c Bond van bloembollenhandelaren viert zijn gouden jubileum De radio geeft Zaterdag Senatoren bepleiten van de rechtsstaat herstel Drie keer vijf maanden geëist wegens meineed Wereldnieuws Vrijflag 14 April 1950 2 Energie en vasthoudendheid tegenover grote moeilijkheden Een van de grootste en belangrijkste or ganisaties in de Nederlandse export, de Bond van Bloembollenhandelaren, viert deze maand zijn vijftigjarig bestaan. Het is een bewogen bestaan geweest waarin vele stormen de perioden waarin de zaken haast vanzelf schenen te gaan, hebben af gewisseld. Maar in die vijftig jaar heeft de bond zich ontwikkeld tot een machtig en nuttig orgaan, dat kans gezien heeft om de veelal individualistische bollen' mensen tot elkaar te brengen en waarvan gezegd kan worden dat het het vak heeft gered toen de duistere wolken van de crisis in 1933 zich boven de bollenstreek opeenhooptcn, Het is niet altijd zachtzin nig en zonder wrijving gegaan dat ligt niet in de aard van de „bollenjongens" en ook nu zijn er nog tal van dingen, waarover de bond hardnekkig strijd moet leveren. Hij heeft echter groter moeilijk heden overwonnen en met de rijpe erva ring, die hij in die 50 jaar heeft opgedaan en die hem wel wijzer maar niet ouder heeft doen worden, is de bewustheid van eigen kracht gekomen, die hem de toe komst hoopvol doet inzien. Ter gelegenheid van het jubileum dat op handen is, heeft de voorzitter van de bond, de heer T. M. H. van Waveren, gis terochtend op een persconferentie ons een kijkje in cle keuken gegeven, waar de me nigvuldige recepten van dit fascinerende vak worden klaargestoofd. Er zijn op het ogenblik 500 exporteurs in ons land, waar van er 300 bij de bond zijn aangesloten. De meeste exporteurs zijn echter zelf grote kwekers en zij beschikken over 40 procent van het totale areaal, een getal dat des te indrukwekkender is, wanneer men be denkt dat er in totaal 8000 kwekers zijn. Die bollen-export is geen kinderachtig be drijf, want de totale export over het jaar 1948/'49 bedroeg maar liefst 85 millioen gulden. Vanzelf gaat die export allerminst. In het bollenvak geldt niet voor niets de stelregel: ..Bollen worden niet gekocht, maar worden verkocht". Het zijn de reizi gers die naar alle landen uitzwermen, die door hun verkoopkunde en hun nimmer aflatende pressie, dit Nederlandse product bh uitstek op de wereldmarkt plaatsen. Het is geen gemakkelijk product. Vrij wel ieder artikel kan in afwachting van verkoopsmogelijkheden of prijsstijgingen opgeslagen worden, maar de bloembollen die van de velden komen, moeten voor September de deur uit. Zij moeten of ver kocht of vernietigd of opgeplant worden. Ieder surplus of tekort, al is het nog zo gering", heeft een enorme invloed op de marktprijs. Een klein surplus kan dum- pingspractijken veroorzaken die de hele markt bederven en een klein tekort jaagt de prijzen onmiddellijk omhoog. Plet is te begrijpen dat bij zo'n situatie een zekere ordening onvermijdelijk is. Van A tot Z Die ordening, de veelbesproken „sane ring" kwam in 1933, toen het vak door de nood der tijden gedreven bij de regering aanklopte. Zij bracht het opkopen van het surplus,-het inkrimpen van het areaal en de instelling vön een minimum-prijzen systeem. „Wij hebben indertijd A gezegd", zo zei de heer Van Waveren, „en nu zijn we zo langzamerhand aan de Z toe". En nu het laatste jaar weer een sterke nei ging naar „liberalisering" heeft vertoond staat de bond voor een moeilijk probleem. Hij zelf wenst daar niet één-twee-drie toe over te gaan, want hij redeneert dat zolang Amerika eist, dat de import aan minimum prijzen gebonden blijft, zolang er een con- tingenterings-regeling in Engeland bestaat, zolang Frankrijk de import boven de 200.000 ton met 35 proc. invoerrechten be last, het geen zin heeft hier alles los Le laten. De export naar België is door de minister van Landbouw vrijgegeven, maai de bond betwijfelt ten sterkste, of de Bel gen hun belofte, dat de bollen niet weder uitgevoerd zullen worden, gestand zullen kunnen doen, omdat zij doodeenvoudig daar het controle-apparaat niet toe be zitten. Mr. F. J. D. Theyse, de secretaris van de bond formuleerde het standpunt der handelaren aldus. Laat de vakkundige organisaties de plannen uitwerken om de zaak zonder ongelukken te 'laten verlopen, met inachtneming van de grote lijn door de regering aan te geven. De regering zal zich dan niet hoeven te bemoeien met de talrijke en subtiele détails, die dit gecom pliceerde vak eigen zijn en waarvan de regerings-instanties onmogelijk de nodige kaas gegeten kunnen hebben. Fatale prijzenpolitiek Een ander punt waarover de bond sterk 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 RadiophiLharmonisch orkest en soliste. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek.14.00 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Toonkunstkoor, kamerorkest en solis ten. 15.35 Letteren en kunsten. 16.10 Har- mönieconcert, 16,30 Gregoriaans. 17.00 Voor kinderen. 18.00 Platen. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.45 Scandinavische, reis indrukken. 19.00 Nieuws. 20.05 De gewone man 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 .Platen. 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 „Hook-up"-programma. 22.00 Puzzle. 22.10 Populair concert. 22.35 Amerikaans commen taar. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- praatje. 23.30 Orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.30 Nieuws, 8.18 Platen, 10.00 Medische cau serie 10.05 'Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35' Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Piano. 12,00 Dansmuziek. 12.30 Weer bericht. 3 2.33 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropoleorkest. 13.50 Piano. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Politie- muziekkorps. 14,50 Gronings programma. 15.15 Radio-phiiharmonisch orkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Dansmuziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18 00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Voor 'de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 „Passepar tout". 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.10 Reportage. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Weense muziek. 22.30 „Onder de pannen". 22.50 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. met de regering van mening verschilt, is de te volgen prijzen-politiek. Waar mi nister Mansholt van mening is zulks tegen alle adviezen van de bond en het Bedrijfschap in dat een zo laag moge lijk prijspeil een zo groot mogelijke omzet zal bewerken, heeft hij met de instelling van expox-t-minimum-prijzen bereikt, dat dit in feite de maximum-prijzen zijn ge worden. Deze prijzen zijn zo laag, dat zij veelal onder de kostprijzen zouden liggen, zodat de exporteurs met verlies verkopeix om hun markten niet te verliezen. De bond reöeneei-t echter dat bij een verzadigde markt, zoals in Amerika, het prijsniveau de omzet onberoerd laat. Slechts een uit gebreide reclame-campagne, waar jaai*- lijks twee millioen mee gemoeid is, en het handhaven van kwaliteit en sortiment zal de Nederlandse bollen-export kunnen ver groten en een te laag prijsniveau is daar allerminst bevorderlijk voor. De bond meent dat door deze foutieve beslissing jaariijks millioenen aan vreemde valuta teloor gaan en wordt daarin gestei-kt door de opinie van de buitenlandse importeui-s die best hogere prijzen willen betalen, mits hun concurrenten niet goedkoper aan de bollen kunnen komen. Naast al deze grote zorgen heeft de bond nog andere, zeker niet minder belangrijke. Zo wil de Amerikaanse regering en de Marshall-administratie de import in de V. S. stimuleren, maar het Amerikaanse bedrijfsleven houdt deze soms met alle middelen tegen. Een vooi-beeld daarvan is de stokoude bepaling in de V. S. dat aan de bollen geen aarde of zandvmag kleven. Een consequente toepassing hiervan zou funest zijn. Van 2022 Apx-il zal de bond zijn jubi leum grootscheeps herdenken met een feestprogramma dat klinkt als een klok. Vertegenwoordigers van buitenlandse mo gendheden en vak-organisaties zullen dat feest meevieren, het feest van de bond die in 1900 onder leiding van Theodorus van Waveren zo schuchter begon en in deze 50 jaar zo machtig uitgroeide. ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN TSJ Gebruik een goede spiegel! Als droogscheerder moer U vooral in het begin goed kunnen zien, wat U doet. Morgenavond het volgende advies. N.V. PHILIPS" VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Aftreden van Venizelos' kabinet verwacht In Athene woi-dt verwacht, zo meldt Reuter, dat het kabinet-Venizelos, dat drie weken aan het bewind is geweest, heden zal aftreden, om plaats te maken voor een regering, steunend op een coalitie van centrum-partijen en onder leiding van generaal Nicolas Piastiras. Piastiras is leider van een dissidente groep liberalen. Venizelos verklaarde gisteravond dat samenwerking tussen alle partijen van het centrum „de vurigste wens van de libera len zou vervullen". Deze partijen beschik ken tezamen over 136 van de 250 Griekse pax-lementszetels. De liberale parlemen taire fractie is 56 man sterk. ADVERTENTIE Voorkom haar wensen door een smaakvol nieuw behang! BARKER'S BEHANG Gen. Cronjcstr. 135, Haarlem-N., Tel. 11657 Bel even om onze nieuwste stalenboeken. ECA rapporteert „Eerste fase van Nederlands herstel voltooid" „Er is een opmerkelijke vooruitgang be reikt in het algehele economische herstel van Nederland sedert het begin van het plan-Marshall", zo verklaart een nieuw ECA-rapport dat in Amsterdam gepubli ceerd is. „Na twee jaren van Amerikaanse economische hulp is de waarde van de Nederlandse uitvoex-, volgens het rapport, aanzienlijk gestegen. De kloof tussen de Nederlandse uitvoer en invoer is de laat ste tijd kleiner geworden, doch nog steeds niet verdwenen en het dollartekort blijft een van de belangi-ijkste zorgen van de Nedex-landse regering. Na er op te hebben gewezen, dat schepen en bloembollen een belangrijke rol in het Nederlandse herstel spelen, vervolgt het rapport: „De Marshall hulp heeft Nederland in staat gesteld zijn industrieën uit te breiden door financie ring van de essentiële invoer uit het dol- lai-gebied en door de inter-Europese eco nomische samenwerking te bevorderen. Het eerste stadium van het herstel, dat het herstel van de oorlogsschade omvat, is grotendeels voltooid en thans wordt de nadruk gelegd op het opbouwen van een economisch apparaat, dat in staat zal zijn om, wanneer de Marshall-hulp ophoudt, de huidige levensstandaai-d voor de snel groeiende bevolking van Nederland te handhaven. Het doel op lange termijn is verhoging van de levensstandaard tot bo ven het vooroox-logse niveau". EERSTE KAMER Vervroegde pensionnering van 500 man rijkspolitie staatsrechtelijk onjuist genoemd (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer zette Donderdag de behandeling van de begroting van Justitie voort. Met prof. Molenaar was mr. K o 1 f f (C.H.) het eens, dat de mishandelingen van politieke delinquenten niet door de beugel kunnen, maar men moet deze lie den nu ook weer niet als halve heiligen gaan voorstellen. Mr. Kolff sprak ook over zekere krantenartikelen over de zaak- Menten. In zijn ogen was dit onverant woordelijke schrijverij, welke bij hem de vraag deed rijzen of het geen tijd wordt met het oog op dergelijke methoden het Wetboek van Strafrecht aan te vullen of een nieuw onderzoek in deze zaak in te stellen. Mr. Van iïeuven Goedhart (Ar beid) betoogde hierna, dat de vervroegde pensionnering om bezuinigingsredenen van 500 man Rijkspolitie staatsrechtelijk er naast was. De regering had zich hier naar zijn mening aan machtsmisbruik schuldig gemaakt. Alsnog wenste hij be doelde politiemannen op wachtgeld gesteld te zien. Handhaving van de rechtsstaat ging deze afgevaardigde na aan het hart. Vandaar onder meer zijn pleidooi voor een algemene administratieve rechtspraak, opdat de burger, als hij een geschil met de overheid heeft, de beslissing van een onpartijdige rechter zal kunnen inroepen. Reeds 60 jaar geleden was de dringende noodzakelijkheid daarvan ingezien. Thans scheen men aan die gedachte nauwelijks meer te geloven en toch is in een deugde lijke rechtsstaat de administratieve recht spraak onontbeerlijk, wil de deur niet te zeer open bhjven voor overheidswillekeur. Mr. Witteman (K.v.P.) brak insge lijks een lans voor de nog steeds niet vol doende herstelde rechtsstaat. Als voorbeel den noemde hij de 50.000 statenlozen in ons land heden, die in Duitse staats- of krijgsdienst zijn geweest en de recht loosheid die er tenopzichte van vreemde lingen bestaat door niet-toepassing van de wet van 1849; hij wenste een regeling waardoor vreemdelingen werkelijk in het bezit van een verblijfpas zouden komen, zodat hun uitzetting alleen na rechterlijk vonnis zou kunnen plaats vinden. Meer katholieken bij de rechterlijke macht be noorden de Moerdijk stond verder op het verlanglijstje van deze afgevaardigde. Een pleidooi van de heerSchalker (Comm.) voor de oud-Spanjestx-ijders en een protest De „General Stuart Heintzelman" in Amsterdam aangekomen Donderdagmiddag om half vier meerde het Amerikaanse troepentransportschip „General Stuart Heintzelman" aan de Javakade te Amsterdam. De ruim 1200 militairen, die zich aan boord bevonden, werden namens de Koningin toegesproken door luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst, namens de regering door generaal-majoor W. J. K. Baay en namens Prins Bernhard door kolonel C. F. Pahud de Mortanges. Kort daarna begon de ontscheping. Dit is de eerste maal in vredestijd, dat een Amerikaans troepentransportschip ixiet-Amerikaanse troepen heeft vervoerd. Het is tevens de eerste maal, dat een schip van dit type in Amsterdam is. De Neder landse regering heeft acht schepen van deze serie gecharterd. De schepen zijn 13.000 ton groot en werden alle gebouwd in 1944 en 1945. tegen het zijns inziens ongeoox-loofd op treden van de pohtie om en in Den Haag tegen de demonstratie voor de vrede ter gelegenheid van de Atlantische bespre kingen ging vooraf aan een uiteenzetting van mej. mr. Tjeenk Willink (Ar beid) over te lage subsidiëx-ing van par ticuliere voogdijverenigingen en vereni gingen voor kinderbescherming. Deze spreekster keerde zich vol overtuiging te gen hen die al te zeer de vergeldingsge dachte op de voorgrond willen plaatsen. Nadat de heer Reyers (C.H.) de staf had gebroken over de bijzondere rechts pleging en het staatsnoodrecht dat daar aan ten grondslag had gelegen en een hernieuwd onderzoek had gevraagd in de zaak-Menten, viel de heer Lieshout (K.V.P.) ten aanzien van de met ver vroegd pensioen ontslagen politiemannen mr. Van Houten Heuven Goedhart bij. Volgende week Dinsdag komt de mi nister aaxx het woord. Reeds kondigde voox-zittef Kranenburg aan, dat Buitenlandse Zaken op Woensdag 24 dezer, 's avonds, aan de orde komt. Op Maandag pleegt de Kamer nooit te verga deren. Maar aangezien minister Stikker veelvuldig in het buitenland moet zijn, zal vermoedelijk daarom deze uitzonderlijke regeling nodig geweest zijn. Het bezoek van Soekarno aan Oost-lndonesië In Tomohon op Noord-Celebes heeft men reeds voorbereidingen getroffen ter ont vangst op 17 April van president Soekarno op het vliegveld Dapanget. In Menado zal een massa-bijeenkomst worden gehouden. Men verwacht dat de president de volgende dag met zijn gezelschap verder zal reizen naar Tex-nate. Om twee woorden Nasleep van de zaak van de „Beatrixkliniek" „Een zaak van vijf jaar geleden.een paar woordjes uit een gesprek van uren. ik acht het onmogelijk daarin thans nog een uitspraak te doen. In zulle een twijfel geval zou ik zeggen: onthoudt U van een veroordeling." Met deze woorden besloot mr. O. H. van Wijk gistermiddag zijn plei dooi voor de Bloemendaalse leraar G. A. de B., die zich met de Haarlemse bloemist J. G. K. en dieiis echtgenote, cle verlos kundige T. G. K.K. voor de Haarlemse rechtbank had te verantwoorden wegens een meineed, die de eerste zou hebben afgelegd tijdens de behandeling in Decem ber van het vorige jaar van cle zaak tegen het inmiddels van cle ten laste gelegde verduistex-ing ten nadele van de eigenaars van de Beatrixkliniek te Haarlem vrijge sproken echtpaar K.K., terwijl laatstge noemden deze zelfde meineed zouden heb ben gepleegd toen zij als getuigen nxoes- teix optreden in de zaak van De B. „De paar woordjes" waar het omging hadden betrekking op het onderhoud dat in het najaar van 1944 tussen de familie BeckerJansen, de eigenax-esse van de kliniek, en het echtpaar K.K. werd ge voerd, met betrekking tot de voorwaarden waaronder de K.'s de kraaminrichting tijdens de onderduikperiode van de eige- naax-s zouden leiden. Volgens de K.'s en ook volgens De B. zou de heer Becker toen gezegd hebben nadat hij een eerder aangeboden pacht- contract had vex-wox-pen „Maar jullie hebt toch carte blanche". Waar alle oorspronkelijke getuigen de zaak tegen de leraar was bij de schor sing op 2 Maart reeds voor een groot deel behandeld op hun staxxdpunt bleven staan, en de gisteren opgeroepen getuigen weinig nieuws over de feitelijke toedracht konden vertellen (zij waren door de ver dediger vaxx de bloemist en de verloskun dige, mr. J. Roggeveen, naar voren ge bracht om aan te tonen, dat de verklarin gen van de tegenpartij wel eens minder betrouwbaar konden zijn), lag, de nadruk gisteren geheel en al op requisitoir en pleidooien. „De stand is duidelijk 42 tegen de ver dachten", zei mr. Van der Valk Bouman bondig, die overigens zijn voldoening te kennen gaf, dat de rechtbank deze keer een andere samenstelling had dan. .bij het proces om de Beatrixkliniek, zodat men zich gemakkelijk kan distanciferen yah de „sensationele voorspelen". Spreker wees er voorts op, dat de afgelegde vex-klaring noch voor dat geding noch voor de even tuele civiele procedure belangrijk is en dat de uitlating „carte blanche", gezien het karakter van het onderhoud, volkomen onwaarschijnlijk was. De Officier eiste tegen ieder der drie verdachten vijf maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Roggeveen was het met de Officier eens, dat het hier om een wonderlijke zaak gaat en hij betreurde het, dat het hem nooit gelukt was haar door de x-echterlijke autoriteiten van de zijde der verdachten te laten bekijken. Pleiter wees erop, dat noch de verdachten, noch enkelen der getuigen enig belang" bij een meineed konden hebben. De kliniek had als winstobject niet veel te betekenen en het is onwaarschijnlijk dat de K.'s erop geaasd zouden hebben. Een „carte blan che" lag duidelijk in de lijn der omstan digheden en was zeker voor de familie Becker voordeliger dan het gewraakte pachtcontx-act, dat intussen volgens mr. Roggeveen lang zo schandelijk niet was als de getuigen willen doen voorkomen. Bovendien hebben zij nooit een tegenvoor stel gedaan. Vervolgens ging de verdedi ger uitvoerig in op de talrijke verklarin- gen die er in deze zaak zijn afgelegd en die naar zijn mening zo tegenstrijdig, waren, dat de rechtabnk aan de door de Officier geregistreerde stand „42" niet te veel waarde behoeft te hechten. In het bijzonder wees mr. Roggeveen op twijfelpunten in de verklaringen van de beide „neutrale" getxxigen, mevrouw Van Putten en de heer Van Breukelen, die „steeds langer bij het bewuste onderhoud aanwezig zouden zijn geweest". Deson danks zijn deze getuigen niet door de Beckers naar voren gebracht, doch door de verdediging vaxx de verdachten. Naar spx-ekers stellige overtuiging kon dan ook van veroordeling wegens meineed geen sprake zijn. Mr. O. H. van Wijk voxxd dat de Officier twee doelpunten in het voordeel van de familie Becker te veel had laten scoren, zodat de stand der getuigen texx hoogste twee tegen twee kon luidexx. Hij meende dat hier aan beide zijdên slechts sprake is van één partij, want zo goed als de heer De B. bevriend is met de K.'s zo zijn het mevrouw Van Putten en de heer Van Breukelen met de eigenaars van de Bea trixkliniek. Hij wees erop dat zo'xx straf proces dat aan de civiele behandeling vooraf gaat altijd een bepaalde klem- krijgt: de eigenlijke partij wordt steeds meer gezien als identiek met Vrouwe Justitia, de vex-dachtexx worden steeds zwarter. Mr. Van Wijk meende dat de Beckers ten onrechte menen dat hun zaak staat en valt met het „carte blanche". Hij was het met zijn confrère eens, dat het volkomen logisch was als deze uitdruk king is gebruikt, doch het gaat er boven dien om, hoe dat gezegd werd. Het had sarcartisch kunnen zijn, honend of wan hopig. De heer Becker zou door deze uit drukking de K.'s de situatie mooier kun nen hebben willen voorstellen dan zij was en het is niet onmogelijk dat deze drie mensen daarom thans er vast van over tuigd zijxx dat deze woorden zijn gebezigd. Bovendien: de heer' Becker gaf geen blaxxco volmacht op dat momexit: in feite werd door de K.'s reeds zes weken gehan deld of zij haar hadden en bovendien liet de heer Becker deze toestand door zijn eigen houding voortdux'en, ook toen hij wel de boekhouding van de zaak had ont vangen en zich dus wel had kunnen uit spreken over de verhouding" tussen hem en de beheerders. Ook mr. Van Wijk ci teerde. tal van verklaringen der getuigen uit het dossier om aan te tonen, dat deze in strijd zouden zijn met de voor de recht bank door hen gegeven lezing. Hij meen de dat de aanvankelijk aarzelend afgelegde verklaringen in de loop van het proces tot onwaarheden zijn uitgegroeid. Voorts be toogde pleiter dat, indien hier van boos opzet sprake zou zijn, de verdachten wel een andere, minder vreemd klinkende uitdrukking hadden uitgevonden om hun standpunt waar te maken, terwijl hij grote bewijskracht toekende voor de on schuld van zijn cliënt aan het inmiddels teruggevonden „bruine boekje", waarin De B. reeds in 1945 de gang van zaken bij de Beati-ixkliniek naar zijn wijze van zien had vastgelegdg en waarin reeds toen de uitdrukking „carte blanche" voorkwam. Mr. Van Wijk besloot dan ook, evenals, zijn voorganger, tot de vrijspraak der ver dachten. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 April. Gestolen manuscripten aan uitgever verkocht In 1947 was de 46-jarige vertaler J. van B. uit Amsterdam werkzaam als bedrijfs leider bij een uitgeversmaatschappij te Rotterdam. Hij eigende zich twee manu scripten toe uit de voorraad van deze maatschappij. Van deze manuscripten, die van de hand waren van Amerikaanse schrijvers, veranderde hij de oorspronke lijke titels en vermeldde als schrijver Max Bi-and. Bovendien veranderde hij de naam van de vertaler in die van zijn vader en gaf de manuscripten aan zijn vader. Deze verkocht de manuscripten aan eexx uitge versmaatschappij te Bussum. Vader en zoon hadden zioh thans voor de Rottex-damse rechtbank te verantwoor den. Beiden bekenden. De zoon beweerde echter dat hij niet geweten had in strijd met de Nederlandse wet te hebben ge handeld, omdat Amerikaanse boeken buiten de Berner Conventie vielen. De officier van justitie eiste tegen de zoon,, die reeds driemaal was veroordeeld, een gevangenisstraf van vier maanden. De vader hoorde eén geldboete van 200 tegen zich eisen. PANDA EN DE MEESTER43EBEERBE 3 „Ach, hoe merkwaardig toch!" mom pelde de professor, terwijl hij nadenkend het politiebureau verliet. „Rust nemén op een donkere plek en een paar aspirientjes slikken.hm.zou dat werkelijk hel pen tegen achtervolgers? Wel, dan is dat een behartigenswaardige wenk!' Hij be greep natuurlijk niet, dat de inspecteur hem voor een zonderling had gehouden en maar wat de gek met hem had gestoken. neen; hij liep opgewekt de stoep af en dacht na over een mooie, rustige, donkere piek, en zo kwam het dat hij niet in de gaten had, dat hij hier werd opgewacht door CM Fon en diens huurling Honnepon. De beide boeven zagen hem evenwel naderen en met groot gemak deden ze met hem hetzelfde als wat zij even eerder met Panda hadden gedaan.Chi Fon lichtte hem onverwacht een beentje en Honnepon ving hem op in een donkere zak. De goede ge leerde dacht er niet aan om zich te ver zetten. „Dat treft aardig!" dacht hij. „Nu zoek ik een donkere plek en hier heb ik er een! Zou dat. een vriendelijkheid zijn van die aardige inspecteur?" Inmiddels namen de schurken de zak op en droegen die naar een kleine bestel-auto, die zij daar hadden staan. Zonder veel complimenten laadden zij de geleerde in de vracht ruimte... en wie zien wij daar zitten? Panda! Dat was Panda, die, vastgebonden als hij was, machteloos toe moest zien wat er gebeurde. Hij begreep onmiddellijk wat er in die zak zat en riep uit„Dat is Pro fessor Kalker!" „Jaja - jazeker!" ant woordde een gesmoorde stem vanuit het pakket. Die ben ik! Dit is zeker een zeer rustige, donkere plek hebt u nu mis schien een paar aspirientjes voor me?" „Ach, hij is helemaal van streek!" dacht Panda, die natuurlijk niet wist dat de ge leerde slechts de raad van de politieman op wilde volgen****, Operatic. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren een kleine operatie ondergaan, die blij kens een communiqué van zijn ministe rie succesvol verlopen is. Meix verwacht, dat Bevin ongeveer twee weken in het ziekenhuis moet blijven. Goudvondst. De Antwerpse havendouaxxe heeft meer dan 200 kilogram goud ge vonden in vaten met vet, die eerder deze week uit het van New-Yox-k ko mende Noorse schip Herdis waren gelost. Volgens een havenfunctionaris wax-en de vaten reeds op de kade opgesta peld, toen een douaneinspecteur besloot een der vaten open te maken. Op de bodem vond hij een staaf goud. Daarop werd de gehele lading onder zocht met het genoemde resultaat. Voorbeeld. Twee Hongaren, die zelf had den verklaard dat zij als spionnen voor de Hongaarse geheime dienst in de Amerikaanse zóne van Oostenrijk werk zaam waren geweest, zijn door de Amerikaanse autoriteiten op vrije voe ten gesteld, daar hun vrijwillige beken tenissen niet door bewijsmatex-iaal kon den worden geschraagd en in de Ameri kaanse wetten is bepaald dat een ver oordeling niet slechts kan worden ge grondvest op een bekentenis, doch dat zij ook op voldoende bewijs moet zijn gebaseerd. Verdwaald. De West-Berlijnsë politie heeft Donderdag negen leden van de Oost- Duitse „volkspolitie" in de Amerikaanse sector gearresteerd. De mannen van de „volkspolitie" reden in een vrachtwagen en waren gewapend met machinegeweren en revolvers. Zij zeiden, dat zij waren verdwaald. Na door de Amerikaanse autoriteiten te zijn ondervraagd, zullen zij waarschijn lijk naar de grens van de Sovjet-sector worden gebracht en hun wapenen terug krijgen. Tragedie. Het lijk van Olaf Poulsen, de Deense consul uit Gent die sedert gister ochtend vermist werd, is aan de voet van steile rotsen, tussen Villefranche en Beaulieu in Zuid-Frankrijk terugge vonden. De consul bracht daax", in gezel schap van zijn echtgenote, zijn vacantie door. Tornado. Boven het woestijngebied van Wadi Innaoeenj heeft een hevige wervel wind gewoed, waardoor zes personen en vele dieren oxn het leven zijn gekomen. 3.000 hectare bebouwd land zijn vol komen verwoest. De aangerichte schade beloopt millioenen francs. Hagelstenen, met 'n doorsnede van" acht centimeter en een gewicht van een half poxxd, zijn in het achterland van de Algerijnse haven Oran neergekomen; In de nabijheid van Aida zijn 1500 bomen ontworteld. Onder de voet. Bij een religieus bad in de Ganges bij Hardwar (New Delhi), dat eens in de twaalf jaar wordt gehouden, zijn 28 personen onder de voet gelopen en omgekomen. Vijftien anderen liepen verwondingen op. Bijna een xnillioen pelgrims namen aan de badplechtigheid deel. Ongelukken. Twee Britse straaljagers, een „Meteor" en eeix „Vampire", zijn giste ren neergestort. De beide piloten kwa men om het levexi. De „Meteor" dook te Yoxford in Suffolk met een snelheid van 650 km/u in de grond en de „Vampire" stortte brandend neer te Shamley Green in Surrey. Brand. Gisteren zijn door een geweldige brand meer dan duizend huizen ver woest te Atami, een plaats op 90 kilo meter vaxx Tokio. Er zijxx meer dan 50.000 getroffenen. Er zijn geen per soonlijke ongevallen gebeurd. Het ge hele centrum van Atami is verwoest. De brandweerkazerne, het stadhuis, de rechtbank, het postkantoor en verschei dene hötels zijn afgebrand. Het vuur, dat door een stex-ke wind werd aange wakkerd, heel't bijna zes uur lang ge woed. De water-reserves waren in een half uur uitgeput. Een grauwe dag. Het Amerikaanse legioen en burgex-lijke autoriteiten hebben een plan gemaakt om op 1 Mei in het plaatsje Mosinea (V.S.) met eén bevol king van 1500 zielen voor één dag „een communistisch bewind" in te stellen. Aan de burgers zal worden verzocht vrijwillig hun medewerking te verlenen. Naar de commandant van het Ameri kaanse Legioen in de staat Wisconsin verklaarde,zou het leven in Mosinea „voor een dag bestaan uit een grauwe sleur van propaganda, distributie, bureaucratie en voorschriften". Sabotage. Tijdens de manoeuvres, die Noorse troepen gistex-en in Noord-Noor- wegen hebben gehouden, is op uitge breide schaal sabotage gepleegd, waar door alle militaire voertuigen tot stil stand werden gebracht. In alle benzinetanks was suiker gewor pen en men had 1500 liter benzine op zettelijk doen wegvloeien. Het is nog niet bekend, wie verantwoor delijk zijn voor deze sabotage. Geen doel maar middel. „De Europese een heid is geen doel op zichzelf, maar een middel tot het verkrijgen van een betere maatschappij". Dit is het voornaamste thema, dat gisteren op de conferentie te Sorrento van Christen-democraten xxit tien West-Europese landen werd be sproken. ADVERTENTIE 'n Maag, die klaagt, vraagt niet. Maar met een maag, die brandt, raakt ge van kwaad tot erger. Blus daarom dat zuurbranden op Uw maag! Met Digestif Rennie.... Van de ene minuut op de andere, px-ompt en zonder dat afwach ten in onzekerheid, dat zo menigeen er lang van weerhoudt de proef met een medicijn te nemen. Rennies geven verlichting aan de zwaarste aanvallen van brandend maagzuur binnen een of twee minuten. En zo eenvoudig om in te nemen. Een of twee tabletten laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. U kunt Rennies nemen zonder dat iemand het opvalt. Steek een paar Rennies bij U - regelmatig - om altijd en overal op alles voorbereid te zijn. Ze smaken nog lekker ook! Voorradig bij alle Apothekers en Dro gisten. Explosie in de Gloster- vliegtuigfabriek Door een explosie in de experimentele afdeling van de Gloster vliegtuigfabriek te Brockworth nabij Gloucestershire (Enge land) zijn tien employe's gewond geraakt, van wie enkele ernstig. De fabriek vervaardigt de Meteor straal* jagers.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2