HART'S Is het aantal woningen, dat Nederland kan bouwen, op te voeren? BEHANGSELPAPIER Behangselpapierhandel Predikbeurten Jd5 I!x 5Z H Chin. ind. Rest. HONGKONG V ermakelij kheidsbelasting voor bioscopen verlaagd Besteldienst A.B.C. Zaterdag 8 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscbe Courant 9 Gegevens over de grootte der huizen De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting' heeft richtlijnen vastgesteld voor de grootte der woningen. Deze is be paald op 225 tot 290 kub. m., met een-ge middelde van 260 kub. m. Voor kleinere gezinnen gelden lagere; voor grotere ho gere normen. Neemt men in aanmerking, dat de normen voor de particuliere bouw met steun 325 kub. m. voor étagewoningen en 375 kub. m. voor eengezinshuizen be dragen. dat voor particuliere bouw zonder steun de maximumgrens 500 kub. m. be draagt en dat ook de herbouw nog een zeker quantum grotere woningen levert, dan kan de gemiddelde inhoud van de ge noemde 45.000 woningen wellicht op 300 kub. m. worden gesteld. De Nieuwe Rotterdamse Courant maakt nu de volgende berekening: De 45.000 wo ningen, die de minister in 1950 wil b'ou- wen, vertegenwoordigen een bouwvolume van 13V; millioen kub. m. Zou het nu mo gelijk zijn om die 300 kub. m. tot 260 a 265 kub. m. terug te brengen, dan zouden van hetzelfde bouwvolume geen 45.000 doch 50.000 woningen kunnen worden ge bouwd en zouden ieder jaar 10.000 gezin nen meer van de ellende van het samen wonen kunnen worden verlost. Immers iedere nieuwe woning, die door één sa menwonend gezin betrokken wordt, heft voor twee gezinnen het samenwonen op. Volgens de reeds bedoelde richtlijnen zijn de normen als volgt vastgesteld: Woningen voor huishoudens van 1 of 2 personen: 125160 kub. m. Kleine gezinnen met ten hoogste 1 kind: 160200 kub. m. Gemiddelde gezinnen met ten hoogste 4 kinderen: 225290 kub. m. (gemiddeld 260 kub. m.). Grote gezinnen met ten hoogste 9 kin deren: 290350 kub. m. (gemiddeld 320 kub. m.). Gezinnen met 10 of meer kinderen: 360410 kub. m. De N.R.Ct, merkt nu op: „Het percentage gezinnen met geen of met één kind was in 1947 nagenoeg 50 het percentage gezinnen met meer dan 4 kinderen 10 Zou men deze percentages bezigen als grondslag voor het bouwpro- gram, dan zou de helft van de nieuwe woningen kleiner en zelfs aanmerkelijk kleiner dan gemiddeld 260 kub. m. kunnen zijn en slechts 10 ervan daarboven be hoeven uit te gaan. Dit betekent, dat het landelijk gemiddelde geen 260 kub. m. be hoeft te zijn, doch aanmerkelijk lager kan liggen. Wij zijn echter overtuigd, dat het gemiddelde voor de woningwetbouw ook over 1949 nog boven de 260 kub. m. heeft gelegen. Hierin zien wij een belangrijk middel tot een meer rationeel gebruik van het beschikbare bouwvolume en tot verhoging van de jaarlijkse woningproductie. Wij zien niet voorbij, dat de bovengenoemde percentages niet zonder meer als grond- De grootste sortering van af 45 cent vindt u bij EIGEN BEHANGERIJ Kleine Houtstraat 49, Telef. 11279 Gen. Cronjéstraat 60, Telef. 20948 Het onderwijs te Haarlem B. en W. hebben aan de Raad verschil lende voorstellen gezonden betreffende het onderwijs. Het college stelt voor: Aan de vereniging tot stichting en in standhouding van Scholen met de Bijbel een crediet te verlenen van 1900 voor het aanschaffen van banken in de school aan de Slachthuisstraat en voorts, medewerking te verlenen om aan het schoolgebouw in de Leidsestraat enige wijzigingen aan te brengen. 2317 beschikbaar te' stellen voor het aanschaffen van. gereedschappen om op scholen aan de Friese Varkensmarkt, Bo termarkt, Linschotenstraat en Haarlem- merliedestraat handenarbeid als leervak in te voeren. Een crediet van 5000 te verlenen om de gymnastiekwerkluigen aan te vullen op de Dr. H. Bavinckschool aan de Ambachts straat, de Dr. A. Kuyperschool aan de Zo- mervaart en de A. Mackayschool aan de Zomervaart, alsook voor het aanschaffen van brandblusapparaten en overgordijnen aan de Dr. Bavinckschool. Te benoemen tot lerares in de Ned. taal en letterkunde aan het Lorentzlyceum me juffrouw A. Otto te Santpoort. Tot spraaklerares bij de openbare en bij zondere scholen mejuffrouw T. Blaauboer te Haarlem. Tot lerares in de Ned. taal aan de H.B.S. voor meisjes: mejuffrouw C. A. H. Brunt te Amsterdam. Voor leerkrachten aan het Coornhert- lyceum zijn de volgende aanbevelingen op- gerfiaakt: Leraar in de Ned. taal: 1. A. Doorn te Haarlem. 2. A. v. d. Steeg te Doetichem. Leraar in de Duitse taal: 1. Broekhuysen te Coevorden, 2. P. v. d. Geest te Goes. Leraar in de aardrijkskunde en geschie denis: 1. A. J. Meilink te Tiel, 2 mej. C. P. v. Niftrik te Zwolle. Leraar in de klassieke talen: D. C. L. van Dijk te Amsterdam. Otto Kempin tot 10 jaar veroordeeld De Bijzondere Strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de 44-jarige voormalige „Kriminalsekretar" Otto Kem pin uit Neuburg tot een gevangenisstraf van 10 jaar veroordeeld met aftrek van de tijd doorgebracht in voorarrest van 16 Mei 1945 af. De veroordeelde was tijdens de bezet ting werkzaam bij het bureau Joodse Za- *en te Amsterdam. Hem was in hoofdzaak ten laste gelegd, dat hij was opgetreden als Duitse leider van dit bureau. slag voor de woningverdeling kunnen die nen, doch menen toch op deze percentages een stelsel van woningdifferentiatie te kunnen opbouwen, dat het mogelijk zal maken, op het woningtekort aanmerkelijk sneller dan thans in te lopen." Tot zover de N.R.Ct. Wij tekenen hierbij aan dat B. en W. van Haarlem in hun dezer dagen aan dé raad gezonden voorstel om huizen te bou wen in de „half-vrije sector" de volgende inhoudsmaten hebben opgegeven: 202 kub. m.: 3 a 4 personen, 221 kub. m.: 4 a 5 personen, 240 kub. m.: 6 personen. Geen aanvullend bouw volume voor 1950? Toen in het najaar het bouwvolume voor 1950 door de minister voor Wederop bouw èn Volkshuisvesting over de provin cies verdeeld werd, is in het uitzicht ge steld, dat er in de loop van het jaar nog een aanvullend bouwvolume zou komen. Wij vernemen thans dat daarop weinig of geen kans is, nu de minister het mogelijk gemaakt heeft, dat een vrij groot aantal huizen in de zogenaamde half-vrije sector gebouwd kan worden. Delana - kinderkleding Wollen jurkjes v.a7-"5 jongensblouses, mt 1 t/m 9 v.a. 6.30 Fa. v. VASTENHOVEN VAN OSTADESTRAAT 4-6 - TELEF. 10413 ZONDAG 9 en MAANDAG 10 APRIL 1950 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag geen Avondgebed in verband met uitvoering Mattheus Passion. Zondag. 10: Ds. E. Pot 7: Ds. K. J. H. Burgy. van Den Haag Maandag. 10: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. Dienst voor de Jonge Kerk ter gelegenheid van de „Toogdag" te Haarlem. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. de Graaf. Maandag. 10: Dr. A J. Rasker. Xoorderkerk. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. A. J. Rasker. Maandag. 10.30: Ds. J. Brons geest. Oosterkerk. 10: Ds. A, J. van Rhijn. Maandag 10: Ds. E. Dijkhuis. Bijz. Dienst. „Gezinsdienst". Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. A. Veenhof. Paaszangdienst, medewerking van J. Baard, piston. Kinderkerk. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Bakenesserkerk. 9.30: Kinder kerk. Dhr. Chr Kousemaker. 10.30: Ds. J. Hadders, van Amersfoort. Jeugdkerk. Diaco- nessenhuis, 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat, 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr, D. Boer. Oost. 10: Dhr, J. Ver meer. Centi'um. 10: Dhr. H. W van der Giesen. West 10: Dhr. J. de Nie. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 9 Avril a 10 h. 15: Service de Pagne. et Sainte-Cène présidè par le pas teur Mr. Jospin. Church of England: Easter- sunday. April 9th 3 p. m. at the Oud-Ka- tholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong, followed by Holy Communion. Rev. R. O. Tasker. Stads Evangelisatie. 10 en 7.30: J Schouten. Leiden. Maandag 10: Aanvang Toogdag Sprekers: W. F. Kloos, A. de We ger, J. F. Snoeks. Medewerking zangkoren uit Gouda. Schiedam en Haarlem. 5: Open luchtsamenkomst Kruisweg-Bolwerk, Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. Vries, den Helder met medewerking van hel Zang koor. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst 7.45: Jeugdbijeenkomst. Maandag 10: Dhr. H. v d. Brink, Bloemendaal. Opwekkings samenkomsten. Zuiderstr. 15. Donderdag' 8: Dhr. J. Sevensma. Evang. te Amsterdam, m. medew. van het Evangelisatiekoor „De Lof- stem" uit BeVerwijk. Vrije Evang. Gemeente, Bakcnessergracht 65. 9.30 en 5: Evang. Jac. de Graaff. Amsterdam Ned. Herv. Evange lisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. A. de Redelijkheid, v. Oudekerk a. d. IJsel. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff Maandag 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Soutendijk. Maandag 10.30: Ds. Daalder Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Klopper- singelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10: Ds P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel Geref. Gemeente, Parklaan. Dins dag 7.30: Dr. C. Steenblok, van Gouda. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rot terdam. Aud-Geref. Gemeente, Ged Oude Gracht 47. Maandag 3.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Ger. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Park laan 34.9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Maandag geen dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). „Immanuël- Kapel", Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Maandag: Conferentie der Volle Evangelie Gemeenten in Nederland. Geb Lange Margarethastr. 13. 10, 3 en 7: Sa menkomst. Medewerking van zangkoren uit Amsterdam en Hilversum. Verschillende sprekers. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Maandag 10: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. 'Broedergemeente, Parklaan 34. 7 v.m.: Ds. Schutz, met koorzang. 10.45: Ds. Schutz, met koorzang O. R. G. Centrum. Westerhoüt- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. O.l.v. Maj. Bosveld. 10: Heiligingsdienst. 7: Open luchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlos- singssamenkomst. Woensdag 8: Instuifavond voor de jeugd. Donderdag 8: Heiligingsdienst Bijbellezing, Jansstraat 8a. Vrijdag 8: K. Ro zendal Gemeente Gods. Jansstraat 85 (zaal 5) 10: Samenkomst. De Christengemeen schap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen 10.30: Mensenwijdingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. v. d. Voet. Maandag 10: Dr M. v. d. Voet. Gezinsdienst Immanuëlkcrk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10,30: Ds. G K. v. d Horst. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Ver. Doopsgez. Gemeente in de Noor derkapel, Minahassastr. 10.30: Ds. Leendertz. Chr Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Maandag 10: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. Maan dag 10: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels Maandag 10.30: Ds. Oskamp. Aula Chr, Lyceum 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prof. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr H. Jansen, Voorg. v. d. Aid. Tour de France per loopfiets Gekleed volgens de mode van 1830 en met een hoge hoed op, keerde Othon Plautz, fietsenmaker in Bishem, buitenwijk van Straatsburg, vol triomf, doch wel wat ver moeid door het slechte weer, in de Elzasser hoofdstad terug. Hij heeft namelijk de route van de Tour de France gereden op zijn „draisine", model 1817. De „draisine" is de voorvader van de fiets, het frame is van hout, het heeft geen ketting en geen pedalen en wordt door de voeten voortbewogen. Plautz begon 14 September en heeft op het ongemakkelijk vervoermiddel door wéér en wind in herfst en winter 5000 kilo meter afgelegd. Het is niet waarschijnlijk dat dit record ooit geslagen zal worden. Overigens heeft Plautz menig kilogramme tje verloren tijdens zijn tocht. Ook kostte dit „fietstochtje" hem wekelijks twee paal schoenen. HAARLEM, SMEDESTRAAT 21, TEL. 21375 VOOR DE PAASDAGEN: SPEC. IND. RIJSTTAFEL (Adv.) De status der gehuwde vrouw in de U.N.O. De regering van de Verenigde Staten is van oordeel dat de nationaliteit van de gehuwde vrouw niet uitsluitend door haar huwelijk moet worden bepaald. Zij stelt voor een universeel beginsel te aanvaar den, krachtens hetwelk het huwelijk noch de ontbinding er van een beslissende in vloed zal hebben op de kwestie van de nationaliteit. Deze Amerikaanse mening zal in bij zonderheden worden uiteengezet op de conferentie van de UNO over de status van de vrouw, die in Mei zal worden ge houden. De grote lijnen van het voorstel der Amerikaanse regering worden samen gevat in een memorandum, dat Woensdag aan de secretaris-generaal van de UNO is toegezonden in antwoord op een vra genlijst, die Lie aan de leden van de orga nisatie heeft doen toekomen.' Kortegolf-conferentie zet haar werk voort Ondanks het uittreden der vertegen woordigers van de landen van het Sovjet blok zal de korte-golfconferentie te Flo rence haar werk voortzetten. De gedelegeerden van de Sovjet-Unie, Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië, Polen en Tsjechoslowakije hebben Dins dag de conferentie voorgoed verlaten, na dat deze met 24 tegen 14 stemmen en 12 onthoudingen had besloten de delegatie van de nationalistische Chinese regering als de enige vertegenwoordiger van China te blijven erkennen. De Sovjet-delegatie had in eon resolutie voorgesteld de aanwezige Chinese ver tegenwoordiging' van de conferentie uit te sluiten en de regering van Mao Tse-Toeng uit te nodigen. Doopsgezinde Kring. geb. Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Maandag geen dienst. Koedicfslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Zwaan. Leger- pred. Maandag: Evangelisatie. Camplaan. 10: Ds. A Zwaan. Legerpred. 5: Ds. A. Dondorp. Maandag geen dienst. Geref. Kerk. Heren weg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds J. E. Drost. Medew. Kerkkoor. Reli gieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. van Biemen, Dir. Woodbrookers in Holland. Bentveld. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H Stelma. Medew. Kerkkoor. 9: Jeugdkapel 12 j. e. o. „Maranatha", Don- kerelaan. 11.45: Zondagsschool 5 j. e.' o. „Jeugdhuis", Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Voorgangster der Afd. Geref. Kerk. 9, 10.30 Dr. J. L. Koole. 3.30: Ds. J. Maaskant. Maan dag 9: Dr. J. L. Koole. Soefi-Beweging geen dienst Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. Hoogfeest van Pasen. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEX. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Maandag 10.30: Ds. F. R. A. Hen kels, uit Heemstede. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Fijn van Draat. 5: Dezelfde. Bijzondere dienst HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. H. Av. 7: Dezelfde. Dankz. en H Av. Maandag. 10: Kinderkerk. Ouders der kinderen hartelijk welkom. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. Maandag Ds. Winter. NIEUW-VENNEP. Ned Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M M. de Jong. 6.30: Ds. J. H. H. van Beent, Amsterdam. Maandag 9.30: Cand, J. Irik. Abbenes. 10: Ds. M. G. Blauw, em. pred. Bloemendaal. Maandag 10: Ds. M. M. de Jong. Bethel, 10: Ds. Mr. G. A. Alma, Lisse. 7: Ds. M, M. de Jong. Maandag geen dienst. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter. Maandag. 10: Ds. J. C. Salverda. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk. 10 en 7: Ds. C. J. Meilink. Maandag 10: Ds C. J. Meilink. Geloof- en Liefdekerk. Lijnden. 10: Ds. G. W. IJzerman. Maandag 10: Ds. G W. IJzerman. Jeugdd. Rehoboth, Nieuwe Meerdïjk. 10: Dhr. J. Haage, Amsterdam. Maandag geen dienst VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. 7: Ds D. G. van Wijngaarden. IJmuïden. Jeugddienst. Maandag. 10: Dhr. J. J. Brörens. Dordrecht. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. A. Tichelaar. Maandag 10: Ds. J. C Ko ningsberger, Amsterdam. „De Toorts" 10: Dr. M. v. d Voet, Haarlem-Noord. Maan dag geen dienst ",De Kapel" 5: Ds. A. D. Meeter, Amsterdam-Oost. Maandag geen dienst. SPAARNDAM Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds, G. H. v. d. Woord. Maan dag 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emma- school. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. Maandag 10.30: Ds. G. H v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. Medewerking kerk koor. 7: Ds. E. Saraber. Paaswijdingsdienst voor de jeiigd. Medewerking kerkkoor en Mevr. To Dees-Kion, sopraan. Maandag 10: Ds. E Saraber. Paasgezinsdienst voor jeugd kapel en Zondagsschool. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. T Jansma. Ned. Herv. pred. te Haarlem. Maandag geen dienst Geref. Kerk. Julianaweg. 9.4010: Paaszang dienst. 10 en 5: Ds. A. de Ruiier. Maandag geen dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. ..Ons Huis". Dorpsplein, Dinsdag 8: J. W. van Zijl. Parochie H. Agatha. Gr. Krocht Zondag en Maandag H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m.: Lof. In de week H.H. Missen of 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- boer. 5: Ds. Mr. G. A Alma. Maandag 10: Ds. W. M. Maas, Bennebroek, Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. A. E K. Pols. Maandag geen dienst. Geref. Kerk. 10: Dr. Th. Ruys Jr. 5: Ds. Krabbe, Hillegom. Maandag 10: Ds. Don dorp, Heemstede. Geref. Kerk (Art. 31 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Maandag 10.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K de Gier. Maandag 10: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Maandag: 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Maandag 10: Ds. H. W. Eerland. Het voedsel wordt duurder Gemeenteraad, van Haarlemmermeer in Engeland De Engelse minister van voedselvoor ziening heeft Woensdag in het parlement aangekondigd, dat de prijzen van boter en bacon zullen worden verhoogd. Met ingang van 23 April zal de prijs van bacon gemiddeld met 2 pence per pound en die van boter met vier pence per pound wor den verhoogd. De nieuwe boterprijs zal 1 shilling 10 pence per pound bedragen. De minister zeide, dat deze prijsverho gingen de index van de kosten van levens onderhoud in Engeland met iets meer dan een halve punt zullen doen stijgen. .Hij deelde voorts mede. dat de prijzen van andere levensmiddelen op een latere datum zuller. worden verhoogd Het is vrijwel zeker, aldus Reuter, dat de meer dan vijf millioen vakbondsleden, die reeds gekant zijn tegen de loonstop- politiek van de regering zullen verklaren, dat hun eisen tot loonsverhoging gerecht vaardigd zijn, na de thans aangekondigde prijsverhogingen. Veertienhonderd mijl lange spoorweg in China in aanleg Een reusachtige, veertienhonderd mijl lange spoorweg wordt thans aangelegd om China met Rusland te verbinden, aldus werd door een betrouwbaar Chinees, die uit het communistische China gevlucht was en te Hongkong aankwam, meegedeeld. De lijn begint in Sian, loopt dwars door de Gobi-woestijn en eindigt in de grens plaats Tahtsjeng. Daar zal de lijn aangeslo ten worden op de Russisch-Turkestaanse spoorweg. Een deel van de lijn tussen Langtsjou en Tiensjui zou reeds gereed zijn en er wor den voorbereidingen getroffen voor de vol gende etappe. De Chinese vluchteling was tot voor kort werkzaam bij het Chinese communistische transportwezen maar moest vluchten nadat tegen hem een aanklacht was ingediend wegens sabotage. (U.P.) Lisse Raadsvergadering Donderdagavond vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van de heer J. W. A. Lefeber. Mejuffrouw M. Hilders werd in vaste dienst aangesteld als schoonmaakster van het gemeentehuis. Het verhaal van inkoop van pensioen voor de gemeenteambtenaren, waarvoor een ontwerp-verordening ter tafel kwam. werd onveranderd vastgesteld. De raad besloot een lening aan te gaan bij de postspaarbank, groot 557.000,met een looptijd van 50 jaar, voor de bouw van 73 woningen, welke gebouwd zullen wor den in het buurtschap „De Engel". Ten behoeve van de sociale werksters werd de subsidie verhoogd van 2500 tot 3500 per jaar, ingaande 1 Januari 1949, met dien verstande dat zowel de R.K. werk ster als de protestantse werkster 1750 ontvangen. De raad verleende B. en W. machtiging om een vaste lening, groot 704.304, aan te gaan voor de begroting 1950, eveneens een bedrag van 500.000 voor de aanleg van de Laan van Rijckevorssel met bijkomende werken. Het voorstel tot herstel van de Eerste Poellaan gaf aanleiding tot discussie. Enige leden waren van mening dat de Rovers broekpolder verplicht is de weg te onder houden. Gezien de financiële toestand van het polderbestuur, besloot de raad een sub sidie van 220 per jaar voor onderhouds kosten uit te trekken. Bij de rondvraag vestigde de heer Rands- dorp de aandacht op de naleving van het éénrichtingsverkeer in de Kapelstraat. De heer Tibboel vroeg of het gemeente bestuur zal meewerken aan een waardige viering van Koninginnedag. De voorzitter zegde medewerking toe. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Alida Geertruida, d. van G. J. v. d. Tol en C. A. Rijgersberg; Marga- retha Jacoba Hendrika Maria, d. van A. P. Mooyekind en J. M. v. d. Voorn; Johannes Hubertus, z. van G. J. v. Es en J. v. Loon; Alegonda Johanna, d. van P. de Boov en J. E. Vermeulen; Jan. z. van A. v. Marsbergen en A. A. Vermey; Maria Elizabeth Wilhel- mina, d. van H. v. d. Voort en J. A. Beijk; Petrus Johannes Nicolaas, z. van P. M. v. Dijk en E. M. Trompert; Maria Ida Johanna, d. van W. Goedemans en M. E. Elferink. GEHUWD: C. Berbée en M. F. J. Verde- gaal. OVERLEDEN: Engelina Molenkamp, oud 66 j., echtg'en. van Chr. de Vos; Arendina Petronella Kruk. oud 66 j., echtgenote van N. Broerse. MEDISCHE DIENST De medische dienst op Eerste Paasdag wordt waargenomen door dr. A. J. Duymaer van Twist en op Tweede Paasdag door dr. H. A. Holl. CONCERT NED. HERV. KERK Donderdagavond werd in de Nederlands Hervormde Kerk een Paasprogramma uit gevoerd door de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Haarlem", met medewer king van een sopraan en organist. Uitge voerd werden werken van H. Andriessen. Mozart en J. S. Bach. De gemeenteraad van Haarlemmermeer kwam Donderdag onder voorzitterschap van burgemeester mr. Jansonius bijeen. Alvorens tot het behandelen van de agenda over te gaan werd het raadslid Lansen (CPN) in de gelegenheid gesteld B. en W. vragen te stellen over de watervoorziening aan de Aalsmeerderweg. Op de vraag wan neer aan verbetering begonnen wordt, deelde de burgemeester mede, dat binnen kort nadere gegevens zullen worden ver strekt. De voorbereidingen verkeren in ver gevorderd stadium. Over het niet laten rijden van geluidwagens tijdens de ver kiezingscampagne was de CPN niet te spreken. De burgemeester deelde mede dat dit verbod geldt voor alle politieke par tijen. Tot onderwijzer aan de lagere school I werd benoemd de heer H. M. Teeuwen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer W. Jouwersma, hoofd van school 4. Het voorstel om aan het comité van de vereniging „Koningin Wilhelminafonds" ter bestrijding van de kanker een bijdrage te verstrekken werd aanvaard. Over het verlagen van de vermakelijk heidsbelasting voor de bioscopen van 35 op 25 merkte wethouder Oudheusden op dat in deze kwestie nog steeds overleg wordt gepleegd tussen de regering en de bioscoopbond. De resultaten van deze be sprekingen zijn echter nog niet bekend. De bioscoop-exploitanten in de Haarlemmer meer hebben hun medewerking gegeven om een juist beeld van de toestand te ver krijgen. Het komt de wethouder voor, dat ZILVEREN JUBILEUM H.B.G. Donderdagmiddag houden de directie en commissarissen van het Hollands Bloem bollen Genootschap receptie ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Coöpera tieve Veilingvereniging „Hollands Bloem bollen Genootschap". Haarlemmermeer DOKTERSDIENSTEN Zondag 9 en Maandag 10 April; Hoofddorp: dr. Nanninga; Nieuw-Vennep: dr. v. Haeringen; Badhoevedorp: dr. Sabel; Halfweg: dr. Hoekstra. AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL Geslaagd voor diploma metaalbewer king: W. Boogaard, W. D. Breedijk. J. A. Gladpootjes. J. A. Jonker, H. Korthals, J. v. a. Luit, B. Schouten. J. Sluis, P. C. Vas tenhout, G. M. v. d. Velden, P. van Leem put, A. C. P. v. Ommeren, H. Otte, T. L. Tielemans. K. P. Visser, C. Vreeken. Afd. bouwkunde: P. Janmaat, E. J. Boom, H. Q. C. de Koning, J. J. Koolhaas, J. Leen, C. Lindenburg, D. Meijer, M. J. Offerman, J. Stolwijk, P. v. d. Tooien, J. de Cloe, H. J. Driessen, A. P. v. d. Geest, H. de Jong, J. Mur. „AMBACHTSSCHOOL" De vereniging „Ambachtsschool Haar lemmermeer" zal op Donderdag 13 April een buitengewone ledenvergadering hou den in de Ambachtsschool te Hoofddorp. De agenda vermeldt twee punten en wel het ongeldig verklaren van de bestuurs verkiezing welke gehouden werd op de vergadering van 18 Februari en het voor zien in de bestuursvacatures. Bennebroek ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt op Eerste Paasdag waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41 tel. K 2502 300; op Tweede Paasdag door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, Tel. K 2502 430. Vogelenzang Kath. Arbeiders Beweging Donderdagavond vergaderde de afdeling Vogelenzang van de Kath. Arbeidersbewe ging. In zijn openingswoord herdacht de lijke adviseur, pastoor M. M. v. d. Eem. voorzitter het verscheiden van de geeste- Uitvoerig werd gesproken over het spa ren teneinde in 1951 één afgevaardigde naar Rome te kunnen zenden. Bij de rondvraag werd gewezen op het tekort aan woningen voor grote gezinnen. De gecombineerde besturen zullen daar omtrent een bespreking houden. Bloemendaal Restauratie gebouw Maranatha Deze week heeft een vergadering plaats gehad, waarin een bespreking werd ge houden om te komen tot restauratie van de jeugdkapel „Maranatha" aan de Don kerelaan. Men stelde vast, dat die restau ratie dringend nodig is. Thans komen daar de kinderen van 1215 jaar Zondags morgens, maar men wil een jeugdkerk, maar de jongens en meisjes van 1519 jaar zullen komen. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk zal een deel der kosten van de verbouwing, die ƒ4000,zal eisen, dragen, maar de gemeenteleden moeten ook bijdragen. Daartoe is een commisie gevormd. Een nieuwe attractie in de Londcnse dierentuin zijn de twee fraaie keizerspinguins, vrij zeldzame dieren, die vorige week hun entrée in de beroemde „Zoo" maakten. De grootste van het tweetal, die het publiek al de bijnaam „The Emperor" (de keizer) gegeven heeft, kijkt van zijn „troon" van ijs neer op zijn „onderdanen". de verlaging nu reeds wordt aangenomen. Mocht later blijken dat het resultaat van de onderhandelingen een ander verloop heeft dan kunnen alsnog maatregelen wor den getroffen. Do sensatie-films blijven echter met 45 belast. De raad kon zich hiermede accoord verklaren. Over de wachtgeldregeling voor de wethouders was vrijwel geen enkel raadslid te spreken. In de eerste plaats waren de bedragen welke als wachtgeld waren vastgesteld te hoog, terwijl ook de termijn van verstrekking geen waardering ondervond. B. en W. trokken het voorstel in. Het aantal vergunningen in de Haarlem mermeer blijft op het huidige peil gehand haafd. Alleen de heer v. d. Geest (RK) wenste uitbreiding omdat het aantal in woners belangrijk is toegenomen. Vroeger waren op 14000 inwoners 75 vergunningen, nu op de 36000 slechts 31. De heer Lanser (CPN) zeide, dat aan de Aalsmeerderdijk het aantal gevallen van onbekwaamheid door drankgebruik, mede door het ver blijf van water-touristen en automobilisten toeneemt. Spreker wilde zijn mening niet aan anderen opdringen hoewel hij zelf principieel geen alcohol gebrtiïkt. Voor uit breiding voelt hij niets. De heren Joore (Arbeid) en burgemeester Jansonius waren ook deze mening toegedaan. Het voorstel tot handhaving van het huidige aantal werd aanvaard. Over het onbewoonbaar verklaren van een aantal woningen deelde wethouder Bos op een vraag van de heer Avis (WD) mede, dat voor twee afgebroken woningen slechts het bouwvolume voor een woning wordt verstrekt. In de eerste plaats moeten wij toch zorgdragen dat de bewoners van deze huizen een ander onderdak hebben en dat dit grote moeilijkheden met zich brengt behoeft geen betoog. Bij deze on bewoonbaar te verklaren woningen zijn er echter die zo slecht zijn dat zij op het punt van instorten staan. Hiertegen moeten maatregelen worden genomen. De rattenbestrijding zal, hoewel ver schillende raadsleden de tijd veel te laat achtten, aan het eind dezer maand ter hand worden genomen. De vertraging in uitvoe ring is ontstaan doordat van de zijde der bevolking niet voldoende medewerking is verleend. Laat Uw meubilair veilig vervoeren, want de A B.C. staat voor z'n werk En alles is verzekerd BARREVOETESTRAAT 2 - TELEFOON 18428 Na 6 uur telefoon 1481014155 (Adv.) Zandvoort Zandvoortse politie verrichtte twee arrestaties De Zandvoortse politie heeft een 29- jarige Amsterdammer aangehouden die er van, verdacht wordt een Zandvoortse win kelier voor vijftig gulden te hebben opge licht. Bij het onderzoek bleek, dat hij dergelijke praktijken door het opdissen van fantastische verhalen ook in andere plaat sen had toegepast. De man is ter beschik king van de Haarlemse Officier van Justitie gesteld. Bij de eerste controle van de nachtregis- ters der hotels en pensions werd een twin tigjarige jongeman uit Nijmegen ontdekt, waarvan de opsporing door de politie van zijn woonplaats werd gezocht. Hij wordt ervan verdacht iemand voor tweeduizend gulden te hebben opgelicht. De jongeman is op transport naar Nijmegen gesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Trijntje Cornelia, d. van A, Vlieland en A. C. Molenaar: Francesco Everardus. z. van H. van der Vliet en A. F. W. Koelemeijcr; Ursula Maria Elisabeth, d. van G. A. J. van der Storm en G, T. A. Nink; Elisabeth Maria. d. van K. Pellerln en E. C. van den Berg. ONDERTROUWD: J. Zwemmer en L. Oskam: W. C. Zwemmer en J. Kuipers. GETROUWD: B. G Hoving en J. E. van Dartelen: F. M. Oswald en J. W. Scheuer. OVERLEDEN: F. G. Veuger, oud 61 j., echtgenoot van M. Haringa. Lezing Aart van Dobbenburg Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, afdeling Zandvoort, houdt de Bentveldse kunstenaar Aart van Dobben burg Vrijdagavond in gebouw „Ons Huis" een lezing met lichtbeelden over het on derwerp: „De geestelijke achtergronden van de lithografische prentkunst." Gemeente ontvangt schilderij in bruikleen Mevrouw A. GeertsFransen te Zand voort heeft de gemeente Zandvoort in bruikleen afgestaan een groot schilderij van H. Weegewijs. ..Landschap in Blari- cum". Het gemeentebestuur heeft dit van burgerzin getuigende aanbod in dank aan vaard. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen zijn op Eerste Paasdag als volgt: dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763; dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253. tel. 16850 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandv. laan 70. tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel. Jac. de Witstraal 9. tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Op Tweede Paasdag zijn de diens ten als volgt: dr. P. M. v. d Gugten, Heemst. Dreef 37. tel. 29903; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, lel. 28377 en dr. A. C. L. v. Lier. P. Aertzlaan 6. tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. tel. 29464. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. tel. 28320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. J. B. Schepers en A. Kat; Th. G. Huiberst en J. M. C. Mahieu. GETROUWD: M. E. Plantinga en G. Bak ker; H. Scholten en M. E. van Mourik; R. Cransberg en M. A. W. Loman; F. W. Bur- meister en Th. Brendel; J A. Walraven en W. D. van Heyst. GEBOREN: Antonius Cornelis Maria, z. van J. A. v. d. Prijdt en M. J. van Bcrkel; Petrus Wilhelmus Hendricus, z. van A. G. P. v. d. Peet en M. H. v. d. Poel; Hendrik, z. van H. de Graaff en G. Sas; Adriaan Cas- paris, z. van Th. P. de Vos en A. C. Buiser. OVERLEDEN: J. P. KoorenBakker. 52 j.; H. AbercrombieDekker, 85 j,: G. C. J. Moeton—de Lang Evertsen, 80

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 11