Wederopbouw trekt ten strijde tegen het euvel der krotbouwsels Amsterdamse Beurs Jan van der Pigge Nog vijf millioen Duitsers zoek 3.95 4.45 3.90 J. TH. KORT Over een paar jaar vliegtuigen met door turbines aangedreven luclitschroeven De glans en houdbaarheid SLEUTEL WEG? PASEN ADVOCAAT TToensdag 5 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Ondeugdelijke, veel te dure „scherlswoningen" verslinden kapitalen aan spaarduitjes •„Wederopbouw strijdt tegen slechte, dure woningen. Duizenden clandestiene „hutjes op de hei", bouwsels, die nauwelijks het praedicaat „keet" mogen dragen, woonwa gens, die alleen maar woonwagens heten, omdat cr een paar ijzeren schijven als wie len onder staan, deze „huizen" worden aan de goegemeente voor vele duizenden gul dens verkocht. De woningnood is ook op het platteland groot en daarvan maken allerlei lieden gebruik om zich te verrijken. De mensen, veelal jonggetrouwden, die hun spaargeld in deze soort woningen steken, zullen zich binnen enkele jaren gedupeerd gevoelen. De levensduur van de meeste dezer stulpen varieert van vier tot vijftien jaar. Dan zal het ergste woningnoodleod wel geleden zijn," zo redeneert men, „maar dan zullen ook honderdduizenden guldens aan spaargeld in het niet verdwenen zijn. Men kan de aankoop van dergelijke huisjes gerust als weggegooid geld beschouwen". Dit is een van de vele ontboezemingen over de bouw van clandestiene woningen, die wij tijdens een tocht door het land vernamen. Wij spraken met leidende figu ren van wederopbouw, burgemeesters en bewoners van vele bouwsels, die ons op verzoek werden getoond. Slap beleid of wanhopige huisvestings problemen in vele kleinere gemeenten, toe gevendheid van Gedeputeerde Staten in sommige provincies en de te lichte boeten, die door sommige rechtbanken aan de bouwers van clandestiene huizen worden opgelegd, zijn de oorzaken, dat honderden en honderden woningen verrijzen, die de normen van alle bouwverordeningen tarten. „En deze kastjes, die vaak een ernstige bedreiging voor de gezondheid der bewo ners vormen, waarin men zich arm woont en stookt, zullen in betrekkelijk korte tijd door de eigenaren verlaten zijn, Dan zullen era-sociale elementen in trekken, waardoor weer haarden van ellende voor vele ge meenten zullen ontstaan", zo betoogde een der velen, met wie wij spraken. In sommige gemeenten wordt het bouwen van deze tijdelijke woningen oogluikend toegestaan of zelfs tersluiks bevorderd. In een dorp in Nederland hebben zelfs twee wethouders eigenhandig met het bouwen van woningen, die niet aan de bouwveror dening voldoen, geholpen. De „andere huizen" Hoe staat het nu eigenlijk met de „andere huizen", de officiële, die gebouwd mogen worden? In ruwe trekken komt het hier op neer, dat iedere provincie overleg pleegt met „wederopbouw" in Den Haag. Hier wordt dan over het met rijkssteun te bou wen kwantum woningen per provincie be slist. In de provincie wordt de portie dan verder over de gemeenten verdeeld. Ieder krijgt een part naar behoefte en verder wordt een portie in reserve gehouden om in gevallen van zeer bijzondere aard nog een extra toewijzing gesubsidieerd bouwvolume te geven. De gemeentebesturen hebben dan tot taak om de hun .toebedeelde ruimte over projec ten te verdelen. Gedeputeerde Staten en de provinciale diensten voor volkshuisves ting en wederopbouw houden daarbij een oogje in het zeil. Indien bij de verdeling ernstige fouten worden gemaakt, kan de bevoegdheid daartoe aan een gemeente worden ontnomen. Het moge vreemd klin ken, maar dat gebeurt wel eens. Men noemt de woningbouw met rijks- steun de „gesubsidieerde sector". Daarin, doch ten dele ook daarnaast, valt de „goed kope woningbouw", die geschiedt volgens bij het ministerie van wederopbouw inge diende en door deze instantie goedgekeurde plannen. Tot dusver zijn een dozijn van dergelijke plannen goedgekeurd. Voor de „goedkope woningbouw" worden lagere overheidssubsidies gegeven. Men kan dus meer gaan bouwen, omdat het subsidie dan over een groter aantal woningen wordt uit gesmeerd. Buiten deze regeling staat de „vrije sec tor", die de woningbouw zonder subsidie omvat. Deze vrije sector is gebonden aan een bepaald volume 500 kubieke meter per woning"). Men heeft voor dergelijke wonin gen een bouwvergunning nodig. Maar waarom, zo vraagt menige woning zoekende zich af, zijn al deze maatregelen Dammen Roozenburg speelt tegen Raichenbach in Hilversum De wereldkampioen P. Roozenburg zal zijn krachten meten met de oud-wereldkampioen 1934—1945 Maurice Raichenbach. De organi satie van deze wedstrijd berust bij het Hilversums Damgenootschap. Raichenbach versloeg Keller in 1934 met 137; J. H. Vos in 1935 met 2515; Léon Vaessen (Luik) in 1936 niet 137; de oud-wereldkampioen B. Springer in 1937 met 2624 en R. C. Keiler in 1938 met 1715. In 1945 verloor Raichen bach met 614 van de oud-wereldkampioen Pierre Ghestem (Frankrijk)doch men be weert, dat de oorlogsomstandigheden hier aan debet waren. Raichenbach (Pool van geboorte, die later de Franse nationalitteit heeft verworven) trok zich na zijn match tegen Ghestem tijdelijk uit de damsport terug, Raichenbach heeft nu verzocht, een match van drie partijen tegen Roozenburg te mogen spelen. De "partijen zullen te Hil versum worden gespeeld, waarvoor de Ne derlandse Dambond zijn goedkeuring heeft verleend. Zaterdag 6 Mei zal de eerste partij van deze match aanvangen. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. .Berkei's Patent Scheepvaart-U nie Hóll-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 204% 265 215 202% 264Yx 219% 166 'A 166% 166 252 130% 129 K 154 121# 122% 126 128% 127% 128% 145 100 288 Twee voorbeelden van slechte en econo misch niet verantwoorde woningbouw Links boven: Houten woning van f 5000, inhoud 150 m3, levensduur hoogstens tien jaar. De kamerwanden zijn van board of bimscement-platen. Fundering ontbreekt. Rechts boven: Geverfd plaatijzeren „wo ning op wielen", van 60 m3 inhoudmet board binnenbetimmering. Afmeting 10 x 2,40 meter. Totaalkosten met schuurafvoer en. waterleiding 5.159,Levensduur niet te bepalen. getroffen? Er zijn toch werkkrachten en materialen genoeg? Om te beginnen kan slechts een beperkt bedrag per jaar aan subsidies worden ge geven. De staatshuishouding zou door grotere bedragen ontwricht worden. Indien veel meer dan thans wordt gebouwd, zou den de arbeidsmarkt en de materiaalpositie ontwricht worden. Daarbij komt, dat voor vrijwel ieder huis materialen als hout en ijzer geïmporteerd moeten worden en men weet, dat onze deviezenvoorraad beperkt is. „Van overheidswege wordt alles gedaan om de woningbouw te bevorderen", zo hoorden wij herhaaldelijk zeggen. „Maai de dure, slechte krotten, die aan ongedul dige of. wanhopige landgenoten worden aangesmeerd, zullen wij tot het uiterste bestrijden. Er zijn tal van redenen, die dat noodzakelijk maken. Men denke alleen maar eens aan de materiëlen, die bij het bouwen van dergelijke prutsrommel voor solide bouw .verloren gaan." De aloude Tabak- en Sigarenhandel ,JDE GEKROONDE MOOR" heeft de alleenverkoop voor Haarlem van de Koninklijke Sigarenfabriek Smit Ten Hove te Kampen, van haar internationaal bekende After Dinnersigaren BALMORAL, thans in prijzen vanaf 30 cent. Gr. Houtstraat 81 WACHTENDEN IN DE „STRAAT DER HOPE" (Speciale berichtgeving) Telkens wanneer er een transport Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie in het doorgangskamp te Frankfort aan de Oder aankwam sedert geruime tijd is de repa triëring om onverklaarbare redenen stop gezet kon men langs de straat, die van het station naar het kamp leidt, hetzelfde schouwspel zien. Aan weerszijden hadden zich vele rijen mensen opgesteld, in hoofd zaak vrouwen, die nog in het onzekere ver keren over het lot van hun man of zoon. Zij droegen borden bij zich met opschriften als: „Wie kent Ernst Schulze?" „Wie weet iets van Johann Meyer?" of „Wie komt er uit het kamp 7411?". Inderdaad hebben enkelen op deze wijze zekerheid gekregen, maar het merendeel stond maandenlang elke dag tevergeefs. Al leen de hoop dat er een wonder zou gebeu ren, deed de achtergeblevenen telkens weer naar de „straat der hope" terugkeren. Vijf millioen Duitsers zijn er op het ogenblik nog zoek. Zij zijn de laatste groep van het loxaai van twintig millioen Duitsers een op de vier dus die in de weken na de capitulatie in de enorme chaos zijn ver dwenen. Onder hen zijn niet begrepen de tienduizenden van wie men weet dat. zij gesneuveld zijn of die in de door bomaan- Hoe het behoort te zijn. - Deze geheel stenen bungalow heeft 190 m3 inhoud, grote woonkamer, keukentje, gang, twee slaapkamers en aangebouwde schuur. Bouwkosten f 6500—levensduur minstens 50 jaar.Huur f 200 -, rijksbijdrage 1SS,- per jaar. Deze bungalow kan met weinig kosten met enige kamers worden uitgebreid mooie georgette Shawls, in fijne pasteltinten Vistra hoofddoeken, zeer mooi aparte i, zeer Bij Haarlem Heemstede Zandvoort Ambtenaar stond terecht wegens verduistering van ruim 20.000. Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan de ambtenaar van de Raad van Ar-^ beid te Nijmegen A. H. M. van T. Hij werd ervan verdacht gedurende bijna vijf jaar blanco Ziektewet-uitkeringskaarten valse lijk te hebben ingevuld, waardoor hem tel kens bij kleine bedragen tegelijk geld werd uitbetaald tot een gezamenlijke waarde van ruim twintigduizend gulden. De accoun tantsdienst raamt het totaalbedrag zelfs nog hoger en wel tussen de dertig en veer tig mille. De verdachte die als chef van de afdeling Ziektewet-uitkering werkzaam was, ver kreeg op de van zijn handtekening voor ziene kaarten, waarop een gefingeerde naam vermeld stond, uitbetaling van de kassiers door voor te wenden dat hij voor doorbetaling aan de betrokken personen zou zorgdragen. De kaarten, die via de boekhoudafdeling later weer onder zijn be reik kwamen, werden door hem vernietigd. De officier van justitie eiste tegen de ver dachte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De officier meende uit de stukken te kunnen opmaken, dat al het' verduisterde geld min of meer is verbrast. De x-aadsman van de verdachte zeide, dat de salarissen van hel pei-soneel van de Raad van Ai-beid ontoereikend waren. Verdachte moest van 150 in de maand een door tu berculose aangetast gezin onderhouden, be- Dr. A. Plè'sman: De directeur-generaal van de K.L.M., dr. A. Plesman, heeft verklaard dat men over een paar jaar verkeersvlieg tuigen met door gasturbines aangedre ven luchtschroeven zal hebben en dan na enige jaren toestellen met voort stuwing door straalmotoren. De grote snelheid van deze vliegtuigen schept nieuwe problemen voor luchthavens en startbanen. De luchtvaartmaatschap pijen zijn genoodzaakt nu reeds beslis singen in dit opzicht te nemen. De heer Plesman deelde verder mede dat het luchtnet van de K.L.M. met ingang van de op 16 April ingaande zomerdienst 130.000 km lang zijn. Per dag zal circa 100.000 km worden gevlogen. DjakartaAmsterdam binnen twee dagen Het traject DjakartaAmsterdam zal binnen twee dagen worden afgelegd, door de overnachting op de begane grond te laten vervallen. De reisduur Amsterdam Djakarta blijft vrijwel gelijk. Op dit traject zal nog te Bangkok worden overnacht. Ge- nève, Miinchen en Dahran worden op be- ADVERTENTIE van de Lincol Polish 'is wijd en zijd bekend! LINCOL POLISH, HAARLEM staande uit vrouw en twee kinderen. Be denkelijk vond de raadsman het ook, dat de controle bijzonder gebrekkig gewerkt moet hebben.. Van verbrassing van het geld was volgens pleiter geen sprake. Het grootste deel werd aangewend ter bestrijding van de verpleegkosten van zijn gezin, waarvan de vrouw en een kind zijn gestorven. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De laatste loodjes van het Kennemer damtournooi Voor de bezetting der eerste plaats in Kennemerlands damtournooi (eerste klas) is de belangrijke partij tussen De Jong en Leuffen in remise geëindigd. In de laatste ronde moet nu de IJmuide- naar J. van Straten minstens remise halen tegen de H.D.C.-er De la Rie om het kam pioenschap te behalen. Donderdagavond wordt in het clublokaal van damclub „Kijk Uit" te Haarlem Noord deze laatste ronde gespeeld. paalde dagen in de dienst naar en van Djakarta opgenomen. In samenwerking met de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena zal de K.L.M. van 16 April af diensten uitvoeren op de lijn AmsterdamDiisseldorfNeurenberg München en AmsterdamFrankfort Miinchen. Hamburg zal via Amsterdam een recht streekse verbinding krijgen met New York. De derde intercontinentale lijn die over Duitsland gaat is die van Amsterdam naar München, Rome, Lydda en Teheran. Bovendien zijn er nog verbindingen met Wenen (via Frankfort) en met Innsbruck. In totaal zullen 44 diensten per week op Londen worden onderhouden, namelijk zes keer per dag passagiersdiensten en vijf maal per week een nachipost- en vracht- dienst. In de zomermaanden wordt een lijn Am sterdamGlasgow geopend. De frequentie op de lijn naar Dublin wordt verhoogd. vallen geteisterde steden de dood hebben gevonden. De meesten dezer vermisten zijn burgers. Zij woonden vroeger ten Oosten van de Oder-Neisse-grens, of in het Sude- tenland. Waar zij zijn gebleven, weet nie mand. Zij delen het lot van de 1,7 millioen leden van de vroegere „Wehrmacht", Vol gens betrouwbare gegevens kan het als zeker worden beschouwd dat een 25 procent hunner, voordat zij in krijgsgevangenschap geraakten, zijn gesneuveld. Voorts mag worden aangenomen dat 50 a 60 procent in de Russische kampen als gevolg van on dervoeding de voedseltoestanden zi.vn inmiddels de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd zijn gestorven, zodat nog ongeveer 20 tot 25 procent van de 1,7 mil lioen vermiste ex-soldaten levend in de Russische kampen zouden zitten. Dit stemt vrij nauwkeurig overeen met de door Sovjet officieren verstrekte mededeling dat er in de Stfvjet-Unie nog een kwart millioen Duitsers zijn, wie het sedert 1942 nog niet is gelukt een levensteken naar huis te stu- Van officiële Duitse zijde is dan ook de verwachting uitgesproken dat vele dood gewaande soldaten en officieren op zeker ogenblik weer komen opdagen. Dit heeft bij velen weer nieuwe hoop verwekt. In dii verband is het merkwaardig dat het aan 150.000 Duitse militairen, die zich op het ogenblik nog als krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bevinden, wel geoorloofd is naar huis te schrijven. De teruggekeerde militairen hebben over het lot van vele anderen opheldering kun nen verschaffen. Soms moesten zij mee delen dat hun kampgenoot al jaren terug is gestorven, aan anderen konden zij bericht brengen, dat hun zoon of man nog gezond in het kamp zat toen zij dit verlieten. Hun mededelingen hebben zekerheid gebracht over het lot van 300.000 Duitsers, een treu rige ofwel een verblijdende zekerheid. Te Stuttgart is daarvoor een speciale afdeling werkzaam. „Sammelstelle für die Heim- kehrernachrichten" genaamd, welke onge veer 800.000 brieven heeft doen uitgaan aan nog in onzekerheid verkerende families, brieven, waarin gerepatrieerde militairen mededelingen doen over haar zoon of man, van wie zij bijvoorbeeld kunnen berichten dat hij bij' de gevechten om Warschau is gesneuveld, dat hij in de Dnjeprbocht een schot in de schouder heeft gekregen of dat hij nog in leven was toen men te Küstrin in strijd met de Russen was gewikkeld. Een grote moeilijkheid voor de uit gevangen schap ontslagen soldaten was het feit dat soms. hun-familie, die-in de Oostelijke be zettingszone woonde, de wijk had genomen naar het Westen, zodat zij niet wisten tot wie ze zich moesten wenden. Honderden vielen daardoor in de armen van de Oost- Duitse bezetting, die hen wilde inschakelen voor een soort arbeidsdienstplicht. Door middel van een speciale koeriersdienst, welke ten dele met vliegtuigen werd onder houden, de radio-opsporingsdienst en telex installaties, konden in allerijl vele familie adressen worden gegeven, voordat men zich ginds over de terugkerenden had „ont fermd". Op zoek naar Atlantis Een Engelsman hoopt een einde te ma ken aan de controversen omtrent het al dan niet bestaan hebben van het „verloren we relddeel" Atlantis. Hij denkt dit te doen door foto's te maken van de eventuele ru ines en overblijfselen van deze verdwenen beschaving, welke zich zouden bevinden op de bodem van de Atlantische Oceaan. De voorzitter van het „centi-um van onderzoek naar Atlantis" te Londen, Egerton Sykes, wil namelijk een bedrag van 2000 pond sterling bij elkaar zien te krijgen om in de buurt van de Azoren het onderzoek te be ginnen. Volgens Sykes zijn de heuvels van de Azoren de bergtoppen van het oude werelddeel Atlantis. Sykes zal mensen meenemen die gespe cialiseerd zijn in het fotograferen onder water. Hij meent dat op de Oceaanbodem ter plaatse de resten van een beschaving van duizenden jaren geleden, die thans in de zee is verdwenen, te vinden zullen zijn. TEL. 11493 - LANGE VLEKSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) SCHEEPVAART Alwaki, 4 v. Victoria. Abbedijk, 4 v. Buenos Aires te Rosario. Alamak, 3 v, Abadan n. Bushire. Alcinous, pass. 3 Subang h. Colombo. Alhena, 4 te Las Palmas. Almkerk, 3 te Brisbane v. Sydney, Alpherat, 4 te Havanna v, Galveston. Amsteldijk, 3 tc New York v. R'dam. Amstedveen, -1 v. Now Orleans na Nederland. Arkeldijk. 4 te Havanna. Arnedijk, 3 v. Houston n- Mobile. Atlas, 2 te Genua. Alehiba, 3 60 m. ZW. Oporto. -Alderamin, 3 100 m. ZO. Elba. Aletta (tl. 3 v. Pladju n. Manggar. Alkaid, 3 op de Elbe. Alphacca. 3 360 m- N. Monapassage. Ar nulla (ti. 4 te Bangkok n. Singapore. Averdijk. 3 810 m. VV ZW. Scilly. Alcyone. 3 220 m. NO. Bahia Andyk, 4 18 u. verw. tc R'dam v. Hamburg. Alnati. 2 te Buenos Aires v. R'dam. Aagtekerk. 4 v Brownsville n. Corpus Christi. Aalsdijk, 4 v. Philadelphia n. Baltimore. Aalsum. 4 rede Suez. Akkrumdijk. pass. 4 Dover n. Antwerpen. Alblasseröijk. -1 in Straat Florida. Alcor, 4 v. St. Vincent. Alhena, 4 v Las Palmas. Ariadne, 4 te R'dam. Alphacca, 5 te Trinidad v. New York. Amstclstad. 5 te Miami. Arendskerk, pass. 5 Kp. Leeuwin. Bali, pass. 3 Sabang. Borneo, 3 anker Pinang. Black Eagle, 31 le Hampton Roafls v. N. York, Black Falcon, 31 v. New York n. Philadelphia. Baud, 5 verw, to Socrnbaja v. Makassar. Blitar. 3 nog rede Donggala. Bontekoe. 3 v. Soerabaja n. Makassar. Boschfontein, 3 500 m. O. St. .Helena. Boskoop, 3 780 in. Z.ZW. Fayal. Elommèrsdijk, pass. 4 Vlissmgen v. Antw. Bengkalis, 4 v. Port Said n. Genua. Baarn. 5 te Balboa Bloemfontein, 5 v Kaapstad n. Port Elisabeth. Breda. 5 te Curacao. Castel Bianco, pass. 3 Kp. Bon. Ceronia (tl, 3 te Stanlow v. Mcnaelshmadi. Cistula (tl, 3 v. Abadan n. Piraeus. Coryda (t), 3 v. Napels n. Alexandrië. Cronenburgh, 3 te Casablanca v. Bordeaux. Cumulus, weerscliip 4 pass, Dover v. station n. Rotterdam. Clavella (tl. 3 1030 m. O.ZO. Kp. Leeuwin. Cleodora (t). 3 500 m. N.NW. Brisbane. Corilla (tl. 4 v. Colombo tc Singapore verw. Cuanza. 4 v. Hongkong n. Soerabaja. Duivendük, 4 v. Londen n. Bremen. R'dam. De Engelse rivale van mevrouw Fanny Blankers-Koen, mevrouw Maureen Dyson- Gardner, heeft thans, na de geboorte van haar zoon Timothy, haar training weer hervat. Evenals Fanny Blankèrs traint ook zij met haar echtgenoot. Maureen en Geoffrey Dyson nemen een horde tijdens de training. Drente, 2 pass. Honoloeloe Dalerdijk, 3 te Vancouver Delfshaven. 4 te Santos. Douro, 3 v. A'dam n. Trinidad. Eemland, pass. 3 Kp. Verd. oil. Edam, 2 te New York v. Baltimore. F.sso Amsterdam (t) 3 640 m. N.NO. Sombrero eil. Esso Den Haag (II. 3 150 m. Z. Kp. St. Vincent. Esso Rotterdam (t), 3 320 m. W.t.N. Flores. Eendracht. 4 20 m. V. Wight n Piraeus. Enggano, 4 v- Koweit n. Bandarshapoer. Ena (tl. pass. 5 Perim. Felipes (tl, 3 v. Suez. Fairsea. 5 te R'dam v. Djakarta. Grootekerït, 4 v. Dar es Salaam n. Fort Said. Gaasterkerk, 3 te Hamburg v. A'dam. Garoet. 4 dwars Port Soedan. General Stuart Heintzelman. -1 in Suez ltanaal Gordias. pass. 5 Oucssant n Ostende. Gouwe. pass. 4 Ouessant. Goya, 4 dwars Lissabon. Gadila (tl. 5 te Suez. Groote Beer, van Port Said. Helicon, 1 te New York v. Jacmel. Hercules. 3 v. Lissabon n. Gibraltar- Hermes, 5 te Curacao v. Maracaibo. Hilversum. 4 bij Kp. Palos. Heemskerk, 3 te Suez. Hersilia, 5 te A'dam v. Paramaribo. Hvdra, 5 v Puerto Cabello n. Curasao. Haarlem, 3 900 m. W.ZW. Flores. Hector, 3 60 m. O. Minorca. Hecuba, 3 120 m. O.NO. Caracas. Helena. 3 1100 m. ZW, Fayal. Ittersum, pass. 3 Kp. Tenex. Jaarstroom, 4 te Takovadl. Japara, 3 v. Banjuwangi n. Soerabaja. Jobsha%;en, 3 v. Las Palmas. Java. 3 nog rede Pinang. Jacob Cats. 4 tc R'dam v. Narvik. Jagersfontein. 4 v. Tcneriffe. Joh. v. Oldenbarncvelt, 4 630 m. W.NW. Padang. Karsik. 4 te Singapore v. Djakarta. Kota -Baroe, 3 80 m NV»'- Messina. Helbergen, 5 verw. v. Savona n. Casablanca. Koningshaven. Tv. Swansea. 2 terug te Swansea Katwijk. 4 v. R'dam n. Swansea. Keilehaven, 4 rede Portgcntil v. Cougoue. Kota Agoeng. 4 180 m. O. v Aden. Kota Inten. pass. 5 2 u. Malta. Leopoldskerk. 3 pass. Ibiza n. Marseille. Lawak, 3 te Bahrein v. Koweit. Lissekerk. 4 verw. te Khorramshar v. Basrah. Luna. 4 20 m. N.O. Borkum. Lemsterkerk, 4 v. Port Said. Loppersum, pass. 5 Algiers. Lindekerk, pass. 4 Pantellaria. Lombok, 4 v. Djakarta n, Singapore. Maaskerk. 4 te Bordeaux. Malea, (t), pass. 3 Socotra. Mariekerk, 3 te Genua. Meerkerk, 3 v. Port Swettenham n. Singapore. Merwede, 4 te Lobito v. Lucira. Molenkerk, 4 te Cochin. Mijdrecht (tl, pass. 3 Finisterre. Mapia, 1 te Djakarta. Manoeran, 30 te Portland v. Tacoma. Melampus, 31 te Makassar v. Balikpapan. Mitra (t), pass. 4 Kreta. Maashaven. 3 400 m. N.t.O. St. Vincent. Macoma (t). 3 800 m. ZO. Torrestraat. Murena (t), 3 550 O.ZO. Hainan. Myonia (t). 3 In Celebes Zee. Metula (tl. 5 te New Orleans v. R'dam. Maetsuycker. 3 te Djakarta v. Singapore. Maas, 4 v. Port au Prince n. Caracol. Macuba (t), 5 dwars Hoek v. Holland. Madoera', pass. 4 Ouessant Marken. 4 v. Bandarshapoer n. Abadan. Mataram. 4 v. Scmarnng n. Soerabaja. Nelly, pass. 31 Thursday eil. Nigerstroom, .pass. 3 Finisterre. Noordam, 3 300 m. W. Ouessant. Nieuw Amsterdam, 7 v. verw. Southampton. Noordwijk, Pass. 4 Dungeness. Oranje Fontein. 3 to Durban v. Belra. Orion, 3 te Malta. Odysseus, 3 v. Valencia. Omala (tl, 6 Mnilla te Miri verw. OvuJa (t). 3 pass. Sabang. Ondina (t), pass. 4 Socotra. Ossendrecht. 5 dwars Kp, Palos. Prins Maurits. 4 te Antwerpen. Prins Alexander. 2 te SI. John v. R'dam. Pygmalion, 3 v. Curacao n. Havanna. Rempang. j3 720 m. W.NW. Minicoy. Prins Joh. W. Friso. 5 570 m. O.t.N. Flores. Prin w. v. Oranje. 3 270 m. W.NW. Finisterre. Papendrecht (t). pass. 4 Finisterre. Perna (t). 4 v. Madras n. Calcutta. Polyphemus, 5 te Singapore. Poseidon. 4 te Curasao n. New York. Prins Willem IV. 4 v. Puerto Plata n. Cienfuegos Roebiah. 3 te Antwerpen. Rondo. 4 te Djibouti. Rijnkerk. 3 pass. n. Genua. Radja, 31 v. Portland n. Pugetsound. Randkerk, 4 te Hamburg v. Bremen. Raki. 4 v. Djakarta n. Cheribon. Ridderkerk, pass. 4 Finisterre. Uotti. 4 te Djakarta. Saragan, 3 v. Kentar n. Singapore. Sarpedon, 4 te Paramaribo v. Trinidad. Stad Maastricht, 3 te Savona. Straat Soenda, 3 v. Singap., 7 Hongkong verw. Samarinda, 31 te San Francisco. Seljie, 4 v. Curasao n, Rruba. Schiedijk, 4 v. Makassar n. Soerabaja. Soestdijk, 4 v. Baltimore n. Mobile. Stuyvesant. 4 te Trinidad v. Aruoa. Stad Bred a, 3 20 m. ZO. Mogadiscio. Stad Haarlem, 6 verw te R'dam v. Huelva. Stanvac Djirak (t), v. Singapore n. Palembang Straat Malakka, pass. 3 Cambodia Point. Skaugum, t v. Melbourne n. Djakarta. Sloterdijk, 4 v. Port Said n. Suez. Somersetshire, 4 Gibraltar. Sunetta it). Menaelahmadt 4 dwars Aden. Slamat. 5 1e Bahrein. Stad Alkmaar. 5 te Suez. Stentor, pass. 5 Kp Bon. Salatiga, 2 v. San Francisco n. Philippine». Tabian, 31 te New York v. Philadelphia. Trajanus. 30 v. New York n. Caracol. Titus. S te Istanboel v. Thcsaloniki. Triton. 3 v. Puerto Plata n. Philadelphia 7 verw. Tibia, 3 170 m. N. Paramaribo. Tiba. 3 rede Buenos Aires. Tjikampek, 4 verw. te Buenos Aires v. Penang. Tjibodas, 3 900 m. O.ZO. Christmas eil. Tjitjalengka, 3 500 m. Z. Hongkong. Tabinta, 5 te Soerabaja v. Djakarta. Tarakan. 4 v. Port Soedan n. Suez. Taria (t), 2 te Sydney v. Singapore. Tjipanas, 4 v. Singapore n. Penang. Utrecht, 5 te Cristobal. Veendam, 5 13 u. v. New York te R'dam. Venus, 4 te Bona v. Alexandrië. Volendam, pass. 4 Beachyhead. Van 't Hoff, 4 14 u. v. Limmerick n. Dublin. Woensdrecht, 3 te Furfleet v. Hull. Waterland. 3 360 m. N.NO. St. Paulsrocks Westlaad, 3 240 m NO. Rio Grande. Willem Barendsz. 3 300 m. W.ZW. Kp. Frio Wickenburgh. 2 te Casablanca v. R'dam. Winterswijk, 5 v. Sete n. Bona. Zuiderkruis. 3 v. Djakarta n. R'dam. Zeeland, 4 17.30 te Rotterdam. Zeeman, 4 v. Bëlawan n. Aden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3