Haarlems Dagblad Gouden feest „De Russen weten dat zij een oorlog riskeren", aldus Britse commandant 64e Jaargang No. 19528 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713,10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 18 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <9prcctjtc 'tJaarlcitisc^c Courant (2Ctttto té$:6) Directie: P. W. Peereboora en Robert Peereboom DE BOND van Bloembollenhandelaren viert deze week zijn gouden jubileum. Wij hebben Vrijdag het een en ander mede gedeeld omtrent de stand van zaken in de bloembollenhandel en kwesties die zich daarbij voordoen. In dit nummer volgen mededelingen omtrent het gouden feest, dat in grote stijl zal worden gevierd. Het is het ware ogenblik voor zulk een viering: de velden staan in bloei en ook de Keukenhof-tentoonstelling te Lisse toont haar bloemenpracht. Maar de zakelijke kant doet zich voortdurend gelden. Voor ons land is het bloembollenbedrijf van het grootste belang; het behoort tot onze be langrijkste exportbedrijven en de jubile rende Bond mag met trots vermelden, dat hij gedurende zijn bestaan anderhalf mil liard aan deviezen in het land gebracht heeft. Deelt u dat niet door 50 om zijn huidige export-prestaties aan te geven; pas is er nog aan herinnerd dat de waarde van de uitvoer van bloembollen in 1948- 1949 niet minder dan vijfentachtig millioen gulden heeft bedragen. Er moet onafgebro ken en hard voor zulke resultaten gewerkt worden. Bollen worden niet gekocht, maar vèrkocht, zegt het vak en daar bedoelt het mee, dat liet zijn vertegenwoordigers over de wereld moet laten uitzwermen om zijn producten aan de man te brengen. Met overheidsregelingen in binnen- en buiten land heeft de Bond sinds de oorlog meer dan ooit te maken en er worden grote ken nis van zaken, scherp inzicht en niet ge ringe handelsdiplomatie vereist om in dit alles de juiste weg te vinden. Een sterk bedrijf. Waar zou men er trot ser op zijn dan in de stad Haarlem, van ouds de Bloemenstad en het domicilie zowel van de nu jubilerende Bond als van de Vereniging voor Bloembollencultuur? Toen Maandagmiddag in een samenzijn met journalisten twee enthousiaste en bereisde mannen, voorzitter T. M. H. van Waveren en die trouwe passagier van de KLM, de secretaris-administrateur mr. F. J. D. Theyse, het woord voerden moeten alle aanwezigen hebben gedacht: hier doet zich weer een tak van sterke Hollandse on dernemingsgeest gelden. Hollanders be varen de zeeën en de lucht. De mannen, wier taak dat is, hebben er een grote naam voor ons kleine land mee verworven. Zij zijn bij lange na de enigen niet die dit hebben bereikt. Dat a.s. Zaterdag aan het feestbanket te Noordwijk, dat de viering van het gouden jubileum besluiten zal, nevens verscheidene ministers, de ambas sadeurs en gezanten van een dozijn landen zullen aanzitten bewijst wel hoe groot de reputatie is, die ons bloembollenbedrijf in de wereld geniet. Zal trouwens het „Jaco- baspel" op de Keukenhof te Lisse Donder dag niet opgevoerd worden in tegenwoor digheid van het ganse corps diplomatique? Natuurlijk zal te Noordwijk de Grand Old Man van het vak, dr. E. H. Krelage, aan wezig zijn. Hij heeft als voorzitter inder tijd ook de Bond op de weg naar succes gebracht. Er is een zeer mooi uitgevoerd en met vele knappe tekeningen verlucht Gedenk boek van de Bond uitgekomen. Het spreekt vele talen en wekt daarmee niet geringe indruk, doordat de voorzitters van de zeven landen-groepen in de Bond zich elk tot hun vrienden van die groepen richten. Een der beide auteurs van het historisch overzicht begint met een overpeinzing over het individualisme van de Hollander, dat, ondanks alle eigen-baas-willen-zijn en alle omheiningen, wordt begeleid door de even- Hollandse, onbedwingbare neiging tot ver eniging. Een opmerkelijke tegenstrijdig heid, zegt de geschiedschrijver. Laat mij eraan toevoegen dat wij nooit de indruk hebben gehad dat de bollenmannen de ge makkelijkste categorie Hollanders vormen als het op samengaan aankomt. Zijzelf al licht ook niet. Des te plezieriger zullen zij zich voelen nu deze Bond, in 1900 met moeite begonnen, zijn gouden feest zo sterk en temidden van zulk een erkenning kan vieren. Is het wellicht de poëzie van hun han delsartikel (een kil woord), is het de be koring van de wonderlijke rijkdom in kleur en geur en de nimmer eindigende mogelijkheid van variëteiten, die uit dit product (andere kille benaming) voort spruiten, d,ewelke hun samenwerking hebben gediend? Aan fantasie bij deze feestviering ontbreekt het hun bestuur zeker niet. Het heeft de goede en oor spronkelijke gedachte gehad een „wed kamp" der tuinen-bij-de-huizen in de bol lenstreek op touw te zetten en zijn tien tallen buitenlandse gasten (die allen op Duin en Kruidberg zullen logeren) in de juries te benoemen. Het laat mede de kleinste tuintjes, die der arbeiderswonin gen, m een aparte groep mededingen, om aan ie tonen dat ook daarvan, met zulke bloemen, iets bijzonder moois te maken is. Het heeft anderzijds besloten tot het doen wederkeren van de bewoonster van het slot Teylingen uit een ver verleden: meer dan vijfhonderd jaren her. Vrouw Jacoba zal Donderdag te paard, met haar stoet van edelen en edelvrouwen, door de bollenstreek trekken en op het kasteel in de Keukenhof plechtig worden ontvangen. Graaf van Lynden, wiens bezit het is maar die het niet meer bewoont, heefhet' zelfs daarvoor weer tijdelijk doen inrich ten. Zijn jongste dochter zal Vrouw Jacoba welkom heten. Het Jacobaspel, waaraan dr. P. H. Schroder auteur en Wim Pauw regisseur is, zal er worden opgevoerd. En de aanleiding tot dit alles is slechts ge weest, dat op een persconferentie een der mannen van de Bond losweg zei: „Wij moesten gravin Jacoba eigenlijk uit die reclameplaat laten stappen." De journa listen vermeldden het idéé en het plan kwam meteen tot uitvoering, hetgeen allerlei snelle en ingewikkelde voorbe reiding en de medewerking van ettelijke mensen vergde. Als onze Brabantse vriend Herman Moerkerk nog leefde zou hij er blij verrast door zijn en ongetwijfeld zeg gen: „Dit is schoon, vrienden, ik geloof dat gij het feestvieren begint te leren." En wij zouden antwoorden: „Gij hebt school gemaakt." Onze gelukwensen aan de jubilerende Bond, De volgende halve eeuw van zijn bestaan moge zich in een vrediger wereld afspelen dan de eerste 50 jaar hebben getoond. Maar zelfs dan zal hij geen gemakkelijke taak hebben. Die ondernemende handelsgeest, die tot de meest kenmerkende eigenschappen van Holland behoort, zal hem ook in de toekomst doen slagen. R. P. Berlijn wacht op het Pinkster,feest" West-Berlijnse politie paraat, tezamen met garnizoen BERLIJN (Reuter). „Een bataljon Britse manschappen houdt zich in de Brit se zóne gereed om op korte termijn naar Berlijn te vliegen, indien het noodzakelijk is tegen door de communisten georgani seerde wanordelijkheden op te treden", al dus heeft de Britse generaal-majoor G. K. Bourne bekend gemaakt. Volgens vluchtelingen van de volkspoli- tie uit de Sovjet-zone zal op de bijeen komst van de communistische jeugd te Berlijn met Pinksteren de Oost-Duitse volkspolitie officieel tot „volksleger" ver klaard worden. 10.000 leden der volkspoli tie zouden deelnemen aan de mars door Oost-Berlijn, gekleed in nieuwe uniformen, die gelijken op die van Sovjet-Russische tankti-oepen en voorafgegaan door 500 politiemannen op motorfietsen, aldus deze vluchtelingen. In de Sovjet-zone verwacht men dat West- en Oost-Duitsland nog dit jaar onder een communistisch regiem ver enigd zullen worden. Generaal Bourne zeide, dat de Britse militaire politie weer op „de normale kracht van 300 man" zal worden gebracht. De West-Berlijnse Duitse politie is thans met de werving van 2000 nieuwe man schappen op een sterkte van 11000 ge bracht. De generaal zeide, dat hij er van overtuigd was, dat de politie de toestand meester kon blijven. „Het geallieerde front is hecht geble ven", aldus vervolgde generaal-majoor Bourne zijn mededelingen. „Indien wij eind Mei een schoon blazoen hebben, zich geen wanordelijkheden op grote schaal hebben voorgedaan en er geen West-Ber- lijners zijn neergeschoten, zullen wij mo gelijk in staat zijn de opzet der Russen als een boemerang op hun eigen hoofden te doen terugkeren. Wij zullen een geallieerd garnizoen te Berlijn handhaven en wel om twee rede nen. In de eerste plaats weten de Russen dat zij het zich niet kunnen veroorloven een Britse, Amerikaanse of Franse militair neer te schieten, zonder het risico in een oorlog betrokken te worden. In de tweede plaats zullen wij hierdoor het moreel der Berlijners hoog houden. Dit laatste moet Landing van R.I.S.- froepen op Celebes Volgens te Makassar ontvangen berich ten zijn Indonesische federale troepen op Zuid-Celebes geland, als deel van de ope raties die tol doel hebben de opstandelin gen te bestrijden, die Makassar bezet hou den. Volgens de berichten zijn gisteravond ongeveer 300 man geland te Djeneponto, 120 km ten Zuiden van Makassar, en andere troepen te Karama, ongeveer 25 km Noordelijker. Slechts vooruitgeschoven posten van de Indonesische federale troepen zijn tot heden op Zuid-Celebes geland, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van De fensie heden verklaard. Hij voegde hier aan toe, dat de komende dagen landingen op grote schaal zouden worden georgani seerd asl odnerdeel van de acties tegen de opstandelingen, die Makassar bezet hebben. Een dode bij relletjes te Brest Een persoon werd gedood en tien politie agenten werden gewond toen te Brest (Fr.) een wild gevecht uitbrak tussen gendarmes en drieduizend demonstranten die een protestvergadering hielden tegen de ar restatie van drie communistische vak bondsleiders. Er werden twintig personen gearresteerd. Het gevecht brak uit toen arbeiders die een communistische protestvergadering hadden bijgewoond een politiebarricade in het centrum van de stad bestormden, ge wapend met ijzeren staven en stenen. De politie deed een tegenaanval met traangasbommen en na anderhalf uur van vei-bitterde strijd keerde de rust weer. Een 24-jarige arbeider werd gedood. Een van de tien gewonde politiemannen is in ernstige toestand. Tal van arbeiders werden gewond tijdens de schermutseling. (United Press). evenwel ook en zeker niet in de laatste plaats, geschieden door de economische positie van West-Berlijn te verbeteren. Dit is echter vooral een West-Duits probleem en ik ben er niet zeker van dat de West- Duitse autoriteiten wel ten volle inzien, hoe dringend dit vraagstuk om een oplos sing vraagt. Ilc heb bondskanselier dr. Adenauer medegedeeld dat West-Berlijn op het ogen blik aan een aanval bloot staat, welke tenminste even ernstig is als indertijd de blokkade. Indien niet spoedig en krachtig wordt ingegrepen, zal het begrotingstekort van West-Berlijn eind Mei ongeveer zestig millioen West-Duitse mark bedragen. Ons doel op lange termijn is, dat Berlijn weer de hoofdstad wordt van een verenigd Duitsland". De Europese bewapening Een aantal van 36 Europese divisies: dit is, zo wordt in Britse goed ingelichte kringen gezegd, het eerste concrete doel, dat men zal trachten te bereiken in het kader van het door het militaire comité van het Atlantisch Pact opgemaakte ver dedigingsplan. Dit door de onlangs in Den Haag bijeengekomen ministers van lands verdediging goedgekeurde plan zal aan de aanstaande conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der 12 landen van het Atlantisch pact worden voorgelegd. In deze kringen wordt verder gezegtj, dat Groot-Brittannië van die 36 divisies er vijf of zes zal leveren, die zeer bewegelijk zullen zijn. Men meent, dat Groot-Brittan nië de zogenaamde „steun"-luchteenheden en vlootcontingenten voor zijn rekening zal nemen. Van zijn kant zou Frankrijk een 20-tal divisies leveren. De resterende divi sies zouden komen van de Beneluxlanden en van de andere Europese leden van het Atlantisch pact. Volgens dezelfde goed ingelichte Britse kringen zou de taak van dit Europese leger bestaan uit het ophouden van een eventuele aanvaller, totdat machtige Ame- rikaanse en Canadese contingenten zouden zijn aangekomen. De Amerikaanse lucht macht zou de strategische bombardemen ten uitvoeren. Met betrekking tot een mogelijke deel neming van Duitsland meent men in deze kringen te weten, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het er over eens zou den zijn geen Duitse herbewapening toe te laten, zolang die van Frankrijk niet tot stand is gekomen. Geen nieuwe ontwikkelingen in de Belgische regeringscrisis Tot heden heeft zich geen enkele nieuwe ontwikkeling in de Belgische regeerings- crisis voorgedaan en alle aandacht bleef geconcentreerd op de besprekingen dei- ministers van de bij het pact van Brussel aangesloten landen. Kabinetsformateur Van Zeeland, die Zondag en Maandag de besprekingen van de consultatieve raad van het pact van Brussel presideerde, wordt heden opnieuw door de prins-regent ontvangen. Men neemt in het algemeen aan, dat hij zijn taak als formateur zal opgeven en dat het kabinet- Eyskens zal aanblijven. Intusschen hebben de partijen hun stand, punt bepaald met betrekking tot de radio boodschap van de Koning. De Christelijke (katholieke) Volkspartij neemt nog een gereserveerde houding aan en legt er de nadruk op, dat met betrekking tot de in stelling van een luitenant-generaalschap voor Prins Boudewijn in elk geval de grondwet gerespecteerd moet worden. De liberalen zijn evenals de socialisten van oordeel, dat de verklaring van de Ko ning op verscheidene punten nog ophelde ring behoeft. Van socialistische zijde is men in het bijzonder van oordeel, dat uit de boodschap van de Koning niet ondub belzinnig blijkt, dat deze, na zijn bevoegd heden te hebben overgedragen aan Prins Boudewijn, definitief afstand zal doen van de troon. De indruk in Brussel is veelal, dat eerder dan tot een verzoening der standpunten bij te dragen, de Koninklijke boodschap tot nog fellere polemieken aanleiding zal geven en ce toestand nog gecompliceerder zal maken dan hij reeds is. Communistische aanval op Hainan afgeslagen HOIHOU, 17 April (United Press). De Chinese nationalistische marine heeft in samenwerking met de luchtmacht een aan val van de communisten op het eiland Hainan afgeslagen. De communisten ver schenen voor de kust van het eiland met meer dan tweehonderd jonken en de troe pen die zich aan boord bevonden werden geschat op vijftienduizend man. De eerste jonken werden 's nachts door nationalis tische patrouillevaartuigen gesignaleerd. De communistische vloot werd gebom bardeerd, waardoor de schepen in de nauwe straat uit elkaar geslagen werden. Vervolgens openden toegesnelde marine vaartuigen het vuur op de jonken die de steven wendden en de terugtocht aan vaardden. De communisten werden gedurende de hele verdere nacht en morgen achtervolgd door de nationalistische oorlogsbodems. De Chinese communisten hebben het eiland Lintin in de mond van de Parel rivier veroverd, op nog geen 3 kilometer afstand van de territoriale wateren van Hongkong gelegen. Lintin was een be langrijke basis voor de nationalistische blokkade van de rivier, die naar Hong kong stroomt. Nederlands gezantschap in Saoedi- Arabië overgedragen aan de R.I.S. 's-GRAVENHAGE. 18 April. Heden heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken van de R.I.S. te Djakarta de onder tekening plaats gevonden van een proto col, waarbij het Nederlandse gezantschap te Saoedi-Arabië wordt overgedragen aan de regering van de R.I.S. Voorts is in dit protocol een clausule opgenomen, waarbij de behartiging der Nederlandse diploma tieke belangen aan het gezantschap van de R.I.S. wordt toevertrouwd. Het protocol werd getekend namens de regering van de R.I.S. drs. Mo*h. Hatta en namens de regering van Nederland door dr. H. M. Hirschfeld. Volgens artikel 4 van de overeenkomst ter regeling van de samenwerking op het gebied van de buitenlandse betrekkingen, kunnen Nederland en Indonesië wederkerig hun belangen in een bepaald land door de diplomatieke vertegenwoordiging van de deelgenoot doen behartigen. Saoedi-Arabië zal nu binnenkort het eerste land worden waar Nederland diplo matiek wordt vertegenwoordigd door Indo nesië. Bij de genationaliseerde Keilerman vliegtuigfabrieken te Parijs is het Maandag tot een botsing gekomen tussen arbeiders en politie. De arbeiders probeerden door een politiebarricade heen te breken doch werden teruggedreven. Reeds Zaterdag was het tot een handgemeen in de Keilerman fabriek gekomen, toen S00 politieagenten het gebouw binnentrokken om 250 arbeiders te verwijderen die zich daar hadden gebarricadeerd. Een en ander was het gevolg van de mededeling der directie dat 3200 der 9700 arbeiders als gevolg van reorganisatie ontslagen zouden worden. Op de fotoEen agent bij de machine- onderdelen die de arbeiders als projectielen gebruikten. Serefse Khama in Befsjoeanaland Demonstratie van aanhanke lijkheid zijner onderdanen SEROWE (Betsjoeanaland) (Reuter) Seretse Khama, die thans in Serowe een bezoek brengt aan zijn blanke echtgenote, werd, tezamen met zijn vrouw, door hon derden dansende en schreeuwende manlijke en vrouwelijke Bamangwato's toegejuicht. De opgewonden menigte had zich in de tuin van Seretse Khama's woning, die in de buitenwijken van de hoofdplaats Serowe is gelegen, verzameld. Ook leden van andere, onder Brits oppergezag staande negerstam men, hadden zich naar Seretse Kahma's woning begeven, waarvoor zij soms grote afstanden moesten afleggen. Seretse Khama sprak zijn bezoekers toe. Hij verklaarde: „Ik ben uit mijn land ver dreven, doch deze demonstratie weerlegt Militaire en financiële proble men te Brussel besproken BRUSSEL, 17 April. (ANP.) In het communiqué, dat hedenavond door het al gemeen secretariaat van de permanente commissie van het pact van Brussel met betrekking tot de vergadering van de con sultatieve raad werd uitgegeven, wordt verklaard dat de raad, tezamen met de ministers van Defensie en Financiën, de problemen heeft besproken, die verband houden met de verwezenlijking der plan nen, die door de ondertekende landen van het pact van Brussel reeds zijn goedge keurd. Ook is gesproken over de opneming van deze plannen in het bredere kader van het Atlantische pact, waarvan het comité voor de defensie op 1 April in Den Haag bijeen is geweest. De vijf regeringen hebben de noodzake lijkheid van het onmiddellijk uitvoeren van sommige reeds goedgekeurde defen sieve projecten onderschreven. De vergadering heeft een lijst opgesteld van deze projecten, die een dringend ka rakter dragen. Bovendien is hetprincipe aangenomen van éen gezamenlijke betaling der projecten, die van algemeen belang worden geacht, waarbij niet uit het oog is verloren, dat de vooruitgang en de economische stabiliteit in West-Europa belangrijke elementen zijn. De consultatieve raad erkent de nood zakelijkheid van het handhaven ener nau we samenwerking met de organisatie van het Atlantische verdrag. Daar sommige van de door de consul tatieve raad besproken problemen nauw samenhangen met het Atlantische pact en met het programma der onderlinge mili taire hulpverlening van de Amerikaanse regering, hebben de leden van de raad de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, verzocht in zijn kwaliteit van hoofd van de Amerikaanse missie voor de coördinatie der militaire hulp aan Europa, officieuze besprekingen met hen te voeren, teneinde een duidelijker beeld te krijgen van deze vraagstukken. De ontploffing in de „Viking" LONDEN, 18 April. (Reuter). Britse deskundigen hebben vastgesteld, dat de schade, Donderdag veroorzaakt aan het ,Viking"-passagiersvliegtuig van de „British European Airways", door een bom is veroorzaakt. Een diepgaand onder zoek is ingesteld, onder meer naar de levensverzekeringen van de 28 passagiers. Seretse en zijn blanke echtgenote bij hun begroeting, gisteren, in de Bamangwato- hoofdplaats Serowe. (Radiografisch overgebrachte foto). de bewering van de Britse regering, dat de Bamangwato's mij niet meer als hun stam hoofd willen erkennen. Ik weet nog niet. wanneer ik in Betsjoeanaland zal kunnen blijven. Ik ben voor vijf jaar verbannen, omdat er, volgens de Britse regering, wan ordelijkheden zouden komen, indien ik mijn functie van stamhoofd zou uitoefenen. U bewijst, hoe onjuist deze bewering is". Toen Seretse Khama was uitgesproken, verwijderden de mannen zich rustig, doch de meeste vrouwen bleven. Zij hurkten neer, terwijl vijf harer zich naar de veranda begaven. Ontroerd sprekend, waarbij een tolk de woorden vertaalde, verklaarden deze vijf vrouwen dat zij in het openbaar de bewering van de Britse regering, dat de Bamangwato's Seretse Khama niet meer als stamhoofd wensen, wilden weerleggen. „Wij willen zo graag, dat hij en zijn vrouw, bij ons komen en blijven: er is niemand, die hen kan vervangen". De oudste woordvoerster, een 75-jarige vrouw, zeide: „De vrouwen der Bamagwa- to's willen rechtstreek met de koning in Engeland spreken". Seretse Khama's vrouw stond zwijgend bij de deur, terwijl de Ba- mangwato-vrouwen spraken. Zij barstte echter in tranen uit, toen een harer ver klaarde: „Zij is onze koningin en wij zul len samen met haar sterven". De deputatie der vrouwen vertrok weer met de woorden: „Seretse moet ons niet opnieuw verlaten". Het tveer in beeld Ons land bevond zicli gisteren in het gebied tussen een naar het Oosten weg trekkende rug van hoge luchtdruk en een depressie, die langs Ierland naar het Kanaal trok. Op vele plaatsen kwamen flinke opkla ringen voor en de middagtemperaturen liepen tot iets hogere waarden dan de voorafgaande dagen op. De naderbijko- mende depressie brengt in Engeland en Frankrijk veel regen. Vanmorgen was het regengebied tct vlak bij ons land genaderd. Op de Oceaan nadert een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, waar door de Noordiocsteliike winden ten Wes ten van Ierland en Schotland in kracht toenemen en weer koudere lucht in de rich ting van West Europa wordt gestuwd. Het woord is aan Charron Hij die profiteert van een goede daad, mag die nooit vergeten; hij die de daad verricht, mag haar niet onthouden. Tijdbom in vliegtuig Amerikaan wilde vrouw en kinderen vermoorden, doch kreeg berouw LOS ANGELES, 17 April (United Press). Passagiers en bemanning van een toestel van de „Transcontinental Airlines" zijn aan de dood ontsnapt doordat een zekere John Grant, die zich van zijn vrouw en twee kinderen wilde ontdoen door een tijd bom in hun bagage te verbergen, op het laatste nippertje berouw kreeg en vlak voor het vertrek van het vliegtuig het per soneel van de luchthaven van Los Angeles inlichtte. In allerijl werd alle reeds inge laden bagage uit het voor vertrek gereed staande vliegtuig verwijderd. Nauwelijks was de koffer met de tijdbom uitgeladen of hij sprong uit elkaar met een slag die over het gehele vliegveld was te horen. Grant werd in hechtenis genomen en bekende dat hij de tijdbom had aange bracht in de koffer van zijn vrouw, die met de kinderen per vliegtuig naar San Diego zou vertrekken. Hij had op het leven van zijn vrouw en beide kinderen verzeke ringen van in totaal 25.000 dollar afge sloten. Het vliegtuig, een DC-3, stond op het punt met een bemanning van 3 koppen en 13 passagiers naar San Diego te vertrekken toen Grant buiten adem aan een der loket ten op het vliegveld kwam vertellen wat hij had gedaan. Indonesië verzoekt toelating tot de UNO DJAKARTA 18 April (Reuter). De Indonesische premier, de heer Hatta, heeft heden de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, verzocht om toelating van Indonesië in de organisatie der Verenigde Volken. Dr. Jaime Torres Bodet. de directeur van de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie der UNO (Unesco) heeft heden te Rome bekend gemaakt, dat Indonesië, Korea en Jordanië om het lid maatschap van de organisatie hebben ver zocht. De komende algemene vergadering van de Unesco, die van 22 Mei tct 17 Juni te Florence zal worden gehouden, zal over deze aanvragen beslissen. Rede prof. dr. H. Brugmans Op initiatief van de Kamer van Koophandei Het kantoor Haarlem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord holland heeft het initiatief genomen om prof. Brugmans in een bijeenkomst, die voornamelijk door overheidspersonen en vertegenwoordigers van handel en in dustrie zal worden bezocht, over het on derwerp „De Europese Federatie" een rede te doen houden. Deze bijeenkomst zal op 27 dezer 's avonds om acht uur in het ge bouw van de Ver. vau Vrijzinnig Hervorm den in de Jacobstraat plaats hebben. Een groot aantal uitnodigingen is verzonden en velen zullen er gebaat bij zijn prof. Brugmans, die een bijzonder begaafd en boeiend redenaar is, over deze grote zaak van zo urgent belang te horen. Als voorzit ter van het Uitvoerend Comité der Euro pese Beweging in Nederland, tevens een der leidende figuren der beweging in West- Europa als geheel, is hij een bij uitstek be voegd inleider. Het verheugt ons dat de Kamer van Koophandel dit initiatief heeft genomen. Bij de wording van Europese eenheid zijn wij allen zonder uitzondering betrokken: dé mannen van handel en in dustrie behoren tot diegenen, wier zake lijke belangen er in de meest directe zin bij gemoeid zijn en die dus alle reden hebben om er zich over te laten voorlichten en er zich tenvolle rekenschap van te geven. Vier wagons van goederen trein in Uithoorn ontspoord Omstreeks tien uur hedenmorgen zijn op het spoorwegemplacement Uithoorn bij het rangeren van een uit Utrecht komende goederentrein de laatste vier wagons uit de rails gelopen en gekanteld. Deze wagons waren geladen met kermiswagens en een woonauto, waarin zich vijf personen be vonden Ook deze wagens vielen om. De inzittenden liepen lichte kwetsuren op. De materiële schade is vrij aanzienlijk. De justitie heeft een onderzoek naar de oorzaak der ontsporing ingesteld. De conservator aan het Rijksmuseum, dr. A. F. E. van Schendel is bevorderd tot directeur van de afdeling schilderijen. Dr. Van Schendel is sedert 1933 aan het museum verbonden en werd op 1 Januari 1949 waar nemend hoofddirecteur. In 1938 promoveerde hij aan de Sorbonne te Parijs. LATER IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen Meest wind. aanvankelijk Oostelijk later draaiend naar Noordelijke richtingen Overdag iets kouder. 19 April: Zon op 5.3f Maan op Hoog cn laag water in IJmuidcn Dinsdag 18 April: Hoog water: 4.29 en 16.44 uur. Laag water: 0.13 en 12.31 uur. Woensdag 19 April: Hoog watgr: 4.58 en 17.12 uur. Laag water: 0.42 en 13.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1