Haarlems Dagblad De troepen van Aziz gaven zich Woensdag onvoorwaardelijk over Nog een mogelijkheid van een katholiek-liberale coalitie 64e Jaargang No. 19530 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 20 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dptccijtc Ijaatlemecbc Courant (3ütno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Grote contingenten R.I.S.-troepen naar Celebes DJAKARTA, 19 April. (Aneta). In een communiqué van het ministerie van Defensie der RIS wordt medegedeeld, dat op 19 April het bataljon c-ndcr commando van de majoor Worang in Zuid Celebes is geland en is opgerukt in de richting van Makassar. De eenheden van Aboel Aziz hebben zich Woensdag onvoorwaardelijk overgegeven aan de majoor Picters, de vertegenwoordiger van de kolonel Kawi- larang te Makassar zolang kolonel Kawila- rang daar nog niet is aangekomen. De eenheden van Aziz worden thans be schouwd als gevangenen. De hoofdmacht van kolonel Kawilarang zal onmiddellijk op Zuid Celebes landen. Celebes, toneel van de huidige spanningen United Press meldt nader: De troepenmacht van de R.I.S. kwam zonder tegenstand te ondervinden aan land in vissersboten. De landingen vonden plaats op ongeveer 50 kilometer ten Zuiden van Makassar. De landingstroepen mar cheerden daarop naar de stad om die in handen te nemen. Meer dan een week had den zij op twee transportschepen in de wa teren van Celebes gekruist, wachtende op de bevelen om aan land te gaan. R.I.S. meldt bekentenis van Sultan Hamid Hij zou van plan zijn geweest onder meer de minister van Defensie te laten neerschieten DJAKARTA, 19 April. (Aneta). Sul tan Hamid van Pontianak heeft bekend, dat hij aan Westerling hevel heeft gege ven, de vergadering van de ministerraad op 24 Januari te overvallen, alle aanwezi ge ministers gevangen te nemen en de minister van defensie en andere autoritei ten van de defensie ter plaatse neer te schieten. Daarna zou er een regering wor den gevormd, waarin Sultan Hamid de portefeuille van Defensie zou krijgen. Van deze bekentenis van Sultan Hamid weiri mededeling gedaan in een commu niqué van het ministerie van Voorlichting der RIS, waarin wordt vermeld, dat Sul tan Hamid onmiddellijk na zijn arrestatie aan een scherp verhoor werd onderwor pen. Behalve de minister van Defensie (de Sultan van Djokja) moesten worden neer- gescholen de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie en de fungerend chef-staf, de kolonel Simatoepang, „Vierhoeksconferentie" van Indonesische staatsdelen DJAKARTA, 19 April (Aneta). Ten einde een integrale oplossing betreffende de staatkundige structuur van Indonesië te bepalen, overeenkomstig een in het parlement der RIS door het lid Moham med Natsir ingediende motie, heeft de re gering besloten een „vierhoeksconferentie" te beleggen op 25 April op het secreta riaat van de minister-president, aldus werd besloten in een vergadering van het kabinet der RIS, die Dinsdagavond werd gehóuden. Deelnemers aan deze „vier hoeksconferentie" zijn vertegenwoordigers van de regeringen der RIS, de republiek Indonesia, de Negara Indonesia Timoer en Soematera Timoer. Van het „Komite Na- sional Kalimantan Barat" (Borneo) zijn waarnemers ter conferentie uitgenodigd. Het kabinet heeft in deze vergadering voorts besloten, zo spoedig mogelijk over te gaan tot parafering van verschillende handelsovereenkomsten. Na afloop van het reces van de volksvertegenwoordiging der RIS zullen deze overeenkomsten aan haar ter ratificatie worden aangeboden, over eenkomstig het bepaalde in artikel 175, alinea 1 van de voorlopige grondwet der RIS. Onafhankelijke communisten in het Ruhrgebied organiseren zich DÜSSELDOEF, 19 April. (ANP). Titoïstisch gezinde communisten in het Ruhrgebied zijn thans bezig zich te orga niseren en het is waarschijnlijk, dat zij als onafhankelijke communistische partij zul len deelnemen aan de landelijke verkie zingen, die in Juni in het belangrijkste land van de West-Duitse federatie, Noordrijn- Westfalcn, zullen worden gehouden. Als leider van de West-Duitse Titoïsten treedt op de Düsseldorfse communist Schappe, die tot voor kort hoofdredacteur was van het centrale orgaan van de West-Duitse communistische partij, „Freies Volk", doch die onlangs bij de zuivering der partij werd uitgesloten. De centra der activiteit der onafhankelijke communisten zijn Dortmund en Dtisseldorf, vanwaar met blijkbaar aan zienlijke financiële middelen de propa ganda in het Ruhrgebied gevoerd wordt. Ingewijde kringen verwachten, dat de Tito- istische groepering spoedig openlijk op het politieke forum zal verschijnen, daar de candidatenlijsten voor de verkiezingen op 14 Mei zullen moeten worden ingeleverd. Het Indonesische ministerie van Defensie te Djakarta zegt dat alle rebellen in hun kazernes geconsigneerd zijn. Zij zullen als gevangenen worden behandeld zodra de regeringstroepen Makassar hebben bezet. Een tweede, grotere troepenmacht zal later op Celebes aan land gaan. Deze troe pen staan onder bevel van kolonel A. E. Kawilarang, de pas benoemde commandant van Oost-Indonesië, die in Januari 1949 de communistische opstand op Sumatra on derdrukte. De eerste eenheden van het bataljon- Worang zijn Makassar reeds binnengetrok ken, aldus meldt de speciale correspondent van Aneta uit Makassar. Zij werden door de bevolking toegejuicht, terwijl overal roodwitte vlaggen verschenen. De officiële intocht zal echter pas hedenmiddag wor den gehouden. West-Duitse regering prikkelt de geallieerden Herinneringen aan de tijd na 1918 BONN, 19 April. (ANP). Geallieerde kringen te Bonn tonen een geprikkelde stemming van ongeduld, naar aanleiding van de beslissing der West-Duitse rege ring over de toetreding tot de Raad van Europa en de uitzending van consulaire ambtenaren. In het bijzonder neemt men aanstoot aan de wijze, waarop Adenauer telkens weer op politieke bijeenkomsten en in in terviews de wens herhaalt, dat de gealli eerden een verdere tegemoetkomendheid aan de dag zullen leggen wat betreft de positie, die West-Duitsland voorlopig in de Raad van Europa zal moeten innemen. Hoewel men in Franse leringen begrip toont voor de binnenlandse politieke moei lijkheden, waarvoor Adeanuer staat, geeft men te kennen, dat men het moe wordt, telkens opnieuw die wensen van de kan selier te horen. Adenauers klacht over het ontbreken van politieke betrekkingen wordt in Franse kringen beantwoord me', de opmerking, dat de vertraging in de uit zending'van Duitse consuls de indruk wekt, dat Bonn daarmee wellicht liever wil wachten in de hoop toch nog diplo matieke vertegenwoordigers te kunnen uitzenden. De eisen van Adenauer roepen naar Franse mening herinneringen op aan de tijd na 1918. Ook van Britse zijde werd te Bonn mis noegen uitgesproken over de vertraging van de aanvaarding van de uitnodiging voor Straatsburg en over Adenauers voort durende openbare klachten over de be perkte rol, die aan West-Duitsland is toe gedacht. Tsjechoslowaakse regering vraagt opheffing van de U.S.I.S. De Tsjechoslowaakse regering heeft om onheffing van de Amerikaanse voorlich tingsdienst (USIS) te Praag en Bratislava verzocht en om vertrek uit het land van Joseph Kolarek, de Amerikaanse pers attaché te Praag Op 13 April werden twee personeelsleden van de USIS te Praag veroordeeld tot 15 en 18 jaar dwangarbeid, wegens spionnage en tegen de staat gerichte activiteit", aldus het vonnis. In dit proces werd Kolarek genoemd. Hij zou tegen het land gerichte daden bedreven hebben. Tsjechoslowaakse persbepalingen overtreden hebben bij de verbreiding van het nieuwsbulletin der USIS en spionnvge hebben bedreven „van de Amerikaanse ambassade uit". Verder zou Kolarek via Tsjechoslowaak se employés van de USIS getracht hebben staatsgeheimen in handen te krijgen en een Tsjechoslowaaks burger hebben helpen ontvluchten naar West-Duitsland. Benauwde uren voor 33 luchtreizigers Een vliegtuig uit Buenos Aires heeft op het vliegveld Orly bij Parijs een geslaagde buiklanding gemaakt, toen het landings gestel niet functionneerde. Alle 33 inzit tenden bleven ongedeerd, hoewel het toe stel schade opliep. Drie uur lang cirkelde het toestel boven het vliegveld, terwijl de bemanning het landingsgestel trachtte naar buiten te draaien. Na overleg via de radio met het vliegveld besloot men een buiklanding te maken. Ziekenauto's ston den klaar, maar behoefden niet gebruikt te worden. Zandvoorts pleegkind blijft in Den Haag Haagse rechtbank wijst vor dering van pleegouders af De president der Haagse rechtbank heeft hedenmorgen in kort geding uitspraak ge- daan in ae zaak, waarbij een echtpaar uit Zandvoort had betwist, dat een zevenjarig I meisje dat enige tijd te zijnen huize als pleegkind had vertoefd, het dochtertje zou zijn van de vrouw, die het kind opeiste. Het betrof hier de thans zevenjarige Elly van Gijn, die enige tijd geleden door de Haagse politie bij haar pleegouders, de familie van B. te Zandvoort, was wegge haald en overgebracht naar mevrouw E. V.-K. te 's-Gravenhage, die zeide de moe der van dit kind te zijn. De Zandvoortse pleegouders waren ech ter van mening, dat de zevenjarige Elly niet het door mevrouw V. verloren doch tertje was en vorderden de terugbrenging van het kind. Het door hen verzorgde kind was in 1946 uit een ziekenhuis te Hannover naar Ne derland vervoerd en na verblijf in diverse Nederlandse inrichtingen in Zandvoort bij hen ondergebracht. Een week geleden werd deze vordering in kort geding voor de president van de Haagse- rechtbank behandeld. De presi dent heeft thans de vordering afgewezen. Na de uitspraak gaf de pleegmoeder te kennen dat zij in hoger beroep wenste te gaan. Staking van Londense havenarbeiders Meer dan 2.000 Londense bootwerkers en andere havenarbeiders zijn Woensdag middag in staking gegaan. Hierdoor zijn tegelijkertijd 7.700 andere arbeiders zon-» der werk gekomen en negentig schepen kunnen niet worden behandeld. De staking is uitgeroepen als protest tegen de uit stoting van drie havenarbeiders uit de vakbond van transportarbeiders, wegens hun aandeel in de staking van Canadese zeelieden het vorig jaar, welke leidde tot stakingen in Britse havens. In de drie grote havens van Londen lag het werk onmiddellijk stil. Een scène uit het Jacobaspel dat vandaag op het kasteel in de Keukenhof zal worden opgevoerd met mevrouw R. N. Uyt den Bogaard-Van Waveren als Jacoba van Beieren en mr. N. Drost als Frank van Borsele. Aardappelmeel in het brood geeft deviezenbesparing van 2,2 millioen dollar Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) over het verwerken van aardappelmeel' iri het broodmëel heeft de minister van Landbouw, Visscherij en voedselvoorziening geantwoord, dat nog steeds in de broodbloem 5 procent aard appelmeel wordt verwerkt. De minister is niet bereid de verplich ting tot de bijmenging binnen afzienbare tijd op te heffen. Door de bijmenging wordt de kwaliteit van de broodbloem niet in betekenende mate beïnvloed. Een bijmenging van 5 pro cent aardappelmeel leidt, bij een verbruik van 625.000 Ion broodbloem, tot een be sparing van 2.200.000 dollar per jaar op de aankoop van tarwe. De Belgische crisis Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Men wacht met spanning op het resultaat van de drie-partij enconferentie welke hedenochtend onder voorzitterschap van de formateur Van Zeeland wordt gehouden. Tijdens zijn besprekingen met liberale en socialistische delegaties, welke hij gis termorgen zelf gezamenlijk ontving, heeft Van Zeeland voorstellen gedaan om aan de linkse eisen tot garanties tegemoet te komen. Er bleken opnieuw kansen te be staan voor een betere verstandhouding tussen de partijen en de mogelijkheid voor een katholiek-liberale coalitie. De katholieke CVP zou bereid gevonden worden een schriftelijke verbintenis aan te gaan om onmiddellijk na de terugkeer van de Koning over te gaan tot het bespreken van de wet op de overdracht van de Ko ninklijke prerogatieven. Aan Kroonprins Boudewijn zou bovendien de verzekering worden gegeven, dat de wet zou worden uitgevoerd. Overeenstemming werd in deze bereikt. Daarentegen werd het liberale voorstel, een soort politieke godsvrede tot stand te brengen en de Koningskwestie nogmaals uit te stellen, verworpen. Socia listen en liberalen zullen hedenmorgen hun interpretatie van de boodschap in een nota vastleggen. Verschillende bladen brengen hedenmorgen het nieuws, dat een katholiek-liberale x-egering spoedig zou kunnen worden gevormd. Een struikelsteen schijnt het gedeelte van de boodschap te zijn, waarin de Koning het heeft over de hervatting van zijn prerogatieven na het tijdelijk stadhouderschap van zijn zoon. Spaak is van oordeel, dat slechts een rege ring, steunend op twee partijen, met de Koning zal mogen beslissen over het einde van de regering van Kroonprins Boudewijn. Paul van Zeeland deelde de journalisten Woensdagavond mede, dat hij de prins regent verslag had uitgebracht over de stand van zijn onder-handelingen. „Ik heb de indruk dat er schot in zit", zo zeide hij. De Westelijke commandanten van Berlijn, de generaal-majoors Maxwell Taylor (Amerika), Jean Ganeval (Frankrijk) en G. Bourne (Groot-Brittannië), respectievelijk links, tweede van links en rechts op de foto, in gesprek met, de West-Duitse kanselier dr. Adenauer tijdens een receptie ter gelegenheid van diens bezoek aan Berlijn. Enkele uren later bereidde Adenauer de geallieerde commandanten een onaangename verrassing door op een bijeenkomst van Duitse politici, waarbij ook de drie genoemde bevelhebbers aanwezig waren, het derde couplet van Deutschland über alles" te laten zingen. Van Zeeland zeide, dat hij zijn bespre kingen Donderdag de gehele dag zon voort zetten met delegaties der diie partijen. Pas hierna zou hij zijn gevolgtrekkingen kun nen maken en een beslissing kunnen ne men. Vrijdag zal de Prins-Regent de heer van Zeeland opnieuw in audiëntie ontvangen. Vier nieuwe spionnage- processen te Praag De openbare aanklager te Praag heeft hedenmiddag tegenover Reuter verklaard dat het heden te Pi-aag begonnen proces het eerste is van een reeks van vier nieuwe spionnage-processen, waarin vier verschil lende groepen beklaagden terecht zullen staan, die ervan worden beschuldigd zich in dienst van de Amerikaanse ambassade te Praag te hebben gesteld. Volgens de openbare aanklager zullen de di-ie volgende spionnage-processen bin nen de eerstkomende twee of drie weken in andere delen van het land worden ge houden. Een proces zal te Brno plaats hebben. In deze vier processen zullen in totaal ongeveer dertig persoixen terecht staan. Naklank van „Deutschland über alles" Misnoegen der Britse regering LONDEN, 19 April (Reuter). De Britse regering heeft de West-Duitse bondskan selier, dr. Adenauer, gelaakt wegens het laten zingen van een strofe vaxx „Deutsch land über alles". Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de regering het standpunt van generaal Bourne, de Britse.commandant te Berlijn, deelt, dat het zingen van het voormalige Duitse volkslied in aanwezigheid van de drie Westelijke commandanten getuigde „van slechte smaak". „De Duitsers in de Russische zóne ston den in de houding bij hun radio's toen gis teren het dei-de vers van „Deutschland über alles" gezongen werd", zo heeft kan selier Adenauer cp een persconfei-entie verklaard. „Het was hoog tijd, dat Duits land weer een volkslied had. Het derde vers spreekt van recht en vrijheid. Het is eerder een teken van progressiviteit dan van reactie, dat' wij dit vers gezongen hebben. De nazi's hadden dit immers ver boden", aldus de kanselier, die eraan toe voegde: „Toen ik de aanwezigen verzocht dit lied te zingen meende ik, dat alle par tijen het ermede eens waren". „Wij wensen vrede", zo verklaarde Ade nauer. „Duitsland wil geen leger hebben. Duitsland heeft reeds genoeg oorlog ge kend en wenst niet het slagveld tussen Amei'ika en Rusland te worden. Men wenst vrede, doch niet ten koste van Duitsland. Indien de Sovjet-zóne onderworpen zou blijven zou dit betekenen, dat deze prijs be taald werd". Kanselier Adenauer is in een vliegtuig, dat hem door de Amerikaanse Hoge Com missaris, McCloy, ter beschikking was ge steld, uit Berlijn naar Bonn vertrokken. De president van de Duitse bondsrepu bliek, prof. Heuss, heeft heden verklaard, dat de keuze van een volkslied tot zijax be voegdheden behoort. Prof. Heuss heeft bovendien gezegd, dat het ogenblik niet gekomen is om een poli tieke beslissing op dit gebied te nemen en dat hij slechts na overleg met de terzake bevoegde politieke lichamen hiertoe zal overgaan. Huisvesting van gerepatriëerden (Van onze parlementaire redacteur) Een wetsontwerp is voorbereid dat be oogt de huisvesting van hen die uit Indo nesië repatriëren te vergemakkelijken. Dit ontwerp ..Huisvesting gerepatlieer den uit Indonesië 1950" komt in hoofdtrek ken hierop neer, dat indien een gemeente aan een na 31 December 1949 gerepatrieer de (hieronder vallen zowel in Indonesië gevestigd geweest, zijnde gezinnen als indi viduele personen en ook zij die daar heb ben gediend) de vergunning wil weigeren om woonruimte in gebruik te nemen, het oordeel van de provinciale inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt ingeroepen. In geval van geschil is er beroep mogelijk op de Commissaris van de Koningin, die uiteindelijk beslist. Ver der heeft de provinciale inspecteur zelfs de bevoegdheid tot vordering van woon ruimte en gebouwen voor bedoelde gere patriëerden over te gaan. De bedoeling is natuurlijk om de huis vesting zoveel mogelijk te verkrijgen door overleg met de gemeente. Maar bij een niet te verdedigen gemeentelijke tegenwerking kan tenslotte de centrale leiding ingrijpen en er voor zorgen dat de gerepatrieerden huisvesting krijgen. Het land zal waar schijnlijk worden verdeeld in een vijftal huisvestingsdistricten, te weten Noord (Gx^oningen. Friesland, Drenthe). Oost (Overijssel, Gelderland), Zuid (Limburg, Noordbrabant, Zeeland). Utrecht (die pro vincie beneden? de Betuwe) en West (Noord- en Zuidholland). In elk dier dis tricten zou een opvang-centrum komen, waar men de gerepatrieerden. die niet op andere wijze huisvesting kunnen krijgen, bij wijze van voorlopige maatregel tijdelijk zou onderbrengen, met de bedoeling echter dat men hun in drie a vier weken, in geval nog geen definitieve huisvesting op de normale wijze is verkregen, gelegenheid verschaft om onderdak te vinden in een aantal wooncentra, die in verschillende delen van het land zullen komen en die zoveel mogelijk op de basis van gezinsbe- woning zullen worden ingericht. Na ver loop van tijd hoopt men dan tenslotte de genen. die aanvankelijk in de wooncentra gevestigd waren, aan gewone huisvesting te kunnen helpen Het wetsontwerp beoogt hoofdzakelijk bemiddelend optreden vanwege de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en de daaronder ressorterende sociale inspec teurs. Aan de gemeenten zal verzocht wor den mee te delen, voor hoeveel gerepa trieerden zij huisvesting kunnen en willen garanderen. De dwangbepaling van het in te dienen wetsontwerp zal men alleen han teren. wanneer door overleg niet de ge schikte oplossing bereikt wordt. Het weer in beeld In de afgelopen 24 uur bleef de luchtdruk vooral boven het Noordzeegebied en Zuid- Scandinavië stijgen. Een depressie boven het Middellandse zeegebied verhindert luchtdrukstijging boven Midden-Europa. Hierdoor namen de drukverschillen boven het vaste land van West-Europa weer toe. De lucht die nu over ons land stroomt, heeft een zodanige opbouw dat enkele buien niet uitgesloten zijn. De kans hierop is echter klein en neemt verder af. Bij IJsland bevindt zich een diepe depres sie, die in Noordoostelijke richting trekt. Het is onwaarschijnlijk, dat deze depressie de eerstkomende 36 uur het weer in onze omgeving zal kunnen beïnvloeden, hoewel het frontensysteem tot over de Britse ei landen zal doordringen. Hef woord is aan Just Havelaar: Elke tijd is overgang, want tijd betekent beweging en 'oeiveging verandering. Waar geen overgang is daar is geen leven. Chinese communisten melden vorderingen op Hainan Van communistische zijde te Hongkong is Woensdag melding gemaakt van nieuwe vorderingen der communistische landings strijdkrachten op Hainan, in tegenstelling tot nationalistische berichten, dat 5.000 van een groep van 8.000 man communistische landingstroepen buiten gevecht gesteld en de rest in heuvelachtig terrein geïsoleerd was. Volgens het pro-communistische, te Hongkong verschijnende blad, „Ta Koeng Pao" werd Maandag de vijfde en grootste landing sinds begin Maart uitgevoerd, on der zwaar nationalistisch artillerievuur en luchtaanvallen. De Maandag aan land gezette troepen drongen het binnenland in om zich te voe gen bij de eerder gelande troepen, die con tact gekregen hadden met guerillastryd- kirachten in de heuvels, aldus het blad. In neutrale Chinese berichten te Hong kong wordt gezegd, dat van de communis tische troepen cïie Maandag geland zijn 1.000 man zijn overgebleven. Zij hadden een ultimatum tot overgave verworpen. Voorts zouden nationalistische marine- vaartuigen en bommenwerpers de kust van Hainan scherp bewaken om een landing van communistische versterkingen te ver hinderen. Van nationalistische zijde 'werd Dinsdag avond gemeld, dat 20 van de 100 bij het schiereiland Lutsjow (tegenover Hainan) geconcentreerde riviervaartuigen tot zinken gebracht werden. Uit Hoihou, de hoofdstad van Hainan, wordt een felle strijd gemeld. De nationa listen hebben om versterkingen uit Formo sa verzocht. De communisten hebben na een landing met jonken Maandag in de beboste heuvels bij Linkao vaste voet ge- kregen. Van nationalistische zijde is be vestigd, dat het oorspronkelijke invasie leger met 5.000 man versterkt is. zodat zich thans bij Linkao meer dan 6.000 man be vinden. Minister Stikker bij de Paus De Paus heeft mr. D, U. Stikker, de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, in particuliere audiëntie ontvangen. Minister Slikker werd vergezeld door jhr. mr. M. W. van Weede, buitengewoon ge zant en gevolmatigde minister bij de Hei lige Stoel. Bidaults voorstel voor een hoge Atlantische vredesraad PARIJS. 19 April. (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden ver klaard, dat bijzonderheden van het voor stel van premier Bidault, voor de oprich ting van een hoge Atlantische vredesraad ter coördinatie van de economische, finan ciële en militaire inspanningen van de lan den aangesloten bij het Atlantisch pact, thans worden uitgewerkt. Deze bijzonder heden zullen bij de andere regeringen, die aangesloten zijn bij het atlantisch ver drag vóór de bijeenkomst van de Weste lijke grote drie te Londen, op 8 Mei aan staande, worden ingediend. De fundamentele gedachte, aldus de woordvoerder, is de bevoegdheden van de huidige raad van het Atlantisch pact te vergroten, opdat men een betere coördi natie en vereenvoudiging van de bestaande organen verkrijgt. Bidaults voorstel voor een machtiger souverein orgaan heeft niet de bedoeling de rol van dergelijke organen als de Raad van Europa te verkleinen. „Integendeel, er moet een toenemende en hecht georgani seerde Europese eenheid tot stand worden gebracht", aldus de woordvoerder. West-Berlijnse gemeenteraad wenst verkiezingen in de gehele stad De West-Berlijnse gemeenteraad heeft de vier geallieerde commandanten met al gemene stemmen verzocht om hun goed keuring te hechten aan het houden van vrije verkiezingen in de gehele stad onder geallieerde controle. „Wij worden gedre ven door de wens, de eenheid van Berlijn te herstellen en Duitsland te helpen weer een te worden", aldus de spoedmotie, die te elfder ure op de agenda werd gezet. De motie werd zonder discussie aange nomen. „Dit is de eerste stap, die wij bij de vier commandanten doen sitids de split sing van het gemeentebestuur in 1948", deelde de voorzitter di". Otto Suhr mee. In Duitse politieke kringen beschouwt men deze motie als een eerste stap van een actie om goedkeuring der Westelijke ge allieerden te verkrijgen voor aansluiting van West-Berlijn bij de West-Duitse repu bliek. Men verwacht, dat de Sovjet-Russi sche commandant het verzoek, van de hand zal wijzen of voor de Westelijke geallieer den onaanvaardbare voorwaarden zal stel len. WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond opge maakt te 10 uur: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op enkele plaatsen voornamelijk op droge gron den lichte nachtvorst. Overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. 21 April: Zon op 5.32 uur, onder 19.47 uur Maan op 6.46 uur. onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 April: Hoog water: 5.24 en 17.42 uur. Laag water: 1.12 en 1333 uur. Vrijdag 21 April: Hoog water: 5.55 en 18.14 uur. Laag water: 1.37 en 13.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1