D DÉBRAUNE Mr. Moh. Roem en schout-bij-nacht Moorman zijn uit Indonesië teruggekeerd ONTSTOKEN HUID Nederland zal tot 1 Oct. voor f128 millioennaarlndonesiëexporteren niet alle „JCiitil" is: KMNTMTR §f|Ë 1 KLUIT Radio geeft Woensdag Wereldnieuws Dinsdag 11 April 1950 Mr. Roem is tevreden over de resultaten der Unie-conferentie Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De Hoge Commissaris der R.Ï.S. in Ne derland, de heer Mohammed Roem en de Nederlandse staatssecretaris van marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, zijn Zondagmiddag per vliegtuig uit Djakarta m Nederland teruggekeerd. Op Schiphol vertelde mr. Moh. Roem aan de verslaggevers, dat hij over de te Djakarta gehouden Unie-conferentie te vreden is. Over de arrestatie van Sultan Hamid zeide de heer Roem, dat de positie van Nederland in Indonesië hierdoor niet moei lijker is geworden. De verhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs, vooral in de hogere kringen, acht hij op dit ogenblik uitstekend. De arrestatie van Sultan Hamid was voor hem een verrassing en naar zijn mening moet het de Indone sische regering zeer zwaar zijn gevallen om tot deze stap over te gaan. Ook over de kwestie-Westerling liet mr. Roem zich uit. In de eerste plaats zal, naai- zijn mening, in deze aangelegenheid een beslissing dienen te worden genomen óver de vraag, of de overeenkomst tot uit levering van misdadigers, die tussen Ne derland en Engeland bestaat, krachtens de Rondetafel-conferentie thans ook geldig is tussen Engeland en Indonesië. Indien de Engelsen hierop bevestigend antwoorden, Toneel „Uitstekend Mylord" Toen verleden jaar de Haarlemse To neelclub een plezierige voorstelling gaf van het thans door Comedia onder de titel „Uitstekend Mylord" op het répertoire genomen blijspel „The Chiltern Hundreds" van William Douglas Home, bracht ik in herinnering dat een bekend Engels tijd schrift dit in een seizoenoverzicht de beste aanwinst van 1947 noemde, daaraan toe voegend dat deze opinie waarschijnlijk weinig weerklank in de rest van de we reld zou vinden, omdat veel van de humor voor buitenlanders verloren gaat. Voor onze begrippen is deze soms zeer puntige parodie op de verkiezingen maar een schriel geval, vaak meer cabaret dan co- medie, opgetuigd met ontelbare snel ver vluchtigende aardigheden.even dikwijls gevoelig raak als wezenloos flauw van staatkundige of huishoudelijke aard. De nogal armzalige, maar handig bere kende intrige dient slechts als kapstok voor het gemoedelijk te kijk hangen van de belachelijke gelegenheidskleren van zo genaamde politici. Het stuk is rijk aan tintelend woordenspel en geestige, onverwachte zinswendingen, zoals bijvoorbeeld de opmerking van de gravin bij het vernemen van de aanhou dende teruggang der conservatieven: „Die arme mevrouw Churchill!" Bepaald on weerstaanbaar zijn voorts de laconieke zelfspot en de onderschatting van de wer kelijke problemen van gezin en maat schappij door pre-occupatie met allerhan de nutteloze kleinigheden. Helaas gaf de nogal slappe vertoning Zaterdag werd de première gegeven en tijdens de Paasdagen volgden er twee her halingen in de Haarlemse Schouwburg aanleiding tot veel critiek, mede door een ontoereikende bezetting welke de zo on misbare sfeer deed ontbreken. Jules Ver- straete droeg met veel gemak de noncha lante kleren van een even verarmde als verstrooide edelman, maar niet diens eeuwenoude naam. Voor de rest toonde hij zich ook nu weer een groot acteur, die uit iedere situatie voldoende klinkende munt weet te slaan, al is het maar gedevalueer de. Aardig was Péronne Hosang als zijn beredderende echtgenote. plan Bentz van den Berg bezit te sterk geprononceerde eigenaardigheden voor de vertolking van een tot nietsdoen in de wieg gelegd er door opvoeding tot iedere activiteit onge schikt jongmens voor kluchtige verteke ning te vrijwaren en zodoende het even wicht niet te verstoren. Jan Teulings (de butler) en Ton Lutz (de Labour-man) zouden misschien beter hebben kunnen ruilen. DAVID KONING blijft nog de vraag, of zij er toe zullen besluiten, Westerling, die door de Indone sische regering niet als een politieke- doch als een gewone misdadiger wordt be schouwd, uit te leveren aan de R.I.S. Schout-bij-nacht H, C. W. Moorman, de Nederlandse staatssecretaris van Marine, deelde onder andere mede dat twee kor vetten op 6 April officieel aan de R.I.S. zijn overgedragen en in dienst gesteld. Zij hebben reeds een volledige Indonesische bemanning. De heer Moorman deelde voorts mede, dat hij begin Juli naar Indonesië zal te rugkeren om met de Sultan van Djokja over marine-aangelegenheden te spreken. Directeur van de K.P.M. in Nederland Wil de R.I.S. de vloot overnemen? Mr. W. M. 1-Iens, directeur van de Ko ninklijke Paketvaart 'Maatschappij in In donesië, is uit Djakarta per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Het verluidde dat hij naar Nederland is gekomen voor be sprekingen met de leiding van de K.P.M. tet Amsterdam over plannen van de rege ring der R.I.S., om de vloot der K.P.M. over te nemen. Het aandelenkapitaal der K.P.M. zou voor 51 pet. in handen komen van de regering der'R.I.S. en voor 49 pet. in handen der K.P.M. Gevraagd naar de juistheid van dit be richt zeide mr. Hens „dat 'men meer wist. dan hijzelf". Hij wenste het bericht echter noch tegen te spreken, noch te bevestigen en volstond ermede, te verklaren, dat hij voor besprekingen met de leiding der K.P.M. naar Amsterdam is gekomen en dat zijn verbef in Nederland naar schatting drie weken zal duren. Het driejarige jongetje R. F., gewoond hebbende aan de Trekweg te 's Gravenhage, is op het Rijswijkseplein onder een tram gekomen. Het kind was op slag dood. is lelijk en pijnlijk. Maak een einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende I HET HU1DGENEESMIDOEL MET I „DIEPTEWERKING" MELK en PUUR Kwatta-soidaaijes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA Ministers Van den Brink en Cötzen terug Handelsbalans van Indonesië in evenwicht Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Djakarta zijn Zaterdagmiddag de ministers prof. divJ. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, en L. Götzen, minister zonder portefeuille, speciaal be last met Indonesische economische aange legenheden, op Schiphol teruggekeerd. De ministers hebben deelgenomen aan de Unie-conferentie in Djakarta. Minister Van den Brink verklaarde dat het in Djakarta gesloten handelsaccoord, dat tot 1 October 1950 loopt, in feite een verlenging is van de op de R.T.C. bereikte regeling, die tot 1 April van kracht was. In het komende half jaar zal de export van Nederland naar Indonesië 128 millioen gulden bedragen en die van Indonesië naar Nederland 175 millioen gulden. Vijftig mil lioen hiervan komt in mindering op het te kort, dat ontstaan is in 't dienstenverkeer. Dit tekort wordt voor twee-derde gedekt uit het door Nederland verstrekte crediet. Voor een derde deel zal de afrekening geschieden in Indonesische valuta, De mi nister merkte op, dat hiermede in prin cipe het voor de- oorlog bestaande drie- hoeksverkeev is hersteld. Van de 128 mil lioen gulden, die Nederland in het komende half jaar naar Indonesië zal exporteren, zal 30 millioen bestaan uit textielpro ducten. De agrarische export wordt naar verhouding minder tengevolge van de ver mindering van het aantal Nederlandse mi litairen. De export van Indonesië naar ons land voor het komende half jaar omvat onder meer 60 h 70.000 ton copra, 30.000 ton lel vooral op het m< woord „K E N N ïrk en het E M E R" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en Piano. 11.30 „Ik wist het niet. hoorspel. 12.00 Mari- nierskapel en mannenkoor. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-muziek. 13.45 Piano. 14.20 Platen. 14.30 Kamerorkest en solist. 15.30 Blaaskwintet met piano. 16.00 Voor jeugdige schakers. 16.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18,00 Gemengd koor. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommen- taar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Amusementsmuziek. 20.45 „Or ganisatie en techniek van de staking", cau serie. 21.10 Concertgebouworkest. 21.40 Vrouwenkoor. 22.00 „Tien jaren", klank beeld. 22,15 Orgel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Orgel 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor. het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor kinderen. 17.30 Promenade-orkest. 18.00 Nieuws. 18.20 Trio. 18.30 Voor de strijdkrach ten 19.00 ..Socialisme en concurrentiemotief", causerie. 19.15 Platen. 19.30 „Van alle dag". 19.55 Weeklcroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Dansmuziek 20.45 „Ontgoocheling", hoor spel. 21.35 Koor, orkest en solisten. 22.30 Kwartet. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht programma. Brand beroofde 2 gezinnen in Ankeveen van hun woning Het was voor de families Bos en Kete laar in Ankeveen geen prettige Pasen. Hun woning, brandde Zondagmiddag tot de grond toe af. De brand ontstond in een hooiberg, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. De vlammen sloegen over naar een schuurtje en vervol gens op het door de beide gezinnen be woonde huis, dat met een rieten dak was gedekt. De storm bemoeilijkte het blus- singswerk der brandweren van 's-Grave- land en Ankeveen ten zeerste. Doordat de brand eerst de bovenverdiepingen aan tastte hebben buren en voorbijgangers de meubelen uit de benedenwoningen nog kunnen redden. Het meubilair op de bo venverdieping ging echter verloren. Toe vallig stond in Ankeveen een huis leeg, waarin beide gezinnen thans tijdelijk zijn ondergebracht. Voortijdig Paasvuur in Lunteren Zondagochtend vroeg werd de brand weer te Lunteren gealarmeerd door bewo ners van het Molenpark, omdat de grote brandstapel, die daar was opgericht om Maandagavond als Paasvuur ontstoken te worden, in lichterlaaie stond. Drie uren lang is de brandweer in touw geweest om het voortijdige feestvuur te doven. Na dit onprettig incident, dat naar men aan neemt te wijten is aan kwaadwilligheid, meldden vele vrijwilligers zich aan om een nieuwe „Paashoop" te bouwen. Met vrachtauto's werden grote vrachten hout uit de bossen aangevoerd, zodat Lunteren Maandagavond toch zijn Paasvuur had. Een eeuw geleden, op Tweede Paasdag 1850, is door onvoorzichtigheid van iemand, die in de nabijheid van een hooi berg een vuurpijl afstak, een groot ge deelte van het dorp in de as gelegd. Boerderij afgebrand in Zuidland In Zuidland op Voorne-Putten is Maan dagavond de grote vlasboerderij van de heer C. Arkebout afgebrand, evenals een woning die in de nabijheid stond. Vijf an dere woningen zijn zeer ernstig beschadigd. Aan de blussingswerkzaamheden werd deelgenomen door de brandweren .van Zuidland, Abbenbroek, Oudenhoorn, Briel- le, Spijkenisse en Rotterdam. In het begin was de situatie zeer gevaar lijk, daar de storm een regen van vonken over het dorp verspreidde. In totaal werd het vuur met ongeveer 35 Stralen bestre den. Houtstapel in vlammen te Delft Zaterdagmiddag brak brand uit in een houtopslagplaats aan de Voorstraat te Delft, Uit een in de openlucht opgeslagen stapel hout sloegen ploseling vlammen. Onmiddellijk daarna tastte liet vuur een zaal van het aangrenzende gebouw van de rooms-katholieke jeugdverenigingen aan. De brandweer wist 4e brand spoedig te blussen. Er verbrandde een hoeveelheid hout en van de zaal gingen enige ramen en gordijnen verloren, terwijl verder wa terschade werd aangericht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Bakkerijbrand te Zaandam Door tot nog toe onbekende oorzaak brak Zaterdagavond omstreeks half tien brand uit in de bakkerij van. de coöperatie „Een heid" in de Oostzijde te Zaandam. De Zaandamse brandweer wist na drie kwar tier met twaalf stralen het vuur te blussen. De brand heeft een schade aangericht van omstreeks anderhalve ton. De banket bakkerij en de benedenverdieping liepen ernstige schade op. De bovenverdieping van het pand brandde geheel uit. palmolie en voor 30 millioen gulden aan tabak. Handelsbalans van Indonesië in evenwicht De export van Indonesië naar Europa loopt over een guldensrekening. De ver wachting is gewettigd, dat de samenwer king nog beter zal verlopen dan tot nog toe het geval was, omdat de handelsbalans van Indonesië thans in evenwicht is. De ver wachting bestaat zelfs, dat een overschot gekweekt zal worden. Dit zal dan 'worden gebruikt voor de dekking van het tekort, dat in het dienstenverkeer is ontstaan. Over de aankoop van schepen door de Indonesische scheepvaart-maatschappij in Nederland zei de minister, dat deze aan kopen waarschijnlijk gefinancierd zullen worden uit de 40 millioen gulden, die in de handelsovereenkomst zijn voorzien voor metaalproducten. De politieke ontwikkeling in Indonesië en de productiecapaciteit zullen aldus de minister - zeer belangrijk zijn voor de uitvoering van het handelsaccoord. Minister Van den Brink deelde voorts mede, dat hij en minister Götzen enige tochten hebben gemaakt door West- en Oost-Java en daar vooral cultures hebben bezocht. Hun indruk is, dat op West-Java de normale verhoudingen zeer snel terug keren. Planters op Oost-Java zijn ongerust Op enige tochten zijn de ministers ver gezeld door dr. IJirschfeld, dr. Hatta en de heer Roem. Minister Götzen merkte hier over op, dat op de koffie- en rubbercultu res in Oost-Java en speciaal ook op de tabakscultures in Oost-Java onder de planters een grote ongerustheid heerst ten gevolge van de vele rondzwervende benden. De minister voegde hieraan echter toe, dat ook in de Oosthoek van Java de regenera tieve krachten hoe langer hoe meer tot ont wikkeling komen. Ook in Semarang is dit de ministers gebleken. Op Midden-Java is orde en rust in grote mate teruggekeerd. Wat de positie der Nederlandse ambte naren in Indonesië betreft, merkte minister Van den Brink op, dat in Indonesië de wens bestaat Nederlanders op belangrijke plaatsen te doen vervangen door Indone siërs. „Het is een logisch streven van een souvereine staat aldus de minister vooraanstaande plaatsen niet door buiten landers bezet te hebben". Voor deze amb tenaren zal men in Nederland andere func ties moeten vinden. De 28-jarige Nederlander F. B. Ley is bij Solden, een klein plaatsje in Tirol, door neerstortend gesteente bedolven en gedood. De heer Ley verbleef met een groep Neder landse toeristen in Oostenrijk. Hij zal op de plaats van het ongeval worden begraven. ADVERTENTIE Rheumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen be gint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groei end gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is sa mengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het élan van de jeugd, krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vast zetten, los te maken en af te voeren tót wel zijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kru schen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioenen man nen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare. gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. Paasboodschap van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft zich deze keer ter gelegenheid, van het Paasfeest niet via de radio-omroep tot het Nederlandse volk gericht met een Paasboodschap, doch pu bliceerde deze in uitgebreider vorm dan in een toespraak voor de microfoon het geval kon zijn in de vorm van een fraai uitge geven boekje, dat bij de uitgeverij W. ten Have N.V. te Amsterdam verscheen. De Prinses zegt daarin onder meer: „Zeer groot is het aantal van hen die ernstig zoe ken naar iets beters, naar een oplossing van de geestelijke crisis van deze dagen. Men zoekt deze in wijsgerige stelsels of in ideologieën, in godsdienst of wel in de kunst en blijft daarbij onvoldaan". De Prinses herinnert vervolgens aan de be tekenis van het woord van Jezus: „En zie; Ik ben met u al de dagen tot aan de vol einding der wereld", dat een rechtstreekse ontmoeting tussen ons en Christus nog steeds mogelijk maakt. „Wie Christus wen kelijk ontmoet heeft en leeft in en door Zijn liefde en door de weerliefde die Hij opwekt in het menselijk hart, blijft niet staan bij hetgeen hem verhaald wordt van Christus' lijden en sterven, hoe aangrij pend en belangrijk dit ook voor hem zij, Die mens ontdekt steeds meer Zijn leiding te midden van de chaos waarin hij leeft en gaat de koers zien waarin Christus alle dingen stuurt volgens Zijn heilige wil en vastgesteld plan". In een speciaal woord tot „hen, die.over tuigd zijn reeds gevonden te hebben wat zij zochten" zegt Prinses Wilhelmina onder meer: „Ontstellend is de vervreemding en het afdwalen van Christus! In onze tijd is Hij voor velen „De grote onbekende". Wel heeft men van Hem gehoord of over Hem gelezen doch vaak kent men Hem niet of maar ten dele. Wij zijn allen daaraan schuldig. Wij moeten onze diepe verant woordelijkheid in dezen beseffen! Want ook wij scheiden wat Christus ons geleerd heeft dat één en ondeelbaar is. Het is onze plicht deze eenheid te verwezenlijken en te voldoen aan de eis, die Hij eenmaal aan de rijke jongeling stelde, n.l. zichzelf te ontledigen, afstand te doen van alles en Hem te volgen. De Prinses besluit: „Het is thans wach ten op de wil en het in volle vrijheid te nemen besluit, moedig de eerste schrede te zetten op de weg die voert naar hoopvoller toekomst, door, zowel elkeen voor zich als corporatief, in de geest van Christus' Lief de de broederhand te reiken aan de naaste, onverschillig of die handreiking betreft dfe enkeling dan wel een groepsgemeenschap. Zo de wereldomsluitende keten te vormen van broederschap en saamhorigheid, zo hecht, dat op die vriendschap en op die saamhorigheid de grondslagen gelegd kun nen worden voor een betere wereld". ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GFAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEFOON 114SS PANDA DE MEESTEÏGGELEERDE Na een ren-partij, waarmee ze zeker wel een medaille verdiend konden hebben als het in een wedstrijd was geweest, be reikten Panda en Professor Kalker einde lijk het stadspark, waar zij nu ttermoeid op een bankje neerzegen. „Hè-hè". zuchtte Panda. „Is dat hollen!" „Ja. zeg 'dat wel," meende ook de professor. Maar goed voor de bloedsomloop! Flinke lichaamsbeweging heeft beslist een opwekkende invloed op het werk der hersencentra en wanneer ik dan ook na een fikse wandeling zo eens op een bankje ga zitten, dan houd ik mij graag bezig met. het oplossen van de inte ressante vraagstukken, die een dieper in zicht in de wetenschap ons voorlegt. Daar is nu bijvoorbeeld de bekende Centrapen- iuatieleer van Ichoblovski. Een schrander gedachtenbouwseltjemag ik wel zeggen. Maar wat daar aan ontbreekt, jonge vriend, dat is het bewijs van de congruentie van factor r met cosinus pq en de coëfficiënt van c! Ha.ha! Nu je daar tóch over begint, zou ik willen opmerken dat tangens s. „Ik begin er helemaal niet over, professor!" viel Panda hem streng in de rede. „Wij praatten niet over consinentie! Wat ik vroeg was: Wié achtervolgt u?" „Hè? Wat?" riep de geleerde verontrust. „Wat zeg je daar? Word ik achtervolgd? Achtervolgd, zeg je? Vreeselijk!" Ja de goede man was weer alles vergeten. Misschien was zijn geheugen opgefrist als hij maar eens achter zich had gekeken, want het onge looflijke was waar; de Oosterling Chi Fon en de huur-boef Honnepon hadden zijn spoor weer gevonden! Prinses Wilhelmina sprak tot de leden van „De Jonge Kerk" Op drie plaatsen, Apeldoorn, Haarlem en Zwolle, hebben Maandag de jonge lid maten der Nederlands Hervormde Kerk, vex-enigd in „De Jonge Kerk", hun jaar lijkse toogdag gehouden. Meer dan dui zend waren er uit Gelderland bijeen ge komen te Apeldoorn, waar in de grote Kerk een dienst werd gehouden. Onder de genodigden bevonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en de burgemeester van Apeldoorn,, mr. A. L. des Tombe. Nadat men zich aan een broodmaaltijd had verenigd, trok een deel der jongerennaar het koninklijk paleis Het Loo, om daar de opvoering bij te wo nen van het lekenspel „De Echo der Eeuwen", een spel, gebaseerd op een Bij bels gegeven en opgevoerd door een leken- groep uit Apeldoorn. In de Grote Kerk werd de sluitingsbijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door Prinses Wil helmina. Na een openingswoord van ds. H. A. Visser uit Amsterdam, de voorzitter van De Jonge Kerk en het zingen van Gezang 112 richtte Prinses Wilhelmina zich tot de leden van De Jonge Kerk. In haar toespraak, die per. radio werd uitgezonden, zeide de Prinses onder andere: „Gij allen, waar ook ter wereld, die bereid zijt Christus waarlijk te dienen, door Hem is het aan u gegeven Zijn mede arbeiders te zijn. Werk met Hem, naast Hem, door Hem verlossend om u heen, verlossend van bekommernis van vrees en van geestelijke dood. Zo nauw met Christus verbonden zijt gij sterker dan de wereld en al haar leuzen en machtsver toon, die lamgeslagen worden door uw ge tuigenis in leven en woord. Doorbreek steeds meer haar menselijke formaties met uw vernieuwde geest, met uw liefde voor Christus en voor de grote gemeen schap waarvan gij deel uitmaakt. Weest onversaagd, houdt vol tot de grote door braak er is, die wij allen zien komen. Dit is de wending van de mens tot de hele wereld omvattende Christus en in uw kracht in Hem, de Onoverwinnelijke, die de Liefde zelf is en de door God ge zondene." Toogdag van de Jonge Kerk De storm en de striemende regen hebben honderden leden van de Jonge Kerk uit de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht niet weerhouden tweede Paasdag in een op gewekte stemming te Haarlem bijeen te zijn voor de toogdag 1950. De dag begon met een kerkdienst. Onge veer veertien honderd jonge lidmaten van de Ned. Hervormde Kerk vulden des morgens de Grote of St. Bavo-Kerk. Prof. dr. G. C. van Nïftrilc uit Amsterdam sprak over het onderwerp: „Slopen of Bouwen". In het Concertgebouw werd daarna groeps gewijze aan een koffiemaaltijd deelgenomen. De middagsamenkomst had in de met bloemen en vlaggen versierde grote zaal van het Concertgebouw plaats. Elke stoel was bezet. Ds. F. Keja hield de toogdagrede. „Bouw mee", luidde het onderwerp. Hij wekte op te bouwen aan de opbou.w der ge meente, het jeugdwerk en het Jonge-Kerk- werk. Na het inleidend woord van de Beer J. A. Hes uit Leiden over „Film en Jeugd", werd de film: „Bush Christmas", in het Neder lands „Spoorzoekers" vertoond. Midden in werd zij afgebroken voor het aanhoren van een radio-uitzending van de Landelijke Toogdagsluiting in Apeldoorn, waarbij Prin ses Wilhelmina een boodschap uitsprak. De bezoekers stonden op om, gezamenlijk met die in andere delen van het land, te zingen: „U zij de glorie, opgestane Heer". Het Ooster-kerkkoor, Egbert Vos, Piet Halsema. Akke de. Vries en Joop Lenaarts hebben het muzikale gedeelte van deze ge slaagde dag verzorgd. Langslaapster. In Zweden is Carolina Karlsson op 88-jarige leeftijd gestor ven. Zij werd in 1876 op 13-jarige leef tijd door haar moeder op een avond naar bed gebracht en bleef toen jaar aan een stuk slapen. Toen zij wakker werd, riep zij om haar moeder, die echter inmiddels was overleden. Nylons. Britse douaniers hebben na een onderzoek van-vier dagen een partij nylonkousen ter (zwarte) waarde van 800.000 gulden gevonden aan boord van de Franconia van de Cunard White Star Line, die de vorige week uit de V.S. terugkeerde. Krijgsgevangenen. Uit de Sovjet-Unie te ruggekeerde Duitse krijgsgevangenen hebben meegedeeld, dat de Russen voor Mei nog 60,000 Duitse krijgsge vangenen naar huis zullen sturen. Men had hen echter ook meegedeeld, clat 100.000 Duitsers niet zullen worden vrijgelaten. Ongelukken. Tengevolge van ongelukken gedurende de Paasdagen zijn in de V.S, ten minste 253 personen om het leven gekomen. Door verkeersongelukken vonden 187 mensen de dood. De andere dodelijke ongevallen kwamen door branden, valpartijen en verdrinkingen. Auteur. Radio Moskou heeft de publicatie aangekondigd van een boek van de hand van maarschalk Stalin over de „nationale bevrijdingsoorlog". Goud. In het Australische plaatsje Wed- derburn, waar reeds eerder goud is ge vonden, heeft een arbeider in zijn ach tertuintje een goudklomp opgegraven van 100 Engelse onzen, die naar schat ting 12.000 Australische ponden waard is. Grafschenders. In München zijn meer dan dertig bronzen plaquettes van graven op het Joodse kerkhof gestolen, zo heeft de politie meegedeeld. Volgens de politie is dit de eerste melding van anti-semietisch vandalisme sinds de oorlog. Vierling1. De vrouw van een landbouwer in Louisville (V.S.), mevrouw O'Neill, heeft het leven geschonken aan een vierling. Hoewel de eerste berichten meldden dat de" kinderen het goed maakten, zijn twee van de vier meisjes al spoedig gestorven. De moeder en de andere twee dochters maken het wel. Beschuldiging. Henry Wallace heeft in een radio-uitzending zowel Amerika als Rusland beschuldigd van machtspoli tiek en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Hij zeide het te betreuren dat de Chris tenen in de V.S. en in de U.S.S.R, geen rol van betekenis in de politiek spelen. Neutraal. De onafhankelijke Engelse La- bour-partij, een splinter-partij die niet in het parlement vertegenwoordigd is, heeft de regering verzocht te verkla ren, dat Engeland in een eventueel wereldconflict neutraal zal blijven. Da partij drong verder aan op afschaffing van de dienstplicht en de militaire uit gaven. Meineed. Harry Bridges, voorzitter van de vakvereniging van havenarbeiders en pakhuisbedienden in de V.S., is wegens meineed en samenzwering tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bridges, die een verzoek tot naturalisatie had ingediend, had onder ede ontkend, dat hij communist zoU' Zijn. n- Conservator. T. D. Gerber, die 26 jaar conservator bij de dierentuin in Bloem fontein is geweest, is Zaterdag door een woedende, grote antilope gedood. Gerber is de enige die ooit een kruising tussen een leeuw en een tijgerin tot stand heeft gebracht. ALS U ZELF BEHANGT snijden wij de randjes af a 5 ct. per rol. iAKSCER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N., Tel. 11657 Wij bezorgen door geheel Haarlem en Omstr. (Adv.) Bachs „Mattheus Passie" in Haarlem Op Tweede Paasdag werd, onder leiding van Piet van Egmond, door de Doopsgezin de Zangkoren van Haarlem en Beverwijk in de Grote Kerk de Mattheus-Passie van Bach uitgevoerd in de Nederlandse ver taling van Jan Engelman. Daar de H.O.V. op deze datum de jaarlijkse Passie-uitvoe ring in Edam te begeleiden had, was een beroep tot medewerking gedaan op het Nederlands Kamer Symphonie Orkest uit Den Plaag. Het was een vertolking die oude herin neringen opriep van romantisch musice ren, waarbij geen rekening gehouden werd met de stijl van het werk. Zó leerde ik in mijn jeugd de Mattheus-Passie ken nen en zó heeft men haar ook tot voor weinige jaren geregeld van Mengelberg kunnen horen. Deze stijl was geworden de Concertgebouw-traditie en hij wordt nu door Van Egmond nagenoeg getrouw na gevolgd. Van Egmond maakt dezelfde cou pures en past dezelfde kl&nkschakeringen toe, die het gevoelige sentiment a la Mendelssohn in de hand werken. Alleen heeft hij nu en dan een vlotter tempo dan de oudere romantici. Het lijdt geen twijfel of Piet van Eg mond zal het met deze oude of liever verouderde opvatting velen naar de zin maken, want aan zo'n traditie is altijd iets dat dierbare sentimenten wakker roept. Bovendien verstaat de impulsieve dirigent de kunst zijn werk een overtuigende kracht te geven. Alleen reeds het feit, dat hij op.korte tijd deze twee koren dermate naar zijn hand gezet heeft, dat zij een gloedwarme en levendige vertolking naar zijn inzichten ten gehore konden brengen, dient geprezen te worden, hoe men verder ook over deze opvatting moge denken. Dat er doorgaans fraai gezongen werd. door het koor moet men de dirigent met lof na geven. Ook het Knapenkoor der St. Jozef kerk (onder leiding van Tom de Vries) deed correct zijn werk, maar klonk alleen wat zwak tegenover de bezetting van het grote ensemble. Het aandeel van de solisten was in over eenstemming met de rest. En men had het er goed mee getroffen. De sopraan Erna Stellweg-Spoorenberg, de alt Anny De- lorie, de tenor Reinhard van Randwijk leverden naast de ons meer bekende voca listen Anton Eldering (Jezus-partij) en Peter de Vos (kleine baspartijen en aria's) voortreffelijk werk. Nu is het wel zo dat er door de galm in de Grote Kerk oncon troleerbare dingen tot de toehoorder ko men, doch als we daar rekening mee houden, mogen we van de uitvoering, be halve het vocale, ook het instrumentale aandeel prijzen. Het was zuiver en de solisten bleken voor hun taak berekend. JOS. DE KLERIS

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2