Bond van bloembollenhandelaren viert zijn vijftigjarig bestaan acht adviezen voor de moderne man Dloeda/unoede? Tendos sta al mout Radio geeft Woensdag Regering zal weer prijsregelend moeten gaan optreden VETPUISTJES DËBRALIIME Q Wereldnieuws c PANDA EN DE MEESTE3RyGELEER.DE 3 Dinsdag 18 April 1950 2 Deze week worden de feestelijkheden gehouden ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Bond van Bloembol lenhandelaren. De viering valt samen met de bloei van de bloembollen en hiervan zullen in het bijzonder de buitenlandse gasten genieten. De bond heeft veel te ma ken met tuinbouwverenigingen uit andere landen. Vele malen wordt onderhandeld over handelsproblemen eh het samenstel len van adviezen aan regeringen over m- en uitvoerproblemen van bloembollen. Deze verenigingen is gevraagd een verte genwoordiger naar Nederland te zenden. De bond ontvangt vijf en dertig gasten, die op „Duin en Kruidberg" zullen logeren. In d£.loop van Woensdag worden zij in Sant poort verwacht. Voor Donderdagochtend staat een be zoek aan „Keukenhof" te Lisse op het pro gramma. Na het gebruiken van de lunch worden de gasten en genodigden, onder wie leden van het corps diplomatique, in de gelegenheid gesteld bij het kasteel het „Jacobaspel", geschreven door dr. P. H. Schroder en geregiseerd door Wim Paauw, te volgen. De medewerkenden aan het spel komen bij het slot Teylingen in Sassenheim bij een. Een stoet van zestig paarden maakt de volgende route: Gooweg (de weg welke Lisse met Noordwijk verbindt) langs de Rijksstraatweg naar Lisse, via de Veld horstlaan, Von Bönninghausenlaan en de Stationsweg wordt „De Keukenhof" be reikt. Gravin van Beieren brengt met haar gezelschap van edelen een officieel bezoek en zij zal door de jubilerende vereniging worden ontvangen. Bij deze ontvangst zal Graaf van Lyndon, de tegenwoordige eige naar van „Keukenhof", Gravin Jacoba van Beieren de evewijn aanbieden. De buiten landse gasten brengen daarna nog een be zoek aan de demonstratietuin te Hillegom, Des avonds volgt in Santpoort een diner waaraan vele Nederlandse autoriteiten en landbouwconsulenten, die geregeld met de problemen van het bloembollenbedrijf te doen hebben, zullen aanzitten. Ongeveer honderd bewoners uit de bloembollenstreek hebben bijzondere aan dacht besteed aan de tuinen bij hun wo ningen. Zij nemen deel aan een wedstrijd, waarbij de buitenlandse gasten als jury leden zullen fungeren. De jury trekt er Vrijdagmorgen op uit. Vrijdagmiddag van halfdrie tot halfvijf houdt het bestuur van de jubilerende bond in het gebouw Kenaupark 21 te Haarlem een receptie. Vele vertegenwoordigers worden daar verwacht. Om vijf uur zal het gemeentebestuur van Haarlem de bestuursleden van de bond en de buitenlandse gasten op het Stadhuis ontvangen. Zaterdagmorgen om tien uur zal het ge meentebestuur van Bloemcndaal de gasten ontvangen in het Openluchttheater. Daar na vertrekken de buitenlanders naar Sas senheim om het bloemencorso te zien voor bij trekken, Een speciale tribune is opge richt. De lunch wordt in „Koningshuys" gebruikt. De feestelijkheden worden besloten met een maaltijd in hotel „Rembrandt" te Noordwijk. Hiervoor zijn uitgenodigd am bassadeurs en gezanten van die landen waarvan legaties het bondsfeest bijwonen; de ministers van Buitenlandse Zaken, van Landbouw en van Economische Zaken, dr. E. H. Krelage, oud-voorzitter van de bond en de burgemeester van Haarlem. In de maand Juni, wanneer alle leden vaïi de bond, waarvan de meesten in 't bui tenland vertoeven om zaken te doen, terug zijn, zal een feestelijke bijeenkomst voor leden met hun dames worden gehouden. Wen U zelf aan, steeds systematisch te scheren. Begin b.v. met het gedeelte onder de kin (l), daarna de wang links (2) en rechts (3) en tenslotte de kin (4) en bovenlip (5). Morgenavond het volgende advies^ N.V. PHI|.IPS'_VERKOOP.MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Vaticaan weet niets van overeenkomst in Polen Het Vaticaanse persbureau verklaart niets te weten van een nieuwe overeenkomst tus sen de Poolse regering en de bisschoppen, welke door het Poolse persbureau werd bekend gemaakt. In het communiqué werd gezegd: „De gepubliceerde bepalingen van de ver meende overeenkomst tonen het ontbreken van de gegrondheid van het bericht". MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA Bloembollencultuur Amsterdamse firma werd door haar personeel bestolen Rechercheurs ontdekten dat op verschil lende markten in de hoofdstad ritsslui tingen en shawls werden aangeboden voor een prijs, die opvallend laag was. Bij on derzoek bleek dat de verkoper van de shawls een broer was van een van de per soneelsleden van een firma in fournituren en mode-artikelen en dat vijf personeels leden dagelijks voor ruim honderd gulden aan goederen stalen. Huiszoekingen wer den verricht en het resultaat is, dat thans vijf personeelsleden en twee helers in be waring zijn gesteld. Langer dan een jaar zijn dagelijks goederen uit de onderneming verdwenen, zonder dat het de directie was opgevallen. Bevordering van de kanker therapie van dr. Samuels Te Amsterdam is opgericht de „Stichting tot erkenning en bevordering van de Samu- elstherapie". Deze stichting streeft naar: wetenschappelijke erkenning van de Samu- elstherapie, het oprichten van een kliniek, het steunen van wetenschappelijke onder zoekingen ten aanzien van deze therapie, het steunen van minvermogenden, die deze therapie wensen te volgen en het leggen van contacten in het buitenland met be langstellenden voor deze therapie. Het bestuur bestaat uit mevrouw dr. W. H. Posthumus-Van der Goot. Amsterdam; mevrouw de weduwe A. M. Boissevain- Van Lennep, Amsterdam; de heer A. van Lonkhuyzen, Breda; mevrouw J. Nieweg- Meyer, Amsterdam; W. F. K. Gouwe, arts te Lutte; H. van den Upwich, directeur geneesheer van het Gooise Rheuma-insti- tuut te Bussum; dr. C. van Staveren, Leeuwarden en W. H, Gispen, arts te Apel doorn. vernieuwt en verbetert uw bloed HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.10 „De speeldoos", hoorspel, 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor, orkest en solisten. 13.45 Concert. 14.30 Zang en piano, 15.00 Radio-philharmonisch orkest en soliste. 15.55 Platen. 16.15 Voor .de jeugd. 17.30 Accordeonorkest. 17.45 Regeringsuit- zending. 18,00 Militair orkest, 18.30 Volks universiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Orgel en zang. 20.45 „Tien jaren", klankbeeld. 21.05 Solisten- parade. 21.45 Orkest en solisten. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdeoncert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor kin deren. 17.30 Metvopole-orkest. 18.00 Nieuws, 18.25 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest en solisten. 20.45 Amusementsmu ziek. 21.45 „Avond", hoorspel. 22.15 Hawaiïanmuziek. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Stichting Pensioenverzekering in principe aanvaard Een rustige algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur heeft gisteren in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw met een grote meerderheid haar instemming be tuigd met de gedachte van het hoofdbe stuur een stichting Pensioenverzekering voor ondernemers en hoger personeel in het leven te roepen. Natuurlijk waren er enkele afdelingen die vreesden, dat de Al gemene Vereniging zou afdwalen van de louter technische taak die zij haar toeden ken naar een sociale, die zij eerder tot de competentie van de standsorganisaties rekenen. Voorzitter jhr. dr. O. F. A. I-I. van Nispen tot Pannerden zette uiteen, dat de Vereni ging slechts wil optreden als „assurantie bezorger in het groot" en geen enkel risico loopt. Er wordt een aparte stichting voor dart; doel in het leven geroepen, zodat ook geen vrees behoeft te bestaan, dat de ver gaderingen voor een belangrijk deel gewijd zullen zijn aan verzekeringstechnische vraagstukken. Reeds nu hebben belang rijke verzekeringsmaatschappijen belang stelling voor dit project getoond, men wil de Vereniging gratis van advies dienen en het is opvallend hoeveel lieden uit deze branche de voorzitter ineens „dringend moeten spreken". Spreker meende, dat er ten aanzien van de hoogte der premies voor de leden een belangrijk voordeel in deze collectieve verzekering schuilt, al zal na tuurlijk niemand gedwongen worden daar in deel te nemen. Een voorstel om, gezien de moeilijke financiële situatie der Vereniging, over dit jaar het beursentréegeld voor commission- nairs met 12,50 te verhogen, werd even eens met grote meerderheid aanvaard, al gingen vrij veel critische stemmen op. Zo vond men het algemeen logisch, dat ook andere groepen, die in dezelfde omstan digheden als de commissionnairs verkeren, belast worden, doch anderzijds moest men toegeven dat de grenzen vaak moeilijk waren te trekken. Kwekers treden soms als commissionnairs op, er zijn exporteurs- niet kwekers en ook kan men een lid in alle categoriën tegelijk indelen. Aan de andere kant was men het erover eens, dat de commissionnairs ook heel wat kwekers van de beurs afhouden, omdat zij hun zaken behartigen, hetgeen de Vereniging uiteraard ook in inkomsten scheelt, voorzitter wees er nog op, dat het hier niet om een conti'ibutieverhoging gaat, al zit die wel in het vat, doch om een poging de jaarlijkse tekorten niet te doen oplopen. Tot de afdelingen die zich niet lieten over tuigen behoorden Noordwijkerhout, Over- veenBloemendaal, Heemstede, Lisse en BermebroekVogelenzang. Een voorstel van de afdeling Akersloot om bij alle soorten bloembollen en knollen welke door de Plantenziektenkundige Dienst zijn afgekeurd, een bewijs van af keuring van deze dienst te doen verstrek ken en bijvoegen werd na enige discussie aangehouden tot de volgende vergadering. In die tussentijd zal het hoofdbestuur nog eens contact met de Plantenziektenkundi ge Dienst opnemen, die de gevraagde regeling wegens de administratieve romp slomp onuitvoerbaar had geacht. Voorts werd met algemene stemmen de reclame-termijn voor gladiolen tot tien dagen teruggebracht. De jaarverslagen en de rekening en verantwoording van de penningmeester werden goedgekeurd. De voorzitter deelde nog mede, dat de secretaris, de lieer H. J. Voors, hersteld is van zijn langdurige ziekte en zijn werk zaamheden deze week zal hervatten. Generaal aan het woord De Amerikaanse generaal Jacob Devers, voormalig chef van de Amerikaanse land strijdkrachten, heeft in een interview te Louisville met nadruk verklaard, dat hij bewapening van West-Duitsland voorstaat. Ingeval van oorlog, „zouden de West- Duitsers graag onder Amerikaanse officie ren tegen de Russen voor ons willen vech ten en zij kunnen vechten als duivels", aldus generaal Devers, die tijdens de oor log het bevel voerde over de legergroep, die Duitsland binnenviel na in Frankrijk geland te zijn, Noodlottige gevolgen van een Rönfgenbehandeling Geneesheer tot in hoogste instantie aansprakelijk gesteld Ter verbetering van een schoonheids- fout -liet een 20-jarig_ fabrieksmeisje, dat lid was van een ziekenfonds, zich behan delen door een bij dat fonds aangesloten Röntgenoloog, die haar 12 a 15 keer be straalde. Hierna zijn verschijnselen opge treden, leidende tot verlies van haar -ge bit en ernstige beschadiging van haar onderkaak, waardoor haar gelaat ernstig is misvormd. Het meisje eiste schadevergoeding van de arts. Zij verklaarde voor de rechtbank dat de geneesheer haar niet heeft gewaar schuwd1 vóór dé zeer ernstige gevolgen, welke uit. de behandeling konden voort- vloeiën en dat hij kon en moest weten, dat het een buitengewoon gevaarlijk en onge oorloofd experiment was, deze methode toe te passen. De rechtbank wees de vordering toe. In hoger beroep beriep de geneesheer zich op een bepaling in het reglement van het ziekenfonds, volgens welke de verzekerden geen geldelijk verhaal hebben op huisarts of specialist. Het gerechtshof bevestigde niettemin het in eerste instantie gewezen vonnis, waarop de arts in cassatie ging. De Hoge Raad heeft thans beslist, dat het hof een contractuele uitsluiting van de aansprakelijkheid van de arts voor de ge volgen van een behandeling, welke, naar hij wist of behoorde te weten, medisch niet verantwoord was, terecht, als in strijd zijnde met de goede zeden, krachteloos heeft geoordeeld. Het beroep van de arts werd verworpen. VAN GELDER FINANCIERT UITBREIDINGEN UIT EIGEN MIDDELEN De behaalde resultaten zijn iets gunsti ger dan in 1948 en het bedrijf is op een zeer behoorlijke basis gekomen, aldus deelde de president-commissaris van Van Gelder Zo nen N.V., de heer H. Smidt van Gelder, in de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders mede. Het dividend werd bepaald op 8 pet. van de preferente en gewone aandelen (v. j., 7 pet.). De heer J. H. A. Kruimel werd als commissaris herbenoemd. In de plaats van wijlen de heer E. D. van Walree, die als financieel expert in het college van com missarissen zitting had, werd gekozen mr, H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentse Bank. De voorzitter deelde mede, dat de uit breidingen (o,a. te Apeldoorn en Wormer) uit de eigen middelen gefinancierd kunnen worden. Het ligt niet in de bedoeling nieuw kapitaal aan te trekken. Het eerste kwar taal van 1950 is gunstig verlopen. Men heeft na de devaluatie nog tegen redelijke prijzen een flinke partij hout aangekocht. Bezwaren tegen een algemene middelbare school Resolutie van congres van U.L.O.-onderwijzers O.p het te Dordrecht gehouden congres van de Vereniging voor Middelbaar en Uitgebreid Lager Onderwijs is een resolu tie aangenomen, waarin gezegd wordt dat het voornemen van de minister van On derwijs om in zijn aangekondigd wets ontwerp tot reorganisatie van het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs een vierjarige algemene middelbare school te projecteren, het congres ernstig veront rust heeft. Het is van oordeel, dat aan een eventuele reorganisatie van het M.O. voor af behoort te gaan een plan tot organisa tie van het gehele onderwijs. Heeft het 4-jarige uitgebreid lager on derwijs gedurende de laatste dertig jaren in toenemende mate kunnen voorzien in een behoorlijke voorbereiding tot lagere en middelbare administratieve beroepen. Het biedt bovendien een algemene ont wikkeling, waarop in allerlei richtingen kan worden voortgebouwd, al is het con gres er van overtuigd, "dat het U.L.O. voor verbetering vatbaar is. Tussen de vierjarige U.L.O.-school en de vijf- of zesjarige middelbare school kan geen nieuw schooltype worden ge schoven zonder ernstige moeilijkheden van een al te subtiele selectie, omdat in wezen deze vierjarige middelbare school het zelfde schooltype is als de U.L.O.-school. Als er dan sprake moet zijn van oplei dingsvormen tussen beide schooltypen, dan zuullen die naar de mening van het congres gevonden moeten worden in een zeer wel mogelijke differentiatie op deze instituten. Veertig jaar padvinderij in Nederland Alle padvinders in Nederland, zowel de Nederlandse Padvinders (N.P.V.) als de verkenners van de Katholieke Jeugdbe weging (V.K.J.B.), herdenken dit jaar het feit, dat veertig jaar geleden de eerste padvinderstroepen in ons land hun werk begonnen. Onafhankelijk van elkander begonnen in 1910 zowel in Den Haag als in Amsterdam padvindersgroepen onder leiding van personen die in Engeland met de padvinderij kennis hadden gemaakt. Weldra werden ook in andere plaatsen groepen gevormd en na een half jaar waren er ongeveer 4000 leden. Dit leden tal bleef men houden tot omstreeks 1927, toen een groei intrad, welke men volgens de padvinders te danken heeft aan Schout bij Nacht Rambonnet, die sinds 1920 de leiding had en de beweging geheel had ge reorganiseerd. In 1930 telde men 6000 leden en daarna nam de beweging in om vang toe, tot men in 1937 16000 leden telde. Dank zij de enorme toeneming na de oorlog zijn er op het ogenblik 100.000 padvinders, van wie er 40.000 lid zijn van de N.P.V. en 60.000 van de V.K.J.B. Op Zaterdag 22 April zal een deputatie van zes padvinders zich naar paleis Soest- dijk begeven, om daar aan de Koninklijke Commissaris van de N.P.V. en de V.K.J.B. Px-ins Bernhard, een album aan te bieden met tekeningen uit alle plaatsen in ons land, waar padvindersgroepen zijn. In elke plaats is door een verkenner een teke ning vervaardigd, die betrekking heeft op het jubileum en op het karakteristieke van die plaats. De aanbieding van deze tekeningen aan Prins Bernhard zal via een radio-uitzen ding door alle padvinders in Nederland gevolgd kunnen worden. Om acht uur 's avonds worden van de Domtoren in Utrecht en tegelijkertijd door alle groepen drie vuurpijlen afgeschoten in de padvinderskleuren geel, groen en rood. Dit alles gebeurt op 22 April, op de vooravond van de internationale padvin dersdag, Sint Jorisdag, die ieder jaar op 23 April wordt gevierd. Het hoogtepunt van de viering, althans voor de verkenners, is het nationale kamp, dat van 1 tot 10 Augustus in Ommen wordt gehouden. Men verwacht, dat hier aan ongeveer 10.000 verkenners zullen deelnemen. De welpen, de padvinders van 8 tot 12 jaar, zullen ook worden betrokken in de jubileumviering. Voor hen ^zal dit dis- trictsgewijze geschieden met een Indiaan se jacht op 3 Juni onder de naam „Ippe- caquana". VOORZITTER K.A.B. VERKLAART: De looncorrectie is door prijsstijgingen ongedaan gemaakt De Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging heeft in Utrecht vergaderd. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, zeide in zijn openingsrede dat het ledental op 1 Januari 1950 301.543 bedroeg. „Wij blijven als K.A.B. buiten de poli tieke kant van de internationale kwestie", zo zeide de heer De Bruyn verder, „doch wij zijn er in economisch, sociaal, in cul tureel opzicht en nationaal en internatio naal door middel van onze internationale verbindingen rechtstreeks bij betrokken. Wij mogen niet lijdzaam aanzien, dat agen ten van imperialistische, dictatoriaal ge regeerde buitenlandse staten onze econo mische en sociale verhoudingen verstoren, met het doel ons land rijp te maken voor een nieuwe invasie. Zonder de minste twij fel heeft allereerst de regering tot taak het optreden van die met het buitenland geliëerde agenten afdoende 11a te gaan en even afdoende te bestrijden. Daarvoor moet zij bovenal de nodige middelen ter beschikking stellen. Doch ook wij zullen ons weloverwogen, met landelijk toege paste organisatorische middelen tegen die nieuwe terreur op passende wijze verzet ten, waarbij uiteraard de aandacht op enkele centra bijzonder is geconcentreerd. Lonen en prijzen De Nederlandse arbeidersbeweging moet er op rekenen, aldus de heer De Bruyn, dat zij bij haar op de toekomst gericht sociaal beleid op moeilijkheden zal stuiten. Indien de lonen aan door de regering te Niet krabben, dat beschadigt Uw huid en veroorzaakt infecties, maar betten met het beroemde huid geneesmiddel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN stellen normen gebonden blijven, terwijl de vrijblijvende prijzen blijven stijgen, dan dreigt ons economisch-sociale leven geheel in de war te worden gestuurd. Wij weten dat de looncorrectie van Januari door de prijsstijging ongedaan is gemaakt. Het toch reeds lage levenspeil van hen die voor de volkswelvaart moeten zorgen is vergeleken bij September gezakt. Dat leidt tot span ningen, die zeer nadelig moeten zijn voor de. economische positie van ons land. De regering zal consequent dienen te zijn, zeide de heer De Bruyn, Wil zij aan de be ruchte spiraalbeweging ontkomen, dan zal zij weer moeten zorgen dat de prijzen, al thans van een aantal tot de dagelijkse levensbehoeften behorende artikelen, even eens aan maximale grenzen gebonden zijn. Mocht dan te zijner tijd blijken, dat hetgeen de regering blijkbaar altijd nog hoopt tengevolge van een daling van de wereldmarktprijs en tengevolge van de vrije concurrentie ook de prijs in de klein handel aanmerkelijk zakt, dan kan de re gering zich met succes als prijsregelaarster waarschijnlijk ook als loonregelaars' terugtrekken. Het probleem lonen prijzen is thans opnieuw onderwerp van beraad in het overleg, dat de regering met de Stichting van de Arbeid voert. Werkloosheid De heer De Bruyn vond het aantal van 87.000 werklozen in Maart weinig bemoe digend. Hij herinnerde aan de moeilijkheden in de sigarenindustrie door de hoge accijns. Hier keert .de wal het schip, zo zeide hij. Als de belasting niet op korte termijn wordt verlaagd, brengen de sigaren vrijwel geen belasting meer op en kan de Over heid uit de algemene belastingopbrengst de sigarenmakers en hun gezinnen onder houden. De heer De Bruyn betreurde het dat de ruim een jaar geleden ingestelde werk- gelegenheidscommissie nog geen plannen gereed heeft, en dat de wachtgeld- werkloosheidsdienst waarschijnlijk over een jaar in werking zal treden. Terug. In Japan zijn 1.600 krijgsgevange nen uit de Sovjet-Unie, onder wie enige generaals en een admiraal, terug gekeerd. Er zullen nog 1.300 krijgsge vangenen volgen. Volgens de Japan ners worden thans nog 360.000 Japanse militairen in de Sovjet-Unie vermist. Twintig maal. De Sovjet-Russische dele gatie heeft Maandagavond de subcom missie voor economische ontwikkeling verlaten. Deze commissie is onderge schikt aan de sociale en economische raad van de UNO. Dit is het 20ste or gaan van de UNO dat door de Russen worden geboycott. De Russische gedelegeerde diende het gebruikelijke verzoek tot uitbanning van de Chinese nationalistische gedele geerde in. Het verzoek werd met 3 te gen 2 stemmen verworpen. Verzet. Umiastowski, de eerste secretaris van de Poolse legatie te Helsinki, heeft zijn.functie neergelegd en is uit Fin land naar Argentinië vertrokken. Vol gens het voornaamste Finse sociaalde mocratische blad is Umiastowski in verzet gekomen tegen de „terreur in de boezem van de legatie". Water. De politie te Hamburg en Berlijn zal binnenkort de beschikking krijgen over auto's, van waaruit naar alle richtingen een krachtige waterstraal kan worden gespoten, om opgewonden betogers te kalmeren. Officieel. In een officiële bekendmaking van Buckingham Palace werd gezegd: „Hare Koninklijke Hoogheid- Prinses Elizabeth, hertogin van Edinburgh, zal niet meer aan het openbare leven deel nemen". Dit is de gebruikelijke ma nier om een aanstaande geboorte in de Engelse Koninklijke familie aan te kondigen. 12. Nee van ontsnappen kon natuur- lijk geen sprake zijn! De laadbak van de bestel-auto werd geopend en nog voordat Panda iets had kunnen doen vroeg de professor al vriendelijk aan de huurboef Honnepon: Heb ik dat goed begrepen? Bent u tandarts?" Nu toen ivist Honne pon natuurlijk al dat de gevangenen er in geslaagd waren om zich van hun banden te bevrijden en hij richtte meteen zijn revolver op Panda en de professor. „Han den omhoog en kom er uit!" commandeer de hij bars en toen durfde ook Panda niets anders doen dan gehoorzamenZo wer den ze naar een schuurdeur gebracht, die door Chi Fon wijd werd opengehouden. „Maken binnenkomen!" zei de kleine Oos terling met een buiging. „Doen intreden in mij nederig huissie!" „Ongerieflijk en on gebruikelijk voor een tandartsen-spreek kamer", klaagde de professor, die nog maar steeds de ernst van de toestand niet be greep, omdat hij nu eenmaal niet na kon laten om steeds over andere en meer ge leerde dingen na te denkenPas toen hij door de schurken in een kale, lelijke kamer werd gedreven, drong het tot hem door wat er gebeurde. „Dit zijn geen tand artsen!" riep hij boos tot Panda. „Jij hebt maar wat gezegd! Dit zijn de schurken die me steeds al achtervolgen! Als ik dat ge weten had was ik hier nooit heen gegaan!" Hij vergat, dat hij weinig keus had, zolang Honnepon dat akelige pistool op hem ge richt hield. Twee Nederlanders neer geschoten te Soerabaja SOERABAJA (Aneta). Te Soerabaja is de heer J. Kuijer, medefirmant van de boerderij „Feddema" vermoord. De heer Kuijer was bezig met het tellen van geld in het kantoor van de boerderij, toen hij buiten een schot hoorde. Hij liep naar de buitendeur en nog voor hij die bereikte werd hij door twee schoten dodelijk ge troffen. Een schot trof hem in de borst en de andere in het hoofd. Vijf rampokkers drongen daarop de woonkamer binnen waar mevrouw en enkele op bezoek zijnde kinderen zich be vonden. De rovers eisten het aanwezige geld op en trachtten intussen nog een 14-jarige jongen met een bajonet te steken. De jongen wist de aanval te ontwijken maar liep nog een schram op aan het hoofd. De rampokkers verdwenen met vier rij wielen. Enkele maanden geleden is de boerderij ook overvallen. Kort daarop ontving de heer Kuijer een dreigbrief waarin met moord werd gedreigd. Drie uur later werd de heer Van Jeveren in de Merkusstraat te Soerabaja door een onbekende Indonesiër neergeschoten. Van Jeveren werd ernstig gewond. Zijn toestand is echter niet zorgwekkend. De verzorging der Nederlandse militairen in Indonesië De minister van Oorlog heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arbeid) over de huis vesting en verzorging van de nog in Indo nesië verblijvende Nederlandse troepen geantwoord, -dat de troepen zo lang moge lijk in hun eigenterritoir blijven. De belangstelling van de militairen is natuurlijk zeer sterk gericht op het tijd stip van repatriëring. Wanneer dit tijdstip is aangebroken, worden de troepen over gebracht naar de centrale doorgangskam pen te Djakarta, waar alles wat mogelijk is wordt gedaan om hun verblijf zo draag lijk mogelijk te maken. De kampen wer den echter als tijdelijke legeringsplaatsen gebouwd en kunnen derhalve in geen ge val hetzelfde'bieden als kazernes. In de doorgangskampen ontbreken de herscholingsmogelijkheden;, doch aan voe ding, verzorging en ontspanning wordt de meest mogelijke zorg besteed. Het feit, dat het tempo der repatriëring zo sterk is verhoogd, heeft als consequen tie, dat noodgedwongen ook van kampe menten moet worden gebruik gemaakt, die anders niet in aanmerking zouden komen. Bewakers van kamp Rees komen nog eens in Den Haag voor De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft in de strafzaken tegen de vroegere bewakers van kamp Rees geconcludeerd tot verwijzing naar de Bijzondere Strafkamer te 's-Gravenhage. Tijdens de winter van 1944-'45 werd de tweede „Westwall" door de Duitsers ge bouwd met tal van gedeporteerden uit Ne derland. Duizenden hunner werden naar de kampen Empel-Rees en Vrasselt gedreven. Achthonderd zevenenveertig personen von den daar door honger, uitputting en mis handeling de dood. De 60-jarige oud-burgemeester van Rees P. D. Röhrig trad, daar als „Abschnittlei- ter" op. Hij kreeg zes jaar gevangenisstraf. In het kamp was de 50-jarige arts H. O. E. Brunner uit Bielefeld werkzaam. Hij liet verzwakte en zieke Nederlanders aan het werk gaan. Tien jaar gevangenisstraf luidde-het vonnis tegen deze arts. De commandant A. F. Heinze, een 46- jarige inwoner van Hamborn, liet de dwangarbeiders hongerlijden en mishan delen. Hij werd tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. De procureur-fiscaal achtte het onder zoek in deze zaken niet volledig en conclu deerde tot verwijzing naar de Bijzondere Strafkamer in Den Haag. Ruilverkaveling in de Zeevangpolder In de polder „De Zeevang", gelegen ten Oosten van de Beemster en begrensd door het IJselmeer, is men aan. de voorberei ding bezig van een grote administratieve ruilverkaveling, de eerste in ons land die wordt uitgevoerd. Dit grote ruilverkavelingsplan gaat grotendeels uit van enige overheidsinstan ties, de Centrale Cultuurtechnische Com missie te Utrecht en de Provinciale Water staat in Noordholland. De eigenaars en ge bruikers van verspreide landerijen wor den door onderlinge ruiling in de gelegen heid gesteld hun percelen samen te voegen tot percelen grasland van zoveel mogelijk gelijke oppervlakte en kwaliteit als die, welke zij voor de verkaveling bezaten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2