verklaard: „Het was mijn plicht aan deze conferentie deel te nemen, aangezien alle ministers der bij het Atlantisch pact aangesloten landen in Den Haag aanwëzig waren". Devèze deelde verder mede, dat alle ver tegenwoordigers van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen, die hij te Den Haag heeft gesproken, meenden dat een België, waar onenigheid heerst tussen de verschillende bevolkingsgroepen, een ele ment van onrust zijn, dat de zaak der vei ligheid van het Westen ernstig zou schaden. Allen spraken de wens'uit, dat België ver enigd zou blijven. Niets bekend over kardinaal Mindszenty Een bericht uit buitenlandse bron als zou kardinaal Mindszenty de primaat van Hon garije, in zijn gevangenis zijn gestorven, wordt in goedingelichte kringen van het Vaticaan bevestigd noch ontkend. Men merkt op, dat de Heilige Stoel sedert ge ruime tijd niets meer over de prelaat heeft vernomen. Men is onlangs van Hongaarse vluchtelingen te weten gekomen, dat de gezondheidstoestand van de kardinaal zeer veel te wensen over liet. Atlantisch pact een jaar oud Dinsdag heeft mr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden het Atlantisch pact ge tekend werd, voor de korte-golfzender van radio Nederland Wereldomroep een korte rede over de betekenis van het pact ge houden. In zijn rede zei mr. Van Kleffens onder andere, dat niemand een jaar geleden nog met zekerheid kon voorspellen, of het At lantisch pact vrucht zou dragen, of dat het een dode letter zou blijven. Maar nu kun nen wij zeggen: „Het is een levende wer kelijkheid". Mr. Van Kleffens herinnerde eraan, dat nu een stroom van wapens uit Amerika naar West-Europa begon te vloeien, „maar", voegde hij er aan toe, „het economisch herstel houdt voorrang. Want het voornaamste doel van onze gemeen schappelijke politiek is: vrede. Geen vrede na een volgende oorlog, maar vrede nu". Mr. Van Kleffens overhandigde Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een boodschap van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikleer, waarin uitdrukking wordt ge geven aan de „tevredenheid van regering en volk van Nederland over de in het afge lopen jaar gemaakte vooruitgang naar een hechtere Atlantische unie". Acheson en zijn Canadese ambtgenoot hebben van de ministers van de tien andere landen een boodschap met „groeten en een solidariteitsverklaring" ontvangen waarin onder meer gezegd wordt, dat het pact algemeen erkend wordt als een „symbool van vastbeslotenheid van de volken van de Atlantische gemeenschap om hun vrijheid en hun beschaving te bescher men tegen een aanval. De gehele wereld wéét echter, dat wij geen aggressieve daad tegen enige andere mogendheid over wegen". De boodschap is door de volgende ministers ondertekend: Bevin, Schuman, Sforza, Stikker, Lange, Van Zeeland, Bech, Benediktson. Rasmussen, Caeiro da Matta. Ter gelegenheid van de herdenking heeft Dean Acheson in een verklaring medege deeld, dat het Congres spoedig om meer gelden zal worden verzocht voor de voort zetting van het wapenprogram, dat het vorige jaar met een bedrag van een mil liard dollar ter hand werd genomen. Bespreking over toelage aan Belgische grensarbeiders vastgelopen Tussen Belgisché en Nederlandse rege- ringsvértegenwoordigers en afgevaardig den van de vakbonden zijn besprekingen gehouden over de Belgische arbeiders in de Nederlandse tabaksindustrie. De Neder landse werkgevers willen hun geen deva luatie toelage betalen. De Belgische in stanties willen deze toelage uitgekeerd zien door de Nederlandse regering, een standpunt waar men van Nederlandse zijde weinig voor voelt. De Nederlandse tabaksindustrie telt namelijk 6000 werk lozen, waarvan 500 Belgen. Als de Neder landse regering aan de Belgen, die nog in de Nederlands industrie werken, een toe lage zou verstrekken, zou dit een merk waardige situatie scheppen: Nederlandei's werkloos, Belgen in de industrie en bo vendien nog een toelage, betaald door de staat. De besprekingen hebben niet tot een re sultaat geleid. De "kwestie zal nu aan de betrokken ministers der beide landen worden voorgelegd. Het woord is aan E b n e r-E schenbach: Het is ongelukkig voor de mens heid, maar misschien gelukkig voor de tyrannen, dar de armen en ongclukkigen niet het instinct of de fierheid bezitten van de olifant, die zich in staat van dienstbaarheid niet voortplant. „Dresdener Mozart Chor" vreesde represailles In een door bommen geteisterd West- Berlijns hotel, dat slechts op honderd meter afstand van de grens der Sovjet-Russische sector gelegen is, werd een in allerijl be legde persconferentie gehouden, waarop de secretaresse van het uitgeweken Dresdener Mozart Chor, Ursola Nehls, mededeelde dat de 22 vrouwelijke koorleden représailles van de Sovjet-Russische autoriteiten vrees den, omdat zij hadden geweigerd commu nistische liederen te zingen. Ursola Nehls verklaarde verder nog dat de echtgenote van de leider van het koor, Werner Schtick, die lid is van de Christen democratische partij in Oost-Duitsland, „verdwenen" is op het station van Dresden, toen zij op weg was naar West-Berlijn. Schück zelf was in de loop van de vorige week naar West-Berlijn gevlucht, nadat een West-Duits dagblad had gemeld dat een lid van het „Dresdener Mozart Chor" deel uitmaakte van een anti-communistische verzetsgroep. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. ver klaart, dat het koor het slachtoffer is ge worden van een „ontvoeringsactie van Amerikaanse agenten". „Nadat de meisjes van het koor in West- Berlijn waren aangekomen, waar zij Woens dag een concert zouden geven, vernamen zij met verontwaardiging, dat de dirigent. Wemer Schück. met de West-Berlijnse po litie had samengezworen om de terugkeer van het koor naar Dresden te verhinderen". De bankbiljettencirculatie is blijkens de weekstaat van de Nederlandse Bank ge stegen tot 2997 millioen gulden. Mc Cloy in Londen: Ook de economische toestand van Duitsland kan alleen in groot Europees verband verzekerd worden LONDEN. 4 April (Reuter). De Ame rikaanse Hoge Commissaris voor Duits land. John McClov, beschuldigde Dinsdag avond in een rede aan een diner van de „Pilgrims Society" te Londen het Kremlin van pogingen om de kloof tussen het Oos ten en Westen in Duitsland, met gebruik making van „nazi-methoden" te verbre den. Hij verzekerde echter, dat de com munisten er niet in zullen slagen de stad Berlijn in handen te ki'ijgen. „Wij zullen in Berlijn blijven", verklaarde McCloy. „De Britten, Fransen en Amerikanen zijn vastbesloten en trekken volledig één lijn. De vrije mannen en vrouwen van de stad zullen het niet toestaan, en wij evenmin." „Om de veiligheid te verzekeren", zo ging McCloy verder, „is het niet alleen nodig," dat Duitsland in militair opzicht aan banden gelegd wordt en gedemocrati seerd wordt, maar ook dat het deel gaat uitmaken van een verenigd Europa. De noodzaak van een verenigd Europa dringt temeer door de bedreiging uit het Oosten, doch ook zonder die bedreiging zou de noodzaak bestaan." „Bij iedere bespreking van het Duitse vraagstuk heeft men te maken met de te genstelling Oost-West", aldus McCloy. „De Russen hebben voortdurend de pogingen der Westelijke geallieerden om de eenheid van de vier bezettende mogendheden in stand te houden verijdeld. Hun streven is slechts gericht op onderwerping van Duits land. Zij maken hiertoe gebruik van de zelfde methoden, waarvan de nazi's zich bedienden. Ondanks hun plechtige belofte, het Duitse militarisme uit te bannen, lei den zij een duits leger in de Oostelijke zóne op onder het mom van een politie macht." „Om te beletten dat Duitsland weer een bedreiging zal worden heeft men zich door twee beginselen laten leiden: het verbie den van instellingen en activiteiten, die een gevaar voor de vrede vormep en het aanmoedigen van werkelijke democratie. Een doeltreffende controle tegen een her stel van het Duitse oorlogsapparaat zal blijven bestaan totdat men ervan over tuigd is, dat de progressieve krachten zich een sterke positie in het politieke en economische leven hebben veroverd", al dus McCloy. Hij vervolgde: „Teneinde de groei van de democratie te bevorderen heeft het Duitse volk aan zienlijke bevoegdheden en verantwoorde lijkheden gekregen. Niettemin hebben de geallieerden zich nog belangrijke bevoegd heden voorbehouden. In geval van een werkelijke dreiging zullen zij alle macht of een gedeelte van de macht, die zij prijsgaven, weer aan zich kunnen trekken. Er zijn", aldus McCloy. „in Duitsland nog Met de America is in New York de wereldburger nummer 1", Garry Davis aangekomen. Zijn vader, de dayisorkestleider Meyer Davis, en zijn moeder waren ter verwelkoming aanwezig, maar zij konden hun zoon, hangende het onderzoek naar diens positie als statenloze immigrant", nog niet meenemen. Garry blijft nu op het „immigranteneiland" Ellis Island, tot dit onderzoek is afgelopen. Finletter benoemd tot minister voor de Luchtmacht President Truman heeft Thomas Finletter, voormalig hoofd van de E.C.A. te Londen, benoemd tot minister voor de Luchtvaart. Finletter volgt Stuart Symington op, die de vorige week werd benoemd tot voorzit ter van de raad voor de hulpbronnen voor de nationale veiligheid. Finletter is een 56-jarige advocaat. Hij is voorstander van een sterke luchtmacht en heeft de oprichting van 70 luchteskaders voorgesteld. Hij deed zijn intrede in het openbare leven in 1941 als bijzonder advi seur van de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken Cordell Huil. Als voorzit ter van de presidentscommissie voor de luchtvaart heeft hij een rapport opgesteld, dat de basis is geworden van het naoorlogse Amerikaanse luchtmachtprogram. steeds tekenen te bespeuren; die de nood zaak van beperkingen en controlemaatre gelen aantonen." McCloy verklaarde verder, dat in Duits land een economie moet worden gescha pen. sterk genoeg om een gebied, dat de helft van zijn vooroorlogse omvang heeft en 70 procent van de bevolking van voor de oorlog omvat, te onderhouden. Er moet een oplossing gevonden worden voor het dilemma, dat een dergelijke economie een bedreiging zou vormen voor de Euro pese economie. Naar de overtuiging van de Hoge Commissaris zou dit alleen mo gelijk zijn door Duitsland in een grotere Europese gemeenschap op te nemen. Het belangrijkste aspect van het vraag stuk is volgens McCloy de psychologische factor. Van het uiterste belang is een wer kelijke Europese gemeenschap. Het Wes ten heeft thans nog de gelegenheid zich te verenigen voor zijn eigen verdediging. Morgen zou het te laat kunnen zijn. Zon der een effectieve Europese Unie lijkt een permanente oplossing van het Duitse vraagstuk niet mogelijk", zo besloot McCloy. Amerikaanse drijvende tentoon stelling naar Oost-Europa NEW YORK, 3 April (United Press) Een oceaanschip, met een Amerikaanse in dustrie-tentoonstelling aan boord, zal trachten achter het ijzeren gordijn door te dringen om de Russen te tonen wat het Westelijk halfrond produceert. Arthur Herts, president van Exhibition Ships, Inc., te New York, deelde mede dat het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn fiat heeft gegeven aan de plannen om de drijvende tentoonstelling naar Rusland en andere havens achter het ijzeren gordijn aan de Zwarte Zee te sturen, op een reis die een jaar zal vergen. Natuurlijk welen we niet wat de Russen er over zullen beslissen, zegt Herts, doch het kan geen kwaad om het toch maar te proberen. De tentoonstelling, die ten doel heeft de Amerikaanse buitenlandse handel te sti muleren, zal in de loop van de komende zomer uit New York vertrekken om een veertigtal havens aan te doen. De tentoon stelling zal zijn ingericht aan boord van een oceaanschip van 20.000 ton, de vroe gere President Tafl nu omgedoopt in „s.s. American Representative". KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht in het algemeen weinig be wolking en plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag weer mec-r be wolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuid. Iets hogere middagtemperaturen. Zon op Maan op 6 April: 6-05 uur, onder 19.21 uur uur. onder 7.17 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 April: Hoog water: 5.17 en 17.37 uur. Laag water: 1.01 en 13.29 uur. Donderdag 6 April: Hoog water: 5.58 en 18.23 uur. Laag water: 1.41 en »14.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1