Minister Stikker beantwoordtopmerkingen der Eerste Kamer over zijn beleid HUM GARAGE VERBEEK Herstelt Nederland zich tegen België na de drie nederlagen? Fris - Keiler JSacdonald Kort en Bondig J Fa E. BELLAART TAXI 18000 De dood van dr. Leidekker Zaterdag 15 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Prof. jhr. mr. dr. W. J, M, van Eysinga voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken De minister van Buitenlandse Zaken heeft geantwoord op de in het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer gemaakte op merkingen over het buitenlands beleid. Hij verklaart dat zijn benoeming tot politiek bemiddelaar bij de organisatie van de Europese economische samenwerking een gevolg is van een evolutie in de verhoudin gen tussen de Europese en de trans-atlan- tische mogendheden, waarbij Nederland het grootste belang heeft en waarop een ingewikkeld samenspel van factoren in vloed heeft uitgeoefend. Deze functie biedt in velerlei opzichten gelegenheid om Ne derlands stem te laten horen, hetgeen voox-- al daarom tot voldoening stemt, omdat in de afgelopen periode Nederland zich terecht heeft kunnen beklagen over een tamelijk algemeen bestaand wanbegrip ten aanzien van zijn politieke doelstellingen voor wat betreft de behandeling van het Indonesi sche vraagstuk. De vraag of het mogelijk zal blijken om deze functie met die van hoofd van het departement van Buitenlandse Zaken te verenigen is zeer ernstig overwogen en voorlopig in bevestigende zin beantwoord. De minister heeft zijn candidatuur voor de functie van bemiddelaar slechts aan vaard, nadat hem de instemming van de Belgische regering gebleken was. Ten aanzien van de erkenning van het communistische China merkt minister Stikker op dat nog steeds in het internatio nale recht als primaire grond voor erken ning van een nieuwe staat de overweging geldt, dat vertrouwen wordt gekoesterd in de bestendigheid van zijn regering en staatsbestel. Dat politieke overwegingen daarbij een steeds groter rol gaan spelen wordt niet ontkend, maar daarmede is niet gezegd, dat zodanige overwegingen de basis voor een besluit tot erkenning moe ten vormen. Wat China betreft moest rekening wor den gehouden met het feit, dat het regiem Mao Tse-Tung thans het gezag uitoefent over vrijwel het gehele grondgebied. Bezorgdheid over de inter nationale toestand De minister deelt de door vele leden tot uiting gebrachte ernstige bezorgdheid over de internationale toestanden met name in Zuid-Oost-Azië. Het beeld van de ontwik keling sinds'de laatste wereldoorlog kan moeilijk tot optimisme stemmen. De toe stand, hoe ernstig ook, heeft niet het punt bereikt, waarop een nieuwe wereldramp als onvermijdelijk moet worden beschouwd. Tegenover de massale dreiging van een ware vrijheid, democratie en welvaart ver nietigende ideologie staat een moeilijker te organiseren, maar in wezen sterker com plex van krachten, dat uiteindelijk de vrede zal weten te handhaven, mits op korte termijn met moed en vastberadenheid wordt gehandeld. Democratieën in het algemeen en materieel welvarende staten in het bijzonder kunnen slechts in geval van nood tot grote gezamenlijke krachts inspanning worden gebracht. Het besef, dat zulk een noodtoestand is aangebroken, dringt thans door en de zo moeizaam op gang gebrachte internationale samenwer king zal zich daardoor in versneld tempo en met steeds sterker intensiteit voltrek ken. Europese samenwerking Vragen omtrent de Europese samenwer king houden de critiek in als zou Engeland de eigen belangen boven de Europese stel len. Het is de minister uit persoonlijke con tacten 'met vooraanstaande Britse staats lieden wel gebleken, dat ook zij het belang van de Europese samenwerking naar waar de weten te schatten en dat zij het ern stige verlangen koesteren de West-Euro- pese problemen op West-Europese wijze op te lossen. In hoeverre op den duur uitbreiding zal worden gegeven aan de bevoegdheden van de Raadgevende Vergadering is een vraag, welke slechts kan worden beantwoord aan de hand van de ervaringen, welke zullen worden opgedaan. De minister heeft reeds te kennen gegeven, dat hij de voorkeur geeft aan een geleidelijke ontwikkeling en het derhalve nog niet raadzaam oordeelt, reeds thans tot uitbreiding van deze be voegdheden over te gaan. Naar zijn oordeel is het vóór alles nood zakelijk, dat in West-Europa een multilate rale regeling wordt getroffen voor het be talingsverkeer, gelijk zulks eveneens tot uiting komt in de aanbevelingen van de Raadgevende Vergadering. Het Comité van ministers heeft besloten de opening van de tweede plenaire zitting van de Assemblée vast te stellen op 7 Augustus. Benelux De minister kan de teleurstelling van verscheidene leden ten aanzien van het ver.- loop van de Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking niet delen. Het is onjuist, dat de Benelux slechts in cultureel opzicht uitkomsten zou hebben getoond en dat op financiëel en economisch gebied de beoogde coöperatie nog beperkt zou zijn tot studie en nader overleg. De resultaten van de Benelux-conferen- tie te Luxemburg betekenen een grote stap in de richting van de verwezenlijking van de unie. De sindsdien plaats gevonden hebbende ontwikkeling in de financieel- economische positie van Nederland ener zijds en van België anderzijds rechtvaar digt aanzienlijk meer optimisme dan enige maanden geleden. Niettemin blijft de snelle verwerkelijking van de Benelux in belangrijke mate afhankelijk van de ver wezenlijking van de multilateralisatie van het Europees betalingsverkeer. Duitsland De minister is van mening, dat een goede oplossing van het Duitse vraagstuk een levensbelang is voor Nederland. Zolang de mogelijkheid nog niet geheel uitgesloten geacht moet worden, dat er een regeling van het Duitse vraagstuk wordt getroffen, aan de totstandkoming waarvan door alle geallieerden zal worden mede gewerkt, moet naar het oordeel van de minister grote voorzichtigheid betracht worden met maatregelen, die als een defi nitieve splitsing van Duitsland zouden kunnen worden uitgelegd. De door Nederland aangebrachte grens correcties zullen naar de mening van de minister bij het vredesverdrag met Duits land moeten worden bevestigd. Verwacht mag worden dat geen aanleiding zal be staan om in plaats van de geldende grens correcties de van Duitse zijde als schade vergoeding aangeboden objecten te aan vaarden. De U.N.O. Het bewaren van de vrede blijft de voornaamste doelstelling der regering en daartoe is een verbetering van de samen werking met de Sovjet-Unie essentieel. Er is evenwel binnen de U.N.O. steeds minder neiging om samenwerking te bewerkstelli gen door een halfslachtige politiek van concessies, welke niet anders kan brengen dan een verslapping van moraal en moreel. Op dit gebied heeft de wereld in de jaren voorafgaande aan de jongste wereldoorlog voldoende leergeld betaald. De wapenleveringen door de V.S. De vraag of de door de Verenigde Staten te leveren wapenen ook zullen worden ge bruikt voor doeleinden van het Verdrag van Brussel beantwoordt de' minister in algemene zin bevestigend met deze beper king, dat zulks uiteraard alleen kan ge schieden, wanneer de bepalingen op grond waarvan de wapens worden geleverd, in beide verdragen overeenstemmen. Nauwer contact met de Staten- Generaal De minister verklaart dat het voorgeno men nauwer contact tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Staten- Generaal vergemakkelijkt kan worden door de instelling van een commissie van buitenlandse zaken, zonder dat zulks tekort doet aan-de zelfstandigheid van de. volks vertegenwoordiging ten aanzien van het regeringsbeleid. De regering heeft voorgesteld een com missie te benoemen, waarin zowel leden der StatenrGeneraal als hoge regeringsfunctio narissen zouden zijn opgenomen. Prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, oud-lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie, heeft zich be reid verklaard het voorzitterschap van deze commissie op zich te nemen. Handbal Competitiewedstrijden Het programma voor Zondag vermeldt de twee nog resterende wedstrijden der hoofdklasse Blauw Wit-Vlugheid en Kracht (heren) en Zeeburg-D.E.S. (da mes). Wint Blauw Wit, dan moet Vlugheid en Kracht degraderen. Wordt er gelijk ge speeld, dan zal er tussen beide partijen nog een beslissingswedstrijd gespeeld móe ten worden om de onderste plaats. De da meswedstrijd is van geen belang voor de ranglijst. Wel belangrijk is de wedstrijd tussen de eerste klassers Vriendschap-B, H. C. Indien Vriendschap de winst behaalt kan het zich districtskampioene noemen. Indien B.H.C. als tweede op de ranglijst wint, moet er een beslissingswedstrijd ge^ speeld worden. De dames van Gita en H.O.C. komen voor haar laatste competi tiewedstrijd tegen elkaar in het veld. Van belang voor de onderste plaats zijn de af delingswedstrijden IJmond-Concordia- reserves en Animo-Beverwijk, Het wordt voor Animo vooral oppassen, maar ook de reserves van Concordia zijn nog niet veilig. Indien B.G.V. erin zou slagen de Foresters een nederlaag toe te brengen, zou het Bato een prachtige dienst bewijzen, daar laatst genoemde zich dan veilig en definitief op de eerste plaats zou weten. Wij achten deze gang van zaken niet uitgesloten. ADVERTENTIE Cabriolet 4745.— Coach f 4745.- _Sedan f 4995.— Schakeling onder stuur, on afhankelijke vering, one shot centrale smering. Benzine-ge- bruik 1 op 12. Ruggegraat- chassis met centrale kokerbalk Stationcar f 4982.- Op korte termijn leverbaar BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSEWEG 5.7 TEL. 22274 Voetbal VAILLANT VAN DER AUWERA COPPENS F. CHAVES MEERT ANOUL CARRé MEES MERMANS DE HERT MORDANT Scheidsrechter M. EKLIND (Zweden) RIJVERS ROOSENBURG STEENBERGEN SCHRUMPF STOFFELEN TERLOUW VAN DER HOEVEN VAN DER SLUYS POTHARST KRAAK NEDERLAND Voor de tiende keer na de bevrijding treden de voetbalploegen van België en Nederland aan en door de drie nederlagen, welke het Nedex-lands elftal in dit seizoen geleden heeft, wordt met belangstelling het resultaat van deze ontmoeting tege moet gezien. Niet alleen heeft Nederland drie nederlagen geleden doch bovendien waren de spelers niet in staat een doelpunt te maken. Drie maal was het resultaat 1-0 voor de tegenpartij. Eerst won België op 6 November, daarna Denemarken op 11 December in de ontmoeting' ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en tenslotte Engeland b op 22 Februari. Waren de prestaties van de beide wed strijden in ons land teleurstellend door het spel, het resultaat tegen de Engelsen was gunstig te noemen en het vertrouwen in het Nederlands elftal steeg na de neder lagen tegen België en Denemarken weer wat. Daarna volgde de oefenwedstrijd tegen Brentford in het stadion Feijenoord, welke eveneens geen enkel doelpunt opleverde en een spel bracht, dat niet op een hoog peil stond. Toch behoeft het Nederlands elftal de strijd van morgen niet pessimistisch tege moet te gaan. Als er een landen wedstrijd gespeeld wordt en speciaal tegen de Belgen dan geven de spelers zich nog meer dan in wedstrijden voor hun eigen club. Sedert 22 Februari is er in het Neder lands elftal een wijziging aangebracht. La- kenberg heeft plaats moeten maken voor de Rotterdammer Steenbergen, die als in ternationaal debuteert. In oefenwedstrij den is hij goed voor de dag gekomen en heeft laten zien, dat hij in staat is harde schoten te lossen. Aangezien er een schut ter nodig is kan zijn verkiezing een verbe tering betekenen. In het overige deel van de ploeg is geen BLIKSEMBEVEILIGING CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK VERHUUR BIOSOL HOOGTEZON JANSWEG 42 - HAARLEM - TEL. 11828 (Adv.) wijziging gebracht. Terlouw zal in het bijzonder de strijd moeten aanbinden tegen Mermans. Is de Rotterdammer op dreef, dan verwachten wij, dat Kraak niet veel schoten te behandelen zal krijgen. De Belgen hebben ook met moeilijkheden te kampen bij de samenstelling van de voorhoede. De candidaten zijn geen schut ters en in het verleden heeft België nooit een groot aantal doelpunten gemaakt. De keuzecommissie heeft een wijziging aange bracht. Drie spelers van de vorige ont moeting tegen ons land zijn opnieuw opge steld, van wie alleen Mermans op zijn vroegere plaats. Linksbinnen Coppens speelt nu rechtsbuiten en Chaves, die in Rotterdam linksbuiten speelde, bezet nu de rechtsbinnenplaats. De Herdt staat links binnen en de luinksbuiten Mordant is een nieuweling in het Belgische elftal. In Van de Auwera, Carré en Mees be schikt België over een sterke middenlinie die niet gemakkelijk te passeren zal zijn. Van de negen wedstrijden na de be vrijding heeft Nederland er drie gewon nen, België een en vijf ontmoetingen ein digden gelijk. De wedstrijd begint Zondag om drie uur en zal door de radio worden uitgezonden. Biljarten Om de Nobelsbeker Bij de Vrijdagavond voortgezette wedstrij den om de Nobelsheker tussen Hof van Hol land en DES heeft eerstgenoemde club met 1410 gewonnen. Dé uitslagen luiden: Petersen (40) 40 48 4 0.83 Smit (45) 39 48 5 0.81 Van Dam (40) 37 44 5 0.84 Smit (45) 45 44 8 1.02 Van der Velclt (90) 90 35 16 2.57 H. v. d. Linden (90) 83 35 20 2.37 Honderdos (5,0)46 51 5 0.90 Tuninga (55) 55 51 5 1.07 Vernout (75)75 48 8 1.56 E. Goedemans (75) 69 48 7 1.43 Langenberg (140)140 42 26 3.33 Sengers (150) 133 42 17 3.16 Scholten (180) 172 29 23 5.93 A. Goedemans (150) 150 29 26 5.17 Maar het begon wel erger te stormen.De wind gierde in vlagen over het water en er begonnen golven te komen, die de kleine klomp heen en weer schuddenIn werkelijkheid waren 't nog geen grote golven, maar voor de kleine boot met Rick en Bunkie erin leek het natuurlijk veel erger.En het begon heus gevaarlijk te worden. Af en toe kwam er zo'n hevige vlaag, dat ze zich stevig aan de rand van de klomp moesten vastklemmen. „Ik weet niet. maar.als je 't mij vraagt geloof ik, dat we het zwaar te verantwoorden krijgen!" riep Rick. Bunkie knikte ongerust. De klomp danste alsmaar wilder op en neer, zodat ze zich stijf vast moesten houden. En toen, plotseling, scheurde opeens het zeiltje van de mast en woei het water in.„Nou wordt 't menens!" bibberde Rick Kampioenschap 47/1 Vrijdag werden de wedstrijden om het biljartkampioenschap 47/1 voortgezet. De uit slagen waren. Van de Pol 300 22 59 13. Kruythof 213 22 42 9. Metz- 300 27 39 11.11 Sweering 188 27 38 1 Metz 300 22 51 13.63 De Ruyter 169 22 61 7.68 Van de Pol 200 10 155 30.— De Ruyter 27 10 9 2.70 Van de Pol 300 7 187 42.85 Sweering 32 7 19 4.57 De Ruyter 300 24 86 12.57 Kruythof 133 24 19 5.54 Haarlems kampioenschap De uitslagen van de op Vrijdagavond in café Doves, Julianapark gespeelde wedstrij den om het kampioenschap van Haarlem hoofdklas luiden: Th. v. Noort250 35 25 7.14 H. v. d. Broek 246 35 42 7.02 J. Doves 250 19 53 13.15 A. Corver 167 19 34 8.78 J. Willemse 250 21 56 11.. H. v. d. Broek 169 21 35 8.04 A. Corver 250 19 42 13.15 L. Wisker 144 19 50 7.57 De sluitingspartijen beginnen Zondagmid dag half vijf. Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - t/o de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ (Adv.) Schoolwedsfrijden Er begint tekening in de afdelingen te komen, In afdeling A plaatste MTS zicli in de eindstrijd, waarin de ploeg waarschijnlijk het Triniteitslyceum zal ontmoeten, indien HBS Velsen geen spaak in het wiel steekt. In afdeling B komen twee Haarlemse en een Heemsteedse MULO-school in de halve eind strijden, alsmede MTS 2. De uitslagen van Vrijdag waren: Afdeling A: HBS B—MTS 0—2. Afdeling B derde ronde: Klaas de Vries- school 1Bronsteeschool 1 40; Wim Ger- tenbachschool 1—MTS 2 0—3; St. Henricus- school 1Triniteitslyceum 3 20. Afdeling C, derde ronde: Klaas de Vx-ies- school 4—A. H. Gerhardschool 5 80; Bron- steesphool 2--2de Centrale school 1 3—0; Kennemer Lyceum 2Gymnasium 1 91; Coornhertlyceum 1Lorentzlyceum 4 00, Coornhertlyeeum 1 wint; Klaas de Vries- school 3Kon. Wilhelminaschool 3 91; HBS B 5—Chr. Lyceum 2 1—1, Chr Lyceum 2 wint; RK ULO (Hillegom)St. Jex-oen- school 2 35; St Henricusschool 4RK ULO 2 (Oude Gracht) 8—1. Afdeling D verliezei-safdeling tweede ron de: St. Franciscus Xaveriusschool 1Trini teitslyceum 8 11—0; St. Petrus Canisius- school 1lste Centr. School 3 01; Coorn- hertlyceum 4Bronsteeschool 4 20; Juliana v. StolbergschoolLorentzlyceum 5 10. Afdeling D winnaarsafdeling: Chr. Lyceum 32de Centrale School 3 0—0, 2de Centrale School 3 wint; Bornwatersehoollste Cen trale School 2 24; Prinses Ireneschool 2 2de Centrale School 2 03. Het programma voor Maandag luidt: Afdeling B, halve eindstrijden: A, H. Ger hardschool 1—Klaas de Vriesschool 1, 2 uur, HFC; MTS 2—St. Henricusschool 1, 2.15 uur, HFC. Afdeling C: Klaas de Vriesschool 4Bron steeschool 2, 2 uur, Noox-der Sportpark; Ken- nemer Lyceum 2Coornhertlyceum 1, 2 uur, Schoten; Klaas de Vriesschool 3Chr. Ly ceum 2, 3.15 uur, Noorder Sportpax-k; St. Jeroenschool 2St. Hexix'icusschool 4, 3.15 uur, Schoten. Afdeling D, verliezersafdeling, halve eindstrijden: St. Franciscus Xaveriusschool 1lste Centrale School 3 9.15 uur; Cooi-n- hertlyceum 4Juliana v. Stolbergschool 10.30 uur. Afdeling D, winnaarsafdeling, halve eind strijden: 2de Centrale School 3—lste Cen trale School 2, 2 uur; 2de Centrale School 2 Triniteitslyceum 6 of 7, 3.15 uur. Deze wed strijden worden op het Haarlem-terrein gespeeld. In de afdeling E worden de halve eind strijden op het Haarlem-terrein gespeeld. Sport in 't kort THBRIPPERDA. Voor Zondag is in gelast de competitiewedstrijd THB—Rip- perda om halftwaalf op het THB-terrein te Aerdenhout AANVANG DER BEKERWEDSTRIJDEN KORFBAL. Zondag beginnen de beker wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond. Oosterkwartier ontvangt de nieuwe eerste klasser Swift, waarvan het niet makkelijk te winnen valt. Aurora speelt tegen het gepromoveerde Watervliet I, doch zal na felle strijd o.i. toch moeten winnen. Sport Vereent ontvangt Animo Ready, dat ontegenzeggelijk zwakker is. Tenslotte speelt Sport Vereent 2 tegen Meo en Ooster kwartier 2 gaat voor de competitie naar ZKV 2. BINNENLAND Op medisch advies zijn de vrouw en twee kinderen van het gezin C. uit Veenen- daal ter observatie in een der Arnhemse ziekenhuizen opgenomen. Bij hen zijn ziekteverschijnselen geconstateerd die doen denken aan voedselvergiftiging. Het 1030 ton metende s.s. „Órpheus" van de K.N.S.M. is verkocht aan de Hansa-lijn te Bx-emen. Het schip is gebouwd in 1920. Op 10 Mei zal de Bijzondere Raad van Cassatie behandelen de zaken van H, K. uit Zutphen en J, H, uit Utx-echt, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf zijn veroordeeld, 'omdat zij hadden deelgenomen aan de voorbereiding van de Duitse overval op ons land. Tot deskundige op het gebied van ar- beidsaangelegenheden bij de missie van de E.C.A., in Nederland is benoemd de heer Joseph Carter. Voor zijn benoeming was de heer Carter lid van de redactie van de „New York Herald Tribune". In de oorlog was hij commandant van een tankbrigade. Vijf leden van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Doesburg brach ten Vx-ijdag een paar dozijn fraai gekleurde en „aangeklede" Paaseieren het paleis Soest- dijk binnen. Het waren de bekroonde exem plaren van een eierkleurwedstrijd, die de V.V.V, in Doesburg voor de lagere scholen in de Achterhoek had uitgeschreven. De collectie bestond uit de fraaist versierde eieren van 600 exemplaren, die door leer lingen van 27 scholen in de Achterhoek zijn beschildex-d, Een aantal ryksbureaux is onderge bracht in het centraal rijkbureau, Huygens- park 3839 te 's Gravenhage. Thans zullen ook de rijksbureaux voor Hulden en Leder en voor Rubber te Amsterdam met ingang van 28 April in het centraal rijksbureau worden opgenomen. Op 21 April wordt in de Apollohal te Amsterdam de eerste watersporttentoonstel ling na de oorlog van de Nederlandse ver eniging voor Handel en Industrie op het gebied van scheepsbouw en watersport, de „Hiswa", geopend. Vóór de ooi-log zijn vijf van deze tentoonstellingen gehouden, de laatste in 1938. Door een storing in een lcabel van het electriciteitsnet kwam de binnenstad van Utrecht Donderdagmiddag enige uren zonder stroom. De bedrijven in het centrum en de bioscopen ondervonden veel hinder van de storing. HAARLEM EN OMGEVING Morgen, Zondagochtend, geeft het Haar lemse Instituut voor Ai-beidersontwikkeling in het Frans Halstheater nog een voorstelling van de prachtige Franse natuurfilm van Georges Rouquier, „Farrebique". Dinsdag 18 April hoopt de heer H. P. Kropman, wonende Vergierdeweg 57, de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar als tim- merman in dienst trad van N.V Stork Hijsen, destijds te Hengelo, thans sedei-t Augustus 1032 gecombineerd met Werf Conrad N.V., te Haarlem. „De ontwikkeling van Haarlem als nijvere stad" is het onderwerp dat dir. C. Spoelder op Donderdagmiddag behandelen zal in een bijeenkomst van het departement Haarlem van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel. De heer C. A. Veeken, leraar aan de R.K. u.l.o.-school te Haarlem, is benoemd tot hoofd van de u.l.o-school 'te Volendam, die ih September zal beginnen, De Centrale Antirev. Kiesvereniging te Haarlem houdt Donderdag 20 April in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht een openbare vergadering naar aanleiding van de a.s. Statenverkiezingen. Spreken zullen mr, A. Bruch uit Haarlem en het Tweede Kamerlid mi-. A. B. Roosjen uit Amsterdam. (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) (Adv.) Paasfoumooi voor meisjes Oxxdanks de minder gunstige weersom standigheden kon het liandbaltoux-nooi voor de meisjes van de middelbare- en ulo scholen vrijwel volgens rooster worden af gewerkt, zodat van ochtend op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat de finales gespeeld kunnen worden. De finalisten hebben zich ieder in hun eigen afdeling na een halve'competitie, de sterkste getoond. Bij de jongste meisjes plaatsten zich de meisjes HBS i-n de finale door overwinningen op de Ketelaarschool (ULO C) en de HBS B. De tegenpartij wordt het Gymnasium, dat na twee over winningen tegen de Gerhardschool (ULO A) en de Bronsteeschool benevens een puntloos spel tegen de HBS A zich door een beter doelgemidelde boven deze laatste school plaatste. Bij de oudste meisjes gaat de strijd tus sen de HBS A en de Rijkskweekschool, die beide in hun afdeling ongeslagen bleven. De uitslagen van de vóórwedstrijden lui den: Jongste meisjes: Meisjes HBSKete laarschool 7—1, HBS B—Meisjes HBS 1—5, HBS AGymnasium 00, Gerhardschool Bx-onsteeschool 11, HBS ABronstee school 90, Gex-hardschool 81, Gymna- school 90, GerhardschoolGymnasium 07, HBS AGerhardschool 81, Gymna siumBronsteeschool 70. Oudste meisjes: HBS AHBS B 50, HBS A—Chr. Lyceum 6—3, HBS B—Chr. Lyceum 36, KetelaarschoolGerhard school 53, RijkskweekschoolBronstee school 51, Ketelaax'schoolBx-onstee school 50 (w.n.o.), Rijkskweekschool Gerhardschool 72, Rijkskweekschool Ketelaarschool 72, BronsteeschoolGer hardschool 54. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 14 Men noemde hem het haantje van de toren: Graag blinken en met alle winden meewaaien. Als 't niet immoreel was, zou ik blij zijn dat hij dood is. De twee mannen kijken elkaar aan. Een gevaarlijke zinsnede, amice, zegt inspecteur Zopanje langzaam, je wekt op die manier verdenking, waar geen grond voor verdenking behoeft te zijn. Dat wil nog niet zeggen, dat ik dr. Leidekker vermoord] heb. Daar had ik al heel weinig reden toe. Wie dan wel? De mensen die wat meer met hem in aanx-aking kwamen. Ik werkte niet onder hem, maar onder meneer Wijmans en meneer Van Bemmelen. Esman zwijgt opeens, 't Is alsof hij voelt dot hij teveel gezegd heeft. Kan ik je morgen op school vinden, als ik je nodig heb? vraagt de inspecteur. Ja, U kunt mij morgen de hele dag hier vinden, tenzij ik ziek mocht zijn. Denkt U dat daar kans op is? Nee, ik ben bijna nooit ziek. Goed, dan kunt U gaan. De amanuensis staat op, maakt een lichte buiging en vex-laat de kamer. In specteur Zopanje kijkt hem na. Hij is iets van hem te weten gekomen, niet veel, maar toch wel nuttige dingen, concludeert hij, terwijl hij zijn stenographische aan tekeningen doorleest. Tevreden is Zopanje wel over dit verhoor. Hij kan niet weten, dat de amanuensis de volgende dag niet op school zal zijn. Meneer Steeman is verdwenen. Een ogenblik geleden vex-liet hij de directexn-s- kamer, omdat hij voelde dat zijn aanwe zigheid Esman belette vrijuit te spreken. Inspecteux' Zopanje wacht een paar mi nuten op hem, doch als hij niet verschijnt, zoekt hij er verder niets achter en drukt op het knopje „concierge". Dr. Leidekker moet zeer op zijn gemak gesteld zijn ge weest. Er zijn drie knoppen, die de amanuensis, de conciex-ge of de administra trice waarschuwen in de directeurskamer te komen. Ja, ik dacht al, meneer de inspecteur, zegt Van Brussel zeer drukdoende, als hij het vertrek binnenkomt, ik dacht al, ik zal maar niet. naar huis gaan, want de inspec teur zal me nog wel willen horen. Niet waar? Iemand als ik, die het van zo dicht bij meegemaakt heeft, kan altijd een be langrijke getuige zijn. Veel heb ik natuur lijk niet te vertellen, want de moox-d heb ik niet gepleegd. U begrijpt als huisvader. De inspecteur tikt met zijn potlood op het blad van het bureau. Met een droog geluid breekt de stem en daarmee de woordenstroom af. Van Brussel, waar was jij toen de moord gebeurde? De ogen achter de ronde brilleglazen worden groter. Ik was in de conciergekamer. Merkte je daarvoor iets verdachts? Van Brussel aarzelt. Nou? vraagt Zopanje ongeduldig. Er was wel iets, inspecteur, maar ja, weet U Vooruit, kerel, kom er mee voor de dag! Zopanje wordt ongeduldig. Hij springt op van zijn stoel en loopt naar het raam. De concierge, die voor het bureau stond, draait zich verschrikt om Van morgen, inspecteur, vanmorgen was de deux-' open. Na het relaas van de concierge staat Zopanje voor de boekenkast het gebeurde nog wat te overdenken. Terwijl hij naar de boeken kijkt, laat hij de gebeurtenissen van deze morgen nog eens aan zich voor bijgaan. Hij bemerkt tot zijn grote vreug de, dat er enige aanknopingspunten zijn: de geopende deur, de handelsreiziger. Het verhaal van de conciex-ge was interessant, hoewel er echter ook veel kwaadsprekerij bij zat. De inspecteur bekijkt even de drie biocnotevelletjes, waarop hij zijn aanteke ningen heeft gemaakt en loopt dan op het bureau toe. Als hij op het knopje drukt, hoort hij de zoemtoom uit de administratiekamer. Een ogenblik later staat Ella Vlietema in de deuropening. Even leest Zopanje verba zing in haar blik. Is er iets van Uw dienst, inspecteur? vraagt ze dan kalm. Ik wilde U enkele vragen stellen, juf frouw. Gaat U even zitten. Ella Vlietema zit op de stoel voor het bxxreau, kalm afwachtend, alsof ze een stenogram zal opnemen. Opeens begint Zopanje zijn vragen af te vuren. Hoe stond U tegenover meneer Lei dekker, juffrouw Vlietema? Ik mocht hem niet zo heel erg. Waarom niet? Hij luierde. Ik hou niet van luie men sen. Behandelde hij U overigens goed? Zoals men zijn pex-soneel goed be handelt. Meestal deed meneer Wijmans trouwens de zaken af. Ik geloof dat meneer Leidekker zich alleen bij feestelijke ge legenheden bewust was directeur te zijn. Had U persoonlijke grieven tegen hem? Alléén dat hij zich overal zó gemak kelijk van af maakte. Wie leed daar het meeste onder? Meneer Wijmans. Hebt U iets verdachts gemerkt van daag? Dit was een heel gewone dag. Wie waarschuwde U dat meneer Lei dekker dood was?. De amanuensis deed de deur open en x-iep me. Schrok U? Ik schrik niet zo gauw. Voor het eerst glimlacht Ella Vlietema. Wat is Uw persoonlijke mening over deze gebeurtenis? Mijn persoonlijke mening? Wel een moord is afschuwelijk en afkeurenswaar dig, één van de ergste misdaden. Soms echter is een moord begrijpelijk, kunnen we verzachtende omstandigheden in aan merking nemen. Ik zou eerst moeten weten wie het gedaan heeft. Trouwens Wel? Wie zegt ons of meneer Leidekker geen zelfmoord gepleegd heeft. Dat zal het onderzoek uit moeten maken, Heeft hij daar wel eens op gezin speeld? Nee, nooit. Het slag mensen dat er met anderen over praat, doet het meestal niet. Meneer Leidekker vond zich daar zeker te belangrijk voor. Hij had een zeer hoge dunk van zichzelf. Dan gaat de telephoon. Elja Vlietema zwijgt. Zopanje pakt de hoorn van de haak en luistert. Gemeentelijk ziekenhuis. U wordt verbonden met dokter Van den Brandt, klinkt de stem van een jonge vrouw. Zopanje wacht. In de hoorn kraakt iets, dan hoort hij een zware mannestem. Dat moet dokter Van den Brandt zijn. Hij is de lijkschouwer van het ziekenhuis, Ze hebben vlug gewerkt, denkt hij nog. Hier Van den Brandt. U spreekt met inspecteur Zopanje, dokter. Ja, inspecteur. U wilde weten of dr. Leidekker inderdaad vex-giftigd is. Tot mijn spijt moet ik dit bevestigen. Uit de lijkschouwing en uit het chemisch onder zoek van de thee blijkt dit maar al te duidelijk. Van den Brandt zwijgt even. Zopanje vraagt: Kunt U mij ook zeggen welk vergif gebruikt is? Wel inspecteur, dat is niet zo een voudig te zeggen. Dit vergif is namelijk niet in de handel, doch moet van te voren samengesteld zijn door iemand die een zeer behoorlijke kennis van chemie bezit. Ik zou niet iemand weten. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6