Waar men eisen stelt WASSENAAR^ PALET J Voor zaken zonder vrachtauto Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch SLEUTEL WEG? Predikbeurten IJzeren hek stuk? Zaterdag 15 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Slagzinnen wedstrijd van i,Plantsoenbescherming" Een plant voor de beste van de week Enige tijd geleden hebben wij reeds een en ander meegedeeld over de actie van het comité „Plantsoenbescherming", waar van wethouder D. J. A. Geluk voorzitter is en waarvan voorts wethouder A. J. M. Angenent, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. J. Fontijne, de directepr van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorre- steyn en een aantal vertegenwoordigers, van onderwijs- en jeugdorgaoisaties deel uitmaken. Op 24 April zal een begin worden ge maakt met de propaganda op de scholen, Er zullen dagelijks vijf voorstellingen van de stichting „Film en Jeugd" worden ge geven in negen verschillende scholen in alle delen van de stad. Niet minder dan 24.000 leerlingen van de Haarlemse la gere, ulo-, nijverheids- en middelbare scho len zullen door een drietal rolprenten, over de duinen, de veenplassen en de parken en plantsoenen, gewezen worden op de waarde van het behoud der natuur. Wij vernamen dat er door de baldadig heid en de vernieling van allerlei open bare eigendommen in een stad als Amster dam jaarlijks voor een millioen gulden schade wordt toegebracht, waarvan 70.000 gulden alleen al in het Amsterdamse Bos. Zelfs in een kleine stad als Dordrecht wordt dit bedrag op een ton becijferd en het is verheugend, dat Haarlem daarbij nog een betrekkelijk, goed figuur slaat met een bedrag van ongeveer 50.000,Intussen zeggen deze cijfers lang niet alles, omdat er ook een niet in geld uit te drukken verlies wordt geleden aan aesthetische waarden. Het werkcomité overweegt voorts een opstelwedstrijd onder de scholieren uit te schrijven en de mogelijkheid van een foto wedstrijd met als thema de schoonheid van park en plantsoen. Tenslotte heeft men besloten thans een slagzinnenwedstijd onder het Haarlemse publiek te houden. Iedere week looft, de Dienst van Hout en Plantsoenen een tuin- of kamerplant, een struik of heester uit voor degene die naar het oordeel van de uit Haarlemse journalisten bestaande jury de beste slagzin, waarin op de puntigste wijze het grote belang van de plantsoenen en de bescherming daarvan wordt uitge drukt, vervaardigt. De termijn voor de eerste week sluit aanstaande Woensdagmorgen 8 uur. In zendingen kunnen worden gezonden onder het motto „Flora" aan de redactie van dit blad. De beste slagzin wordt in ons blad van volgende week Zaterdag bekend ge maakt. '■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Ij Eindelijk een bonafide vervoerder voor uw goederen. Snel, accuraat en veilig. En natuurlijk verzekerd BESTELDENST A.B.C. J HAARLEM, BARREVOETESTRAAT Z U Tel. 18428. Na 6 uur 14810 en 14155 (Adv.) Voor beier Reclamewerk wcotj-fn onrwtijotr» HAARLEM, DICKMANSTR. 18 - TEL. 15578 Elalagedecors - Showcards Loterij „Touring Zandvoort" gaat dit jaar niet door Naar wij vernemen gaat de loterij van de stichting „Touring Zandvoort", die dit jaar zou worden gehouden, niet door. Zij wordt tot het volgend jaar uitgesteld. Zols men zich zal herinneren had de stichting „Touring Zandvoort" het plan opgevat om, evenals door „Haarlems Bloei" zal worden gedaan, de kasmiddelen door een loterij, die door de hoofdprijs een landhuisje aantrekkelijk moest worden gemaakt, te verstevigen. De Zandvoortse raad stelde reeds grond voor dat doel be schikbaar. Indien deze plannen waren door gegaan, was de kans groot geweest, dat men dit jaar twee concurrerende loterijen had gekregen. Overleg tussen de beide stichtin gen heeft ertoe geleid, dat Zandvoort thans een jaar zal wachten en dan bij de organisatie alle profijt zal trekken van de door „Haarlems Bloei" opgedane erva ringen. Veertigjarig jubileum Woensdag 26 April hoopt de heer J. H. Gerritsen de dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma J. C. Swaalf, thans fa. Gebr. C. en A. Swaalf, Steenhouwerij te Haarlem. De huldiging zal plaats hebben op de feestdag des morgens van elf tot 12.30 uur in de steenhouwerij in de Judith- Leysterstraat. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; Firma C. G. Loo- meyer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495; Nolf's apotheek. Kruisstraat 26, telefoon 11174; Schoterbosch-apotheek, Rijksstraat weg 19, telefoon 12711. HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout- apotheek. Zandvoortselaan 164, telef. 26772. BLOEMENDAAL: Santpoorter apotheek, Bloemendaalseweg 145. Santpoort-Station; Elswout-apotheek, Bloemendaalsestraatweg 341, Overveen. ADVERTENTIE Slagroom ohooo's slechts 20 ct. p. stuk is alleen verkrijgbaar in BAKKER'S CAFETARIA'S Rijksstraatweg t.'o Haarlemterrein Gen. Cronjéstraat 121 Tel. 24730-13277 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 April 1950 GEHUWD: 14 April, R. E. Busser en R. Smits. BEVALLEN van een zopn: 13 April, C. Koster—Blomme; F. M. van Roodselaarvan den Heuvel; C. C. Barleensvan Bergen; 14 April, J. S. Jergersma—van Feggelen. BEVALLEN van een dochter: 12 April, C. G. H. StoltenborgNowak; 13 April, T. J. van der LindenJenner; M. G. van Leeuwen —de Vos; A. H. DuijndamGranneman; J. M. W. van BakkumWildschut; M. Maat- kampMulder; M. BrinkmanDavelaar; 14 April, F. KoekSmit. Muziek „Zang en Vriendschap" gaf opera- concert De oude Haarlemse Liedertafel „Zang en Vriendschap" is springlevend haar 121ste jaar ingetreden. Als eerste manifestatie in het publiek bracht zij Vrijdagavond met medewerking van de H.O.V. en enkele solisten een lirogramma van opera-frag menten ten gehore. Natuurlijk kregen het Jagerskoor uit „Der Freischiitz", het Pel grimskoor uit „Tannhauser", het Matrozen- koor uit „De vliegende Hollander" en het „Romains, Romains, nous sommes Ro- mains" uit „Hérodiade" als beproefde suc cesnummers bij dergelijke uitvoeringen een beurt en zij deden het met de brillante orchestratie best. Het Pelgrimskoor, dat in alle opera's ter wereld de nachtmerrie van de dirigenten is, kreeg men nu eens mooi zuiver en goed van klankverhouding te horen. En toen bleek het toch een belang rijk stuk koormuziek te zijn en in het opera-genre zeer merkwaardig. Doch er waren ook minder bekende koornummers. Zo een niet bijster gelukkig gekozen fragment uit ..Lohengrin" dat, uit zijn verband gerukt, een vrij brallend ef fect maakt en een tweede uit dezelfde opera de optocht naar de burchtkapel dat het hoogtepunt van het koorpro gramma werd. Het was een knappe presta tie dit clubbelkoor zo innig en glanzend te laten klinken en het op te voeren tot een stralende climax. Dan was er ook nog een scène met man nenkoor, uit „La Forza del Destino" van Verdi, waarin de heer Bram Misset op waardige wijze een belangrijke bas-solo partij vervulde en het koor zich met zeer veel effect van zijn taak kweet. In dit nummer had ook de sopraan-soliste van de avond, Erna Spoorenberg, een kleine partij. Hierin kon deze haar kwaliteiten niet al te best laten gelden. Maar dat was toen al gebeurd. Zij had het publiek in verruk king gebracht, niet enkel door haar fraai getimbreerd en warm geluid, doch ook door haar prachtige beheersing der colora tuur in de grote aria van Philine uit ..Mig non" van Thomas. Dat was werkelijk een verrassing, temeer daar haar eerste optre den met dè guitige aria van Aennchen uit „Der Freischiitz" qua voordracht geen bijzonder sterke indruk had gemaakt. Het werd wel mooi gezongen maar de zangeres was het guitige nichtje niet dat ze moest voorstellen. Doch als Philine bewees zij een zangeres en een vertolkster van het eerste gehalte te zijn. Ook de alt Annie Woud werkte mede als soliste. Prachtig gedisponeerd als zij was kon zij met het Largo van Handel en het „Che farö" uit „Orpheus" van Gluck iets presteren, wat men zich niet mooier dro men kan. De kracht van eenvoudige maar geïinspireerde melodieën door zulk een rijk orgaan gezongen, is altijd weer ge weldig in haar primaire directheid. Het orkest reageerde correct op de wat overbodig drukke directie van de heer Jack P. Loory. Dat werd wel een beetje gevaarlijk bij de ouverture tot het „Die Meistersinger", welke trouwens geen kluif is voor iemand wiens geregeld werk het niet is een orkest te dirigeren. Overigens was er in het werk van de bedrijvige di rigent veel te waarderen. Er bestond veel belangstelling voor deze avond. Ook de ere-voorzitter, de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, was met zijn echtge note aanwezig. JOS. DE KLERK. is voor meubels, linoleum en parket Lincol was het merk alleen door de glanzende was sen en zuivere terpentijn. LINCOL POLISH, HAARLEM (Adv.) Herstelde mr. Cremers opende „Chez Madame Benelux" De heer J. M. J. Hulsen, de exploitant van het Haarlemse hotel „Royal", is een groot bewonderaar van de Belgische en Luxemburgse cultuur en een geestdriftig belijder van de Beneluxgedachte, hetgeen hij tot uitdrukking heeft willen brengen door een afzonderlijke afdeling van zijn établissement met de naam „Chez Madame Benelux" te sieren. Op zichzelf zou dit als een louter com merciële activiteit beschouwd moeten wor den, doch de heer Hulsen is erin geslaagd het bestuur van de afdeling Kennemer- land van het Comité van Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwerking ervoor te interesseren omdat hij zich niet alleen wilde toeleggen op het verschaffen van aangename spijzen en dranken aan de gaande en komende man, doch tevens wilde bijdragen tot de kennis van kunst en na tuur van de landen waarmee Nederland een economische eenheid vormt. Daartoe heeft hij de wanden van de zaal waarin hij zijn gerechten opdient, verlucht met tal van fraaie foto's en énkele indrukwekken de diorama's van steden en landschappen in het gebied van onze Zuiderburen en het Groot-Hertogdom. De te serveren schotels en de te schenken wijnen dragen eveneens het kenmerk van het nieuwe verbond en zij zullen worden opgedist door meiskes die de gasten in het Vlaams en Waals zullen toeklappen. Zij waren er intussen gisteren bij de opening nog niet bij. Wel was er Haarlems burge meester, die aldus zijn eerste openings speech sedert zijn herstel hield en de wet houders Geluk en Happé, alsmede ver tegenwoordigers van de beide partners in de Benelux. Mr. Cremers zei, dat afspraken op het hoogste niveau niets zouden geven indien er geen werkelijke belangstelling bij de volken voor eikaars moeilijkheden, pro blemen en eigenaardigheden zou bestaan en zolang de kennis van het buurland op zou houden bij de jongens van de benzine pomp of de kellner. Daarom begroette hij het initiatief van de heer Hulsen als een welkome bijdrage tot de verbreiding van de Benelux-gedachte. Vervolgens speelde een strijkje de volks liederen van de drie landen, waarna tot de stoffelijke attracties van de nieuwe inrich ting werd overgegaan. Haarlemse rechercheur gaat vrij uit Geruime tijd geleden hebben wij mel ding gemaakt van een justitieel onderzoek dat gaande was tegen de Haarlemse rechercheur M. W. Deze werd ervan be schuldigd verduisteringen te hebben ge pleegd ten nadele van een destijds geïn terneerde Haarlemse dame, die later door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd vi-ijgesproken van de haar ten laste gelegde feiten. Naar wij thans vernemen heeft de Offi cier van Justitie te Haarlem besloten geen vervolging tegen W. in te stellen, daar uit het onderzoek niet is gebleken, dat hier van enig misdrijf sprake is. Hoge functie bij U.N.O. voor mr. Van Heuven Mr. J. C. van Heuven, adrïünistrateur bij het ministerie van Sociale Zaken, zal binnenkort door secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, worden benoemd tot directeur van het sociale departement van de UNO te Lake Success. Van 1947 af was mr. Van Heuven lid van de sociale commissie van de UNO. Mr. Van Heuven zal de heer Rafael Cilento, een Australiër, opvolgen. Het so ciale departement van de Verenigde Naties omvat vier afdelingen, die elk een direc teur hebben. Zware MATRASDEKKEN met jutevlies gevuld 80/190 90/190 120/190 130/190 7.85 8.75 9.75 11.75 Ongevulde MATRASDEKKEN 3.30 3.65 4.95 Witte MOLTON DEKENS 125/180 140/190 160/210 Jansweg t/o station Telefoon 14329 n«U HAARLEMS BEDDENSPECIAUST (Adv.) Post voor troepenschepen op weg naar Nederland Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de tratpenschepen „Dundalk Bay", „General Howze", „Nelly" en „Skaugum", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op Maandag 17 April in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging: „Op thuis reis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet wor den vermeld. Post voor militairen op de „General Ballou" moet uiterlijk Zondag 16 April ter post worden bezorgd. Vooronderzoek in de zaak-De B. wordt voortgezet Hoge Raad wijst verzoek tot schorsing af De Hoge Raad heeft de heer P. de B. te Drachten, voorzitter van de Bond van Mo bilisatie-invaliden en van de stichting „De Nederlandse soldaat" in het ongelijk ge steld in een tussenproces. De heer De B. had aan de rechtbank gevraagd de tegen hem aanhangige strafzaak zolang te schor sen totdat beslist zou zijn in een tussen hem en de bond gevoerde civiele proce dure. De rechtbank en later ook het ge rechtshof wezen dit verzoek af. De Hoge Raad heeft thans in gelijke zin beslist. De Hoge Raad overwoog dat wanneer iemand een vordering heeft, groter dan het door hem toegeëigende bedrag, die toeëigening niettemin onrechtmatig is, in dien de goede trouw niet aanwezig is. De rechter-commissaris in strafzaken te Leeuwarden kan thans het vooronderzoek in de zaalc-De B. voortzetten. VERBOUWING „SPAARNBERG" Wij hebben gisteren melding gemaakt van de verbouwing van het voormalige buiten „Spaarnberg" aan de Wüstelaan in Santpoort tot klein-seminarie voor het Lavigerie-college, de zogenaamde „Witte Paters". Dit belangrijke werk er zal onder meer een verdieping op het gebouw worden gezet wordt door de Bloemen- daalse aannemer G. J. Evers uitgevoerd. DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND (Adv.) Burger zonder vaderland, bruidegom zonder bruid Een gemeenteambtenaar weigerde giste ren het burgerlijk huwelijk te voltrekken van Garry Davis en zijn Californische bruid Audrey Peters. Zo is Garry Davis niet alleen de man zonder vaderland geworden maar eveneens de bruidegom zonder bruid. Eergisteren traden Davis en Audrey tijdens een openbare plechtigheid in het huwelijk op de trappen van het stadhuis te Ellsworth. De dominee die de plechtig heid leidde, tekende echter geen certifi caat. Garry verklaarde eergisteren dat hij niet wilde dat er een speciaal geloof bij zijn huwelijk te pas zou komen omdat iedereen van zijn huwelijk getuige moest kunnen zijn zonder over de geloofskwestie te vallen. Om moeilijkheden te voorkomen besloot hij echter na deze openbare plech tigheid toch nog naar de burgerlijke stand te gaan om zijn huwelijk te laten registre ren. Toen hij echter op het stadhuis ver scheen, bleek de ambtenaar niet genegen zijn huwelijk te voltrekken. Hij zeide van verschillende juristen de raad gekregen te hebben zich niet met dit huwelijk te be moeien omdat er verschillende juridische addertjes in het gras scholen. (U.P.) Bekroonde hoorspelen'voor het nationale programma De Nederlandse Radio Unie heeft in 1949 een hoorspel-prijsvraag uitgeschreven voor het nationale programma ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Juliana. Er zijn hiervoor 127 manuscrip ten ingezonden. Op voorstel van de be oordelingscommissie heeft men de prijs van ƒ2.000,niet toegekend, doch deze gesplitst in prijzen van 1500 en 500, namelijk voor het hoorspel getiteld „Pad der vrijheid, pad der wildernis" en voor het hoorspel „Thijl". Na opening der motto-enveloppen ble ken de inzendingen respectievelijk afkom stig te zijn van de heer P. Molegraaf te Overschie en van de heer Manuel van Loggem te Amsterdam. Het eerstgenoem de hoorspel zal in het nationale program ma van 1 Mei uitgezonden worden. De Bond van Arbeiders-Esperantisten, district Noordholland, houdt morgen, Zon dag, een bijeenkomst in Haarlem. In groepen wordt door Haarlem gewandeld om oude bouwwerken te bewonderen, 's Middags wordt een bezoek gebracht aan het Frans Halsmuseum. In de laatste trekking der Staatsloterij is op no. 5884 een prijs gevallen van f 15.000 met een premie van f30.000. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Na reeds in Amerika tot het uitverkoren spel van alles wat nog in de jongenskiel gekleed gaat, te zijn gewordengaat de „zeepkist" een triomftocht door Europa beginnen. Uit alle landen duiken berichten op van spannende zeepkisten-races en waardige heren houden zich dagelijks bezig met de problemen die deze nieuwe jongenssport opwerpt. Opvallend is dat men allerwege erop uit is dit amusement te reglementeren. Ook in Frankrijk waar de automobielclub van Parijs en omstre ken twee prototypes ontwierpdie men onder het welwillend oog van een „flic" en de voorbijgangers op de Place Ven- döme door de vijftienjarige Jean-Claude en de dertienjarige Pierre-Louis kan zien inrijden. Wellicht kan een Haarlemse jon gen die op 5 Mei aan de races van het Centrumcomité Koninginnedagwil mee doenzich door deze Franse modellen laten inspireren. ZONDAG 16 APRIL 1950. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dr. A. J. Rasker. Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. W. J. van Elden, H. Doop. 7: Dr A. J. Ras- kes. Dinsdag 7.30: Lith. Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J Waardenburg. Oosterkerk. 10: Ds S. H. J. Voors. Kapel Sarepta 9,30: Dhr. G. Ger mans, Kinderkerk. 10,45: Ds. A. Oskamp, v. Heemstede. Bakenesserkerk. 9.30: Kinder kerk. Diaconessenhuls. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds M, G. Blauw. Em, Pred. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost 10: Dhr. J P. van Eijsden. Centrum 10: Dhr. A. Zonnevylle. West. 10: Dhr. F. van Woerden. Ver. van Vrijz Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: A F Bes- selaar. Evang. te Amsterdam. Woensdag 8: J F. Snoeks Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. G. B. van Prattenburg. Evang. te Driebergen. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 7.45- Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d Brink. Opwekkingssamenkomsten, Zui- derkapeL Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Vrij Evang. predikant te Kampen. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst, Zondag 10.45: Dhr. J. Kits, van Driebergen Vrjje Evang. Gemeente, Bakenèssergracht 65. 9.30 en 5: Evang. L. J. Neerings, van Enkhuizen. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L Mulder, van Maartensdijk. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds Gaaikema. van Harlingen. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. E. B. A Poortman Geref. Kerk. Klopperslngel- kerk. 10: Ds P. H. de Kleer, v. Utrecht. 5: Ds. P de Ruig. Wilhelminakerk. 10: Ds. A. M Boeijinga 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid- Oosterkêrk. 10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. H. de Kleer. v. Utrecht. Geref. Gemeente on der het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. Louw. van den Haag. 8: Jeugdsamen- komst (geb. Salem' Leger des Heils. Schag- chelstraat 26. O.l.v. Maj. Bosveld. 10: Heili gingsdienst, 7: Openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Woens dag 8: Instuifavond voor de jongelui. Don derdag 8: Heiligingsdienst. Ned. Chr. Gc- meenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Im- manuel-kapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Sa menkomst. 7.30: Jeugddienst. Donderdag 7.45: Samenkomst Vergadering van Gelo vigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (brood- breken). Gemeente des Hceren. Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeen te Gods. Jansstraat 85. zaal 5. 10: Samen komst. Gemeente van Christus, Ged. Oudé Gracht 47 (achterzaal10.15: Preek en Avondmaal. 7: Preek en liederenavond. Kruisleger. Wolstraat 7. 10: Heiligingsdienst 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamenkomst met bevestiging nieuwe Officieren. Donder dag 8: Verlossingssamenkomst. Leidster Zondag mevr. Commandeure Brinksma Doe- vendans, van Amsterdam. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soeli-Beweglng, Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. M. A. Harkink, den Haag Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ra maker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. 7: Ds. H J. Drost, van 's Gravenhage. Jeugddienst Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. NedL Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G A. Barger. Jeugddienst. 7: Ds. H W. Duyve'ndak. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuij- zen. 7: Ds. E Dijkhuis. Haarlem, Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. E. Dijkhuis, Haarlem. Jcugdkaüel. Wijkgeb. Dreef. 10: Dienst. Prin- sessekade 3. 10.30: Dienst Ned. Prol. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv. Haarlem. Geref. Kerk. Christ. Lyceum. 9: Ds. J. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koe- diefslaan 10: Ds, A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel, Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr. A. A. van Ruler. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. W. Muilwijk, Rem. Pred. te Hilversum.. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker.. BLOEMENDAAL. Ned. Hen* Kerk. 9 en 10.30: Ds. P. J. Mackaay, van Haarlem. 7: Dr, J. L. Louet Feisser, van Amsterdam. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Dr. D. G. A. Brouwer. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. Soefi-Beweging. Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. 7.45: Zondagavondstilte voor Prot! Overveen. voorafgegaan door Zangdienst. aanvangende 7.15 in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10.15: Ds, J. A. v. Arkel, van Haarlem. 5: Ds. W. Fijn van Draat. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. A. Tichelaar, H Doop. „De Toorts" 10: Ds. L. Cannegieter. Óastricum, „De Kapel" 5: Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. H. J. Plaggemars. Jeugd dienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds J. Kroon. 10.30: Dezelfde, H. Doop. 7: Ds. J. Kroon. Bittere Rijst (Cinema) en Manon (Luxor). Er draaien deze week twee films in Haarlem die wij nog kort geleden uitvoerig hebben besproken. In de eerste plaats „Bittere Rijst'een werk van de Italiaanse regisseur Giuseppe de Santis, van wie men onlangs in „Cinema" „De tragische jacht" kon bewonderen. Sommige critici zijn de regisseur hard aangevallen ornaat zij van mening zijn, dat hij te ver is ge gaan in zijn concessie aan het publiek en dat hij met name te veel gespeculeerd heeft op het element „sex appeal". Nu is het inderdaad waar, dat de figuur van Sylvana Magnano tegemoet komt aan het niet on redelijke verlangen van de bioscoopbezoeker gedurende anderhalf uur een aangenaam uitzicht te genieten. Wij geloven echter dat De Santis' verdiensten er niet minder om zijn. Zijn camera-behandeling is fors en virtuoos tegelijkertijd en heeft op aan vaardbare wijze het sociale gegeven: het trieste lot dei- rijstpluksters en de fictie: een geraffineerd misdadigerscomplot weten te vermengen. Ook ten aanzien van de film van de Fransman Henri-Georges Clouzot heeft men opgemerkt, dat de charme en tragiek van het klassieke voorbeeld, de gelijk namige roman van de Abbé Prévóst, zijn opgeofferd aan de twijfelachtige bekoring die er van het oerdomme, doch tegelijker tijd fascinerende gezichtje van Cécile Aubry als Manon uitgaat. In onze bespre king hebben wij erop gewezen, dat deze moderne Robert Desgrieux en Manon wei nig gemeen hebben met ae oorspronke lijke romanfiguren en dat Clouzot tenslotte zwelgt in overdreven pathos en sentimen taliteit. Dai: neemt niet weg, dat de film aanvankelijk een boeiend beeld geeft van de verwarring van geest en zinnen die in de bevrijdingsroes ontstond, waarbij hij maar weinig aan de fantasie van de toe schouwer overlaat. J. H. B. Verloren jeugd (Frans Hals). Een verhaal over een van de vele sociale pro blemen waardoor het na-oorlogse Italië wordt geteisterd, namelijk dat van de los geslagen, cynische jeugd, die, om haar ple ziertjes te financieren, zich op het pad der misdaad begeeft. De toeschouwer wordt aan het begin van de film gewaarschuwd, dat dit „een ruwe, haast grove film is", die echter in deze explosieve vorm is vervaar digd, ómdat de wereld van nu alleen n<?g voor „atoombom-effecten" gevoelig is. Zelfs al zou dit waar zijn. dan was deze waarschuwing nog overbodig omdat deze film noch ruwer noch grover is aan de meeste na-oorlogse Italiaanse tendenz- films. Zij is wel aanmerkelijk minder doel treffend, want hoewel wij niet twijfelen aan de eerlijke poging om het gestelde pro bleem te benaderen, zijn de makers incom petent gebleken om dit te doen en daarbij ver onder de maat gebleven met hun knal effecten, die in ieder „normale" thriller te zien zijn. Met wat minder klap-sigaren en wat meer subtiliteit en psychologisch be grip was het gegeven overtuigender uit te werken geweest. W. L. B. „Keizerwals" (City). Opnieuw wordt in Haarlem vertoond de film ..Keizerwals"' welke zich in Wenen afspeelt en waarin Joan Fontaine en Bing Crosby de hoofd rollen vervullen. In deze kleurige film worden de Weense liedferen in de Engelse taal gezongen. Geheime dienst in donker Afrika (Spaarne). Deze avonturenfilm in vijf tien hoofdstukken speelt zich af in oor logstijd in de Marokkaanse stad Casablan ca, waar een handjevol geallieerden en een veel groter aantal als Mohammedanen verklede nazi's elkander vrijwel onophou delijk met de vuist bewerken. Hoewel on geveer al deze gevechten, waarvan het heil der mensheid afhankelijk zou zijn, op na genoeg dezelfde acrobatische wijze ge voerd worden, moet men bewondering heb ben voor degenen die 't vermogen bezaten zoveel onzin te bedenken en op cel luloid vast te leggen. Men bedient zich ove rigens van de modernste explosieve stoffen om het gemis aan waarschijnlijkheid te vergoeden en van de snelste vervoermid delen (automobielen, motorboten en vlieg tuigen) om de plaatsen te bereiken waar de strijd op leven en dood kan worden voortgezet. Van geallieerde zijde geschiedt dit door een onversaagde Amerikaanse spion, de Franse ambassadeur en een jour naliste in rijbroek. De tegenpartij (de Axis, zoals de vertaler met hardnekkigheid blijft volhouden) staat onder commando van een Gestapo-officier in het gewaad en met de waardigheid van een door hem uit de weg geruimde sultan. In het voorprogramma kan men een Mexicaanse zanger horen. Verder is er een niet onaardige tekenfilm en een dolle klucht over een bruidegom die een spook heeft gekocht. D. K. Rembrandt Theater prolongeert „Mr. Belvedere loopt college" waarin Clifton Webb als de verschrikkelijk deftige en zelfingenomen wonderstudent voor enkele uren vrolijkheid zorgt. SCHILDERSBEDRIJF GASTHUISSTRAAT 12 TELEFOON *5286 VONDELWEG 96 Bel of schrijf even (Adv.) Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J, Reurink, Aerden- houts Duinweg 8, tel. 26035; dr. J. Laeijcn- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel, 19920. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 93. tel. 28197: Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. G. AIDERS EN ZN. JAN STEENSTRAAT 39 TEL. 13786 (Adv.) SCHEEPVAART Aagtekerk, 14 v. Galveston n. Lake Charles. Aardük, 14 v. Coatzacoalcos n. Tampico. Agamemnon, 13 v. New York n. Turkseil. Alcor. pass. 14 Oucssant n. Antw. Aldebaran, 14 te Narvik v. R'dam. Alderamin, pass, 14 Perim. Algenib, 14 te Victoria Alamak, 13 v. Aden n. Suez. Alcyone, 14 verw. te Buenos Aires v. R dam. Aldegonde (t). 11 v. Singapore n. Bangkok. Aletta, 12 te Port Swettenham v. Pladju. Algonquin Victory, 11 te Boston v. New York. Almdijk, 13 te Hamburg v. Bremen. Ahvaki. 13 1100 m. Z. New York. Amstelveen. 13 560 m. NW. Bermuda. Andljk. 13 140 m. ZW. Flores. Armllla (tl. 13 v. Pladju n. Singapore. Axeldijk. 13 420 m. NO Flores. Alkaid, pass. 14 Vlisslngen. Abbedijk. 14 v. Buenos Aires n. Santos. Alblasserdijk. 15 te R'dam v. New Oriean*. Aldabi. pass. 14 Kp. Verd. eiL Alnati, 14 v. Buenos Aires n. Antw. en R'dam Appingeöam, 14 v. R'dam. Arnedijk, pass. 14 Miami. Bengkalls, 13 te Marseille. Berlage. 11 te Shimizu v. Yokohama. Bloemfontein. 12 te Lorenzo Marques v. Durban Elack Falcon. 12 te New York v. Baltimore. Blijdendijk. 14 te Bombay verw. Blommersdijk, 13 340 m. Z. Kp. Race. Bonaire, 13 200 m. W.NW. Finisterre. Boschfontein, 13 120 m. O. Madeira. Baarn. pass. 14 Margarita. Bantam, pass. 13 Gibraltar. Borneo, 14 v. Semarang n. Djakarta. Boskoop, 14 v. Aruba n. Lagualra. Bacchus, 11 te Lagualra n. Puerto Cabello. Cameronia. 13 v. Djakarta n. A'dam. Cory da (t), 13 in Suez kanaal. 14 verw. ta Suez. Cottica, pass. 13 San MlgueL Cuanza. 13 te Semarang. Castor, 13 120 m. W. Turks elL Ceram, 14 verw. te AUeppey. Ceronia (t). 14 v. Purflcet te R'dam. Cronenburgh, 13 bij Ouessant. Cistula, 15 te Suez. Duivendrecht (t). .13 200 m. N.NO. St. Pauls Delfshaven, 14 te Buenos Aires v. R'dam. Delft. 14 v. Valparaiso n. Talcahuano. Domburgb, 13 v. Bordeaux. Dundalk Bay. pass. 14 Minicoy. Erinna (t). 14 verw. te Singapore v. Balikpapan Rocks. Edam. 13 1150 m. W. Landsend. Eendracht. 13 60 m. W. Malta. Esso Rotterdam (t). 13 160 m. W.tZ Ouessant Eemland. 15 te Santos. Ena (t). 14 te Abadan v. Suez. Esso Den Haag (t). 14 v. Aruba n. R'dam. Etrema (t). 14 te Balikpapan v. Soerabaja. Farmsum. 14 v. Trltjldad n. Cumana. Felipes (t). 13 500 m. W. Minicoy. Gaasterkerk, 13 te Antwerpen. General C. H. Mulr, 14 verw. te Suez. Gouwe, 13 v Hull n, R'dam. Grootekerk, 14 te Lorenzo Marques verw. Gordias, 14 verw. te Bremen v. Hamburg. Garoet, 14 te Bels wan. Hellenic Prince verm, 28 v. Djakarta n. A'dam. Hugo de Groot, 13 in Skagerrak. Haarlem. 14 v. Trinidad n. Cumana. Hellenic Prince, 11 te Colombo v. Napels. Hoogkerk. 13 500 m. NO. Cambodia Point. Hera. 13 120 m. W.t.Z. Madeira. Hestia. 14 v. d. Schelde n. A'dam. Hector. 14 pass. ZO. punt Sardinië. Heemskerk. 14 v. Marseille n Antwerpen. Hilversum. 15 te R'dam v. Chlttagong. Jaarstroom. 13 v. Freetown n. Dakar. Jagersfontein. 13 350 m W. Walvisbaai. Joost v. Vondel. 13 820 m. W.t.Z. FayaL Kertosono, 14 te Napier v. Littleton. Kota Baroe. 13 v. Djibouti n. Melbourne. Kota Gede, 14 te Luanda v. Boma. Koto Inten. pass. 13 Socotra. Langkoeas, 13 v. Colombo n. Djibouti. Leopoldskerk. 13 v. Suez. Lutterkerk, 13 dwars Port Soedan. Lieve Vrouwekerk, 13 op de Elbe v. Vlisslngen naar Hamburg. Lombok. 13 190 m. W. Colombo. Luclta t). 13 v. Liverpool n. Heysham. Luna, 13 v R'dam n. A'dam. Limburg. 14 v. Durban n. Buenos Aires. Meerkerk, 14 v. Manilla. Mnaskerk, 14 te Dakar. Mapia, 13 v. Singapore n. Port Swettenham. Marisa (t). 13 pass. Ouessant. Meliskerk. pass. 14 Thursday elL Molenkerk. pass. 13 Cocos eil. Muiderkerk. 14 te Dar es Salaam. Macoma (t). 13 in Molukken Zee. Manoeran. 11 v. San Francisco n. Los Angeles. Merwede, 13 350 m. Z. Kp. Lopez. Mijdrecht (t). 13 160 m. Z.ZW. St Faulsroeks. Maashaven. 14 te Antwerpen v. Hamburg. Marlekerk, 14 v. Antwerpen. Marpessa (t). pass. 14 Malta. Modjokerto, 14 v. Taruna via Menado n. Soe rabaja. Nelly, pass. 13 Minicoy. Nestor. 13 v Jaffa n. Valencia. Nigerstroom. 14 te Port Bouet n. Monrovia. Nederland (t). pass. 14 Kp. Tenez. Oberon, 14 te Maracaibo v. Aruba. Oranje Fontein. 13 v. Kaapstad n. Tenerlffe. Papendrecht (t), 13 te Suez. Poseidon, pass. 13 Inagua. Prins Frederlk Hendrik, 14 te Antwerpen. Prins Willem II, 13 v. Puerto Tarafa n. New Orleans. Prins W. v. Oranje. 13 Zuid Anticostl eiL Prins Alexander, 13 270 m. N. Flores. Perna (t). 14 te Singapore. Prins Philips Willem, 14 te Guayabal v. Puerto Limon. Prins Willem ni, 14 v. Tel Aviv n. Bougie. Rempang, 14 verw. Djakarta. Ridderkerk, 13 v. Genua n. Port Said. Rondo. 13 bij Pantellaria. Rotti. 13 te Sungeigerong. Ruys, 13 660 m. NO. Tristan da Cunlia. Raki, 15 te Manilla. Rijn, pass. 14 Ouessant. Slamat. 14 te Khorramshar v. Abadan. Stad Maassluis, pass. 14 Kp. Roca. Saparoea, pass. 13 Perim. Salawati. 11 te Houston. Skaugum, 13 120 m. W.NW. Enggano elL Sumatra. 12 te Soerabaja v. Panarukan. Salatiga. 12 800 m. N.NO. Marshall eiL Sunetta ft). 13 100 m. Z. Kreta. SaUand, 13 260 m. NO. Madeira. Sarangan. 13 v Bangara n. Makassar. Sinabang. 13 v. Pcnang n. Belawan. Stuyvesant, 13 730 m. w. eiL Palma. Sarpedon, 14 te Curacao v. Carupano. Sloterdijk. pass. 14 Minicoy. Stad Alkmaar, 13 v. Aden n. Mombassa. Stad Arnhem, pass. 14 Kp. Palos. Stad Breda. 14 te Port Said. Schiedijk, 12 v. Singapore. Tallsse. 14 te Charleston v. New Orleans. Titus. 14 te Karlovasl v. Izmir. Tabinta, 13 v. Padang n. Djakarta. Tarakan, 13 verw. pass. Gibraltar. Tawall, 8 v. Vancouver. Tero, 14 v. Norresunbv n. Antw. en R'dam. Tosari, 12 200 m. ZO. Durban. Tibia (t). 13 300 m. NO. Trinidad. Tabinta, 14 te Djakarta v. Padang. Ternate. 14 bij Sable n. Halifax. Tjibesar, 15 te Singapore v. Soerabaja. Tjisadane, 14 v. Djakarta n. Singapore. Tegelberg, 13 v. Zanzibar. Tiberius. 11 tc New Orleans v. Houston. Tjipondok. 13 v. Hongkong n. Singapore. Utrecht. 13 te Los Angeles. Van Heutsz. 13 v. Hongkong n. Hoihow. Van Rlebeeck, 15 verw. te Soerabaja v. Djakarta Veendam, 13 740 m. O.t.Z. Kp. Race Volendam. 13 v. Halifax n, New York. Vrijburgh. 13 v Casablanca n. Diéppe. Van "t Hoff. 14 v. Dublin n. valmouth. Waterman, pass. 14 Finisterre Weltevreden, 14 te Semarang. Willem Ruys, pass 14 GuardafuL Waterland, pass. 14 Finisterre. Westland, 13 rede Ilheus. Wtnsum, pass. 13 Flores. Winterswijk, pass- 13 Finisterre. Wieldrecht (t). 12 te Sydney v. TJ. Uban. Willem Barendsz, 13 60 m. Z. Kp. Verde. Willemstad. 13 te Antwerpen v. A dam. Zuiderkruis. 12 v. Makassar te Soerabaja, Zeeland ssm., 14 v. Aarhuus n. Blyth. Zonnewijk. pass. 14 Kp. Carbon. Zwijndrecht, pass. 14 Beachyhead.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7