Geeft Uw vrouw Stichtingsacte van het Nationale Park „De Kemiemer Duinen" gepasseerd RIJWIELEN HENK DE VRIES Voor Uw jongens SCH3N3ELER M. BOOIMAN QjCort en Bondig Fris - Keiler Macdonaid Gruyère Woensdag 5 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant Simplex, Vesting, Poort, Eijsink enz. Pri^en vanaf 109.50 RIVIERVISMARKT 7 - TELEFOON 17690 (Adv.) Boerenknecht mishandelde een jong poesje De 21-jarige landbouwersknecht H. van D. uit Bunnik heeft in October een poesje van drie maanden dat. naar hij meende, op de kippen loerde, in de bek van een hond gegooid, het beestje bij de kop gegrepen nadat de hond het weer had losgelaten, het vier keer met het achterlijf tegen een boom geslagen en het tenslotte weer de hond toegegooid. De rechtbank in Utrecht had hem hier voor tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld, tegen welk vonnis Van D. in beroep ging. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft nu een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd en 100, boete geëist. Hel is vandaag voor de bewoners van Noordholland en zeker voor jüe van de beide grote steden een belangrijke dag. Om tien uur werd ter Provinciale Griffie in Haarlem de stichtingsacte gepasseerd van het Nationale Park „De Kennemer Duinen", dat eerlang van onschatbare waarde zal blijken te zijn voor de recreatiemogelijk heden van de bevolking. Wij hebben reeds enige keren over het belang van dit 1200 hectaren grote natuurreservaat uitvoerig geschreven. Ter vergelijking herinneren wij eraan dat het Naardermeer 750, het Gooise natuurreservaat 1626 en het Am sterdamse bos 895 hectaren beslaat. De kosten van de aankoop bedragen een en een kwart millioen gulden, die door Rijk, provincie en de gemeenten Amsterdam en Haarlem gezamenlijk zullen worden gedra gen. Op de foto links ziet men een van de vele prachtige plekjes in het gebied ten Noor den van de Zeeweg, een groep berken, waarin in de herfst- en wintermaanden duizenden bonte kraaien hun slaapplaats vinden. Op een korte tocht die wij dezer dagen door dit stille landschap maakten werden wij getroffen door de schoonheid van vlier en duindoorn, van eiken, populie ren en espen. Daar groeien egelantier en hondsroos, lijsterbes en kamperfoelie en nog een ganse reeks duïngewassen meer, ondanks de kale plekken die ruwe kwanten er in de oorlogsjaren hebben veroorzaakt. En er is ook een vijftal plaatsen waar een sobere steen de zwerver eraan her innert, dat daar dappere vaderlanders hun laatste strijd hebben gestreden. Dat alles en nog veel meer is de beteke nis van de documenten, die de vertegen woordigers van de deelnemende over heidslichamen vanmorgen ten overstaan van notaris W. ter Weel met hun hand tekening bekrachtigden. Dr. ir. P. Verhagen overleden Bekend stedebouwkundige In de leeftijd van 67 jaar overleed te Rotterdam na een langdurige ziekte dr. ir. P. Verhagen, stedebouwkundig adviseur van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De heer Verhagen werd in Beverwijk geboren, behaalde in 1905 te Delft zijn diploma als bouwkundig inge nieur, waarna hij assistent werd van pro fessor'Van der Steur. - De aandacht werd op hem gevestigd, toen hij een stedebouwkundige prijsvraag, uit geschreven door de gemeente Haarlem voor het ontwerpen van twee wijken, had ge wonnen. Sindsdien werkte hij mede aan de uitbreidingsplannen van talrijke gemeen ten. In 1945 werd hij stedebouwkundig advi seur van. het 'College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw. In 1949 erkende de Delftse Hogeschool zijn bijzon dere verdiensten op stedebouwkundig ge bied door hem te benoemen tot eredoctor. Wielrijdster reed tegen bus Maandagmiddag tegen half zes reed een wielrijdster op de Kleverlaan tegen de ach terkant van een autobus op. Zij viel en kneusde haar rechterschouder. Aangezien de wielrijdster verklaart, dat de bus zonder stopteken plotseling stilhield, wordt een andere wielrijdster, die v.an het ongeluk getuige was, verzocht zich te melden bij het politie-bureau in de Smedestraat. Botsing in Haarlem Op de hoek van de Gen. Cronjéstraat en de dr. Leydsstraat had gisteren een botsing tussen een motorfiets en een rijwiel plaats. De fietser verleende geen voorrang aan de motorrijder die in de Gen. Cronjéstraat reed. De wielrijder viel op zijn achterhoofd, maar kon na ter plaatse verbonden te zijn, door de motor-politie naar zijn woning ge bracht worden. Dc remmen van de motor fiets bleken onvoldoende te werken. PLUSFOURSCOSTUUMS vanaf 30.75 POPELINE OVERHEMDEN 5.32 (kleine stijging per maat) Gen. Cronjéstraat I a1 b Tel. 1G045 Uw adres voor Kwaliteitskleding 1 Burger'ijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Aoril 1950 ONDERTROUWD: 4 April, N. Wartena en M. M. van Dam. GEHUWD: 4 April. J. H W. van Looij en S. J. Wassink; T. Luikel en E. A. Wanders; A. G. Geerts en J. M. Diek. BEVALLEN van een zoon: 31 Mrt, M. J. SnoeksSnoeks; 3 April, C. W. Bijster— Lucas: M. H. LienemanGreenwood; 4 April, C. C. BoomsMens. BEVALLEN van een dochter: 3 April, A. J. RoodHuigen; A. M. Visserde Vos; P. J. Verhaar—Bon; M. E. Wijers—van den Born; 4 April. W Schreinders—Tuijn. OVERLEDEN: 1 April, C. J. M. Vermaas- van Batenburg, 78 j.. Kleverparkweg; H. M. PescharPriesman, 80 j., Raamsingel; 2 April, J. Haan, 81 j., Esschilderstraat; 3 April, S. Lohr, 44 j., Anna van Burenlaan; G. Q. J. Timmer, 57 j.. Berkenstraat; C. A. Moele, 84 j., Jansstraat. Bergveldvan der Heide, 81 j., v. Oosten de Bruynstraat; R. de Jong, 84 j., Jansstraat, Foto hieronder: de stichtingsacte wordt ge passeerd. Van links naar rechts: Notaris ter Weel, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijlc, nar. M. C. Bloemers, referendaris op het Bureau Natuurbescher ming van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. A. Stufkens, griffier der Provinciale Staten, mr. J. J. van der Velde, wethouder van Amsterdam en zijn Haarlemse ambtgenoot A. J. M. Angenent. met Pasen eens „keukenvrij". Bestel eens een Paasdiner bij Cuisinier. Uitzending van diners op elk gewenst uur. Vraagt prijsopgave. 2e E.MMASTRAAT 36 - TEL. 14627 Beeldende kunst Terugkeer naar rust Severini en anderen in het Stedelijk Museum De tentoonstelling van Italiaanse kunst na 1910 in het Stedelijk Museum te Am sterdam zal door de ouderen met andere ogen worden bekeken dan door de jongeren. Voor de jongeren is hier bijna alles nieuw en voor zover nodig helpt de prachtig ge- illustreerde catalogus hen zeker op weg. Maar voor de ouderen ontbreekt er iets, een schilderij dat destijds -onze fantasie betoverd heeft: de „Pan-Pan-dans in het Parijse restaurant Monico" (1912) van de Italiaan Gino Severini. Zonder dit begin is Severini's ontwikke ling niet te begrijpen: hij maakte evenals Felix Mendelssohn Bartholdy zijn Vnooiste werk in zijn jeugd. Het schilderij van Se verini was niet alléén maar een verbreking van de ban waarin de Renaissance ons ge vangen hield: hier werd een nieuwe rich ting geboren, later misleidend „futurisme" gedoopt. Eén ogenblik werd door een schil der het bewegende, de beweging, als schep pend motief gebruikt. Alles wat in rust was, het statische, het romantische, werd over wonnen. De contouren, de omtrek der figu ren, werden doorbroken. Hij bouwde het onderwerp uit fragmenten op. Men moet zich voorstellen: een groot restaurant in Parijs, met veel wit gedekte tafeltjes en in avondkleding gestoken dames en heren. Van het plafond werpt een reeks electrische lampen een golf van geel licht over de menigte. Rechts vermoedt men een groep musici met cembalo, violen en gui taren. Links komt een enorme wenteltrap van de rez-de-chaausseé naar de eerste ver dieping, waar het publiek zich bevindt. Dwars over dat alles is op een veel grotere schaal een in het rood geklede danseres in allerlei houdingen geschilderd. Het hoofd ontbreekt. Die houdingen zijn gelijktijdig afgebeeld: hét zijn de neo-impressionistisch weergegeven fragmenten of détails van de Pan-Pan-dans. Dit complex van felle kleu ren, van gebroken contouren, van honder den gesticulaties, van ontelbare onderdelen, gaat schitteren als de steentjes van een antiek mozaïek. Op een technisch eigenaardige wijze heeft Severini dit bereikt. Waarschijnlijk spande hij kruislings over het nog niet beschilderde doek een regelmatig net-werk van ijzerdra- den, waardoor talrijke reekse/i vierkante vakjes ontstonden. Toen ging hij schilderen en nam daarna de draden weer weg; waar door alles uit losse vierkantjes leek opge bouwd. De roezemoezige stemming van zo'n mondain Parijs' restaurant (anno 1912) werd volkomen bereikt. Geen enkel mense lijk gezicht is compleet: dat immers zou „rust" betekend hebben. Talrijke humoris tische trekjes waren er te vinden: bij voor beeld die jeugdige vreemdeling in smoking, die op het etiket van een hem vrijwel op gedrongen fles champagne geen firma naam leest, maar de beangstigende vraag „Wat kost die?!" Het verdere verloop van Severini's kunst was een kalmering: zij Is op deze tentoon stelling zéér goed te volgen. Maar ook de mysterieuze De Chirico en Modigliani zijn er goed vertegenwoordigd. Verder de oude Carra en jongere groepen. De algemene ontwikkeling keerde zich van de „bewegelijkheid" af en zocht weel de rust. Ei- zijn schilderijen die de poëzie bezitten van een meetkunde-tekening op een schoolbord. Maar deze Italianen wisten het gevoel te suggereren dat de tijd kan worden stilgezet. Het metaphysische, het bovennatuurlijke probleem van het leven wordt hier ondergaan als een obsessie, als een angst. Vaak herinneren hun werken aan dat van Willink, maar zonder diens roman tische achtergronden. De verguisde traditie herleeft weer: het mozaïek bij Severini, de Etruskische beeld houwkunst (vooral wat betreft de plaatsing van dubbel-figuren) en de muurschilderin gen uit Pompejd, al deze vormen worden weer nagevolgd. Hoe snel legde dit Latijnse volk de weg af van de bewegelijkheid naai de rust en verkeerde een aesthetische revo lutie in een terugval op tradities, ouder dan de Renaissance, zoals met name blijkt uit het werk van Campigli. De mogelijkheid dit interessante verloop te volgen maakt een bezoek aan deze tentoonstelling in meer dan één opzicht de moeite waard. H. SCHMIDT DEGENER. |9BBIlBIBBflflBI»iaill_ NEEMT A.B.C. g Wij vervoeren al Uw goederen met 30 auto's, 50 emballeurs H 2 BARREVOETESTRAAT 2. HAARLEM BI S Telefoon 18428 - Na 6 uur 14155, 14810 Stucadoorsbond wenst opheffing van loonplafond bij tariefwerk De Nederlandse Stucadoorspatroonsbond heeft m Utrecht een buitengewone alge mene vergadering gehouden ter bespreking van een voorstel van de afdeling Rotterdam tot intrekking van het door de samenwer kende stucadoorspatroosorganisalies ge nomen besluit inzake het niet meer uitbe talen van zwarte lonen in het stucadoors- bedrijf. Bij zijn verdediging van dit voor stel legde de voorzitter van de afdeling Rotterdam er de nadruk op, dat de be doeling van het voorstel geenszins inhoudt het betalen van zwarte lonen aan te moe digen, doch slechts te komen tot opheffing van het kunstmatige loonplafond. Naar zijn mening heeft het kunstmatige loon plafond elke aantrekkelijkheid aan het stucadoorsberoep ontnomen. Hij achtte dit plafond vooral op grond van het ernstige woningtekort volkomen in strijd met het algemeen belang. Na uitvoerige discussie wijzigde de af deling Rotterdam het voorstel en ver klaarde geen bezwaar te hebben tegen handhaving van het bindende besluit, doch wenste niet als zwart loon te beschouwen dat deel van het loorf, dat volgens de wet tig vastgestelde tarieven verdiend wordt boven de limiet. De bondsvoorzitter achtte het gewijzig de voorstel nutteloos, omdit dit tegenover de overheidsinstanties de situatie weinig zou veranderen. Nadat het voorstel Rotterdam met grote meerderheid was verworpen, is het vol gende bestuursvoorstel met algemene stemmen aanvaard: „de vergadering be sluit om, in samenwerking met de andere patroonsorganisaties in het studacoorsbe- drijf en in samenwerking met de bedrijfs- raad in het stuucadoorsbedrijf, het daar heen te leiden, dat na bespreking met het College van Rijksbemiddelaars het loon plafond in tariefwerk kan worden vrijge geven". één meisje" „Drie jongens Cor Ruys tezamen met zijn jongste medewerkers Als men tegenwoordig een voorstelling bezoekt van het ensemble, dat Cor Ruys om zich heen heeft verzameld, dan is men vrijwel zeker van een paar uur onderhou dend en tot in alle onderdelen verzorgd toneel. Nu mag men het betreuren, gelijk wij trouwens al enige keren hebben ge daan, dat bij de keuze van de stukken per. slot van rekenig steeds de gezellig- heidswaarde de doorslag moet geven, doch daar zal wel geen verandering in komen, zolang het gezelschap niet over een sub sidie kan of wil beschikken. Maar veel van het onmiskenbare tekort in artistiek opzicht van deze louter amusante blijspe len wordt vergoed door de bemoedigende werking die er van uitgaat en waarvoor het publiek een grote gevoeligheid toont. Zij vormen in zekere zin een tegenwicht van de talrijke stukken, die het vertrou wen in gezonde verhoudingen en de basis der samenleving ondermijnen. Zo hebben de abonnementhouders in de Haarlemse Schouwburg gisteravond veel vreugde kunnen beleyen aan een opvoe ring van de comedie „Drie jongens. één meisje" van Roger Ferdinand, die men hier reeks kende als de schrijver van het enkele jaren geleden door Comedia met veel succes vertoonde „Jongenslyceum". Het gaat hier om vier kinderen de oud ste is amper 22, de jongste 16 jaar die met allerlei middelen proberen in te grij pen in een dreigende echtscheiding van hun ouders en deze tenslotte inderdaad weten te voorkomen. Speciaal het eerste bedrijf, met de toevallige ontdekking van de ongeoorloofde verhouding van de vader en de daarop volgende krijgsraad om het naderend onheil te keren, mag bijzonder geslaagd heten. Voor de rest bevat het stuk wel enige knappe speelscènes (met name die van het vertrek, waarin een beklemmende spanning heerst, hoewel eigenlijk niemand twijfelt aan de goede afloop), doch langzamerhand gaat het kluchtige effectbejag te sterk overheersen. Dat is jammer van het aardige onderwerp, want er was ongetwijfeld meer van te ma ken geweest dan dit al te nadrukkelijk naar voren schuiven van vertederende charme en pikante brutaliteit. Ook de ge makkelijke oplossing bezit weinig overtui gingskracht. Ondanks deze en dergelijke bezwaren een aardig, hoewel oppervlakkig pleidooi voor de waarde van het gezins verband. Cor Ruys is niet alleen een altijd weer verbazingwekkende acteur, ook als regis seur bezit hij precies de kwaliteiten die hem voor een blijspel als dit de lichte toon doen vinden, bij de gratie waarvan het gebeuren glans en leven krijgt. Zijn mise- en-scène kenmerkt zich door een zwierige bewegelijkheid, welke steeds uitloopt in groeperingen die het gesproken woord in onverschillig welke situatie de beste kan sen bieden. Daarbij komt dat hij niemand zijn eigen speeltrant opdringt, ofschoon in het bijzonder Eric van Ingen zich moeilijk aan zijn invloed schijnt te kunnen ont trekken. Deze acteur vertolkte de rol van de oudste zoon overigens zeer bedreven, met een toch nog jongensachtig overwicht op zijn broers en zuster. De beide lange gesprekken met zijn vader (in het tweede en meer nog in het derde bedrijf) waren voortreffelijk. De grote verrassing van de avond was het vlotte, ongedwongen spel van Ton van Duinhoven als de onverschillige, zich we reldwijs wanende Michel met zijn luid ruchtige bravour. Zijn gewild-onbeheerste houdingen herstelden gemakkelijk het door de meerderjarigheid van zijn gezicht ver stoorde evenwicht. Wel moet hij zifch hoe den voor een overmatig gebruik van stop woorden. Ben Hulsman kwam als de zes tien-jarige Bernard niet helemaal los van zijn tekst, evenmin als Kitty Knappert als het meisje van een wat schelle en harde operette-toon. Al deze jonge mensen de monstreerden intussen met heilig vuur hun dankbaarheid voor de geboden kan sen. Kitty Kluppell voldeed geheel in de kleine maar veelbetekenende moederrol en Cor Ruys had weinig moeite om de gevoe lige kant van zijn humor wat extra aan te zetten. Het aardige décor van Jan Prent, "-verlucht met enige schilderijen van Bob Buys, bood een passende omlijsting aan deze vrolijke, door Bets Ranucci-Beckman vertaalde geschiedenis. DAVID KONING Uitspraak in Praags proces PRAAG, 5 April (Reuter). Tien Ka tholieke kloosterlingen onder wie twee abten en een Jezuïet, zijn vandaag dooi de staatsrechtbank te Praag veroordeeld tot straffen variërend van twee jaar tot levenslange dwangarbeid op beschuldiging van verraad en spionnage. Het proces heeft vijf dagen geduurd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft H. J. K., die in de bezettingstijd commissaris van het N.V.V. en beheerder van de Arbei derspers was, tot 11 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Amsterdamse Bijzondere Hof had hem tot 14 jaar veroordeeld. De moord op de Rotterdamse taxichauffeur Jongste verdachte vrijgesproken Omtrent de zaak van de moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur (waarover elders in dit blad meer) vernemen wij nog het volgende: Het gerechtshof heeft reeds hedenmorgen uitspraak gedaan en de oudste verdachte conform het vonnis van de rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof sprak de jongste verdachte vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrijheids- stelling. Lisse CONCERT IN DE NED. HERV. KERK Donderdagavond 6 April wordt in de Ned. Herv. Kerk door het Chr. gemengd koor „Haarlem" een concert gegeven. FILMAVOND VOOR HUISVROUWEN Dinsdagavond werd in de Oud- Hollandse zaal van de Witte Zwaan een filmavond ge houden, welke uitging van de afdeling Lisse van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. Mevr. Van DijkVan Doorn sprak een inleidend /oord. De propagandist van de N.Z.H.R.M. hield een causerie over het ontstaan en de organisatie van het red dingswezen van vroeger en hoe de situatie is geworden sinds de oprichting in 1826. Spreker bracht hulde aan de redders die het werk geheel belangeloos doen. De films gaven een beeld van de organisatie en van het zeer moeilijke en gevaarvolle reddings werk. SCHAAKKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK. De uitslagen van de voortgezette wedstrij den luiden: Hoofdklasse A: F. v. d BergD. Buys 0—1; C. v. d Lip—J. v. d. Berg 1—0; W. J. SaeijesW, de Laat 01. Hoofdklasse B: P. HofkesJ. v. d. Berg afgebr.; A. GeyerJ. de Jong 10; Mr. G. Snoeck HenkemansB. A. Bax Eerste klasse A: B. v. MeygaardenJ. Pijnacker 10; J. HollemanZ. W. Tores 1—0. Eerste klasse B: J. Th. v. KoppenJ. J. Bol lili; F. van DijkJ. v. d. Zwet 10; C. OffringaJ. v. d. Steeg 10. Eerste klasse C: S. Lieverse—J. M. Mar tens 1—0: W. v. Beek—J. J. Balm 1—0. regl. Eerste klasse D: H. MeyerH. v. d. Aar 01; W. G. VerleurJ. Derks 10. DAMKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK Voor de hoofdklasse van het persoonlijk damkampioenschap van de bollenstreek ver loor v. d. Kroft tegen F. Lubbe. waardoor de spanning is toegenomen. Voorts won N. Hal van de damvereniging „Lisse Vooruit" tegen F. Lubbe. "De verdere uitslagen waren: Eerste klasse: Th. SeysenerA. Langelaan 20; Y. de JongW. Leeuwenberg 11; J. v. a. MeyC. Bergman 11; L. v. Haaster J. Vouvee 02; A. v. SteynF. Verkuyl 11; P. Hovenaar—A. v. Steyn 02. In de klasse hebben een kans: W. Leeu wenburg en J. v. d. Mey beiden uit Rijns burg en A. v. Steyn (Hillegom). Tweede klasse: P. ElizeA. Meure 2—0; N. DemmenieC. Molenaar 02. Bennebroek R.K. Middenstandsbond De afdeling Bennebroek van de R.K. Middenstandsbond hield Dinsdagavond een buitengewone vergadering, welke zijn oor zaak vond in het feit, dat het bestuur niet tevreden was over de medewerking van de leden en daarom wilde aftreden. Ter vergadering was aanwezig de heer Jan Bakker, lid van het hoofdbestuur, die meende, dat, indien de leden meer mede werking zouden geven, het bestuur zijn plaats niet mocht verlaten. Ook de geeste lijke adviseur, pastoor L. Jansen Schmidt, gaf eenzelfde mening te kennen. Na bespreking besloot het bestuur voor lopig aan te blijven. Besloten werd het 30-jarig bestaan op eenvoudige wijze te vieren. Voorts werd besloten op Zondag 30 April, in samenwer king met de afdeling Bennebroek van de Kath. Arbeidersbeweging, een Sociale Zon dag te organiseren. Raad van Hillegom Presentie-gelden worden verhoogd Dinsdagmiddag kwam de Hillegomse gemeenteraad onder leiding van burge meester Van Nispen tot Pannerden in ver gadering bijeen ter afwerking van een agenda die grotendeels uit hamerpunten bestond. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten de presentiegelden voor de raads leden te verhogen tot 5 en voor de com missie-vergaderingen te stellen op 3. De presentiegelden voor de leden der stem- bureaux werden bepaald op 10 en voor de woonruimtecommissie op 3 per ver gadering. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer P. W. de Lange. De leges voor bewijzen van Nederlanderschap werden bepaald op 3 en de salarisver- ordening voor de ambtenaren vastgesteld. De raad besloot tot aankoop van het z.g. remise-terrein aan de Vosselaan met de daarbij behorende acht woningen van de NZHVM voor 44.000. De voorzitter deelde naar aanleiding van een vraag betreffende het tegenwoordig aanzien van dit terrein mee, dat spoedige bebouwing noodzakelijk is, waardoor ook met. de aarjleg van de daarover geprojecteerde weg zou kunnen worden begonnen. In het bijzonder legde hij er de nadruk op dat de particuliere vvo'ningbouw diende te worden gestimu leerd, aangezien Hillegom behalve aan de arbeidswoningen, die op initiatief van het gemeentebestuur worden gesticht, zeer zeker ook behoefte had aan middenstands woningen, om daardoor het euvel der in woning'te beperken. Een bedrag van 920.werd uitgetrok ken voor gymnastiek-onderwijs aan die kinderen, waarvoor geen vergoeding door de ziekenfondsen wordt gegeven en die toch op grond van houdingsafwijkingen en dergelijke dit onderricht nodig hebben. Het zal voorlopig gegeven worden in het gym nastieklokaal van „Weltevreden" aan de v. d. Endelaan. De gemeente stelde zich garant voor een bedrag van 37.000.voor een geldlening ten dienste van de verbouwing van het Diaconessenhuis te Haarlem. Tenslotte be sloot de raad een zestal ai-beidscontrac- tanten in dienst der gemeentebedrijven als nog in vaste dienst aan te stellen. „Hillegom" viert dertigjarig bestaan De voetbalvereniging „Hillegom" zal op Tweede Paasdag het dertigjarig bestaan vieren. Op een hooizolder kwamen dertig jaar geleden een twintigtal jongelui bijeen om deze vereniging op te richten. En al die jaren zijn de zwart-witte kleuren met stij gend succes verdedigd. Uit de Haarlemse Voetbal Bond (de Hillegommers hadden de ligging van hun terrein zó uitgezocht dat zij daarin en niet in Leiden terecht kwamen) promoveerde Hillegom naar de vierde klas van de N.V.B. en in 1932 wisten zij het zelfs tot de derde klas te brengen. Dit bracht mee, dat hogere eisen gesteld werden aan het terrein en voor het grootste deel met eigen krachten en in hun vrije tijd hebben de leden van V.V.H. aan de Weerestein- straat een keurig sportterrein aangelegd. Maar de club ondervond ook de terug slag. Zij kon het niet bolwerken in de derde klas. Het verlies van goede spelers, die als militair naar Indonesië vertrokken, be- BINNENLAND Tot commissarissen der Nederlandse Spoorwegen z(jn benoemd de heren T. Allersma uit Zuurdijk (Gr.), voorzitter der technische commissie van de Stichting voor de Landbouw, en prof. dr. ir. II. C J. H. Gelissen te Maastricht, directeur der Provin ciale Limburgse Electriciteilstnaatschnppij. Op de Toogdag van de Jonge Kerk, op Tweede Paasdag te Apeldoorn te houden, zal Prinses Wilhelmina tot de jonge lidmaten spreken Haar toespraak zal des namiddags tussen 17.15 en 17.45 uur per radio worden uitgezonden. De nieuwe weg StcenwijkBlokzijl zal Zaterdag 22 April voor het verkeer worden geopend. Na het eten van vlees, dat waarschijn lijk bedorven was, zyn enkele dagen geleden vijf leden uit een gezin in Vecncndaal ziek geworden. Thans zijn ook de overige vier gezinsleden in het ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden is de boerderij van de heer D. K. Oosterbaan te St. Anna-Parochic ge deeltelijk afgebrand. De Haagse notaris A. J. M. K.. die op 31 Maart is aangehouden, verdacht van mal versaties, heeft bekend, fraude gepleegd te hebben. Het tekort wordt geraamd op onge veer f 50.000. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar J. A. A. Drcycr, wonende Schutterstraat 29 hoopt op 18 April zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Dc bruigom, bekend als „Ome Jan", is vele jaren terrein knecht van de voetbalclub, EDO geweest en is bij de voetballers een geziene persoon lijkheid. De heer J. Visser is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het examen schei kundig ingenieur: Ds. T. B. van Houten, Geref. predikant te Britsum. heeft het beroep naar Aalsmeer aangenomen. De millioenste Maandageent, die Maan dag in de Fuhrhopschool aan de secretaris van het Indisch Jeugdcentrum werd over handigd, kwam uit handen van de 6-jarige Marijke John (en niet Jones, zoals gemeld). JANSWEG 42 TELEFOON 11828 DE NIEUWSTE WAS-AUTOMAAT wast, spoelt, droogt, in één machine, tevens vaatwas-automaat. (Adv.) tekende voor de club een ernstige handicap. Nu Hillegom in de jubileumsfeer ver keert, drukt zelfs de zorg van een drei gende degradatie! Het jubileum zal gevierd worden op Tweede Paasdag met een receptie tussen 11 en 12 uur in „Flora". Des middags zal een voebalwedstvijd gespeeld worden tegen een derde klasser en daarna zullen de rugby- teams van A.A.C. en 't Gooi een demon stratie geven. De Hillegomse Harmonie kapel zal medewerking verlenen. FRANSE KNAPEN ZINGEN IN HILLEGOM Het knapenkoor „Les petits chanteurs de Versailles" zal op Dinsdag 11 April in Flora te Hillegom een uitvoering geven. De jeugdige zangers zullen bij inwoners van Hillegom logeren. 'n Tractatie voor de Paasdagen Volvette p. o. 85 ct. Tevens Camembert, Gervais, Brie, enz. enz. Speciaal kersyerse hoenderparkeicren Bezorgen? Bel even 21450 HET KAASPALEIS ZIJLSTRAAT 84 (Adv.) Santpoort Avond voor de ouden van dagen Onder auspiciën van het Velsense Comité voor ontspanning van ouden van dagen wordt Donderdag 20 April een avond ge- organiseerd in café „De Weijman", waar het ensemble „Musicorda" uit Haarlem zal optreden. De -Santpoortse U.V.V. heeft op zich genomen om voor een verrassing te zorgen. Beroep Door de Gereformeerde Kerk te Sant poort-dorp is een beroep uitgebracht op ds. Jff. J. W. C. Kluis, legerpvedikant in Utrecht. Heemstede Koninginnedag wordt op 29 April gevierd De commissi^ tot viering van Koningin nedag heeft in overleg met het gemeente bestuur besloten de verjaardag van Ko ningin Juliana te Heemstede op Zaterdag 29 April te vieren en dus niet op 1 Mei. De commissie heeft naar nieuwe moge lijkheden gezocht om een zo groot moge lijk aantal deelnemers(sters) te krijgen. Er worden meer volksspelen gehouden dan andere jaren. De jeugd is ook in de viering der avond feesten in het Heemsteedse Sportpark, welke een zeer bijzonder karakter zal dra gen, ingeschakeld. Eenige honderden kin deren van alle scholen zijn bezig zang en dans in te studeren. Het feest zal worden besloten met een openluchtbal op het Raadhuisplein. Het wordt toegejuicht wan neer tijdens dit bal de Nederlandse volks dansen een kans kregen. Eerste plechtige H. Mis Op 2e Paasdag des morgens te 10 uu: hoopt pater fr. Paulinus van Iersel van di orde der Pater Augustijnen in de kerk vai de H. Bavo aan de Herenweg zijn eerst', plechtige H. Mis op te dragen. De Neonisl wordt le Paasdag des middags te ongeveer 3 uur feestelijk ingehaald, waaraan dc R.K. Harmonie „St. Michaël" haar muzikale medewerking verleent. Na de feestelijke in tocht zal de Neonist worden toegesproken en vervolgens een plechtig Lof opdragen. V

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9