Haarlems Dagblad Spokenjacht Abdoel Aziz - volgens sultan van Djokja - in Djakarta gearresteerd Koninklijk gezin terug van vacantie België wacht in spanning op radio-rede van Koning Leopold 64e Jaargang No. 19526 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 15 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn «©prcdjte tjaarlcmBcijc Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AMERIKAANSE spokenjacht op veronderstelde communistische spion nen zet zich voort. Mannen tot in de hoog ste ambtelijke posities, vooral als zij ver bonden zijn aan het State Department het ministerie van Buitenlandse Zaken worden verdacht en zijn dan genoodzaakt zich voor een Senaatscommissie tegen de wildste aantijgingen te verdedigen. Kam pioen-aanklager is senator Joseph Mc. Carthy uit de staat Wisconsin, blijkens zijn zijn naam een man van Schotse afkomst. Maar dat moet lang geleden zijn, want men kan zich moeilijk een Schot op een verant woordelijke post voorstellen, die zich zo zou gedragen. De Groene Amsterdammer geeft een uitvoerige beschouwing ten beste over zijn optreden tegen prof. Owen Latti- more, die als Amerika's Azië-lcenner bij uitnemendheid beschouwd wordt. Toen Mc. Carthy hem als een oude communist en Ruslands spion m\ 1 in Amerika had betiteld, toog hij even haastig uit Afgha nistan, waar hij deel uitmaakte van een regeringsmissie, naar huis als de „reizende ambassadeur" dr. Philip Jessup onlangs uit Europa naar Washington terugkeerde. Evenals Jessup heeft Lattimore de be schuldigingen met kracht weerlegd en zijn aanvaller niet gespaard. Hij heeft hem een lage, verachtelijke leugenaar genoemd en toen Mc. Carthy later werd getart om buiten de Senaat dus niet gedekt door de parlementaire onschendbaarheid zijn beschuldigingen te herhalen, durfde hij dat niet aan. Niettemin schijnen hij en zijn mede-spokenjagers een zekere indruk te maken; primitieve, rondborstige lieden uit de provincie geloven hen licht en begrijpen niet, dat men om de communistische kwes tie te kennen, er zich nauwkeurig van op de hoogte moet stellen. Want zelfs dat is al verdacht. De massa-mens houdt niet van intellectuelen. Het Amsterdamse weekblad merkt op, dat Mc. Carthy, en met hem een grote groep Republikeinse politici, de minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson in zijn medewerkers proberen te treffen. Mc Carthy heeft hem „die gewichtig-doende diplomaat in zijn gestreepte broek, met zijn malle Engelse accent" genoemd. Hem zelf en zijn vrouw heeft men trouwens ook al in de spokenjacht pogen te treffen. Psy chologen hebben een verklaring voor de jacht genoemd. Voor het eerst in de 170 jaar van zijn bestaan voelt Amerika zich, In deze zo technisch gekrompen wereld met atoombommen, onveilig in vredestijd een beduchtheid die andere volken altijd hebben gekend. En nu vlucht men in de on werkelijkheid. Het is een soort massa neurose. Op deze twee punten zie ik aanleiding tot commentaar. De afkeer van de gezonde, stoere, welgeslaagde jongens in de pro vincie of moet ik zeggen, herinnerend aan een vermaard geworden kenschetsing uit de Amerikaanse litteratuur: de Bab bitts? jegens de gewichtig-doende di plomaat 'Acheson geeft een kenmerkende bevestiging van Engelse studies over het Amerikaanse volkskarakter. Het herinnert zowel aan Geoffrey Gorer, wiens boek „The Americans" op deze plaats indertijd besproken is, als aan een boek van een student uit Oxford, die met twee club genoten een reeks Amerikaanse univer siteiten bezocht had en lang in Amerika vertoefd. Zowel de oudere als de jonge Engelsman ervoeren dat „de gezags-hou- ding" in Amerika niet aanvaard wordt. Men verwacht van zijn overheidspersonen dat het vlotte fidele jongens zijn, die ieder op de schouder slaan en bij zijn voornaam aanspreken en zich zelf ook zo laten be iegenen. Het blijft niet bij die uiterlijk-, heden. Men houdt niet van gezag; het is een noodzakelijk kwaad en meer niet; wie het uitoefent mag dat zeker niet doen om dat hij het prettig vindt anderen te leiden, maar alleen omdat hij er een voordelige loopbaan in zien een motief, dat in Europa een politicus juist slecht wordt aangerekend. Keurigheid in uiterlijk, in houding, in accent wordt door de ronde, fidele knapen geenszins gewaardeerd: zij zien er aanstellerij en aanmatiging in. On gelukkigerwijze is Acheson, die de Franse ambassadeur moeilijk een harde klap op de schouder kan geven en „de Engelsman" als Harry aanspreken, blijkbaar door de Europeanen besmet en te keurig in zijn optreden geworden. Hetgeen zijn loopbaan wel eens lelijk zou kunnen benadelen en de spokenjagers een extra grief verschaft. Belangrijker is evenwel die jacht zelf. Hebben de psychologen (die natuurlijk van „vlucht" en „massa-neurose" moeten spreken) gelijk, als zij dat motief zoeken in de voor Amerikanen volkomen nieuwe ervaring, dat zij zich in vredestijd onveilig voelen? Uit Amerikaanse uitlatingen heb ik afgeleid dat een andere ondervinding zwaarder weegt, namelijk dat Amerika nu direct in de zaken der gehele wereld betrokken is en zich geen afzonderlijke Nieuwe Wereld met een eigen, afzonder lijke levenswijze meer voelt. Het staat niet meer alleen, zoals vroeger. Het is door zijn welvaart en macht, tegenover de uit putting van zovele andere landen, er zelfs toe verplicht geworden materiële en morele leiding te geven. Het „Amerika voor de Amerikanen" van de verlaten Monroe-leer is „Amerika ook voor vele anderen" geworden. Eigenlijk: Amerika voor de wereld. Het jonge werelddeel ervaart dat de poging, het oude wereld deel te vervangen, niet meevalt. Er zijn een vastheid van beleid en eengezag voor nodig, die, enfin, tot een zekere levenshouding nopen, die niet in de Ame rikaanse trant past. Voelt men zich zozeer beducht bij de nieuwe ervaring van onveiligheid in vre destijd? Het is voor een Europeaan moei lijk, zich dat voor te stellen. Misschien heeft hij. in kleiner bestek, hetzelfde er varen als hij wel eens vertoefde in een dorp op de helling van een rokende vulkaan, het niet behagelïjk vond en zich erover verwonderde dat de dorpsbewoners zich van geen gevaar bewust schenen te zijn. Ik kan mij ook mijn oprechte verba zing herinneren toen buitenlandse gasten, die ik bij wijze van. bezienswaardigheid het niveau-verschil tussen land en water bij Volendam en een andere keer bij onze goede Cruquius-brug over de Ring vaart vertoonde, dat helemaal niet prettig bleken te vinden en liever van die plaatsen weg wilden. (Merkwaardigerwijze wilden zij niet liet hoge water op, maar de lage polder in). Deze gevallen schijnen te bewijzen dat zulke belevingen, als zij nieuw Verwarde situatie Oost-Indonesiërs beweren dat hij nog steeds vrij man is DJAKARTA (Aneta). - Sultan Hamengkoe Boewouo, de Indonesische minister van Defensie, heeft Aneta meegedeeld, dat Abdoel Aziz gisterenavond onmiddellijk 11a aankomst te Djakarta gearresteerd werd en het verhoor onmiddellijk begon. „De moeilijkheden zijn hiermede echter niet op gelost", zo voegde de Sultan er aan toe. In antwoord op in het parlement gestelde vragen verklaarde de Sultan: „De regering beschouwt de komst van Aziz naar Dja karta als een onvoorwaardelijke overgave". Het toestel, waarmede Aziz naar Djakarta kwam, is om 19.00 uur op Kemajoran aan gekomen. Witgehelmde leden van de mili taire politie hadden de startbaan afgezet. Aziz stapte onmiddellijk in een auto, die de startbaan kwam oprijden. Overste Mokoginta deelde nochtans aan Aneta mede: „Abdoel Aziz komt niet als gevangene naar Djakarta. Hij zal niet voor de krijgsraad verschijnen. Zodra de bespre kingen hier geëindigd zijn, keert hij naar Makassar terug". Mokoginta verklaarde, dat op het tijdstip van zijn vertrek nog geen landingen op Zuid-Celebes waren ver richt. Het teruggeven van wapens aan leden van de strijdkrachten der RIS is nog niet uitgevoerd. De Oost-Indonfesische minister van Voor lichting, dr. Ratoelangi, die eveneens aan kwam, verklaarde, dat behalve een schiet partij, die gisteravond door „onverant woordelijke elementen" werd veroorzaakt, de toestand te Makassar zeer rustig is. Nieuwe bevelhebber Inmiddels heeft het ministerie van De fensie bekend gemaakt dat kolonel Kawi- larang benoemd is tot commandant van alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, die aangewezen zijn om deel te nemen „in de operatie in Indonesië -Ti- moer". De correspondent van Aneta te Makassar meldt omtrent het vertrek van Aziz naar Djakarta: De rede van president Soekarno veroor zaakte te Makassar een grote verslagen heid, daar men er tot het laatst had gehoopt op een vreedzame oplossing. In de loop van de dag verbeterde de stemming, daar in de kringen der ingewijden bekend was gewor den, dat de minister van Defensie der RIS nog geen bevel tot de aanval had gegeven, zodat het nog niet vaststond, dat er gevech ten zouden uitbreken. Bovendien was het bekend geworden, dat de overste Moko ginta en de regering van Oost-Indonesië met de uiterste inspanning voortgingen, een oplossing te zoeken. In een telefoongesprek tussen president Soekawati en de minister van Defensie der RIS, maakte de Sultan van Djokja dui delijk, dat hij een order tot een aanval nog niet had gegeven, aangezien uit Makassar bericht was ontvangen, dat Aziz zich be reid had verklaard de eisen van de regering der RIS te aanvaarden en naar Djakarta te vertrekken. Inmiddels meldt het Franse persbureau AFP dat ondanks Aziz' aankomst te Djakarta de opdracht aan de federale troe pen, om aan de opstandige beweging een eind te maken, niet door de Sultan is inge trokken en dat de operaties zullen voort gaan totdat de opstandige beweging zal zijn onderdrukt. Het blijft verward Wegens de tegenstrijdige verklaringen van de woordvoerder van het ministerie van Defensie en de uit Makassar gearri veerde minister Ratoelangi en overste Mokoginta over de positie van Abdoel Aziz heeft de correspondent van Reuter te Djakarta zich tot de minister van Defensie van de RIS gewend met de vraag: „Heeft kapitein Abdoel Aziz vrijgeleide of is hij gevangene?" Hierop antwoordde Sultan Hamengkoe Boewono: „Aziz is gevangene en zal voor de krijgsraad worden gebracht. Hij heeft enige malen de kans gehad hier als vrij man te komen, maar na de rede van president Soekarno kunnen wij hem moei lijk anders dan als gevangene behandelen. Ik heb er geen idee van waarom hij plot seling van gedachte is veranderd en hier is gekomen". Hierna stelde de correspondent van Reu ter minister Ratoelangi op de hoogte van het antwoord van Sultan Hamengkoe Boe wono en herhaalde aan hem de vraag. Dr. Ratoelangi antwoordde hierop: „Abdoel Aziz kwam naar Djakarta in de overtui ging, dat hij vrijgeleide had om terug te keren naar Makassar". Volgens Reuter heeft Aziz gisteravond een bespreking tussen de vertegenwoordi gers van de RIS en de Negara Oost-Indo nesië bijgewoond. Blijde gebeurtenis verwacht in Buckingham Palace Uit kringen die in nauw contact staan met de Engelse koninklijke" familie wordt vernomen dat kroonprinses Elisabeth deze zomer haar tweede baby verwacht. In de komende maanden wordt een of ficiële bekendmaking verwacht, vermoe delijk na de terugkeer van de prinses uit Malta in Mei. Buckingham .Palace bevestigt dat de prinses tot half October geen officiële plichten te vervullen heeft. Incident te Soerabaja Woensdagnacht heeft in Soerabaja een incident plaats gevonden, waarbij een Ne derlandse marinier en een schepeling van de Zuiderkruis werden gedood. Er ont stond een vechtpartij toen betjak-voerders weigerden de marinier en drie schepe lingen verder te vervoeren, daar het al ver na de avondklok was. Bij de komst van TNI-soldaten, die overigens niet tot een patrouille behoorden, gingen de marinier en zijn' kameraden op de vlucht. De TNI-ers openden het vuur, waarbij twee personen werden gedood en twee gewond. Tegen de TNI-soldaten zullen maatregelen worden genomen, daar zij niet hadden mogen schieten. Communistische jeugd zal West-Berlijn niet veroveren De communisten hebben officieel geca pituleerd voor het vastbesloten standpunt van het Westen en hebben bekend ge maakt dat zij hun „gigantische" jeugdbij- eenkomst in eind Mei zullen beperken tot de Russische sector van Berlijn. Men ziet deze gewijzigde houding als een nieuw positief teken dat de Sovjet-Unie elke situatie wenst te vermijden die zou kun nen leideh tot ernstige moeilijkheden. De Westelijke hoge commissarissen ver telden de communisten al gauw op de man af dat indien de Duitse politie dc situatie niet zou kunnen klaren,- troepen gebruikt zouden worden. Verzoek tot herziening van Pétains vonnis De Franse advocaat Jaques Isorni heeft bekend gemaakt, dat hij een verzoek heeft ingediend tot herziening van het tegen maarschalk Pétain uitgesproken vonnis. De thans 94-jarige maarschalk werd door het Franse hooggerechtshof op 15 Augustus 1945 tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Isorni zeide, dat hij en Pétains andere advocaat, Jean Lemaire, dit verzoek niet eerder hadden ingediend omdat de be langrijkste documenten, die nodig waren, pas onlangs gereed gekomen zijn. Zij hoop ten in Mei deze documenten aan de minis ter van Justitie te kunnen aanbieden. Strijd Met het lijntoestei van de KLM uit Genève, de Convair „Fieter de Hoogh", zijn Vrijdagavond de Koningin en de Prin sesjes Beatrix en Irene op Schiphol terug gekeerd van hun vacantieverblijf in het Franse wintersportplaatsje Val d'Isère. Mevrouw N. SmittAvis, de particulier secretaresse van de Koningin, en de heer F. von Balluseck, directeur van de KLM, begroetten de vorstin en de prinsesjes. Toegejuicht door de velen, die zich op het terras van het stationsgebouw bevon den, begaven de Koningin en de prinses jes zich naar de hofauto, die op het plat form stond geparkeerd. Met mevrouw Geertsema, de echtgenote van de adjudant De vorst zal zich vanmiddag om 5 uur tot het volk richten Koning Leopold zal vanmiddag om 5 uur over de Belgische nationale om roep het volk toespreken. Hij heeft zijn boodschap aan het Bel gische volk op een gramofoonplaat laten opnemen en de plaat is heden per vliegtuig naar Brussel gebracht. Paul van Zeeland is gisteravond om 10 uur uit Pregny te Brussel terugge keerd en hij heeft zich na aankomst te Brussel onmiddellijk naar het pa leis van de Prins-Regent begeven met wie hij een langdurig onderhoud had. Wanneer men dit enorme gat ziet, dat eergisteravond door de bliksem in een Brits Viking-vliegtuig iverd geslagendan krijgt men bewondering voor de piloot, lan Harvey, die zijn toestel bij de derde landingspoging op hel vliegveld Northolt aan de grond zette. Hij kon slechts manoeuvreren met behulp van één aileron en zijn gas-manettes. zijn, niet meevallen. En de mens staat ongetwijfeld rustiger en wijsgeriger tegen over de gedachte aan oorlog als hij zeker weet, er nooit in zijn eigen land mee te maken te zullen krijgen. In die zekerheid heeft de Amerikaan zolang geleefd, dat de veranderde toestand niet zonder enige uitwerking op hem kan blijven. De spokenjacht op vermeende spionnen in hoge en lagere functies zal haar einde wel vinden. Ook zulke dingen zijn immers slechts tijdelijk en plegen niet lang te duren. Maar het blijft een zonderlinge vertoning en Europa schudt het oude hoofd er bij en zucht: och och, jongens. R. P. Gevecht om Parijse fabriek Tweehonderd fabrieksarbeiders en acht honderd politiemannen hebben gisteravond gevochten om het bezit van de grote Kei- hebben in samenwerking met de secretaris In politieke kringen te Brussel was men van oordeel, dat geen nieuwe ontwikke ling in de crisis is te verwachten alvorens Koning Leopold heden zijn radiotoespraak heeft gehouden. Men meende te weten, dat hedenoch tend opnieuw een speciaal vliegtuig naar Pregny zal vertrekken. De namen van de passagiers zijn nog niet bekend. Met spanning zag men te Brussel de te rugkeer van Paul van Zeeland uit Pregny tegemoet. Omtrent de aard der besprekin gen, die hij met de Koning heeft gevoerd, tast men tot nu toe volkomen in het duister en vooral in kringen der Christe lijke Volkspartij heerst grote verwarring. Er wordt weliswaar in politieke kringen gesproken over een compromis-oplossing, doch niemand weet eigenlijk precies wat die oplossing inhoudt, omdat zowel Spaak als Paul van Zeeland en de secretaris van de Koning, Pirenne, ieder hun eigen verzoeningsformule blijken te hebben. Het Katholieke blad „La Libre Bel- gique" schrijft dat thans een ware zenu wenoorlog wordt gevoerd tegen de C.V.P. Na inlichtingen te Pregny te hebben inge wonnen, zegt het blad categorisch te kun nen verklaren, dat het gerucht, dat de Koning troonsafstand zal doen, van elke grond is ontbloot. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat in C.V.P.-kringen een kente ring is waar te nemen en dat vooral de Vlaamse katholieke pers een heel andere houding aanneemt dan 14 dagen geleden en zeer ontvankelijk is voor een com promis. Het Vlaamse katholieke blad „De Standaard" schrijft: „Het heeft verwonde ring in katholieke kringen gewekt, dat wij 'schreven dat ook de Koning zelf weinig voor een homogeen katholieke regering voelde. Dit was echter volkomen juist en wij kunnen nog mededelen, dat de heer Pirenne verscheidene minister heelt mede gedeeld, dat hij namens de Koning, be zwaar moest maken tegen het door Paul van Zeeland ontworpen kabinet. Verzoening? Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Men neemt in Brussel aan dat dc rede een verzoeningsformule zal inhouden, met name dat de Koning zou terugkeren cn zekere prerogatieven door kroonprins Bou- dewijn zou laten uitoefenen. Spaak en en kele andere vooraanstaande socialistische juristen zouden deze formule uitgewerkt De aankomst op Schiphol van de Prins, begaf men zich enige minu ten later op weg naar Soestdijk. Twintig minuten vóór de „Pieter de Hoogh" op Schiphol landde, zette Prins Bernhard de militaire Dakota, waarmede hij de reis van Genève naar ons land maakte, op Soesterberg neer. De Prins begaf zich, onmiddellijk naar paleis Soest dijk, waar hij de Koningin en de prinses jes, die om acht uur op Soestdijk arriveer den, begroette. Drie meisjes omgekomen bij brand in Wervershoof Burgemeesterswoning ging in vlammen op In de afgelopen nacht is te Wervershoof de woning van dc burgemeester van deze gemeente, dc heer N. J. H. Raat, geheel uitgebrand. De twintigjarige dochter van de burgemeester en twee logeetjes, nicht jes van respectivelijk zestien en zeven jaar uit Medemblik, zijn bij deze brand om het leven gekomen. De burgemeester en zijn echtgenote slie pen in een kamer vlak bij het vertrek waar de meisjes zich bevonden. Zij werden omstreeks één uur 's nachts wakker door dat zij de meisjes hoorden gillen. Toen zij de deur van hun slaapkamer openden, bleek de gang in lichterlaaie "te staan. Het was hun onmogelijk de kamer van de meis jes te bereiken. Zij snelden in nachtgewaad naar buiten en de burgemeester begaf zich direct naar het raadhuis, dat op enkele tientallen meters afstand is gelegen en stelde de alarmsirene in werking. Zijn vrouw riep de hulp van de buren in. Hoe wel er alles gedaan werd wat mogelijk was, gelukte het niet de meisjes nog te bereiken. Het huis brandde geheel uit. De namen van de drie meisjes, die in de vlammen zijn omgekomen, luiden: Ellie Raat, twintig jaar oud, dochter van de burgemeester: Gerrie Raat, zestien jaar, een nichtje, en Mia Raat, haar zevenjarig zusje. Ellie Raat was leerlinge van de huis houdschool in 's-Hertogenbosch. De andere meisjes woonden in Medemblik en logeer den bij hun oom gedurende de Paasvacan- tie. Hun vader is onlangs overleden. Het weer in beeld lerman-fabriek voor vliegtuigonderdelen op de boulevard Keilerman te Parijs. Deze fabriek dreigt reeds maanden lang geheel of gedeeltelijk gesloten te moeten worden, daar de productie niet lonend is. Tenslotte slaagde de politie er in de fa briek binnen te dringen, waarbij enige politiemannen gewond werden. Ongeveer 50 arbeiders wisten uit de fabriek te ont komen. De overige 170 werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. van de Koning en met goedkeuring van de prins-regent. De konings-kwestie zou dus een eigen aardig slot krijgen: Koning Leopold aan vaardt een socialistische compromis-oplos sing. Men verwacht, dat alles zich thans in snel tempo zal kunnen ontwikkelen en dat de heer Van Zeeland de katholiek-liberale coalitie zal presideren, die de Koning zal terugbrengen. Het woord is aan Een oud spreekwoord: Niemand kan achteruitlopend de toekomst ingaan. om een kind OONBEWOLKT e LICHT 3EW 3HALFBEW ZWAARBEW GEHEEL 8EW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN Van een rechter wordt een Salomo's oordeel verlangd Indertijd hebben wij mededelingen ge- daan over moeilijkheden die gerezen waren omtrent een kind. De heer E. H. van Bree- men te Zandvoort had Elizabeth van Gijn drie jaar als pleegkindverzorgd. Later werd het door de Haagse kinderpolitie bij de pleegouders weggehaald, omdat de moe der daartoe het verlangen te kennen had gegeven. De heer Van Breemen meende evenwel redenen te hebben om de bewering dat de bewuste mevrouw inderdaad de moeder is, in twijfel te trekken. De zaak werd Vrijdag in kort geding voor de president van de Haagse Recht bank behandeld. Voor de pleegouders trad op mr. B. J. de Boer te Zandvoort, voor de moeder mr. Van Uden te 's-Gravenhage. Uit de gevoerde pleidooien bleek dat op 6 Januari 1943 in Den Haag een meisje geboren werd, genaamd Elizabeth van Gijn. Kort voor het einde van de oorlog veken de ouders naar Duitsland uit. Het kindje werd ziek en werd toen verpleegd het Haagse ziekenhuis. Later werd het op verzoek der ouders naar Duitsland ge zonden. Het kind is toen in een ziekenhuis in Hannover verpleegd wegens ruggegraats- verkromming. Op 8 September '45 werd het kind door het Nederlandse Rode Kruis naar Nederland gebracht. Het verbleef eerst enige tijd in een ziekenhuis te Leiden, werd later opgenomen in een gezin in Leiden en enkele tehuizen, waarop het op 20 Maart 1947 overgegeven werd aan de heer Van Breemen te Zandvoort. Mr. Van Uden meende dat de keten ge heel sluit en er geen mogelijkheid is, dat het kind verwisseld is. Het signalement blijkt evenwel vervalst te zijn. want licht blauwe ogen werd doorgehaald en ver vangen door lichtbruine. Wie dat gedaan heeft is niet vast te stellen. Ook omtrent de bedoeling tast men in het duister. Mr. De Boer betoogde dat het begin van de ketting niet in orde is. Hij meende reden te hebben om te veronderstellen dat in het ziekenhuis te Hannover een verwisseling van kinderen heeft plaats gehad. Temeer omdat er reden is te veronderstellen dat de ouderdom van Elizabeth niet klopt. In September 1945 is er bij Enschedé een kindje over de grens gekomen dat wat leeftijd betreft meer in aanmerking komt. Dit kindje was inderdaad V/s jaar, terwijl Elizabeth toen al 2 jaar en 8 maanden was. De pleegouders hebben drie deskundigen verklaringen laten opstellen over de leeftijd van het kind. In Maart 1947 hebben de pleegouders het kind gekregen uit de Marthastichting. Een half jaar daarna meldde de moeder zich. Men heeft toen het kind afgegeven, omdat men dit beloofd had, wanneer de werkelijke moeder zich zou melden, dit te zullen doen. Dit willen deze pleegouders thans nóg doen. hoezeer zij ook aan het kind gehecht zijn. Maar door het opgegeven signalement, dat niet klopte, en waarin bovendien een vervalsing was aangebracht, rees de twijfel. In zoiets vergissen moeders zich niet. De pleegouders -mochten niet weten, waarheen het kind werd gebracht, dit ..werd angstvallig geheim gehouden. Waarvoor was dit nodig? Toen zijn ze zelf aan 't speuren gegaan en hebben de ver blijfplaats van het meisje ontdekt. Door verder speuren werd de twijfel zekerheid, dit kindje kon onmogelijk aan deze moeder toebehoren. De geneesheer-directeur van het gemeenteziekenhuis te Den Haag legt een schrfitelijke verklaring af, waarvan spreker eveneens een fotocopie toont, waar uit blijkt .dat Elizabeth van Gijn tijdens haar verpleging een wrak was. het had Engelse ziekte, vergroeide ledematen, enz. Dit kind gaat naar Duitsland en verdwijnt. Een ander kind komt er voor terug. Een kindje, waaraan, toen het door de pleeg ouders werd aanvaard, geen spoor van rachitis te bekennen was. De huisarts heeft dit uitdrukkelijk verklaard. Engelse ziekte geneest toch niet volkomen in zulk een korte tijd zonder sporen na te laten? De president interrumpeerde en merkte op, dat het kindje dat bij de familie Van Breemen in Zandvoort terecht kwam, toch in een gipsbedje over de grens bij Enschedé is gekomen. Hoe kunnen deze doktoren dan van een normaal kindje spreken, een behandeling in een gipsbedje is toch niet normaal? Na re- en dupliek werd door de president medegedeeld, dat hij op 20 April uitspraak zal doen. Een bewoner van de Celebesstraat in Den Haag heeft bij de politie aangifte ge daan. dat uit een kast in zijn woning juwe len ter waarde van ongeveer f 10.000 zijn gestolen alsmede f300 aan geld. De depressie voor de Noorse kust, welke in de afgelopen dagen bij ons het weer heeft beheerst, is nu verdwenen. In onze omgeving zijn de barometers blijven stij gen en boven de Noordzee ontstond een gebied met hogere barometerstanden, dat nog in betekenis toeneemt. Daardoor treedt een kleine weersver- betering in. Toch zullen ook vandaag buien voorkomen. De middag-temperatu ren kunnen echter geleidelijk wat stijgen. Ten Westen van de Britse eilanden nadert langzaam een fronten-systeem be horen bij een Oceaan-depressie, die tus sen Zuid-Groenland en IJsland ligt. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld' door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zate- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht lichte en op droge gronden waarschijnlijk zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Overigens nog enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen en iets hogere temperatu ren dan vandaag. 16 April: 5.42 uur, onder 19.30 uur 5.24 uur. onder 18.59 uur 17 April: 5.40 uur. onder 19 40 uur 5.33 uur. onder 20 11 uur (Nieuwe manni Hoor en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 April Hoog water 3.00 en 15.15 uur Laag water 10.50 en 23 11 uur Zondag 16 April: Hoog water: 3.31 en 15.46 uur. Laag water: 11.26 en 23.42 uur. Maandag 17 April: Hoog water: 4.01 en 16.15 uur. Laag water: 11.58 en 00.00 uur. Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1