Tunnelplan voor Velsen opnieuw onder de loupe genomen Schaduw uit het verledeai- De kleine wereld Sport in het kort Donderdag 20 April 1950 De oorspronkelijke opzet-die meer dan 10 jaar oud is- wordt aangepast aan de veranderde omstandigheden Enige weken geleden hebben wij mede gedeeld, dat, het; thans als vaststaand kan worden aangenomen, dat de tunnelbouw in Velsen in 1951 hervat zal worden. Op de Staatsbegroting voor dat jaar zullen gelden uitgetrokken worden om dit moge lijk te maken. Ook hebben wij toen ge meld dal hoewel de Nederlandse Spoorwegen aangedrongen hadden om als nog goed te keuren, dat de Spoorwegtun- nel niet naast de Verkeersfcunnel zou wor den gemaakt, maar op de hoogte van de spoorwegbrug in Den Haag beslist is, dat de oorspronkelijke opzet toch gehand haafd zal blijven en de beide tunnels dus naast elkaar gemaakt zullen worden, zo dat met het maken van één bouwput vol staan kan worden. Nu het zover is gekomen, zijn wij naar Utrecht gegaan, om op het bureau „Slui zen en Stuwen" van de Rijkswaterstaat, dat met de constructie van de tunnels be last is, wat meer te horen over de plannen. Wij ontvingen de verzekering dat het wenselijk werd geacht het gehele Tunnel- plan alsnog nader in studie te nemen. Het oorspronkelijke ontwerp dateert van de jaren vóór de oorlog, zodat het meer dan 10 jaar oud is. In die tijd is veel veran derd en bovendien is meer ervaring opge daan over het autoverkeer, waardoor men in staat is te beoordelen aan welke eisen de tunnel moet voldoen. Er worden in deze dagen bovendien verkeerstellingen gehouden, niet alleen bij de ponten in Velsen, maar ook bij Buiten huizen en de Hembrug. Aan de automobi listen wordt gevraagd vanwaar zij komen en waarheen hun tocht gaat. Dit wordt gedaan omdat het vermoeden bestaat dal vele automobilisten thans om tijd verlies te beperken de Pont in Vel sen mijden, hoewel hun route toch over Velsen had moeten lopen. Blijkt dit ver-: moeden met de feiten overeen te stem men, dan is daaruit af te leiden dat het ver keer door de tunnel in Velsen nog groter zal zijn dan nu met de ponten. Eerst als vaststaat aan welke eisen de tunnel moet voldoen kan „Sluizen en Stuwen" de plannen gaan uitwerken. Wij ontvingen van die mededeling een bevestiging van de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat ir. T. H. van Wissel ingh. Deze deelde ons nog mede dat vaststaat, dat alleen een tunnel voor auto's gebouwd zal worden. Dat is trouwens al tijd de opzet geweest. Naast de tunnel blijft dus ook in de toekomst het pontveer gehandhaafd. Dit wordt dan bestemd voor voetgangers, fietsers, handwagens en bespannen voer tuigen. Zoals men weet wordt de tunnel te Rot terdam ook gebruikt door voetgangers en fietsers. De ponten krijgen in de toekomst een andere ligplaats, vermoedelijk zal daar voor aangewezen worden de plek waar nu de spoorbrug ligt. Het is nog niet bekend of de tunnel zo gemaakt zal worden dat de auto's elkaar kunnen inhalen. Dit zal afhangen van de eisen die men aan de capaciteit moet stel len. Het is zo werd ons verzekerd moei lijk de capaciteit van een tunnel te bepa len, omdat met zeer veel factoren rekening gehouden moet worden. Er bestaan wel veel gegevens over tunnels in Amerika, maar het autoverkeer is hier zo anders. In Amerika rijdt op elke 10 personenauto's slechts één vrachtauto, in Nederland zijn er dat zeker vier. De vrachtautomobielen wor den bovendien steeds groter, breder en langer. Dit zijn omstandigheden die tenge volge hebben dat een tunnel in Nederland minder kan verwerken dan in Amerika. Kiest men voor Velsen een systeem waar door auto's elkaar achterop kunnen rijden en passeren, dan zou dit de capaciteit van de tunnel vergroten. Toen wij de vraag stelden, of het moge lijk is, dat het nadere onderzoek kan uit wijzen dat het niet gewenst is. de maten van de tunnel die al klaar zijn te hand haven, werd toegegeven dat die kans in derdaad beslaat, hoewel die niet groot ge acht werd. Er moet evenwel zekerheid be staan, dat de tunnel voor lange tijd in de verkeersbehoeften kan voorzien. Wanneer de tunnelplannen nader zijn uitgewerkt, zal ook opnieuw aandacht ge geven worden aan de wegaansluitingen. Daarvoor werden indertijd reeds verschil lende plannen gemaakt, maar ook die zul len weer bekeken worden. Voorlopig zal het alleen gaan om de aan sluitingen van bestaande wegen. Dus de aansluiting van de weg Haarlem-Velsen en VelsenAlkmaar op de tunnel. Er be staan plannen om in de toekomst een weg te maken die van de tunnel naar Den Haag loopt en dan door Haarlem-Oost gaat. Nu is gedeeltelijk klaar een weg Noord-Zuid die ten Westen van Haarlem loopt, maar dan zou er dus ook een ten Oosten van Haarlem komen. Ook om het verkeer in de binnenstad te ontlasten. Heel zeker is het evenwel nog niet dat die nieuwe verbin- ding in Oost er komt, want er bestaat in de kringen die met het Streekplan te ma ken hebben geen eenstemmigheid over de Militairen uit Curasao debarkeren in Vlissingen Aan boord van de op thuisreis zijnde „Stuyvesant" bevindt zich een honderdtal uit Curagao repatriërende militairen. Ten einde hun thuiskomst te bespoedigen zal de „Stuyvesant" de militairen in de ha ven van Vlissingen debarkeren alvorens verder naar Antwerpen te gaan. De „Stuy vesant" wordt Zondag in Vlissingen ver wacht. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 APRIL Grote Kerk, Orgelconcert 2—3 uur. Frans Hals Museum: Haarlemse Kunst Gemeen schap. spreker Justus Meyer over „Shakespeare's Hamlet", 8 uur. Rembrandt: „Mr Belvedere loopt college" alle leeft., 2, 4.15," 7 en 9.15 uur. Palace: „Bittere rijst", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manon", 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Keïzerwals", aile leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. „Stan Laurell en Oliver Hardy", 10.30 uur. Spaarne: „Geheime dienst in donker Afrika", 14 j„ 2, 4.1'5, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verloren jeugd", IS j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 APRIL Gebouw H. J. M. V;: De heer Horsmeier spreekt over „Alweer chaos", 8 uur. Brink- mann: Volkspartij voor Vrijheid en demo cratie, openbare vergadering. 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. noodzakelijkheid. De Amsterdammers die naar Velsen moeiten kunnen immers ook gebruik maken van de betonweg Amster damVelsen. Bovendien bestaat het plan een nieuwe weg te maken van de tunnel naar het dorp Santpoort, eventueel doorgetrokken naar Bloemendaal. Tunnel over 5 jaar klaar De hoofdingenieur-directeur verzekerde ons dat er spoed betracht wordt met het onderzoek naar de capaciteit van de tun nel. Als voor 1951 inderdaad een crediet op de Staatsbegroting wordt uitgetrokken voor de hervatt: ïg van de tunnelbouw, be hoeft geen stagnatie gevreesd te worden. Er zal dan nog 5 jaar over de tunnel gebouwd moeten worden. Zo lang zullen wij het dus met de ponten moeten doen. Dit jaar komt er een nieuwe pont bij om de moeilijkheden zoveel mogelijk te be perken. Bovendien is het plan ook in 1951 het aantal ponten met één te vermeerderen, Minder valide arbeids krachten Moeilijkheden bij de plaatsing Te werkstelling van minder-valide ar beidskrachten blijft zo wordt in het jaarverslag van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem gezegd - bij voortdu ring de bijzondere zorg vereisen. Ondanks de stijging van het. aantal plaatsingen van minder-validen van 160 in 1948 tot 205 n 1949, laat de bereidheid van het be drijfsleven om minder-validen op te nemen in verschillende gevallen nog t,e wensen over. De gedachte dat een groot, deel der minder-validen, mits zij op de goede plaats zijn tewerkgesteld, een volwaardige arbeidsprestatie kan verrichten, is nog te weinig tot de verschillende doorgedrongen. De grootste moeilijkheden werden ook dit jaar ondervonden bij de inschakeling van oud-t.b.c.-patiënten, asthmatici en epileptici. Bijna onplaatsbaav waren de minder-validen met een cumulatie van kwalen, gebreken of afwijkingen. De te werkstelling van minder-validen met arm- of beengebreken, en oog- of oorkwalen, stuitte meestal op minder moeilijkheden. Met niet voldoende nadruk kan worden gewezen op de wenselijkheid bij de- te werkstelling van minder-validen. de des kundigen van het Arbeidsbureau in te schakelen. Door gebruik te maken van de grote ervaring van de ambtenaar belast met de bemiddeling van deze arbeids krachten en de deskundigheid van de keu rende medicus, kunnen plaatsingen die bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn, dik wijls worden voorkomen. Ten bate zowel van de berokkene als van hebedrijf. Ten bate bovendien van de minder-validen in het algemeen, doordat mislukkingen steeds afbreuk doen aan de bereidheid van werk gevers om minder-validen op te nemen. Op bon 444 125 gram koffie j voor zes weken Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 444 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag .21 April worden ge bruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Mei. Het rantsoen moet wederom dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bon aanwijzing op 1 Juni zal geschieden. Cruys Voorbergh liet weer eens wat anders zien De belangstelling voor de costuumshows van Cruys Voorbergh vermindert niet. Ook gisteravond was de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum stampvol lieden aan wie het verhaal van tante Georgine en het ontstaan van de collectie wel besteed was. Maar deze keer stapte Cruys Voorbergh fluks over naar een ander chapiter: het merkwaardige evolutiebeeld der hoeren drachten, die van generatie tot generatie in wezen hetzelfde bleven, slechts met ge ringe variaties door de voortdurende „strijd" tussen behoudende moeders (eens vooruitstrevende dochters) en progressieve dochters (later conservatieve moeders). Als proto-type toonde hij een Waterlands cos- tuum van 1720, een superbe compositie in rood, zwart en wit met. enkele toetsen goud. Veel van dat model is nu nog terug te vin den op Marken. De burgerlijke tegen hanger van een eeuw later volgde als num mer twee: een complet dat Betje Wolff of Aagje Deken tijdens hun verblijf op „Scheybeeck" niet misstaan zou hebben: azuurblauwe moiré-zijden rok met omslag doek in een sonoor rood, het geheel com pleet met „dormeuse" en „follette". De melkvrouw uit 1770 vormde daarmee wel een tegenstelling, doch zeker geen kwalitatieve. Bij haar een merkwaardige kruising van boerse en steedse motieven, in een samenstelling, waarnaar Poot veel ge keken moet hebben toen hij zijn Arcadia bezong. Voor het intermezzo volgden nog een da'mescostuüm uit de patriciërstijd en erkgevers een galadracht voor een jonker van vlak voor de Franse revolutie, waarin uitda gende rijkdom samengaat met een schijn bare ingetogenheid. Na de pauze kwam de negentiende eeuw met haar toenemende burgerlijke accenten aan bod na een Napoleontische diplomaat, waarin nog de nagalm van de voor-revolu- tïonnaire „douceur de vivre" althans voor sommigen viel te bespeuren en een hofdametje van het Haarlemse hof van Lo- dewijk Napoleon, met opvallend exotische accenten. Er kwam een jongetje het podium opgedarleld: levende inspiratie voor Hiero- nvmus van Alphen en zijn „vlijtig lerende knaapjes". Hildebrands „Camera"-l'iguren waren vertegenwoordigd door een pedant heer met vadermoorders, strop, kuitbroek en rolkraag, doch deze deftigheid moest het snel afleggen tegen de charmes van Cruys Voorberghs sloteffect: een Fries boerinnetje uit 1845, een kleine fee in een blauw gebloemde rok van Hollands damast en een Schots geruit jasje. Deze revue van schoonheid en gratie, werd als vanouds beschenen door de kaar sen van het Frans Halsmuseum, -«■; ft De algehele verbouwing van het stationsemplacement te Leiden vordert gestaag. Reeds is een vleugel van het station afgeb roken en de spoorbaan is over een grote lengte opgehoogd voor het graven van verkeerstunnels. De oude goederenloods voor het station, een echte sta-in-de-weg, gaat plaatsmaken voor een ruim parkeerterrein. Een 'overzicht van de werkzaamheden. (Luchtopname ANP-foto). Twee bergingsvaartuigen voor het Suezkanaal Uit Schiedam zijn twee bergingsvaartui gen naar Port Said vertrokken, de „Cas tor" en de „Pollux". Deze schepen waren ruim tien jaar geleden besteld door de „Compagnie Maritime de Canal de Suez" en bij het uitbreken van de oorlog zo goed als gereed. De Duitsers legden er echter beslag op, doopten ze om in „Ebbe" en „Flut" en gebruikten ze in Hamburg en Bremen. Daar werden ze na de oorlog ernstig beschadigd teruggevonden. Thans zijn zij hersteld en speciaal ingericht, voor het lichten van schepen. De „Castor" zal in Port. Said worden gestationneerd, de „Pollux" in Tewfik. De bèrgingsvaartui- gen maken de reis op eigen kracht. Een maand geëist tegen onvoorzichtige behanger Op 4 Januari van het vorig jaar brak brand uit in het perceel Vijzelstraat 77 te Amsterdam, waarin gevestigd was de N.V. „Huis en Haard". Het pand brandde ge heel uit. Gisteren eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank een maand gevangenisstraf tegen de be hanger H. van M.. die bij de N.V. in diénst was en die toegaf met een siga rettenaansteker een sigaar te hebben aan gestoken op de derde verdieping van het pand, waar een partij kapok lag. De ka pok had vlam gevat en zijn pogingen om het vuur uit te trappen, mislukten. In memoriam. Op Zondagmiddag 7 Mei zal op de Joodse begraafplaats te Muider- berg een monument worden onthuld ter na gedachtenis aan de in 1943 weggevoerde Joodse koordirigent S. H. Englander. De Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, zal de onthulling ver richten. Cetct-ËCiWl-W-OÓ, de zuittiqe was ettéT T&ipe<tiUjn V.. Verdienstelijke Engelse film morgen in Rembrandf-theater De Engelse film „Schaduw uit het ver leden", die van Vrijdag af in het Rem- brandt-theater te Haarlem draait, draagt op het eerste gezicht alle eigenschappen in zich van het massa-product. De intrige is, tot de eenvoudigste proportie teruggebracht, zo oud als de weg naar Rome: de terug keer van een doodgewaande op het ogen blik dat zijn vrouw een ander lief heeft gekregen. Maar er is deze keer een inte ressante variatie gekozen. De doodgewaan de was een deserteur in de slag om Caen en de nadruk valt vooral op het effect dat zijn thuiskomst heeft op zijn blinde, trotse vader, die zijn smart over het verlies van zijn zoon heeft geculti veerd in een overdreven verering, die op het punt staat tastbare vorm te krij gen in een cricketpaviljoen dat de vader ter nagedachtenis van de ge sneuvelde heeft' laten bouwen. De film begint nogal zwakjes. We krij gen de cliché-gesprekken te horen die die nen om de karakter-schema's bekend te maken en het gestuntel van een goedige oude Lord, die voor zijn vrouw op de fiets boodschappen gaat doen. is ingelast om ter afwisseling de toeschouwer eens te laten lachen. Bovendien wordt ons reeds te verstaan gegeven, dat er in de omgeving een misdadiger wordt gezocht, zodat de ervaren bioscoopbezoeker al kan vermoe den, welke kant het zal uit gaan. Met de entree van de deserteur is het of men met een heel andere film te doen heeft. Er komt vaart in de ontwikkeling der gebeurtenissen, er komt spanning naar mate de climax wordt genaderd. Het is of regisseur Lance Comfort plot seling de ware filmvorm heeft gevonden. Simon Rawley ontpopt zich van het eerste moment af als een doortrapte schurk, die van afpersing en diefstal wil leven. Op bij zonder fijnzinnige wijze wordt evenwel aangegeven, dat dit niet noodzakelijk in verband behoeft te staan met het feit, dat hij deserteerde: dat. laatste wordt begrij pelijk en aanvaardbaar gemaakt door de verschrikkingen waaraan de soldaten in Normandië blootstonden. Maar dan gaat de jonge Rawley zijn verhaal vertellen: ik werkte als monteur in een garage, ik bleef eerlijk de anderen niet ik had een schamel baantje in een Brusselse nacht club, er viel een vliegende bom, ik ging onmiddellijk de gewonden helpen.... Op het doek ziet men de waarheid: hij steelt een jeep, hij doodt de bestuurder, hij pro fiteert van ontucht, hij wordt ontdekt en weet te ontkomen. Zelfs het litteken op zijn gezicht is geen direct gevolg van de oorlog, doch van zijn aangeboren misda digheid. Deze tegenstelling tussen waar heid en leugen, tussen de gesproken tekst en de beelden, behoort tot de beste twee gedeelten van „Schaduw uit het verlèden" en is alleen al een bezoek aan „Rembrandt" waard. De andere passage betreft de reconstruc tie van de toedracht in het brein van de blinde vader, die zijn andere zintuigen nu meer dan normaal heeft ontwikkeld. Com fort heeft van deze omstandigheid met veel intelligentie profijt getrokken. Het „terug denken" van de gebeurtenissen wordt weergegeven door projectie der negatieven van de opnamen, waardoor „hersenschim men" zichtbaar worden. Het trucje wordt niet dikwijls gebruikt, wat ook maar goed is, want niets verveelt zo gauw als een ge ijkt procédé. Comfort heeft het hier echter volkomen terecht, en overtuigend toegepast. Wat ons betreft had de film na de ont dekking door de vader van de ware aard van zijn zoon uit kunnen zijn. Ten gerieve van de „galerij" moest nog een laatste tref fen tussen vader en zoon volgen en het is opvallend voor de goede kwaliteiten van de jonge regisseur, dat hij ook in de finale zijn gezond verstand bewaart door een op lossing te vinden, waarvan men achteraf zegt dat* ze in de gegeven omstandigheden voor de betrokkenen logisch was. En waar de rede in de meeste films niet erg aan haar trek komt is ook dat een vermelding waard. J. H. B. Aankoop van „De Kennemer Duinen" Voorstel in Amsterdamse raad goedgekeurd De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. aangenomen om tien procent bij te dragen in de kos ten van aankoop van het duincomplex ten Noorden van de Zeeweg in Bloemendaal. Dit complex van 1200 hectare zal natuur reservaat en recreatiegebied worden. Zo als bekend is, zal de aankoop geschieden door eep voor dat doel in het leven te roepen stichting, die tevens tot taak zal hebben de exploitatie te verzorgen. De kosten zullen 1.250.000 bedragen. Het rijk zal hierin voor 55 procent subsidiëren, de provincie Noordholland zal 25 procent en de gemeenten Haarlem en Amsterdam elk 10 procent bijdragen. De goedgekeurde voordracht houdt te vens in: 100.000 te verstrekken in het aanloopkapitaal en tot een maximum van 200Ö per jaar bij te dragen in het even tuele exploitatietekort, onder voorbehoud dat rijk, provincie en de gemeente Haar lem de overige 90 procent voor hun reke ning nemen. Des morgens heeft het gemeentebestuur van Amsterdam een bezoek aan het duin complex gebracht. De acteur Chris Baay. die tot nu toe verbonden was aan het A.B.C.-cabaret onder leiding van Wim Kan en Corry Vonk, zal in het volgend seizoen deel uitmaken van het Rotterdams Toneel. Het gevecht tussen de blinde vader zoon (Nigel (Stephen Murray) en de misdadige Patrick). Er zijn mogelijkheden voor groter export naar de West Er bestaan kansen voor de Nederlandse industrie om een grote aandeel te verkrij gen in de import van Curagao. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een groot aantal Curacaose zakenlieden de komende na- jaarsbeurs in Utrecht zal bezoeken. Groter export van Nederlandse goederen naar dit gebiedsdeel is gunstig voor onze handels balans, daar de Curagaose gulden als harde valuta beschouwd wordt. Een Curagaose gulden is ruim twee maal zoveel waard als een Nederlandse gulden. Deze mededelingen deed de heer J..G. Nieuwenhuyzen, voorzitter van de „Cura gaose Vereniging voor de Handel", die. hier te lande vertoeft om de handelsmogelijk heden te onderzoeken. Bij deze vereniging zijn circa 100 zakenlieden aangesloten. Curagao en Aruba, zo zei de heer Nieu wenhuyzen, kunnen beschouwd worden als de invalspoort voor het gehele Caraïbische gebied. Hoewel beide slechts kleine eilan den zijn met tezamen ruim 13.000 inwo ners. is de haven van Willemstad, dank zij de grote vlucht van de petroleumindustrie, een der grootste havens ter wereld. Het toerisme is vrij aanzienlijk en de invoer- cijfers van Curagao zijn verhoudingsge wijs hoog. In 1948 werd (de olie buiten beschouwing gelaten) voor bijna 200.000.000 Curacaose guldens geïmporteerd. Het Ne derlandse aandeel hierin bedroeg ruim 10 procent. De Curagaose invoerrechten zijn laag. De heer Nieuwenhuyzen heeft bespre kingen gevoerd met verscheidene over heidsinstanties en met burgemeester d'Ailly van Amsterdam teneinde te ko men tot een zelfde soort tentoonstelling van Nederlandse goederen in Curagao als de „Holland Fair" in Philadelphia. Hij heeft grote belangstelling voor zijn plan nen ontmoet. De heer Nieuwenhuyzen merkte nog op dat het Nederlandse bank en verzekeringsbedrijf in diverse Zuid- Amerikaanse staten reeds een goede naam heeft. Hij meent dat een gezamenlijke actie van de Nederlandse industrie, gecombi neerd met een tentoonstelling, stellig kans van slagen zou hebben. De heer J. van de Kieft ridder in het Legioen van Eer De Franse regering heeft de heer J. van de Kieft benoemd tot ridder in het Le gioen van Eer. De heer Van de Kieft is lid van de Eerste Kamer en voorzitter der In ternationale Federatie van Dagbladuit gevers. Zwemmen Zian won de beker Voor de finale van de bekercompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. werd r-^-nsdag in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam de wedstrijd Haarlem Zian gespeeld. Het zevental van Haarlem ging als volgt te water: doel: J. de Brie; achter: Cor Braasem, C. van Doorenmaalen. Gerrit Bijlsma; voor: Bob Dïepersloot, F. Paanakker en L. ten Berghe. Het was een aardige en spannende wedstrijd, waarbij het verschil van Zian als hoofdklasser en Haar lem als eerste klasser niet merkbaar was. De eerste aanval van Zian werd door De Brie onderbroken. Nadat Haarlem enkele aan vallen had opgezet werd De Brie wederom aan het werk gezet waarna Van Doorenmaa len met een keurig schot uit het midden Haarlem de leiding bezorgde. Knieriem maakte kort hierop gelijk en Zian verkreeg de leiding met het nemen van een strafworp door Smol. Paanakker zette een strafworp in een doelpunt om (22). Nadat Smol nog maals een strafworp tot doelpunt had ver werkt ging met 23 de rust in. Na de her vatting bracht Rademaker de stand voor Zian op 42. Van Doorenmaalen die van achteren opzwom werd binnen het vierm eter gebied overzwommen, waardoor hij een strafworp kreeg te nemen, waarmede hij de achterstand voor Haarlem verkleinde. Met een straf worp genomen door Bijlsma kwam de stand in evenwicht. Met een- goed schot van Van Halm werd het 45 en ten slotte bracht Rademaker de eindstand voor Zian op 64. De eindstrijd voor de damesbekercompe- titie om de „Van Duylbeker" werd gespeeld tussen HDZ en de Robben. Dc eerste helft was een matige vertoning waarbij De Robben sterk in de meerderheid was. Dc rust ging in met 93 voor de Robben cn het einde kwam met 114. Biljarten Om de Nobelsbeker Woensdagavond was „Rembrandt" uit Amsterdam bij ..Hof van Holland" op bezoek voor de Nobelsbeker. De uitslagen waren: Honderdos (50) 50 40 5 1,25 Tolk (50) 30 40 4 0,75 Steenbergen (145) 145 42 19 3,45 Lelie (150) 143 42 14 3,40 Dolié (310) 310 27 31 11,48 Reich (250) 244 27 64 9,03 Thoolen (90) 90 34 11 2,64 Appelboom (90) 62 34 8 1,82 Scholten (180) 180 36 14 5,— Mekkelsberg (160) 132 36 10 3,66 Wagenvoort (70) 70 43 6 1.42 Katwijk (70) 28 43 5 0.65 De stand is 120. Vandaag komt de twee de ploeg der Amsterdammers op bezoek. Proper Als de lentezonneschün zo scherp cn helder door de ruiten naar binnen valt. kunt ge pas goed zien hoe proper dat huisje js. Dat milde licht spiegelt zich in blinkend geschuurde potten en pannen op het keu- kenrek, het valt op de kraakwitte, stin gestreken doek waarop met schone ronde letters te lezen staat: Mijn Keuken Is mijn. Trots. De hardstenen aanrecht is glad als een ijsbaan, de blauwe tegels achter de koperen kraan zijn vlekkeloos als vier hoeken die uit de hemel zijn gesneden. En aan de kachel lonken de koperen knoppen alsof zij uit oprecht goud gedraaid zijn. Ge zoudt niet zeggen dat er in dit keu kentje ooit gekookt is. Maar dat komt om dat een propere vrouw in dit huis dag in dag uit met poetsdoek en plumeau te keer gaat tegen stof en smet, als een Kenau tegen de Spanjaarden. Want mijn huis. zegt zij, is mijn palcis. Het is mijn kleine wereld die ik wil zien glimmen van gladde reinheid. Het moet een schone wereld zijn waarin ik mijn leven neb te slijten. Het moet een schone wereld zijn, ja, dat kan ik begrijpen, daar wil ik geen aanmer kingen op maken, zegt haar man, maar ge moest eens wat maat weten te houden. Want het is mijn wereld ook en ik breek er mijn nek van die gladde reinheid. De mat jes liggen te rijden op de vloer, ge moest eens wat minder boenwas op uw wereld smeren. Dat is een gevaarlijke manier van pra ten tegen een propere vrouw, daar steekt ge een gat mee Sn de dijk. Dan is er geen houden meer aan: Wat denkt ge wel, zoudt ge willen dat het hier in huis een varkensstal zou lijken? Zal ik het laten vervuilen en verflodderen zoals andere madammen dat doen? Die liggen op de dag door de stad te wandelen om het Koosje-wat-gaat-ie-goed uit te hangen. Eens in het jaar smijten ze hun boeltje buiten, dan houden ze grote schoonmaak zoals ze dat noemen. Dan slaan ze hier en daar wat met de matteklopper om de buren te laten horen dat er wat aan gedaan wordt. Zoudt ge willen dat het bij ons zo ging? Dan hoeft ge het maar te zeggen. Neen, ik zou niet willen dat het bij ons zo ging. Eh dat ge proper van aard zijt dat valt te prijzen. Het is een genot., dat ge- blink en geflonker van hout en steen rond om, ge moet niet denken dat ik er geen waardering voor heb. Maar het is niet zeer te begrijpen voor een man dat er nog uren gewreven moet worden op een vloer die voordien al zo glad was als de volle maan bij helder weer. Kijk, dat is wat ik zeggen wil: Het moet geen hartstocht worden, het moet een aardigheid blijven. Het moet een aardigheid blijven. Ge kunt de hemel op uw blote knieën loven dat ik het geen aardigheid blijven laat, dat ik niet zoals anderen de boel een jaar lang laat verslobberdebonsen voor de aardig heid. Een aardigheid! Ga eens achter bui ten zien. Kijk eens omhoog langs de balcons en hoor ze eens timmeren met haar matte- kloppers. Zie eens hoe ze haar hebben en houen naar buiten hebben gekegeld cn hoe ze elkander staan af te loeren om -te zien of er nieuwe spullen zijn bijgekomen dit jaar. Haar mannen komen veertien dagen lang in een huis dat zo leeg en zo koud is als een kazerne op Zaterdagavond, zij krij gen weken lang geen eten en geen gezel ligheid. Ga maar wat op de vloer zitten met uw kale boterham, want ik ben aan de schoonmaak. Zo gaat dat. Zoudt ge het zo willen? Ge hoeft het maar te zeggen. Hij hoeft helemaal niets meer te zeggen, hij gaat daar buiten in de achtertuin eens omhoogzien naar de balcons, die links en rechts als vogelkooitjes tegen de gevels zitten geplakt. Daar wapperen de dekens in alle kleuren aan de lijnen, daar hangen de mantels cn jassen en broeken in het licht van de lentezon over de leuningen. En daar slaan de vrouwen haar kinderen cm de oren, haar spullen met de klopper en elkander gade. Het is waar. Dat moet een kwelling voor de mannen zijn. Zó zou ik het niet willen. Als hij na dagen het huis binnenkomt klinkt zijn voetstap hol als in een lege kerk. De kamers hebben geen kleden en geen meubels meer, de ramen laten de volle dag binnen zonder hun gordijnen. En achter in de tuin vindt hij de huiselijke gezelligheden troosteloos bijeengestapeld tot een hoop. Daar gaat zijn vrouw met opgestroopte mouwen te keer tegen matten en tapijten die hulpeloos zijn opgehangen. En zij slaat nog harder als zij nu en dan eens omhooggekeken heeft naar de bal cons. Niet dat het zozeer nodig was, zegt zij. maar het,is lente en daar hoort een schoon maak bij. Zij kijkt omhoog en voegt daar met een rake klets tegen het tapijt aan toe: Anders zouden zij daarboven wellicht den ken dat ik de boel verslonsen laat. En dat zoudt ge toch zeker niet willen? Anders hoeft ge het maar te zeggen. J. L. Haarlemse Reddingsbrigade In het Sportfondsenbad hield de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen gisteravond haar jaarlijkse eierenwedstrijd. De wedstrijd bestond uit het afleggen van drie proeven cn wel een medische- een tech nisch en een 2wemproef. In de groep C gediplomeerden behaalde mejuffrouw' D. Turkenburg 206 punten gevolgd door mejuf frouw Ton Bosso met 201 pnt. De heer J. Scheepers was bij de gediplomeerden B de uitblinker en behaalde 223 punten. Dit was het hoogt aantal punten van de avond: A. J. Snellens werd tweede met 197'.pnt,: Bij de groep gediplomeerden A verwierf de heer A. Turkenburg de prijs met 186 pnt. Nog niet gediplomeerden: R. Buitenhuizen 200'j pnt.; mejuffrouw B. v, d. Moolen 193 pnt. Na af loop heeft de voorzitter de heer Joh. M. Schmidt de prijzen uitgereikt, welke beston den uit eieren. MASSAKAMP DAMMEN. De Haar lemse Damclub speelde in haar clublokaal een massakamp tegen de Noordwijkse Dam vereniging, welke in de afgelopen competi tie het eerste klasse clubkampioenschap in het district Leiden van de Nederlandse Dam- bond behaalde- De Haarlemmers wonnen met 26—10 EDO SPEELDE 3—3 TEGEN VUC. De tweede nederlaag wedstrijd, die VUC in de serie ontmoetingen om de „Zilveren won- dertent" speelde, ging tegen EDO. De wed strijd eindigde in een gelijk spel (3—3). OPSTELLING VAN „HAARLEM". In de hedenavond te spelen voetbalwedstrijd bij kunstlicht tussen Haarlem en HFC komt de thuisclub als volgt uit: doel: Verkaaik; achter: Van der Linden en Van Gooi; mid den: Meertens. De Voogd en Bavends; voor: Roozen. Pastoor. Van Os. Smit en Groenc- veld. Zondag bezet Odenthal in de wedstrijd tegen Willem II de rechtsbuitenplaats en Roozen is dan middenvoor.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5