4 c PHILIPS EN MARCO KOELKASTEN De dood van dr. Leidekker .Clowntje Riek AKKERTJES' Maandag 24 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bloemendaalse Kinder-operetfe rnet „De Prins van Sind" Zondagmiddag gaf de Bloemendaalse Kmderoperetteclub van het echtpaar Van Beaumont in hotel De Leeuwerik te Haar lem een uitvoering, van „De Prins van Sind". Men had de jeugdige vertolkers van deze wel erg verouderde operette aardig in de kleren gestoken, zodat het kleurige aspect van al die sprookjesfiguren ten min ste op dit punt van de voorstelling een verzekerd succes was. De rolkennis was ook zeer behoorlijk. En aan wat het stuk tot een operette wil maken: de ondeskun dig naast elkaar gezette melodietjes die zo wat honderd jaar geleden populair waren, had men eveneens zorg besleed, al was het dan op de tamelijk vreemde manier, waar bij er wel eens een tel te veel in de maat kwam, Maar de stemmen klonken vaak fris. Vooral het koortje van de Dwergen wist zich te onderscheiden en de dwerg die in het tweede bedrijf zijn liedje zong, toonde, mede door zijn gesticuleren, een bijzon dere aanleg. De toeleg om tijdens de pauzes door het jeugdige publiek een zangwedstrijd te hou den, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren, had niet het verwachte resultaat. Meer succes had men met gemeenschappe lijk zingen onder het motto: Kun je nog zingen, zing dan mee!" Wie het nog niet wist kon er uit afleiden, dat spontaan sa- menzingen de beste vorm van volkszang is. Om terug te komen op de Bloemendaalse Kinderoperette: er is met deze groep zeker wat goed te bereiken. Maar dan zullen de heer en mevrouw Van Beaumont, die er blijkbaar veel werk en veel zorg voor over hebben, de voelhorens moeten uitsteken naar andere operettes, die echt toneel en levende muziek kunnen geven, met rhythme in spel en zang en iets van de dynamiek van deze tijd. JOS. DE KLERK. „Tot Steun" in de Schouwburg Zaterdag heeft het gezelschap Comedia in de goed bezette schouwburg een voor stelling gegeven van het blijspel „Uitste kend Mylord" van William Douglas Home onder regie van Jan Teulings. De baten van deze avond kwamen ten goede aan de Haarlemse afdeling van de Vrijzinnig Pro testantse Voogdij-vereniging "\,Tbt Steun". In een kort woord van welkom vertelde mr. E. J. W. Top, voorzitter van de afde ling, iets over de arbeid ten behoeve van het verwaarloosde kind, die mede door de vereniging „Tot Steun" wordt verricht en sprak er zijn voldoening over uit dat zo- velen bereid zijn dit werk met hun belang stelling en bijdragen te steunen. De volle schouwburg en tal van giften, waarvan melding werd gemaald, vormden hiervoor een tot voldoening stemmend bewijs. ADVERTENTIE BRHBnQRFigESBSBBBBSBBH B 30 Vrachtauto's 50 man personeel Alleen Besteldienst /-.B.C. L-1 kan U service bieden Vraagt eens inlichtingen: Besteldienst gg A.B.C., Barrevoetestraat 2, Haarlem 0 Tel. 18428. Na 6 uur 14810—14155 ft Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 April 1950 ONDERTROUWD: 22 April, C. M. van dei- Stad en G. W. Plettner; P. W. Hage en G. J. Smit. BEVALLEN van een zoon: 21 April, P. SchusterKan; C. van Dijkvan den Berg; J. B. DuctroKruijer; 22 April, M. G. Es- senbergNieuwenbroek. BEVALLEN van een dochter: 21 April, H. H. PippingBosch; 22 April, M. Bosgraaf Huijsmans: D, KoelemeijerKlinkenberg; A. B. ButerRoep OVERLEDEN: 20 April, H. A. M. Morra, 70 j.,-Roerdompstraat; 21 April, J. W. Peters, 68 j., Hazepaterslaan; S. van LiemtAlthoff, 94 j., Vervvulft; P. BakkerSlobbe, 38 j„ Kamperlaan; W. G. Lommerse, 68 j., Gast- huisvest. ADVERTENTIE PHOENIX - RIJWIELENFABRIEK" LEEUWARDEN Agenda voor Haarlem MAANDAG 24 APRIL Spruit en Bosstraat 7: Tentoonstelling van bloemschilderijen 101, 26 (tot 8 Mei). Palace: ..Bittere rijst", 18 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxer: „Manon", 18 j.,. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij kwamen bij dageraad", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Texas", 14 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het ver raad ontmaskerd", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt; „De schaduw uit het verleden", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 25 APRIL Stadsschouwburg: Spaans ballet José Greco, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. ADVERTENTIE THEO VAN AMERQNGEN DE RADIOSPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 21 Het is een helder geluid. Dit zijn de voetstappen van een kleine vrouw, denkt Zopanje. Voor hij haar ook maar gezien heeft, is al zijn twijfel verdwenen. Dit moet mevrouw Van Hem zijn. Het is mevrouw Van Hem. Door een kijkgaatje in het gordijn ziet Zopanje haar binnentreden. Ze heeft een zwart gaberdine jasje aan, waartegen het zilverwit haar, zëlfs bij het flauwe licht van de maan, afsteekt. De oude dame zucht zwaar, alsof ze hard gelopen heeft. Met korte driftige gebaren trekt ze de deur achter zich dicht en grendelt haar af. Daarna maakt ze Zopanje aan het schrikken door het licht aan te doen. Hij wacht een ogenblik zon der ademhalen af wat zezal doen. Het gordijn opentrekken en zeggen: kom er maar uit inspecteur, ik zag je allang? Doch zij wilde kennelijk de keuken slechts con Muziek Gemengd koor uit Medemblik zong in Heemstede Enige tijd geleden heeft het Katholiek Gemengd Koor uit Heemstede een bezoek gebracht aan Medemblik, waar het als gast van de R.K. gemengde zangvereniging „Nieuw Leven" een uitvoering gegeven heeft. Zaterdag kwam „Nieuw Leven" voor een tegenbezoek naar Heemstede om in het verenigingsgebouw onder leiding van zijn directeur R. Moeskops Sr. enige koor werken ten gehore te brengen. Vóór het optreden van „Nieuw Leven' kwam er een opvoering van de kleine kin deroperette „Jan Klaassen". Deze operette was door de onder-afdeling kinderkoor van het Heemsteedse koor ingestudeerd onder leiding van Evert Haak met Bob Jansen als regisseur. Het was moeilijk, zo niet on mogelijk om van de inhoud van het zang spelletje kennis te nemen, omdat door een niet gelukkige opstelling van het décor en de medespelende kinderen bijna niets van het gezongene verstaan kon worden en de toneelhandeling grotendeels gecamoufleerd werd. Bovendien maakte de opstelling het noodzakelijke contact met het publiek en zelfs met de dirigent onmogelijk. Een toneel op ëen toneel, waarvan hier met de poppenkast-vertoning als operette onderdeel sprake was, biedt inderdaad een vrij lastig' probleem. Men had het in dit geval kunnen oplossen door de poppenkast met zijn levende poppen niet achteraan, maar links of rechts vooraan te plaatsen, zodat de toekijkende kinderen het front zowel naar de dirigent en de zaal als naar de poppenkast hadden kunnen richten. Er werd door de kinderen goed gezongen, door de solistjes soms wat geforceerd door hun plaats op de achtergrond. Evert Haak zette vaart in het spel door een geestdriftige pianobegeleiding. Het programma dat „Nieuw Leven" uit voerde, bestond uit werken van bevattelijk karakter. Het waren originele koorcompo sities en bewerkingen, van welke het ar rangement van Handels „Largo" uit kunst zinnige overwegingen achterwege had moeten blijven en dat van „Geschichten aus dem Wienerwald" van Joh. Strauss aanvaardbaar bleek. „Nieuw Leven" is een flink koor, waar van de stemmenverhouding gunstig ge noemd kan worden. Het telt vele jonge stemmen, die aan de koorklank vaak een verrassende glans konden verlenen. Dit kwam ten goede aan „Virga Jesse" van Brückner, al moest bij de uitvoering ervan de klank door enige onzekei-heid aan kwa liteit inboeten- Een compositie als „Dage raad" van Jac. Bonset bood voor het koor geen moeilijkheden, evenmin als „Dorps- dans" van dezelfde componist, het geestige „Kortjakje van S. Oskam en „Zigeuner leven" van Schumann. Dirigent Moeskops leidde nog een uitvoering van een Kyrie en een Gloria van zijn jeugdige zoon Jos. Moeskops, muziek van wisselende stijl, nog geheel onder invloed van beroemde voor beelden geschreven, maar wel eerlijk als uiting van een jong, romantisch hart. Het koor zong met veel toegewijd enthousiasme deze mis-delen en verwierf er een even groot succes mede als met de uitvoering van de Wals van Strauss. Het optreden van het koor heeft de in druk gegeven dat het in staat is tot het zingen van belangrijke muziek, belangrij ker in elk geval dan wat Zaterdagavond over het algemeen gezongen werd. Mejuf frouw R. Winnubst, die een aria en een lied zong, was door nervositeit nogal onzeker van intonaties. Tezamen met een goede bariton van het koor zong zij nog een duet uit „De Toverfluit" van Mozart. De begeleidingen waren bij Jos. Moes kops in vertrouwde handen. P. ZWAANSWIJK. Eerste mis van Ad Angenent De heer Ad. Angenent, zoon van wet houder A..J. M. Angenent die zijn priester wijding heeft ontvangen in de Kathedraal Sint Rombout te Mechelen, heeft Zondag morgen in de Liduinakerk zijn eerste mis opgedragen. Zaterdagmiddag is hij feeste lijk ontvangen in zijn woning aan de Ber kenstraat. Daar waren aanwezig' welpen en verkenners van de Sint Bavogroep. De neomist werden geschenken aangeboden namens de katholieke raadsfractie, de buurtbewoners, de padvinders en de Katho lieke Arbeidersbeweging'. Nadat de heer Ad. Angenent zijn eerste heilige mis had opgedragen hield dr. Olie rook een feestrede. Op de receptie waren aanwezig de wethouders en vertegenwoor digers van vele organisaties. De bisschop van Haarlem en de burge meester van Haarlem hadden schriftelijke gelukwensen gezonden. ADVERTENTIE DE NIEUWE PHILIPS KOELKAST UIT VOORRAAD LEVERBAAR 3. G. KAASENBROOD GR. HOUTSTRAAT 131 hoek Cornelissteeg troleren op orde en netheid. Want onmid dellijk daarna draait ze het knopje weer om en verlaat het vertrek. De trap kraakt nog zacht na, als ze naar boven is gegaan. Daarna is 't weer stil in het huis, stil. Voordat hij naar boven gaat, veegt in specteur Zopanje eerst met een grote witte zakdoek het bezwete voorhoofd af. Na zijn laatste belevenissen in de H.B.S. is dit wel het laatste wat hij verwacht heeft. Me vrouw Van Hem midden in de nacht op pad! Hoe is dat te rijmen met haar be minnelijk voorkomen, met haar overdreven zorg voor het afsluiten van de buitendeu ren, mei kaar kleine angst voor dieven en inbrekers? En waarom, vraagt Zopanje zich in wanhoop af, waarom ging ze juist deze nacht op stap? Alsof de zaak al niet gecompliceerd genoeg is! Ofweet zij er meer van af dan hij denkt, dan hij vermoedt? Is haar houding maar toneelspel? Nee, besluit Zopanje, dat kan niet, dat wil ik niet. Er zijn ten slotte grenzen. Ik mag de menselijke proporties niet uit het oog verliezen. Ik kan dan ook de bakker en de groenteboer wel verden ken. Er begint iets tot Zopanje door te drin gen. Natuurlijk moet hij mevrouw Van Hem, de bakker, de groenteboer, de slager, de onderdirecteur, juffrouw Klaasje Bel len, de amanuensis, de concierge, Dick Steeman en al die andere mensen in de Propaganda-vergadering Christelijk Historische Unie De beide aangekondigde sprekers op de vergadering, die de Statenkring Haarlem der Christelijk Historische Unie Zaterdag middag in het wijkgebouw aan de G' dempte Oude Gracht heeft gehouden, wa ren verhinderd. Nu werd in de eerste plaats het woord gevoerd door de heer H. A. Lunshof. Deze zeide dat voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten in het algemeen niet die belangstelling bestaat als voor de an dere verkiezingen. Toch is ook die verkie zing niet van belang ontbloot. Voor de pro vincie zal in de toekomst een grotere taak zijn weggelegd dan in het heden; gelijk wel blijkt uit verscheidene publicaties onder meer van de heer M. A. Reinalda. De pro vincies streven naar grotere zelfstandig heid. In de toekomst zullen de provincies en daarmee ook de Staten in betekenis gaan toenemen. Spreker achtte de uitslag van deze verkiezingen van belang voor de toe komst van Nederland, met name of de rood-roomse samenwerking moet voort duren. In dit verband besprak de heer Lunshof de verklaring van mr. P. J. Oud, dat er nog een derde groep is, die eigenlijk in het Kabinet moest worden opgenomen. Daarvoor gevoelde spreker niets. Hij hechtte waarde aan het bestaan van een oppositie. Door spreker werd uiteengezet dat de regering thans bestaat uit twee krachten die principieel tegenover het Christelijk Historisch beginsel staan. De heer Lunshof meende voorts dat het socia lisme de weg zou effenen voor het com munisme. De tweede spreker was ds. J. van Dijk, die twee en een half jaar als legerpredi- kant in Indonesië werkzaam is geweest. Deze beantwoordde de vraag: „Waarom Christelijk Historisch stemmen?" Zij die Christelijk Historisch stemmen, zo zei spreker, kiezen zeer bewust diegenen die beslissingen zullen nemen, die in overeen stemming zijn met Gods Woord, wil en wet; uitgaande van onveranderlijke begin selen. Spreker gaf voorts als zijn mening te kennen dat het optreden van de kleine groep Christelijk-Historischen toch van grote betekenis kan zijn en dat de Partij van de Arbeid aan tweeslachtigheid lijdt. Hij eindigde met te betogen dat het bij de Christelijk Historischen ook om de vrijheid gaat en met nogmals uiteen te zetten van hoe groot belang het is dat de kiezers op deze partij stemmen. ADVERTENTIE DE WIND IS RECHTS U HEEFT DUS SLECHTS ANTI-REVOLUTIONAIR TE STEMMEN Mr. A. BRUSH lijst Passes cjiersüiijsfen van troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage de pas sagierslijst van de troepenschepen „General C. C. Ballon", „General R. L. Howze", „Nel ly" en „Dundalk Bay". Deze schepen met repatriërende militai ren worden respectievelijk op 30 April, 1 Mei, 4 Mei en 6 Blei in Nederland verwacht. De „General C. G. Ballou" en de „General L. Howze" gaan naar' Amsterdam, de „Nelly" en de „Dundalk Bay" naar Rot terdam. Snoekbroed uitgezet De Haarlemse Hengelaarsbond is bezig met het uitzetten van een millioen stuks snoekbroed, In Maart werden in samenwer king met „Tussen het Riet" 200.000 stuks uitgezet in de Leidsevaai-t en in de Amster damsevaart en op 21 April gingen er 400.000 de Ringvaart en de vaarten van de Haarlem mermeer in. Vanmiddag werden er nog 400.000 in het Noordhollands Kanaal uitgezet. De snoekvissers kunnen wat de toekomst van hun liefhebberij betreft gerust zijn, al moet men rekening houden met het feit dat slechts 5 van het snoekbroed tot ontwik keling komt. Men is inmiddels proeven aan het nemen óm dit percentage te verhogen. Op de ijsbaan „De Volharding" in Heem stede, die voorlopig geïnundeerd blijft, wordt namelijk ook een kwantum snoekbroed uit gezet. Aangezien de natuurlijke vijanden van het broed daar ontbreken al zullen de zwakke broeders ook hier aan de sterke ten prooi vallen hoopt men dat 35 van het broed tot ontwikkeling komt. Men ver wacht dat men over twee maanden veertig a vijftigduizend jonge snoekjes kan af leveren. ADVERTENTIE BLOEMENCORSO I-n -het Zaterdag te Sassenheim, Lisse en Hil- legom gehouden Bloemencorso behaalden de wagens, ontworpen en versierd door Carl R. van Empelen Heemstede, de Ereprijs en de eerste prijs an de afdeling luxe wagens en de tweede prijs met wisselbeker voor de beste kleurenharmonie in de afdeling grote wagens. ADVERTENTIE Haarlemmers gingen in 1949 minder naar de bioscoop Uit een statistiek in het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond blijkt, dat in 1949 de Haarlemmers 300.000 keer minder naar de bioscoop gingen' dan in 1948. Het bezoek liep terug van 2,200.000 tot 1.900.000, een vermindering' van 13„6 dat overeen komt met het landelijk gemiddelde, In 1947 werden de Haarlemse bioscopen nog door 2.400.000 bezoekers bezocht en in 1946 door 2.800.000. De belangstelling is in 1949 ten opzichte van 1946 dus met niet minder dan ruim 32 teruggelopen. Dat percentage ligt aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde, dat bijna 27 bedraagt. De „Indrapoera" is Zaterdag uit Rot terdam naar Indonesië vertrokken. Tot Lis sabon en Marseille maakt ook een gezelschap Nederlandse toeristen de reis mee. In Indonesië zal de „Indrapoera" behalve Be- lawan en Djakarta ook Cheribon, Semarang, Soerabaja en Makassar aanlopen. a iKl - De raad van Heemstede vergadert a.s. Donderdagmiddag om 4 uur. Spaarndam heeft zijn jeugdhuis In Spaarndam knipte Zaterdagmiddag Adri van der Kwaak het lint door dat over de brug van het nieuwe Jeugdhuis aan de Oostkollc gespannen was en zij nam met dat symbolisch gebaar voor de hele Spaarndamse jeugd bezit van dit instituut dat er gekomen is als zoveelste bewijs van de eendracht der Spaarndammers, wan-, neer het er om gaat iets op touw te zetten. Die eendracht memoreerde de voorzitter varï de Stichting „Jeugdhuis te Spaarn dam", de heer C. W. Heusdens in zijn openingsrede en ook wethouder W. F. Happé, die namens het Haarlemse gemeen te-bestuur de Stichting kwam complimen teren,'" maakte 'er met vreugde gewag van. ©e wethouder die van grote waardering van het werk blijk gaf, zei dat hij blij was dat de gemeente ook een steentje aan de verwezenlijking van dit jeugdhuis had kunnen bijdragen. Er kwamen nog meer sprekers om de initiatiefnemers te huldigen, waaronder ook de stadsadvocaat van Haarlem, mr. IJ. van der Hoeven. Speciaal mevrouw Heus dens werd in het zonnetje gezet door ds. Kroon, omdat zij het was geweest, die het plan had opgevat. Na dit officiële gedeelte konden de genodigden, waaronder ook dertien schoolkinderen die hiertoe bij lo- Voor «Je kin'leren Met de kioade hond vlak op z'n hielen vluchtte Clowntje Rick de 'tuin in. Hij dorst er niet aan te denken wat er met hem zou gebeuren, als het monster hem te pakken zou krijgen! Toen zag Rick een kansje, om aan de kaken van de hond te ontsnappen; bij het tuinhek stond een vuilnisemmer, die de meid daar had klaargezet voor de vuilnisman. De hond was vlak achter hem.Rick nam een kordate sprong en belandde in de emmer. Toch zou hij daar nog niet helemaal veilig geweest zijn, want de hond maakte reeds aanstalten, om met zijn bek in de emmer te gaan wroeten, om Rick te pakken. Doch toen stapte net de vuilnisman op het hek af, nam de emmer op, en keerde die om in de vuilniskar Adri van der Kwaak was het bij loting aangewezen Spaarndamse schoolkind dat het lint over de brug voor het nieuwe Spaarndamse jeugdhuis mocht doorknippen. Rechts staat ds. Kroon één van de bestuurs- leden van het jeugdhuis, dat Zaterdag middag officieel in gebruik iverd gesteld. ting uitverkoren warén, zich overtuigen van de keurige inrichting van het gebouw, waarin ruim 150 Spaarndamse kinderen in hun vrije tijd bezig zullen worden ge houden. Voor de opening vertelde de heer Heus dens ons nog een en ander over de tot standkoming van het jeugdhuis waaraan alle bevolkingsgroepen van Spaarndam hebben meegewerkt. Dit komt trouwens ook tot uiting in de samenstelling van het bestuur, waarin zowel een Katholiek als een Protestantse vertegenwoordiger zitting hebben. Er zal dan ook nauwlettend voor worden gewaakt, dat geen enkel evene ment dat hier plaats zal hebben, aanstoot aan enige politieke of religieuze overtui ging kan geven. Het jeugdhuis is gevestigd in het vroe gere café „De Telescoop". Aanvankelijk had men zelf een huis willen bouwen, maar dat zou veel te duur zijn geworden. Zelfs de verbouwing van het café is ge heel door vrijwillige arbeidskrachten ge schied, die onder deze taak met grote energie hun schouders hebben gezet. Tal van firma's hebben óp royale manier de inrichting van het gebouw verzorgd en de Haarlemse groot-industrie schonk een ge luidsfilm-apparaat. Het jeugdhuis zal iedere middag van half vier tot zes uur open zijn en op Woensdagen en Zaterdagen is de jeugd er de gehele middag welkom. De kinderen vinden er een leesbibliotheek en zij kun nen ér spelletjes en handenarbeid doen, zodat niemand zich hoeft te vervelen. Daarmee is de kous overigens nog niet af, want tweemaal in de week komt er een tandarts zit-dag houden, de stadsbiblio theek houdt er twee uitleen-middagen per week en de twee Spaarndamse toneelgezel schappen hebben er hun domicilie geko zen, zodat ook de oudere Spaarndammers van het jeugdhuis kunnen profiteren. Op de eerste étage bevindt zich dan ook een film- en tooneelzaal, die er wezen mag. De eerste drie avonden van deze week zul len worden besteed aan de vertoning van de Kroningsfilm. Het lijdt geen twijfel dat het energieke bestuur dat in unieke eendracht het eerste deel van zijn taak heeft volbracht, ervoor zal zorgen dat ook in de toekomst het Spaandamse jeugdhuis een voorbeeld vooï het jeugdwerk zal blijven en dat het de kinderen, die er hun vrije tijd kunnen doorbrengen, zal doordringen met dezelfde gemeenschapszin, waaraan zijn totstand koming te danken is. Beeldende kunst Schilderijen en tekeningen van Jacob Dooijewaard Zaterdagmiddag heeft wethoud D. J. A. Geluk met enkele woorden in het mu seum „Het Huis Van Looy" de expositie van schilderijen, tekeningen en pastels door Jacob Dooijewaard geopend. Ter in leiding werd gesproken door de oud-bur gemeester van Laren, jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer, die vooral de bete kenis belichtte van de vriendschap van Dooijewaard voor de in 1943 overleden Amerikaanse schilder William Henry Sin ger, met wie hij lange tijd in Noorwegen verbleef, waar hij ook de oorlog mee maakte. Mevrouw Singer woonde deze opening bij, evenals burgemeester Cremers en diens echtgenote. De tentoonsctellingen in het „Huis Van Looy" beginnen een belangrijke factor te worden in het Haarlemse kunstleven; óók deze expositie van Jacob Dooyewaard loont alleszins de moeite van een bezoek. Er zijn werken van 1897 tot heden. Behalve de algemene groep van schilderijen zijn er drie geografisch aangeduide groepen: uit Noorwegen, Amsterdam en Spanje. In die algemene groep valt de reeks zelf portretten op. Een zèlf-portret van 1897 (no. 1) geeft een hautain en stug beeld van de. jonge schilder, maar het zelfportret van 1900 (no. 8) suggereert een zo geheel ander, joviaal karakter dat men twijfelt aan de gelijkenis. Het béste is ongetwijfeld het zelfportret (no. 62) van 1945, dat het te jeugdig uitgevallen portret met het palet in de hand (no. 39) qua inspiratie verre overtreft. Dat Dooyewaard overi gens een knap portrettist is, blijkt uit zijn twee stukjes: „W. H. Singer Jr." (1943) en „Mevrouw Singer" (1949), die door kleur, tekening en levendigheid prachtig mogen heten. Van de vrij oude Amsterdamse groep (tekeningen, van 18971901) bekoort in het bijzonder de studie van de Korte Prin sengracht (1899), perspectivisch fraai ge bouwd en met een interessant geplaatst vrouwe-kapje op de voorgrond. Blijkbaar is hier een sterke Breitner-invloed werk zaam geweest, die zijn afsluiting heeft ge vonden in het schilderij „Korte Prinsen gracht met sneeuw", dat geheel de geest van Breitner ademt. Ietwat afzonderlijk staat de Noorse groep. Dooyewaard was tijdens de oorlog met de Singers in Noorwegen. Het met grijs verzadigde coloriet, de van sneeuw zware lucht kleedt deze romantische landschap pen in een melancholieke sfeer. Maar nog knapper zijn de mensen. Hoe heeft Dooye waard hier het mysterieuze zwijgen van dit volk, de fijn besneden gelaatstrekken en adel van eenvoudige boerenmensen doorvoeld. Na de „ramp van Bergen" in 1944 (ontploffing, branden en bombarde menten) zag hij veel vluchtelingen en ruïnes. Eigenlijk ziin deze gehavende hui zen in die grijs-blauwe, sfeer, tragischer dan de schetsen van de mensen. Op dit gebied bereikte een Kathe Kollwitz meer: haar figuren zijn als ondergedompeld in het leed. Machtig is evenwel het bescha-. digde gestrande schip (no. 75). De Spaanse tekeningen (tussen 1910 en 1920 vervaardigd) bekoren door frisse lijn en ruimte. Vooral „Toledo" (no. 55) ge tuigt van een heerlijke observatie. Belangwekkend is Dooyewaards ontwik keling op het terrein van het'stilleven. Het „Stilleven met vruchten" (no. 23, waarvan de catalogus ten onrechte als omtstaans- jaar 1939 aangeeft, terwijl het o.i. 1931 móet zijn) zit nog te dik in de verf_ en het „Blaricums interieur" (1930) is te gips- achtig, doch de jongere stillevens ver tonen een nieuwe wending. Het licht is helder, de materie veel beter aangevoeld. Het zijn grote, vrijwel vierkante decora tieve stukken, waarvan de achtergrond en het étalagevlak met zo'n keur van rijke weefsels zijn bedekt, dat het oog bijna geen centraal rustpunt vindt en de geest niet toekomt aan de contemplatie, waai'toe het stilleven doch doorgaans wil brengen. Juist die te rijke, kunstmatige entourage stoort, vooral door het overdadige coloriet. Over het algemeen spreekt uit dit oeuvre het karakter van iemand, die nooit aan gewrongen modernismen zal meedoen. Men kan het conservatief noemen, het is in ieder geval sympathiek. H. SCHMIDT DEGENER. ADVERTENTIE w zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar"niet hope loos, wanUAKKERTJES'verslaan alle-, pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct stad verdenken. Alleen van zichzelf Is hij zeker: hij is onschuldig. Die nacht slaapt inspecteur Zopanje slechter dan hij ooit tijdens zijn loopbaan gedaan heeft. HOOFDSTUK VII. Inspecteur, 't is zeven uur hoor! zegt een vriendelijke stem de volgende morgen met enige nadruk, staat u op? Zopanje bromt: Ja, mevrouw Maar na een slechte nacht overvalt hem nu eerst de slaap in volle omvang en hij is er zich maar half van bewust wat hij zegt. On middellijk slaapt hij dan ook weer in en wordt om half acht wakker met het gevoel alsof hij de gehele morgen verslapen heeft. Het weer is onveranderd. Op het raam zitten spetters van de motregen. Onder het aankleden laat Zopanje het oog glijden over de voorwerpen in de kamer. Op het bureau ziet hij het lichtgroene boekje weer liggen. De vorige avond heeft hij geen tijd meer kunnen vinden het door te bladeren. Hij weet echter wel zeker dat het moeilijk, zeer moeilijk zal zijn. Zou iemand die niet deskundig is, er iets van begrijpen? Zou het diensten kunnen bewijzen bij het sa menstellen van een vergif?Onwille keurig denkt Zopanje aan Wijmans. De onderdirecteur is zeer zeker deskundig De man moet wel heel wat van vergiften afweten, 't Is haast ondenkbaar dat iemand als hij er van gebruik zal maken, indien hij iemand doden wil., Hij zal immers direct verdacht worden. En toch Maar.Zopanje gaat met de hand over het voorhoofder is nu iemand ver giftigd. Hij verdenkt Wijmans dan ook, hoewel iedereen zich in theorie het boekje had aan kunnen schaffen. Of men kon het althans uit de leeszaal lenen. Daar zal. men het zeker hebben. Het houdt Zopanje hoe langer hoe meer bezig. Waar heeft hij het te voren gezien? Bij zijn boekhandel? Dat kan natuurlijk. Maar nee, hij zag het gis teren nog ergens liggen. Dat kan onmoge lijk bij,zijn boekhandelaar geweest zijn. Daar is hij sinds vorige week Zaterdag niet meer verschenen.- Na lang piekeren Wéét hij het weer, 't Was op het bureau van Leidekker. Er stond een tiental boeken naast elkander,, overeind gehouden door twee marmeren boekensteuners. Daar heeft Zopanje het tussen zien staan, maar er op dat ogenblik verder geen acht op geslagen. Zou Leidek ker zoveel waarde aan het boekje gehecht hebben, dat hij het op zijn bureau gezet had? Of was dat puur toeval? Misschien, denkt Zopanje, misschien doe ik er niet verkeerd aan, als ik zo dadelijk eens ga 1 kijken of het daar nog staat. Ik moet Wij mans toch ook nog iets vragen. Om kwart over acht staat inspecteur Zopanje voor het schoolgebouw. Er dren telen al wat jongens en meisjes heen en weer. Jonge mensen hébben weinig idee van tijd: óf ze komen veel te vroeg, óf veel te laat. Wijmans is echter ook te laat. Hij had de vorige avond gezegd, dat hij om kwart over acht op school zou zijn. In de directeurskamer is hij echter niet. Vreemd. Wijmans maakte wel de indruk een man te zijn die op zijn tijd past. In de gang komt de inspecteur meneer Stee man tegen. Hallo, Dick. Hallo, Tom. Al wat gevonden? Een spoor, niet gek. Wacht maar stil af. Maar iets anders. Waar is de directeur? Steeman kijkt de inspecteur verschrikt aan. De directeur? Die zal. wel. Hè kerel, doe niet zo mal. Ik bedoel Wijmans natuurlijk. Die is nu toch zéker zoveel als directeur. Ik zie hem nergens. Nu begrijp ik je, zegt Steeman opge lucht. Ja, dat is een beetje gekke geschie denis. De leraar neemt zijn vriend bij de arm en trekt hem mee. Laten we niet hier op de gang blijven staan. Er zijn overal luistervinken, al was 't Van Brussel maar. In de directeurskamer biedt Steeman de inspecteur een cigaret aan en vertelt: Ik kreeg zo net een telephoontje van mevrouw Wijmans. Ze zei me dat haar man vanmorgen niet op school kan komen en morgen misschien ook niet. Zopanje laat niets van zijn verwondering blijken. Wat heeft hij? Oververmoeid. Hm, ik zal er zo dadelijk eens langs gaan. De heren zwijgen. Steeman trekt in ge dachten aan zijn cigaret en kijkt naar bui ten. Peter Wijmans is er wel, zegt hij na een ogenblik stilzwijgen, kijk, daar staat hij achter de muziektent. Zopanje draait zich om. 't Is een aardige open knaap, vervolgt Steeman, typisch dat die jongen het vorige jaar is gezakt. Ik heb hem nu in de wis kundelessen die ik hem geef eens gade kunnen slaan, maar het is lang geen dom merd. Is hij gezakt? vraagt Zopanje met enige verbazing. Hij maakt op mij een gun stige indruk. Hoe kwam dat? Wiskunde, antwoordt Steeman, vol komen onvoldoende. Hij keert zich om en maakt een gebaar van opperste verbazing. Onbegrijpelijk! In mijn lessen is hij behoorlijk. Beter dan een zittenblijver ooit kan zijn. Van wie had hij dan les? Van Leidekker, 't Was het laatste jaar dat hij les gaf. Steeman zwijgt en kijkt naar buiten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6