Gaat U emigreren? F, Damiaaras Zn. RIJWIELEN GLAZESVIAKER <zS>nack Criminaliteit neemt in Haarlem af Kort en Bondig ZOJUIST ONTVANGEN De dood van dr. Leidekker Donderdag 20 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 RAI GEOPEND Kleine auto het sterkst vertegenwoordigd Engelse industrie brengt twintig van de zestig merken Zolang het bestuur van de R.A.I. niet de beschikking heeft over een groter gebouw dan dat aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam zal het er toe moeten overgaan de exposities te splitsen, zoals dit jaar voor het eerst geschied is. Een maand geleden was de groep bedrijfsautomobielen enzo voort aan de beurt, vandaag begint de ex positie van personenautomobielen en in het najaar zal aandacht worden besteed aan motoren en fietsen. Er zijn natuurlijk be zwaren aan verbonden geweest om de be- drijfs- en personenauto's niet gelijktijdig tentoon te stellen, maar de expositie van de vorige maand is toch een succes geworden. Nadat de bedrijfsautomobielen het RAI- gebouw verlaten hadden is terstond be gonnen aan de voorbereiding van de twee de tentoonstelling, welke vanmiddag door prof. Brouwers, secretaris-generaal van Economische Zaken officieel is geopend. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobiel Industrie" (RAI) de heer W. M. Leeuwenberg, die opmerkte dat de ex posanten alles hebben gedaan, om de ten toonstelling interessant te maken. Zij geeft een vrijwel volledig beeld van wat thans op dit terrein in Nederland geboden kan worden. Meer dan zestig merken zijn ge ëxposeerd, al zal men enkele voor ons land te kostbare merken nog moeten missen. De fraaie uitvoering van de moderne perso nenautomobielen wekt de gedachte op van comfort en luxe. Maar laat men toch vooral bedenken, zeide de heer Leeuwenberg, dat zulks niet betekent, dat het rijden in een personenautomobiel een luxe is, noch dat de personenauto een luxe-artikel is. De personenauto is voor het normale, maat schappelijke leven een noodzakelijk trans portmiddel geworden, even noodzakelijk als de bedrijfsauto. Spreker merkte op, dat er wel eens ge zegd wordt dat het Nederlandse personen wagenpark verzadigd zou zijn. Uit cijfers blijkt dat deze opvatting onjuist is. Het aantal personenwagens bedroeg in 1939 99.986 stuks. In 1949 was dit aantal 113.477, waaronder begrepen bijna 11.000 taxi's en bijna 3.000 jeeps, zogenaamde stationcars en dergelijke. Er is dus na tien jaar een, zij het geringe, aanwas te constateren. On der de 113.000 bevonden zich zeer veel oudere wagens, welke reeds lang vervangen hadden behoren te zijn. Verder is het aan tal personenautomobielen per 1000 inwo ners sedert 1939 niet toegenomen. De heer Leeuwenberg vestigde voorts de aandacht op het feit, dat de tentoonstelling voor bepaalde importeurs veel van haar belang heeft verloren. Bedoeld wor den de importeurs die ten aanzien van de importmogelijkheden van de door hen ver tegenwoordigde merken nog volkomen in het onzekere verkeren. Engeland goed vertegen woordigd Bij een bezoek aan de tentoonstelling valt het op. dat de kleine auto overheerst en dat de Engelse industrie het stei'kst in aantal vertegenwoordigd is. Voor de oor log nam Amerika de belangrijkste plaats in doch de situatie is gewijzigd, ondanks het feit, dat de belangstelling voor het Ameri kaanse product groot is gebleven. De En gelse industrie heeft zich voor de noodzake lijkheid gesteld gezien zoveel mogelijk uit te voeren en dat verklaart, dat Engeland op de tentoonstelling in Amsterdam zo goed voor de dag komt. Er zijn twintig Engelse merken en zeventien Amerikaanse. Hoe wel het in het algemeen niet mogelijk is de wagens uit Amerika te kopen zijn toch de nieuwste modellen te zien, waardoor de bezoekers een goed beeld krijgen van het geen er gemaakt wordt. Frankrijk is evenals voor de oorlog goed vertegenwoordigd. Dat er in Duitsland weer hard gewerkt wordt aan het maken van auto's komt tot uiting en dit land neemt op de RAI de vierde plaats in. Oude mer ken zijn verdwenen, doch nieuwe zijn ont staan en in de komende dagen te zien. De Tsjechische industrie heeft drie mer ken. waaronder een racewagen, welke een grote snelheid kan ontwikkelen, de Ita liaanse twee en Zweden één. De Nederlandse industrie legt zich toe op het assembleren van automobielen en heeft op dit gebied een goede naam. Ver tegenwoordigd zijn de Fordfabrieken te Amsterdam en de Kaiserfabrieken te Rot terdam. Technische aspecten Op de vraag wat de tentoonstelling aan technische aspecten biedt kan het volgende opgemerkt worden. Dat er over het alge meen kleine automobielen te zien zijn is begrijpelijk, omdat men zich in ons land, evenals in andere Europese landen, heeft moeten aanpassen aan de economie van na de oorlog. Dat wil zeggen, dat men ook in zijn vervoermiddelen de grootst moge lijke zuinigheid moet betrachten. Die zui nigheid betreft niet alleen de aanschaf- fingskosten van een automobiel maar voor al ook het brandstofgebruik. Dat betekent, dat men bij aanschaffing van een auto, thans meer dan ooit, nu de benzineprijs is gestegen als gevolg van de daarop vallende belastingen, ongetwijfeld aandacht zal schenken aan de zuinigheidsfactor. Het ligt voor de hand dat een kleine en dus lichte auto zuiniger is dan een grote en zware wagen, natuurlijk voorop gesteld, dat voor het type auto ook de geschikte motor wordt gebruikt. Er wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke geruisloosheid en een ma ximum aan comfort. Dit wordt mogelijk door de koetswerken zo laag mogelijk op het chassis te bouwen. Door verder de zit plaatsen niet op, maar voor de achteras te brengen, heeft men weten te bereiken, dat het rijden ook voor de passagiers pret tiger is geworden, terwijl men tevens ook in de breedte aan ruimte heeft gewonnen. De lagere bouw heeft er verder in niet geringe mate +oe bijgedragen ook de lig ging op de weg te verbeteren, waartoe ove rigens de verbeterde vering niet weinig tot het aangenamer rijden heeft bijgedragen. De bandenfabrikanten hebben door de ont wikkeling van de lage drukbanden in be langrijke mate tot de betere rijkwaliteiten van de auto bijgedragen. De voorwielaan drijving heeft vrijwel geen nieuwe aan hangers gekregen. Voorts blijkt op de ten- mzmmm Een overzicht van de tentoonstelling die vandaag geopend is. toonstelling, dat men het nog niet eens is over de vraag of een motor voor of ach terin de auto gebouwd moet worden. De grote zaal is bestemd voor de auto mobielen en de kleine voor onderdelen,, artikelen op het gebied van verlichting, verwanning, richtingaanwijzers enzovoort. De tentoonstelling zal tot en met 29 April geopend zijn. Vrij zwakke opvoering van „De Rivalen" door de Nottingham Playhouse Company De wereld is een marionetten-theater, waar de liefde het onderwerp der verto ning bepaalt en de vrouwen aan de touw tjes trekken, al hebben de mannen ook het hoogste woord dat zou de moraal kun nen zijn van de kluchtige comedie „The Rivals" (De Rivalen) van Richard Brinsley Sheridan, gisteravond in de Haarlemse Schouwburg vertoond door een nog zeer jong (pas in 1948 gesticht) toneelgezel schap uit Nottingham, voor welke gebeur tenis bijzonder weinig belangstelling be stond. Nu moet direct gezegd worden, dat het spel over het algemeen enigszins be neden het niveau lag dat wij hier gewend zijn, maar dat kon men toch niet vooruit weten! Het stuk werd voor het eerst vertoond op 17 Januari 1775 in Covent Garden en viel als een baksteen. De toen 23-jarige Sheri dan heeft het daarna subiet tot de helft bekort en enige wijzigingen in de tekening van enkele karakters aangebracht, met als gevolg een onmiddellijk en doorslaand succes. Natuurlijk zijn inmiddels de nor men der waardering veranderd. De weder invoering van een gezonde dialoog, de hekelende reactie op de overdreven senti mentaliteit van de litteratuur uit die dagen en op de lichtzinnigheid van de zogenaamd hogere klingen heeft voor ons weinig andere dan cultuurhistorische betekenis meer. Niettemin is het een fris en fleurig kijkspel gebleven met verbazend leuke typeringen en grappige, tevens kernachtige situaties. De schrijver maakte bovendien zo'n speels gebruik van de theaterconven ties, dat het nog altijd.dankbare mogelijk heden tot frappante scènes biedt. Daarom was het te betreuren dat de meeste medewerkers aan deze voorstelling niet boven het cliché uitkwamen. Lydïa Languish met haar drie aanbidders plus een fictieve, haar verlangen naar een zalige ontvoering en romantische armoede met de man harer keuze, genoot het voordeel van een allerliefste verschijning. De Julia verzwakte veel van haar charme door een scherpe stem. Mevrouw Malaprop werd een volslagen caricatuur, soms wel verma kelijk, speciaal met haar verbastering of misplaatsing van vreemde woorden en uit drukkingen. De vertolkster van de kame nier is vroeger danseres geweest en dat kon men wel zien. De jichtige, goedhartig- autoritaire Sir Anthony Absolute met zijn onbeheerste uitbarstingen was aanvaard baar, evenals zijn amoureuze zoon. Tot op zekere hoogte voortreffelijk waren de on beschaafde landjonker Bob Acres, de vechtlustige Sir Lucius O'Trigger en de naar Spaans voorbeeld getekende clowneske bediende. Maar al met al bleven de pres taties beneden de verwachtingen. Regisseur André van Gyseghem (zijn vader was een Belg) vertolkte de zelf kweller Faulkland met zijn eeuwige „maarHoewel qua type hiervoor ongeschikt, maakte hij er een prachtige moderne blijspel-figuur van: de innerlijk onzekere minnaar, met veel humor en ge voelige nuances. Zijn regie, strevend naar bewegelijkheid, trok veel profijt van de buitengewoon handige en niettemin kunst zinnig volkomen verantwoorde décors van Anthony Waller, die een continu verloop van de handeling mogelijk maakte, zodat zelfs de indeling in bedrijven kon verval len. DAVID KONING iSQBHBBBIIIBSinflBRBBBB on De grootste en beste vervoerder van 5j alle goederen is de BESTELDIENST A.B.C. gj Alles -is verzekerd, ook tegen breuk. as A.B.C., Barrevoetestraat 2. Haarlem H B Tel. 18428. Na 6 uur 14819—14155 «BBBBBBBBBflEEBBBBBBBBI (Adv.) Het emigreren gaat gepaard met het invullen van diverse formulieren en ook in vreemde talen. Wij helpen U geheel gratis bij dit invullen in welke taal ook. U staat versteld van onze service ook bij het verpakken, verzenden of bandijzeren. Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 (Adv.) Het Kennemer Strijkkwartet speelt in Santpoort Daar te Santpoort zelden of nooit con certen door beroepsmusici worden gege ven. ofschoon er stellig behoefte aan be staat, hebben enige leden van de H.O.V. het initiatief genomen tot het stichten van een Kennemer Strijkkwartet, dat bestaat uit de heren Jac. Stoffer (eerste viool), Nico Horvath (tweede viool), Berend van Delden (alt-viool) en Joop Koopman (cello). Dit kwartet.heeft het plan opgevat twee concerten per winterseizoen te geven indien er een culturele vereniging wordt gesticht om deze onderneming te steunen. Het is de bedoeling om aan de program ma's ook solisten te laten medewerken, onder andere voor piano, zang, fluit en harp. Ter kennismaking speelt het Kennemer Strijkkwartet op Donderdagavond 27 April in „De Weijman" te Santpoort werken van Schubert en Dvorak. RUDGE WHITWORTH en JTJNCKER Divftrse uitvoeringen BARENDSESTRAAT hoek KAMPERSTR. Gevestigd sinds 1920 TEL. 13797 (Adv.) Theo van Reijn maakt film over beelhouwkunst De Haarlemse beeldhouwer Theo van Reijn vervaardigt in samenwerking met de cineast L. Blitz een smalfilm over de manier waarop een beeldhouwwerk tot stand komt. Alle détails worden zodanig opgenomen, dat men een duidelijk inzicht krijgt in de moeilijke techniek van het vak. Het is de bedoeling deze film, die onge veer een half uur duurt, te gebruiken als illustratie-materiaal bij lezingen en voor drachten voor culturele verenigingen en onderwijs-instituten. Aan de vertoning gaat een serie lantaarnplaatjes vooraf met voorbeelden van beroemde geheel of ge deeltelijk voltooide beeldhouwwerken, on der meer van Michelangelo. De film komt aan het einde van dit jaar gereed. Men zal er op kunnen zien het maken van een constructie, waar de klei omheen wordt gedrukt, het boetseren, het ingewikkelde gipsgieten en uithakken, het overbrengen met de punteermachine, het hakken in steen en wat dies meer zij. Kapitein van kustvaarder hielp de Duitsers Hij bracht Van der Waals naar Zweden De 43-jarige voormalige stuurman bij de groote vaart F. J. M. A., die gedurende de bezetting kapitein was van een kustvaar tuig dat de dienst onderhield tussen Ne derland en Zweden, was in beroep geko men tegen de sententie van het Amster dams Bijzonder Hof, waarbij hij tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1943 en 1944 in Nederland en in Zweden ten voordele van de vijand als V-man werk zaam is geweest Uit de behandeling van deze zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie bleek dat A. in Stockholm in 1943 contact kreeg met de Nederlandse consul-generaal, de heer De Jong, die daar onder de schuilnaam Johnson ten behoeve van Nederland ille gaal werkte en in contact stond met de illegale groep „Zwaantje" te Delfzijl. Kort daarna gaf de illegale groep een uiterst be langrijk pakketje mee aan A. voor de heer De Jong, bevattende microfotos en ver schillende geschriften. A. bracht dit pakje naar de S.D.-dienststelle in Delfzijl, die het aan Schreieder zond. De illegale groep „Zwaantje" werd opgerold. A. verklaarde voor de Bijzondere Raad van Cassatie, dat hij niet geweten had dat het pakje zulke belangrijke illegale pa pieren bevatte. Hij bekende dat hij Anton van der Waals naar Zweden had gebracht, die daar voor Schreieder contacten moest leggen. De procureur-fiscaal concludeex'de tot verwerping van het beroep. BBBB99BBBBBBBBBBIVRBBBJ STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Het adres voor Loempia's met tougè Ook aan huis te bezorgen In de jaren na de oorlog is blijkens het aantal» opgemaakte processen-verbaal de criminaliteit in Haarlem bijzonder toegeno men. Daarin komt zo langzamerhand een verbetering en ujt cijfers van de Haarlemse recherche blijkt, dat de criminaliteit in het afgelopen jaar minder is geweest dan in 1948, Kwamen er in 1948 2733 feiten ter kennis van de politie, dit aantal is in het vorig jaar teruggelopen tot 1830. Na onderzoek bleek, dat van de 1830 feiten er 534 geen strafbare waren. In 1948 was dit aantal 710. Was er bij de criminaliteit een verbetering waar te nemen, het aantal ter kennis van de politie gebrachte zedendelicten nam toe. Ter kennis kwamen 1C3 gevallen, hetgeen be tekent 35 meer dan in 1948. Het aantal processen-verbaal bedroeg 60, waarvan zeven voor andere gemeenten. Het grootste gedeelte van de ter kennis gekomen feiten betrof vermogensdelicten, namelijk 1462. In de meeste gevallen is niet tot vervolging overgegaan. Wegens eenvoudige diefstallen zijn 128 processen-verbaal opgemaakt; wegens dief stal van fietsen 26: wegens diefstal op straat, in winkels of markten 5: wegens inbraken 74; wegens verduistering 70; wegens oplich ting 47; wegens opzetheling 43 en wegens schuldheling 15. In totaal kwamen 261 gevallen van ruw heidsdelicten ter kennis, waarvan in 144 ge vallen proces-verbaal werd opgemaakt. We gens verzet werd 15 maal proces-verbaal opgemaakt, wegens eenvoudige'belediging 34, wegens dierenmishandeling 4; wegens eenvoudige mishandeling 63; wegens zware mishandeling 2; wegens vernieling 16. Ver der zijn 40 processen-verbaal opgemaakt wegens andere feiten, zoals valse aangifte en huisvredebreuk enzovooi't. De recherche verleende vele malen hulp Met de handen zich stevig vasthoudend, werkten Rick en Bunkie zich tegen de over het water hangende takken op, tot ze langs de stam van de boom de begane grond konden bereiken. „Ziezo, nou zijn we er dan toch eindelijk!" riep Rick verheugd, toen ze in het gras stonden. „Nou, en we zijn er nog maar goed afgekomenHet had weieens anders kunnen lopen!" gaf Bwikie toe. Ze stonden daar naast elkaar, druipnat van hun bad in de golven, er dropen gewoonweg plasjes om hen heen op de grond, waar ze stondenToen keken ze eens om zich heen en opeens gaf Bunkie een schreeuio van vreugde. „Kijk eensRickWe zijn warempel vlak bij huis terecht gekomen, zie maar!" En hij wees naar de villa, die op enige afstand tussen de bomen oprees. „Mooi", zei Rick. ,fian moesten we ons maar gauw gaan afdrogen! Ik zou liever geen kou vatten!" aan politiecorpsen uit andere gemeenten. Op verzoek werden 25 (in 1948 32) verdachten aangehouden en in 223 (285) gevallen werd assistentie verleend bij een onderzoek door andere gemeenten verricht. Bij de politie kwamen 244 (313) alarme ringen binnen, omdat deuren open stonden en het vermoeden gerezen was. dat er inge broken was of omdat er zich verdachte, per sonen des avonds laat of des nachts op straat ophielden. Het gebeurde 408 maal, dat fietsen op stx-aat onbeheerd werden aangetx-offen en naar het bureau van politie werden over gebracht. De meeste eigenaren meldden zich bij het bureau van politie en ontvingen het rijwiel terug. Het aantal bedrijfsongevallen is toegeno men van 14 tot 22, waarvan respectievelijk met dodelijke afloop 6 en 18. Als de brandweer uitrukte dan kwam de recherche ook in actie, doch minder dan in 1948. Bij 92 (139) branden werd een onder zoek ingesteld. 12 keer (3) betrof het een uit slaande brand. 51 (56) keer een binnenbrand, 7 (27) keer een schoorsteenbrand, 22 (27) diverse branden (op straat e. d.) en 16 (21) keer was het loos alarm. De werkzaamheden van de economische recherche verminderden in de loop van het jaar en op 1 November werd de speciale afdeling opgeheven. In de tien maanden zijn 407 processen-verbaal opgemaakt. De kinderpolitie zette haar werkzaam heden voort met het x-apporteren voor gerech telijke instanties, het opsporen van kinde ren^ waarbij een vermeerdering van 201 tot 352 is te constateren en zij verleende 17 maal assistentie om kinderen weg te halen die uit de ouderlijke macht waren ontzet. Bezwaren van het N.V.V. tegen het ontwerp-Huurwet Naar het Nederlands Verbond van Vak verenigingen mededeelt heeft het zich tot de Ministerraad gewend met een adres over het aanhangige ontwerp Huurwet. Het N.V.V. wijst daarin op de gevolgen, die deze wet op het gebied der loon- en prijspolitiek zou hebben. Afgezien van de loonpolitieke zijde van het ontwerp maakt het N.V.V. bezwaar tegen de afschaffing van de strafbepalingen tegen huuropdrij- ving. Het spreekt de vrees uit, dat door deze afschaffing de verhuurder in een zo danige machtspositie komt. dat hij de ge hele huurprijsbeperking tot een aanflui ting kan maken. De huurder moei er zelf voor zorgen, dat hij niet te veel betaalt, hetgeen vele huurders niet of niet voldoep.de zullen kunnen of durven doen. Voorts is van de rechter niet te verlan gen, dat hij voldoende deskundig is. Het N.V.V. zegt voorts in het adres, dat bij een belangi-ijk deel van de rechterlijke macht het begrip voor de noodzakelijkheid van een strenge publiekrechtelijke regeling der huurprijzen dikwijls ontbreekt. De burgemeester van Duinkerken, de heer Robelet, heeft met een delegatie van de „Association syndicale de Reconstruction de Dxxnkerque" een bezoek aan Rotterdam ge bracht Mevrouw de weduwe J. WagenaTolk te Midwolda heex't Woensdag haar honderd en-derde verjaardag gevierd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de zui vere en toegepaste wiskunde aan de univer siteit van Amsterdam prof. dr. B. L. van der Waerden, bijzonder hoogleraar aan deze universiteit. De Inspectie der Visserijen heeft in verschillende polders in de Zaanstreek en omgeving 390.000 stuks snoekbroed uitgezet. In de nacht van 29 op 30 April wordt door de R.A.F. een luchtvei-dedigingsoefe- nir.g gehouden, waaraan een groot aantal bombardementsvliegtuigen zal deelnemen. De vliegtuigen zullen ook bov^n Nedexdand opereren. Zij zullen geen navigatie-lichten voeren. Onverlaten hebben in de tuin van een flatgebouw in Den Haag een zwanennest met zeven eieren, waarop een vroxxwtjeszwaan te broeden zat. verstoord. Het vxxmwtje werd dood teruggevonden. Met een scherp voor werp is de vogel onder een vleugel dodelijk getroffen. Het mannetje werd vleugellam geslagen. Toen een vrouw, die op bezoek wilde gaan bij haar zuster in de Dapperstraat te Amsterdam bij het huis van haar zuster kwam verliet juist een man de woning. In het huis bleek een pak met kleren gereed te staan. Op aanwijzing van de vrouw is de man aangehouden. Er werden tien lopers op hem gevonden. Hij is opgesloten. Een muziekcorps van het Leger des Heils uit Stockholm, dat een toux-née door ons land maakt, is gisteren op het stadhuis in Amstex-dam ontvangen. De 35 muzikanten brachten op de binnenplaats de beide volks liederen en een mars ten gehore. Te Rotterdam 5s in de leeftijd van 71 jaar overleden de heer Jac. F. Vogel, die gedurende 38 jaar voorzitter is geweest van „Dennenheuvel", vei'eniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden exi sanatoria. Vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe heeft de Verzetsster Oost-Azie 1942'45 uit gereikt aan de luitenant ter zee der eerste klasse E. H. van Rees, wegens zijn gedrag in Japanse krijgsgevangenschap, dat getuig de van bijzondere karaktervastheid, geest kracht en gemeenschapszin. De Bedrijfsgroep Detailhandel, de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond, dc Ned, Kath. Middenstands bond. het Ned. Verbond van Middenstands verenigingen en cle Hoofdgroep Ambacht zijn overgegaan tot de instelling van een sociaal oirgaan voor ambacht en detailhandel. De 27-jarige houwer J. Jansen is in de staatsmijn Maurits door een vallende steen zodanig getroffen, dat hij overleden is. Tot advocaat-generaal bjj het gerechts hof te Arnhem is benoemd mr. W. P. Bak hoven, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam, tevens advocaat-fiseaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie. Tot griffier van het gerechtshof te Arnhem is benoemd mr. J. A. Barbas, thans substituut-griffier bij dit gerechtshof. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 53-jarige Amsterdammer J. H. H. wegens valsheid in geschrifte tot een gevangenis straf van twee-en-een-half jaar veroordeeld. H. had als ambtenaar van het gewestelijk arbeidsbureau in 1946 formulieren laten drukken naar het model, waarop de in 1945 uit Duitsland terugkerende Nederlanders het bedrag aan ingeleverde rijksmarken moesten invullen. H. had deze formulieren met valse namen en handtekeningen ingevuld en zo een bedrag van 20.000 gulden ontvangen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. W. M. Maas, predikant der Neder lands Hervormde Gemeente Bennebroek ont ving een beroep naar Vlissingen. Van 24 tot en met 29 April wordt in Haax-lem een straat- en huis aan huis-collecte gehouden voor het reclasserings-, opvoe- dings- en ver/orgingswerk van de vereni ging „Het Hoogeland", die onder alle ge zindten werkt. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal Zaterdag geen spreekuur houden. De Blocmendaalse Kinderoperette on der leiding van de heer en mevrouw C. W. van Beaumont geeft Zondagmiddag 23 April een opvoering in De Leeuwerik van het spel „De Prins van Sind". In de pauze wordt een zangwedstrijd voor jeugdige toeschou wers gehouden. De heer N. W. F. G, L. v. Veldhuysen, electriën bij de N.V. Heringa Wuthx-ich, herdenkt a.s. Zondag de dag. dat hij 40 jaar geleden in dienst dezer N.V. trad. Jtlodc/irvij GEN.CRONJESTRAAT 129(1 HAARLEM - TEL 11385 CAdvJ FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 18 Dat zal die inspecteur zijn, zegt Eliza beth, wat belt die man hard! Ja. Wijmans staat met een vermoeid gebaar op en loopt naar de dour. Ik laat meneer Zöpanje op mijn stu deerkamer Liza, zegt hij nog, als het dan laat wordt, behoef jij ten minste niet op te blijven. Maar ik breng jullie eerst nog koffie. Dat heel graag. Als de heren kennis gemaakt hebben, stelt Wijmans voor naar boven te gaan. Voor de inspecteur gaat Wijmans de trap op. Als ze op de overloop gekomen zijn, gaat de deur van de zijkamer open en komt een lange, blonde jongen naar bui ten, 't Is Peter Wijmans. Hij staat op het punt naar beneden te gaan. Dag, pa, groet hij opgewekt, goede reis gehad? Was 't druk op het congres? Best jong. En druk v/as 't, antwoordt Wijmans nauwgezet. Inspecteur, dit is mijn zoon Peter. Ik geloof met, dat u hem al kent. De jongen drukt Zopanje de hand en mompelt aangenaam. Toch heb ik uw zoon eerder gezien, zegt Zopanje, en ik zou hem graag enige vragen willen stellen. Misschien.... Wijmans is verwonderd blijven staan. Heeft hij....? 't Is niet zo heel belangrijk, stelt Zopanje gerust, maar zeker wel van on dergeschikt belang. Als u het goed vindt, stel ik hem die vragen in uw studeer kamer. Natuurlijk, dat is uitstekend. Kom Peter. De jongen is wat beteuterd blijven staan. Het „ja" klinkt wat onderworpen, alsof hij er zich van bewust was, dat Zopanje een heel goede reden had hem uit te horen. De onderdirecteur gaat hen voor naar zijn studeerkamer. Het is een ruim ver trek aan de achterkant van het huis. De gordijnen zijn nog niet gesloten. Als Wij- mans het lichtknopje omgedraaid heeft, gaapt door drie ramen de donkere diepte van de stx-aat. Het ruikt er intens naar boeken, naar veel boeken. Aan drie zijden staan dan ook kasten met dikke delen. Vluk trekt de onderdirecteur de gordijnen dicht en biedt zijn gast en zijn zoon een stoel aan. Ze zitten aan een tafel, die schuin voor het bureau staat. Inspecteur Zopanje haalt zijn notities te voorschijn, pakt zijn vulpotlood uit zijn jaszak en vraagt op de man af: Hoe wist jij, dat meneer Leidekker vermoord was, Peter? Hoe wist jij dat? vraagt ook Wijmans, ontsteld echter. Hoebegint nu ook de jongen. Geen wedervragen Peter, zegt Zopanje vriendelijk, maar met nadi-uk, kom, 't is mij duidelijk geworden, dat jij het wist. Ik wil van je horen hoe je het te weten gekomen bent. De jongen aarzelt geen ogenblik langer. Ik stond nog op het Oranjeplein, toen de auto van het ziekenhuis voorkwam en er iemand uit de school gedragen werd. Even daarvoor kwam u het plein op rijden, 't Was toen natuurlijk een klein kunstje dit met elkaar in verband te brengen en tot de conclusie te komen, dat hier een moord was geschied. Ik heb trouwens ook gelijk gehad. Zopanje schudt het hoofd. Dit klinkt wel aax-dig, maar het is toch tezeer uit de lucht gegrepen om aannemelijk te zijn. Voor zijn gevoel mist er een schakelt je in de keten. Opeens weet hij het. Waarom wachtte je op het plein? Peter geeft een ontwijkend antwoord. Och, zomaar. Nee Peter, zegt Zopanje, jij stond daar niet zomaar. Daar ben jij het type niet voor. Ik hoop niet dat u het erg vindt Pa, begint Peter, maar ik was vanmiddag wat later klaar op de gymnastiek. Toen ik dooi de gang liep om naar buiten te gaan, zag ik Esman naar de directeurskamer lopen. Hij praatte even met meneer Van Bemme- len en ging toen verder. Hij klopte een paar keer, wachtte, klopte nog eens en deed toen voorzichtig de deur open. Hij moet erg geschrokken zijn, want zijn armen vielen slap langs zijn lichaam. Nou, Esman is niet iemand die gauw schrikt, dus ik dacht er het mijne van, zeker toen we, daarna naar huis mochten gaan, omdat meneer Leidekker overleden was. Wijmans ziet zijn zoon in opperste ver bazing aan. Je bent een geboren detective jon gen! roept hij uit. Vindt u ook niet inspec teur? Zopanje glimlacht en zegt langzaam: Hij heeft ongetwijfeld aanleg, maar hij maakt nog één fout. En dat is? Hij neemt nog teveel slromertjes in het vertrouwen. U spreekt in raadselen, zegt Wijmans, ik begrijp u niet. Maar Peter Wijmans begrijpt het des te beter. Hij wordt langzaam-aan vuurrood en daar hij blond is, moet het ook zijn vader wel opvallen. Doch deze zwijgt er verder over en zegt effen: Kom Peter, ga jij nu naar beneden om je fouten te overdenken, dan kunnen meYxeer Zopanje en ik nog even praten over je toekomst als detective. Als de jongen de kamer verlaten heeft, zegt Wijmans: Ik hoop dat u mij mijn nieuwsgierig heid wilt verontschuldigen inspecteur, maar wat bedoelde u met uw raadselachtige woorden over stromen? In het kort vertelt Zopanje de hele ge schiedenis. Ik ken die man wel zegt Wijmans hoofdschuddend. Dat hij zich met Peter inlaat, of Peter met hem, vind ik toch niet prettig. Och, als Peter hem niet kende, zal hij Peter wel gekend hebben, meent Zopanje, 'i was pure nieuwsgierigheid die de man naar het Oranjeplein dreef. Zulke mensen hebben daar een instinct voor. Stroomer zeer zeker. Hij pauzeert even en vraagt dan: Mag ik u nu enkele vragen stellen, die een regelrecht verband houden met de mooi'd? Wijmans knikt: Ga uw gang. Zopanje wacht geen ogenblik langer. Mijnheer Wijmans, hoe was de ver houding van u tot de heer Leidekker? Zoals die van superieur tot onderge schikte. Dat geluid heb ik meer gehoord, denkt Zopanje ironisch. Ik bedoel de verhouding van mens tot mens. Zo ondergeschikt was u niet als onderdirecteur, meer een collega. Dat zegt u nu, maar dat is toch niet helemaal waai-. Leidekker beschouwde mij wel degelijk als een ondergeschikte. Daar om alleen al mocht ik hem niet. Bovendien had hij de gewoonte zeer veel werk op mij af te schuiven. U begrijpt, dat zoiets de omgang zeer stroef maakt. Er komt bij, dat het Leidekker indertijd zeer gehinderd heeft, dat ik tot doctor in de "'is- en na tuurkunde promoveerde. Hij 'voelde dat natuurlijk als een poging van mijn kant om hem te overschaduwen. U voelt het on zinnige daax-in. Maar Leidekker was nu eenmaal de man om er een dergelijke ge- dachtengang op na te houden. En er zijn gedrag naar te richten natuurlijk. Had meneer Leidekker vijanden op school? Zover ik weet niet. Maar wat is een vijand? Sommige mensen noemen iemand al een vijand, als hij hen 's boos aankijkt. Ikzelf had bijvoorbeeld gemakkelijk een vijand van Leidekker kunnen woi-den, maar dat is niet gebeurd, 't Is misschien een kwestie van levensge voel. Ik weet iemand, die in ongeveer de zelfde omstandigheden als ik verkeerde, maar die de heer Leidekker haatte. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7