c J Revue van hobbies en liefhebberijen geniet belangstelling van vele organisaties De radio geeft Zondag Prof. C. W. de Vries wil politie en justitie onder „Binnenlands Bestuur" brengen Hij keert zich tegen de in het rapport-Langemeijer voorgestelde „gewestelijke politie" De radio geeft Maandag STOFZUIGERHUISi „RITSA" Wereldnieuws J Zaterdag 15 April 1950 2 BLOEMENFEEST 1950 Haarlems Concertgebouw te klein voor de vele inzendingen De aan de vrije tijdsbesteding gewijde tentoonstelling, die onder auspiciën van de stichting „Haarlems Bloei" van Vrijdag 14 Juli tot en met Zondag 23 Juli wordt gehouden de' eerste week valt dus samen met het Bloemenfeest begint lang zamerhand gestalte te krijgen. Tal van verenigingen en organisaties hebben hun toegezegde medewerking in plannen omgezet en die projecten zijn reeds een flink eind op weg naar hun verwezenlijking. De ruimte in het Concertgebouw, dat geheel ter beschikking van de expositie komt, is reeds „uitverkocht" en het zal wellicht noodzakelijk zijn de Vis- en Vléeshal eveneens bij de tentoonstelling te betrekken. ACHT ADVIEZEN VOOR OE MODERNE MAN Het nadeel van de verspreiding der af delingen wordt ondervangen door een oor spronkelijke versiering, die, of deze uit-, breidingsplannen nu werkelijkheid worden of niet, wordt aangebracht van het Con certgebouw tot de Grote Markt toe, zodat in het centrum van de stad de aandacht van duizenden voorbijgangers, zowel inwoners als vreemdelingen, op de tentoonstelling wordt gevestigd. Geen expositie van werkstukken Nu moet men goed begrijpen, dat het de organisatoren niet te doen is een collectie van op zich zelf wellicht schone werk stukken van knutselaars bijeen te brengen. Dan zou het toch maar dood materiaal blijven dat het publiek niets zou zeggen over de bevrediging en de voldoening die 't beoefenen van een liefhebberij schenkt. En ook wordt men dan niet ingelicht over de moeilijkheden die men zal moeten over winnen of over dé bijzonder eisen, die sommige hobbies aan de beoefenaren stel len. Deze tentoonstelling is dus op paeda- gogische leest geschoeid en vergt daarom alleen al een omvangrijke voorstudie. Natuurlijk zal een expositie altijd wel enige pronkstukken van verwoede knut selaars moeten omvatten en daarom heeft „Haarlems Bloei" er de voorkeur aan ge geven dit jaar een groep uit te nodigen, die kan tonen wat haar leden presteren. De keuze is gevallen op de personeelsver eniging van de N.Z.H. te meer omdat deze toch van plan was deze zomer een soort gelijke show te houden. Gevarieerde samenstelling Intussen is men reeds zover gevorderd, dat men zich een idee kan vormen van de inzendingen en van de wijze waarop zij zullen worden gerangschikt,. In de hal zal de Aquarium- en terra riumvereniging „De Natuur" onder kunst licht iets van de activiteit van haar leden tonen. Dat zal geen herhaling worden van de expositie die verleden jaar in de Vishal zo'n groot succes werd, doch, evenals de andere stand, een informatief karakter dragen. Zo zal bijvoorbeeld in een nage- HILVERSUM I, 402 M. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 10.00 Protestantse kerkdienst. 12.00 Platen. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij zer. 13-00 Nieuws. 13.20 Radio-philharmo- nisch orkest. 14.00 Piano. 14.30 Reportage, van de voetbalwedstrijd..België-^Nederland. 17.00 Gereformeerde kerkdienst. 18.30 Ge wijde muziek. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boek bespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Ge varieerd programma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 8.00 Nieuws. 8.1S Koperkwartet. 8.30 Voor het platteland. 3.40 Platen. 9.00 Vacantietips. 9.10 Sportmededelingen. 9.15 Verzoekpro gramma. 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 Trio. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 Amuse mentsmuziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Kon. Militaire kapel. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Theaterorkest. 13.50 „Even afrekenen, heren". 14.00 Plateji. 14.05 Boekenhalfuur. 14,30 Piano. 15.05 Film- praatje. 15.20 Chinese muziek. 15.50 Dans muziek. 16.40 Sportrevue. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Platen. 18.00 Sport. 18.15 Nieuws. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bijbelvertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Populair concert. 20.35 Actualiteiten- 20.50 Musette-orkest. 21.10 „De belevenissen van commissaris Maigret". 21.30 Cello en piano, 22.00 Cabaret. 22 35 Amuse mentsmuziek. 23.00 Nieuws. 23,15 Platen. maakte huiskamer getoond worden hoe men in zo'n vertrek „vinnige" waterdieren kan houden en kweken. Het podium in de grote zaal zal met be hulp van „echte" bomen van de dienst van Hout en Plantsoenen herschapen worden in een reusachtig natuurtafereel, waar de Nederlandse Toeristen Kampeerclub, de Natuurhistorische Vereniging voor Haar lem en Omstreken en de Nederlandse Jeugdbond' voor Natuurstudie gezamenlijk laten zien tot welk een genot deze lief hebberijen kunnen leiden. De grote zaal wordt in beslag genomen door een gezamenlijke afdeling van de Haarlemse Huishoudscholen en de Huis houdelijke Voorlichting, waar speciaal de bezoeksters hun hart kunnen ophalen aan arbeid op weefgetouwen en aan kantklos tafeltjes. Er zullen altijd dames aanwezig zijn om de werkzaamheden toé te lichten en leerlingen van de deelnemende scholen hebben zich bereid verklaard bij toerbeurt ten aanschouwe der kijklustigen te weven en te spinnen. Voor jong en oud zal de stand van de Amsterdamse Hobbyclub vele attracties rijk zijn. Hier wordt in het bijzonder aan dacht geschonken aan technische liefheb berijen, waarvan een paar geraffineerde eindproducten niet zullen nalaten veel be wondering te wekken. Zelf vervaardigde wire-recorders, een electronenstraal oscil- lograaf, die het geluid „zichtbaar" maakt in grafische voorstellingen, een strobos- scoop, die van snel bewegende voorwerpen de indruk kan vestigen dat zij stil staan, modeltreinen, -vliegtuigen en -schepen, ziedaar slechts enkele van de talrijke be langwekkende onderdelen van deze sector, waaraan bovendien verscheidene vereni gingen op het gebied van handenarbeid, van modelbouw en van zweefvliegen zul len medewerken. Voor de kleuters Het Haarlemse Verbond van Speeltuin verenigingen krijgt de beschikking over de turnzaal. Dat komt ook al weer goed uit, want dan kan men tevens bij de viering van het zilveren jubileum op waardige wijze aan de weg timmeren. Er zal een modelkleutertuin worden in gericht met de nieuwste voorbeelden van speelgerei, zoals een baby-wip, een kleu- Bestudeer Uw baardgroei! Tast met de roppen van Uw vingers Uw baard af en stel vast in welke richting de baardharen op de verschil lende gedeelten van Uw gezicht groeien. Maandag a.s. het volgende advie N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN terschommel, een model-schuilhuisje en dergelijke. De bedoeling is, da.t de bezoe kers van de tentoonstelling hier hun kleine kinderen kunnen achterlaten om onder toezicht te spelen, terwijl zij zelf rond kijken. „Veilig verkeer" zal in het midden een maquette opstellen om de jeugdige be zoekers met de gevaren van de weg ver trouwd te maken. Zoals men weet eindigt het speeltuinwerk niet op de tuin, doch omvat het ook de beoefening van toneel en operette en nog heel wat meer artistieke bezigheden. Daarom zal het podium in het zaaltje iedere dag worden gebruikt voor het optreden van toneel- en operette groepjes. Het Kindercircus uit Amsterdam, dat gedurende de Bloemenweek een dag de gast van „Haarlems Bloei" zal zijn, zal er zich 's avonds ook even laten zien, nadat het 's middags ergens in de stad in de open lucht is opgetreden. Dieren niet vergeten Voor de inrichting van de tuin worden vele kosten gemaakt. Hier zullen talrijke ox-ganisaties op het gebied van de natuur studie en in liet bijzonder op het terrein van de dierkunde wedijveren in het maken van aantrekkelijke stands. Er zullen drie modeltuinen worden aangelegd, er zullen kippen kakelen, hanen kraaien, duiven koeren en konijnen neuzelen. Het P.E.N. zal laten zien dat het allemaal ook elec- trisch kan in de natuur, met behulp van de modernste plastic broedmachines en kunstmoeders. Er zal een bijenstand zijn en misschien ook wel witte muizen Tenslotte vermelden wij nog, dat de Haarlemse amateur-muziekverenigingen zich eveneens voor het welslagen van de tentoonstelling verdienstelijk kunnen ma ken. Het balcon zal namelijk- als podium worden ingericht en daar zullen ensembles van allerlei genre de gelegehheid krijgen gedux-ende de avonduren op te treden. Zo belooft deze grote show niet alleen een welkome trekpleister te worden voor Haarlem en de wijde omtrek gedux-ende het traditionele zomerfestijn, doch bovenal zal zij kunnen bijdragen tot een verant woorde besteding van de vrije tijd en daardoor tot de geestelijke rijkdom van ons volk. Leeds United komt zonder majoor Buckley (Speciale berichtgeving) De Britse voetbalmanager majoor Frank Buckley, tegenwoordig manager van Leeds United, zal ïxiet naar Nederland komen als zijn ploeg de volgende maand het aange kondigde viertal wedstrijden in ons land (Amsterdam, Rotterdam, Tilburg en Nijmegen) spelen zal. Leeds United komt met de volgende veertien spelex-s naar ons land: Searson, Dunn, Milburn, Mc.Cabe, Charles, Burden, Kerfoot, Ingham, Coch rane, Iggleden, Browning, Dudley, Wil liams en McMorran. Terwijl deze spelers een trip door ons land maken, reist Buckley, die indertijd o.a. bij Wolverhampton Wanderers grote successen behaald heeft, door Engeland om versterking van de ploeg te bewex-k- stelligen door aankoop van nieuwe spelers. Olympisch gedenkteken te Wembley onthuld Lord Burghley, voox-zitter vanhet co mité dat de Olympische Spelen in 1948 te Londen heeft voox-bereid, onthulde Vrij dagmiddag de gedenkplaten, waarin de namen van de Olympische kampioexxen staan gebeiteld en die zijn aangebracht op de muur van het Wembleystadion. Onder de talrijke bekende sportlieden die de plechtigheid bijwoonden bevond zich Fan ny Blanlcers-Koen. BESLISSINGSWEDSTRIJD BLAUW WIT —WESTERKWARTIER. Westerkwartier heeft het protest, dat het ingediend had naar aanleiding van de op 2 April gespeelde wed- stx-ijd Blauw WitWestei'kwartier ingetrok ken. Daardoor is een beslissingswedstrijd nodig die Zondag' van 24 u. op het terrein -van WA in Amsterdam zal worden gespeeld. Philips en Erres Radio H. L SV9AERTENS Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 BETALING OOK IN OVERLEG CeUt-Betwi vlekkeMWater 45 ctSper flacon 7.00 Nieuws. 7 15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport uitslagen. 8.20 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Herhaling Familiecompetitie. 10.10 Platen. 10.30 Mox-gendienst. 11.00 Alt en piano 11.20 Voordracht 11.40 Strijkorkest. 12.10 Piano duo, 12.30 Weerbericht. 12.33 Koor. 13.00 Nieuws. 13-15 Mandolinemuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Voordracht. 14.35 Platen. 15.00 Piano. 15.30 Cembalo-gezelschap en soliste. 16.00 Bijbellezing, 16.45 Platen. 17.00 Voor kinderen. 17.15Stx-ijkkwartet. 17.45 Zigeu nerkwintet. 18.05 Voor de jeugd. 18.20 Sport. 18.30 Viool en piano, 19,00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Strijkorkest. 21.00 „De speeldoos", hoorspel. 21.50 Harpen- ensem.ble. 22.10 Evangelisch commentaar. 22.20 Dubbelmannenkwartet. 22,35 Platen, 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 „Voor de oude dag". 10.05 Mor genwijding. 10,20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10,45 Voor zieken. 11.20 Alt en piano. 11.40 Voordracht, 12.00 Platen. 12.15 Dans- orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.55 Ka!endei\ 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen 14.00 Piano en viool. 14.30 Wetenschappelijke causerie. 14.45 Platen. 15.15 „Helen", hoor spel. 16.15 ,,L' enfaixt et les sortilèges", opera. 17.00 Voor kinderen. 17.30 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Tenor en piano. 19,30 Wetenschappelijke causerie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Sextet. 20.45 Cabaret. 21.20 Lichte muziek. 21.45 Cau serie over volkshuisvesting. 22,00 Radio- philharmonisch orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 Platen. Tegelijk met het verslag van de Com- missie-Langemeijer over het politievraag- stulc is aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken een afzonderlijk advies gezonden door prof. C. W. de Vries, rapporteur van deze commissie. Prof. De Vries bepleit een nieuwe orga nisatie van het hoogste bestuursapparaat door samenvoeging van die depar tementale wex-kzaamheden, welke het binnenlands bestuur in de ruimste zin om vatten. Het wegenvraagstuk en de ver houding van het rijk tot de territoriale onderdelen vallen daar ook onder. Onder het grote departement voor het binnen lands bestuur zou in het algemeen vallen wat nu ressorteert onder de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justitie tezamen. De nieuwe minister van het ge hele binnenlands bestuur is noodzakelijk een politieke figuur. Onder hem zouden dan een staatssecretaris voor alle politie zaken en een staatssecretaris voor het be stuur van alle justitie-zaken (zonder de politie) kunnen worden gesteld. Een vak minister of een staatssecretaris zouden belast moeten worden met de zaken van het tegenwoordige departement van Bin nenlandse Zaken (zonder de politie) Prof. De Vries bestrijdt het invoegen van een vierde politiekorps, genaamd „gewestelijke politie", naast de bestaande gemeentepolitie, x-ijkspolitie en maréchaus- sée. Het heirleger der rijksambtenaren wordt, zo zegt hij, dan aangevuld met elf inspecties, welke van rijkswege wox-deu benoemd en bezoldigd, zoals dc- gehele gewestelijke pqlitie. Er zal dan ook een nieuwe admiixistratie van deze geweste lijke talc van 's rijksdienst per provincie nodig zijn. Weliswaar worden in het rap port der minderheid van de Commissie Langemeijer, waarin deze nieuwe gewes telijke politie wordt voorgesteld, ook be zuinigingsvoorstellen gedaan, maar, zo vraagt prof. De Vries zich af, op welke grond nu plotseling te plattelande één politieman op de duizend inwoners vol doende wordt geacht, wordt niet aange geven. Een bezuiniging bij gemeentelijke politiecorpsen wordt, zelfs niet voorge steld. Het grootste bezwaar van prof. De Vries gaat tegen de nieuwe ambtsuitoefe ning van dè Commissaris van de Koningin bij de gewestelijke politie. Hij zal een rijksambtenaar als provinciale hoofdcom missaris van politie naast zich moeten krijgen. De Commissai'is der Koningin wordt op deze wijze te zeer vervlochten in het rijksambtelijk dienstverband. Dit is niet de sfeer van de Commissaris der Ko ningin, aldus prof De Vx-ies. Het minderheidsrapport vreest een „uit holling" van het ambt van de burgemees ter, wanneer de voorstellen van de Com missie Langemeijer wordexx gevolgd. Prof. De Vries vreest, dat in de gewestelijke politie de zelfstandigheid van de bux-ge- meester op politiegëbied geheel onder controle komt van de nieuwe hiërarchische lijn: burgemeester Commissaiis der Ko ningin minister van Binnenlandse Zaken. ook reparatie I „TEMP O" HET ADRES voor: VRACHTEN en VERHUIZINGEN - groot en klein. PIANO'S en VLEUGEL-TRANSPORTEN door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. ROZENSTRAAT 13 - Telefoon 20020 Kolenproductie en -invoer in Maart In Maart heeft de kolenproductie der Nederlandse mijnen 1.101.100 ton bedragen tegen 951.000 ton in Februari. Ingevoerd werd uit Frankrijk 900 ton, uit Duitsland 241.500 ton, uit Engeland 98.400 ton en uit België 47.700 ton. In de invoer uit Duitsland zijn begrepen 15.700 ton bruin koolbriketten. GR. HOUTSTRAAT 132 Telef. 16693 Haarlem - t.o. Luxor Ook in huurkoop vanaf 2.50 per week. i Garantiew.et yoor overheids dienaren m Indonesië Verschenen is een nader verslag van de commissie van rapporteurs van de Eei'ste Kamer over de Garantiewet voor ambte naren in Indonesië. Berichten uit Indonesië vestigen de in druk, zo wordt in dit verslag gezegd, dat op de diensten van vele Nederlandse amb tenaren ook iix andere dan gezagsfunc- ties en min of meer leidende functies geen prijs meer wordt gesteld. Zelfs hnoet in twijfel worden getrokken, of adviseurs worden verlangd in een mate, als de Memorie van Antwoord nog zou kunnen doen. geloven. Niet slechts voor adviseurs, die zijn ter zijde gesteld doordat hun adviezen, voor zover ingewonnen, niet schijnen te worden gewaardeerd, doch ook voor tal van andere niet-pensioenrijpe krachten, die om financiële x-edenen niet door de R.I.S. worden „afgevloeid", zou het doordienen dermate onaantrekkelijk zijn geworden, dat zulks in redelijkheid niet van hen kan worden vërlangd. In twijfel moet worden getrokken, of onder de huidige omstandigheden de *met het wetsontwerp beoogde garanties nog voldoende kunxxen wox-den geacht. In ver schillende opzichten lijkt een herziening en een verruiming van de voorgenomen regeling wel zeer wenselijk, aldus wordt in het verslag verklaard. De commissie van rapporteurs vraagt aan de regering inlichtingen over de moeilijkheden die voor de ambtenaren in Indonesië zijn ontstaan door de moixetaire maatregelen aldaar. Voorts wordt ge- vraagt of ook aandacht geschonken is aan de rechtspositie van de pax-ticuliere werk nemers, die eveneens zwaar getroffen zijn door de jongste monetaire maatregelen. Discussie over sportverdwazing Een groot aantal uitspraken deden zeven bekende persoonlijkheden uit het openbare leven die allen voetbalminnaars zijn en die op uitnodiging van 'de afdeling Amstei'dam van de KNVB en met name van het Instituut voor voetbalontwikkeling zitting hadden ge nomen in een erei'aad, aan wie Dondex-dag- avond in „Bellevue" te Amsterdam ter dis cussie het onderwerp werd voortgezet: „Zijn wij met ons voetbal op weg naar sport verdwazing?" Voorts kregen de leden van deze ereraad nog gelegenheid hun mening ten beste te geven over een tiental andere onderwerpen. Als voorzitter leidde de rector van het Haai-lemse Gymnasium dr. C. Spoelder de discussies en gaf aan het einde van de be spreking van iedere vx-aag een samenvatting benevens zijxx e4gen mening ten beste. De zes overige waren namens de overheid mr. A. de Roos, wethouder van onderwijs-, jeugd- en sportzaken, namens universiteit en onderwijs pater P. M. Beyersbergen van Henegouwen, conrector van Ixet St. Ignatius College, namens de medici dr. J, C. Tetzner, namens de jeugdorgarxisaties Piet Bakker, schrijver-jouimalist, names de KNVB ir. H. Hopster, vice-voorzitter van de Voetbal bond en namens de pers C. H. Geudeker, voorzitter van de Amsterdamse Sportpers. Begonnenwerd met een gedachtenwisse- ling over de vraag of door de voetbalsport bepaalde positieve waarden, zowel in op voedkundige en karakter-vormende zin ge diend worden. De conclusiewas, dat voet bal ontegenzeggelijk een nuttige factor in de opvoeding is- Het vraagstuk der sportverdwazing had de bijzondere aandacht van de heren die in de gelegenheid waren hun mening kenbaar te maken. Zij merkten op, dat er wel van verdwazing sprake is en herinnerden er onder ander aan dat dit sterk in de hand wordt gewerkt door een deel der pei-s, dat foto's en artikelen opneemt van spelers, die in het middelpunt der belangstelling staan. Van een kwaad mag men echter niet spreken. De vergadering duurde tot ruim elf uur en het zou ons te ver voeren nader op de besprekingen in te gaan. Het resultaat van deze bijeenkomst, waar op na de pauze een tiental van de meer dan honderd ingekomen vragen van de bezoe kers werden behandeld, had een prettig ver loop. De gedachtenwisseling stond op een hoog peil en de zeshonderd belangstellenden in de zaal volgden met grote belangstelling de besprekingen. Internationale' bokwedstrijden in Amsterdam De internationale bokswedstrijden die Vrijdagavond in de Apollohal te Amster dam zijn gehouden, werden geopend met vier interxiatioixale amateurpartijen, elk over drie ronder, van drie minuten. De uitslagen luiden: Vlieggewicht: Van der Zee (Amsterdam) win op punten van Lemmens (Antwerpen). Vedergewicht: Angel (Amsterdam) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ropde van Maas (Antwex-pen). Weltergewicht: Linneman (Amsterdam) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Jacobs (Antwer pen). Halfzwaargewiclit: Snoek (Amsterdam) wiixt op punten van Van Gompel (Ant werpen). Eeix oogwond,-diè de Rotterdamer Jan de Bruin in de vijfde ronde opliep tegen Gil- bex't Stock (Parijs), vermoedelijk door een kopstoot, heeft de strijd voor hem verloren doen-gaan. De dokter.besliste, dat De Bruin niet verder mocht boksen waardoor Stock winbaar werd door technische k.o. Op dat .ogenblik stond De Bx-uin op punten voor Claudé Ritter wint op punten van Harry Bos De Fransman Claude Ritter werd na liet tien ronden tellende gevecht verdiend tot winnaair op punten verklaard in de ontmoe ting tegen Hax-ry Bos. De jonge Fransman, die Luc van Dam in Parijs op punten deed verliezen, bevestigde zijn goede vorm. Nog geen veertien dagen geleden bokste 'hij on beslist tegen Jban Stock. Het gevecht was vastgesteld op tien ronden. Ook de Antwerpse halfzwaargewieht Arthur van de Kegel heeft moeten ervaren, dat het tegen de nieuwe Nederlandse half- zwaargewichtkampioen Willie Schagen las tig boksen is. De Amsterdammer begon in een voor dit „eveclit zeer hoog tempo en had daarbij een grote beweeglijkheid, waarmede hij zijn tegestander afmatte. De Belg moest dit reeds in de tweede ronde ervai'en, want toen was zijn dekking minder goed en hij werd door een rechtse van Schagen ge raakt. In de vierde ronde moest scheids rechter Bergström ingrijpen en verklaarde Schagen tot winnaar. Er zijn mensen, die overdrachtelijke hoogtevx-ees hebben. Dat zijn die kennissen van mij die warme handen krijgen wan neer zij tegenover de directeur staan of koude rillingen wanneer zij worden voor gesteld aan de minister. Er zijn er zo veel meer dan ge denkt. Meestal die jongens, die de gx-ootste moijd over de directeur en de scherpste critiek op de minister hebben, wanneer die heren niet in de buurt zijn. Misschien hebben zij wel rechte ruggen, maar een aardig kram getrokken karakter. Daar kunt u stellig van op aan. Er zijn ook mensen, die gewone hoogte vrees hebben. En daarvan wilde ik iets zeggen. U zult 'ze niet vinden onder vuur torenwachters, matrozen, bergbeklimmers en glazenwassers. Maar overigens ook meer dan u denkt. Bijvoorbeeld die vriend van Dam van mij, C. C. A. van Dam om precies te zijn, dan weet u nog niets. Wel, van Dam is lid van een kegelclub. Dat heeft niets met hoogtevrees te maken, zult u zeggen en daar hebt u alweer groot gelijk in.. Maar die kegelclub van C. C. A. maakte laatst eeix potverterend uitstapje naar een verre stad. En in die stad staat een hoge toren. En nu begint u warm te worden en lont te ruiken. Want die toren is hoog en om niet alleen plezier te maken, doch om ook iets cultureels te doen ging de kegelclub de toren beklimmen en nu bent u waar ik u hebben wil en waar ik van Dam eigenlijk niet hebben wil, want hij is een beste kerel met hoogtevrees en ik heb hem die ellende en die zweetdrup pels en die natte rug van angst niet ge gund, maar het moest nu eenmaal zo we zen. C. C. A. is geen spelbreker en hij wou niet kinderachtig zijn en hij ging mee en al geschiedde de beklimming van die toren van zelf aan de binnen- en niet aan de buitexxkant.doodsangsten stond hij uit. En hij hield zijn ogen stijf dicht. Dat ging maar eindeloos, eindeloos. Al maar treden eix treden en treden. Die an deren van de club maakten, achter hun adem aan, maar grapjes en gebbetjes, maar van Dam slofte maar. trapje trapje.,., tx-apjeZo akelig benauwd, zo zielig, als u weet wat hoogtevx-ees be tekent. helemaal warm en nat en mis selijk van angst met zijn ogen stijf dicht. Een eindeloze ellexxde. Totdat hij dan eindelijk, na uren leek het wel, een frisse bries om zijn hete hoofd voelde en merkte dat ze allemaal stil ston den en dat het lichter werd door zijn oog leden. Toen waagde hij het eindelijk, heel schuchter en bang knipperend zijn ogen te openen. En het eerste wat hij zag was een bordje, waar hij met zijn neus vlak vóór stond. En op dat bordje stond geschilderd: Streng verbodexx op het haantj.e te klimmen. ELIAS. Deense voetballers op de Olympische dag Op de Olympische Dag, die Zondag 18 Juni in het Olympisch stadion te Amster dam wordt gehouden, zal het Nederlands bondselftal uitkomen tegen de stedelijke ploeg van Kopenhagen. De wieier wedstx-ij den zijn dit keer van het programma geschrapt, opdat een maxi mum aantal toeschouwers kan worden toe gelaten. Hulptribunes zullen op de wieler baan worden gebouwd. Op het programma der athletiék staat een een wedstrijd tusen Slijkhuis met de kam pioenen van Engeland en Zweden op de 1500 meter. Fanny BlankersKoen zal haar krachten meten met Foukje Dillema en de twee snelste Engelse dames. De Olympische kampioene komt uit op de 100 meter en de 80 meter hordenloop. Voor de eerste maal zal de Olympische Dag niet onder leiding staan van de heer Lotsy. Als zodanig wordt hij opgevolgd door de heer W. van Zij 11, directeur van het N.O.C. PANDA EN D-E MEESTER-GELEERDE 10. Zodra Chi Fon en zijn huurling Hon- nepon de professor veilig en zeker in de laadbak van hun bestel-autotje hadden ge laden, klapten zij de deur dicht en reden snel weg. „Nu jij rijden doen naar mij oud huis buiten stad!" sprak Chi Fon. Jij hard- hard maken rij!" „Best, baas", gromde Honnepon, „as je der maar an denkt dat ik twintig procent toeslag moet hebben voor werk op de buitenwegen. Dat is nou een maal het tarief van de Boeven-Vakbond". Zo hotsten zy voort, en voor de gevangenen in de donkere laadbak was het helemaal geen prettige rit! Maar je weet hoe Panda is in die dingen. Hij zit niet gauw bij de pakken neer en zo kwam het dan, dat hij de wanden van hun rijdende gevangenis eens ging onderzoeken. Al spoedig vond hij, wat hem het meest gelegen kwam en dat was een oude, kromme spijker in de wand. Daar begon hij de koorden om zijn polsen tegenaan te wrijven en na enig flink door zetten gebeurde er wat hij wilde bereiken. het koord ging dóór, en hij had zijn handen vrij! Nu was het nog maar een kleine moeite oyji zich ook van zijn andere banden te ontdoen en even later kon hij ook de zak van de professor losmaken en verwij deren! „Fijn!" riep hij. „Nu kunnen wij er eens over denken wat ons verder te doen staat!" „Dat is in het geheel niet fijn", sprak de professor geërgerd. „De rustige duisternis, waarin ik mij bevond, stelde mij in staat om rustig na te denken over de supratriviatie-theorie van Prchminsky- Pietersen, waar ik reeds lang aan twijfelde; en nu wil jij me weer tot andere dingen brengen! Je laat me ook nooit eens met rust!" Het is duidelijk dat de goede man nog steeds niet de ernst van de toestand inzag..,,, Op bezoek. Volgens een schatting van het hoofd vaix de afdeling ter bevordering van het toerisme van de Max-shall- administratie zullen ongeveer 365.000 Amerikanen deze zomer een bezoek brengen aan Europa waar zij ongeveer 300 millioen dollar zullen uitgeven. Deur dicht. Polen en Denemarken hebben hun hav.ens voor eikaars vissersche pen gesloten. De Poolse regex-ing heeft de Deense regering meegedeeld, dat Deense visserschepen niet langer Poolse havens zullen mogen gebruiken als re présaille op een dergelijke Deense maatregel. In de Poolse nota wordt verklaard, dat cle Poolse havens zoals Grossendorff exx Gdynia zwaar overbe last zijn. Denemarken had hetzelfde van zijn havens aan de Oostzee gezegd. Huwelijk. De New York Daily Mirror meldt uit Hollywood, dat Ingrid Berg- m x en Roberto Rossellini van plan zijn binnen veertien dagen te Londen in het huwelijk te treden. Het blad zegt, dat zij Londen hebben uitgekozen, omdat de Britse justitie Ingrid Bex-gmans scheiding van dr. Peter Lindstrom heeft erkend. Vaix de grond. De Franse mode-ontwerper Jacques Fath heeft na aankomst met de „Ile de France" in New York verklaard, dat bij de aanstaande wintermode de rokken 35 centimeter van de grond zul len blijven. Traangas. De politie te Brest heeft gisteren' traangas gebruikt om 150 stakers te verspreiden, die tot tweemaal toe trachtten het stadhuis te bestormen als protest tegen de weigering van de plaatsvex-vangende burgemeester om een deputatie van stakersvrouwen te ontvangen, die hem wilden vragen de beloofde financiële hulp te bespoedi gen. Niemand werd ernstig gewond. Vier demonstranten zijn geax-resteerd. Geschil. Een spoorwegstaking op grote schaal dreigt in de V. S. na de verkla ring van de vakvereniging van stokers en machinisten, dat haar geschil met de spoorwegen over de toevoeging van een extra man op Diesel-locomotieven „op elk ogenblik kan leiden tot een sta- kingsoproep". Pogingen om tot over eenstemming te komen waren mislukt, zo werd gezegd. Lijden. In het dagblad van het Vaticaan de „Osservatore Romano", is een herder lijk schrijven gepubliceerd afkomstig van de hulpbisschop vaix Lyon, waarin deze schrijft over het „onmenselijke aspect" van het kapitalisme, dat geen verbetering brengt in het lijden der arbeiders. Op reis. De 83-jarige Italiaanse dirigent Arturo Toscanini vertrekt Maandag met een speciale trein uit New York voor een toux-née van zes weken, waar bij hij 29 steden aan de Oost- en de Westkust der Verenigde Staten zal be zoeken en in totaal een afstand van 14.000 kilometer zal afleggen. Toscanini wordt vergezeld door 106 leden van het orkest van de „National Broadcasting Company". In de twaalf wagens van de speciale tx-ein bevinden zich muziekin strumenten ter waarde van een kwart millioen dollax\ Onder de uiteenlopende bagage van de musici zijn zowel een door de componist Verdi ondertekende foto, als een gx-ote hoeveelheid spaghetti. Schietpartij. Een kapitein van de Britse veiligheidspolitie te Hamburg heeft giste ren dwars door een gesloten deur een Pool, die verdacht werd van spion- nage voor een vreemde mogendheid, doodgeschoten. De kapitein had zich naar de woning van de Pool begeven om hem te ondervragen. De Pool zou de kapitein buiten de deur hebben ge zet en de deur hebben gesloten. De kapitein heeft daax-op zes kogels afge vuurd. Toen de Britse politie later de deur opende, vond zij de Pool dood. De kapitein is gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2