Haarlems Dagblad Incidenten Amerikaanse reddingsvliegtuigen bespeurden wrakstukken in zee Nog steeds geen compromis in de Belgische koningskwestie Abdoel Aziz blijft in Makassar 64e Jaargang No. 19524 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Donderdag 13 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <9pcctljtc Vlaatlcmscije «Courant (3nno i6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ¥IE BEWEERT dat nieuws altijd na righeid behelst spreekt niet de waar heid. Er doen zich vele opgewekte, soms bepaald vrolijke gebeurtenissen bij voor. Ook in deze tijd. Wie dat niet opmerkt ziet kennelijk zijn eigen pessimisme voor „het nieuws" aan. Dit is een misverstand. Laat ik pogen hem op te beuren door de nadruk te leggen op enige opgewekte ge vallen in het nieuws van deze week. Te Barrow-in-Furness hebben de Engel sen in opdracht van de Argentijnse rege ring een schip gebouwd, dat dezer dagen te water is gelaten. Ge herinnert u Barrow- in-Furness niet uit de aardrijkskunde-les; denkelijk heeft meneer het toen overge slagen, want de stad telt maar 70.000 in woners, Zij ligt op een schiereiland aan de Engelse Westkust, dus aan de Ierse Zee en behoort tot het graafschap Lancashire. Vickers-Armstrong heeft er grote scheeps werven; de meeste Britse onderzeeërs zijn daar gebouwd. Nu, dit schip voor Argen tinië was er ook gebouwd en toen het van stapel moest lopen werd ter gelegenheid van die plechtigheid ook een officiële lunch beraamd. Op dat moment trok het geval de aandacht van Senora Eva Peron, die de vrouw is van de Argentijnse president, ook wel aangeduid als de Argentijnse dictator. In Buenos Aires, de hoofdstad, noemt men haar bij voorkeur Evita. Ge zult u her inneren dat zij een paar,jaar geleden een levendig bezoek aan Europese hoofdsteden bracht, waarbij zij evenwel Londen over sloeg. Daar was toen nogal wat over te doen, ook over haar zeer schone toiletten en juwelen. Evita richt haar politiek streven gaarne op de arbeider en toen zij van die lunch te Barrow-in-Furness hoor de was het gevolg, dat de Argentijnse am bassade te Londen plotseling de wens uitte dat drie arbeiders van de werf met hun vrouwen mede zouden aanzitten. De di rectie van Vickers ging daar niet op in. Zij antwoordde dat de uitnodigingen al ver zonden waren en dat er geen plaats genoeg was. De arbeiders voelden, zoals het La- bour-orgaan Daily Herald veronderstelt, er ook niets voor. Het gebeurde dus niet, maar Evita is niet makkelijk en nu is er een Brits-Argentijns diplomatiek incident. Het Labour-blad zegt dat zulke lichtgeraakt heid zijn begrip te boven gaat, maar met dat al geeft de Argentijnse protest-nota te kennen, dat verdere opdrachten aan Britse werven mogelijk achterwege zullen blijven (hetgeen directies van Nederlandse en an dere scheepswerven ongetwijfeld met be langstelling hebben vernomen). Internationale incidenten van dit soort kan de wereld wel hebben. Noch de Vei ligheidsraad (met veto-recht), noch zelfs het Internationale Hof zullen erbij betrok ken worden. Intussen heeft het geval een historisch kantje: er zijn tijden geweest waarin zulk een incident geen verwonde ring gewekt zou hebben. Keren zij terug? Ge zoudt het haast gaan denken als ge overweegt, dat ook de revue-ster Jose phine Baker een politiek incident heeft veroorzaakt. De dagen van haar grote tri— omphen zijn voorbij en dit verklaart wel licht. dat zij dezer dagen optrad in Bari, dat maar een kleine Zuid-Italiaanse stad is. Dat zij mensen uit de zaal uitnodigde, op het podium een liedje te komen zingen is niets ongewoons en beperkt zich ook niet tot revue-sterren. Deed de meester niet reeds hetzelfde, in onze schooltijd, als hij ons uitnodigde voor de klas te verschijnen en die te onthalen op onze wetenschappe lijke mededelingen? Toen Josephine een jongeman voor de klas kreeg, die zei dat hij alleen het fascistenlied Giovinezza kende, had zij hem evenwel naar zijn plaats moe ten terugsturen en moeten mededelen dat hij een één voor zijn beurt had. De ge dachte aan opschudding (en publiciteit) was haar blijkbaar te dierbaar. Zij zei „zing het maar" en Frederico Covella's zang barstte los, begeleid door een fluit concert zowel als door applaus. Hetgeen eindigde in zijn arrestatie door de politie. Mocht Josephine reeds op aansporing der Italiaanse autoriteiten uit hun land ver trokken zijn, dan mag de regering in Bonn wel opletten. Anders haalt zij straks ergens in Duitsland iemand op het podium, die het Horst Wessel-lied aanheft, hetgeen niet zo komisch zou zijn als het incident in Bari eigenlijk toch wel is. Herinnert u zich ove rigens iets van de melodieën van deze liederen? Zij wilden niemand van degenen, aan wie ik de vraag stelde, te binnen schie ten. Ook dit heeft een historisch kantje. Maar terugkeren zullen die liederen niet. Vrolijker dan alle incidenten waarbij nota's en arrestaties te pas komen is het bericht, dat het vorstendom Monaco feest heeft gevierd ter gelegenheid van de kro ning van Prins Rainier III, die in Novem ber de troon heeft bestegen. Hij heeft zijn erewacht geïnspecteerd, die tevens zijn ganse leger is en bijna honderd man telt. Er zijn plechtige dignitarissen van vele landen geweest en ridderorden uitgedeeld. Ge leest zoiets met plezier en had er graag bij willen wezen. De intocht van een nieuw-benoemde Nederlandse dorpsburge meester zou ermee vergelijkbaar zijn, voor al als men denkt aan de ruiter-vereniging en de dorpsharmonie, die bij zo'n gelegen heid ook in het gelid staan en geïnspec teerd worden. In de cijfers ligt ook wel overeenkomst. Monaco heeft een grondge bied van anderhalve vier-kante kilometer en 25000 inwoners. Maar welk Nederlands dorp kan de schoonheid van dat oord maar in de verte evenaren? "Welk Nederlands dorp geniet ook maar 'n duizendste van de wereldfaam, die Monaco deelachtig is? Het moet aardig geweest zijn, die kroning van Rainier, (die wij. als hij hier woonde, Rei- nier zouden noemen). En zij maakt ons weer bewust van het feit, dat zulke kleine staat jes kunnen bestaan omdat de andere zo groot zijn dat zij er geen belang bij heb ben ze in te rekenen. Maar het moet wel èrg klein wezen, zoals ook Liechtenstein en San Marino en Andorra zijnzonder ideale havens en kostbare grondstoffen. Als zij die grote voordelen missen kunnen zij rustig voortbestaan, zonder Lieftinck en zelfs meestal zonder belastingen Deze vrolijke gedachte vorme het slot. R. P. Op 15 Mei zal de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behandelen tegen de commandant van het Einsatzkommando der Sipo en SD te Amsterdam, Willy Lages, die door het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof tot de doodstraf is veroordeeld. Als ver dedigers zullen optreden mr. O. G. Veenstra uit Amsterdam en mr. J. W. M. Reuser uit Den Haag. De vermiste Privateer Senator Styles Bridges spreekt van een „hinderlaag" Een omgeslagen reddingsvlot van geel rubber dat gistermiddag in de wateren ten Noordoosten van Bornholm in de Oostzee is ontdekt door een Amerikaans opsporingsvliegtuig zal wellicht aanwijzin gen bevatten welke een oplossing van de raadselachtige verdwijning van een Ame rikaans „Privateer"-toestel met tien per sonen aan boord boven de Oostzee kun nen vergemakkelijken. De „Privateer" was volgens mededelingen uit Washington het enige Amerikaanse vliegtuig dat bo ven de Oostzee Zaterdag verdwaald kan zijn geraakt. Onofficiële zegslieden van de Amerikaanse luchtmacht in Europa op perden de mogelijkheid dat het door de Russen verjaagde vliegtuig de omgeving van Bornholm weer heeft weten te berei ken en daar op zee heeft moeten dalen wegens opgelopen schade of benzinege brek. Men heeft overigens niet veel hoop de bemanning nog levend aan te treffen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaard, dat op het ogenblik een „energiek onderzoek" gaande is naar het incident bij Libau, waar volgens een Sovjet-Russische nota een Amerikaans vliegtuig op Russische ja gers heeft geschoten. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zou pas na de ontvangst van een rapport over deze kwestie op de Russische nota kunnen antwoorden. De republikeinse senator Styles Bridges heeft heden voorgesteld, dat Amerikaanse vlieg tuigen, die op patrouilles in de nabijheid van de Sovjet-Russische grenzen komen, „tot de tanden zullen worden gewapend" en dat aan de bemanningen der toestellen zal worden opgedragen terug te schieten, wanneer zij worden beschoten. „De Sovjet-Russische luchtmacht heeft in hinderlaag gelegen. Zij heeft in koele bloede een betrekkelijk langzaam vliegend en ongewapend Amerikaans patrouille vliegtuig, dat bij het maken van een nor male navigatie-vlucht boven het door de Russen bezette Letlandse gebied is ge raakt, omlaag geschoten", aldus verklaar de senator Bridges. Wrakstukken? Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht verklaarde later, dat de piloofr, die een vlot meende waar te nemen zijn object uit het gezicht verloren heeft. Hij achtte het waarschijnlijk, dat het was omgeslagen. Het weer werd steeds on gunstiger door het optreden van ver spreide donderbuien. Boven het gebied, waar het vlot werd gezien, vliegen thans een Privateer, een B-17 en een Catalina-vliegboot. Twintig andere vliegtuigen speuren elders. Kort na het bericht, dat de zoekende vliegtuigen het vermeende vlot uit het oog hadden verloren, kwam een bericht binnen, dat de piloot van de B-17 op nieuw iets heeft gezien, dat op een omge slagen vlot lijkt. Inzittenden van de B-17 meldden na aankomst op het Deense vliegveld Kastrup gele voorwerpen in zee te hebben Geen geestdrift in Napels voor Togliatti's staking Slechts 20 procent der arbeiders bleef weg In Napels heeft slechts twintig procent der arbeiders gehoor gegeven aan de com munistische oproep tot staking, uitgevaar digd in verband met de lossing aldaar van de eerste voor Italië bestemde Amerikaan se wapens. In Rome vergadert Togliatti, de leider der Italiaanse communistische partij, met de 42 leden van het partijbestuur. Zij be spreken de strategie van hun „zomer- campagne" tegen het verlenen van econo mische en militaire hulp door de Verenig de Staten aan Italië. Vrouwen demonstreerden Voor het Amerikaanse consulaat te Tu rijn hebben vrouwelijke communisten ge demonstreerd, die aanplakborden droegen met de leuze: „Weg met de Amerikaanse wapens" en „Wij willen vrede". De politie verspreidde de demonstranten. Samenvattend kan worden gezegd dat er noch in Napels, noch in Turijn geestdrift bestond voor de communistische protest stakingen. De stakingen waren verre van algemeen. In het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage is gisteren een bronzen portret van Koningin Juliana geplaatst dat vervaardigd werd door de Haarlemse beeldhouwster mevrouw C. E. Limpers Van Rood. waargenomen die zich gedeeltelijk onder water bevonden. Zij achtten het mogelijk, dat het uitrustingsstukken van een vlieg tuig waren. De zee rondom de voorwerpen was over een afstand van zestien kilo meter met olie bedekt. Het zoeken naar de vermiste Ameri kaanse bommenwerper werd hedenmor gen voortgezet. De Zweedse generale staf heeft ver klaard, dat zij de Amerikaanse luchtmacht geen toestemming heeft gegeven om over het Zweedse vasteland te vliegen. Het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de Amerikaanse ambassa deur te Stockholm dan ook meegedeeld, dat vliegtuigen, die bij het zoeken over Zweden willen vliegen, daarvoor eerst toestemming moeten vragen. (United Press en Reuter) Een Convair 100 Privateer Schuman heeft plannen ten aanzien van Atlantisch pact Uitbreiding op politiek en economisch terrein De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, zal op de bijeen komst van de „Grote Drie" op 8 Mei te Londen, aan de ministers Acheson en Bevin een uitbreiding op economisch en politiek gebied van het Noord-Atlantisch verdrag voorstellen, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De voorstellen zouden echter eerst door Schumans staf nauw keurig uitgewerkt worden. De gedachten- gang van minister Schuman zou zijn „hoe de defensie van de Westelijke mogend heden in overeenstemming gebracht kan worden met de handhaving der interna tionale welvaart dezer landen". De militaire vereisten vormden een be dreiging van de economische en financiële toestand der betrokken landen. De woord voerder weigerde de door Schuman be dachte oplossing bekend te maken, doch hij zeide, dat tot de mogelijkheden behoorden: de vorming van een economische commissie binnen het Atlantische pact, een uitbreiding van de volmachten van de O.E.E.S. of een versterking der banden tussen de O.E.E.S. en het Atlantisch verdrag. De Prins-regent zou goedkeuring aan Katholiek kabinet willen onthouden Na afloop van de besprekingen, die gis termorgen gevoerd zijn tussen Eyskens, Spaak, Paul van Zeeland en Devèze, werd aangenomen, dat de vier politici het in hoofdzaak gehad hebben over een com promis-oplossing van de koningskwestie en in dit verband getracht hebben hun gezichtspunten in overeenstemming te brengen. De heren Spaak en Devèze zouden zich voorstander hebben getoond van de in stelling van een „luitenant-generaalschap" voor prins Boudewijn en een „uitgestelde troonsafstand" van koning Leopold. Vol gens dit voorstel zou de koning weliswaar naar België terugkeren, maar zich niet bezighouden met de politiek en zich niet vertonen in het openbare leven. De prins regent zou wettig staatshoofd blijven en na enige tijd zou de vorst afstand moeten doen ten gunste van prins Boudewijn. Uit het communiqué, dat later door de contactcommissie van de C.V.P. werd ge publiceerd en waarin wordt verklaard dat de leiding der C.V.P. niet van haar inge nomen standpunt afwijkt, mag men con cluderen, dat bedoelde besprekingen niet met succes bekroond zijn. Prins-regent Karei van België heeft zijn overleg gistermiddag voortgezet en achter eenvolgens ontvangen de secretaris-gene raal van het socialistisch vakverbond Finet. de voorzitter van de katholieke vakbond Cool, de voorzitter van de C.V.P. baron Van der Straten-Waillet, de minister van Justitie in het demissionnaire kabinet Lilar, de ministers van staat Devèze en Spaak en de eerste minister in het demissionnaire kabinet Eyskens. In kringen van de C.V.P. verheelt men niet de indruk te hebben, dat de prins regent vastbesloten is zijn goedkeuring te onthouden aan een homogeen katholieke regering en waarschijnlijk ook de .door Paul van Zeeland voorgestelde katholieke regering, aangevuld met buiten-parlemen taire personen, zal afwijzen. Men spreekt in deze kringen zijn ver wondering uit over de door de prins-regent gevolgde procedure en meent dat het feit. dat deze het noodzakelijk heeft geacht een aantal politieke persoonlijkheden te con- Vier troepenschepen uit Tandjong Priok vertrokken Op 7 April zijn uit Tandjong Priok de troepenschepen „Nelly" en „Dundalk Bay" naar Nederland vertrokken, respectievelijk met 1470 en 1024 militairen. Aan boord van de „Nelly" bevinden zich de volgende gesloten ondei-delen der Ko ninklijke Landmacht: het 5ae bataljon van het 5de regiment infanterie en het 5de baltaljon van het regiment stoottroepen. Met de „Dundalk Bay" repatriëren het 5de bataljon van het lste regiment infan terie, alsmede de 7de, 8ste. 9de en 10de infanterie-brigade-werkplaats. Hiermede is een begin gemaakt met de repatriëring van de 3de divisie, de zg. E- divisie. Op 8 April vertrok uit Priok het troe penschip „General Ballou" met 1461 re patriërende Nederlandse militairen. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der 3de. divisie: 5-4 R.I., 34 A.A.T., 37 A.A.T. en de 2de compagnie ge- wonden vervoer. Voorts vertrok op 9 April van Tandjong Priok de „General Howze" met 1536 op varenden, waaronder 5-3 R.I. en 5-7 R.I. sulteren, geenszins bemoedigend is voor de kabinetsformateur. Als Van Zeeland mocht falen, zal waar schijnlijk het demissionnaire kabinet-Eys- kens aanblijven en zullen de parlementaire werkzaamheden worden voortgezet tot Juli, waarna de Kamers worden ontbonden en nieuwe verkiezingen worden gehouden. Koning Leopold heeft de kabinetsforma teur, Paul van Zeeland, dringend bij zich ontboden. Van Zeeland is hedenochtend per vlieg tuig naar Genève vertrokken. Rusland verwijt Italië schending van vredesverdrag Naar het Sovjet-Russische persbureau Tass meldt, heeft de Sovjet-regering de Italiaanse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin Italië ervan beschul digd wordt het vredesverdrag te hebben geschonden. Volgens de nota heeft Italië de door het vredesverdrag vastgestelde herstelbetalin gen niet verricht. De nota herinnert aan de bepaling, dat herstelbetalingen moeten worden verricht door de overdracht van Italiaanse activa in Bulgarije, Roemenië en HongEyije aan de Sovjet-Unie, Italië zou opzettelijk het overleggen van een nauwkeurige lijst van deze bezittingen op de lange baan hebben geschoven. Ook beldaagt de Sovjet-regering zich in de nota erover, dat de herstelbetalingen uit de lopende productie, waartoe Italië door het vredesverdrag verplicht werd, nog niet begonnen zijn, „hetgeen een negatieve uit werking heeft op de gehele ontwikkeling van de Russisch-Italiaanse economische betrekkingen". Het Italiaanse verweer, dat herstelbeta lingen niet kunnen beginnen zolang de onderhandelingen over de waarde van de Italiaanse activa in Hongarije, Bulgarije en Roemenië niet zijn voltooid, kan de Sovjet-regering niet aanvaarden. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft ontkend, dat Italië de aanbieding van een lijst van Italiaanse activa in Oost-Europa zou hebben ver traagd. Volgens een officiële verklaring, heeft de Italiaanse regering zich bereid verklaard langs diplomatieke weg een regeling te zoeken wat betreft de afwij kende schattingen door Italianen en Rus sen van de waarde der Italiaanse activa in de Balkanlanden, die als herstelbetaling moeten dienen. Pokken-epidemie in Soerabaja neemt in omvang toe De pokken-epidemie m Soerabaja breidt zich uit. Tot voor kort bedroeg het aantal nieuwe gevallen dagelijks gemiddeld vier, doch dit aantal is thans reeds gestegen tot tien. Dat vele oude wijkleiders door de bevolking niet meer als zodanig worden erkend, bemoeilijkt de uitvoering van de maatregelen ter bestrijding van de epide mie ten zeerste. Er zijn thans in de stad in totaal 202 gevallen van pokken gecon stateerd. Reeds 38 patiënten zijn over leden. Staatssecretaris van Oorlog weer naar Indonesië De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, zal in het begin van de volgende week naar Indonesië ver trekken teneinde nader overleg te plegen over de reorganisatie van het KNIL. Eerste wapens uit Amerika in Frankrijk aangekomen Het Amerikaanse vrachtschip „American Importer" is hedenmorgen met de eerste zending wapens, welke krachtens het At lantisch pact door de Verenigde Staten aan Frankrijk worden geleverd, te Cherbourg aangekomen. Verscheidene honderden bootwerkers van Cherbourg zijn in ae loop van van ochtend onder bescherming van de Franse republikeinse garde en politie, met de los sing begonnen. De aard der lading is niet bekend gemaakt. Men vermoedt echter dat het gaat om ongeveer 600 ton artillerie- en lichte automatische wapens. De „Ame rican Importer" heeft ook handelsgoederen voor andere havens in Frankrijk, Duitsland en Engeland aan boord. De ingangen naar de haven van Cher bourg zijn met prikkeldraad afgezet. De communisten belegden gisteren een protestvergadering, doch deze werd door slechts vijftig personen bezocht. Vanavond zullen zij een nieuwe demonstratie houden. Het woord is aan Een Arabisch spreek woord: Wie gezondheid heeft, heeft hoop en wie hoop heeft, heeft alles. Bemiddelaar voor Kasjmir De Veiligheidsraad heeft gisteren de Australische jurist Sir Owen Dixon be noemd tot bemiddelaar in het geschil over Kasjmir tussen India en Pakistan. De beslissing werd genomen met acht stemmen voor cn twee onthoudingen (India en Joegoslavië). Er waren geen tegen stemmers. De Russische afgevaardigde was afwezig wegens de kwestie der vertegen woordiging van het nationalistische China. De vergadering van de Veiligheidsraad begon met een minuut stilte ter herdenking van het feit, dat president Roosevelt vijf jaar geleden stierf. De voorzitter, Fawzi Bey, noemde hem „een der grootste vrien den en verdedigers van vrede en vrijheid". Abdoel Aziz heeft geweigerd naar Dja karta te komen. Hedenochtend om 10.30 uur kwam het extra-vliegtuig uit Makassar aan, dat slechts de overste Mokoginta, de minister van Voorlichting der Negara Oost- Indonesië. dr. W. J. Ratoelangi en de ver tegenwoordiger van Oost-Indonesië te Dja karta, Audi Palepoi, aan boord had. Abdoel Aziz had aan minister Ratoelangi een twee tal brieven meegegeven, voor president Soekarno en voor de sultan van Djokja. De overste Mokoginta weigerde mede delingen aan de pers te doen alvorens rapport aan de president en de sultan van Djokja te hebben uitgebracht. Dr. Ratoelangi zeide aan de vertegen woordiger van Aneta, dat hij vol hoop is, dat er voor de verwarde situatie te Ma kassar een bevredigende oplossing zal wor den gevonden. De regering van Oost-Indo nesië, zeide hij, zal alles uitvoeren over eenkomstig de orders van de regering der R.I.S. Het bezoek van dr. Ratoelangi heeft ten doel, de centrale regering volledig in te lichten over de algemene situatie in Oost-Indonesië. Ook de heer Ratoelangi ontkende dat in Zuid-Celebes landingen zijn verricht. De toestand is daar rustig. De heer Papetoi deelde aan Aneta mede, dat Abdoel Aziz bij zijn onderhandelingen met overste Mokoginta heeft beloofd, naar Djakarta te zullen komen, doch dat zulks op het ogenblik ongewenst wordt geacht, daar de aanwezigheid van de leider te Ma kassar noodzakelijk is. Papetoi deelde voorts mede, dat Aziz te weinig tijd heeft gehad om uitvoering te geven aan de vier punten bevattende opdracht van de sultan van Djokja. Volgens de heer Papetoi heeft Aziz op het ogenblik 1000 man onder zijn bevelen. Protest Radio-Makassar meldt, dat de regering van Oost-Indonesië bij de centrale Indo nesische regering heeft geprotesteerd tegen de door het ministerie van Voorlichting verstrekte onjuiste inlichtingen over de beweerde ontscheping van Indonesische troepen in het Zuiden van Celebes. Derde ultimatum van Soekarno aan Aziz DJAKARTA, 13 April (Aneta). Van- middag te 14 uur reisde de enige uren te voren te Djakarta aangekomen minister van Voorlichting van Oost-Indonesië dr. Ratoelangi, met een speciale boodschap van president Soekarno voor president Soeka- wati. naar Makassar terug. De reis werd gemaakt in een speciale Mitchell-bom- menwei"per. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie der RIS deelde aan Aneta mede, dat deze boodschap inhoudt dat, in dien hedenavond te 20 uur Abdoel Aziz niet op weg is naar Djakarta, president Soekarno zijn twee dagen geleden uitge stelde radiorede zal uitspreken, waarin hij „krachtige maatregelen tegen de rebelle rende troepen zal aankondigen." Reuter meldt nog, dat Soekarno alvo rens deze radiorede uit te spreken een Het weer in beeld Aan de achterzijde van het gebied van lage luchtdruk, dat voor de Noorse kust is gelegen, blijft koude lucht uit de Poolse zee naar West-Europa stromen. In deze koude lucht komen buien voor, die zich voornamelijk in kleine storingen van de algemene drukverdeling concen treren. Een dergelijke storing passeerde gisteren ons land; een tweede bracht hedenmorgen regen in Midden-Engeland. Een kleine golfstoring brengt regen in Zuid-Frankrijk en Zwitserland. laatste radio-telefonisch gesprek zal voe ren met Makassar en dat minister Ratoe langi voor president Soekawati een brief meebrengt, waarin op laatstgenoemde een persoonlijk beroep wordt gedaan om er Aziz toe te bewegen naar Djakarta te ko men opdat vijandelijkheden kunnen wor den vermeden. In totaal heeft de rege ring der RIS nu aan Aziz drie ultimata gezonden en viermaal een vliegtuig naar Makassar gestuurd om hem te halen. Demonstraties tegen Jehudi Menuhin in Israël De politie heeft gisteravond in Tel Aviv een cordon getrokken om de concertzaal waar Jehudi Menuhin zijn eerste concert zou geven. De beroemde violist wordt door militant-orthodoxe Joden gelaakt omdat hij na de oorlog in Duitsland heeft ge speeld. De meeste Israëlische kranten hebben critiek op Menuhin uitgeoefend, doch de eerste tekenen dat er misschien moeilijk heden zouden komen, zag men gisteroch tend toen muziekliefhebbers, die in de rij stonden voor toegangsbewijzen, werden uitgejouwd door kennelijk georganiseerde groepen voorbijganger-s. Menuhins impresario Keiman Ginsburg deed toen een beroep op de regering om maatregelen tegen de demonstranten te nemen. Het grootste aantal politiemannen dat ooit in Israel een niet-politieke figuur bewaakt heeft, betrok toen de wacht bij de concertzaal. Reeds uren voor dat Menuhin zou arri veren, was een talrijk publiek in de zaal aanwezig. Een paar kranten die de violist ver dedigden, wezen er op dat hij naar Duits land ging op uitnodiging van het geallieerd opperbevel om te spelen voor overlevenden van de nazi concentratie-kampen. Zij brachten ook in herinnering dat Menuhin vele voorstellingen heeft gegeven voor sol daten en ten bate van Joodse hulporgani saties. U. P.) Hongersnood in China Volgens officiële communistische berich ten uit Peking heeft generaal Lin Piao, de voorzitter van het militaire en politieke comité van de administratieve gebieden Zuid- en Centraal-China verklaard, dat er in zijn gebied al tien millioen hongers nood-vluchtelingen zijn. Deze administratieve gebieden omvatten de provincies Honan, Kiangsi, Hoepeh, Hoenan, Kwangtoeng en Kwangsi. De Oost-Chinese provincies Anhwei, Kiangsoe en Shantoeng, waar de toestand nog veel slechter zou zijn, vallen er echter buiten. Volgens de officiële communistische be richten verklaarde Lin Piao in de staats raad, dat van de tien millioen vluchtelin gen 4y2 millioen zich in zeer deerniswek kende toestand bevinden. Hij drong aan op verlaging van de pacht op ♦landerijen en op het verstrekken van nog meer voedsel-leningen. Lin Piao zeide. dat er reeds 178 millioen kg. rijst en graan aan de vluchtelingen was verstrekt. Het merendeel van de 60 miliïoen leg. graan, die.de centrale regering had ver strekt, zou echter worden gebruikt voor de bestrijding van hongersnood in de zomer. Lin zeide te geloven, dat de huidige hon gersnood zonder grote moeilijkheden kon worden doorstaan, doch hij drong cr bij de regering op aan nauwgezette aandacht te wijden aan de situatie in de zomer. Chinese communisten bezetten nu ook Britse gebouwen LONDEN, 12 April (Reuter) De Chi nese communistische regering heeft de Britse regering doen weten, dat zij de vroegere kazernes binnen het militair ge bouwencomplex van de Britse ambassade te Peking zal bezetten. De Amerikaanse, Franse en Nederlandse militaire gebouwen zijn reeds in Januari in beslag genomen op het ogenblik van dc erkenning der Chinese communistische regering door Groot-Brittannië. HETZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest zwakke'wind voorname lijk uit Westelijke richtingen. Van nacht plaatselijk enige nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 14 April: Zon op 5.47 uur, onder 19.35 uur Maan op 5.06 uur. onder 16.36 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 13 April: Hoog water: 1-35 en 13.58 uur. Laag water: 9.16 en 21.55 uur. Vrijdag 14 April Hoog water: 2.22 en 14.40 uur. Laag water: 10.08 en 22.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1