c SLOTBAL VICTOR SILVESTER Stofzuigers J Tito, de egel 1 Radio geeft Donderdag DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Christelijk Historischen zijn voorstanders van een bredere samenwerking in Europa Coornhertlyceum betrekt morgen nieuw gebouw PANDA EN DE MEESTEKriGELEERBE Wereldnieuws Woensdag 12 April 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft vorige week zijn deel willen bijdragen tot een vrolijk Paasvuur door te verklaren dat er volgens hem geen enkele reden is om oorlog te verwachten. Wanneer de Joegoslavische staatsleider er op uit is zich de sympathie van de Westelijke we reld te verwerven, dan heeft hij de juiste toon aangeslagen om de opinie van de snel beinvloede massa te zijnen gunste om te buigen. Daarmede wil geenszins gezegd zijn dat Tito uit louter demagogische overwegingen zo optimistisch gepraat heeft. Tito is een deskundige op het ge bied van Russische politiek en hij kent de intenties van de Slavische regeringen waarschijnlijk beter dan welke Westelijke politieus ook. De leider van dit heterogene samenvoegsel dat heden ten dage Joego slavische republiek heet heeft van zijn deskundigheid op het gebied van deze po litiek tenv.olle blijk gegeven door zijn vastberaden houding tegenover de Sovjet- Unie, waaruit duidelijk bleek dat hij wist hoever hij gaan kon. Het" feit dat Tito er in geslaagd is zonder noemenswaardige binnenlandse onenigheid zijn land los te weken van dat Oostelijke blok heeft bo vendien duidelijk gemaakt dat hij een juiste' kijk had op de mentaliteiten dei- volken van verschillende geaardheid, wel ke in de Joegoslavische, republiek een zekere mate van coördinatie hebben on dergaan. Deze successen maken uitlatingen van een man r is Tito betrouwbaar, temeer om dat het uitlatingen zijn, waarvan de bete kenis kan worden nagegaan in de praktijk van zijn bestuur. Tito is een tactisch man gebleken: De strategisch zo uiterst belang rijke positie van Joegoslavië heeft hij ten- volle uitgebuit en hij heeft geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de we reld te tonerl dat hij zich van die belang rijkheid bewust was. Daarnaast echter heeft hij ondubbelzinnig doen blijken dat hij zelfs bij de grote risico's die zijn on- afhankelijkheidspolitiek medebracht, in geen enkel opzicht tot een handeltje met die belangrijkheid genegen was. Hij heeft ook tegenover de gretige Amerikanen een koele reserve in acht genomen, wat hem tot nu toe heel wat geld gekost heeft, want de Amerikaanse dollars zouden in grote stromen naar zijn land zijn gevloeid wanneer hij die reserve had laten varen en zich eenvoudig in het Westelijke kamp had laten opnemen. Thans is de houding der Amerikanen die van lichtelijk-teleur- gestelde, afwachtende sympathisanten. Zelfs in het vraaggesprek waarin hij ge waagde van zijn optimisme ten aanzien der oorlogskansen merkte hij enigszins uit de hoogte op, dat hij „de laatste tijd heel wat minder last van de bemoeizucht der Westelijke mogendheden had dan vroeger, en zeker minder dan hij onder vond van de Oostelijke zijde." Intussen hebben de Amerikanen al ge probeerd het Joegoslavische ijzer te sme den voordat het warm was: Zij hebben -getracht de welwillende houding van Tito uit te spelen tegen de Italiaanse verlan gens om met Tito tot overeenstemming te ■komen en zij hebben hun ambassadeurs in de beide landen aan het werk gezet met „adviezen". De kwestie Triëst, steen des aanstoots voor Joegoslavisch-Italiaanse betrekkingen; moest maar meteen worden opgelost en als de berichten daaromtrent niet 'bedriegen heeft Washington de Ita liaanse regering de raad gegeven zich neer te leggen bij een inlijving van de door Joegoslavië thans bezette zöne bij de Joe goslavische republiek. Het 6chijnt dat de Italianen hierdoor danig gealarmeerd zijn, want de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Graaf Sforza heeftZaterdag olie op de goiven moeten gieten door middel van een redevoering,- waarin hij de Italiaanse eis tot hereniging van geheel Triëst met Italië nog eens herhaalde. Sforza moest niet alleen de socialisten en rechtsen, maar ook de communisten op deze wijze sussen, want die zijn sinds Tito zich van Moskou losmaakte plot seling tegen elk Joegoslavisch diplomatiek succes op hun hoede. Natuurlijk is deze reactie van Sforza Joegoslavië bitter ontvangen. De kranten van Tito spreken van „onverzoenlijkheid" der Italianen en laten zich honend uit over de verwijzing van Sforza naar de driemogendhedenverklaring ten aanzien van Triëst, waarbij Sforza gezinspeeld had op een eventuele bereidheid van de Sov jet-Unie om deze tot een. viermogendhe- denverklaring te maken. Het woord „Sovjet-Unie" alleen al heeft de betrek kingen tussen Italië en Joegoslavië voor lopig weer teruggedreven naar de stilzwij gende vijandigheid, waarin zij al jaren gedompeld waren. Voorlopig want het is duidelijk dat Tito zijn tactische zin ook in dit opzicht niet zal laten verstikken door een prestige overweging. Hij heeft nadrukkelijk ver klaard dat hij samenwerking met Italië en Griekenland nodig oordeelt en eer lang zal deze samenwerking er wat hem betreft dan ook wel komen. De bemoeiin gen van de grote Westelijke mogendheden kunnen wellicht in dit geval beter achter wege blijven: Het altijd nog communis tisch geregeerde Joegoslavië is als een egel in de Westelijke tuin, die ieder ogen blik zijn stekels klaar heeft om zich te verweren tegen degenen die hem in een bepaalde richting willen drijven. Tito's Joegoslavië is .voor de expan sionistische politiek der Sovjet-dJnie en voor haar eventuele wereldrevolution- naire intenties verloren, doch nog aller minst gewonnen voor de. intenties van de grote Westelijke mogendheden welke voor de Joegoslaven zeer begrijpelijk in verschillende' opzichten ook niet onver deeld- aanlokkelijk zijn. Het Westen en Tito zijn vreemde vrienden. Zij moeten elkander voorzichtig benaderen en er de •tijd vo'of hemen. En Tito moet hu en dan nog ééns optimis tische verwachtingen de wereld inzen den. Dat is een van "de dingen waaraan het Westen steeds meer gebrek krijgt. J. L. 1*4» Wij zochten drie jaar naar een woning, Doch voelen ons nu als een koning: Met twee kamers-en-suite En een keuken, meer niet. De tipgever kreeg 'n fles TIP als beloning. TIP VAN BOOTZ I. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen, 7.45 Gebed, 8.00 Nieuws. 8;15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Trio. 13.50 Platen. 14.00 Harp- ensemble, 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Strijkkwartet. 16,00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Streek- programma. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Pianoduo. 18.25 Land- en tuinbouw-causerie. 18.40 Platen 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek- causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. (21.0021.45 Familiecompetitie). 22.05 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Concertgebouw orkest. 23.50 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Oude muziek. 11.45 „Uw dagelijkse vriend". 12.00 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 „In "t spionnetje". 12.38 Celesta, zang en gitaar. 13.00 Nieuws. 13.15 Zpid- Amcrikaans orkest. 13.45 „U kunt het gelo ven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw 14.30 Piano. 15.00 Voor rieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Mannenkoor, hoornkwartet en solisten. 19.30 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Concertgebouworkest. (20.50 „De geest van onze tijd"). 22.05 Taalkundige cau- serie. 22.20 Dansmuziek, 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitexten, 23.30 Platen. met a.s. Zaterdag 15 April in het Krelagehuis. Kaarten uitsluitend verkrijgbaar NV. GLIM FABRIEK OVERSCHIE Hulpactie voor het circus Jos. Mullens Gedurende de Paasdagen is de hulpactie voor het circus Jos. Mullens begonnen door een winkeliersvereniging in Utrecht. Een collecte bracht een bedrag van 886.07 op. Voorts hebben de padvinders gecollec teerd, waarbij een bedrag van ongeveer 900.werd opgehaald. In een van de bussen van de padvinders was een biljet van 100.-gedeponeerd. In het. comité van aanbeveling voor de landelijke hulpactie hebben zitting: jhr. H. Beelaerts van Blokland, lid van het hoofd bestuur van het Rode Kruis te Den Haag; jhr. mr. J. Sehuurbeque Boeye, burgemees ter van Zierikzee; mevrouw A. J. baronesse Heemstra te Amsterdam; ir. P. E. S. Otten, president directeur van Philips te Eind hoven; P. J. G. van Heek uit Enschede, industrieel; Rika Hopper, Albert van Dal- sum en Godfried Bomans. KARL STRASSBURGER GEHULDIGD In het circus Strassburger, dat Zaterdag in Tilburg zijn tournee door Nederland be gon, is tijdens de voorstellingen een col lecte gehouden voor het door brand ge troffen circus Mullens. Bij de openings voorstelling werd Karl Strassburger ge huldigd ter gelegenheid van zijn 30-jarig directeurschap. De voorstelling werd bij gewoond door B. en W. van Tilburg. De Tilburgse harmonie „Capelle St. Jan" mar cheerde in de pauze het circus binnen en bracht de jubilerende directeur een muzi kale hulde. Algemene vergadering der C.H.U. in Amsterdam In Amsterdam begon hedenmorgen de algemene vergadering van de Christelijk Historische Unie. In zijn openingsrede constateerde de voorzitter, de heer H. W. Tilanus. dat ondanks de grote vooruit- gang, die in ons land sedert de bevrijding waar.te nemen valt, er toch .overal onrust is. Die 'onrust weerspiegelt zich in het Europees staatkundige, maatschappelijke en' politieke leven. Zij weerspiegelt zich ook in de boezem van de politieke par tijen. Sterker dan in vroeger tijden beheerst de internationale politiek voor een belang rijk gedeelte de nationale politiek. In Den Haag hebben de ministers van Defensie een plan voor collectieve zelf verdediging opgesteld. De consequenties daarvan zullen ook- voor ons volk van ingrijpende betekenis zijn, persoonlijk, fi nancieel en economisch. De vorige week had de heer Tilanus in een dagblad een artikel gelezen met het sensationele opschrift: „Eegroting van Oor log werpt schaduwen van kabinetscrisis vooruit. Defensiecommissie stuurde haar aan minister Schokking terug." Met de defensiecommissie, zo zeide de heer Tila nus, heb ik enige relaties. Ik heb het sen- satiegeschrijf met ergernis gelezen en kan verklaren, dat het artikel aperte onwaar heden bevat. De Situatie is zo, dat het de- fensievraagstuk alleen op internationaal peil kan en moet besproken worden. Het is de hoogste tijd voor beslissingen. Op de basis van die beslissingen zullen ook de nationale defensiemaatregelen moeten wor den genomen." Van niet minder belang achtte hij de in ternationale economische eh monetaire kwesties. Hij noemde ook de ontwikke ling van een nog bredere samenwerking in Europa en was van mening dat ook de C.H.-mannen en vrouwen hebben mede te leven. Tezamen met de A.R. worden con- Internationale Montessorï- conferentie in de hoofdstad In de aula van de Amsterdamse ge meente-universiteit is een internationale Montessori-conferentie geopend, die tot en met 16 April duurt en waaraan driehon derd personen deelnemen uit de volgende landen: Engeland (53), Frankrijk (29), België, Denemarken, Zweden, Zwitserland, Italië (11), Duitsland (4) en Nederland (142). In zijn welkomstwoord zeide de voor zitter van de „Association Montessori In ternationale", de heer Mario Montessori, dat het eigenlijk niet in de bedoeling had gelegen een conferentie te organiseren. Men had een twintigtal vrienden in het buitenland aangeschreven om een bijeen komst te beleggen, waarop de verschillende moeilijkheden bij het Montessori-onderwijs in de diverse landen besproken zouden worden. Er zijn er driehonderd gekomen- Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, directeur van het Psychologisch Laboratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak hier na over „De doorleefde vrijheid en de mo rele vrijheid". Hij zeide dat vrijheid meer is het zuivere klimaat waarin de mense lijke -geest tot volwaardigheid uitgroeit, dan een zuiver begrip van het verstand. In de juiste opvoedkundige situaties ont plooit zich de vrijheid uit de spontaneïteit van het leven en hierdoor verandert het leven in de wereld in een bestaan, dat zich tot de wereld richt. Van deze verande ringen is het kind zich bewust en zijn door leefde vrijheid doorloopt enige phasen om tot een morele vrijheid te worden. In de Montessori-opvoeding wordt het kind voortdurend uitgenodigd verantwoor delijkheid te aanvaarden. De Montessori school is een kleine, maar echte mense lijke gemeenschap, waarvan de ideale wer kelijkheid fewust op eenheid en eerbied. tacten gelegd met Prot. Chr. groeperingen en personen uit andere landen. Voor het parlementaire leven hebben deze internationale verschuivingen, vol gens de heer Tilanus, zeker hun nadeel. Veelal zijn beslissingen internationaal reeds geriomen, maar de Volksvertegen woordigingen zijn formeel nog vrij, dóch feitelijk reeds gebonden. Dit geeft wel eens een onbevredigend gevoel. Intussen wil ook de Nèderlandsè regering gaarne betere wegen zoeken en heeft daarom toe gezegd, dit vraagstuk aan een staatcom- missie te zullen voorleggen, waaraan ook kenners van het volkenrecht zullen deel nemen. De heer Tilanus gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van het Indonesische vraagstuk. Wat de binnenlandse politiek betreft, zeide spreker: Ons volk wil werken en sober leven, maar verwacht dan ook so berheid in de besteding van 's lands gel den en een belastingheffing die het sparen bevordert. Tenslotte sprak de heer Tilanus over de verhouding tot andere partijen. Hij vroeg aandacht voor de verdeling door de heer Oud van het Nederlandse partijleven in drie groepen van nagenoeg gelijke sterkte: de R.K., de Socialisten, en wat hij noem de de „derde macht", bestaande uit A.R., C.H. en de Liberalen. Hij wees, met be houd van ieders principiële eigen visie, die verdeling niet aanstonds af. Geallieerde vlootoefeningen onder Nederlands bevel Evenals in 1949 zullen de bij de Weste lijke Alliantie aangesloten landen ook in 1950 gecombineerde vlootoefeningen hou den. De eerste hiervan, die de naam ^Ac- tivity" draagt, heeft eind Mei" plaats. Deze oefening zal staan onder" leiding van een vlagofficier van de Koninklijke Nederlandse Marine. De plannen voor de oefening worden opgesteld door de Ne derlandse marinestaf in samenwerking met officieren van de Britse en Franse marines en luchtstrijdkrachten. Vliegkampschepen, kruisers, torpedo boot jagers, escortevaartuigen, onderzee boten, marinevliegtuigen en vliegtuigen van buitenlandse kustcommando's zullen aan de oefening „Activity" deelnemen. Morgenmiddag, zeven maanden nadat het oude „Oosterhout" op een September- avond gedeeltelijk door brand werd ver woest, zal het Coornhertlyceum een nieuw complex betrekken, dat een prachtige aanwinst vormt voor de Haarlemse schoolaccomodatie. Aan de Oostzijde van het oude buiten zijn drie door Hoofdingenieur van Open bare Werken ir. H. A. Breuning ontwor pen vleugels verrezen, waarin telkens vier klassen kunnen worden ondergebracht. Twee van deze lage, witte gebouwen zijn door een sierlijke pergola verbonden en tezamen met de derde vleugel, waarin de grotere eerste klassen een onderdak vin den omsluiten zij een alleraardigste kweektuin, waarin behalve een oude beuk tal van vruchtbomen goede diensten bij de lessen in de biologie kunnen bewijzen. In de linkervleugel van het oude gebouw wordt nog volop gewerkt, dat deel zal pas met September in gebruik genomen kun nen worden. De hal is echter reeds gereed en ingericht: het Charter van de Haarlem se stadsrechten en de beeltenissen van hem naar wie de school is gedoopt en in wiens geest van christelijke verdraagzaamheid wordt onderwezen hangen weer aan de muur. Het is de bedoeling, dat niet alleen kamers voor rector, conrector, leraren en administratie, maar ook de speciale vak lokalen, zoals voor schei- en natuurkunde daar worden gevestigd. Speciale vermel ding verdient de aanzienlijke verbetering van het oude tekenlokaal met een fraai uitzicht op de tuin. In de bijgebouwen vallen de lichte kleuren van wanden en stoffering, evenals de stevige vloeren dadelijk op. De lokalen zijn twee aan twee van elkaar gescheiden door een tussengang, die de toiletten be- vht, de „garderobe" "en een ingang. Het meubilair bestaat niet alleen uit de gang bare schoolbanken, doch ieder lokaal be- tijdens het zogenaamde vrij werken kun nen worden gebruikt. In de vleugel voor de vier eerste klas sen is het laatste lokaal tevens dienstbaar gemaakt aan het muziekonderwijs. Ir.. Breuning vond een buitengewoon gelukkige oplossing voor de moeilijke ver binding van een nieuwe vleugel met het oude buiten. Er kwam een eenvoudige doorgang met een geheel glazen wand tot stand, terwijl aan de andere zijde een ver trekje voor de amanuensis werd ont worpen. De ruime tuin aan het Spaarne vormt zeker niet de geringste charme van het Coornhertlyceum. Hij werd geheel opge hoogd, een paar zieke bomen werden ge kapt, hetgeen bovendien de lokalen wat lichter maakte. In een lokaal geurde een tuiltje pere bloesem: een welkomstgroet voor het ge meentebestuur van eigen bodem en een symbool van de frisse geest die er op deze jongste Haarlemse middelbare school heerst. Intussen: het Coornhertlyceum zal binnen enige jaren „Oosterhout" voor „Eindenhout" gaan verMen. De huidige uitbreiding is net voldoende voor de vier leerjaren, die er in September zullen zijn. Op het ogenblik zijn er vier eerste, vijf tweede en drie derde klassen. In de kamer van dr. L. M. van Dis han gen de tekeningen al voor de nieuwe school, die, zoals men weet in di'ie etappes zal worden gebouwd. Zodra dat project werkelijkheid is geworden, zal „Ooster hout" een andere, even grote, dienst aan het Haarlemse onderwijs gaan bewijzen, want dan kan de School voor de moeilijk opvoedbare kindex*en nog tal van jaren haar nuttige werk daar verrichten. Intussen is het morgen voor rector-, leraren en leerlingen van het Coornhert lyceum een dag van grote vreugde, omdat dan een einde zal zijn gekomexx aan de moeilijke maanden die noodgedwongen in het sombere, oude gebouw aan de Wilhel- vat ook enige losse tafeltjes en stoelen die minastraat moesten worden doorgebracht. - De nieuwe vleugels met leslokalen van het nog op „Oosterhout" gevestigde Coornhert lyceum omsluiten een fraaie binnenplaats, waar vruchtbomen en andere gewassen goede diensten kunnen bewijzen aan het onderwijs in de biologie. Levenslang geëist tegen man, die zijn vrouw vermoordde De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank-heeft levenslange gevan genisstraf geëist tegen de 29-jarige. arbei der C. van L. uit Capelle aan de IJsel, die op 12 October van het vox*ig jaar zijn dertigjarige echtgenote door messteken van het 'leven heeft beroofd. De verdachte verklaarde, dat hij zich die dag erg kwaad had gemaakt, omdat zijn vrouw geen tijd voor hem had, maar wel urenlang bij haar ouders op bezoek ging. Twee psychiaters hadden een rapport over de verdachte -opgesteld, waarin zij verklaarden dat Van L. een epilepticus is, die geruime tijd uit de maatschappij ver wijderd moet worden, daar anders gevaar voor herhaling bestaat. Hij heeft de moord niet in koelen bloede, maar waarschijnlijk wel na rijp beraad gepleegd. De vex-dediger, mr. C. J. N. van Dongen, noemde verdachte een geestelijk defecte man. Ook pleiter vx-oeg zich af op welke wijze de maatschappij tegen deze man be veiligd moet worden. Hij wist ook de op lossing niet. Twee kinderen onder zand bedolven In Oosterhout zijn twee jongetjes van respectievelijk tien en dertien jaar tenge volge van een zandverschuiving om het leven gekomen. H. J» MAERTENS Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 BETALING OOK IN OVERLEG (Adv.) Vrouw in Veenendaal aan voedselvergiftiging overleden De voedselvergiftiging, welke geconsta teerd is in het gezin van Van D. te Vee nendaal, blijkt van ernstige aard te zijn. Men veronderstelt, dat de oorzaak gezocht moet worden in het gebruik van hoofdkaas en van een wox-stje, afkomstig van een huisslachting te Achterveld. Ook hier zijxx twee gevallen van een dergelijke vergif tiging geconstateerd, evenwel van minder ernstige aard. Dinsdag is de 60-jarige vrouw uit het gezin-Van D. OvexTeden. De „General Heintzelman" morgen in Amsterdam Het door de Nedex-landse regering ge charterde Amerikaanse troepentransport schip „General Stuart Heintzelman" wordt Donderdag omstreeks het middaguur in Amsterdam verwacht 7. Nadat Professor Kalker er door Panda's duidelijke en eenvoudige woorden aan her innerd was, dat hij werd achtervolgd door een paar genadeloze schurken, dacht hij een ogenblik diep na. Een der eerste ver eisten voor ieder onderzoekzo sprak hij tenslotte, „is het nauwkeurig rangschikken der feiten, waarna de ervaring en een we tenschappelijke werkmethode mogen sa- memverken om tot de bepaling onzer han delingen te geraken! Jaja, dit is een van die dingen, die ik mijn jonge studenten zo graag voorhoud! Wanneer ik nu dus moet besluiten, dat ik achtervolgd word, dan dien ik mij naar de politie te begeven, aan gezien de politie tot taak heeft om achter volgers onschadelijk te maken. Is datt, juist?" „Dat is érg juist, professor", zei Panda, „en als ik u ivas, dan zou ik maar wat voortmaken!" „Nu goed dan", besloot de professor, en hij schudde Panda harte lijk de hand. „Het doet me genoegen dat wij tot deze slotsom zijn gekomen! Het spijt me dat ik je onaangenaamheden berokken de, en ik dank je voor je hulp!" Na deze eenvoudige, maar vriendelijke woorden be gaf de geleerde zich welgemoed op weg naar hel politiebureau, terwijl Panda de andere kant uitwandelde. „Ik had wel graag geweten wie het eigenlijk zijn die deze professor achtervolgen", peinsde Pan da, „en waarom ze dat doen. Maar dan raak ik natuurlijk weer verwikkeld in een akelig avontuur, en ik ben maar blij dat de professor er mee naar de politie gaat. Nu heb ik er niets meer mee te maken en nu kan ik rustig naar een kalme betrek king gaan zoeken". Maar wanneer hij dat dacht vergiste hij zich, want op datzelfde ogenblik waren de beide schurken bezig krijgsraad te houden, en ze spraken over hém. Dat jongman is natuurlijk help- bediende van oudwijsman", sprak de Oos terling Chi Fon nadenkend. „Wij moeten hem maken vangen plenty vlug! Misschien kan hij ons alles vertellen doen!" „Mij best, baas!" antwoordde Honnepon, de huur- boef, onverschillig. En dan te denkendat die arme Panda zich van niets kwaads be wust is! Giovinezza. De revuester Josephine Baker heeft in de Italiaanse stad Bari een slechte beurt geslagen. Zij had een aan tal mensen uit de zaal uitgenodigd om op het toneel een liedje te komen zingen en onder die zangers bevond zich ook de 25-jarige Fredex-ico Covella, die zei, dat hij alleen het Italiaanse fascisten lied „Giovinezza" kende. „Zing het maar", zei Josephine en Fredex-ico be gon tot grote woede van een deel van het publiek, dat prompt een hevig fluit concert inzette. Er wax-en echter ook mensen die applaudisseerden. De politie maakte er tenslotte eeix eind aan door Covella op het*podium te arresteren. Geen bezoek. De advocaat van Seretse Khama, het vex-bannen stamhoofd der Bamangwato's heeft meegedeeld dat het Seretse niet is toegestaan zijn blanke vrouw, die in Serowe, de hoofdstad van het stamgebied, vertoeft, te bezoe ken. Hoewel aanvankelijk met de Britse regering was overeengekomen dat Seretse zijn vrouw zou mogen bezoe ken, omdat zij een baby verwacht,., is zijn vex'zoek voorlopig afgewezen on>- dat de blijde gebeurtenis pas in Juli plaats zal hebben. Beloning-. De secretaris van de internatio nale vereniging van diamant-fabrikan ten heeft een beloning uitgeloofd van hondex-dduizend gulden voor degene, die inlichtingen kan geven over de zeer goed georganiseerde smokkelaarsbende die Amerika „overstroomt" met dia manten. De meeste van deze diamanten zouden uit Nederland en België via Italië naar de V.S. worden gesmokkeld. Buiten de wet. De regering van Bolivia heeft de communistische pax-tij buiten de wet gesteld en bovendien zijn 52 leiders van de partij in arrest gesteld. Deze maatregelen korrfen na de ont dekking van een communistisch com plot dat onder leiding zou hebben ge staan van een „hoge Russische militair-" en enige Franse communistische dgen- ten. Vliegramp. Een Amerikaanse bommen werper van het type B-29 is in de afgelopen nacht bij Albuquerque in New-Mexico neergestort. Dertien per sonen kwamen hierbij om het leven. Vermist. De „Berlin", het. nietige zeil scheepje, waarmee de Duitser Paul Müller en zijn zeventienjarige dochtér naar Zuid-Amerika wilden oversteken, wordt vermist. Op de reis van Hamburg naar Cork was het scheepje al negen maal in ernstige moeilijkheden geweest. Nieuwe motor. De Boeing vliegtuigfabrie ken in Seattle (V.S.) hebben aangekon digd dat zij de eerste gasturbine-motor voor vrachtwagens in productie zullen nemen. De motor, die 175 pk kan leve ren, weegt slechts 90 kilo. Feest. Gisteren was het feest in het vorstendom Monaco waar de kroning werd gevierd van Prins Rainier III, die in November de troon besteeg. De prins inspecteerde een erewacht, die werd gevormd door het ganse leger van het vorstendom, bijna honderd man. Vrijgelaten. Twee directeuren van de Hamburgse scheepswerven van Blöhm cn Voss, Heinrich Lorenzen en Ott'o Dalldorff, die in November tot een jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, zijn .door de- Britten vrijgelaten. Zij waren veroordeeld- omdat zij zich ge mengd hadden in de aflevering van herstelbetalingsgoederen. Vliegende deken. Dr. Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury is per vliegtuig uit Londen vertrokken om onder .auspiciën van het „wereldcon gres voor de vrede" een tournee ie maken door Australië en Caxxada. Eten en drinken. Toen een West-Indisch cricket-team, dat een reeks wedstrijden in Engeland gaat spelen, in Southamp ton bij de douane 96 flessen rum aan gaf, keken deze ambtenaren die heus nog al wat gewend zijn, toch verbaasd. De leider van de ploeg, John Godard, 11 poogde hen te doen zwichten met liet argument: „Zes-en-negentig flessen voor zestien man in bijna zes maanden is toch niet veel. Rum is voor ons voed sel", maar de douane wacht voor de zekerheid een beslissing van- hoger hand af. Riskante waarneming. De voorzitter van de speciale UNO-commissié voor de Balkan, Silvio Rangel de Castro (Bra zilië), heeft de UNO verzocht bij Bul garije te protesteren tegen het feit, dat vorige week van Bulgaars grondgebied af geschoten is op een der waarne mers, die zich op Grieks gebied be vond. De waarnemer, de Fransman Guillochon, werd in het been getroffen. District Noordholland van Reddingsbrigades De jaarvex-gadex'ing van het district Noord holland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingenwelke Maandag in hötel „Royal" te Haarlem onderleiding van de heer J. L. Kattestaart werd gehou den was niet druk bezocht. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter het 25-jarig bestaan van de brigade uit Wijk aan Zee. Op 16 April wox-dt een receptie gehouden. De jaarverslagen van secretaris en penning meester gaven een gunstig beeld - over. het afgelopen jaar. Met enige hartelijke woorden reikte de voorzitter een in de Noordhollandse kleuren uitgevoerde wisselvaan uit aan de Haarlemse Reddingsbrigade die de eerste prijs bij de wedstrijd hersengymnastiek had gewonnen. De afgevaardigden van Castricum en Zaandam ontvingen een diploma. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. L. Kattestaai-t, voorzitter, P. Wapstra, secretaris, A. Nouwen, penningmeester en J. G. van Gennip, commissaxds werden met algemene stemmen herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van mejuffrouw R. Tijsen werd gekozen de heer J. F. de Haan uit Amsterdam. De behandeling van de agenda voor de bondsvergadering welke op 18 Mei in Utrecht wordt gehouden lever de weinig stof tot bespreking. Besloten werd aan IJmuiden te verzoeken de wedstrijden om de districtskampioenschappen in de komende zomer voor te bereiden. Motie van wantrouwen tegen Surinaamse minister De afdeling Paramaribo van de „Natio nale Partij Suriname" heeft een motie van wantrouwen aangenomen tegen de minis ter van volksgezondheid, de heer L. Licht veld, omdat deze de vorige week dr. H. van O. heeft ontslagen als gouverixëments- geneesheer aan 's lands hospitaal. In het ontslagbesluit wexjd als reden hiervoor op gegeven wangedrag, onder meer het niet opvolgen van gegeven bevelen en discipli nair ontoelaatbare uitdrukkingen. Dr. Van O. is statenlid voor de Nation 'nalè Partij. Suriname?. i

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2