c D Uitnodiging aan Bonn ZZ3IEIEEH1 ■Radio geeft Donderdag Wat KAN kan kan KAN a!le@rs „Derde man" is opgespoord maar door de verdachten niet herkend 7.70 Wereldnieuws V oensdag 5 April 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK De wijze waarop de nog jonge Europese j Het ïs misschien voor de West-Duitse staat West-Duitsland langzamerhand wordt politici, in hun weinig benijdenswaardige ingeschakeld in het politieke leven van positie van „landsbestuurders onder cura- West-Europa doet enigszins merkwaardig j tele der bezetting" en bovendien met de aan, temeer omdat deze inschakeling op- I onuitroeibare hoop in hun hart op een pervlakkig beschouwd het eenvoudigste herstel der Duitse eenheid, moeilijk zich te probleem van de na-oorlogse West-Euro- I richten naar idealen die onder de dwang pese heroriëntatie zou moeten zijn. Immers, j der omstandigheden zijn opgelegd en te be de splitsing van Duitsland in een Westelijk sluiten tot belangrijke stappen, waarvoor en Oostelijk deel werd in de eerste plaats j zij later wellicht de verwijten van hun teweeggebracht door een terugkomen der Oostelijke landgenoten hebben te incas- Westelijke geallieerden op de indertijd te j seren. Potsdam gesloten overeenkomst, welke be- palingen inhield die bij de latere'onvrien delijke verhouding tussen de vroegere bondgenoten eenvoudig niet meer na te komen waren zonder geheel Europa aan het gevaar van een communistische over heersing bloot te stellen. Wanneer de Rus sische politiek ten opzichte van Duitsland speciaal en Europa in liet algemeen niet duidelijk aggressief zou zijn geworden de oorzaken daarvan mogen onbesproken blij ven dan zou de overeenkomst van Pots dam een goede basis zijn voor een herstel van Duitsland als één natie en er zou in internationaal-politiek opzicht een geheel andere Europese ordening zijn ontstaan, die zonder de krampachtige „koude oorlog" het had kunnen stellen zonder het Atlan tisch pact en de daaruit voortvloeiende po gingen om het West-Duitse potentieel dienstbaar te maken aan de beveiliging van het Westelijk „bastion der vrijheid". Dat de binnenlandse verhoudingen in Duitsland eveneens het stempel van deze splitsing dragen en even krampachtige eigenschappen kregen als de algemene internationale verhoudingen, behoeft geen betoog, doch nu de toestand eenmaal zo is en er op een samensmelting van de twee Duitslanclen onder aanvaardbare voorwaar den nagenoeg geen hoop meer bestaat, is het toch wel zeer merkwaardig hoe weinig de bestaande realiteit weerspiegeld wordt in de gang van zaken ten aanzien van de opneming van West-Duitsland in de West- Europese samenwerking. Het is niet geheel een kwestie van onwil der West-Europese geallieerden, dat West- Duitsland nog steeds een min of meer „zwevende" positie inneemt en eigenlijk nog geen deel uitmaakt van welk geheel ook. Het is veel meer een wonderlijk op portunisme van Duitse kant, dat telkens weer het spontane aan elke eenheidspro cedure ontneemt en de ontwikkeling der dingen brengt op een ouderwets niveau van stroeve onderhandeling, gekenmerkt door een wederzijds afwegen van politieke belangen. Het kan allerminst worden ge zegd dat bij de nieuwe West-Europese ordening de gedachte der Europese een heid als een inspirerend ideaal naar buiten straalt ofschoon deze gedachte, gedragen door uit de volken voortkomende pioniers, toch de eerste toenadering van de Weste lijke landen tot Duitsland heeft totstand- gebracht. Dezer dagen is in Straatsburg de confe rentie van de ministers van Buitenlandse Zaken, die deelnemen aan de Raad van Europa, gehouden en dit ministerscomité heeft na lang wikken en wegen en nadat de adviserende vergadering daarop reeds lang geleden had aangedrongen West- Duitsland uitgenodigd aan de Raad van Europa deel te nemen. Het 'zou logisch zijn geweest wanneer West-Duitsland reeds dadelijk bij dc op richting van de Raad van Europa het eerste hoopgevende symbool van een poli tieke eenheid een verzoek tot de minis ters zou hebben gericht om in dit lichaam te worden opgenomen. De regering van Bonn heeft dit niet gedaan. Integendeel, zij heeft, toen de kwestie van haar even tuele deelneming in het ministerscomité ter sprake werd gebracht, bij monde van kanselier Adenauer drie condities bekend gemaakt, welke zij wenste te verbinden aan haar eventueel Lidmaatschap. Later heeft zij weliswaar die condities geken schetst als „informatieve vragen", doch de eerste indruk was voor de deelnemers aan de Raad van Europa in het geheel niet prettig. Vooral voor Frankrijk niet, dat in een der condities namelijk een regelrecht wantrouwen tegen de Franse Saar-politiek kon lezen. Politieke handel in de Raad van Europa dus, een instituut dat juist geba seerd is op een uiteindelijke volkomen eliminatie van souverein-politiek mar chanderen tusset). de landen, welke me thode in het verleden nog niets anders dan onderlinge uitputtende oorlogen had ver-: mogen op te brengen. GHarne naam en adres Bij mijn daaglijks glaasje kostbare Tip Lees ik meestal de laatste limerick. Dikwijls geestig, vaak aardig Actueel soms en vaardig Zij prikk'len de geest' en verruimen de blik. l inzender. (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 8-25 Hoogmis. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 10.00 Bijbellezing. 10,45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Concertgebouwkwintet. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Volksliede ren. 18.25 ..De stem van de Christelijke Vak beweging". 18.40 Leger des Heils-orkest 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie over Jan van Riebeeclc. 20.25 Kamerkoor. Bach-ensemble en solisten. 21.20 Verzoek programma. 21.40 „Haak in". 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overden king 23.00 Nieuws, 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws.. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11,00 Carillon, orgel en zang. 11.45 Voordracht. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 ln 't spionnetje., 12,.38 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 13,45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. .17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15; Spertpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Orkest. 19.30 Volksmuziekscliool. 20.00 Nieuws. 20.05, Actualiteiten. 20. t Radiophilharmonisch orkest en solist. 21.15 Avondschool. 21.40 Kwintet. 22.15 Paedagogische causerie. 22.30 Pianorecital. 23.00 .Nieuws. 23.15 Sport- actualiteilen. 23.30 Platen. Dit laatste zal niet verwonderlijk zijn, wanneer men bedenkt dat de idee van een verenigd Europa op federale basis met op offering van een deel der souvereiniteit in Oost-Duitsland niet tot wasdom is kunnen komen en in het algemeen niet als enige oplossing der Europese moeilijkheden in de harten der Duitsers leeft. Een verenigd Duitsland, machtig en invloedrijk, is veel aantrekkelijker toekomstbeeld en het is aan te nemen dat dit beeld op het moment nog een van de weinige bindmiddelen tussen de Duitsers in Oost en West vormt. De aarzeling van de West-Duitsers ten opzichte van de Raad van Europa en hun pogingen om hun welwillendheid tegenover dit instituut te „verkopen" voor een nieuwe politieke structuur van het Saai-gebied, maakt duidelijk dat zij, minder dan andere West-Europeanen, doordrongen zijn van het, besef dat niet het heil van .Duitsland doch het heil van Europa in Straatsburg moet worden gezocht. J. L Tc Kimswerd is de 30-jarige W. de Jong uit Oosterend in de ruiten van een broeikas gevallen.Hierdoor werd zijn halsslagader doorgesneden, In het ziekenhuis te Harlin- gen is hij overleden. Deviezen gevraagd voor reizen naar België en Luxemburg Het nationaal hoofdbestuur en de toeris tische studiecommissie van het Comité Be nelux,waarin onder meer vertegenwoordigd zijn de Nederlandse, Belgische en Luxem burgse spoorweg-, scheepvaart- en lucht vaartmaatschappijen en de organisaties ter bevordering van het vreemdelingenverkeer dier landen, de K.N.A.C., de K.N.M.V., de A.N.W.B., de A.N.V.V., dc Horeca, de Bond van Bedrijfsautohpuders. dc Nederlandse reisvevenigingen en reisbureaux zijn van mening, clat indien de Economische Unie met succes in werking wil treden, allereerst een zo groot mogelijke uitwisseling van per sonen dezer drie landen moet plaats vin den. Een toenadering en een wederzijdse kennismaking dienen te worden bevorderd. Het is gebleken, dat de Belgische en Luxemburgse hótels voor een groot deel afhankelijk zijn van het bezoek van de Nederlandse toeristen. Het hoofdbestuur beeft daarom aan de minister van Financiën verzocht, dit jaar een aanzienlijk bedrag aan Belgische en Luxemburgse deviezen ter beschikking' te stellen, als overgang naar de volledige vrije' uitwisseling van toeristen. Kabelbreuk veroorzaakte storing in telefoonverkeer Dinsdag is het automatisch telefoonver keer tussen het district Amsterdam met alle automatisch verbonden plaatsen in Noordholland benoorden Zaandam gestoord geweest ten gevolge van een kabelstoring tussen Zaandam en Purmerend. Alle plaat sen, waarvan het kengetal begint met K 22, waren voor het district Amsterdam onbereikbaar en omgekeerd. Het automatisch telefoonverkeer tussen Haarlem en de kop van Noordholland on dervond van de storing geen hinder. ©OOOOOO0OOO00OOOOOOOOOOOOO0OO0O0OOOOOOO00OO0OOOQOOOO0OOQ PAASVERRASSING Electrische schoorsteenklokken vanaff 18,— o Herenpolshorloges met een jaar garantie vanaf f 57.50 o BARTEÜORISSTRAAT 2 g 2 HAARLEM TELEFOON 13004 g 00O0000GO0G000GG000GO00000000G00000G0G000000000000000QO0 (Adv.) Gestommel in tuinhuisje bracht politie op het spoor van 5 inbrekers De rijkspolitie van het district Utrecht, is er in geslaagd een grote serie inbraken in het Gooi, Amsterdam en Loosdrecht en omgeving lot klaarheid te brengen. Vijf inbrekers zijn gearresteerd. Een wachtmeester van de rijkspolitie, die vrij van dienst was, maakte onlangs een avondwandeling langs de Herenweg te Breukelerveèn. In een tuinhuisje hoorde hij gestommel. Daar de avond te voren op twee plaatsen in Oud-Loosdi'echt was ingebro ken, ging de wachtmeester eens kijken. In het huisje trof de wachtmeester .een man aan. Een tweede inbreker, die zich ook in het huis bevond, zag kans te ontsnap pen. De wachtmeester stelde zijn arrestant, V. N. uit Bussum, in bewaring en lichtte de districtsrecherche in Utrecht in. Nog diezelfde nacht werd de vluchteling, de Amsterdammer De G., in zijn woning in Amsterdam van zijn bed, gelicht. Beide arrestanten gaven toe in Breukelerveen, Oud-Loosdrecht, Amsterdam, Weesp en Bussum ingebroken te hebben. Drie mede plichtigen werden eveneens gearresteerd. In de woning' van een der arrestanten in Amsterdam is de volledige buit van al deze misdrijven gevonden, verborgen on der een vloer. De moord op de Rotterdamse taxichauffe ur Dinsdag behandelde het gerechtshof in Den Iiaag" de zaak tegen de jongste der twee gebroeders B. uit Hilversum, die door de Haagse rechtbank indertijd schuldig werden bevonden aan de moord op de Rotterdamse taxichauffeur A. G. Clobus en die beiden in beroep waren gegaan. Op 24 Maart heeft het Hof het beroep van de 23-jarige zanger B., die door de rechtbank wegens moord tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, uitvoe rig behandeld. Bij de eerste behandeling van deze zaak in hoger beroep, enkele maanden geleden, werd de behandeling geschorst, omdat H. B. ontkende, dat hij het fatale schot op de taxichauffeur zou hebben gelost, doch dat een „derde man"- zich op' de avond van de 18e November 1947 met. zijn broer en hem in de taxi had bevonden. Deze derde man, Willem Prins, zou de taxichauffeur Clobus hebben vermoord. Dinsdag zou het beroep behandeld wor den van de jongste B. die door de Haagse rechtbank wegens diefstal, voorafgegaan door geweldpleging tot vier jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Voordat met de behandeling' een begin werd gemaakt, deelde de president van liet hof mede, dat de „derde man", Willem Prins, was gevonden. Een politieambtenaar uit Baarn had na melijk in het verslag van de zitting van het hof de naam Willem Prins gelezen. Hij herinnerde zich dat hij, toen hij werkzaam was bij de P.O.D., een onderzoek had in gesteld naar de gedragingen van de voor malige „S.S. Unterscharführer" Willem Prins, die gedurende de bezetting gedeta cheerd was geweest in Ede-Lunteren, doch later onderdook, overging naar de Secret Service en na de bevrijding slechts enkele weken gedetineerd was geweest en bij be sluit van de procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzonder Hof buiten vervolging was gesteld. Het verhaal van de oudste verdachte dat hij gedurende de bezetting Willem Prins te Ede-Lunteren had ontmoet klopte dus ogenschijnlijk wel. De Amsterdamse re cherche wist Willem Prins in de hoofdstad op te sporen doch deze verklaarde dat hij de gebroeders B. niet kende. Op 29 Maart was Willem Prins met de gebroeders B. geconfronteerd. De gebroeders herkenden Prins, die tussen twee onbekende recher cheurs had plaats genomen, niet. De oudste verklaarde zelfs pertinent: „Hier is de be wuste Prins niet bij". De jongste zeide: „Het zijn alle drie rechercheurs". Prins herkende de gebroeders evenmin. De verdediger, mr. M. H. Huygens uit .;-Gravenhage, deelde het Hof als mening mede, dafuit het feit, dat de ondervraagde Prins niet degene was die door zijp cliënt bedoeld werd, geenszins de conclusie mag worden getrokken, dat „derde man" Prins niet zou bestaan. Hierna werd de zaak tegen de 18-jarige EEN VOORNAME INDRUK geeft een kamer mat BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Vraagt onze nieuwe stalencollectie (Adv.) Er worden nog steeds wapens en projectielen gevonden Uit een weekstaat je van de Hulpver leningsdienst blijkt, dat in de bodem van ons land nog steeds op vele plaatsen mu nitie verborgen ligt. Op de heide nabij Eindhoven werd in drijfzand een bom van 500 kg aangetroffen. In Helmond werd een zg. booby-trap ont dekt. In Vierlingsbeek zou een man een boom gaan. snoeien. Hij plaatste een ladder tegen de boom op een verborgen land- mij'n. Toen hij op de ladder ging staan, volgde er een ontploffing. De man kreeg een hersenschudding. In Meyel, Overloon en Griendsveen kwamen bij graafwerk mijnen aan de oppervlakte. .In Bom vond men bij het schoonmaken van een arrestantenlokaal, dal sedert de bevrijding niet meer in gebruik was ge weest, 71 granaten, 72 geweerpatronen, 43 kg dynamiet, vier handgranaten en zeven pantserafweerwapens. B. behandeld, die verklaarde dat hij on schuldig was en verder geen vragen wilde stellen of beantwoorden. De procureur-generaal nam aan, dat de verdachte deze houding aannam uit angst voor zijn broer. Hij requireerde drie jaar gevangenisstraf, door Ie brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdediger vroeg vrijspraak 'omdat zijns inziens het ten laste gelegde niet be wezen is. Het Plof zal 14 April uitspraak doen. B0ÖCLÉL0PER 8.90 WEERSZIJDEN LEGBAAR 70 breed B0UCLÉL0PER PRIMA 50 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Rijwielbewaker zou wel even de belasting gaan betalen De politie te Amsterdam heeft de 29- jarige rijwielbewaker van het belasting kantoor in de Spuistraat gearresteerd, 1 De man had aan verschillende mensen, die hun belasting kwamen betalen en die mopperden over de lange rij wachtenden, voorgesteld hem het geld te geven. Hij zou het wel voldoen op een rustig tijdstip. Vol goed vertrouwen en blij zo snel weg te kunnen gaan, accepteerde men dit aan bod. Totdat de betrokkenen na enige tijd aanmaningen en dwangbevelen, ontvingen. De rijwielbewaarder stak het geld namelijk in eigen zak. Zaankanters op zoek naar goudschat in gezonken schip Opnieuw zijn plannen gemaakt om het in 1917 op de Haaksgvonden ten Westen van Texel gezonken Duitse s.s. „Renate Leonhard" te bergen. De „Renate Leonhard" werd in de eer ste wereldoorlog bij Texel getorpedeerd. Het schip verdween in de golven met 454 kisten, elk inhoudende 37.'4 kg. goud, een grote partij zilver en 6 a 700 ton cacao boter. Enige jaren geleden is vergeefs gepoogd de schat te voorschijn te halen. Thans is een N.V. gevormd door inwoners van Wijc^e Wormer, Zaandam, Zaandijk en Koog aan de Zaan, die naar deze goud schat wil gaan zoeken. Een hunner heeft medegedeeld, dat het lichten van liet schip op Amerikaanse wijze zal geschieden. Er zal een, drijvend eiland van buisconstruc ties worden gebouwd. Zoals de Amerika nen gebruiken in de Golf van Mexico bij het 'boren naar olie. Een van de medegegadigden, de heer C. van der Toorn uit Zaandam, kwam in 1938 door een toeval op het spoor van deze gezonken schat, die op 75 millïoen gulden wordt geraamd. Hij kocht toen een paar honderd kilo cacaoboter van Gferrit de Vries, een redder uit Den Helder. Deze had de partij uit de „Renate Leonhard" gehaald. Een wichelroedeloper uit Utrecht heeft driemaal een onderzoek ingesteld naar de plaats, waar het schip moet liggen en tel kens bevestigd, dat de plaats, die door een boei wordt aangegeven, de juiste is. Jongeman schoot op een spreeuw maar raakte een schipper Een 24-jarige jongeman uit Lisse, W. P. van D., die op 5 Juli 1949 met een kogel uit 'K.P.-medewerkster werd na de bevrijding geliquideerd Zij zou het plan voor een over val aan de Duitsers verraden hebben Dezer dagen heeft de Rotterdamse politie vijf mannen gearresteerd, die ervan vér- dacht werden kort na de bevrijding een medewerkster van een K,P.-leider van het leven te heben beroofd. Het lijk van het meisje is destijds in Rotterdam uit het water opgehaald. De aangehoudenen hebben verklaard dat het meisje op last van de K.P.-leider M. van der S. contact had gezocht met. de Duitser Schwarz, die chef was van de „Abwehrstelle" te Rotterdam, met het doel achter bepaalde plannen van de Duitsers te komen. Afgaande op haar inlichtingen, be raamde de K.P. een overval op deze „Abwehrstelle". De Duitsers bleken echter op de hoogte te zijn, zodat de overval mis lukte. De K,P,-leider werd gedood en twee zijner mannen ernstig gewond. Een hunner zou toen gezworen hebben, wraak te zullen nemen op het meisje, dat naar zijn overtui ging verraad had gepleegd. Na de bevrijding' is het meisje naar het hoofdkwartier van de K.P.-groep gebracht, waar zij langdurig is verhoord. Aanvanke lijk zou zij ontkend hebben verraad te heb ben gepleegd. Later zou zou zij echter heb ben toegegeven liefde voor Schwarz te hebben opgevat en deze van de overval op de hoogte te hebben gesteld om te voor komen, dat hij zou worden gedood. Na deze bekentenis hebben een aantal K.P.'ers het meisje meegenomen en haar door verdrinking om het leven gebracht. De-officier van-justitie te Rotterdam, die deze zaak in lianden heeft, staat voor de vraag in hoeverre-de K.P.'s uit .vader,lands- lieveinde motieven hebben gehandeld. Een belangrijke getuige zóu de".Duitser Schwarz kunpen zijn. Het -is mogelijk dat rijks rechercheurs naar 'Duitsland gaan om deze man op te sporen. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL, 11485 Adv.) Handel in valse koffiebonnen Dertig verdachten veroordeeld In hét-begin van dit-jaar werd. een wijd vertakte handel in "valse koffiebonnen op- geheldêrd. Dindgg stonden 35 verdachten terecht. Onder de verdachten bevonden zich koffiebranders, kellners, winkeliers,, 'filiaalchefs, een musicus en huisvrouwen. Hu-n. was ten laste gelegd het kopen, ver kopen of in bezit hebben van valse koffie bonnen, hetzij het afleveren of in ont vangst nemen van koffie zonder bon, hetzij het iai contact brengen van koper 'en ver koper van valse koffiebonnen of koffie zonder bon. In totaal legde de bijzondere politierech ter in 30 gevallen straffen op. In Vijf ge vallen werd van rechtsvervolging' afge zien. Deze laatste gevallen betroffen 3 koffiebranders en 2 winkelchefs. De opgelegde straffen varieerden van 4 maanden gevangenisstraf en 2 maanden een buks de 31-jarig'e schipper G. J. Zwart gevangenisstraf met 3 maanden rijkswerk- uit Haarlem per ongeluk trof, stond Dins dag voor het Amsterdamse gerechtshof terecht. De jongeman vertelde, dat hij met de buks, die het eigendom was van zijn patroon, had gemikt op een spreeuw, die in een haag zat. De kogel raakte echter de schipper, die voor de schutter onzicht baar in een sloot achter de haag op een schuit stond, in de linker long. Van de kogel, die niet is verwijderd, zal de schip per op den duur geen hinder ondervinden, zo heeft zijn arts verklaard. Ook was er geen gevaar voor invaliditeit. De president vond dat verdachte op wel zeer onvoorzich tige wijze had geschoten. De jongeman, die zijn schuld erkende, zeide in hoger beroep te zijn gegaan, omdat hij de straf le hoog achtte. De procureur-generaal vroeg beves tiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, zes weken gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak subsidiair een nader onderzoek. Het Hof zal op 18 April uitspraak doen. inrichting tot voorwaardelijke straffen of geldboeten, waarvan de hoogste 300 was en de laagste 5. In totaal werd aan vrijheidsstraffen op gelegd: 11 maanden gevangenisstraf met aftrek, 3 maanden voorwaardelijk en 3 maanden njkswerkinriohting. Aan geld boeten werd in totaal opgelegd 2625 eventueel te vervangen door 1040 dagen hechtenis. Onderzoek naar de prijsstijgingen Onlangs is een bespreking gehouden tus sen de interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen en de Stichting van de Arbeid over de stijging van het prijspeil. Na dit overleg is een subcommissie be noemd, die zal nagaan, welke de belang rijkste posten van deze prijsstijging zijn en. maatregelen zal beramen om het hoofd daaraan te bieclen, PANDA EN DE MEESTER>GELEERDE 3. De professor dacht en dacht en dacht, maar het wilde hem niet te binnen schieten waarom hij had plaats genomen in deze vuilnisbak. „Hij schijnt een verstrooid per soon te zijn", dacht Panda. Vergeetachtig En hij zei: „Maar Professor Kalker iemand gaat toch niet zonder reden in een vuilnisbak zitten! Dat moet toch een oor zaak hebben!" „Dit is alleraardigst opge merkt", gaf de geleerde toe. „Geen gevol gen zonder oorzaken! Een uitstekend uit gangspunt voor iedere denkende geest. Kent men eenmaal dc oorzaak, dan kan men meestal zelf wel het gevolg bepalen: maar het omgekeerde gaat niet altijd op! Eenzelfde oorzaak kan het gevolg zijn van verschillende gevolgen, zoals een oplettend toehoorder zelf wel begrepen zal hebben, terwijl verschillende oorzaken tezamen slechts één gevolg hoeven te hebben! Ja schérp redeneren, dan komt men er wel! Wanneer er nu een oorzaak veroorzaakt wordt door het gevolg van verschillende oorzaken, dan„Ja maar waarom zit u hier nu!" viel Panda hem ongeduldig in de rede. „Aha! Ik vergat dat wij daar over sprakenknikte de professor. „Ja, ja ivaarom? ïk had een reden! Die reden kan toch niet ver weg zijn.Nu, dat was die reden ook niet! Om een hoekje -van de straat keken een paar vreemde, verdachte individuen. Een daarvan was een kleine, slimme Oosterling, de tweede zoas een grote, ruwe boef, die niets minder dan een machine-pistool in de hand had. „Hahal" siste de Oosterling. „Otidwijsman maken uit vuilnisbak komen! Nu jij maken schie ten op hem, tot hij doen handen steken in de lucht. Wij moeten oudioijsman vangen!" „Dat kèn", zei de grote boef (die Honne- pon heette) en meteen begon hij met dat machine-pistool te knallen. De kogels sxiis- den om Panda en Professor Kalker heen! Panda ivist niet waar hij zich moest ber gen, maar de professor merkte op, terwijl hij zich weer terugtrok in de bak: „Juist! Zeer juist! Ik herinner het me nu nauw keurig! Ik verberg me l}ier omdat ik ach tervolgd word!" Voorbeeld. Het Hamburgse blad „Die Welt" vertelt, dat onlangs een groepje Duitse jongens in -een bos rovertje aan het spelen was. Een van de rovers verzette zich tegen zijn „arrestatie" door zijn vriendje dat voor politie-agent speelde, een klap op zijn gfezicht te geven. De andere jongens vormden daarop prompt een tribunaal en veroordeelden hem tot de galg wegens „misdaden tegen de mensheid". Toen tien minuten later toe vallig een onderwijzer passeerde, vond hij de jongen met een strop om zijn nek aan een boom hangen. Het kereltje was buiten.bewustzijn, maar leefde gelukkig nog. Vissers. Bij de ingang van de haven van Pasajes (Spanje) is een vissersboot om geslagen. Negen vissers kwamen om het leven. Twee leden van de bemanning werden gered. Epidemieën. In de afgelopen drie weken hebben in Calcutta twee ernstige epide mieën geheerst van pokken en cholera, die 2385 doden hebben gekost, Ruim zeshonderd van de slachtoffers stierven aan cholera. Atoomfabriek. Engeland begint binnen kort aan de bouw van zijn zesde „atoom- fabriek". Tot nu toe werken er vier fabrieken waarvan de belangrijkste in Berkshire staat, die isotopen produceert voor medische, industriële en weten schappelijke doeleinden. Hun naam is Haas, De pers-chef van pre-' sident Truman, Charles Ross, heeft met 'nadruk verklaard dat noch de president noch de leden van zijn staf bekend zijn met de vliegende schotels als geheime wapens van de V. S. of van enig ander, land. Conferentie. De Russische delegatie heeft na verwerping van een motie, waarin werd verzocht de delegatie van het na tionalistische China te verwijderen en een delegatie van Mao Tse Toengs re gering uit te nodigen, de korte golf-con- ferentie te Florence verlaten. De Russen werden gevolgd door de vertegenwoor digers van Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije en Albanië. Het werk der conferentie zal nochtans .worden voort gezet. Explosie. Tengevolge van een ontploffing' in een chemische fabriek te Stevenston (Schotland), die ontplofbare stoffen ver vaardigt, zijn vier arbeidsters om het leven gekomen. Geen staking-. De ongeveer 500.000 georga niseerde Deense arbeiders die reeds een maand lang' in staking dreigden te gaan, hebben na lange onderhandelingen een door een bemiddelaar ingediend voorstel aanvaard. Zij krijgen in de toekomst een iets hoger loon en vacantie-geld en de ontslag-termijn is van één op twee we ken gesteld. Vraag en antwoord. Het conservatieve Lagerhuislid Sir Waldron Smithers heeft aangeboden om premier Attlee het boek „Het socialisme vernietigt de Britse vrijheid" te lenen, mits Attlee beloofde het te lezen. Onder groot gelach van de Labour-banken, antwoordde Attlee, dat hij helaas geen tijd meer had om romans te lezen. Attlee beloofde Sir Waldron echter wel, dat de regering resoluut zou voortgaan met het ambtenaren-corps van communisten te zuiveren. Voorspelling. De Russische maarschalk Worosjilof verklaarde gisteren in Boe dapest dat Tito omvergeworpen zal wor den en dat het Joegoslavische volk zijn plaats in het „kamp van de vrijheid" weer zal innemen. Record. Een Britse Meteor-straaljager is gisteren in 68 minuten van Londen naar Kopenhagen gevlogen en heeft daarmee het record dat op naam stond van een De Havilland-passagiersvlleg'tuig met stfaal-aandrij'ving met 12 minuten ver beterd. De terugreis nam 72 minuten in beslag. Op gelijke voet. Anton Storch, de West- Duitse minister van Arbeid heeft giste ren meegedeeld dat werkgevers en vak bonden overeenstemming trachten te be reiken over een voorstel, dat zou beogen de arbeiders grotere bevoegdheden in de. industrie te geven. Deze besprekingen genieten de steun van de regering, die gaarne de arbeiders meer op gelijke voet met de werkgevers zou willen plaatsen, om een compromis tussen het kapitalis tische en communistische stelsel te vin den zonder het eigendomsrecht aan te tasten. Heringa Wuihrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS i ic u wc Uitï laven „Schepen op rivier en zee", etsen door Rudolf Schönberg (Ad. Donker, Rotterdam) Er is misschien niets wat een Nederlander zo intens boeit als het water en het land schap waar dit doorheen stroomt. De realistische afbeelding van dergelijke land schappen treft hem altijd, vooral als deze kenmerkend is voor zijn eigen omgeving. Een begaafd kunstenaar als Rudolf Schön berg heeft deze wereld van schepen en land schappen weergegeven in lal van prachige Een keurcollectie dezer producten, de mees etsen. Een keurcollectie dezer producten, de meeste daarvan getekend met spitse naald, zijn verzameld in een boekwerk clat zo juist verschenen is bij de uitgever Ad, Donker te Rotterdam: „Schepen op rivier en zee". Wat behalve de kunstzinnige waarde van het werk de beschouwer zal verheugen in deze etsen is de liefde van de kunstenaar voor zijn onderwerpen. Met vaardige, rake etsnaald zijn Ze in beeld gebracht: botters, hoogaarzen, pramen, jollen, schokkers en schoeners. Schönberg was een hartstochtelijk zeiler, die veel heeft rondgezworvenop de Hol landse stromen en zijn leven lang' werd ge boeid door de vormen van schepen, de charme van een kade langs een haven, het wjjde vergezicht over het water. Hij heeft zijn talent gebruikt om dit alles weer te geven en hij heeft daarmee een essentieel deel van wat het Nederlandse landschap kenmerkt, vastgelegd. Nauwgezet heeft zijn etsnaald kleine détails van vormen, hout werk en' tuigage in een heldere zwart-wit- werking laten uitkomen. Rudolf Schönberg,, te Brussel in 1901 ge boren, was een leerling van de Academie voor Schone Kunsten aldaar. Hij werkte bij voorkeur op de Zeeuwse stromen en in de omliggende haventjes, maakte studiereizen naar Engeland, Denemarken en Centraal Amerika en leidde gedurende de oorlog een verzetsgroep van kunstenaars en andere intellectuelen. Hij werd in 1943 door de Gestapo gearresteerd en kort daarop ge- A. J. VAN DER WEIJDEN fusilleerd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2