Dinsdag 18 April 1950 De Landlerkapel ..Echo vom Thunersee" en een jjodelclub hebben gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem meegewerkt aan een Zwitsers concert door het jeugdkoor Inter Nos" onder leiding van Jan Booda. Op de foto ziet men drie alpenhoorn-blazers met hun eigenaardige instrumenten en links een vendelzwaaier. Zwitsers concert Klanken uit de bergen in het Concertgebouw De dirigent Jan Booda heeft met zijn Haarlems jeugdkoor „Inter Nos" in Zwit serland vriendschappelijke relaties weten aan te knopen. Zijn concerten in het Al penland kregen nu hun weerklank in een tegenbezoek van een groep Zwitsers, die Maandagavond een uitvoering door „Inter Nos" kwam opluisteren met dansmuziek door een Landlerkapel van vijf man, met mannenkoorzang door een Jodelclub, met dansen in nationaal costuum, met vendel- zwaaien en met primitieve blaasmuziek op alpenhoorns. Tezamen met de nummers die „Inter Nos" zelf ten beste gaf, onder meer de „Bloemencantate" van Geertruide van Vladeracken, vormde dit alles een uitgebreid programma, waarmee een ge zellige sfeer kon worden gewekt in de tot de nok gevulde grote Concertzaal. Een simpele eenvoud en natuurlijkheid kenmerkten het optreden van de Zwitserse gasten. Aardig was het vooral dat zij drie alpenhoorn-blazers hadden meegebracht, in wier prestaties men de kern van hun volksmuziek kon beluisteren, wel niet met de karakteristieke galm die deze houten blaaspijpen in het berglandschap weten te wekken, maar dan toch met al de effecten van hun beperkt aantal tonen, die de na tuurlijke basis geworden is van alle jodel- muziek en die het Zwitsers landvolk als 't ware muzikaal besloten houdt binnen de zuivere drieklank. Zo blijft het met het jodelen ook steevast bij het natuurgeluid en uiteraard bij de tonale basis. Primi tiever kan het haast niet. En waar het op dansmuziek aankomt, worden ook de een voudigste rhythmen in ere gehouden en toont men niet de minste neiging om modieuze capriolen uit te halen. Van de weeromstuit blijft ook de amusements muziek van zo'n Landlerkapel dicht in de buurt van dit alles. Men ervaarde deze prestaties waarbij het virtuose vendel- zwaaien van een der leden van het gezel schap de aandacht trok als gezonde elementen tot het wekken van een pret tige landelijke feeststemming. Het zeer uitgebreide jeugdkoor „Inter Bewakers van kamp Amersfoort voor Bijz. Raad van Cassatie Tegen „de Rijnschipper" verhoging van straf gere- quireerd De voormalige jjUntersturmführer" J. F. Stöver uit Bremen was tijdens de oorlog enige tijd belast met de bewaking, verzor ging en administratie van het k~mp te Amersfoort. Hij heeft als „Kriminalsekre- tar" te Hoorn, Zaandam, Amsterdam, Half weg en Haarlem executie-pelelons gecom mandeerd. De Bijzondere Strafkamer te Amsterdam had hem levenslange gevangenisstraf opge legd, tegen welk vonnis hij in beroep van cassatie kwam. Zijn verdediger voerde bij de behandeling van dit beroep voor de Bij zondere Raad van Cassatie aan, dat de door de Bijzondere Strafkamer bewezen geachte feiten niet zo vaststaan als werd aangenomen. De executies zou S. uitslui tend op bevel hebben uitgevoerd. De procureur-fiscaal zeide in zijn con clusie, dat S. de executie zonder rechter lijk vonnis heeft uitgevoerd. Hij vroeg verwerping van het beroep en bevestiging van de opgelegde levenslange gevangenisstraf. De „Untersturmführer" H. A. Dohmen uit Duisburg stond in het kamp Amersfoort bekend als „de Rijnschipper". Hij werd te Amsterdam wegens ernstige mishandeling van gevangenen tot 17 jaar gevangenis straf veroordeeld. D. was „Blockführer", die volgens getuigen veel liet straf-exer- ceren. Zijn verdediger zeide dat D. het niet zo bont had gemaakt als werd voorgesteld. Hij zou zelfs mensen het leven hebben ge red, tersluiks extra voedsel hebben ver strekt en slechts dan geslagen hebben, wanneer hij erger wilde voorkomen. De procureur-fiscaal zeide, dat de „Rijn schipper" in de sententie terecht een beul genoemd wordt. Hij heeft tal van honge rende, uitgeputte en weerloze mensen ge kweld, afgeranseld en geschopt. Hij con cludeerde tot verhoging van de straf van 17 tot 20 jaar. Agenda voor Haarlem DINSDAG 18 APRIL Concertgebouw: Eerste Beethovenconcert HOV, 8 uur. Rembrandt: ,.Mr. Belvedere loopt college" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bittere rijst", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manon", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur! City: „Keizerwals", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Stan Laurell en Oliver Hardy", 10.30 uur. Spaarne: „Geheime dienst in donker Afrika", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Verloren jeugd", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: The Nottingham Play house Company „The Rivals", 8 uur. Frans Halsmuseum: Costuumshow Cruys Voor- bergh, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Nos" maakte een treffend begin met het Zwitsers volkslied en zong zeer verzorgd beter dan wij het koor ooit hoorden de frisse cantate van wijlen Geertruide van Vladeracken. Het was een uitvoering met voorstelling van verschillende „bloe menparen" en leuke paddestoeltjes. Mevr. Van HekkertVan Eysden zong met groot geluid de rol van de Zon. Aan het slot van de avond werkten allen.samen, de Zwit sers uit Thunersee met het Haarlemse jeugdkoor, aan de uitvoering van „Le Ranz des Vaches". waarin de jongens sopraan Jan Beenders de solo-partij zong. En terwijl er gecollecteerd werd voor een volgende reis van „Inter Nos" naar Zwit serland, klonk nog een „Kuhreihen". On dertussen had de jongenssopraan nog eens zijn kunnen getoond met een solo-nummer. Er werden natuurlijk wederzijdse woor den van welkom, toenadering cn dank ge sproken en tastbare herinneringen aange boden. Plet was een gezellig concert en tevens een hartelijk samentreffen. JOS. DE KLERK Onderwijs-experiment in Rotterdam Geen toelatingsexamens voor middelbare scholen Dit jaar zullen te Rotterdam de toela tingsexamens voor de scholen voor middel baar onderwijs worden afgeschaft. Het examen zal worden vervangen door ob servering en onderwijs in een aantal vak ken gedurende een aantal weken. Dit „examen-onderwijs" zal in Mei be ginnen. Vorig jaar is met deze wijze van beoordeling van de geschiktheid voor het volgen van middelbaar onderwijs een proef genomen, welke als geslaagd kan worden beschouwd. Men ging uit van de veronderstelling, dat door observering een gunstiger en vollediger indruk van de aanleg en capa citeiten van de candidaten zou kunnen worden verkregen dan door middel van het toelatings-examen. Deze veronderstel ling is juist gebleken. De candidaten, die werden toegelaten tot de middelbare school, hebben over het algemeen bewe zen, daar op hun plaats te zijn. „leder kind een dierenvrind" Onder het motto „Ieder kind een dieren vrind" wordt door het gehele land een campagne gevoerd ten bate van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers en het Opbouwcomité Moerdijk ter wijl ook de Dierenbescherming er zijde bij spint, omdat door deze actie de jeugd meer liefde voor het dier wordt bijgebracht en de ledenwerving voor de vereniging wordt bevorderd Evenals elders zijn er ook in Haarlem tal van winkeliers die bij de aankopen plaatjes voor de kinderen verstrekken. Er zijn niet minder dan vijftig verschillende voorstellingen waarop het lief en leed in de verhouding van kind tot dier wordt uitgebeeld. Aan het verzamelen van deze plaatjes zijn verscheidene attracties verbonden. Bij .inlevering van tien plaatjes mag een kind naar een filmvoorstelling in „De Leeuwe rik", waar de eerste vertoning op Woens dagmiddag 26 April plaats heeft. Ieder kind dat vijftig plaatjes instuurt wint al tijd een prijs. Uitgeloofd werden onder meer fietsen, horloges en fototoestellen. Promotiewedstrijden H.F.C. De promotiewedstrijden van HFC beginnen op Zondag 30 April! Dan trekt HFC naar Krimpen aan de Lek om DCV, nummer laatst van de tweede klasse, te ontmoeten. Voor 7 Mei is vastgesteld HFCBlauw Zwart op het terrein aan de Spanjaardslaan. De kampioen van de derde klasse B is nog niet bekend. VFC (Vlaardingen) en Laak kwartier zijn gelijk geëindigd en spelen Zondag aanstaande een beslissingswedstrijd. De winnaar van deze ontmoeting speelt op 30 April tegen Blauw Zwart en op 7 Mei tegen DCV. Basketballdag H.O.C. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan hield de handbal- en basketballvereniging HOC basketballwedstrijden tegen de Am sterdamse verenigingen AHC en Retova en het Heiderse HAV in het Sander-Instituut. Daar dit de eerste keer was dat het Haar lemse spelpeil getoetst kon worden met dat uit andere plaatsen bestond voor deze wed strijden grote belangstelling. De uitslagen waren als volgt: Dames, eerste afdeling: HOCRetova 12—21; HOC—AHC 15—22; AHC—Retova 1222. Retova overwinnaar. Dames, tweede afdeling: HOC IIIRotova II 12—20; HOC II—AHC II 18—26; HOC III —AHC II 8—31; HOC II—Retova II 14—6. HOC II winnaar. Heren, eerste afdeling: HOCAHC 1445; HOC—HAV 29—16. AHC winnaar. Heren tweede afdeling: HOC IIAHC II 6—30; HOC III—Retova II 6—36; HOC II— HOC III 26—8; AHC II—Retova II 20—19. AHC II winnaar. Zwembond vergaderde Te Utrecht is de jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Neder landse Zwembond gehouden onder leiding van de heer Jan de Vries. Zowel de „Moeder Triebelsbeker" als de „Bredius-medaille" werd dit jaar aan de heer B. Planjer uitgereikt voor zijn bijzon dere verdiensten als redacteur van „De Zwemkronick". sproken over het verblijf van enkele zwemsters in Denemarken, waarbij aan merkingen waren gemaakt over het optre den van leiders en verder of het wel juist was dat de sportcommissie bindende voor schriften kon maken over de centrale trai ning. De Robben had hiertegen bezwaren ingediend welke het bondsbestuur niet deelde. Volgens de voorzitter van de A. N. Z. B. gaat het om de eer van ons land en hij hoopte, dat De Robben medewerking zal verlenen. Na afloop der vergadering heeft de heer Stender bericht, dat de Robben toch mede werking aan de plannen zal verlenen. Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg: eheel Nederland 25 zaken over g Romantische figuur uit onze vaderlandse historie-een kort en veel bewogen leven Zoals men elders in dit nummer kan lezen, bereikt Donderdag de nationale bloemententoonstelling te Lisse het offi ciële hoogtepunt ais een zo getrouw moge lijk gereconstrueerde jachtstoet, met aan hei hoofd de gravin Jacoba van Beieren en Frank van Borsele, haar vierde en laatste heer gemaal, de lanen van de Keukenhof zal inrijden om een keurgezelschap van genodigden, in hoofdzaak uit diplomatieke kringen, te begroeten. Het gebruiken van deze namen en van dit historische, thans met weelderige kleuren versierde grond gebied geeft voedsel aan de vraag, wat men eigenlijk weet van deze merkwaardige vrouw, die in het nabijgelegen slot Tey- lingen, waarvan men in Sassenheim nog altijd een brok ruïne kan vinden, op de negende October van het jaar 1436 na een betrekkelijk kort, maar veelbewogen leven aan wat men mei een hard woord de tering noemde overleed. De bij deze beschouwing afgedrukte prent is vervaardigd naar een zich in het Rijksmuseum bevindend portret door een onbekende meester. Dit biedt al zeer wei nig houvast om haar karakter nader te leren kennen en bevestigt slechts ten dele de mening van een oude kroniekschrijver, die met vermoedelijk goed recht beweerde: „Betoverd door de macht van haar grote schoonheid en innemende bekoorlijkheden vergat het volle de grieven die men tegen haar koesterde". Maar evenmin herkent men er sporen op van de hevige beproe vingen die zij heeft moeten doorstaan en die haar in 1425 aan haar toenmalige echt genoot, de besluiteloze heer Humphrey van Gloucester, deden schrijven dat zij was „de ongelukkigste, de schandelijkst verraden vrouw op aarde!" Vrouwe Jacoba, bij afstamming hertogin van Beieren, als opvolgster van haar vader Willem VI gravin van Holland, Zee land en Henegouwen, was één der meest romantische personen uit onze vaderlandse historie, één der laatste vertegenwoordig sters van de feodale ridderschap dei- veer tiende eeuw, tot op zekere hoogte een speelbal van staatkundige overwegingen in een tijdperk van de worsteling om de macht tussen de door onoverzichtelijke twisten verdeelde adel en de langzaam maar krachtig aan betekenis en invloed winnende steden. Tot op zekere hoogte echter, want zij bezat een ijzersterke, voor geen enkele inspanning terugdeinzende wil om wat zij als haar goed recht beschouwde tot werkelijkheid te maken. Maar moed alleen was toen niet meer voldoende. Nog geen vijf jaar oud werd zij, om haar toekomstige positie te beschermen uitge huwelijkt aan Jan van Touraine, de twee de zoon van de krankzinnige Franse ko ning Karei VI. door de dood van zijn oudere broeder zelfs kroonprins geworden, die echter op 4 April 1417 twee jaar na de voltrekking der echtvereniging over leed. De beide kinderen ontvingen samen hun opleiding op een kasteel in Henegouwen, waar Jacoba zich niet alleen bekwaamde in kennis der gangbare talen, maar niet minder in jacht en wapenspel. Men moet zich haar dan ook vooral niet voorstellen als een zachtzinnige vrouw. Zij droeg het harnas met ere, zoals de geschiedschrij vers zeggen, trok in latere jaren aan het hoofd van haar legerbenden de onophoude lijke burgeroorlogen in. voerde guerilla's en leidde belegeringen van vijandige steden. Reeds in het begin van haar op zestien jarige leeftijd „als wees en weduwe" aan vaarde regering moest zij haar krijgskunde bewijzen, toen zij met schitterend hoewel bloedig succes ten strijde trok tegen de aanhangers van haar oom Jan van Beie ren, in naam bisschop van Luik, die be weerde haar voogd en ruwaard te zijn. De Hoekse en Kabeljauwse twisten (men zou kunnen zeggen tussen conservatieven en vooruitstreven den) ontbrandden opnieuw tot grote schade van het land, dat door vele vernielingen geteisterd werd. Ook haar huwelijksleven ging niet over rozen. In 1418 huwde zij haar toen vijf tienjarige neef Jan van Brabant, een lichtzinnig slappeling en een ruwe klant, die in 1420 zonder de toestemming van Jacoba te vragen zowel Holland als Zee land voor de tijd van twaalf jaar ver pandde aan Jan van Beieren, die tot zijn dood in 1425 het gezag bleef uitoefenen. In Brussel waar het echtpaar woonde moest zij zich de grofste beledigingen en mishandelingen laten welgevallen, het geen zij niet deed. Zij vluchtte naar Enge land, riep daar openlijk de nietigverkla ring van haar huwelijk uit en verbond zich met de reeds genoemde Humphrey van Gloucester, een broer van de koning uit het huis Lancaster, beroemd als ridder, bekend als beschermer van kunstenaars en geleerden. Deze stond haar enige malen in de strijd om de macht terzijde, maar liet haar tenslotte in de steek omdat hij de voorkeur gaf aan de hofdame Eleonore Cobham, met wie hij reeds lang een ver houding onderhield. Jacoba was intussen in Bergen gevangen genomen, doch zij wist in manskleren te ontvluchten en begaf zich dwars door het land van haar vijanden naar Holland, waar zij uitgaande van de haar getrouwe driehoek Gouda, Schoonhoven en Oude water de gevechten voortzette. Wie denkt hierbij niet aan Jeanne d'Arc, ten naaste bij haar tijdgenote? Het bericht van Glou cester ontrouw brak tenslotte haar kracht Op 29 Juni 1428 tekende zij met Philips de Goede, bij testamentaire beschikking opvolger van Jan van Beieren, de zoge naamde zoen van Delft. Zij behield haar titels, doch Philips oefende de regering uit. Vier jaar later moest zij volkomen af stand van haar graafschappen doen om het leven te sparen van Frank van Bor sele, gouverneur van Zeeland, met wie zij in het geheim gehuwd en die verdacht werd van een samenzwering. Zij behield slechts enkele heerlijkheden en inkomsten, doch het was haar niet gegeven lang van haar rust te genieten. Men zegt overigens dat zij op het slot Teylingen een vrolijk leventje leidde. Maar het verhaal dat de feestvierders de gewoonte huldigden hun ongeglazuurde hengselkannetjes in de slot gracht te werpen, zal wel in het rijk der fabelen zijn ontstaan. Gebakken heeft zij ze zeker niet. Tulpenrallye Regen handicap in Zuid-Frankrijk Aan de illusie dat voor de deelnemers, die in Brussel zijn gestart, de tulpenrallye een pleizierrit zou zijn, is in Digne radicaal een eind gekomen. Van Grenoble naar Digne genoten alle deelnemers van het door de zon overgoten prachtige en rijk afwisselende Alpengebied, met haarpinbochten, zachte glooiingen en sterke hellingen. De tocht was niet zwaar. Het voorgeschreven gemiddelde kon gemakkelijk worden bereikt en ieder kwam uitermate opgetogen in Digne aan. Toen ging het over de route Napoleon naar Nice en verder naar Monte Carlo. Vele ko zen de winterroute, anderen de hoger gele gen zomerroute en allen hadden het moeilijk, speciaal om het gemiddelde van 50 km. te halen. Er waren verschillende deelnemers die dit gemiddelde niet bereikten en dus te laat op de contx-óle te Monte Carlo arriveer den en daar hun eerste strafpunten opliepen. Voort ging het de donkere nacht en de regen in naar Aix en Provence. De wégen werden glad cn grote voorzichtigheid was geboden. Het tempo liep terug en daardoor arriveerden de rijders op het laatste ogen blik of te laat in Aix en Provence. Twee ploegen kwamen er niet aan. Het équipe van dr. Valken was even voor Aix en Provence met zijn auto in een sloot terecht gekomen. Ook de route naar Chalons was heel zwaar door de regenval. Intussen hebben de deelnemers reeds de helft van de route afgelegd. Nog een dag, een nacht en een dag en zij arriveren in Noordwij k. Van équipes uit Rome zijn de équipes met het echtpaar Gerlenbach en van Visser, als enige Nederlandse équipes doorgekomen zonder strafpunten. Even voor Tournus is aan het équipe Van Lemmens en Planken een ongeval overkomen. Biljarten Van de Pol kampioen 47/1 Bij de in Rotterdam voortgezette wedstrij den om het kampioenschap van Nederland 47/1 heeft Van de Pol de titel behaald. Het eindklassement is: Van de Pol 8 16 Metz 8 9 Sweering 8 6 Kruythof 3 5 De Ruyter 8 4 J. Willemse Haarlems kampioen hoofdklas Bij de wedstrijden om het kampioenschap hoofdklasse libre, is J. Willemse kampioen geworden en promoveert naar de cadre- klasse van 8 tot 12 moyenne (38/2). De verdere uitslagen luiden: car.b. - - 2400 143 187 16.78 1964 197 55 9.96 1730 207 78 8.35 1940 -239 65 8.11 1522 158 92 9.63 Th. 250 18 ïlg.gem. 7.55 13.88 9.61 5.34 J. Willemse 250 A. Corver 69 L. Wisker 184 H. v. d. Broek 250 J. Willemse J. Doves A. Corver H. v. d. Broek Th. v. Noort L. Wisker 10 8 2 10 3 7 111 10.89 59 7.94 51 7.40 58 6.68 63 7.83 ENGELS VOETBAL. In de tweede divisie van de Engelse league werd gespeeld de wedstrijd Cardiff City—Southampton. Het einde kwam met 11. Waterpolo Haarlem afdelingskampioen In de halve competitie voor de beslissing van de best geplaatste tweede klasser heeft H. P. C. in Amersfoort tegen AZPC gespeeld en verloren met 4—3. Zaterdagavond ont ving HPC in het Sportfondsenbad Robben 2. De doeiverdediger van Robben 2 hield zijn doel goed schoon totdat Smit uit een voor zet van Tjebbes HPC de leiding bezorgde. Met het ingaan van de rust kreeg Robben 2 een strafworp te nemen welke in een doel punt werd omgezet (11). Direct na dc hervatting bezorgde Smit wederom zijn club de leiding, doch ook nu bleef de gelijkmaker niet uit en het einde kwam met 22. De wedstrijd DAWI-IPSV werd gespeeld voor de beslissing voor de best geplaatste derde klasser in de bekercompetitie. Nadat de Haagse politie een voorsprong had ver kregen van 2—0, zorgden de bewoners van Alkmaar er voor dat de rust inging met 2—2. In de tweede speelhelft verkregen de Hage naars een voorsprong van 5—3. In de kringcompetitie moest voor afdeling I heren gespeeld worden de wedstrijd Haar lem—V.Z.V. Een telefoontje van VZV bracht een reglementaire overwinning voor Haar lem, waarmede de ploeg beslag legde op het kampioenschap van afdeling I. De stand is; Haarlem 12 10 0 HVGB 12 9 1 HPC 12 7 2 DWR 11 6 1 Nereus VZV DWT 31—17 20 65—23 19 45—21 16 37—47 13 33—58 7* 1 1 10 26—63 1' 11 1 0 10 18—71 0* 2 verliespunten wegens niet ookomen. Met een overwinning van 71 op VZV 2 is HPC 2 kampioen geworden van afdeling II heren van de kringcompetitie. De compe- titiestand is HPC 2 6 5 0 1 26—6 10 Haarlem 2 6 3 1 2 13—13 7 DWR 2 5 3 0 2 11—7 6 HVGB 2 5 2 1 2 8—7 5 VZV 2 6 0 0 6 3—32 0 Aan de uitslag 33 had HVGB 3 genoeg in de wedstrijd tegen Haarlem 3 om kam pioen te worden van afdeling III heren van de kringcompetitie. De eindstand is: HVGB 3 HPC 3 Haarlem 3 DWT 2 HZV 1 10—6 10—2 15—8 8—11 4 1—17 4 verliespunten wegens niet opkomen. In afdeling II dames werd Zaterdagavond ook de laatste wedstrijd gespeeld cn won DWT 2 met 5—0 van Haarlem 2, zodat DWT 2 kampioen is. Hier volgt de eindstand: DWT 2 4 4 0 0 25—0 8 HVGB 2 4 2 1 1 11—8 5 DWR 2 4 1 1 2 7—15 3 VZV 2 4 2 0 2 9—15 2* Haarlem 2 4 0 0 4 413 0 2 verliespunten wegens ongerechtigde speelster. PHOENIX. RIJWIEIENFABRIEK# LEEUW ARDEN Ruitersport E. van Loon met Spring Steel weer kampioen terreinrijden Prima prestaties van J. Huysman en mej. T. V. d. Meer Het Nederlands kampioenschap terrein rijden, dat Zaterdag de inzet was van een zeer zwaar samengestelde wedstrijd die door de NBVR werd gehouden in Bussum, is voor de derde maal na de oorlog door Ernest van Loon met zijn trouwe schimmel Spring Steel gewonnen. Voor de ruiters uit Haarlem en omstre ken is het verheugend dat twee combina ties uit deze contreien nota bene de jongste deelnemers aan deze wedstrijd een groot aandeel in deze prestatie hebben gehad. Zij sloegen in deze wedstrijd, waar in cracks als Gruppelaar en Hendrickx het loodje legden en slechts negen van de twee-en-twintig combinaties heelhuids doorkwamen een verbluffend goed figuur. Het waren de 19-jarige J. Huysman met Weatrix en de 17-jarige Trudy van der Meer met Touch Me Not, die vele kanon nen uit de Nederlandse ruitersport met be schaamde kalcen lieten staan. De uitslagen luiden: Individuele wedstrijd: 1. E. v. Loon met Spring Steel; 2. D. Siem met Firefeet; 3. mevr. Siem met Rhoda; 4. J. Huysman met Weatrix; 5. J. C. Spangenberg met Frank lin; 6. J. Pot met Mesbuachalla; 7. Ritm. Bischof van Heemskerk met Gris-Gris; 8. mej. T. v. d. Meer met Touch Me Not; 9. J. Marsé met Grey Shadow. Equipe-ioedstrijd: 1. Centrum (D. Siem, mevr. Siem J. Huysman); 2. West (J. C. Spangenberg, mej. T. v. d. Meer, ritmees ter Bischof van Heemskerk). Voor de ere-lyst van de Nederlandse Hippische Sportbond (gerekend volgens de Olympische telling) was de uitslag: 1. E. van Loon; 2. D. Siem; 3. mevr. Siem; 4. J. C. Spangenberg; 5. J. Huysman; 7. mej. T. v. d. Meer; 8. ritmeester Bischof van Heemskerk; 9. J. Marsé. ARIE VOOREN WINT DE RONDE VAN DE ALBERT CUYPSTRAAT. „Olympia" hield Zondag te Amsterdam de ronde van de Albert Cuypstraat voor professionals en amateurs. De uitslag bij de beroepsrenners (100 km.) luidt; 1. Arie Vooren, Beverwijk, 2 uur 20 min. 8 sec.; 2. Van Beek. Oostzaan. z. t.; 3. Cor Bakker, Zaandam, z. t.; 4. Wim de Ruiter, Rotterdam, z. t; 5. Van As. Roo sendaal, op 150 meter. Bij de amateurs die 75 km. reden werd Donker, Amsterdam, eerste in 1 uur 42 min. 27 sec.; 2. Snijders, halfweg op 400 meter; 3. De Booy, Amsterdam, idem. Voetbal Donderdagavond speelt Haarlem tegen H.F.C. Donderdagavond wordt op het terrein van Haarlem een wedstrijd bij kunstlicht ge speeld tussen Haarlem en HFC. Voor Zondagmiddag is vastgesteld de ont moeting HaarlemWillem II. Schoolwedstrijden naderen het einde Maandagmorgen werden op het terrein van Haarlem de halve eindstrijden gespeeld in de verliezersafdelingen D en E. Het krachtsverschil in de afdeling D was niet groot. De 1ste Centrale School 3 kon zich slechts na het nemen van strafschop pen in de eindstrijd werken. In de middaguren kwamen de winnaars- afdelingen D en E aan de beurt. De 1ste Centrale School 2 had het niet moeilijk met het 3de elftal van de 2de Centrale School, dat met tien man in het veld kwam en ge durende het tournooi geluk heeft gehad. Maar de verrassing kwam bijna van het Triniteitslyceum 7. dat tot vijf minuten voor het einde nog de leiding had tegen de 2de Centrale School 2. maar in die vijf minuten nog juist geslagen werd. hetgeen tenslotte toch niet onverdiend mocht heten. In afdeling E schakelden dc kleine kna pen van de Corn. Houtmanschool hun gro tere tegenstanders van de Lorcntzschool uit, al kwamen ze maar net met de hakken over de sloot (10). De andere wedstrijd in de halve eindstrijd is op verzoek uitgesteld en wordt in de loop van de week gespeeld (Kon. Emmaschool Jacobaschool). De uitslagen waren: Afdeling B: A. H. GerhardschoolKlaas de Vriesschool 0. A. H. Gerhardschool wint: MTS 2St. Henricusschool 1 10. Afdeling C: Klaas de Vriesschool 4Bron- steeschool 2 0—2: Kennemer Lyceum 2— Coornhertlyceum 1 11. Kennemer Lyceum 2 wint; Klaas de Vriesschool 3Cbr. Lyceum 2 20; St. Jeroenschool 2—St. Henricus school 4 02. Afdeling D, verliezersafaeling: St. Fran- ciscus Xaveriusschool 1lste Centr. School 3 00, lste Centr. School 3 wint; Coornhert lyceum 4Juliana v. Stolbergschool 1—3. Afdeling D. winnaarsafdeling: 2de Centrale School 3lste Centrale School 2 011; 2de Centrale School 2—Triniteitslyceum 7 3—2. Afdeling E, afdeling verliezers: St. Aloy- siusschool (Overveen)St. Luciaschool 2 20; FuhrhopschoolPrinsenschool 70. Afdeling E, winnaars: Lorcntzschool—^. Corn. Houtmanschool 01. Karei Lotsy teruggekeerd uit Indonesië De voorzitter van de KNVB, Karei Lotsy, die op uitnodiging van de staatssecretaris van oorlog een reis heeft gemaakt door In donesië als gast van het Nederlandse leger, is een dezer dagen na een afwezigheid van vijf weken met het KLM-vliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Hij vertelde, dat hij in dertig dagen tijds negen en twintig ver gaderingen cn besprekingen en acht radio praatjes heeft gehouden, alsmede tijdens twaalf bijeenkomsten met militairen, in totaal 580 vragen heeft beantwoord. Volgens de heer Lotsy bestaat er een mogelijkheid, dat Indonesië een kleine af vaardiging zal zenden naar de Olympische Spelen, die in 1952 in Helsinki zullen wor den gehouden. Dat zal echter alleen mo gelijk zijn, als het land erin slaagt tijdig een Olympisch comité te vormen, dat bovendien bijtijds moet zijn aangesloten bij de internationale federaties. Mocht het zover komen, dan zullen misschien enkele Indonesische zwemmers of zwemsters en een aantal athleten aan de spelen deel nemen. Van voetbalwedstrijden tussen Nederland en Indonesië zal voorlopig nog wel niet veel komen. De heer Lotsy heeft dit onderwerp in Indonesië niet besproken, omdat daar in de sport nog geen eenheid is verkregen. Nog steeds bestaat er de oude voetbalbond, die echter een noodlijdend bestaan heeft, nu de nieuwe voetbalbond langzamerhand meer invloed krijgt. Deze bond doet volgens de heer Lotsy in Indo nesië belangrijk werk en omvat alle spor ten. Zolang de bonden niet tot een fusie zijn gekomen, althans niet tot volledige overeenstemming, zal het moeilijk zijn een intensief internationaal contact le bewerk stelligen. De heer Lotsy zeide tijdens het gesprek, dat hij niettemin op de komende vergadering van de FIFA te Rio de Janeiro een eventueel verzoek van de republiek tot erkenning zal ondersteunen. Golf Kennemer B-team verloor Het heren B-team van de Kennemer Golf club speelde een competitiewedstrijd tegen Rotterdam. De gasten wonnen met 7'.iVA. De uitslagen waren: Foursomes: Mr. Th, Verspijck (16) en L. Sodderland (19) spelen gelijk tegen J. W. van Hooy Smith (6) en J. Loopuyt (6). Mr. W. Abcrson (18) en ir. F, Calisch (18) verliezen van M. A. van Roggen (10) en mr. J. Wolterbeek (16) met 3 en 2. Ir. H. Lambach (19) en S. J. Schoorl (18) verliezen van mevr. M. Driebeek (13) en mr. B. Kronenberg (14) met 7 en 6. Singles: Mr. Th. Verspijck (16) verliest van J. Loopuyt (6) met 1 up: mr. W. Aber- son (18) verliest van J. W van Hooy Smith (6) met 4 en 3; ir. F. Caiisch (18) "verliest van M. A. van Roggen (10) met 1 up; S. J. Schoorl (18) verliest van mevr. M. Driebeek (13) met 2 en 1; L. Sodderland (19) speelt gelijk tegen mr. B. Kronenberg (14): ir. H. Lambach (19) spèelt gelijk tegen mr. J. Wolterbeek (16). Belgisch hockey-elftal Het Belgische herenelftal, dat Zondag 23 April op het Racingveld te Brussel een wed strijd tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Tienpondt (ASUB) Achter; Dubois (Leopold) en Cayman (Victoria). Midden: Mechelynck (La Gantoise), Gil- lard (White Star) en Van Wevdeveld (Daring). Voor: Toussaint (Daring). Rooman (Vic toria), Delaval (Daring). Carbonelle (Ra sante) en Kielbaey (Rasante).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5