Taxi? Bel 1.2.3.4.5 [l] het purfoi&t atteéZinó uwa/ui. Amsterdamse Beurs CKort en Bondig j De dood van dr. Leidekker Dinsdag 18 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haariemsche Courant Engels gezelschap speelt „De Rivalen" van Sheridan Een scène uit de morgen in Haarlem te geven opvoering van het blijspel „De Rivalen" van Sheridan door de Notting ham Playhouse Company met Ursula O'Leary als Lydia Languish, Elizabeth McKeowen als Mrs. Malaprop en Malcolm Farquhar als Captain Absolute. Woensdagavond geeft de Nottingham Playhouse Company een voorstelling in de Haarlemse Schouwburg van het vrolijke blijspel „The Rivals" (De Rivalen) door Richard Brinsley Sheridan, met zijn on middellijke voorloper Oliver Goldsmith, wiens betekenis hij echter op dramatisch gebied overtrof, de belangrijkste Engelse schrijver uit de achttiende eeuw. Het is een handig gebouwd stuk met veel afwis seling en levendige tonelen, rijk aan gees tige satire, voornamelijk gericht tegen de buitensporig sentimentele stromingen in de litteratuur, die ook het publiek begon nen te vervelen. Niet dan Sheridan de romantische ge voelens volkomen overboord wierp, maar hij wist steeds te zorgen voor een aan vaardbare dosering van het sentiment. Bovendien herstelde hij het natuurlijk- vloeiende, pittigé taalgebruik. Zijn koste lijk overdreven typeringen zijn nog steeds zeer vermakelijk al treedt het kluchtige element soms te zeer op de voorgrond, hetgeen niet het geval is in zijn meester werk, de klassiek te noemen comedie „The School for Scandal" (Lessen in laster). Sheridan werd in 1751 te Dublin gebo ren als zoon van een acteur. In 1773 trad hij in het huwelijk met de zestienjarige, beeldschone zangeres Elizabeth Ann, doch ter van de componist Thomas Linley, die hij schaakte en om wie hij twee duels moest levei-en. Aanvankelijk verdiende hij de kost met het schrijven van artike len en pastorale gelegenheidsgedichten, doch na het succes van „The Rivals' 'had hij zijn roeping gevonden en bracht hij het snel tot directeur van het koninklijke Drury Lane Theatre, waarvan hij het be heer echter schandelijk verwaarloosde toen de politiek hem meer aantrok. Hij was te lui enerzijds en te bezet ander- 'zijds om veel te schrijven. Tijdgenoten be schrijven hem als bekwaam, knap, bemin nelijk, roekeloos, brillant en verkwistend. Hij stierf in 1816 en werd met groot cere monieel begraven in Westminster Abbey. De opvoering geschiedt onder regie van de befaamde André van Gyseghem, één van de meest vooraanstaande figuren in Engelse toneelkringen, die lange tijd aan het hoofd stond van een experimenteel theater in Londen en vele belangrijke stukken daar introduceerde. AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 April 1950 ONDERTROUWD: 17 April, G. J. C. van Eeden en A. M. Bos. GEHUWD: 17 April, P. Paauw en C. V. Buurman. BEVALLEN van een zoon: 14 April, L. Hess—Oberholz; 15 April, A. Broekman— Maij; E. AllesHogerman; A. C. Mul Tromp; P. H Nieswaag—Schoone; A. H. Philippo—Krom; 16 April, M. Zwart—de Looff; H. P J. Ruigrok—Vierveijzer; H. N. A Rol—Hennis, 2 z.; A. M. Drenth—Bouw huis; M. A. G, Halderman—van Assema; 17 April, J. J. Wieldraaijer—Pel; H. C. Bak kerRienks. BEVALLEN van een dochter: 15 April, P. J van den NouwlandBlom; 16 April. H. M, E. Baars—van Dam; A. M. van Vliet— Verbast; H C. J. WoudaBout; E. Heere mans—Koster; 17 April, C. A, J. M. Cap- tijn—Borstlap; F. Wit—Hovestad; J. W. M. Handgraaf—Steeman; M. H. de Visser— Kruseman; A, Steenbergen—Karei; 19 April, A. Mol—Veldman. OVERLEDEN: 14 April, D. Kadee, 69 j., Gasthuisvest; 15 April, A. M. van Buuren Gilein, 82 j., Middentuindorplaan; J. Wijn gaarden—Caspers, 66 j., Kamperlaan; 16 April, C. Scheelings, 4 m., Junoplantsoen; P. C. Leis,"l m., Brouwersstraat; 17 April, G. Kamper. 68 j., Hazepaterslaan. „Aetherforum" hield zifting in Haarlem Ruim tweehonderd Haarlemmers heb ben gisteravond in de stampvolle Kroon zaal van Brinkmann met veel geestdrift meegewerkt aan een bijeenkomst van het VARA-aetherforum het omroep-orakel dat antwoord weet op alle vragen, dwaze zowel als hoogst-verstandige, die een wil lekeurig auditorium op hem afvuurt. Daar een der forum-corypheeën, wethoudster Straalman-Cremers uit Hilversum, „al schoonmakend van het trapje gevallen was" (zoals voorzitter H, v. Kuilenburg met treurige stem aan het begin van de zitting meedeelde) moest zij verstek laten gaan. Mevrouw Ploeg-Ploeg, hoofdbe stuurslid van de Vrouwenbond der P. v. d. A., nam nu in haar plaats zitting aan de tafel der wijzen naast wethouder D. J. A. Geluk van Haarlem, de oud-voorzitter van de Centrale filmkeuring de heer D. van Staveren en burgemeester W. Tho massen van Zaandam. Voor de microfoons werden ingescha keld kreeg het publiek nog de raad „tijdens de opnamen niet als houten klazen te blij ven zitten stilzwijgen, maar luidkeels te willen reageren met critiek of bijval op het vraag- en antwoordspel, opdat de luiste raars straks niet zouden denken dat die Haarlemmers maar „dooie lieden" zijn". Die raad werd zo duchtig ter harte geno men dat de luisteraars straks waarschijn lijk juist het tegendeel zullen denken. Af en toe daverde de Kroonzaal althans van de „reacties" variërend van laeh-orka- nen tot aan „schande"-gebrul, al naar ge lang van de aard der gestelde vragen en de hoedanigheid van de antwoorden daar op. Alle forum-leden redden zich met zwier, geest en eloquentie uit de moeilijk ste, hun voorgeworpen problemen (zoals: „hoe denkt u over lippenrood en nagel lak?"), waarbij vooral de humoristische antwoord-formuleringen van wethouder Geluk en de heer Van Staveren menig geestdriftig „open doekje" kregen. Het was men kan dat zelf eerstdaags in zijn huiskamer controleren (de opnamen wor den later door de omroep uitgezonden) een gezellige bijeenkomst. Dokter Ruys jubileerde Maandag was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer C. L. W. Ruys be noemd werd tot chirurg van het Uïacones- senhuis. Ter gelegenheid daarvan hield hij des middags een receptie, waarop vele collega's', vrienden en patiënten de jubi laris hebben gelukgewenst. Namens het bestuur van het Diacones- senhuis voerde de voorzitter mr. F. J. D. Theyse het woord, die de heer Ruys een zilveren sigarendoos aanbood. Namens de geneesheren richtte de heer J. W. Kamer ling het woord tot hem, waarna hij een boek overhandigde. Ook van andere zijden ontving de heer Ruys geschenken en bloe men. Tweede paedagogisch concert van de Raad van Overleg De tweede door de Raad- van Overleg (waarin de drie grote vakverenigingen samenwerken) te houden concertavond is vastgesteld op Maandag 15 Mei in het Ge meentelijk Concertgebouw. Het programma wordt verzorgd door de H.O.V. onder lei ding van Toon Verhey en bestaat uit de ouverture „Egmont" van Beethoven, de Piet Hein Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy, de ouverture „Die Fledermaus" van Johann Strauss en „Eine kleine Nacht- musik" van Mozart. Wouter Paap zal hier bij enige toelichtingen geven. Adspirantenwedstrijd van Kennemer Turnkring Voor het eerst na enige jaren zijn in de Rijks H.B.S. te Velsen de verenigingswed strijden gehouden voor de meisjes-adspi- ranten van de bij de K.T.K. aangesloten verenigingen, voor welke wedstrijd tien ploegen waren ingeschreven, afkomstig uit vier verenigingen. De wedstrijd bestond uit een vierkamp, omvattende een massale vrije- oefening, ringen, brug en paardspringen. Bij de jongste meisjes viel op de keurige afwerking van de oefeningen door de meis jes van GIOS uit Haarlem, welke vereni- "ing voor het eerst aan deze wedstrijden .eelnam. De tweede groep van deze ver eniging werd dan ook no. 1 met 471/-2 punt. De eerste groep van OSS uit Zandvoort werd tweede met 44 punten. De leider van deze vereniging, de heer Peeman, maakte zijn debuut in de K.T.K. en hoewel het ge halte van de oefenstof over het algemeen hoger was dan van GIOS, was het tempo, waarin gewerkt werd, te snel, waardoor de afwerking minder correct was. De tweede groep van OSS werd derde met 43 V* punt, waarna GIOS en TV Sant poort volgden met respectievelijk 42 en 38'/2 punt. Bij de oudste meisjes ontving OSS de eerste prijs met 51 punten, welk punten- aantal vooral verkregen werd door het vrij hoge gehalte van de vrije oefening en van het ringenzwaaien. GIOS I en TVS deelden de tweede plaats met 47'/> punt en de derde plaats met 41 punten werd toebedeeld aan de oudste meisjes van de nieuwe Velser G.V., welke vereniging ook voor het eerst aan het kringwerk deelnam. De tweede groep van GIOS werd 4e met 39Va punt. Zaterdag worden de wedstrijden voor de jongens gehouden. Zes groepen zijn aange meld. Met ingang van 16 April mogen slechts diegenen een groothandel in vis drijven, die in het bezit zijn van een erkenning als groot handelaar in vis van het Bedrijfschap" voor Visserijproducten, 1 f2.- /oer Uier fleeWraakt Uw uittheUer. Om het Haarlemse schaakkampioenschap De derde ronde van het schaalctournooi om het persoonlijk kampioenschap van Haar lem werd bij lange niet volledig gespeeld doordat vrij veel partijen om verschillende redenen uitgesteld moesten worden. In de hoofdklasse A behaalde H. Schmitz (Haarlem) een zeer nuttige overwinning op zijn clubgenoot A. Schneiders. De partij S. Herfst (Rolland)G. B. v. d. Velde (Haar lem) werd afgebroken in gunstige stelling voor de laatste. In de hoofdklasse B leed J. Wijker (Haar lem) zijn derde nederlaag in successie, dit maal tegen J. J. v. Kampen (Het Oosten). J. Verleur (Heemstede) ging in gelijke stand tegen P. A. v. Driel (Haarlem) op winst spelen, doch kreeg een nederlaag te incas seren. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse A; K. H. v. BrederodeJ. Jacobs 01; K. H. v. BrederodeC. Koster 0—1; J. v. d. Berg—J. H. Blom 1—0; J. Ja cobsA. J. W. Kleimeer 10. Eerste klasse B: P. ter PlegtI. Marinus 10; ds. J. v. DorpJ. E. Wielinga 01; P. Rotteveel heeft zich hier teruggetrokken. Eerste klasse C: J. E. StrengersE. J. de Ree 01; J. E. StrengersJ. Schaepman 1—0. Tweede klasse A: P. v. DeyzenP. Fris 0—1. Groep B: N. J. W. HooglandF. Derks 10; J. P. v. d. MeerF. Derks 10; G. Weert—N. J. W. Hoogland k; P. Stam— J. v. d. Steeg 1—0. Derde klasse A: M. M. de RijkJ. Reeu- wijk 0—1; H. v. d. Velde—D. Hollander 10 (wgs. n.o.). Derde klasse B: G. v. EgmondL. Beyer 0—1. Lidmaatschap van personeels-veremgingen aan katholieken ontraden In de vergadering van de Katholieke Arbeidei-s Beweging, welke in Utrecht ge houden werd, is een resolutie aangenomen waarin de vergadering als haar oordeel te kennen geeft, dat de Katholieke Arbei dersbeweging afwijzend staat .tegenover deelneming en het verlenen van medewer king aan personeelsverenigingen en dat tegen het organiseren van bijeenkomsten van het gehele personeel, beperkt tot een maal per jaar, geen bezwaar bestaat, doch daartoe een in vast verband georganiseer de personeelsvereniging niet nodig is. Het lidmaatschap van dergelijke verenigingen moet ten sterkste worden ontraden. Ten slotte vermeldt de resolutie, dat de KAB met alle kracht er naar zal blijven streven aan de gezonde behoeften op het gebied van ontwikkeling en ontspanning, van onderlinge bijstand en hulp bevrediging te geven, maar uitingen van ongezonde genotszucht door haar dienen te worden bestreden. De voorzitter van de KAB, de heer A. C. de Bruyn, had tevoren het standpunt van het Nederlands Episcopaat inzake personeelsverenigingen bekend gemaakt. De Nederlandse bisschoppen staan op het standpunt, dat het uitvaardigen van een verbod tot deelneming aan, of tot steun van een personeelsvereniging in het huidige stadium uit overwegingen van beleid niet gewenst en van principieel oogpunt uit bezien zelfs niet geheel ver antwoord is. Wel zijn zij van mening, dat de voordelen die aan de personeelsvereni gingen verbonden kunnen zijn, niet op wegen tegen de reële nadelen, die deze met zich brengen en dat derhalve deel neming aan of bevordering van de per soneelsverenigingen ten sterkste dient te worden ontraden. H.R.C. „Excelsior" Bovengenoemde vereniging hield na enkele jaren van non-activiteit weer een trainingsrit. De uitslag werd na veel span ning als voigt: A-kl: 60 km.: 1. Wim Fennis; 2, J. West broek; 3. J. Hazen: 4. Kretsmar; 5. Lingen. B-kl. 40 km,; 1. Sjaalc Tourney; 2. Jan de Haan; 3. Herman Ravensberg; 4, Gerrit Wil kes; 5. Karei, de Haan. Dr. Maria Montessori sprak over kosmische opvoeding In de aula van de Amsterdamse univer siteit is een internationale Montessoricon- ferentie gehouden. Het hoofdthema van de conferentie was „de kosmische opvoeding", waarmede dr. Maria Montessori gedurende haar verblijf van tien jaren in India en Pa kistan heeft geëxperimenteerd. Op de con ferentie heeft zij hierover lezingen gehou den. Onder „kosmische opvoeding" ver staat men het geven van de leerstof aan kinderen van 6-12 jaar niet in aparte on derdelen naar de verschillende vakken, maar als een organisch geheel, uitgaande van de ordening in het wereldgebeuren. De kosmische opvoeding tracht dit onder werp op een wetenschappelijke basis uit te werken om zodoende te beantwoorden aan de behoefte van onze tijd, een inzicht te verkrijgen in de onderlinge betrekkingen der dingen. Dit principe beantwoordt aan de psy chologische behoefte van het kind tussen 6-12 jaar. In de kosmische conceptie krijgt de mens een centrale plaats. Zijn kosmische taak is niet het handhaven van de wereldorde, maar het stimuleren van de evolutie en dus de vooruitgang. Ieder mens werkt en velen vinden nieuwe dingen uit, maar de bijdrage van het individu krijgt pas waarde wan neer zij door een grotere groep wordt aan vaard. Hoezeer een ieder overtuigd is voor zichzelf te werken, in feite werkt hij dus voor de gemeenschap en het is alleen het resultaat van deze gemeenschappelijke actie, die wij beschaving noemen, die een voortdurend progressief verloop onder gaat. Ziehier de kosmische taak van de mens, aldus Maria Montessori. Voorkomende bankrovers Op zeer vriendelijke wijze maakten heden drie rovers zich meester van vijftienhon derd dollars in een particuliere bankin stelling te New York, aldus vertelt United Press. Zij kwamen het kantoor binnen toen de kassier juist het bewijsje overreikte aan een juffrouw die op haar loon een lening van tien dollar vooruit gesloten had. Zij tikten de kassier vriendelijk op de schouder en zeiden: „Kom vriend, wees geen krent en geef de juffrouw nog tien dollar; jij kan het beter missen dan zij." Vervolgens namen de bandieten uit de kas veertienhonderd dollar, maakten een andere klant 38 dollar armer en stalen 97 dollar van de directeur van de bank. De directeur klaagde steen en been en vertelde dat hij juist het geld van de bank had gehaald om de rekening van het zie kenhuis, waar zijn vrouw een baby had gekregen, te kunnen betalen. Dat vonden de rovers te zielig en zij gaven de man een gedeelte van zijn geld terug. Toen de bandieten wilden vertrekken, riep een klant, die zij voor het gemak maar even vastgebonden hadden op een stoel, hen na dat het touw zo strak zat en hem pijn deed. Onmiddellijk kwamen de mannen terug en maakten de touwen wat losser. Beleefd namen zij afscheid en ver trokken in een zwarte sedan. Bloembollendag te Limmen Evenals vorige jaren houdt de Neder landse Vereniging tot bevordering dei- wetenschappelijke veredeling van sierge wassen, „Neversie", op Zaterdag 22 April de jaarlijkse bloembollendag te Limmen. De plaatselijke vereniging voor vreemde lingenverkeer en het muziekcorps verlenen medewerking aan dit jaarlijks terugke rende Limmense lentefeest. Onder des kundige leiding maken de bezoekers een wandeling langs de bloeiende akkers met hyacinten, tulpen en narcissen en door de „Hortus Bulborum", waarin meer dan 100 variëteiten van tulpen en hyacinten, vele uit de 17de en 18de eeuw, in bloei staan. BS S3 £3 H Q ES ES H ES E9 D Q Q B B ES B B ra De grootste en beste vervoerder van alle goederen is de - BESTELDIENST A.B.C. gg Alles is verzekerd, ook tegen breuk. j*j ra A.B.C., Barrevoetestraat 2, Haarlem re Tel. 18428, Na 6 uur 14810—14155 g SBBBBBBBHBHHBBBBHBaBBBI (Adv.) Koninginnefeest in Santpoort Samenwerking tussen de beide verenigingen De Oranjevereniging in Santpoort-dorp heeft zich verstaan met de vereniging tot het houden van Nationale dagen in Sant poort-Station en Bloemendaal-Noord. Daaruit is ontstaan een programma om in eendrachtige samenwerking de Koningin nedag te vieren. Op de eerste Mei houdt om half tien het Hollands Vrolijk Kindertoneel een voor stelling .in het Burgemeester Rijkenspark, waar de kinderen tot zestien jaar toegang hebben. Het is hetzelfde gezelschap dat verleden jaar met groot succes „De avon turen van Bulletje en Bonestaak" heeft opgevoerd. Alle kinderen hebben gratis toegang om „De lotgevallen van een gierigaard", „Een lelijke snoeper bestraft" en „De avonturen van Hein Kordaat met Charley de grote tovenaar" te gaan zien. Om 3 uur in de middag heeft onder leiding van de Harddraverij-vereniging „Santpoort" een hittenrace met bindernis sen plaats op het Terrasvogels terrein. De deelnemers worden ingeschreven door de heer Westerhoven in café „De Uilenboom" aan de Hoofdstraat. Des avonds om 8 uur concerteert de Harmonie „Soli Deo Gloria" in de Kerke- rinklaan en om half negen zendt dit en semble vrolijke klanken uit op de Terras- weg. Santpoort-Station wordt eveneens bedacht. Hier zal „Wilhelmina" om acht uur eeii concert geven in de tuin van de heer Bot aan de Duinweg, Heemstede 31. Ja, daar zaten ze nou, op de bodem van de verongelukte klomp.„Nou zijn we schipbreukelingen!" zei Rick. „Ik wou, dat we dan maar vast gered werden!" zuchtte Bunkie. „Ja, maar dat zie ik nog niet gebeuren!" stelde Rick vast. Houdt je tenminste maar goed vast, want ive hebben maar 'n akelig smal plekje!" Zo dreven ze daar een poos rond, en de oever kwam maar niet in hun bereik. Toen ontdekte Rick een plank, die op het woelige water dreef, niet ver van hen af. „Als we daarop konden komen, zouden we 'n stuk veiliger zijn!" Zagen ze goedkwam die plank niet langzaam dich terbij gedreven? Ja, warempel.De klomp en de plank naderden elkaar! Toen de afstand klein genoeg was, sprongen ze overHet was gelukt! Nu zaten ze tenminste een stuk veiliger, op die bredere plank. Zangkoor uit Medemblik op bezoek Zaterdagavond a.s. zal het Katholiek kinderkoor, onderafdeling van het Katho liek Gemengd Koor, een opvoering geven van de kinderoperette „Jan Klaassen". De leiding daarvan berust ook nu weer bij de heren Evert Haak en Bob Jansen. Na ae operette zal het R.K. Gemengd Koor „Nieuw Leven" uit Medemblik. dat vele eerste prijzen op wedstrijden heeft ver overd, enige zangnummers uitvoeren. Buurtvereniging „Res Nova" Op 5 Mei herdenkt de buurtvereniging „Res Nova" het feit dat zij vijf jaren geleden werd opgericht. Teneinde dit te herdenken zal op de Bevrijdingsdag op het Res Novaplein een kleine kermis wor den georganiseerd. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Bilh'ton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 279% 279Yx 213 2113A 229 230% 175 174)4 118 294 269 116 'A 130% 132 1561-2 123 122% 133% 13134 135 >2 13334 149 94 255 BINNENLAND Twee inwoners van het Friese dorpje Zurich vingen aan de kop van de Afsluit dijk een zalm. De voor deze streek ongewone vis woog 18 pond. Mej. G. J. Veeger, de waarnemend algemeen secretaresse van de missie van het Rode Kruis in Indonesië zal binnenkort een inspectiereis van twee maanden maken in Nieuw Guinea. Het is nu echter de taak van mej. Veeger om zich te oriënteren omtrent de sociale noden op Nieuw Guinea, en in overleg met het gouvernement een plan voor de hulpverlening aan kolonisten en inheem sen samen te stellen. Steenwijk krijgt van Maandag af een autobusverbinding met Emmeloord via Blok zijlMarknesse. Op het ogenblik wordt het reizigers verkeer op het traject Ede—Amersfoort onderhouden door bussen. Het ligt in de be doeling der directie van de Nederlandse Spoorwegen dit baanvak te doen electrifice- ren en de reizigers in de loop van het vol gend jaar weer per spoor te vervoeren. De tramlijn HeerlenKerkrade van de Limburgse Tramwegmaatschappij zal op Zaterdag 13 Mei voor het laatst in bedrijf zijn. Zij wordt vervangen door een busdienst. Deze lijn is de enige tramlijn, die de L.T.M. nog in bedrijf heeft. Tevens is zij de enige in Limburg. In de vergadering van „Schuttevaer" te Steenwijk is het tot stand komen van een waterwegennet bepleit. Men krijgt dan overal uniforme betonning en verlichting en verordeningen. Op de Waterberg te Arnhem, waar ten tijde van de Mei-staking in 1943 negentien fabi'ieksarbeiders door de Duitsers werden gefusilleerd, zal een gedenkteken worden opgericht, De Indonesische delegatie, die naar de Sovjet-Unie zal reizen voor diplomatieke besprekingen wordt op 25 April in ons land verwacht. De heer Palar en zijn medewer ker zullen op 29 April van ons land uit naar Moskou reizen. Eigenaren van kleine Groningse zee schepen van 200 bruto ton maken zich zeer ongerust over het uitblijven van toestem ming om hout te laden in Zweedse en Noorse havens. Hoewel de certificaten dezer schepen het r.andoen dezer havens niet toestaan, werd van deze bepaling incidenteel dispen satie verleend om de schepen aan retour vracht te helpen. Een mededeling, dat de dispensatie voortaan slechts bij zeer hoge uitzondering zal worden gegeven, doet de reders vrezen, dat het voortaan uit zal zijn met hout als retourlading. Op last van de regering worden op „Rustoord" te Nijmegen de overschotten opgegraven van Duitse soldaten, Nederlandse SS'ers en NSB'ers, die in de oorlogsdagen bij Nijmegen gevallen zijn. In totaal liggen hier 200 man begraven. De stoffelijke overschot ten worden overgebracht naar het Duitse oorlogskerkhof in de Peel. Minister Lieftinclc zal op 21 April naar Milaan gaan, waar hij een lezing zal houden voor het „Institut pour les études de poli tique internationale". Voorts zal hij bespre kingen voeren met personen uit Italiaanse economische en politieke kringen. De Nederlandse leeuwentemmer Jean Michon uit Maastricht, die in Hamburg in een circus werkt, is door een van zijn leeu wen aangevallen en zodanig gewond, dat hij voorlopig niet meer kan werken. HAARLEM EN OMGEVING In de Grote of St. Bavokerk zal Don derdagmiddag 20 April, des namiddags van 23 uur, door George Robert het volgend programma op het orgel ten. gehore worden gebracht: 1. Preludium en Fuga e ld. t„ D. Buxtehude: 2. a. Christ lag in Todesbanden, b. Fantasia Sopra Christ lag in Todesban den. J. S. Bach; 3 Fantasie en Fuga c ld. t., J. S. Bach; 4. a. Aus der Tiefe rufe ich, b. Ach Herr, mieh armen Sünder, c. Christus, der uns selig macht, J. S. Bach; 5. a. Toccata a kl. t„ b. Fantasie over „Ut, Re, Mi, Fa, Sol, La", J. J. Froberger; 6. Variaties over „Frisch auf, Gesellen". H. Distier. De Oranjebond „Prinses Juliana" die altijd de nationale feesten in Haarlem-Oost verzorgt, zal Maandag 1 Mei zijn veertigjarig bestaan herdenken, 's Middags wordt in café B. W. Hommels, Zomer vaart 146, een recep tie gehouden. De heer H. G. J. de Wijs, kapelaan van de kathedraal-parochie, is benoemd tot pastoor in Zwijndrecht. Woensdag 26 April hoopt de heer P. J. Geerlings, magazijnmeester der firma Car els, Zijlstraat, zijn gouden jubileum te vieren. Er wordt een feestavond gegeven bij Brink mann, Grote Markt. Maandagavond raakte een timmerman, toen zijn lading met hout op een handwagen begon te werken, bekneld tussen, een muur van een perceel aan de Gasthuisstraat en zijn wagen. Hij liep inwendige kneuzingen op en is per ziekenauto naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Op de Wagenweg is vannacht een be stuurder van een personenauto aangehouden, omdat hij zonder voorlicht reed. Het bleek, dat hij naar alcohol rook. Inmiddels was be richt ingekomen, dat een uur tevoren een personenauto in de Gierstraat was aange reden. De aangehouden bestuurder bekende de aanrijding veroorzaakt te hebben. Zijn auto is tijdelijk in bewaring genomen. Voor het Genootschap Nederland Engeland houdt de heer D. Mansel op Maan dagavond 24 April in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann een met films toege lichte lezing over Engelse kostscholen. Dr. G. Kraus, eerste geneesheer-direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort heeft wegens zijn benoeming tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen aan Provinciale Staten van Noord holland ontslag gevraagd met ingang van een nader te bepalen datum. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor dr Kraus op de meest eervolle wijze ontslag uit zijn functie te verlenen, onder dankbetui ging voor de veeljarige door hem aan de provincie bew.ezen diensten. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 16 Hij zei me dan ook niet dat ik moest zwijgen, verontschuldigt hij zich eerst, maar ik houd u toch aan uw belofte. Wie was het? vraagt Zopanje onge duldig. 't Was Peter Wijmans, die het mij vei-telde. Meteen staat Stroomer op. 't Is hem ge noeg. Hij wil gaan. Goedenmiddag, inspecteur. Even onverwacht als hij gekomen is ver dwijnt hij weer. Zopanje laat hem gaan. Hij weet genoeg van hem. 't Is een verras sende complicatie. Wat heeft Peter Wij mans met de moord uitstaande? Wat is dat voor jongen? Kende hij Stroomer? Of klampte hij hem zomaar aan om zijn hart uit te storten? Van wie wist Peter het dan, dat Leidekker vermoord is? Het zijn vra gen, waarop hij slechts met vage vermoe dens kan antwoorden. Meneer Steeman komt binnen. Zeg, ik zag Stroomer in de gang. Wat moest die vent hier? O, een boodschap voor mij, zegt Zo panje luchtig. Heb je al enig vermoeden? Vermoedens? Vermoedens genoeg. Maar wat heb je er aan? Feiten moeten we kennen, concrete feiten. We zullen van avond eens zien, wat we van de heer Wij mans horen. Misschien dat hij klaarheid in enige duistere kwesties kan brengen. Ik geloof, dat ik hier verder klaar ben. Doch Van Brussel klopt aan de deur. Hier is mevrouw Wijmans om u te spreken, heren, zegt hij. Laat haar binnen. Mevrouw Wij mans is een grote blonde vrouw, gekleed in een mantelpak. Ze heeft een voile voor, wat Zopanje een ogenblik ergert. Hij stelt zich voor, biedt haar een stoel aan en vraagt wat het doel van haar komst is. Mevrouw Wijmans laat het pa piertje zien dat de concierge haar gebracht heeft. Dit ontving ik van dat bleke manne tje met zo'n rond brilletje op. Van Brussel. Juist, Van Brussel heet hij. Maar ik heb er nog niet toe kunnen komen het weg te sturen. Mijn man is namelijk naar een zeer belangrijk congres toe, waarvan hij de leiding op zich genomen heeft. U begrijpt dat ik hem niet voor het eerste het beste incident terug kan roepen. Als inspecteur Zopanje van zijn verba zing bekomen is, zegt hij enigszins ge- ergerd: Mevrouw, Leidekker is dood, vergif tigd. Mevrouw Wijmans slaakt een gil. Leidekker. Vergiftigd. Ja, mevrouw. Ik zal het prettig vinden, als u er met niemand anders over spreekt. Uw man moet onmiddellijk terug komen. Ik wil hem vanavond nog verhoren. Het gezicht van de vrouw be trekt. U wilt toch niet zeggen, dat u mijn man verdenkt? vraagt ze zacht. Ik verdenk iedereen, die in nauw contact gestaan heeft met dr. Leidekker, mevrouw. Zuchtend staat ze op, legt het papiertje met de woorden: „Leidekker overleden, kom dadelijk terug" op het bureau en zegt: Ik heb het adres achterop geschre ven. Daar kunt u het heen sturen. Zelf heb ik geen tijd daarvoor te zorgen. U be grijpt, dat het huishouden doorgaat, on danks moord en doodslag. 't Is zes uur, als inspecteur Zopanje de school verlaat. Het motregent weer. Tot een uur of tien heeft hij nu vrij. Tegen die tijd zal hij naar de singel gaan om meneer Wijmans te verhoren. De motorfiets maakt een oorverdovend lawaai, als hij over het Oranjeplein weg rijdt. Tot morgen denkt Zopanje. Het zal „tot vanavond" zijn. Bij mevrouw Van Hem is 't nog even vredig als 's morgens. De geraniums zijn en blijven pronkstukken, de poes zit bij de kachel, zij neemt niet eens de moeite te kijken wie de kamer binnenkomt. De tafel is al gedekt. Het herinnert er Zopanje op pijnlijke wijze aan, dat hij te laat is. Onmiddellijk verontschuldigt hij er zich over, doch mevrouw Van Hem neemt het zeer licht op. Ik begrijp best, dat u wel eens wat later zult zijn door uw werk. Ik vind het niet erg een kwartiertje te wachten. Van daag bent u trouwens precies op tijd, want Iemand klopt aan de deur. Na het „ja" van mevrouw Van Hem treedt een dame binnen. Inspecteur Zopanje heeft even de neiging grote ogen op te zetten, als hij haar ziet. Zijn hospita had nog geen enkel woord aan haar aanwezigheid gewijd. Dit is juffrouw Klaasje Bellen, zegt mevrouw Van Hem, één van onze werken de vrouwen. Dat is inspecteur Zopanje, Klaasjelief. Eén van onze werkende mannen, vult Zopanje glimlachend aan. Juffrouw Klaasje Bellen schiet in de lach. Dan geeft ze Zopanje een hand. U bent dus de nieuwe huisgenoot, zegt ze opgewekt. Ik hoop dat we goed met elkaar op kunnen schieten. Ik hoop het ook, antwoordt Zopanje onbevangen, terwijl hij juffrouw Klaasje Bellen even scherp opneemt, 't Is een grote brede vrouw van zeker 40 jaar oud. Haar donkere haar draagt ze in een knot. Het staat niet mooi, doch het is wel prac- tisch. Haar stem is diep, een alt. Soms is het net een mannenstem. Wel een geschikt type, meent Zopanje. Aan tafel luisteren beiden naar het ge praat van mevrouw Van Hem. De oude dame heeft een prettige stem, die vermag te boeien zonder dat men zich inspant om te horen wat ze zegt. Buitendien is ze een goede vertelster. Fragmenten van haar verhalen, die Zopanje opvangt, zijn be wonderenswaardig door stijl en woordkeus. Af en toe maakt hij een kleine opmerking om van zijn belangstelling te getuigen. Juffrouw Klaasje Bellen zwijgt geheel en al. Met smaak tast ze toe". Ze zijn net aan het dessert begonnen, als de bel overgaat. Mevrouw Van Hem staat licht geschrokken op en verlaat de kamer met de woorden: Wie zou daar zijn, zo onder het eten? Inspecteur Zopanje, peinzend boven de rose pudding, weet het niet, doch een lang wachten wordt hem bespaard. Mevrouw Van Hem komt spoedig weer de kamer binnen. Ze is kennelijk wat nerveus. Haar onderlip trekt ze naar achteren, alsof ze moeite heeft zich te beheersen. 't Was voor mij, zegt ze mat, een familielid is overleden. Ik zal er vanavond heen moeten gaan. Ze heeft dus toch familie, denkt Zopan je. Hij heeft zich haar tot nu toe voorge steld als een vrouw zonder enige familie. Met deelneming condoleren de huisge noten mevrouw Van Hem. Haar lieve ogen zijn gevuld met tranen. 't Is toch niet uw broer, hè? vraagt juffrouw Klaasje Bellen. Ja 't is mijn broer. Vanmiddag kreeg hij een hartverlamming. Ach, 't was toch zo'n opgewekte jongen. Als ik aan gisteren denk. Ze kan zich niet meer goed houden en verlaat zacht snikkend de kamer. De rose pudding blijft onaangeroerd op tafel staan. De eetlust van Zopanje is volkomen ver dwenen. Ook juffrouw Klaasje Bellen roert haar stukje niet meer aan. 't Is toch zo'n gevoelige vrouw, zegt ze vol medelijden, en 't was haar enige broer. Ik kan me zo goed in haar verdriet inleven. Hoe heet haar broer eigenlijk? vraagt Zopanje. Hij stelt de vraag zonder enig. oogmerk. Dr. Leidekker is zijn naam. Hij is, of liever hij was directeur van de H.B.S., antwoordt Klaasje Bellen. Maar inspecteur, wat is er? Zopanje heeft zijn verbazing niet kun nen verbergen. Het antwoord kwam tè- onverwacht. Kende u hem dan? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6