c In Zandvoort leek hei wel Kerstmis, de Bollenstreek trok nog duizenden KELLER Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs Voor betere behangsels HART's vi°eib aatfruit-' Kort en Bondig y "0eJe'tdoet met^scoit,' goed! De dood van dr. Leidekker Dinsdag 11 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Ook voor Zandvoort zijn de Paasdagen in het water gevallen. Het is niet bij be nadering te zeggen, welk een enorme strop dit betekent voor clé strandpachters en vele bedrijven die, aangelokt door het fraaie voorjaarsweer van Vrijdag en Za terdag, alles op alles hadden gezet om nog gereed te zijn om een grote stroom van bezoekers op te vangen. Nu leek het in Zandvoort wel Kerstmis. Dezelfde uitgestorven straten, hétzelfde koude en gure winterse weer en een i'elle Zuid-Wester die in de loop van Tweede Paasdag aanwakkerde tot een storm met Striemende regenvlagen. Laaghaiigende wolkenflarden, joegen over een verlaten strand, waar een wild opgezweepte zee wolken van schuim over de lege strandstoelen sloeg. De enkele bus of auto waarvan de inzittenden het altijd weer fascinerende schouwspel van een stormachtige zee niet wilden missen, kre gen waar voor hun geld, doch vermochten toch niet het algemene beeld van trooste loze verlatenheid te doen verdwijnen. De honkbal-ontmoeting op Zondag tus sen het negental van de Belgische Eerste klasser Pingo uit Antwerpen, die de gast was van „Zandvoort-Meeuwen" moest, na reeds eenmaal te zijn gestaakt wegens een overkomende' onweersbui, die ge paard ging met sterke rukwinden en zware regenval, tenslotte definitief wor den opgegeven daar een tweede bui het nog won van de eerste., De stand was toen in de vijfde inning 115 voor de gastheren. Dit slechte Paasweek-einde was er tevens oorzaak van, .dat alle gasten binnenshuis vertoefden zodat in de hotels en pensions waar zo goed als geen kamer onbezet was, vooral in de avonduren een gezellige stemming en grote drukte heersten, zodat dit nog iets goedmaakte van de voor de seizoenbedrijven volkomen bedorven feestdagen. Fietsers waren te tellen In de bollenstreek was het aantal auto- ■mobilisten toch wel zo aanzienlijk, dat de politie speciale posten moest uitzetten om bij kruispunten het verkeer te regelen. Mistroostig schuilden de verkopers van bloemen en slingers onder hun afdakjes, al vielen er nog wel zaken te doen: vele auto's waren met slingers gesierd die ech ter dikwijls door de harde wind werden afgerukt. In de middag, toen de regen vrijwel onop houdelijk neerkletterde bewoog zich nog- thans een vrijwel onafgebroken file van auto's, waaronder voojral veel Belgische, lang de weg tussen Haarlem en Leiden, maar de fietsers waren te tellen..,. De tentoonstelling „Keukenhof" trok on danks al deze tegenspoeden nog duizenden bezoekers, en Maandag stonden nog 'n kleine tachtig bussen op het parkeerterrein. Maar de bezoekers vertoefden hoofdzake lijk in het restaurant. In Lisse hielden velen hun hart vast y-N. Agenda voor Haarlem DINSDAG 11 APRIL Stadsschouwburg: „Uitkomst" (Amster dams Toneelgezelschap), 8 uur. Palace: „Siësta", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vlammende wouden", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend „Watt en half Watt", alle leeft., 11 uur. Spaarae: „Kopstoot Kelly", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder was actrice",' 2.30, 7 en 9.15 uur, WOENSDAG 12 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - t/o de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) voor het lot der versieringen, die dit dorp tot „oud—Hollands" hadden omgetoverd en van vrij provisorische aard waren; vooral was men beducht voor dg molen, die op het Vierkant is opgetrokken. Maar ern stige schade is niet aangericht. Alleen bleef het bezoek ook hier verre, beneden de ver wachtingen. Burgemeester bracht kort bezoek aan het Stadhuis Vanmorgen is burgemeester Cremers voor het eerst na zijn langdurige ziekte weer op het Stadhuis verschenen, echter niet om zijn werkzaamheden te hervatten, doch „om er weer eens in te komen". Het zal wel volgende week worden eer Haarlems eerste burger in staat is zijn functie als vanouds uit te oefenen. De ver gadering van de Haarlemse raad zal mor gen nog ctoor de heer Geluk worden voor gezeten. Buitenlanders bestolen 'Enige kwalijke elementen hebben tijdens de Paasdagen kans gezien hun slag te slaan ten koste van buitenlandse gasten. Zo raakte een Engels meisje dat een foto van het Frans Hals-museum had gemaakt en haar toestel even aan de overkant van de straat had neergelegd, een kostbaar foto-apparaat kwijt. Een Amerikaanse dame die Zondag haar wagen in de Kenaustraat had geparkeerd, miste, toen zij terugkwam, een koffer. Wegens enorm succes geven wij tot 15 April 10% KORTING op het overtrekken van lampekappen. Spaarmvouderstraat 13 - Telefoon 15778 (Adv.) Haarlems Postaal Mannenkoor nam deel aan zang-festival Onder auspiciën van hel Nederlands Ver bond van P.T.T.-vereniging'en is op Tweede Paasdag in Concordia" te Bussum een zang festival gehouden, waaraan werd deelgeno men door gemengde koren en mannenkoren van de posterijen uit 's-Gravenhage, Am sterdam. Groningen, Haarlem, Dordtecht, Schiedam, Bussum, Nijmegen en Apeldoorn, in totaal zeshonderd zangers. Dit was het eerste zangfeest waaraan niet het karakter van een wedstrijd was verbonden. De heer Hendrik Andriessen. directeur van het Ko ninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, trad als eensmans-jury op en zal aan de deelnemende verenigingen schriftelijk rapport van hun prestaties uit brengen. „Haarlems Postaal Mannenkoor" onder leiding van de plaatsvervangende di rigent J. Potgieter, liet achtereenvolgens „Morgenlied" van Philip Loots en „Zondag morgen" van Eduard 'Flipse horen. Door overbelasting is Maandagmiddag' te Arnhem tijdens de voetbalwedstrijd Vitesse—Rheden een staantribune ingestort. Vijf personen werden hierbij gewond. Drie zijn in een ziekenhuis opgenomen. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Tracteer de kinderen ...en Uzelf! (Adv.) AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. Haarlem décor van Engelse kleurenfilm Binnen enkele maanden zullen de Haar lemmers de équipe van een Britse film maatschappij op de historische plaatsen van hun stad in actie kunnen zien. De Engelse onderneming „Constellation Fiims" heeft namelijk het plan opgevat het boek "van de onlangs overleden schrijf ster Baronesse d'Orczy auteur van het beroemde „De rode Pimpernel" „Tlie laughing cavalier" (De lachende cavalier) in technicolor te verfilmen. Deze roman is geïnspireerd op het uit 1624 daterende schilderij van Frans Hals, dat zich onder dezelfde titel in de Wallace-collectie te Londen bevindt. Het stelt een ongeveer 26-jarige levenslustige jongeman voor, waarschijnlijk een vriend van de schilder. Frans .Hals zelf staat dus niet op het eerste plan in het boek en waarschijnlijk ook niet in de film, naar de heer Havelock Allan, de directeur van „Constellation Films", die in de afgelopen dagen met zijn Amerikaanse producer en regisseur Sid ney Salkov een bezoek aan Haarlem heeft gebracht om voorbereidende besprekingen te voeren, ons hedenmorgen meedeelde. De beide heren hebben een bezoek ge bracht aan het Frans Halsmuseum, dat zij fihngeniek genoeg vonden om als décor voor hun prduct te dienen, in het bijzon der de binnenplaats en de gevels aan het Groot Heiligland. Het zal echter noodzake lijk zijn, dat enige storende twintigste eeuwse elementen, als straatlantaarns en dergelijke, worden verwijderd. Bovendien heeft de Oude Sint Bavo grote indruk op hen gemaakt, „doch", zo zei de heer Allan, „we hebben ook nog een mooie kerk in Italië op het oog". Ook zal de équipe die in Augustus zal overkomen opnamen in andere historische steden en stadjes gaan maken om „De lachende cavalier" een zo waarachtig mogelijk décor te geven. Wie er in de film zullen meespelen is nog niet bekend. Circus Mullens gaat toch op tournée De zomertournée van het circus Jos., Mullens, waarvoor reeds alle voorberei dingen waren getroffen, zal toch doorgang vinden, niettegenstaande de ramp, die de onderneming heeft getroffen, toen Donder dagochtend het winterverblijf van het cir cus afbrandde en 22 paarden omkwamen. De heer Mullens heeft besloten de door hem afgesloten contracten te handhaven. Burger'ijke stand van Haarlem 6 April 1950 GEHUWD: 6 April, J. Hoekman en M. Rol; S. Kaper en G. van Dam; J. de Vries en P. Balk; Jo. Staphorst en L. B. G. Tork; J. H, Marwitz en E. K. Ligtenberg; J. van del- Vaart en J. Lijcklama Nijeholt; H. P. Postema en H. Holman. BEVALLEN van een Zoon: 4 April, J; H. van Zalen—Musch, F. L. C. Jentink—van den Berg; 5 April, J.M. UllersmaReuter; M. E. J. van Hees—Stuljt; S. W. C. Oremus— 6 April: M. P. van den Berg—Mole naar. BEVALEN van een dochter: 5 April, G. Kleimeerde Jong Swemer; R. van dei- VeenMolenaar; P. M. de LooperMol; 6 April, A. Loerakkèrvan der. Veldt; M. JongêjanWaleveld; W. C. KaartFloris; C. J. Zeldenthuisvan Eijk. OVERLEDEN: 4 April, J. M. Brico, 77 j„ Amsterdamsevaart; H. H. Meijer, 50 j., Thomsonlaan; 5 April, H. van Franken, 70 j., Vechtstraat; J. W. Koetse, 9 d Gasthuis- vest; C. van Es, 73 j., Burg. Sandbergstraat; M. G. Coelen, 57 j., Ged. Oude Gracht; A. T. van der Hulst, 22 j., Kam. Onnesstraat; J. Hendrikx, 88 j., Hagéstraat; A. M. Konijn- Klaver, 56 j., Kamperlaan. 7 April 195Ó BEVALLEN van een zoon: 6 April, M. J. HilleVlietstra; A. M. Boommanvan Duura; P. Kuiper—Behrens; G. Beljaards— Stolvoort; C. E. A. Mouthaan—Laan; 7 April, A. J. L_ WeijersWempe. BEVALLEN van een dochter: 5 April, J. M. Brink—van Steijnen; 6 April, P. Kuiper —Behrens: N. H. J. M. van EijdenKerst-, hólt; E. G. H. BruchnerWachnowski; 7 April, W. C. F. Venema—van der Putten. OVERLEDEN: 5 April, N. J. C. Leekel, 71 j., Crayenesterlaan; H. van Hekezen, 81 j., Delftstraat; 6 April, C. L. Schoorl, 63 j., Kamperlaan. Christian Science Op uitnodiging van Christian Science Society, Haarlem, heeft dr. Hendrik J. de Lange uit New York Maandagmiddag in het kerkgebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden een lezing gehou den over „Christian Science: de Weten schap der Levensvolheid". Spreker gaf een uiteenzetting van de grondbeginselen van Christian Science en toonde aan, hoe deze wetenschap kan wor den toegepast, zodat de in het Nieuwe Tes tament beloofde „Levensvolheid" wordt bereikt. Uitgaande van een aanhaling uit het Evangelie van Johannes: „Ik ben ge komen, opdat zij het leven hebben en over vloed hebben" en deze in verband brengen de met een aanhaling uit het boek Job: „Versier U nu met voortreffelijkheid en hoogheid, en bekleed U met majesteit en heerlijkheid" liet hij zien, hoe deze uitspra ken ook thans bewaarheid kunnen worden. Na een ontleding van het verschil en de overeenkomst der Oud- en Nieuwtestamen tische begrippenwereld. waarvan de een op een menselijk, persoonlijk begrip der ik heid en de ander op het zoonschap Gods berust, wees spreker op de verzoening van wetenschap en godsdienst, welke door Christian Science tot stand is gekomen. Hij legde uit, dat deze verzoening de vraag stukken der huidige wereld tot een oplos sing brengt, doordat zij bewijst, dat ware substantie geestelijk is. De waresubstantie is, zeide spreker, oneindig, eeuwig, onuit puttelijk en altijd ter beschikking van hem, die dit weet. Dr. de Lange besprak ook het grote punt der atoomkracht, welke, naar hij aan de hand van een merkwaardige aanhaling van Mary Baker Eddy omtrent de atoomenergie uiteenzette, de idee van het eeuwige leven niet lean vernietigen. Zij schreef namelijk reeds meer dan vijftig jaar geleden: „Atoomwerking is gemoed, geen stof. Het is geen energie der -stof, ook niet het gevolg van stoffelijk organisme of het uitvloeisel van leven dat in de stof is ingegoten: het is oneindige geest, oneindige waarheid en on eindig leven, dwaling of stof ten spijt." (Miscellaneous Writings biz. J.90). De wetenschap, dat de mens de idee Gods is, zo betoogde spreker verder, plaatst ons in het gebied van „nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waarin gerechtigheid woont", dat Mary Baker Eddy de ontdekster en grondlegster van Christian Science en de leidsvrouw van de Christian Science be weging is, waarvan het hoofdkwartier zich in Boston, Mass., bevindt. In 1892 stichtte zij „The First Church of Christ, Scientist", „De moeder-kerk", zoals zij die liefdevol noemde. De handleiding van de moeder-kerk, die mi's. Eddy tot voorlichting van de kerk en voor de ontplooiing van de Christian Science beweging heeft gegeven, was een uitvloeisel van haar vurige gebeden om de mensheid te mogen zegenen. Spreker wees er nog op, dat dit wètboek van een opmer kelijke betekenis is en dal? wel niet alleen voor de beweging zelf, maar ook voor de wereldregering, die'men op het ogenblik tracht tot stand te brengen. Het 108 ton metende motorschip „Ver wisseling" heeft door de storm op het IJselmeer de helft van zijn deklading, balen turfmolm, verloren. De lading was bestemd voor België. Ouden van dagen Ook deze zomer zal (le afdeling Haarlem van de Alg. Bond van Ouden van Dagen een autotocht voor zijn leden organiseren. In '49 waren er 270 deelnemers, thans zullen er, nu het ledental verdubbeld is, wel meer zijn, Op een vergadering in „St. Bavo" op 18 April wordt deze tocht nader besproken. Heemstede Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-l. Handelsbank Billiton Mü. II Donderdag koersen 264 265 205% 205 221% 219 168% 170% 288 260 114 131% 129 155% 122% 120% 130 Va 128% 132 133 146 100 226 Openlngs- Eerste plechtige H. Mis Na op Eerste Paasdag met muzikale mede. werking van R.K. Harmonie „St. Michaël" feestelijk te zijn ingehaald, droeg Pater P. v. Ievsel op Tweede Paasdag, in de kerk van de I-I. Bavo, zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd doof zijn medebroeders Pater L. Verhagen en Pater C. Steinhouwer. De feestpredikatie werd ge houden door Pater dr. Th. N. Vlaar, oud- rector van het Triniteitslyceum te Haarlem. Des middags hield Pater v, Iersel in de ouderlijke woning aan de Eikenlaan een drukbezochte receptie. Het feest werd be sloten met een plechtig danklof. Kath. Middenstand Woensdagavond a.s. houdt de Kath. Mid denstandsbond een vergadering in het R.K. Verenigingsgebouw, waar de heer J. v. Houten, verbonden aan het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, zal spreken over de verschillende arbeidsproblemen in ver band met de terugkomst van de militairen uit Indonesië. Kapelaan P. Riep geeft een film met toelichting over het H. Jaar. Voor zaken zonder vrachtauto ra Eindelijk eenbonafide vervoerder ES voor uw goederen. j a Snel, accuraat en veilig EL I En natuurlijk verzekerd BESTELDIENST A. B. C. Haarlem Barrevoetestraat Z Tel. 18428. Na 6 uur 14810 en 14151 g ■■■■■■■■■BBBBBBBBHBES (Adv.) tegen lagere prijzen Alleen bij Grootste en oudste speciaalzaken KI. Hout8tr. '19 Tel. 11279 Gen. Cronjéstr. 60 Tel. 20948 SCHEEPVAART Jahet was erg leuk daar binnen in hei huisje van Lumpo! De wanden waren van geschuurd hout en in het midden van het kamertje was een haard van steen, waaronder takken konden branden als het koud was. Er stond ook een aardig stoeltje en een tafeltje. ..Ga maar zitten", zei Lumpo, „ik zal gauw thee zetten, xoant jullie zult wel dorst gekregen hebben van de reis". Rick en Bunkie zochten een goed plaatsje en keken goedkeurend rond, terwijl het nikkertje in de keuken was. „Leuk hè?" zei Rick, hij heeft een prachtig huisje. „Ja", zei Bunkie, „en wat is die Lumpo een vriendelijk kereltje, vind je ook niet?" Toen kwam Lumpo weer binnenmet een dampende pot thee. Aagtedljk, 7 te Houston v. Corpus Chrlsti, Aalsdijk, 7 te Norfolk v. Baltimore. Amsteldijk, 7 te Boston v. New York. Arnedijk, 7 te New Orleans v. Mobile. Albireo, 7 v, Antwerpen n. Hamburg. Alchiba. 7 te R'dam v. Casablanca. Alcor, 7 90 m. W.ZW. eil. Palma. Alwakt, 7 100 m, N.NO. Fort Aleze. Alderamin, 7 verw. Port Said. Axeldijk, 8 te Antwerpen. Alkaid, 8 te Antwerpen v. Hamburg. Alcyone, 10 te Montevideo. Aldabi, 10 dwars Gibraltar. Ardea, 8 v. A'dam n. Callao. Bennekom, 7 v. Hamburg' n. Antwerpen. Blommersdljk 7 480 m. W.ZW. Scilly. Boschfontein 7 270 m. Kp. Paimas. Boskoop, 7 440 m. N.O. Martinique. Blitar, 7 60 m. N.NO. Oostpunt Madura. Baarn, 9 dwars Cartagena n. Aruba. 'Bali, 11 te Aden. Beverwijk, 10 te Eleusis baai v. Tunis. Bonaire, 10 v. Dover n. Barbados. Breda, 9 v. Curagao n. Cristobal. Black Eagle, 6 v. Philadelphia n. Antw. Black Falcon, 5 te Hampton Roads v. R'dam, Cuanza, 7 pass. Natuna eil. Corilla (t), 7 220 m, Z.O. Carimata eil. Castor, 10 v, Curasao n. New York. Cistula (t), 10 pass; Perim. Dalerdijk, 7 1;e Seattle v. Vancouver. Domburgh, 7 te R'dam v. Casablanca. Duivendrecht (t), 7 190 m. O.NO. Kp. Frio. Duivendijk, 8 verw. te R'dam v. Bremen. Delft, 11 te Coquimbo v. Arica. Drente, 8 te Longbeach. Dundalk Bay, 7 v. Djakarta n. R'dam. Eendracht, 7 140 m. N. Burlings. Esso Amsterdam (t), 7 230 m. W. Flores. Esso Den Haag (t), 7 860 m. W.t.Z. eil Palma. Esso Rotterdam (t). 7 170 m. W.t.Z. Scilly. Enggano, 8 nog te Bandarshapoer. Felipes (t), 7 pass. Dahlac eil. Farmsum, 10 te Narvik v. Velzen. General Stuart Heintzelman 13 10 u. verw. t< IJmuiden. Gordias, 8 te A'dam v. Constanza. Gadila (t), 10 pass. Malta. Garoet, pass. 10 Minicoy. Groote Beer, pass. 10 Kp. St. Vincent. Hestia, 7 100 m. N. Fayal. Ittersum, pass. 10 Ouessant. Jagersfontein, 7 240 m. Z. Dakar. Joost v. d. Vondel, 7 160 m. W. Lissabon. Jacob Cats. 10 te Narvik v. R'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 te Soerabaja v. Dja karta. Kola Agoeng. 7 520 m. W.N.W. Minicoy. Kelbergen, 10 v. Casablanca n. A'dam. Lucita (t), 7 anker Heysham v. Avonmouth. Lissekerk, 8 nog te Khorramshar. Lawak, 10 v. Koweit n. Khorramshar. Lemsterkerk, 10 v. Aden n. Bahrein. Lindekerk, pass. Finisterre. Loenerkerk, pass. 10 Gibraltar n. Genua. Loppersum, pass. 9 Finisterre. Macoma (t), 7 pass. Torrestraat. Modjolcerkto, 7 nog te Taruna. Murena (t)„ 7 v. Miri n, Pladju. Mijdrecht (t), 7 275 m, Z.t.W. Teneriffe. Maashaven, pass. 10 Dover. MariekerJc, 10 dwar's Oporto n. Antw. Marpessa (t), 10 bij Kp. St; Vincent. Marken, 9 v. Basrah n. Bombay. Mataram, 5 te Soerabaja. Midas, 10 te A'dam. Nieuw Holland, 7 te Melbourne. Nestor, 10 te Haifa v. Famagusta. Noordam, 10 te New York v. R'dam. Noordwijk, 10 pass. Kp. de Gata. Nelly, 7 v. Djakarta n. R'dam. BINNENLAND In het artikel van dr. Van Raalte over de verwikkelingen rond de Belgische Ko ningskwestie van Zaterdag is achter „kop stuk van de Christelijke Volkspartij (Katho lieken)", weggevallen „oud-leider De Schrijver". HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagavond liep de 81-jarige C. S. op de Grote Markt tegen een motorrijder op. Hij viel en kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is Maandagochtend in het Joannes de Deo-ziekenhuis overleden. By een fabriek aan de Spaarndamse- weg liet men Zaterdagmiddag een lege krui wagen langs een „glijplank" van de zolder naar de begane grond neer. Een 55-jarige arbeider die de wagen halverwege moest opvangen, verloor zijn evenwicht en viel met de kruiwagen naar beneden. Hij kreeg een hoek van de wagen in zijn onderlijf eirwerd met inwendige kneuzingen naar zijn woning vervoerd. Een man die bU een Haarlemse rywiel- handclaar al een paar maal over de koop vón een fiets was komen praten, vroeg Zaterdag of hij er even op mocht rijden. Hij is sinds dien niet meer teruggekomen. Het was een nieuw, groen Simplex Neo-rijwiel met een kettingkast met patentsluiting. Op de Nagtzaambm-g reed gisteren een motorrijder, die geen voorrang verleende, tegen een personen-auto op. Hij kwam ten val en liep een hersenschudding op. De storm die Zondagmiddag al een grote spiegelruit bij Vroom en Dreesmann in had gedrukt, maakte het Maandagmiddag nog krasser. De eigenaar van het visstalletje op de hoek van de Antoniestraat en de Korte Herenvest, die even zijn stalletje ver liet, werd namelijk pardoes het Spaarne ingewaaid. Een agent en een paar voorbij gangers hielpen hem weer op het droge. Op een nationale zangwedstrüd ter gelegenheid van het 55-jarig bstaan van het mannenkoor der Delftse Nijverheid heeft Vermaats dubbel-mannenkwartet met 281 punten een tweede prijs behaald. Ds. A. C. v. Nood, Geref. predikant te Velsen ontving een beroep naar Hendrik Ido Ambacht, Oranje Fontein, 10 v. Pt. Elisabeth n. Kaapstad, Orestes, 5 te Corral v. Maracaibo. Prins Willem V, 8 te A'dam v. Jamaica. Prins Frederik Hendrik, 8 te R'dam v. Hamburg Prins Joh. W. Friso, 10 te Le Havre St. John. Rotti, 7 te Soengeigerong v. Djakarta. Rempang, 7 190 m. O. Dondrahead. Raki, 11 te Zamboanga. Roebiah, 11 te Marseille. Rondo, 10 te Port Said. Rotula (t), pass. 10 Kp Carbon. Singkep, 7 v. Singapore n. Madras. Sloterdijlc, 7 dwars Port Soedan. Sunetta (t), 7 dwars Port Soedan. Siaoe, 8 te Padang v. Bengkulen. Siberoet, 7 v. Kroe n. Djakarta. Silindoeng, 7 te Palembang v. Singapore. Saparoea, 7 80 m. Z.ZO. Minicoy. Salland, pass. 10 Ouessant. Schie 9 y. Maracaibo n. Cuba. Schiedijk, 11 v, Djakarta n. Singapore. Slamat, 10 v. Koweit n. Abadan. Stad Allemaal-, 10 v. Port Soedan n. Aden. Stad Arnhem, pass. 10 Finisterre. Stad Maassluis, 10 bij Kp de Gata. Stad Schiedam, pass. 9 Kp. Finisterre. Stanvac Talang Akar (t), 10 v. Soegeigerong li. Tj. Uban. Salatiga, 9 24 u. pass, Gardner eil, Tjibodas, 7 bij Madura Straat, Tjibesar, 7 te Cheribon v. Soerabaja. Tiberius, 9 v. Houston n. New Orleans. Tibia (t), 10 v. Curagao n. Dakar. Tjipanas, 10 v. Penang n. Port Swettenham. Trajanus, 5 te Port au Prince v. New York, Ternate, 8 pass. 14 u. Fayal. Van Riebeeclc, 7 v. Belawan, 8 verw. Singapore, Volendam, 7 700 m. W. Scilly. Vrijburgh, 7 v. Bordeaux n. Casablanca. Venus, 10 v. Gibraltar n. Galway. Van ,'t Hoff, 6 te Dublin v. Limmerick. Weltevreden, 11 te Panarukan v. Makas Westerdam, 10 te R'dam v. New York. Wieldrecht (t), 10 pass. Kp. Sandy. Willem Barendsz, 7 600 m. N.t.O. St. Helena. Winsum, 7 630 m. O.t.Z. Bermuda. Waingapoe, 7 v. Djakarta n. Semarang. Wickenburgh, 6 v. Casabianca n. R'dam, Zuiderkruis, 7 60 m. N. Cheribon. Zijpenberg, pass. 11 Ouessant. goat-ie (Adv.) FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 10 De passagier was verdwenen. De stations chef bleef de trein nakyken. 't Was alsof dit vertrek hem weer smartte, Als hij ge voelig is, kan het vertrekken der treinen hem al heel wat leed bezorgd hebben, dacht inspecteur Zopan je. Maar wie zou zoiets nu achter zo'n reus van een kerel zoeken? Natuurlijk denkt hij aan heel iets anders. Misschien ziet hij mij uit het raampje hangen en vermoedt hij, dat ik er uit zal vallen. Of hij denkt aan een poging tot zelfmoord op de brug. Jaren geleden had een vrouw zich uit de trein geworpen, maar het was vóór zijn tijd gebeurd. Zwarte rijnaken werden voortgesleept door grote sleepboten, het witte schuim voor de boeg. De stoom uit de pijpen dreef op de wind stadswaarts. Vèr op de rivier kon hij de bolle zeilen van een tjalk on derscheiden. Dichter bij de brug peddelden twee jongens in een vuurrode kano. Even verwonderde inspecteur Zopanje zich daar over ze konden toch onmigelijk vrij heb ben op Dinsdagmorgen 6 November. Maar het was niet zijn zaak daarover te oor delen, zodat hij hen het plezier van harte gunde. Zou het nog een plezier zijn bij dit miezerige weer? Aan het water stond een grote fabriek en wat verderop een bekende scheepswerf. De geluiden, die vandaar kwamen waren voor Zopan jé de mooiste muziek. Ze werden één met het doffe ge fluit van de sleepboot, de bel van de pont en het gedreun van de trein op de brug. Langs de kaden lag de koopwaar uit de beurtschepen. Zware kerels sjouwden met- kisten en vaten, terwijl oude mannetjes pruimend toekeken. Er is weinig veranderd, stelde Zopanje vast. Vijftien jaar is dan ook niet lang. De huizen zien er wat verweerder uit, hier en daar heeft men een nieuw gebouwd, dat enige tijd zal opvallen in dé rij, totdat het eveneens die karakteristieke lelijke kleur van verwering en ouderdom gekregen zal hebben, die niettemin goed past bij het grauwe water, het water van de rivier. Boven de huizen, het bedrijvige leven op en bij de rivier, verhief zich de hoge toren van de grote kerk. Er was niets veranderd inspecteur Zopanje ging weer zitten alleen was hijzelf wat ouder geworden en misschien wat wijzer, zuchtte hij. Vijftien jaar! Toen hij de stad verliet had hij de hogere bur gerschool afgelopen. Nu kwam hij terug als inspecteur overgeplaatst van Zevenbergen naar Doorne. Hijzelf noemde het een kleine promotie en een weldadige verandering. Op den duur werd zijn vorige standplaats hem toch wel wat klein. Op het station van Doorne bleef het stil. De trein van 10 uur 10 brengt meestal weinig' reizigers mee, zodat de rust nauwe lijks verstoord wordt. De stationschéf knikte vriendelijk een paar reizigers toe, die uit de trein kwamen, De kruier knikte ook vriendelijk en wilde iets vragen, doch inspecteur Zopanje vond zijn koffer wel wat klein en zei: Dank u, een andere keer misschien. Voor het station stond een bruinge brande middelgrote man, die Zopanje even aandachtig aankeek, toen hij het perron afkwam. Dag, inspecteur. Weer in de stad? Verbaasd keek Zopanje hem even aan en herkende hem toen onmiddellijk, 't Was Stroomer. Hij was één dier schier legendarische figuren in Doorne, eigenlijk een straat zwerver van goede huize, een straatslen teraar uit roeping, niet uit verveling. Men zei dat hij geld had. Hij was dan ook voor een straatslenteraar van professie veel te verzorgd gekleed. Hij dronk niet. Zijn blauwe ogen stonden helder in het door zon en wind verweerde gezicht. Stroomer was iemand, die overal waar wat te doen was, verscheen, links en rechts vriendelijk knikkend. Dan onderhield hij zich met deze en gene. Hij kende iedereen, of maakte kennis. Leraren die met hun leerlingen door de binnenstad wandelden om de oude geveltjes te bekijken, konden er zeker van zijn, dat ze hem zouden ontmoeten. Meestal schoot hij opeens uit een zijstraatje en zei: Ja, jongens, da's nou een echt mooi oud geveltje. Daar zijn wij niet aan te pas gekomen. En dan stond hij gebarend met zijn handen, enkele minuten te praten, zonder acht te slaan op de leeraar, die het groepje vergezelde. Zo leerde inspecteur Zopanje hem ook kennen. Sindsdien had hij hem niet tegen kunnen komen of hij trachtte een praatje te maken. Misschien ging hij er tegenover zijn vrienden of zichzelf prat op, dat hij iedereen in de stad kende. Dat hij zijn kennissen niet vergat, zelfs na' vijftien jaar niet, bleek nu. Het stemde inspecteur Zo panje niet onaangenaam, dat er ten minste nog één inwoner van Doorne was, die hem nog kende. Ilc bén hier benoemd, vertelde hij hem openhartig. Na dit blijk van vertrouwen vond Stroo mer het geoorloofd een reeks van vragen op de inspecteur af te vuren. Of de inspec teur getrouwd was, waar hij dacht te gaan wonen, hoe het hem al die jaren gegaan was, en nog veel meer. Toen Zopanje verder ging, was Stroomer volkomen ingelicht. Langs de spoorwegdijk liep inspecteur Zopanje op zijn gemak iri de richting van het politiebureau. liet ligt in het centrum van de stad bij het oude raadhuis. Daar hij de stad door en door kende, kon hij een groot stuk afsnijden. Het was bij half elf, toen hij het politiebureau betrad. 't Is een oud verveloos gebouw, dat al meer dan honderd jaar in dienst der open bare orde staat. De wachtkamer wordt aanmerkelijk verkleind, door een'enorme potkachel. Het gerief van een centrale ver warming is nog aiet tot het politiebureau doorgedrongen'. Met enige weemoed be denkt Zopanje, dat dit in zijn vorige stand plaats wel het geval was. U bent de nieuwe inspecteur? vraagt de dienstdoend agent. Wilt U mij volgen? Commissaris Vink verwacht U. Ze liepen door een smalle gang naar een geelgeschildorde deur, waarop in rechte, strakke letters het woord commissaris stond geschilderd. Een ogenblik voelde in specteur Zopanje, dat hij zenuwachtiger was dan hij wel wenste. Doch direct daar op ging de deur open en stond hij voor een kleine blozende man, die zich voorstelde als commissaris Vink. Zopanje. Als altijd voelde de inspecteur zich even gehinderd by het noemen van zijn naam, doch commissaris Vink toonde geen kin derachtige verwondering en maakte even min grapjes over de laatste twee letter grepen van. zijn naam. Na het aanbieden van een sigaar begon hij. een zakelijk ge sprek over de werktaak van de nieuwe inspecteur. Eerst aan het einde van zijn relaas werd hij persoonlijk. Bent u al geslaagd met een huis? Nee, commissarisEerlijk gezegd is 't helemaal niet mijn bedoeling een heel huis te huren. Ik ben namelijk vrijgezel. Dat begrijp ik, zei de ander. Ik zal zo dadelijk eens proberen of ik een paar kamers kan huren. De commissaris opende een la van zijn bureau en zocht iets. Wij hebben af en toe wel eens een vertrouwd adres, vertelde hij onderwijl, even kijken of ik het vinden kan. Ik kan niet op de naam komen van de dame. Ein delijk vond hij een geel papiertje. 't Is mevrouw Van Hem, Prinsen- singel 46. Enfin, u kijkt maar eens. Mis schien vindt u het wel wat. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6