Haarlems Dagblad Koning Leopold keert terug, doch slechts voor 18 dagen Gebrek aan moed In Makassar vond de federale structuur van Indonesië een einde 64e Jaargang No. 19532 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 22 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dptertjtc tjaaricmsdjc €outant (2tratot6<r6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 1 AN ONWIL of onverstand schrijft mr. dr. E. Jaspar het toe, dat de hard nekkige pogingen om Europa tot eenheid te brengen tot dusver zo weinig resultaat opleveren. Hij zegt dit in een hoofdartikel in het weekblad Elsevier. Hij is secretaris generaal van de Nedei lands Bel ji.-^he Douane-overeenkomst, z.t vuortdurend middenin de internationale onderhande lingen en is dus wel tot oordelen ever de loop van zaken bevoegd. Terwijl hij hulde brengt aan diegenen onder de staatslieden, die zich met inzet van hun hele persoon wijden aan de grootse taak dei samenwer king, uit hij zich in bittere bewoordingen over de in Europa heersende geest: „Het is hard dit te moeten zeggen: het lot, dat Europa te wachten staat als het niet tot het inzicht komt, te elfder ure, zal harder zijn dan ons verbeeldingsvermogen thans kan bevatten. Het is diep ontstellend te moeten constateren, dat Europa leeft en zichzelf verdeelt alsof er geen oorlog overheen ge raasd had. Alsof de slagen, die het vijf jaar troffen geen slagen waren, de wonden geen wonden en het leed geen leed was. Het is de tragiek van Europa, dat zijn volken blijkbaar afgerekend hebben met de alge mene menselijke waarden, waarden van toen en nu, die haar onvergankelijkheid ook voor de toekomst behouden Het zal Europa's eeuwige schande en ondergang betekenen, dat het door de psychopathische waanzin van eigenbaat, chauvinisme, ver keerd begrepen nationale eigenwaan en nationalistische trots niet de kracht wil op brengen zichzelf te herkennen, na het ma teloze leed, dat zijn deel werd" En later ..Zolang er in Europa (wij be doelen West-Europa) nog staten zijn, die in hooghartige eigenwaan de samenwer king saboteren In de hoop het verdeel-en- heers te kunnen toepassen; zolang er zijn, die het begrip goede trouw alleen van toe passing achten tussen individuen en ook dit nog voorzover zulks niet schaadt; zo lang er zijn, die zich opsluiten achter be perkende tolmuren en restricties; zolang er deze en nog vele andere kankergezwel len in Europa blijven voortwoekeren s er geen enkele reden, de loftrompet te ste ken over de Europese samenwerking Men moet de moed hebben ie erkennen dat Europa lijdt: niet aan gebrek aan dollars, maar aan durf en verantwoordelijkheids gevoel om het kwaad in de wortel aan -.e tasten". Uitvoerig betoogt de schrijver, evenals dat hier al zo menigmaal gebeurd is. dat niet angst, maar same?iwerking-als-een- noodzakelijk-goed de drijfveer moet zijn. „Men wil alles hebben maar niets van 'iet eigene geven. Men vergeet dat met dit al'.es Europa zichzelf bedriegt, verraadt en de hand aan zichzelf slaat". Of een zo heftig betoog in zulke termen het beste middel is om een aantal mensen op te wekken tot actiever belangstelling weet ik niet. Misschien. De schrijver doet er in elk geval goed aan, het te beproeven. Wellicht zullen ook buitenlandse bladen zijn betoog citeren en er zelfs commentaar op geven. Hij zegt ergens: ..natuurlijk zal men ons tegenwerpen dat wij overdrijven, dat wij de toestand te zwartgallig zien". In zekere zin, geloof ik, doet hij dat inder- d, namelijk omdat hij maar weinig hoop op verandering in de toestand toont en als vaststaand feit aanneemt, dat Europa niets van de ondergane beproevingen, ge leerd heeft. Ik geloof dat het proces van geestelijk herstel, leidend tot nieuwe moed en nieuw vertrouwen in algemene mense lijke waarden, zich langzamer voltrekt dan wij verwacht en gehoopt hebben. Scherp gevoelen vele actieve voorstanders van de Europese eenheid het gevaar dat hierin schuilt: dat Europa te laat zal zijn, dat het ontwaken te lang op zich zal laten wachten. Niet alleen op politiek gebied doet zich het gebrek aan moed en levenslust, dat in deze na-oorlogse jaren zo neerdrukkend op zo- velen heeft gewerkt, gelden. Men ziet het misschien wel het duidelijkst tot uiting komen in de litteratuur, op het toneel, in de film. In hetzelfde nummer van het weekblad waarin mr. Jaspar s artikel staat geeft de tekenaar Jo Spier onder de ironi sche titel „Amusement" bij enige verwron gen gezichten van krankzinnigen de vol gende tekst: „In de loop van de laatste weken zag ik in „Tramlijn Begeerte" een natuurgetrouwe, aan hysterie lijdende onderwijzeres en in „De dood van een handelsreiziger" een volmaakte handels reiziger met beginnende seniele depressie (om van „De Slangenkuil" niet te spreken). De volgende week gaan we gezellig naar een tramconducteur met dementia paraly tica kijkenOf naar een zadelmaker met een manisch-depressieve psychose En over 14 dagen naar een kapper met schizophrenie. En de week daarop staat er een uitstapje naar Meerenberg op het programma". Men kan de spot van de tekenaar be amen. Maar als men verder gaat dan dat, als men de betekenis-voor-de-samenleving van dit verschijnsel poogt vast te stellen, is het dan iets anders dan een aanhoudende ongezonde belangstelling voor (beklagens waardige) mensen, die voor het leven be zweken zijn, die het er tegen hebben afge legd? Hoe knap dergelijke stukken ook mogen zijn, hoeveel litteraire waarde sommige ook mogen hebben, hetgeen zij schilderen zijn zonder uitzondering neder lagen capitulaties voor het leven. En de belangstelling daarin is voor in onzeker evenwicht verkerende naturen gevaarlijk. Het moge ongewoon zijn dit aan te voeren in een commentaar op een politieke beschouwing over Europa. Maar het is kenmerkend voor het bij zovelen optre dende gebrek-aan-moed, dat daarin als Europees verschijnsel terecht geconstateerd wordt. Een tijdelijk verschijnsel, dat zeg ik nog eens. Want. het mist in zijn uitingen zelf levenskracht en toekomst, het verte genwoordigt geen beweging en geen ont wikkeling, maar slechts stilstand De geest dergenen, zowel jong als oud, wier vitaliteit zich hiertegen verzet, wier natuur het verwerpt omdat levensvreugde ook in moeilijke omstandigheden bij hen over heerst is te sterk om niet opnieuw toon aangevend in Europa te worden. Dat grote krachten om het goede te verrichten in de menselijke natuur leven, daarvan geven ook in deze tijd talrijke mensen vaak in bescheiden, onopval lende taak het bewijs. De historie der mensheid is buitendien zo rijk in die be wijzen dat men scepticisme te dien aanzien üiet anders dan dom kan noemen. En slap. Èn moedeloos. Laten de Jaspars van De Belgische crisis voor de eindstreep Vandaag nog een kabinetsformatie verwacht BRUSSEL, 22 April (Reuter). Do Belgische kabinetsformateur Paul van Zee land heeft de socialistische leider Pau! Henri Spaak een brief overhandigd die do verzekering bevat, dat Koning Leopold na zijn terugkeer op de troon slechts IS dagen in België zal blijven en na de tijde lijke overdracht van zijn prerogatieven aan zijn zoon prins Boudewijn zijn tijdelijke ballingschap zal hervatten. Verder wordt in deze blief aangekondigd, dat de Koning incognito een reis naar de "Belgische Congo zal maken. De Belgische minister van staat Paul Henri Spaak heeft daarna het ontu erp van de overeenkomst inzake de overdracht der Koninklijke prerogatieven aan Prins Boudewijn mede-ondertekend.. Men verwacht dat België heden nog een nieuwe coalitie-regering zal krijgen. Na de driepartijenconferentie van Vrijdag, die eindigde met overeenstemming over het Koninklijke plan om Boudewijn met de Koninklijke bevoegdheden te belasten na intrekking van de öegentschapswet. heeft de kabinetsformateur Van Zeeland zich naar de Prins-Regent begeven. Daarna heeft Van Zeeland tegenover journalisten verklaard: „Zoals ik u gisteravond reeds gezegd heb moet er nog een punt opgelost worden, daar op het laatste ogenblik moei lijkheden zijn gerezen. Wij spannen ons in om die moeilijkheid op te lossen. Ik heb de Prins-Regent een laatste maal verslag uitgebracht en hij heeft voor morgen een nieuwe audiëntie vastgesteld. Wij zijn zo dicht bij een overeenkomst, dat het mij moeilijk valt aan te nemen dat men niet zal slagen. Ik wil echter nog geen voorspellingen doen. Heden een kabinet? Het nationale comité van de Belgische katholieke partij heeft hedenmorgen het verslag gehoord van de bijeenkomst van de drie partijen, onder voorzitterschap van de heer Van Zeeland. Het nationaal comité stemt in met de te volgen werkwijze tot het verwerkelijken van de voorstellen, vervat in de Konink lijke bgodschap en dringt aan op de vor ming van een regering op deze basis. „In elk geval, meent het nationale comité van de C.V.P., moet Zaterdag een regering gevormd zijn, teroplossing van het Ko ningsprobleem en om een einde te maken aan deze crisis, die reeds veel te lang duurde." - Na afloop van de heden gehouden ver gadering heeft de algemene raad van de Belgische socialistische partij een motie aangenomen, waarin de raad verklaart de verslagen van de onderhandelaars te heb ben aangehoord. De algemene raad spreekt zijn vertrouwen uit in deze onderhande laars en heeft de bureaux van de Belgi sche socialistische partij, van het algemeen Belgisch vakverbond en van de socialisti sche coöperaties verzocht de uiteindelijke beslissing te nemen. Deze motie is aangenomen met 229 tegen 19 stemmen. De algemene raad der socialistische partij heeft Vrijdagmiddag zijn vergadering plotseling geschorst om Spaak in de ge legenheid te stellen zich naar kabinetsfor mateur Van Zeeland te begeven, die hem telefonisch had ontboden. Toen Spaak terugkwam, verklaarde hij, dat zich een nieuw element had voorgedaan. Onmid dellijk na zijn terugkomst werd de be knopte motie opgesteld, waarin wordt ver klaard, dat de uiteindelijke beslissing aan het partijbureau van de socialistische partij wordt overgelaten. Zoals gemeld is hadden de socialisten Minister Lieftinck in Milaan De Nederlandse minister van Financiën, mr. P. Lieftinck, heeft voor het instituut voor internationale politiek te Milaan een rede uitgesproken over de noodzaak tot economische samenwerking in Europa, waarbij aanwezig waren de Italiaanse mi nister voor de Buitenlandse Handel en een groot aantal persoonlijkheden uit het politieke, financiële en industriële leven. bij de gisteren gehouden besprekingen be zwaar gemaakt tegen de „physieke aan wezigheid" van de Koning nadat deze zijn bevoegdheden zou hebben overgedragen. Het nieuwe element bestond dus hierin, dat de vorst ervan heeft afgezien in België te blijven. In de periode van achttien dagen, die hij in België zal doorbrengen, zou de Koning zich verder onthouden van iedere hande ling, die een manifestatie van Leopoldisti- sche zijde zou kunnen uitlokken. De voorzitter van de C.V.P. heeft het nationale comité van de C.V.P. voor heden middag bijeengeroepen. Aftreden van dr. Hirschfeld tegengesproken 's-GRAVENHAGE. 22 April. Naar aan- leiding van een in dagbladen verschenen bericht als zou dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Ne derlanden in Indonesië binnenkort aftre den. omdat hij niet bereid zou zijn de verdere verantwoording voor de ontwik keling te dragen, kan worden medege deeld, dat dit bericht van officiële zijde categorisch wordt tegengesproken. Wij vernemen intussen, dat dr. Hirsch feld binnenkort naar Nederland komt, ten einde gedurende enkele dagen met de re gering besprekingen te voeren. Na afloop van deze besprekingen keert hij naar Djakarta terug. Chinese communisten naderen de hoofdstad van Hainan De Chinese communistische strijdkrach ten, die op het eiland Hainan geland zijn, bevinden zich op slechts 20 kilometer af stand van de hoofdstad Hoihou, aldus nog onbevestigde te Hongkong ontvangen be richten. In tegenstelling met eerdere be richten over nationalistische overwinnin gen zou de strijd voor de communisten een gunstige keer genomen hebben. Burgemeester P. O. F. M. Cremers en zijn ambtsgenoot 'uit vroeger eeuwen bekijken op de tentoonstelling ..Ovdt Haerlemdie ter ere van het twintigste lustrum van St. Vincentius in Haarlems Concertgebouw wordt gehouden, enige' vergeelde gemeente-documenten. Komende „Vierhoeksconferentie" zal beslissen over de vraag of de eenheidsstaat al dan niet via Djokja zal worden gevormd DJAKARTA, 21 April. (A.N.P.) Het ge- beurde te Makassar betekent waarschijn lijk het definitieve einde van de federale structuur, zoals deze bij het ontstaan der RIS voor het voetlicht is getreden. Dit is, volgens de speciale correspondent van het A.N.P. in Indonesië, de mening van wel ingelichte waarnemers te Djakarta. De aanstaande vierhoeksconferentie kan geen ander resultaat opleveren dan de ontbin ding der federatie en de stichting van een eenheidsstaat. De principiële federalisten zien thans duidelijk in, dat voor het ogenblik hun opvatting niet meer is te handhaven. Het geen echter niet wil zeggen, dat zij daar mede hun principiële opvatting zullen wijzigen en er niet langer van overtuigd zouden blijven, dat voor Indonesië de fe deratieve staatsvorm de beste is. Zij zijn echter van mening dat de algemene over tuiging hoe deze dan ook mag zijn tot stand gekomen kan hierbij in het midden blijven drijft naar de eenheidsstaat. De kwestie, die op de vierhoeksconfe rentie zal moeten worden uitgemaakt, is thans niet meer: eenheidsstaat of federa tie, doch: eenheidsstaat via republiek Djokja of via de bestaande RIS. De niet-republikeinse deelstaten stellen echter, zoals uit de verklaringen van pre- Lente in Zeeland. De boomgaarden in Zeeland staan in volle bloei. Nu het eindelijk echt voorjaar is geworden, nemen ook de Zeeuwen hun kans waar om van de bloesempracht te genieten. Europa hun toorn over slapheid en moede loosheid met kracht uiten. Dat op zichzelf is alweer een gezond teken van herstel. R. P. Een visser uit Oosterland heeft in een zijner palingfuiken in de spuiboezem te Viane, (Z.) een wolhandkrab aangetroffen. De fuik was vernield. dent Soekawati en dr. Mansoer, de wali Negara van Oost-Sumatra, reeds is geble ken, als voorwaarde, dat met de ophef fing van de Negaras Oost-Sumatra en Oost-Indonesië ook de repoeblik Indonesië (Djokja) zal ophouden te bestaan. Of Djokja hiermede zal instemmen valt nog niet te zeggen, doch tekenend is in dit verband de uitlating van de waarnemend president der repoeblik Indonesië (de ver vanger dus van ir. Soekarno als zodanig), mr. Assaat: .'.persoonlijk ben ik van me ning, dat de eenheidsstaat via RIS een omweg betekent", waaraan hij echter toe voegde: „Dit is mijn persoonlijke mening, mijn regering heeft zich over deze kwestie nog niet beraden". Republikeinse kringen te Djakarta zijn in hun uitlatingen over deze kwestie niet zo positief en laten doorschemeren, dat vorming van de eenheidsstaat via de RIS naar hun mening wel eenvoudiger is, of schoon er ook onder hen nog geen eens gezinde opvatting bestaat. De samensmelting kan ook nog aanlei ding geven tot allerlei moeilijkheden, waarbij ook de resultaten van de Ronde Tafelconferentie in het geding kunnen komen. Vierhoeksconferentie uitgesteld Officieel wordt te Djakarta medege deeld, dat de vierhoeksconferentie van vertegenwoordigers van de RIS, de repoe blik Indonesia, Oost-Sumatra en Oost- Sumatra en Oost-Indonesië is uitgesteld tot een niet nader bepaalde datum. De re denen van dit uitstel werden niet mede gedeeld. Naar de speciale corespondent van het A.N.P. meent te weten, wordt uitstel in verband gebracht met bezwaren die dooi de regering te Djokja gemaakt worden te gen de voorstellen van de Oost-Indone sische regering ten aanzien van de ophef fing der repoeblik Indonesia. Anderen denken aan de mogelijkheid, dat binnen kort regeringspersonen van Oost-Indone- sië zullen worden gearresteerd. Massa-arrestaties in Algiers De politie heeft opnieuw 40 arrestat-es verricht bij haai onderzoek naar een be weerd nationalistisch complot tegen de Franse souvereiniteit in Algiers. De vorige week werden 100 arrestaties verricht na de ontdekking van grote wa penopslagplaatsen. De jongste arrestaties srnan in verband met het ondekken van niéuwe geheime op slagplaatsen van hand vuurwapenen, voor het merendeel afkomstig uit de oorlog. In politierapporten van de vorige week werd gezegd, dat jonge mannen waren ge worven voor een ondergronds leger naar het model van de Franse maquis. De politie heeft in Algiers 154 personen gearresteerd in verband met een nationa listisch complot om sabotage ce plegen tegen openbare gebouwen en functiona rissen ie vermoorden, aldus heeft het kan toor van de gouverneur-generaal Vrijdag avond in een communiqué bekend gemaakt. ANTWOORD VAN MOSKOU: Het woord is aan „Verantwoordelijkheid ligt bij de Verenigde Staten" „Amerikaans vliegtuig was uit gezonden om defensie te foto graferen" LONDEN. 21 April (Reuter) Radio Moskou heeft heden het antwoord van de Sovjet-Unie op de Amerikaanse nota over het vermiste Amerikaanse vliegtuig uitge zonden. In dit antwoord, dat heden aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou is overhandigd, wordt herhaald, dat volgens geverifieerde gegevens een Amerikaans toestel boven Sovjet-Russisch grondgebied het vuur heeft geopend op een Sovjet-Rus sisch gevechtsvliegtuig en vervolgens weg is gevlogen. Er wordt opnieuw gezegd, dat het Amerikaanse toestel een viermotorige B-29 bommenwerper van het type vlie gende fort was. De Amerikaanse nota wordt1 genoemd „een poging om de verantwoor delijkheid voor het incident te ontgaan". De Amerikaanse eis tot schadevergoe ding wordt ongegrond genoemd. „De Sov jet-Unie", aldus de nota, „weet niet of er een Amerikaans vliegtuig is neergestort, maar indien dit zo is zoals in de Ame rikaanse nota werd verklaard ligt de verantwoordelijkheid bij de Verenigde Staten die een vliegtuig uitzonden om de Sovjet-Russische defensie in het Oostzee gebied te fotograferen". In de Amerikaanse nota was gezegd, dat Sovjet-Russische gevechtsvliegtuigen een ongewapend Amerikaans vliegtuig van het type Privateer hadden neergeschoten. In de Russische nota wordt verder nog gezegd, dat het Amerikaanse vliegende fort de Sovjet-Russische grens op 8 April in het gebied van Libau schond en over een afstand van 21 km landinwaarts was gevlogen. Met betrekking'tot de Amerikaanse eis, dat aan de Sovjet-Russische luchtmacht de nadrukkelijkste instructies zullen worden gegeven oni een herhaling van het incident te voorkomen, wordt in de nota gezegd: „Het is niet moeilijk te begrijpen, dat alle luchtmachten instructies hebben om de onschendbaarheid van de grenzen te ver dedigen. In geval van schending van de grenzen van haar vaderland door een bui tenlands vliegtuig zouden alle luchtmach ten precies als de Sovjet-Russische lucht macht hebben gehandeld". De Russische regering, aldus de nota, herhaalt in verband met het bovengenoem de haar krachtige protest „tegen de grove schending van de Russische grenzen door een Amerikaans militair vliegtuig". Amerikaans vliegtuig met 35 inzittenden neergestort Een viermotorig Amerikaans transport vliegtuig dat met 27 passagiers en een be manning van 8 koppen van Okinawa naar Tokio was vertrokken, kwam daar niet aan. Het Amerikaanse luchtmachthoofdkwar tier te Tokio heeft hedenochtend vroeg meegedeeld, dat het toestel op 100 km. ten Westen van Tokio is neergestort. Het is niet bekend of er nog overleven den zijn. Clementis zou gevangen zitten Volgens onbevestigde, langs een omweg te Londen ontvangen berichten, zou de voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Vladimir Clementis, in een kasteel in het Tatragebergte in de buurt van de Poolse grens gevangen zitten. Clementis nam 14 Maart ontslag als mi nister van Buitenlandse Zaken. Hij was vele jaren een vooraanstaande communist in Tsjechoslowakije. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde desgevraagd, dat hij het bericht niet kon bevestigen. Er is evenwel niets meer over Clementis vernomen sinds zijn aftreden. Nederlands vrachtschip aan de grond op Canadese rivier Het Nederlandse vrachtschip „Prins Maurits" van de maatschappij Zeetrans port (Oranjelijn) te Rotterdam, is Vrijdag 10 mijl op de Canadese rivier St. Lawrence aan de grond gelopen. Het 1200 ton meten de schip, dat met een zware lading op weg was naar Montreal, maakte slagzij toen sleepboten het terug brachten naar de nabij Quebec gelegen haven Lauzon, waar het schip zal worden nagezien. Guizot: De behoefte die ruij hebben aan de toegevendheid van anderen moest onszelf toegevender maken. Het weer in beeld Twee branden in Gelderland Boven de omgeving van de Alpen is de luchtdruk de afgelopen 24 uur weer wat lager geworden terwijl de barometers bo ven de Britse eilanden stegen. De wind draaide hierdoor naar het Noorden en werd nog iets krachtiger. Aangezien geen grote veranderingen in de luchtdrukverdeling te verwachten zijn, zal het droge weer met tamelijk schrale Noordelijke winden ook morgen nog aanhouden. Wasserij en boerderij in de as gelegd De Arnhemse brandweer kwam in de af gelopen nacht om half drie in actie voor een brand in een chemische wasserij en ververij van de fa. Cramer op de grens tus sen Arnhem en Oosterbeek. Toen de brand weer ter plaatse kwam stond het oude fa brieksgebouw in lichterlaa;e. Het gevaar voor overslaan werd vrij spoedig bezworen. Het blussingswerk werd door sterke rook ontwikkeling bemoeilijkt. Er waren vrij veel goederen van cliënten in de fabriek aanwezig. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Bocrderijbrind in Barneveld. Vrijdagmiddag om vijf uur brak brand uit in de boerderij van de heer W. van Gent aar de Barseweg te Barneveld. Toen de bewoners het vuur ontdekten stonden twee hooibergen reeds in lichterlaaie. Ook had het rieten dak van de boerderij reeds vlam gevat. De brandweer, die pas na een kwar tier gewaarschuwd kon worden vond in de gehele omtrek geen water. Met behulp van een tankwagen met water kon het blus singswerk worden begonnen. De boerde rij en de twee hooibergen waren toen reeds verloren. De boerderij met bakhuis, twae Hooi bergen, een schuur met zestien varkens cn een schuur met tweehonderd kuikens gingen in vlammen op. Het grote vee en een deel van de inboedel kon gered wor den. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Gebleken is dat het ongeveer acht-jarige buurjongetje met lucifers heeft gespeeld, waardoor vermoedelijk een der hooibergen in brand geraakte. Acheson over aggressie WASHINGTON, 22 April (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een toe spraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren verklaard, dat iedere poging om met de Sovjet-Unie tot een goede verstandhouding te komen gedwars boomd worjit door een reële en op het ogenblik bestaande bedreiging van aggres sie. Overeenstemming met de Sovjet-Unie of een poging hiertoe te komen kan niet bestaan, wanneer de gedachte aan aggres sie niet uit de wereld wordt geholpen, al dus Acheson. „En dat woord aggressie be tekent niet alleen militaire aanval, maar ook propaganda-oorlogvoering en ae ge heime ondermijning van vrije landen van binnen uit". Acheson noemde zes programmapunten, waarmee de Verenigde Staten de strijd tegen de bedreiging hebben opgenomen: een brandend en strijdvaardig geloof in de vrijheid: de verbreiding van dat geloof: de organisatie van een sterke verdediging; de economische wederopleving van ae vrije wereld; nog nauwer samenwerking tussen de vrije landen via de bestaande organisa ties (Raad van Europa, organisatie van het plan-Marshall en de Westelijke Allian tie) en zo nodig via nieuwe organisaties; voortzetten van de pogingen, een gemeen schappelijke basis voor overeenstemming te vinden geen volmaakte of eeuwig durende overeenkomst, maar tenminste een betere regeling om in groter veiligheid samen te leven. Abdoel Aziz naar Djokja overgebracht Kapitein Abdoel Aziz, de leider van de opstand in Makassar, die na zijn aan komst te Djakarta gearresteerd werd, is volgens berichten uit Djakarta per vlieg tuig naar Djokja overgebracht. Conferentie te Londen der Westelijke grote drie LONDEN, 21 April (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bek-md ge maakt, dat de bijeenkomst te Londen van de ministers van Buiteruandse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden is vastgestelo op 11 tot 13 Mei. Uit het rooster van de voorbereidende besprekingen, aldus de woordvoerder, bleek, dat Dean Acheson de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. 7 Mei in Parijs verwacht wo-it voor bespre kingen met zijn Franse mbtgenoot Sehu- man 9 Mei zou Acheson met zijn Britse collega, Bevin, in Londen besprekingen voeren. De vergadering van de Atlantische raad '12 ministers van Buitenlandse Zaken1 te Londen is vastgesteld op 5. 16 en 17 Mei VRIJ KOCDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noordwest. Vannacht ongeveer dezelfde, morgen overdag nog iets lagere temperatuur. 23 April: Zon op 5.28 uur, onder 19.50 uur Maan op 8-19 uur. onder 1.55 uur 24 April: Zon op 5.26 uur, onder 19.52 uur Maan op 9.27 uur. onder 2-38 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 April: Hoog water: 6.27 en 18.50 uur Laag water: 2.07 en 14.30 uur. Zondag 23 April: Hoog water: 7.06 en 19.32 uur. Lag water: 2.42 en 15.02 uur. Maandag 24 April: Hoog water: 7.50 en 20.25 uur. Laag water: 3.19 en 15.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1